Autor: INFO

  • Dodik: Srpska će donijeti svoj izborni zakon i vratiti nadležnost

    Dodik: Srpska će donijeti svoj izborni zakon i vratiti nadležnost

    Predsjednik Srpske Milorad Dodik je rekao da će Republika Srpska kreirati novi izborni zakon koji će biti u skladu sa Ustavom BiH i Srpske.

    Srpska će donijeti svoj izborni zakon, koji predviđa ustavno pozicioniranje Srpske i koji će predvidjeti da izborna komisija Srpske provodi opštinske i republičke izbore. Vratićemo nadležnost koja nam pripada – poručio je Dodik nakon sastanka sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    Naveo je da će taj zakon biti predstavljen i opoziciji u NSRS.

    Dodik je rekao da će ovo zakonsko rješenje biti upućeno po hitnom postupku u Narodnu skupštinu Republike Srpske.

    Dodik je istakao da je neprihvatljivo živjeti u zemlji gdje neko nameće izborna pravila, koja inače dogovaraju politički subjekti.

    • Nećemo zadirati u izbor Predsjedništva i poslanika za PD PS BiH. To će i dalje sprovoditi CIK – naveo je Dodik.

    Dodik je rekao da je narušen odnos Srpske i nivoa vlasti na novou BiH zahvaljujiući Kristijanu Šmitu.

    • CIK BiH je ranije potpuno neustavno preuzeo određene ingerencije nad provođenjem izbora, a koje pripadaju Republici Srpskoj. Smatramo da je pitanje Izbornog zakona jedno od najvažnijih pitanja i da donošenje tog zakona mora biti rezultat dogovora unutrašnjih političkih faktora – rekao je Dodik.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će u ponedjeljak, 8. januara, biti održan sastanak sa predstavnicima svih političkih stranaka koje imaju narodne poslanike, a tema će biti izborni zakon Srpske.

    Kada je riječ o donošenju Izbornog zakona Republike Srpske, Stevandić je naglasio da je on utemeljen u Ustavu Republike Srpske i BiH i da nema pravnih problema da bi bio donesen, te da neće biti predmet nekog velikog sporenja.

    • Bitno je da smo se dogovorili da pozovem sve predstavnike svih političkih partija, i u vlasti i opozicije, koje imaju poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske da 8. januara sjednemo oko toga, mnogo prije nego bi se zakon donosio, da porazgovaramo o toj temi – rekao je novinarima Stevandić, koji je i lider Ujedinjene Srpske.

    Razgovarano je i o apelacionom odjeljenju Suda BiH i još jednom ponovljeno da bi njegovo sjedište trebalo da bude u Banjaluci.

  • NATO ima poruku za Srbiju: Na vama je odluka

    NATO ima poruku za Srbiju: Na vama je odluka

    Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu italijanski brigadni general Đampjero Romano izjavio je da NATO poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije.

    On je dodao i da je na zvaničnom Beogradu da odluči u kom smeru i na koji način želi da razvija partnerstvo sa tim savezom.

    “NATO u potpunosti poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije, kao i njenu odluku da ostane na nivou partnera. Činjenica da Srbija ne želi da se pridruži NATO-u nas nije sprečila u postizanju odličnih dosadašnjih rezultata… Od Srbije zavisi koji put želi da izabere, shodno tome kako vidi svoju budućnost. Koju god odluku Srbija donese, naravno, NATO će je poštovati. Verujem da je obostrano poštovanje početna tačka svakog odnosa”, rekao je Romano u intervjuu za Demostat.

    Romano je rekao da je svestan da je NATO i dalje kontroverzna tema u Srbiji zbog bombardovanja 1999. godine i podsetio da je i generalni sekretar NATO nedavno izjavio saučešće svima koji su izgubili voljene na obe strane.

    “Ne smemo da zaboravimo prošlost, ali možemo da radimo zajedno i idemo dalje. To je ono što NATO i Srbija čine kroz ovo partnerstvo, idemo ka boljoj budućnosti. Ponavljam, verujem da ne smemo da zaboravimo prošlost, ali možemo ići unapred, kao što se desilo u Italiji, na primer, nakon Drugog svetskog rata. Mi smo tad pretrpeli mnoge gubitke, ne samo u životima, već u smislu spomenika, kulture, infrastrukture i tako dalje. Ali onda smo odlučili da gledamo ka budućnosti, da idemo napred, i sad smo tu gde jesmo. Nadam se da će Srbija u budućnosti biti još uspešnija od Italije”, rekao je Romano.

    On je rekao da je Srbija važan i cenjen partner NATO, da je ta saradnja obostrano korisna i da građani Srbije “nisu u potpunosti svesni” koliko toga se radi i postiže kroz to partnerstvo.

    “Od samog početka se trudimo da kreiramo partnerstvo koje je krojeno tako da najbolje odgovara potrebama i željama Srbije, uz potpuno poštovanje proklamovane politike vojne neutralnosti Srbije. Kao što sam već rekao, Srbija sarađuje s Atlantskim savezom na više različitih nivoa, u političkom, vojnom i naučnom domenu. Imamo dobro uspostavljenu komunikaciju, između ostalog i na najvišem političkom nivou, gde postoji redovni kontakt između predsednika Srbije i generalnog sekretara NATO”, izjavio je Romano.

    Kada je u pitanju vojna saradnja, on je pomenuo učešće Srbije u mirovnim misijama pod okriljem Ujedinjenih nacija ili Evropske unije i kao primer naveo podatak da vojnici iz Srbije, između ostalog, rade zajedno sa italijanskim vojnicima u Libanu.

    “Dakle, kao što možete videti, Srbija i NATO su bliži nego što se čini na prvi pogled”, rekao je on.

  • Protest roditelja ispred Gradske uprave – kasne isplate za tuđu njegu

    Protest roditelja ispred Gradske uprave – kasne isplate za tuđu njegu

    Roditelji i staratelji osoba sa poteškoćama u razvoju okupili su se ispred Gradske uprave Banjaluke zbog kašnjenja isplate naknada za tuđu njegu.

    U Banjaluci više od 500 djece ispašta zbog političkih prepucavanja, kaže Ivona Šunkić, majka djeteta sa posebnim potrebama.

    “To im je jedino primanje u mjesec dana. Imamo kategoriju koja najviše pati zbog političkih prepucavanja. Gradonačelniku i skupštinskoj većini poručujem da se prestanu prepucavati preko leđa građana”, izjavila je Šunkić.

    Njima se obratio i gradonačelnik Draško Stanivuković, a roditelji su mu ponovili da ih ne zanima politika, već kako da riješe ovaj problem.

  • Suspendovani policajac i komandir smjene, nema saznanja za telefon u ćeliji

    Suspendovani policajac i komandir smjene, nema saznanja za telefon u ćeliji

    Direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH u Vojkovićima Siniša Perković rekao je Srni da su jedan sudski policajac i komandir smjene suspendovani, ali da nema saznanja da je policajac unio telefon u ćeliju bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH Osmana Mehmedagića koji je pritvoren zbog afere “Prisluškivanje”.

    Perković je pojasnio da je policajac suspendovan nakon što je otkriveno da se nalazio u bloku u kojem nije bio raspoređen, a komandir smjene jer je to omogućio.

    Drama u zatvoru: Postupak protiv policajaca zbog unošenja telefona Osmici
    Drama u zatvoru: Postupak protiv policajaca zbog unošenja telefona Osmici
    On je negirao navode pojedinih federalnih medija da je policajac unio telefon u ćeliju u kojoj je pritvoren Mehmedagić.

    “Ne znam šta pišu federalni mediji i otkud im ta informacija da je neko unio telefon u ćeliju Osmana Mehmedagića. Ja ta saznanja nemam”, rekao je Perković.

    Mehmedagić je, zajedno sa suspendovanim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecem, uhapšen i pritvoren zbog afere “Prisluškivanje”.

    Njima je jednomjesečni pritvor određen 21. decembra prošle godine.

  • Košarac postavio pitanje kredibiliteta Ustavnog suda BiH

    Košarac postavio pitanje kredibiliteta Ustavnog suda BiH

    Ustavni sud BiH odavno nije kredibilna institucija s obzirom na to da su u dosadašnjoj praksi troje stranih i dvoje bošnjačkih sudija donosili štetne odluke za Republiku Srpsku, poput one o neustavnosti 9. januara, Dana Republike Srpske.

    Ovo je izjavio zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac. On je ocijenio da je Ustavni sud BiH u rukama onih koji ne žele dobro Republici Srpskoj.

    Činjenica da danas u Ustavnom sud BiH radi šest od devet sudija, odnosno da ne postoji nijedan srpski sudija, kao i da jedan sudija iz reda hrvatskog naroda još nije imenovan, dokaz je potpunog delegitimisanja i dodatnog urušavanja ove pravosudne institucije. Ako zaista misle da mogu bez Srba i Hrvata u Ustavnom sudu, onda je to potpuni nestanak BiH – konstatovao je Košarac.

    Potpuno je jasno, dodao je, da je Republika Srpska u pravu kada tvrdi da je političko upravljanje Ustavnim sudom od strane stranih i bošnjačkih sudija remetilački faktor, što je dovelo do toga da Ustavni sud BiH postane potpuno nekredibilna institucija.

    – S pravom postavljamo pitanje da li uopšte Ustavni sud BiH postoji, budući da ne može da funkcioniše niti u Malom, niti u Velikom vijeću – naveo je Košarac, koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

    Krajnje je vrijeme, istakao je, da federalne strukture shvate da je neophodno što hitnije i bez odgađanja usvojiti zakon o Ustavnom sudu BiH i zakon o prestanku važenja mandata stranih sudija.

    – Na tome Republika Srpska odavno insistira, jer je to jedini mogući način da se vrati kredibilitet Ustavnog suda BiH. Ovi zakoni, takođe, proizilize iz 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije – napomenuo je on.

    Košarac, koji je i član Glavnog odbora SNSD, ističe da je besmisleno da Republika Srpska predlaže nove sudije u Ustavni sud BiH bez usvajanja zakona.

    – Zašto bismo mi birali nove sudije Ustavnog suda BiH iz Republike Srpske ako će se nastaviti sa odlučivanjem sa strancima u njemu, a odluke u pravilu usvajati na štetu Srpske – upitao je Košarac.

    Košarac je ukazao da to nije nikakva blokada iz Republike Srpske, već vrlo jasan i definisan stav.

    – Jedina smo zemlja na svijetu koja nema zakon o Ustavnom sudu BiH i u kojoj stranci odlučuju u ovoj instituciji. To je apsolutno neprihvatljivo – poručio je Košarac.

    On je podsjetio da je Republika Srpska predložila dva modela rješenja, ali odgovora iz Federacije BiH još nema.

    – Zbog toga pozivam partnere iz FBiH da se uozbilje i da što hitnije usvojimo zakon o Ustavnom sudu BiH i zakon o prestanku važenja mandata stranih sudija – poručio je Košarac.

  • Dodik: 9. januar je Dan Republike i to niko ne može da zabrani

    Dodik: 9. januar je Dan Republike i to niko ne može da zabrani

    Deveti januar je Dan Republike, to ne može da bude nijedan drugi dan i mi ćemo ostati privrženi tom datumu, poručio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad.

    • Ne može neko sa strane doći i nama reći šta ćemo obilježavati. To je isto kao kad bi neko došao i nama rekao da 7. januar nije Božić, tako mi to gledamo – rekao je Dodik u Banjaluci.

    On je podsjetio da je Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine, a da je kasnije Ustavni sud BiH, odnosno strane i bošnjačke sudije u ovom sudu okarakterisale da, kako kaže, taj datum nekog vrijeđa, iako ne vrijeđa nikoga.

    • 9. januar je istinski i iskonski dan koji smo mi Srbi na ovim prostorima odredili. Odreći se tog dana, jednako je odreći se sebe, svoje istorije, pogaziti sve, prihvatiti da ste spremni da slušate diktat muslimana i stranaca i na taj način mijenjate svoj karakter i obilježje, a to nije moguće – istakao je Dodik.

    On je naglasio da su Srbi 9. januara donijeli odluku istorijskog karaktera koju su potvrdili na referendumu na kojem su jasno rekli da je 9. januar Dan Republike.

    • Ne postoji sila koja bi to mogla da zabrani – poručio je Dodik i dodao da je ponosan na narod koji se okuplja tog dana.
  • Dodik: Ne vjerujemo Ustavnom sudu BiH; Sve je postalo besmisleno

    Predsjednik Republike Srspke Milorad Dodik kaže da je Srpska jasno rekla da ne vjeruje Ustavnom sudu BiH koji je vođen nastojanjima pojedinih zapadnih zemalja i muslimanskih političara uradio sve da uruši Dejton, a tu instituciju pretvori u dekadentnu i neustavnu, koja sve što je radila je radila na štetu Ustava BiH, ali i srpskog naroda i Republike Srpske.

    • Odlazak stranih sudija i poništavanje svih nesutavnih odluka, uslov je Srpske, koja do tada neće birati sudije. Republika Srpska ranije je birala sudije Ustavnog suda BiH u dobroj mjeri uvjerena da je moguća pravičnost u pogledu djelovanja ovog suda – rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Nažalost, kaže Dodik, posljednjih godina to nije slučaj.

    • Zato mi ne možemo da vjerujemo toj instituciji. Sudije Srbi tamo su služili kao dekor, a ne kao konstruktivni dio zaštite Ustava, ne samo Srba i Republike Srpske, već i ustavnih vrijednosti. To su zloupotrijebili do te mjere da je sve postalo besmisleno – rekao je Dodik u Banjaluci nakon sastanka sa Njegovim preosveštenstvom episkopom banjalučkim Јefremom.

    Istakao je da je Republika Srpska jasno rekla da dvojica sudija iz Srpske neće biti izabrana dok se ne reguliše novi sastav Ustavnog suda, te mu se oduzmu sve neustavne nadležnosti i pravila koja je sam sebi pribavio.

    Odlazak stranih sudija i poništavanje svih neustavnih odluka uslov je Srpske, koja do tada neće birati sudije. Republika Srpska ranije je birala sudije Ustavnog suda BiH u dobroj mjeri uvjerena da je moguća pravičnost u pogledu djelovanja ovog suda. https://t.co/LoleCBPUtq

  • Protest taksista u Banjaluci

    Protest taksista u Banjaluci

    Desetine taksi vozila blokiralo je jutros centar Banjaluke kao znak upozorenja zbog izgubljenih stajališta na nekoliko lokacija u užem gradskom jezgru.

    Promjenom režima saobraćaja u centru grada ukinuta su brojna taksi stajališta, a njihove zahtjeve, kažu, nisu uvažili iz Gradske uprave, pa su upravo zbog toga odlučili za ovaj vid protesta.

    • Јutros je na ulice izašlo 90 taksista. Nismo htjeli da uključimo sve taksiste da ne pravimo preveliku blokadu. Ovo je danas bilo samo jednočasovno upozorenje za Gradsku upravu da ne mogu više da ovako postupaju sa nama i da moraju da nam daju adekvatna zamjenska stajališta, jer imamo nasljedno pravo na stajališta koja koristimo već više od 40 godina – rekao je predsjednik Udruženja “Banjalučki taksi” Dragan Purišić.

    Ukoliko ne bude riješen taj problem, ona je najavio da će taksisti nastaviti sa totalnom blokadom u koju će biti uključeni svi taksisti.

  • Alarm širom Ukrajine, počeo novi napad: Rusi krenuli u juriš

    Alarm širom Ukrajine, počeo novi napad: Rusi krenuli u juriš

    Uzbuna za vazdušni napad proglašena je u većem delu Ukrajine.

    Alarm se najpre oglasio u sedam regiona: Nikolajevu, Kirovogradu, Čerkasu, Dnjepropetrovsku, Poltavskoj, Harkovskoj i Sumskoj oblasti, ali i u delovima Zaporožja i Hersona koje kontroliše Kijev.

    Pola sata kasnije alarm je objavljen u Kijevu i Černigovskoj oblasti.

    Pojedini ruski vojni blogeri nezvanično navode da je Rusija oko 17 sati po našem vremenu digla 13 strateških bombardera Tu-95MS i minimum četiri Mig-31.

    Rusija je jutros, podsetimo, izvela masivan raketni udar na Ukrajinu, drugi u prethodnih nekoliko dana. Ispaljeno je oko 110 projektila, od kojih je ogromna većina bila usmerena na Kijev i Harkov. Lokalni mediji navode da je ispaljen najveći broj kinžala od početka rata.

    Komandant Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni rekao je da je protivvazdušna odbrana oborila svih 10 aero-balističkih projektila Kh-47M2 kinžal koristeći sistem patriot AD.

    “To je rekord. Imali bismo katastrofalne posledice da su projektili pogodili svoje ciljeve”, rekao je glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga.

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u razgovoru sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom da je Rusija u proteklih nekoliko dana ispalila oko 500 projektila i dronova na mete širom Ukrajine.

    Portparol vazduhoplovnih snaga Jurij Ignat rekao je da su Rusiji potrebna četiri dana da se pripremi za masivan raketni udar poput onog koji je pokrenut jutros.

    “Četiri dana su dovoljna za pripremu ako imaju određene šablone. Projektil je programiran gde da skrene desno, gde levo, a gde da se spusti i krene u napad. To je tehnološki proizvod”, rekao je Ignat.

  • Rusi uništili dva HIMARS-a

    Rusi uništili dva HIMARS-a

    Rusko Ministarstvo odbrane (RuMoD) je tvrdilo da je poništilo tri raketna sistema za višestruko lansiranje (MLRS), uključujući dva HIMARS i jedan MLRS Alder.

    Uništavanje vih sistema se navodno desilo u blizini Selidova u Donjeckoj Narodnoj Republici i Glubokoje u Harkovskoj oblasti 31. decembra 2024.

    Prvog dana nove godine, Telegram kanal “Vojni obaveštajac” je podelio video na kojem se navodno prikazuje HIMARS koji je upravo pokrenuo baraž, napadnut artiljerijskim raketama koje su izbacivale kasetnu municiju u blizini Konstantinovke.

    Video prikazuje udare podmunicije oko lansera koji sugerišu njegovo uništenje. Međutim, istinitost snimka ostaje upitna jer ne pruža konkretan dokaz navodnog uništenja.

    Iako video neutralizacije HIMARS-a nije dobar dokaz, Rusija je verovatno uspela da pogodi HIMARS pre nego što je mogla u potpunosti da se povuče iz zone lansiranja.

    Ovo dostignuće je značajno, s obzirom na poteškoće sa kojima se obično Rusi susreću prilikom pokušaja da unište HIMARS.