Autor: INFO

  • Vidović: Impozantni rezultati uprkos teškoj godini

    Vidović: Impozantni rezultati uprkos teškoj godini

    Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je u intervjuu Srni da je 2023. godina bila vrlo teška, ali da su ostvareni impozantni rezultati, te da se u 2024. očekuje pad inflacije, ali taj proces mogu omesti krupna geopolitička dešavanja.

    ATV
    Vidovićeva je naglasila da će glavni pravci rada resornog ministarstva biti smanjenje rashoda i povećanje prihoda u 2024. godini, koja će biti vrlo izazovna za održavanje fiskalne stabilnosti, ali da očekuje veće prihode i rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/.

    Ona je u intervjuu Srni rekla da je usvojeni budžet za 2024. godinu veći za četiri odsto, a da će se nastojati da u novoj godini BDP ima rast od tri odsto.

    “U 2024. godini imamo i značajna povećanja davanja penzionerima s obzirom na usklađivanje penzija sa rastom cijena i inflacijom, a kod boračkih kategorija imamo dosta značajno povećanje za borački dodatak. Imamo i mnogo davanja za zdravstvo”, ukazala je Vidovićeva.

    Prema njenim riječima, najveći izvor povećanja prihoda biće uvođenje nove fiskalizacije koja prikazuje promet u realnom vremenu.

    “To znači da u realnom vremenu promet dolazi u Poresku upravu i u tom smislu ćemo otkriti mnogo prometa koji nije bio prikazivan u prethodnom periodu”, navela je Vidovićeva.

    MNOGO IZAZOVA NA KOJЕ SЕ MORA RAČUNATI

    Govoreći o održavanju fiskalne stabilnosti u 2024. godini, Vidovićeva je navela da tu može biti mnogo problema i da je nova godina vrlo izazovna.

    “Potrošnja u Еvropi je jako smanjena, tako da domaći privrednici koji izvoze na evropsko tržište već sada imaju otkazivanja određenih ugovora i plašimo se da se to ne nastavi u narednom periodu”, navela je Vidovićeva.

    Ona je ukazala da se, s druge strane, u 2024. godini očekuje pad inflacije, te da taj proces može omesti neka krupna geopolitička dešavanja jer, ukoliko se takav jedan potres dogodi, može doći do rasta cijena i inflacije.

    “To su sve izazovi koji su pred nama i na koje moramo računati, ne samo mi, nego i Еvropa i svijet. Ali, bićemo optimisti. Mnogi ekonomisti predviđaju da će u 2024. godini doći do porasta potrošnje i stabilizacije inflacije”, napomenula je Vidovićeva.

    Ona je podsjetila da ekonomisti govore o tome da je vrijeme velike inflacije u prošlosti, da će inflacija iznositi oko tri odsto, a da je ЕU sebi zadala da je svede na nivo od dva odsto.

    SVЕ OBAVЕZЕ IZ BUDžЕTA BIĆЕ IZVRŠЕNЕ

    Vidovićeva je naglasila da će budžet za 2023. godinu izvršiti sve obaveze prema korisnicima onako kako je to i planirano usvajanjem rebalansa, napomenuvši da se u 2024. godini očekuju, osim većih prihoda i rasta BDP-a, i neki od izazova koji se ogledaju u mogućim poremećajima na međunarodnom tržištu – rast cijena energenata, inflacija i drugo.

    Osvrćući se na 2023. godinu, Vidovićeva je navela da je to bila veoma teška godina ne samo u Republici Srpskoj, već i u svijetu, istovremeno izrazivši zadovoljstvo što će Srpska, uprkos poteškoćama, imati rast BDP-a od oko 1,7 odsto, što je dobro jer se nije otišlo “u minus”.

    “Zadovoljni smo što smo uspjeli da iz budžeta isplatimo sve naše korisnike prema njihovim pravima, kao i da otplatimo u 2023. godini preko milijardu KM, a zadužili smo se manje”, rekla je Vidovićeva i sve to ocijenila kao impozantan rezultat.

  • Srušio se američki supersonični bombarder

    Srušio se američki supersonični bombarder

    Američki bombarder B-1 Lancer iz vazduhoplovne baze Elsvort u Južnoj Dakoti srušio se u toku trenažnog leta, a sva četiri člana posade su se katapultirala.

    To su saopštile vazduhoplovne snage SAD.Američka agencija navodi da je u trenutku nesreće vidljivost bila loša sa niskim temperaturama i niskim oblacima.

    B-1 je konvencionalni supersonični bombarder koji je prvi put ušao u upotrebu 1980-ih godina.

    Korišćen je za podršku američkim bombarderima u azijsko-pacifičkom regionu i u operacijama SAD u Avganistanu i ne nosi nuklearno oružje.

  • Najavljene snježne padavine u Banjaluci: Zimska služba spremna za intervencije

    Najavljene snježne padavine u Banjaluci: Zimska služba spremna za intervencije

    U skladu sa najavama, naredne sedmice u Banjoj Luci očekuju se snježne padavine, te iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve poručuju kako je banjalučka zimska služba je u pripravnosti.
    U slučaju potrebe, zimska služba će i intervenisati, kako u gradskim, tako i u prigradskim predjelima.

    Podsjećamo, grad podijeljen na 14 područja i to: šest gradskih i osam seoskih.

    Gradsko područje obuhvata prohodnosti 624 ulice, četiri gradska trga, 381.000 metara kvadratnih trotoara, 17 mostova, dva nadvožnjaka i pet pasarela. Prema Programu rada zimske službe za 2023/2024. godinu, prostor 32 seoske mjesne zajednice podijeljen je na osam područja u okviru kojih se u zimskom periodu održavaju putevi u ukupnoj dužini od 481,30 km.

    Kako su naveli iz Odjeljenja, zadaci zimske službe su: mašinsko čišćenje snježnih padavina sa ulica, trotoara, trgova, mostova, te lokalnih i nekategorisanih puteva, sprečavanje nastanka poledice na gore pomenutim objektima posipanjem soli i abrazivnog materijala, mašinsko i ručno čišćenje slivnika, rigola i drugih odvoda, nabavka soli i abrazivnog materijala.

    Građani su takođe obavezni da uklanjaju snijeg i led ispred stambenih zgrada, svako ispred svog ulaza, zatim da uklanjaju led sa krovova poslovnih i stambenih zgrada, ako predstavljaju opasnost za pješake i vozila, a vlasnici i korisnici poslovnih prostora dužni su da uklanjaju snijeg i led sa javnih površina uz objekat, u širini najmanje dva metra. Pri sakupljanju snijega i leda, mora se voditi računa o prohodnosti kolovoza i trotoara.

    Izvođači radova, koji će u okviru zimske službe održavati prohodnost puteva, ulica i trotoara na gradskom području su preduzeće „Čistoća“, a na seoskom području „Kozaraputevi“.

    Zimska služba zvanično je počela sa radom 15. novembra.

  • Vanredna sjednica jedini spas

    Vanredna sjednica jedini spas

    Drugi dan protesta ispred Gradske uprave okupio je desetine roditelja i staratelja djece koji su ogorčeni jer im kasne isplate, a još nema odgovora kada će dobiti svoj novac.
    Među roditelje je opet izašao gradonačelnik Draško Stanivuković, kao i odbornici Skupštine grada Smiljana Moravac Babić, Saša Lazić i Krsto Golijanin, iako su bili pozvani svi odbornici.Roditelji su pitali šta se do sada čekalo te dodali da se ne slažu sa tim da se rebalans budžeta za prethodnu usvaja u ovoj godini. Stanivuković se poslije verbalnih napada pravdao time da nema pravo realokacije te da se zbog neodržavanja sjednice Skupštine ne mogu riješiti bitne stvari.
    Nezadovoljni i izrevoltirani roditelji gradonačelniku su uputili teške riječi. Nazvali su ga lopovom, kazavši mu da je “pokrao čitav budžet da bi radio kružne raskrsnice i tokove”.

    Jedna majka upitala je Stanivukovića zašto nisu odobrili Centru za socijalni rad pet miliona KM, već milion manje, na šta je on odgovorio da su u budžetu imali manje prihode nego što je bilo potrebno i planirano. Nekoliko njih gradonačelnika je nazvalo “Grinčom koji je ukrao Božić” djeci i roditeljima. Stanivuković je od roditelja tražio da protiv njega podnesu krivičnu prijavu, da tužilaštvo obavi svoje i da, kada on ode u zatvor, oni preuzmu njegovu funkciju i riješe problem, prenosi Glas.

    Sa druge strane, tvrdi predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, Stanivuković je više od 350.000 KM potrošio na samo 16 radnika, a što je utvrdila budžetska inspekcija i za šta je podnio krivičnu prijavu.

    – Pare je trošio na svoje miljenike, elitni odred. Takođe radnicima po ugovoru o djelu, njih 116, da je davao samo po 1.500 KM za godinu dana, to je dva i po miliona. Potrošio je pare koje pripadaju poljoprivrednim proizvođačima i korisnicima tuđe njege i pomoći – rekao je Ninković i dodao da je 230.000 KM Stanivuković dao za putovanja na koja je vodio fotografe, ali i subvencije svojoj tetki da otvori frizerski salon.

    – Zbog toga je radnicima Gradske uprave ugrožena 12 plata – dodao je on.

    Roditelji su insistirali na sastanku sa Ninkovićem, da bi čuli njegove prijedloge, ali i šta on misli o čitavoj situaciji i koje rješenje nudi. Kako su rekli, Ninković je predložio da oni Stanivukoviću upute zahtjev za održavanje hitne vanredne sjednice na kojoj će se naći samo jedna tačka, a to je isplata zaostalih sredstava grada prema Centru za socijalni rad.

    Jedina mogućnost za isplate plata i drugih davanja je donošenje rebalansa budžeta grada Banjaluka. Poslovnik kaže da je predsjednik Skupštine grada dužan da zakaže sjednicu.

    Stanivuković se osvrnuo i na obraćanje Ninkovića ocijenivši da je iznio “niz kleveta i prijetnji na račun gradonačelnika i njegovih saradnika te netačnih informacija”.

    – Mnogo laži je izneseno. Taj čovjek nespreman drži pres-konferencije. Mi smo imali jednokratne ugovore o djelu kada je riječ o “Kočićevom zboru” i ostalim aktivnostima – objasnio je Stanivuković odgovarajući Ninkoviću te je dodao da će dostaviti izvod sa računa.

    Teme i dileme

    Ljubo Ninković je rekao da želi da razjasni “nekoliko tema i dilema koje su Stanivuković i gradski menadžer Bojan Kresojević i neki odbornici PDP-a gurnuli u javnost”.

    – Dobio sam zahtjev za sjednicu gdje žele da bude riješeno pitanje 12. plate radnika Gradske uprave. Stanivuković je taj novac potrošio na nešto drugo, za šta će krivično odgovarati – istakao je Ninković.

    Prema njegovim riječima, tri i po miliona potrošena su mimo budžeta.

    – Od ta tri i po miliona moglo je biti dato Domu zdravlja, Centru za socijalni rad, mogle su da budu date subvencije poljoprivrednicima – kaže Ninković.

  • Amidžić: Neće biti problema u funkcionisanju institucija

    Amidžić: Neće biti problema u funkcionisanju institucija

    Zajednčke institucije BiH, već tradicionalno od 1. januara su na režimu privremenog finansiranja. Što znači da će za prva tri mjeseca dobiti onoliko novca koliko je za taj period bilo predviđeno u prošloj godini. Budžeta za 2024. godinu nema jer o njemu nije bilo dogovora u Fiskalnom savjetu u kome sjede entitetski premijeri, predsjedavajući Savjeta ministara i resorni ministri.Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić rekao je da je i FBiH u režimu privremenog finansiranja, te dodao da je jedino Srpska pravovremno usvojila budžet.
    – Što se tiče nivoa BiH, neće biti problem u funkcionisanju. Moje viđenje je da je to potrošački budžet. Imamo pritisak da taj budžet raste, ali ne dobijam racionalan odgovor zašto – naveo je Amidžić.

    Poruči je da se politika ne treba previše miješati u ekonomiju.

    – Neko misli da ako ima više potrošnje na nivou BiH, da je jača država. To su gluposti i nije tačno. Imaju agencije na nivou BiH koje ne znaju ni šta rade. Јa bih i smanjio budžet, jer život se odvija u entitetima – naveo je Amidžić.

    Istako je da ni jedan budžetski korisnik neće imati problema.

  • Vučić: Srbija osuđuje svaki oblik terorizma

    Vučić: Srbija osuđuje svaki oblik terorizma

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće predsjedniku Irana Ebrahimu Raisiju povodom terorističkog napada u gradu Kermanu, kada je u dvostrukoj eksploziji stradalo više od stotinu ljudi.
    Vučić je u telefonskom razgovoru istakao da Srbija osuđuje svaki oblik terorizma, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsjednika Srbije.

    On je zahvalio Raisiju za podršku Irana teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije.

    Vučić i Raisi razgovarali su i o aktuelnim globalnim dešavanjima, te konstatovali da dvije zemlje imaju velike mogućnosti za saradnju u različitim domenima.

  • Moguć i veći broj taksista u Banjaluci

    Moguć i veći broj taksista u Banjaluci

    Banjalučki taksisti zbog gubitka mnogih stajališta u centru grada juče su u znak protesta blokirali ulice, a nakon samo par sati održali su sastanak sa predstavnicima Gradske uprave.
    Predsjednik Udruženja “Banjalučki taksi” Dragan Purišić za Srpskainfo je otkrio da su iz Gradske uprave pristali da taksisti dobiju zamjensko stajalište na početku Ulice Milana Tepića od Kralja Petra I Karađorđevića do Kninske i na toj lokaciji će oni dobiti 11 mjesta za stajanje.

    – Pored toga, ima još mjesta koja su još iscrtana gdje bi stajali ljudi kada nema posla i čekati poziv za vožnju. Rok je do kraja januara da se to sve obilježi kada vremenske prilike budu dozvolili – poručio je Purišić.

    Purišić smatra da će se rok ispoštovati i da neće doći ponovo do toga da moraju protestovati i blokirati grad.

    -Gradonačelnik nije bio upoznat sa svim našim problemima. Na sastanku smo sve razjasnili. Voljan je da se izađe u susret jer to nije samo stvar taksista nego i interesa samog grada da građani i turisti imaju taksi službu na dohvat ruke – istakao je Purišić.

    Ono što je novina kada je u pitanju banjalučki taksi su licence koje će oni dobiti u narednim mjesecima.

    – Pravni tim zajedno s nama mora to da odradi. Tu će biti uključeno i Ministarstvo saobraćaja i veza RS koje je dalo pogrešno tumačenje i koje se mora ispraviti da bi Grad Banjaluka morao da ima reprezentativan taksi i da imamo taksi licence kao što ima Sarajevo i svi evropski gradovi – rekao je Purišić te dodaje da su licence vlasništvo taksiste i da oni imaju pravo nasljedstva kao i drugi taksisti.

    Taksi u Banjaluci ranije je imao problem sa brojem taksista i da pojedini stanovnici Banjaluke čekaju i po 10 godina da dobiju odobrenje za taksi. Purišić je objasnio da će se i taj problem riješiti u narednom periodu.

    -Ukoliko se dobiju licence, mi pristajemo da se poveća broj taksista. Trenutni broj taksista u Banjaluci je 265 taksista – istakao je Purišić.

    Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je ranije da će svi zahtjevi taksista biti ispunjeni.

    – Sve zahtjeve takista koji su danas bili na dnevnom redu, riješili smo baš onako kako su oni i zahtijevali. Sva mjesta za rad koja su im potrebna biće im obezbijeđena, čim se steknu vremenski uslovi za tako nešto – rekao je on.

    Dodao je kako su istovremeno otvorili i još jedno, za njih, izuzetno važno pitanje.

    -Pored toga, na sastanku smo otvorili još jedno važno pitanje, a tiče se izdavanja, odnosno prenosa licenci za taksi prevoznike. Ovo višedecenijsko pitanje smo takođe spremni razmotirti i baviti se rješavanjem istog- istakao je Stanivuković.

    Podsjećamo, juče su taksisti blokirali uži i širi centar Banjaluke zbog toga što su zbog uvođenja jednosmjernog saobraćaja izgubili preko 30 taksi stajališta u samom jezgru grada.

  • Spoljnotrgovinski deficit BiH skoro 13 milijardi KM

    Spoljnotrgovinski deficit BiH skoro 13 milijardi KM

    Spoljnotrgovinski deficit Bosne i Hercegovine u prošloj godini je iznosio 12,9 milijardi KM, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
    Naime, kako piše u podacima koji su dostavljeni “Nezavisnim novinama”, uvoz je tokom 2023. godine iznosio 29,95 milijardi KM, dok je izvoz težak 17,05 milijardi KM.

    Tako je prošle godine najviše došlo proizvoda iz Hrvatske, i to u iznosu od 5,86 milijardi KM. Potom slijedi Srbija, iz koje je došlo robe za 3,91 milijardu KM pa Njemačka 2,69 milijardi KM.

    Bosna i Hercegovina je prošle godine uvezla iz Švajcarske proizvode za 2,4 milijarde KM, pa Italije za 2,2 milijarde KM.

    S druge strane, BiH je najviše robe izvezla u Njemačku za 2,7 milijardi KM, pa u Hrvatsku za 2,56 milijardi KM, te Srbiju za oko dvije milijarde.

    Najviše smo izvozili robe još u Austriju za 1,7 milijardi KM, te Sloveniju za 1,46 milijardi.

    U BiH je u toku 2023. godine najviše stiglo mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije, bitumenskih materija, te mineralnih voskova za 4,2 milijarde KM.

    Slijedi uvoz nuklearnih reaktora, kotlova, mašina te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za 2,6 milijardi KM, te vozila, osim šinskih vozila i njihovih dijelova i pribora za 2,3 milijarde KM.

    Najviše smo u inostranstvo plasirali mineralnih goriva i ulja, koje smo i najviše uvozili, i to za iznos 1,6 milijardi KM.

    Dalje smo izvezli električne mašine te opremu i njihove dijelove, aparate za snimanje ili reprodukciju zvuka, televizijske aparate za snimanje ili reprodukciju slike i zvuka i dijelove i pribor za te proizvode u iznosu od 1,4 milijarde KM.

    Ekonomista Saša Stevanović smatra da ćemo za dva mjeseca svjedočiti rezultatima koje je ekonomija BiH ostvarila u proteklom periodu.

    “Podatak o spoljnotrgovinskoj razmjeni ukazuje da ostvarujemo deficit. Deficit je iznosio 12,9 milijardi KM i za 500 miliona KM je niži nego godinu ranije kada je iznosio 13,4 milijardi. Bilježimo pad izvoza usljed činjenice da tražnja u Evropskoj uniji opada, da je ekonomija Evropske unije imala mršav rast, da se sprovode mjere štednje, fiskalne i monetarnog zatezanja. To se reflekuje na naš spoljnotrgovinski bilans putem pada izvoza. Kad želite da postavite kratkoročni ekonomski model BiH onda posmatrate agregatnu tražnju. Nastojite djelovati na komponente agregatne tražnje, koja ukazuje da ćete, na primjer, mjerama supstitucije uvoza povećati ekonomski rast na svaku marku kojom smanjite uvoz, i to će se reflektovati na veći ekonomski rast od 0,89 KM”, objašnjava Stevanović.

    Prema njegovim riječima, treba da tragamo za odgovorom na koji način supstituisati uvoz.

    “Jedan od načina je da djelujemo na svijest potrošača da svakom markom za koju odlučimo da potrošimo na proizvode domaćih proizvođača mi pomažemo domaćoj ekonomiji, a gotovo pola tog novca ostvaruje država putem većih javnih prihoda, tako da se državnim mjerama može razmišljati o kampanjama na svijest naših potrošača. Pored toga što djeluje pozitivno ova aktivnost na ekonomiju, djeluje pozitivno na javne prihode i domaće budžete. Kao mala otvorena zemlja BiH ipak mora da traži model zasnovan na otvorenosti ekonomije. Nemamo veliki broj stanovnika da možemo unutrašnjom tražnjom da se razvijamo, te moramo razmišljati o izvozu, o rastu konkurentnosti. Ipak, ta otvorena ekonomija košta, košta nas većeg deficita, košta nas uvozom eksternih šokova”, istakao je Stevanović.

    Igor Gavran, ekonomski analitičar, kaže za “Nezavisne novine” da je BiH već odavno ovisna o uvozu u mnogim segmentima, jer nema dovoljno domaćih kapaciteta.

    “Međutim, u mnogim slučajevima je ta ovisnost vještački stvorena i potpuno neopravdana. Uvoz iz Srbije i Hrvatske je upravo najbolji primjer jer uvozimo ogroman broj proizvoda (prije svega poljoprivrednih i prehrambenih) koje i te kako možemo sami proizvesti i čime se direktno guši domaća proizvodnja. Dok je nerealno očekivati da budemo konkurentni kineskom uvozu i nadomjestimo vlastitim kapacitetima visokotehnološke proizvode iz ove i sličnih naprednih ekonomija, apsolutno nema nikakvog opravdanja za masovan uvoz vode, piva, vina, brašna, ulja, voća, povrća i sličnih proizvoda koje i sami imamo i koji su u BiH vrhunskog kvaliteta. Kada je riječ o deficitu s ovim državama, osim povećanja našeg izvoza sigurno se najviše može promijeniti supstitucijom uvoza domaćim proizvodima. Iako i vlasti treba da daju doprinos stvaranjem povoljnijeg poslovnog okruženja za domaću proizvodnju i strožim kontrolama uvozne robe, a u međunarodnim odnosima da rade na uklanjanju barijera našem izvozu, ipak najviše mogu doprinijeti sami domaći kupci izborom domaćih proizvoda i izbjegavanjem uvoznih”, naglasio je Gavran.

  • “Intervenisaćemo samo ako policije ne mogu da osiguraju mir”

    “Intervenisaćemo samo ako policije ne mogu da osiguraju mir”

    Novi komandant EUFOR misije “Altea” u BiH general-major Laslo Štic izjavio je da je za misiju vojni rizik “sekundaran” i da će misija EU intervenisati samo ukoliko policije u BiH ne budu u stanju da osiguraju mir.

    On je za mađarske medije naglasio da Misija EUFOR podržava lokalne vlasti, prije svega policije u BiH.

    – Međutim, situacija može bilo kada da eskalira, kao što se desilo na Kosovu u maju. Zato su međunarodne vojne snage važne i moraju biti nepristrasne i kredibilne, uz zastrašivanje kada je to neophodno – rekao je Štic.

    Prema njegovim riječima, važne sposobnosti mađarskih snaga su, između ostalog, vazdušni transport, evakuacija i spasavanje, te da to ne služi samo za bezbjednost pripadnika Misije, već i za pomoć lokalnom stanovništvu u slučaju potrebe, prenio je mađarski list “Hangari tudej”.

    – Osim toga, od velike važnosti je i sposobnost uklanjanja mina, zbog minskih polja u tom području – naglasio je Štic.

    Štic je dodao da je “krajnji cilj da se integrišu područja u BiH u kojem žive Srbi i Hrvati, da budu sposobna za saradnju i spremna za pristupanje EU”, ali da to zahtijeva “ekonomsku, političku i vojnu pomoć NATO i EU”, piše RTRS.

  • Izborni zakon RS: Vraćanje nadležnosti ili pokušaj ustavnog puča?

    Izborni zakon RS: Vraćanje nadležnosti ili pokušaj ustavnog puča?

    Najava da će Republika Srpska uskoro usvojiti svoj izborni zakon, a na prijedlog vladajuće većine, već je izazvala žustre reakcije opozicije, koja na konstataciju vlasti da se ovim zakonom vraćaju nadležnosti Srpskoj i štiti njen ustavni poredak na bazi Dejtona, odgovara da je ovo pokušaj ustavnog puča jer vladajući ne žele da prihvate izmjene Izbornog zakona BiH.

    Podsjetimo, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je 3. januara nakon sastanka vladajuće koalicije da je tekst izbornog zakona RS spreman i da će, čim prođe neophodne procedure, stići na dnevni red Narodne skupštine (NS) RS.

    Zakonom se, između ostalog, podrazumijeva da bi Republička izborna komisija RS trebalo da sprovodi izbore za lokalni nivo, izbore za predsjednika Republike i NS RS, a da će na Centralnoj izbornoj komisiji BiH ostati izbor za parlamentarni nivo BiH.

    Obrazlažući najavu Dodik je poručio da CIK BiH, te drugi strani uticaji, trenutno rade na rješenjima koja se tiču izbornog procesa u BiH i koja direktno utiču na legitimitet i ingerencije Srpske.

    “Odlučili smo da kreiramo naš izborni zakon RS koji je u skladu s Ustavom BiH i Republike Srpske, a koji ne zadire u izbore na nivou BiH”, naglasio je Dodik.

    Petar Đokić, predsjednik Socijalističke partije, naveo je da će djelovanje po ovom osnovu isključivo biti zaštita ustavnog poretka na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma, dok je Nedeljko Čubrilović, predsjednik Demosa, poručio da je ovo borba za konstitutivnost, ustavnost i zakonitost, na koju Srpska ima legitimno pravo. “Mi imamo svoju izbornu komisiju. Mi ćemo je ovim osnažiti i sprovesti izbore sa svim onim što traži dio međunarodne zajednice i nekih vampirskih ambasada, ali i iz opozicije”, poručio je Darko Banjac, predsjednik Narodne partije Srpske (NPS).

    Nenad Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske, rekao je da će pozvati predsjednike svih političkih partija u NS RS da pogledaju tekst zakona te iznesu jasne stavove.

    Bitno je istaći i da je Dodik kazao kako će prije usvajanja izbornog zakona Republike Srpske biti donesen zakon kojim se na prostoru Srpske zabranjuje djelovanje i primjena odredaba Izbornog zakona BiH, a koje se tiču lokalnih i predsjedničkih izbora na nivou Republike Srpske, ali i FBiH.

    S druge strane, za opoziciju je izborni zakon Republike Srpske neprihvatljiv iz više razloga… Prvi je što ga predlažu SNSD i većina, i to baš u času kada Dom naroda BiH treba da odluči o izmjenama Izbornog zakona BiH.

    “Ovo je toliko providno. Vladajuća koalicija želi da ima alibi jer će u Domu naroda odbiti izmjene Izbornog zakona BiH”, kaže Ognjen Bodiroga, član Predsjedništva SDS-a.

    Navodi da je tačno da Republika Srpska ima pravo da po Ustavu i Dejtonu sprovodi lokalne, predsjedničke i izbore za NS RS, ali da ne vjeruje u iskrene namjere vlasti.

    “SNSD i ostali žele da plasiraju priču u javnosti o nekom vraćanju nadležnosti i da se predstave kao patriote, a i sami znamo da su oni prenijeli desetine nadležnosti”, dodao je Bodiroga za “Nezavisne novine”.

    Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a, poručio je da Dodikova najava znači da SNSD želi potpunu kontrolu, kako bi, kako je rekao, izbore sveo na “demokratski nivo Sjeverne Koreje i najkorumpiranijih afričkih zemalja”.

    “Kad je došlo vrijeme za poštene izbore, za skenere i otisak prsta, za uvođenje reda u biračke odbore, Dodik se sjetio da pravi svoju izbornu komisiju, kako bi on lično donosio odluku o tome ko je pobijedio, a ko izgubio”, rekao je Crnadak.

    Za Nebojšu Vukanovića, predsjednika Pokreta za pravdu i red, ovo je ustavni puč.

    “Dodik se očigledno plaši uvođenja novih tehnologija u izborni proces, koje bi spriječile njegovu izbornu krađu. Ako on hoće da raspiše izbore, onda ko nas sprečava da raspišemo svoja izborna pravila. Ako on to uradi i oduzme ingerencije CIK BiH, pa onda svaki čovjek može izvršiti puč i sprovoditi samostalne izbore. Ovo su mafijaški poslovi u kojima mi ne želimo da učestvujemo”, naglasio je Vukanović.

    Poručio je da raspolaže informacijama kako su pojedini opozicionari već kazali da će podržati Dodika jer se radi o nacionalnom pitanju.

    “Ja još neću izlaziti s imenima, ali ko god iz opozicije bude javno iskočio sa stavom i podržao Dodika, moraće se suočiti sa posljedicama, neću imati milosti prema njima”, poručio je Vukanović.

    Podršku izbornom zakonu neće dati ni Narodni front.

    “Jasno je kao dan kome smetaju skeneri, fer i pošteni izbori i veća kontrola izbornog procesa. Po njima bi izgleda najbolje bilo da ne sprovode izbore uopšte, da samo upišu ko će koliko osvojiti, što rade u velikoj mjeri i kada izbore sprovodi CIK uz ovakav postojeći izborni zakon. Naravno da nećemo prihvatiti ovo rješenje jer vjerovati privatizovanim Dodikovim institucijama da će provesti fer i poštene izbore je kao vjerovati u Djeda Mraza, a, istini za volju, ni CIK se nije proslavio postojećim Izbornim zakonom”, kazala je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

    Nije se puno čekalo ni na reakciju iz FBiH, a iz SDA su kazali da je “krajnje vrijeme da Dodik bude zaustavljen” jer se radi o nasrtaju na ustavnopravni poredak BiH.