Autor: INFO

  • Stanivuković: Radnicima ćemo isplatiti regres i 60 odsto plate

    Stanivuković: Radnicima ćemo isplatiti regres i 60 odsto plate

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sastao se danas sa predstavnicima Sindikalne organizacije Gradske uprave Grada Banjaluke, predstavnicima javnog prevoza, kao i roditeljima i starateljima osoba sa poteškoćama u razvoju.

    Na sastanku je bilo razgovora o trenutnoj situaciji, a koja je izazvana neusvajanjem rebalansa budžeta za 2023. godinu.

    Kako je gradonačelnik poručio nakon sastanka, ono što je najizazovnije u svemu ovome jeste borba, koja nije politička, nego borba koja nažalost ide preko leđa radnika, studenata, srednjoškolaca, javnog prevoza, roditelja i staratelja osoba sa poteškoćama u razvoju.

    “Pokušao sam da pozovem predsjednika Skupštine Grada čak dva puta, da razgovaramo, obavijestio sam ga da imam sastanke, te da svi zajedno treba da sjednemo i razgovaramo. Moram da kažem da je prethodno rukovodstvo Skupštine pokazalo racionalnost, u kritičnim situacijama, mi smo razgovarali i dogovarali. Ipak, ovo rukovodstvo Skupštine nije spremno na razgovor. Mi smo svjesni da nam idu praznici. Kako ljude pustiti bez plata i korisnike bez sredstava za njegu i pomoć? Stoga, ja sam kontaktirao direktoricu Centra za socijalni rad i rekao da nemamo ta sredstva u budžetu koja se od nas traže. Jedino rješenje jeste da direktorica Centra za socijalni rad i ja potpišemo naredbu da se sredstva, koja je Vlada Republike Srpske doznačila, doznače ljudima koji brinu o djeci sa poteškoćama u razvoju. Iz razgovora sam shvatio da ona to želi, ali ipak, ona jutros za to nije bila spremna, nije htjela. To je njena odluka. Ja sam to potpisao, bez nje. Imam hrabrost za to, preuzeo sam odgovornost, a pronašli smo i zakonsko uporište, iako ovo zakon nije baš najbolje i najpreciznije odredio. Danas će zbog mog potpisa ovi ljudi dobiti 100 odsto invalidnine za novembar i 50 odsto sredstva za tuđu njegu i pomoć za decembar mjesec, dakle ukupno 5 hiljada korisnika”, kazao je gradonačelnik, navodi se na sajtu GU Banjaluka.

    Poručio je kako je našao i privremeno rješenje i za radnike Gradske uprave i isplate plata.

    “Nedostaje nam novac da isplatimo plate našim radnicima. Banjaluka nije dobila rebalans, zato su plate i ugrožene. Donio sam odluku da će umjesto plate za prvu pomoć našim radnicima biti isplaćen regres u iznosu od 500 KM. Ono što možemo u skladu sa zakonom jeste da im pustimo i 60 posto plate, 10. januara donosimo tu odluku. Vidjećemo da li će se nešto desiti u međuvremenu, da isplatimo i 100 posto. Regres planirani od 750 KM biće povećan na 900 KM, uz povećanje plate od 150 KM. Moram da kažem da su radnici dobili uvećanje plate, prvo nakon 17 godina i to za 250 KM”, kazao je on.

    Istakao je kako je zajedno sa direktorom Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje našao način da se isplate i plate radnicima Centra, koji su na bolovanju, kao i privremeno rješenje za javni prevoz.

    “Na našu odgovornost ćemo potpisati da radnici Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje dobiju plate, oni koji su na bolovanju. Potpisaćemo taj ugovor direktor Jokanović i ja. Treća stvar, jeste javni prevoz. Hvala gospodinu Mijiću koji je ovdje u ime svih prevoznika. Mi kasnimo sa isplatom obaveza prema njima. Njihova poruka je da će na moj autoritet nastaviti da voze do Pravoslavne nove godine, dok su turisti tu. Pokazaćemo odgovornost prema 9. januaru, praznicima, ali već oko Pravoslavne nove godine sjedamo sa njima. Oni plaćaju ono što mi ne možemo. Skupština nek kaže što više ne želi da podrži subvencije, ali svejedno dug koji imamo prema prevoznicima – ostaje”, istakao je on.

    Kazao je kako i dalje nastavljaju da se bore, te da je, bar na malo ublažen problem za praznične dane.

    Predsjednik reprezentativne Sindikalne organizacije Gradske uprave Grada Banjaluke, Radislav Gojković istakao je kako su ove stvari sa gradonačelnikom dogovorene na ranije održanom sastanku.

    “Dobili ste saznanje da postoji mogućnost da ne dobijemo redovnu platu, zakazali smo sjednicu Sindikata. Obratili smo se predsjedniku Skupštine i gradonačelniku da nađu rješenje, kako radnici ne bi ispaštali. Nas interesuje zarađena decembarska plata. Dogovorili smo da se isplati regres jer je usvojen budžet, to je prelazno rješenje. Tražimo da se u što kraćem roku riješi decembarska plata, mi sada reagujemo na vrijeme. Takođe, kao što je i gradonačelnik rekao, dogovorili smo i povećanje plata u ovoj godini. Završićemo u januaru kolektivni ugovor, da januarska plata bude uvećana za sve radnike”, ističe Gojković.

    U ime autoprevoznika, Dejan Mijić potvrdio je da će nastaviti sa redovnim javnim prevozom do Pravoslavne nove godine.

  • Centralna banka BiH objavila očekivanja u vezi sa inflacijom u ovoj godini

    Centralna banka BiH objavila očekivanja u vezi sa inflacijom u ovoj godini

    U ovoj i narednoj godini očekuju se pozitivna inflacijska kretanja koja će daljim padom inflacije uticati na poboljšanje privrede u Bosni i Hercegovini, piše u rezultatima ankete o inflacijskim očekivanjima iz decembra 2023. godine koju provodi Centralna banka BiH.

    “Očekivana agregirana inflacija za tekuću godinu iznosi 5,8 odsto, što implicira blagi pad u odnosu na 2023. godinu, kada su učesnici, prema septembarskom anketiranju, predviđali prosječnu inflaciju 7,9 odsto”, kazali su iz Centralne banke BiH.

    Dodali su da inflacijska očekivanja u prvom krugu za 2025. godinu iznose 5,5 odsto, što navodi na zaključak da se očekuje i dalji pad inflacije, s obzirom da su inflacijski pritisci u protekloj godini bili daleko iznad višegodišnjeg prosjeka.

    “Evidentno je da na kretanja inflacije utiču interni i eksterni faktori, što rezultira razlikama u očekivanoj inflaciji, ne samo u samoj državi, već i među državama uopće. Inflacija kao makroekonomski indikator i dalje predstavlja osnovnu odrednicu donošenja odluka potrošača, finansijskih institucija, države i ostalih učesnika makroekonomskog sistema. S tim u vezi, CBBiH, kao važan segment komunikacijske strategije redovno, provodi anketu o inflacijskim očekivanjima, sa ciljem analize i kontinuiranog praćenja inflacijskih očekivanja ekonomskih subjekata. Učesnici ankete su predstavnici finansijskog sektora, komercijalne banke i osiguravajuća društva”, objasnili su iz Centralne banke BiH.

  • Vulić odgovorila Helezu: Republika Srpska je vječna i predstavlja simbol slobode

    Vulić odgovorila Helezu: Republika Srpska je vječna i predstavlja simbol slobode

    Zukan Helez se pojavljuje periodično kao loša i netačna vremenska prognoza. On je površan, neiskren i zao u svim svojim namjerama, izjavila je šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić povodom izjave ministra odbrane u Savjetu ministara u kojoj je najavio da će ukoliko predsjednik Dodik krene put samostalnosti Republike Srpske, ukinuti je i vratiti se na Ustav BiH.

    Sve njegove prijetnje, tvdri Vulićeva, svode se na to da će dobiti još koju krivičnu prijavu.

    • To što pravosuđe njega štiti i ne želi da reaguje po već utvrđenim činjenicama ne znači da mi iz Srpske nećemo reagovati sa svim dokazima i prijaviti ga kako za zloupotrebu položaja tako i za širenje mržnje – kaže Vulićeva.

    Dodala je da Helez neće biti amnestiran od krivičnih prijava od strane poslanika u Predstavničkom domu BiH iz reda srpskog naroda.

    • Mi ćemo dati šansu pravosuđu da odreaguju na bazi svih činjenica o dokaza kada je u pitanju rad, odnosno nerad ministra Heleza i njegovog širenja laži. Ali, ukoliko budu spavali i štitili ga, što evidentno i rade, mi ćemo napraviti korak dalje i podnijeti krivične prijave pa ćemo vidjeti do koje mjere su beskrupulozni i do kada će štititi političare iz reda bošnjačkog naroda koji konstantno urušavaju BiH i uksraćuju prava jednom od konstitutivnih naroda dok na sve to međunarodne organizacije i pravosudne institucije ćute – naglasila je Vulićeva.

    Ona je Helezu poručila da je Republika Srpska vječna i da je simbol slobode.

    • Mi ćemo itekako da je slavimo, da postojimo i da trajemo, a Zukan Helez je ništa do jedan instant ministar koji nije bio u stanju da valjano utroši budžet koji je dobio – rekla je Vulićeva.
  • Dodik poručio Marfiju: Svoje prijetnje okači mačku o rep, Amerika nije zadužena da se miješa u unutrašnje stvari

    Dodik poručio Marfiju: Svoje prijetnje okači mačku o rep, Amerika nije zadužena da se miješa u unutrašnje stvari

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Amerika mora da prestane da se miješa u unutrašnje stvari jedne zemlje i omogući neutralan politički dogovor, jer ona nije zadužena, niti je po bilo čemu potrebna da se miješa u unutrašnje stvari BiH.

    • I dalje misli da su SAD važan faktor sa kojim treba razgovarati i ubijeđen sam da će jednog dana oni razumijeti da takvi kao što je Majkl Marfi samo urušavaju njihovu spospobnost da ovjde imaju otvoren dijalog – rekao je Dodik povodom najnovijih Marfijevih medijskih istupa u kojima otvoreno prijeti Republici Srpskoj i njenim zvaničnicima navodeći da su “SAD jasno dale do znanja da su spremne odgovoriti na antidejtonske i neustavne postupke domaćih aktera”.

    Dodik je naglasio da američki ambasador još jednom pokazuje da se neopravdano miješa u unutrašnje stvari suverene, kako on to voli da kaže, zemlje.

    • Mislio sam da zatražim da ga proglase personom non grata, ali sam shvatio da on nije ambasador SAD u Republici Srpskoj nego samo u FBiH, pa ne želim da se miješam u unutrašnje stvaro druge zemlje. Šta će Federacija s njim uraditi djeluje mi već poznato – rekao je predsjednik Srpske.

    On je ukazao da američki ambasador u Sarajevu Marfi u svom posljednjem saopštenju kao nikada do sada ponižava samu Ameriku koja nikada nije prijetila nego je uvijek izvršavala nasilje.

    Upitavši da li je to nemoć da on prijeti nekim mjerama da će preduzeti nešto, Dodik je rekao da je očigledno riječ o njegovom izlizanom karakteru koji je usmjeren samo ka tome da se ponaša kao portparol muslimana u BiH i da je spreman da kroz izjave nahrani njihov ego i njihovu irealnu potrebu da dominiraju, pa i u Republici Srpskoj.

    • Ako smo jednom američkom ambasadoru pokazali da ne može da upravlja Republikom Srpskom onda to neće biti teško da dokažemo ni muslimanima u Sarajevu. Ako oni misle da nastave sa takvim stvarima, Republika Srpska ima svoje sasvim legitimno pravo da se brani od takvih psihopata koji pokušavaju da čak i legitimni izborni proces dovedu u sumnju samo da bi osnažili frustracije i laži koje opozicija u Srpskoj, prije svega Јelena Trivić, održava. To govori da je ona njihov favorit – istakao je Dodik.

    U svakom slučaju, podsjetio je Dodik u izjavi za Srnu, izbori u Republici Srpskoj su održani u atmosferi koju su međunarodni posmatrači proglasili da je fer i korektna.

    S druge strane, dodao je on, sve je bilo u njihovim rukama – američko miješanje u izbore, podrška svom favoritu Јeleni Trivić, prebrojavanje glasova za predsjednika Srpske u Federaciji što je bilo ponižavajaću za Republiku Srpsku.

    • To je sve djelo kuhinje Marfija i njegovih poslušnika, ali džaba im sve opet je pobijedio Milorad Dodik, SNSD i naši koalicioni partneri – istakao je Dodik.

    Inače, rekao je on, najveći muslimani u Sarajevu nemaju hrabrosti za rade to što rade da ne stoji Marfi iza njih, ali ih bez razloga ohrabruje, jer muslimani ništa neće dobiti s njima.

    • Amerika će veoma brzo napustiti BiH, a vjerovatno još prije će je napustiti sam Marfi. Već je poznato i nama da u američkim krugovima, pogotovo njegovi šefovi ne smatraju da je on dobro radio svoj posao. To nas je ohrabrilo da mislimo da smo mi u pravu, a ne on. Naravno da će on javno reći svašta glumeći veliku facu i svemogućeg, ali sam on zna na koji način se tretira njegovo djelovanje koje je prije svega antiameričko. Mogu da razumijem frustracije čovjeka koji je došao sa ambicijom da bude sve i svašta, mogu da razumijem da je on taj koji je mislio da će ovdje napraviti čudo. On i pravi čudo, ali totalno pogrešno i neeodrživo – konstatovao je Dodik.

    On je rekao da samo prije nekoliko godina nije se moglo ni zamisliti da ćete nekom ambasadoru moći reći da je “šonjo ili psihopata ili nešto slično”.

    • To ne spada u red uobičajenih diplomatskih vrijednosti, ali Marfi je sam izabrao, on sam govori o drugima tako da mora da prihvati da se i o njemu govori – dodao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Marfi koji je se sveo na ambasadora u FBiH, šaljući otrovne strelice prema Banjaluci, prema Republici Srpskoj, najbolje potvrđuje šta znači promašaj u kadrovskom selektiranju.

    • Imamo pravo da govorimo o čovjeku koji je u kontinuitetu pokazao da je srbomrzac, da je čovjek koji je niskog mentalnog i karakternog potencijala jer je njegova politika politika mržnje, politika osvete bez racionalnih mogućnosti. Inače, da je racionalan ne bi dozvolio da ga Republika Srpska odbaci kao bilo kakvog mogućeg sagovornika. Umjesto da se upita zašto je to tako i da pokuša kroz dijalog, preko svojih šefova ili na neki drugi način da izmiri situaciju on ide u dalju eskalaciju. Samo ću reći: ‘Gospodine Marfi, spremni smo za tu vrstu eskalacije, a vi svoje prijetnje okačite mačku o rep – poručio je predsjednik Republike Srpske.
  • Hrvatska neće izručiti Miškovića BiH

    Hrvatska neće izručiti Miškovića BiH

    Ministarstvo pravosuđa i uprave Hrvatske je, kako nezvanično saznajemo, odgovorilo Ministarstvu pravde u Savjetu ministara da nisu ispunjeni uslovi za izručenje Ivice Miškovića BiH.

    Podsjećamo, nakon što mu je izrečena četvorogodišnja kazna zatvora za teško zlostavljanje djevojčice, pritvorenik Ivica Mišković pobjegao je iz zgrade Osnovnog suda u Banjaluci.

    Zagrebačka policija saopštila je ranije da nakon lociranja bjegunca Ivice Miškovića, nije bilo osnova za njegovo dalje zadržavanje, odnosno hapšenje s obzirom da je i hrvatski državljanin.

    Osnovni sud u Banjaluci raspisao je i potjernicu za njim.

    Iz banjalučkog Osnovnog suda saopšteno je ranije da je javno objavljena presuda optuženom I.M. za četiri krivična djela obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina i za svako pojedinačno utvrđena kazna zatvora po 14 mjeseci, te je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od četiri godine.

  • Stevandić: Hakovanje IZIS-a je zločin, podaci pacijenata nisu ugroženi

    Stevandić: Hakovanje IZIS-a je zločin, podaci pacijenata nisu ugroženi

    Predsjednik Narodne skupštine Reublike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je onaj koji je odlučio da hakuje sistem sa podacima kako bi pacijentima onemogućio liječenje je zločinac.

    Prema tome se tako moramo i odnositi, jer je onaj koji je to učinio doveo u pitanje zdravlje ljudi, a ne da pljujemo doktore, sestre i one koji održavaju taj sistem. Pogrešno je postavljena priča, zločinac je onaj koji je to učinio – rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci komentarišući međunarodni hakerski napad na jedan dio Intergisanog zdravstvenog sistema Republike Srpske.

    Stevandić je naglasio da iako nema sve informacije, može sa sigurnošću da kaže da podaci pacijenata nisu ugroženi.

    • IZIS nije jedini sistem koji je hakovan, to se desilo i u Njemačkoj i Švajcarskoj – istakao je Stevandić.

    On je rekao da je ovaj napad još jedan dokaz da će sve ono što čini sistem u Srpskoj, i državotvorni i institucionalni, biti podložan napadima.

    Genaralni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da u UKC-u rade normalno bez obzira na okolnosti u vezi sa hakerskim napadom na IZIS, te je naglasio da su pacijenti, sa i bez uputnice, imali adekvatam tretman u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

    • Pružili smo im zdravstvenu zaštitu i to je naša ustavna obaveza. Mi imamo svoj informacioni sistem u okviru kojeg je sve obrađeno što se tiče finansijskog i zdravstvenog dijela, tako da UKC funkcioniše dobro – rekao je Đajić.

    Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ranije je saopšteno da je IZIS pretrpio hakerski napad, zbog čega je u njemu onemogućen rad, ali da zdravstvene ustanove u slučaju potrebe mogu da primaju pacijente.

    Baza podataka IZIS-a je nakon međunarodnog hakerskog napada na jedan njegov dio sačuvana i očekuje se da će u narednih 15-ak dana biti završene sve preporučene dodatne provjere i sistem potpuno pušten u funkciju, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske juče nakon sastanka nadležnih predstavnika institucija.

  • Stevandić: Oslobađanje krivice za učešće u defileu – pozivnica za proslavu

    Stevandić: Oslobađanje krivice za učešće u defileu – pozivnica za proslavu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je oslobađanje od krivičnog gonjenja pripadnika Oružanih snaga BiH Slobodana Rudovića zbog učešća na defileu povodom Dana Republike samo dokaz da Srpskoj niko ni sudski, a ni ljudski ne može spriječiti proslavu 9. januara.

    • Ovo tretiramo kao pozivnicu za sve koji treba da dođu i učestvuju u proslavi Dana Republike – poručio je Stevandić.

    On je podsjetio da je Dan Republike dio pravnog sistema Srpske i da se proslavlja legalno i legitimno za razliku od Federacije BiH, u kojoj se Oružane snage BiH i njeni pripadnici koriste za obilježavanje brojnih datuma takozvane Armije BiH.

    • Logično je da je ovo samo još jedan dokaz da niko, pa ni silom, ne može spriječiti proslavu Dana Republike – naglasio je Stevandić za Srnu.

    Pripadnik Oružanih snaga BiH Slobodan Rudović sa Sokoca oslobođen je od krivičnog gonjenja da je prekršio etički kodeks učešćem na proslavi Dana Republike – 9. januara prošle godine, izjavio je njegov advokat Siniša Mikić.

    Mikić je na konferenciji za novinare rekao da je tročlano Vojno disciplinsko vijeće Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH donijelo odluku o obustavljanju postupka protiv podoficira za zalihe Glavne logističke baze u Doboju Slobodana Rudovića, koji je osumnjičen da je učestvovao u proslavi Dana Republike Srpske i bio učesnik defilea u sastavu ešalona ruskog moto kluba “Noćni vukovi” na proslavi u Istočnom Sarajevu.

    Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

    Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

    Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim – Republika Srpska.

  • Stevandić: Opozicija ne poštuje institucije Republike Srpske

    Stevandić: Opozicija ne poštuje institucije Republike Srpske

    Odbijanjem da učestvuju na sastanku o izbornom zakonu u ponedjeljak, opozicija pokazuje da ne poštuje institucije Republike Srpske, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    • Suzdržavam se od teških riječi na koje me stalno izazivaju pred Božić i 9. januar. Oni su pokazali da im je mržnja prema predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku samo alibi i da oni u principu ne prihvataju institucije vlastite države – naveo je Stevandić.

    Istakao je da je to odraz njihovog odnosa prema Srpskoj.

    • Samim tim što još nisu ni dobili tekst zakona. Nisam ni poslao poziv, a oni su već medijski nastupali – naveo je Stevandić.

    Stevandić kaže da mu nije jasno kako SDS tako reaguje.

    Čudno mi je da oni nemaju tu državotrvornu liniju da razgovaraju o vitalnim stvarima za Republiku Srpsku. Mi koji imamo državotvornu svijest ćemo se sastati i dogovoriti o izbornom zakonu – naveo je Stevandić.

    Isitče da ipak vidi “neko zrno optimizma” u izjavi SDS-a da će oni ipak učestvovati i davati amandmane.

    • Ali, sve je to još dok ih ne pritisnu iz ambasada i dok se ne budu još više između sebe ucjenjivali – naveo je Stevandić.
  • Stevandić uručio božićne paketiće djeci u UKC-u i Roditeljskoj kući

    Stevandić uručio božićne paketiće djeci u UKC-u i Roditeljskoj kući

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić uručio je danas božićne paketiće djeci koja se liječe u Univerzitetskom klkiničkom centru /UKC/ te djeci smještenoj u Roditeljskoj kući u Banjaluci.
    Stevandić je rekao da je već postalo tradicija da predsjednik Narodne ekupštine Srpske posjećuje Zavod za rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović” i Kliniku za pedijatrijske bolesti Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ u Banjaluci uoči novogodišnjih, odnosno božićnih praznika.

    “Nismo srećni što će 100 djece, svake godine na žalost više, provesti praznike u bolnici ali na nama je da im taj boravak učinimo što lakšim, da ih obradujemo i njima i njihovim rositeljima pokažemo tu vrstu pažnje, jer je to najsvetija obaveza”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    Kako je naglasio, pored ovih 100 djece, ima još 70 djece koja će praznike provesti kod kuće, što zmači da je brojka od 170 mališana velika i odnedavno tri pedijatra dežuraju danonoćno, te zahvalio zdravstvenim radnicima za koje, istakao je, ne postoje praznici.

    Stevandić je nakon posjete Roditeljskoj kući rekao da se na ovom mjestu sedmoro do desetoro djece bukvalno bori za život.

    “Hematoonkološka u dječijoj dobi su najteža i najveći stres za porodicu, a djeca ne razumiju o čemu se radi i podnose teške muke. Kada smo otvorili Roditeljsku kuću, postali smo svijetli promjer mnogima u regionu i ovdje se daje veliki doprinos dječijem komoditetu kako bi im liječenje proteklo što bezbolnije i sa što manje posljedica i trauma”, naglasio je Stevandić.

    Predsjednik Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra” Milan Berić rekao je da ova kuća već osam godina pomaže oboljeloj djeci.

    On je podsjetio da u kući djeluje i škola za djecu-osnovce koja su na liječenju, kako ne bi izgubili godinu.

    “U posljednjih mjesec dana smo pokrenuki kampanju s ciljem pomoći ovoj djeci kada završe osnovnu školu, po uzoru na Srbiju i Hrvatsku, kako bi imk bio olakšan upis u željene srednje škole, ali na fakultete”, rekao je on i dodao da u Roditeljskoj kući trenutno boravi troje djece, ali da često bude popunjeno i svih sedam apartmana, gdje ih boravi od sedam do deset djece.

    Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić zahvalio je Stevandiću za poklone koje je donio mališanima koji se liječe u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

    “On je na ovaj način zajedno sa nama doprinio da se naši mališani osjećaju kao kod kuće i osjećaju čari novogodišnjih i božićnih praznika”, rekao je Đajić.

    On je istakao i da zahvaljujući podršci rukovodstva Srpske zdravstvenom sistemu i veliim izdvajanjima građani Srpske imaju zdravstvenu zaštitu kakvu imaju stanovnici mnogo bogatijih zemalja Evrope i svijeta.

  • Ovo je radno vrijeme za božićne praznike i Dan Republike Srpske

    Ovo je radno vrijeme za božićne praznike i Dan Republike Srpske

    Povodom predstojećih božićnih praznika, te obilježavanja i praznovanja Dana Republike Srpske obavještavamo građane Banje Luke o neradnim danima, te izmijenjenom radnom vremenu za pravna lica i preduzetnike, koji posluju na području grada Banje Luke i dežurstvu matičara Gradske uprave.
    U dane pravoslavnog Božića, koji je po Zakonu o praznicima Republike Srpske vjerski praznik, za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti, neradni dani su 6. januar – Badnji dan i 7. januar – Božić. Radnici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane.

    U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, Zakonom o Danu Republike Srpske i Odlukom o načinu obilježavanja i praznovanja Dana Republike Srpske neradn dan je 9. januar – Dan Republike Srpske.

    U dane republičkih praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

    Zaključkom Vlade Republike Srpske od 28. decembra 2023. godine, takođe je i 8. januar 2024. godine, proglašen neradnim danom. Ovog dana u Republici Srpskoj neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća i ustanove. Takođe, rukovodioci ovih organa obavezni su do kraja 2024. godine organizovati rad radi ostvarivanja punog godišnjeg fonda radnih dana.

    Neradni dani i dežurstva u Gradskoj upravi
    U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, te Zaključkom Vlade Republike Srpske, zbog obilježavanja božićnih praznika i Dana Republike, Gradska uprava Grada Banje Luke neće raditi u ponedjeljak i utorak, 8. i 9. januara 2024. godine.

    Iz Odjeljenja za opštu upravu napominju da će u te dane za eventualne hitne slučajeve – slučajeve smrti lica, čiji je upis u MK umrlih neodložan radi prevoza tijela van teritorije BiH, biti organizovano telefonsko dežurstvo matičara.

    Matičari se mogu kontaktirati 8. i 9. januara u terminu od 8.00 do 13.00 časova putem telefona broj: 051 244 – 444. Za svaki dan dežurstva poziv će biti proslijeđen dežurnom matičaru.

    Radno vrijeme za praznike
    Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada Banja Luka propisano je koja od navedenih djelatnosti može da se obavlja i u koje dane.

    U utorak, 9. januara u skladu sa Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada rade:

    – u vremenu od 00.00 do 24.00 časa pravna lica i preduzetnici koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača, i prodaja istih; trgovinski objekti tipa „dragstor“ i trgovinski objekti u autobuskim i željezničkim stanicama i na benzinskim pumpnim stanicama, te

    – u vremenu od 8.00 do 21.00 čas – trgovine na malo pogrebnom opremom.

    Kada je riječ o ugostiteljskim objektima za vrijeme gore navedenih praznika, sve do 31. januara 2024. godine, mogu raditi duže u odnosu na propisano radno vrijeme.