Autor: INFO

  • Poziv na molitvu za djecu i sve ljude, a posebno za Srbe na Kosmetu

    Poziv na molitvu za djecu i sve ljude, a posebno za Srbe na Kosmetu

    Srpska pravoslavna crkva /SPC/ i NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije pozvali su u Božićnoj poslanici na usrdnu, pokajničku i očišćujuću molitvu za sve ljude i narode na Zemlji, za djecu i sve Srbe, a posebno za napaćeni, ali uspravni, vjerni i hrabri srpski narod na Kosovu i Metohiji.

    “Molimo se za mir svuda na svetu, apelujemo na vas da se borite za svetinju braka i porodice, a naročito za uzrastanje dece u strahu Gospodnjem, što znači u pobožnosti i čestitosti, a ne u robovanju, samoživosti i bolestima zavisnosti”, ističe se u poslanici SPC.

    Srpskom narodu je upućen poziv da Badnje veče proslavi u porodičnom krugu sa djecom, u duhu vjekovne tradicije srpskog naroda, uz Badnjak, u atmosferi koja će podsjetiti na ubogu Vitlejemsku pećinu, u kojoj se na beskrajno smiren način rodio Car slave i bio položen u obične jasle, umjesto u kolijevku.

    “Jer za njega, Boga koji je s nama, ne bejaše mjesta u ljudskim gostionicama onog vremena, kao što ga ni danas nema, ne samo u savremenim hotelima, nego i u nekim ljudskim srcima”, navodi se u tekstu.

    U poslanici se ističe da je Bog Isus rođen kao dijete, te da u svakom čovjeku do kraja ovozemaljskog života živi dijete, kao i da je otkrovenje Božije, preko Hrista upućeno upravo djetetu u svakom čovjeku, jer dijete sluša, čuje i duhovnom intuicijom razumije ono što odrasli ljudi niti čuju, niti razabiru.

    “Dete u nama zahvalno odgovara Bogu za radost Božića, za koju opterećeni, cinični, ogrehovljeni svet odraslih više nije sposoban. Čast izuzecima”, naglašava se u poslanici.

    Ističe se i da se jedino još djeca ne čude tome što je Bog sišao u svijet u liku bogodjeteta, čiji lik svijetli do danas sa svetih ikona, otkrivajući tajnu vječnog djetinjstva Božijeg.

    “Gospod poručuje – budite kao deca. Ako to poslušamo, shvatićemo tajnu rođenja i radost Božića”, navodi se u poslanici.

    Dodaje se da se Isus istinski može voljeti samo ako je neko dušom i srcem dijete.

    “Isus ne želi da ga se bojimo, on ulazi u srca naša i osvaja ih, ali ne strahom, nego isključivo ljubavlju. On nije car judejski, nego nebeski, bogočovek koji nije došao u svet da gospodari, nego da svima bude sluga i sebe da žrtvuje za život i spasenje sveta. Ne vidi u nama robove i sluge nego malu braću. NJega, bogodete, istinski možemo voleti samo kada smo dušom i srcem deca. Srećom, odrastao čovek je sposoban da se vrati detinjstvu, kada zavoli i čezne za detinjstvom, njegovom slobodom, iskrenošću i radošću”, navodi se u poslanici.

    U poslanici se navodi da je dijete bez roditeljske ljubavi, brige i zaštite bespomoćno, jer ne može da živi samo, bez porodice i bez ljubavi, te dodaje da je i Bogomladenac Isus po ljudskoj prirodi bio bespomoćan, ugrožen mržnjom i smrtnom prijetnjom odmah po rođenju.

    U poslanici se ukazuje na to da se danas i u svijetu i kod nas može vidjeti da odrasli ljudi, otpali od Boga, bez griže savjesti ubijaju desetine hiljada djece.

    “Nije važno čija su to deca, palestinska, arapska ili jevrejska, ruska ili ukrajinska. Ili neka druga, među njima i srpska deca. Samim tim što su deca, ona pripadaj Gospodu životodavcu i promislitelju, ali i svima nama, vaseljenskoj porodici zvanoj čovečanstvo”, naglašava se u poslanici.

    U poslanici se ukazuje i na zlokobnu činjenicu da su odrasli uspjeli da stvore društvo u kojem je sve više i djece nasilnika, i djece zločinaca.

    “Primera je mnogo u Americi, Evropi, ali, nažalost, i u sred Beograda, o čemu škola `Vladislav Ribnikar` dovoljno govori”, napominje se u poslanici.

    Ističe se da u turobnoj stvarnosti današnjice, jedini odgovor dostojan pravoslavne hrišćanske vjere jeste Božićno slavoslovlje.

    “Zato slava na visini Bogu i na Zemlji mir, među ljudima dobra volja”, ističe se u poslanici.

    Podsjeća se na događaj rođenja Isusa Hrista, što je zabilježio rimski popisivač, koji je popisao prvo Josipa i Mariju, a potom i dijete po imenu Isus, ne sanjajući da novorođeno dijete, njegovo neobično ime Isus, što znači spasitelj, predstavlja najveći dar Neba Zemlji.

    “Bog dete Hristos se rodi, kakvo čudo, kakva tajna, kakva blagovest i radost. Majka svih naših radosti”, navodi se u poslanici SPC, uz čestitke svima i ovog Božića, kao i nastupajuće Nove godine, sveradosnim božićnim pozdravom – Mir Božiji, Hristos se rodi.

  • Vladika Jefrem služio u Hramu Hrista Spasitelja

    Vladika Jefrem služio u Hramu Hrista Spasitelja

    Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem služio je u ponoć Božićnu liturgiju u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci i poručio brojnim vjernicima da se treba moliti da tamo gdje se vode ratovi što prije zavlada mir, jer je to pretpostavka za svaki ljudski život.

    “Zato se danas najviše sjećamo onih koji na pravdi stradaju tamo gdje se vode ratovi i molimo se da car mira blagoslovi da tamo što prije zavlada mir kako bi svi ljudi uživali u blagodeti mira, jer je to pretpostavka za svaki normalan ljudski život”, rekao je vladika Jefrem u besjedi.

    Vladika je ukazao da se Isus Hristos rodio radi ljudi i njihovog spasenja.

    “Gospod je sišao na zemlji i postao čovjek kao i svaki od nas, ali jedino što on grijeha ne učini, niti se prevara nađe na usnama njegovim”, rekao je episkop Jefrem.

    On je okupljenima čestitao sretan i blagosloven praznik Rođenja Hristovog, uz tradicionalni pozdrav Mir Božiji – Hristos se rodi.

    Episkopu Jefremu sasluživali su vikarni episkop Sava i više sveštenika Eparhije banjalučke.

    Božićnoj liturgiji su, između ostalih, prisustovovali ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica i Vlado Đajić, predsjednik SPS-a Goran Selak, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i predsjednik Skupštine grada LJubo Ninković.

    Po završetku liturgije pročitana je božićna poslanica u kojoj su NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije i episkopi Srpske pravoslavne crkve
    pozvali na usrdnu, pokajničku i očišćujuću molitvu za sve ljude i narode na Zemlji, za djecu i sve Srbe, a posebno za napaćeni, ali uspravni, vjerni i hrabri srpski narod na Kosovu i Metohiji.

    Nakon liturgije, uslijedilo je pričešće vjernika koji su se za ovaj praznik pripremali postom.

  • Banjalučanka rodila trojke: Mali heroji Marija i Marko stigli kući, još čekaju Luku

    Iako na samom početku trudnoće nisu bile dobre prognoze, Banjalučanka Maja Krupljanin (34), koja je prije mjesec i po rodila trojke u Beogradu, u petak je iz bolnice izvela i drugu bebu, dječaka Marka, s tim da je djevojčica Marija izašla nešto ranije, a sreća će biti potpuna kada im se pridruži i najmanji Luka.

    Njena porodica ove praznike dočekuje sa još većom radošću, bogatiji su za tri nova člana, a to im je i najveći poklon u novoj godini.

    Kako za “Nezavisne novine” priča ova ponosna i hrabra majka, ona je cijeli život maštala da ima mnogobrojnu porodicu, a to se sada i ostvarilo.

    “Ja sam učiteljica, volim djecu, rad s njima, i baš se radujem tom danu kad ćemo svi biti na okupu. Oduvijek sam željela da imam nekoliko djece, jer sam odrasla sama sa majkom, ali se nisam nadala da će to biti tako brzo”, priča kroz smijeh ova Banjalučanka.

    Prema njenim riječima, Luka je još na respiratoru, i to zbog problema koji inače imaju prijevremeno rođena djeca, ali je najbitnije da je stabilan.

    “Marko je izašao u petak, dok će Luka sačekati još neko vrijeme da se pridruži bratu i sestri. Iako se nismo nadali, Marko nam se pridružuje baš sada za Božić, i srećni smo zbog toga, a tek ćemo biti kad budemo svi na okupu”, ističe Krupljaninova, koja se porodila 18. novembra u GAK “Narodni front”.

    Kako kaže, tri godine su pokušavali da imaju djecu, a kada se odlučila za vantjelesnu oplodnju u Banjaluci, iz prvog pokušaja je uspjela da zatrudni. Ipak, mnogo strpljenja, borbe, suza i teških trenutaka je prošla, jer prognoze ljekara nisu bile dobre.

    Kontrole, ležanje u bolnici po nekoliko dana, i to sve do trenutka kada je u 32. nedjelji trudnoće pukao vodenjak i kada je morala ići na hitan carski rez.

    “Nakon što sam zatrudnjela, vrlo brzo sam saznala da se jedan embrion podijelio i da je to visokorizična trudnoća. Išla sam kod nekoliko ljekara u Banjaluci i svi su me savjetovali da izvršim embrioredukciju dva ploda, tj. jednojajčanih blizanaca, dječaka. Trudnoća je, inače, daleko rizičnija kada su u pitanju jednojajčani, nego dvojajčani blizanci. No, ja nisam mogla da se pomirim s tim, htjela sam da pokušam i da dam šansu za sve troje. Inače, dr Nenad Stevandić mi je dosta pomogao i uputio kad mi je bilo najteže. Nakon toga sam otišla u Beograd i počela paralelno voditi trudnoću u Beogradu i Banjaluci, i to na UKC RS kod dr Ećim, a u Beogradu kod profesora dr Željka Mikovića”, pojašnjava Krupljaninova.

    Nakon sedam dana od porođaja Maja je zajedno sa bebama prebačena iz “Narodnog fronta” na Institut za neonatologiju u Beogradu, s tim da je djevojčica Marija, koja je bila i najnaprednija, izašla iz bolnice pred Novu godinu.

    “Suprug i moja majka su s njom preko dana, a ja sam u tom periodu sa dječacima u dnevnoj bolnici, zatim naveče idem kući i budem s njom. Često je dosta teško, ali i lijepo. Najbitnije je da imam podršku najbližih, hvala Bogu. Čim su djeca dobro, i ja sam dobro”, priča kroz smijeh ponosna majka i dodaje da je samo bitno da su djeca živa i zdrava, i da sve ide u dobrom pravcu.

    “Još samo čekamo Luku, čiji će oporavak vjerovatno biti dosta duži, jer je on bio u velikoj krizi, ali je ostao živ. On je na porođaju imao svega 940 grama, Marija 1.700, a Marko 1.440 grama. Ipak, dosta su napredovali, pa Luka sada ima već kilogram i po, a ostali već više od dva kg”, zaključila je ona.

  • “Za one koji vjeruju, sve je moguće” Mitropolit Hrizostom služio liturgiju u Sarajevu, naloženi badnjaci u porti crkve

    “Za one koji vjeruju, sve je moguće” Mitropolit Hrizostom služio liturgiju u Sarajevu, naloženi badnjaci u porti crkve

    Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom služio je večernje u Crkvi Svetih arhangela Mihaila i Gavrila u Sarajevu, nakon čega je u porti hrama obavljeno nalaganje badnjaka.

    Obraćajući se vjernicima, koji su se okupili u velikom broju, mitropolit Hrizostom je rekao da je rođenje Isusa Hrista najveća tajna, ističući da su se mnogi filozofi i ljudi tadašnjeg vremena pitali kako je moguće da se Bog ovaploti i postane čovjek.

    – Za one koji vjeruju, sve je moguće – naglasio je mitropolit Hrizostom.

    On je svima poželio da radosno dočekaju praznik Rođenja Hristovog, te da poznaju ko je Hristos Gospod.

    Večernjoj službi i tradicionalom nalaganju Badnjaka prisustvovao je veliki broj vjernika. Okupljeni su tradicionalno posluženi kuvanim vinom i rakijom.

    Mitropolit Hrizostom sutra na Božić služiće Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornoj crkvi u Sarajevu od 9 časova.

    Drugog dana Božića, u ponedjeljak, 8. januara, Svetu arhijerejsku liturgiju mitropolit Hrizostom služiće od 9.00 časova u Hramu Svetog proroka Ilije na Sokocu.

  • Prisustvovali brojni vjernici: Zapaljen veliki badnjak u Banjaluci

    Prisustvovali brojni vjernici: Zapaljen veliki badnjak u Banjaluci

    U porti Crkve Svete Trojice u Banjaluci večeras je obavljeno paljenje badnjaka.

    Badnjak je naložen uz prisustvo brojnih vjernika.

    Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem služio je večernje bogosluženje u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, a u ponoć će u Hramu Hrista Spasitelja služiti Svetu arhijerejsku liturgiju povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika – Božića.

  • Humani građani obezbijedili božićni ručak najugroženijim porodicama na Bulevaru

    Humani građani obezbijedili božićni ručak najugroženijim porodicama na Bulevaru

    U saradnji Savjeta mjesne zajednice Bulevar, mjesnog odbora Crvenog Krsta Bulevar i svih prijatelja dobrog srca obezbijeđen je božićni ručak za najugroženije porodice na Bulevaru.

    “U akciji su učestvovali članovi savjeta Drago Vurdelja, Vanja Samardžija, Branka Lovrić Rada Bijelic, Ostoja Barašin, Dragan Stojić, predsjednici Mjesnih odbora SNSD-a Raca Goran, Bursać Goran, Aleksandar Arežina, Igor Vidović i naši prijatelji koji se uvijek odazovu na naše akcije, a to su odbornik u gradskoj skupštini Banja Luka Bojan Pećanac, Danilo Lovrić, Radenko Pužić, Nikola Puzigaća, Nenad Jovičinac, Vladimir Pudar i Ljubiša Sladojevic”, kazao je Dragan Stojić za naš portal. 

    Stojić se zahvalio svima koji su učestvovali u ovoj akciji u ime porodica kojima su pomogli. 

    “Sretni svima predstojeći praznici i Dan Republike.”, poručuje Stojić. 

  • Patrijarh Porfirije: Molimo se za mir, za djecu i sve ljude u našem narodu

    Patrijarh Porfirije: Molimo se za mir, za djecu i sve ljude u našem narodu

    Patrijarh srpski Porfirije poručio je u Božićnoj poslanici da treba da se molimo za mir svuda u svijetu i pozvao vjernike na usrdnu pokajničku i očišćujuću molitvu za djecu i za sve ljude u našem narodu.

    Poslanicu patrijarha Porfirija prenosimo u cjelosti:

    MIR BOŽJI – HRISTOS SЕ RODI!

    Danas se rađa Sin Božji Jedinorodni,

    Sjajnost slave Njegove, Obličje bića Njegova

    i vječnosti Njegove, Očev izraz i Riječ,

    Onaj kroz Koga je i vijekove stvorio,

    kroz Koga je postalo sve, vidljivo i nevidljivo

    (sveti Jovan Damaskin).

    Prošlo je, evo, više od dvije hiljade godina otkada je u Vitlejemu, judejskoj varošici nadomak Jerusalima, neki neimenovani provincijski činovnik Rimskoga Carstva zapisao dva imena, Josif i Marija, a vjerovatno je nekog od sljedećih dana, u toku popisa stanovništva, dopisao još jedno ime, ime Isus, kako je nazvano novorođeno čudesno Dijete. Zapisao ih je sa jednakom ravnodušnošću sa kojom je zapisivao i sva ostala imena prilikom popisa, i ne sluteći da zapisuje jedinstvenu, neponovljivu Ličnost, Dijete Koje će zauvijek podijeliti istoriju na istoriju do Njegovog Rođenja i na istoriju po Njegovom Rođenju, a čovječanstvo na one koji su bezuslovno za Njega, na one koji su protiv Njega i na „treći rod”, one „mlake” koji su čas za Njega čas protiv Njega, ali uvijek sa „zadrškom” i „odstupnicom”. Pomenuti popisivač nije ni sanjao da novorođeno Dijete, odnosno Njegovo neobično ime Isus (Spasitelj), predstavlja najveći Dar neba zemlji: Njega i Njegovo ime blagovijestio je sveti Arhangel Gavrilo Presvetoj i Prečistoj Djevi Mariji, potonjoj Majci Njegovoj, a time i Majci svih nas. Ta Ličnost i to Ime Zalog je pomirenja Boga i Čovjeka poslije čovjekovog otpadništva od Boga kroz grijeh, Zalog oslobođenja roda ljudskog od grijeha, smrti i đavola.

    Koliko bi se on tek začudio da mu je iko kazao da su o Božanskom Detetu, Rođenom u pećini, u ubogom skloništu pastirâ, i položenom ne u kolevku već u obične jasle za stoku, znali i govorili drevni proroci vijekovima prije nastanka Rimskoga Carstva? A kako bi se tek prezrivo nasmijao da je iko stao da ga uvjerava da će Rimska Imperija propasti i nestati, a da će nepojmljivo – za njega i fantazmagorično – Nebesko Carstvo, na čelu sa tim naizgled beznačajnim Djetetom, biti nepobjedivo i vječno? Da, činovnik je zapisao ime tek rođenog Djeteta, ako Ga je uopšte zapisao, vjerovatno i ne vidjevši Ga.

    O tom Djetetu, međutim, prorokovali su, eksplicitno ili implicitno, sveti proroci Isaija i Mihej, kao i drugi starozavjetni čuvari i učitelji vjere u Jednoga, Jedinog i Istinitog, Boga i Gospoda svijeta i čovjeka.

    Sredinom 2. vijeka po Hristu živio je filosof po imenu Justin, čovjek koji je čitav svoj život posvetio traganju za Istinom, ne za jednom od “istina” već za punom, konačnom, apsolutnom Istinom. Izučivši nauku i filosofiju svoga vremena – otud mu i naziv sveti Justin Filosof – i ne pronašavši u njoj Istinu, priklonio se hrišćanskoj vjeri, potvrdivši svoju privrženost njoj mučeničkom smrću za nju, zbog čega je nazvan, takođe, sveti Justin Mučenik. Nameće se pitanje: šta je to što ga je privelo vjeri koja je u njegovo vrijeme bila surovo gonjena? To je Svjetlost znanja, odgovara on.

    To je uzvišena i nadumna mudrost hrišćanskog učenja, tačnije Otkrivenja Božjeg u Hristu, Koji i jeste ipostasna, ličnosna Premudrost Božja, Darodavac prevashodnog bogopoznanja (sr. Filiplj. 3, 8). Na samom početku svetog Jevanđelja po Jovanu (1, 1) On se naziva Logos, tojest Reč Božja, Smisao, Razlog i Svrha svega što postoji i živi. On Sâm postoji i živi od iskoni, predvečno, „u Boga” (Jov. 1, 1 – 2). Kao vječan i sabespočetan Bogu Ocu i Duhu Svetom, On je i Tvorac svega (vidi Jov. 1, 3; sr. Kol. 1, 15 – 17 i Jevr. 1, 2 – 3), ali i Izvor istinskog života i neugasive duhovne svjetlosti: “U njemu bješe život i život bješe svjetlost ljudima” (Jov. 1, 4). Ovu istinu snažno ističe svijeta Crkva već u prvom stihu božićnoga tropara, tojest svečane pjesme na Praznik Njegovog Rođenja:

    „Roždestvo Tvoje, Hriste Bože naš, zasja svijetu svjetlošću bogopoznanja…”. Završnim pak stihom tropara crkveni pjesnik naglašava da se na Božić predvečni Bog, nas radi, rodio kao Dijete. Zamislimo samo: predvečni Bog i naizgled bespomoćno novorođenče, a jedna te ista Ličnost! U kondaku, drugoj himni Praznika, ovu nadumnu Tajnu naše svete vjere razrađuje veliki vizantijski himnograf, sveti Roman Slatkopojac:

    „Djeva danas Nadsuštoga rađa

    i Zemlja pećinu Nepristupnome prinosi;

    anđeli, zajedno s pastirima, slavoslove,

    a mudraci, zajedno sa zvijezdom, putuju,

    jer se nas radi rodilo Dijete, prevečni Bog.”

    Bog – Dijete! Hristos se rodi! Kakvo čudo, kakva tajna, kakva blagovijest, kakva radost, majka svih naših radosti! Ali ne zaboravimo: u svakome od nas, do kraja ovozemaljskog života, živi dijete. Otkrivenje Božje, darovano nam u Hristu Duhom Svetim, upućeno je upravo djetetu u nama. Dijete sluša, čuje i, štaviše, duhovnom intuicijom razumije ono što mi, takozvani ili samozvani odrasli ljudi, niti čujemo niti razabiramo. Dijete u nama zahvalno odgovara Bogu za radost Božića, radost za koju opterećeni, posustali, cinični (čitaj: ogrehovljeni) svijet „odraslih” više nije sposoban. Čast izuzecima, naravno!

    Vjerovatno se još jedino djeca ne čude tome što je Bog došao na svijet ili sišao u svijet u liku Djeteta, Bogodjeteta, Čiji Lik do danas i dovijeka svijetli sa svetih ikona, otkrivajući nam ono što je najtananije i najradosnije u hrišćanstvu – tajnu „vječnog djetinjstva Božjeg”. „Budite kao djeca!”, poručuje nam Gospod naš (Mat. 18, 3). Ako Ga poslušamo, shvatićemo sveradosnu blagovijest Božića, tojest tajnu Njegovog Rođenja.

    Dijete je bez roditeljske ljubavi, brige i zaštite bespomoćno, ali je i biće zajednice po preimućstvu jer ne može da živi sâmo, bez drugih, bez porodice, bez ljubavi.

    Bogomladenac Isus je po Svojoj ljudskoj prirodi takođe bio bespomoćan, uz to odmah po Rođenju ugrožen mržnjom i smrtnom prijetnjom od strane oblasnog tiranina Iroda, opijenog svojom moći i vlašću, ali apsolutno nesvjesnog da to novorođenče, u kojem vidi svog budućeg konkurenta u nadmetanju za vlast, on ne može ubiti. Jer, Ono i nije „car judejski” nego Car nebeski, Bogočovjek Koji nije došao u svijet da gospodari nego da bude „svima sluga” i da Sebe žrtvuje „za život i spasenje svijeta”.

    On ne želi da Ga se bojimo. Ulazi u srca naša i osvaja ih, ali ne strahom, ne dokazima Svoje božanske moći, već isključivo ljubavlju. Ne vidi u nama robove i sluge nego Svoju „malu braću”. Njega, Bogomladenca, Bogodijete, možemo istinski voljeti samo kada smo dušom i srcem djeca. Srećom, „odrastao čovjek je sposoban da se vrati djetinjstvu”; štaviše, on „postaje odrastao onda kada zavoli djetinjstvo” i „kada čezne za djetinjstvom”, za njegovom slobodom, iskrenošću i radošću (Aleksandar Šmeman).

    A šta vidimo danas, u svijetu i kod nas? Da li djetinjstvo i djecu vole ljudi, odrasli, ali otpali od Boga, kada bez griže savjesti ubijaju desetine hiljada djece? Nije važno čija su to djeca, palestinska, arapska ili jevrejska, ruska ili ukrajinska, ili neka druga, među njima i srpska djeca; samim tim što su djeca, ona pripadaju Gospodu, Životodavcu i Promislitelju, ali i svima nama, vaseljenskoj porodici zvanoj čovječanstvo. Ko je imao pravo da, na pitanje o nekih pola miliona djece koju je NATO-vojska pobila u Iraku, odgovori da se to, uprkos surovosti, isplatilo? Ko je dao pravo Hamasu da jevrejsku djecu otima i drži kao taoce, a ko izraelskoj vojsci da za nepuna dva mjeseca pobije nekih osam hiljada nevine palestinske djece, skoro polovinu od svih ubijenih?

    Ko je imao pravo da osudi na smrt dvanaest srpskih beba, prije više od četvrt vijeka u Banjaluci, sve u ime mirotvornih sankcija? Ko je imao pravo da ubije djevojčicu Aleksandru Zec i cijelu njenu porodicu u Zagrebu, malu Milicu Rakić u Batajnici, srpsku djecu u Goraždevcu kod Peći? Ako nastavimo da nabrajamo žrtve dječje Golgote, od Dahaua i Aušvica, Jastrebarskog i Jasenovca, do današnjih stratišta širom svijeta, ova božićna poruka, draga djeco naša duhovna, pretvoriće se u beskrajnu tužbalicu. Treba dodati i zlokobnu činjenicu da su odrasli uspjeli da stvore društvo u kojem je sve više i djece nasilnika, djece zločinaca. Primjerâ je mnogo, – u Americi, u Еvropi i drugdje, – ali, nažalost, i usred Beograda: škola „Vladislav Ribnikar” dovoljno o tome govori.

    Sve vas, braćo i sestre, pozivamo na usrdnu pokajničku i očišćujuću molitvu za djecu i za sve ljude u našem narodu, ovdje i u rasejanju, osobito za napaćeni, ali uspravni, vjerni i hrabri srpski narod na Kosovu i u Metohiji, kao i za sve ljude i narode na zemlji.

    U turobnoj stvarnosti današnjice naš jedini odgovor, dostojan naše pravoslavne hrišćanske vjere, jeste božićno slavoslovlje. Zato: „Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja!” (Luk. 2, 14; sr. 19, 38). Danas proslavljamo divni Dan

    Hristovog Rođenja i ovim riječima božićne pjesme:

    „Bestjelesni se ovaploćuje,

    Nevidljivi biva viđen,

    Nedodirljivi postaje opipljiv,

    Vanvremeni dobija početak u vremenu,

    Sin Božji – Sin Čovječji postaje…”

    Danas nas Majka Crkva poziva:

    „Hristos se rađa – slavite!

    Еvo Hrista sa nebesâ – Njemu, u susret hodite!

    Еvo Hrista na zemlji – uzvisite se!

    Pjevaj Gospodu, sva zemljo!”

    Molimo se za mir svuda u svijetu. Apelujemo na vas da se borite za svetinju braka i porodice, naročito pak za uzrastanje djece „u strahu Gospodnjem”, što znači u pobožnosti i čestitosti, a ne u robovanju samoživosti i bolestima zavisnosti. Pozivamo vas da Badnje veče proslavite u porodičnom krugu, sa svojom djecom, u duhu vijekovne tradicije srpskog naroda, uz badnjak, u atmosferi koja će vas podsjetiti na ubogu vitlejemsku pećinu, sklonište pastirima i njihovim stadima. U njoj se, na beskrajno smiren način, rodio Car slave i bio položen u obične jasle umjesto u kolijevku jer za Njega, najvećega Gosta, Еmanuila ili „Boga Koji je s nama”, „ne bejaše mjesta” u ljudskim gostionicama onoga vremena (Luk. 2, 7), kao što ga ni danas nema ne samo u savremenim hotelima nego ni u nekim ljudskim srcima.

    Čestitajući svima vama, braćo i sestre, i ovaj Božić, kao i nastupajuću Novu godinu dobrote Gospodnje, prizivamo na vas blagoslov Boga i Oca, nas radi Rođenoga Sina Njegova Isusa Hrista i Svetoga Duha, od Kojega – i Prečiste Djeve Marije – On i bi rođen, uz sveradosni božićni pozdrav:

    Mir Božji – Hristos se rodi!

  • Hakeri upali u Poresku upravu RS i već prodaju podatke na crnom tržištu

    Podaci klijenata Poreske uprave RS i email adrese zaposlenih u ovoj instituciji, nakon onih iz baze podataka Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema RS, prodaju se na kriminalnim hakerskim forumima na crnom tržištu, piše Capital.ba.

    Prema informacijama u kojima je Capital.ba imao uvid, do curenja podataka poreskih obveznika došlo je zbog korišćenja službenih emailova zaposlenih u PU za ulaz na sajtove zabave, malih oglasa i LinkedIn-a. Na nekoliko foruma na “dark webu” su već puštene informacije i ponuđena prodaja podataka od oko 410 korisnika Poreske uprave.

    Ponuđeni su i podaci PU, odnosno šifre koje koriste pravna i fizička lica za pristup svojim profilima u bazi Poreske uprave.

    Prema riječima IT stručnjaka, ovdje se najvjerovatnije ne radi o “ransomware” napadu, ali nesumnjivo ima veze za očajno lošom zaštitom izrazito osjetljivih podataka i potencijalno sa provalom u IZIS koja se dogodila 31. decembra 2023. godina oko 12.20 časova od kada su zaključani svi kartoni pacijenata, a baza ponuđena na prodaju.

    Naš stručni saradnik za IT tvrdi da su se radnici PU nemarno registrovali na razne sajtove sa službenih email adresa, ali da su se tu našli i podaci klijenata.

    “Procurili su podaci o poslovanju klijenata PU. Te informacije se mogu zloupotrijebiti na više načina, na primjer, za pristup bazi PU ili za krađu identiteta njihovih korisnika. Problematično je i što samo djelić informacije iz logova može poslužiti hakeru da dođe do svih ostalih podataka. On čak može da dođe do korisnika i navede ga da se još jednom uloguje, unese šifru i da mu se sve otvori”, kaže on.

    U Poreskoj upravi RS kažu da svi podaci koji se odnose na Fond zdravstvenog osiguranja, s kojim imamo razmjenu podataka u skladu sa Zakonom, trenutno su pod pažljivom provjerom.

    “Imena korisnika koja su povezana s Fondom zdravstvenog osiguranja identifikovana su kao potencijalni izvor problema. Kako bismo zaštitili integritet naših sistema, odmah smo suspendovali sve konekcije sa Fondom i blokirali pristup svim korisnicima sistema do daljenjeg. Svi podaci koji se odnose na FZO s kojim imamo razmjenu podataka, trenutno su pod pažljivom provjerom”, rekli su u Poreskoj upravi za Capital.ba.

    Tvrde da njihov tim stručnjaka “aktivno prati situaciju, sprovodi istragu i reaguje promptno kako bi se obezbjedila zaštita svih podataka i sistema Poreske uprave”.

    “Želimo naglasiti da su svi sistemi Poreske uprave funkcionalni, i rade punim kapacitetom i da smo ozbiljno posvećeni očuvanju povjerenja javnosti i transparentnosti u radu Poreske uprave. Nastavićemo saradnju sa relevantnim organima i pružati dodatne informacije kako bi javnost bila potpuno informisana o svim aspektima aktuelnih bezbjednosnih incidenata”, rekli su u PU RS.

    Poreska uprava ističe da je posvećena primjeni posljednjih verzija tehnologija za filtriranje saobraćaja i održavanju najviših standarda informacione bezbjednosti.

    “Međutim, istovremeno smo svjesni da su pokušaji zlonamjernih dejstava uvijek mogući, te smo u potpunosti posvećeni otkrivanju i suzbijanju potencijalnih prijetnji”, kažu u PU RS.

  • FZO RS: Gužvi ima, ali zdravstveni sistem nije stao

    FZO RS: Gužvi ima, ali zdravstveni sistem nije stao

    Osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) ne smiju doći u situaciju da ne dobiju potrebnu zdravstvenu uslugu, jer nije stao zdravstveni sistem, već je trenutno onemogućen rad u IZIS-u, odnosno razmjena informacija u sistemu. Ovo je, kako je saopšteno iz FZO RS, jedna od poruka sa današnjeg video sastanka Direkcije FZO RS sa svim filijalama Fonda.

    “Naime, pored toga što stručne službe za IT Fonda zdravstvenog osiguranja neprestano rade već šesti dan od hakerskog napada na IZIS, i sve ostale službe i organizacione jedinice Fonda su maksimalno angažovane, a prvenstveno kako bi osiguranici što manje trpjeli zbog novonastale situacije”, naveli su iz FZO RS.

    Takođe, kako se dodaje, od zaposlenih u svim filijalama zatraženo je da budu maksimalna podrška zdravstvenim ustanovama u ovim otežanim uslovima rada, a kako bi se zajednički sa što manje problema premostila ova situaciju.

    “Inače, radnici filijala Fonda su informisali menadžment da su na terenu i u stalnoj komunikaciji sa svim zdravstvenim ustanovama koje su se dobro prilagodile ovim vanrednim okolnostima, da se pridržavaju instrukcija dobijenih od Fonda, te da se osiguranicima pružaju potrebne usluge samo nešto sporijom dinamikom. Dakle, prema riječima zaposlenih u filijalama Fonda širom Srpske, izuzev nešto većih gužvi i sporijeg rada nema većih problema u pružanju zdravstvene zaštite građanima”, navode iz FZO RS.

    Sa video sastanka istaknuto je, kako se u saopštenju navodi, “i da je ova situacija najbolje pokazala koliko je IZIS unaprijedio efikasnost pružanja zdravstvene zaštite i koje prednosti je donio za kompletan zdravstveni sistem, što sada prepoznaju i zdravstveni radnici”.

    “Prema tome, svi u sistemu – FZO RS, eksterni partneri, zdravstvene ustanove, te sve nadležne republičke institucije ulažu maksimalne napore da se premoste posljedice visokosofisticiranog hakerskog napada na IZIS, koji se dogodio uoči Nove godine, te da se Integrisani zdravstveni sistem ponovo uspostavi jer je riječ o sistemu značajnom za cijelu Republiku i sve građane. Zahvaljujemo i pacijentima na razumijevanju i strpljenju, a za sva pitanja i eventualne probleme prilikom ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja mogu da se obrate zaštitnicima prava osiguranika u svim filijalama Fonda”, kažu iz FZO RS.

  • Ninković: Možda već u februar uđemo s referendumom o opozivu Stanivukovića

    Ninković: Možda već u februar uđemo s referendumom o opozivu Stanivukovića

    Zakon je predvidio realokaciju sredstava u 2024. za 2023. godinu i to ćemo uraditi, ali rebalans budžeta u 2024. za 2023. nije moguće izvršiti i to je stvar krivične odgovornosti. Ako je Stanivuković počinio krivičnu odgovornost za koju prijeti kazna od tri godine zatvora, ja neću uvesti niti sebe, niti odbornike u takvu vrstu posla, pogotovo ne zato što je on potrošio taj novac.
    Rekao je ovo Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

    Komentarišući proteste nezadovoljnih građana poručio da se građani obraćaju svakoj mogućoj instituciji zato što ne znaju ko je kriv, jer gradonačelnik dezavuiše i u javnost plasira neistine da je u 2024. godini moguće izvršiti rebalans budžeta za 2023. godinu.

    –Mogu slobodno reći da ne priča istinu, laže, priča neistine samo da bi zbunio javnost i tražio krivicu i odgovornost od odbornika Skupštine grada, što mu nije prvi put, a vjerujem ni posljednji. Gradonačelnik je potrošio 3,5 miliona KM na ono što nije predviđeno budžetom, a određenim kategorijama kao što su Centar za socijalni rad, poljoprivredni proizvođači nisu isplaćene obaveze – poručio je Ninković za Banjaluka.net.

    Zaključuje da Stanivukoviću opoziv uvijek “visi nad glavom”, te ne isključuje mogućnost da se to pitanje pokrene na narednoj redovnoj sjednici Skupštine grada, predviđene krajem januara.