Autor: INFO

  • Huti proglasili mobilizaciju: Hiljade regruta uzelo oružje u ruke širom Jemena

    Huti proglasili mobilizaciju: Hiljade regruta uzelo oružje u ruke širom Jemena

    Huti su najavili hitnu mobilizaciju u područjima Jemena pod njihovom kontrolom.
    Vijest o mobilizaciji saopštio je nakon početka američko-engleskog napada vođa pobunjenika Abdel Malek al Huti.

    “Naši ljudi su prešli na vojnu mobilizaciju u većini provincija. Broj regruta je na hiljade”, rekao je Malek al Huti za TV kanal Al Masira i pozvao pristalice pokreta da nastave vojnu obuku i demonstracije i da doniraju novac uprkos teškoj situaciji.

    Na snimcima koji kruže društvenim mrežama vidi se da je jutros na ulice gradova koje kontrolišu Huti izašao veliki broj naoružanih pristalica tog šiitskog pokreta koji pozivaju na osvetu.

    SAD i Velika Britanija izvele su 73 udara u Jemenu, navodi Jahja Sarija, portparol oružanih snaga pokreta Huti.

    “Američki i britanski neprijatelj kao dio svoje podrške izraelskim zločinima u Gazi pokrenuli su brutalnu agresiju na Republiku Jemen izvodeći 73 udara na glavni grad Sanu i provincije Hudaida, Taiz, Hadža i Sada”, napisao je Sarija na svom nalogu na društvenoj mreži X.

    Sarija je dodao je pet boraca pokreta poginulo u napadima.

    Huti tvrde da izvode uzvratne udare na američke i britanske vojne baze i objekte i da su u raketnom napadu uspheli da potope američki ratni brod u Crvenom moru, međutim, nema nijednog dokaza koji bi potkrijepio takve navode.

    Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija zažaliće što su pokrenule operaciju protiv Jemena, navodi Huzam al-Asad, član Politbiroa pokreta Huti.

    “Naše oružane snage su dobro pripremljene, a agresori će požaliti zbog agresije na jemenski narod”, napisao je Al-Asad na društvenoj mreži “X”.

  • Odgođena sjednica Skupštine grada Banjaluka, došla samo četiri odbornika

    Odgođena sjednica Skupštine grada Banjaluka, došla samo četiri odbornika

    Vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluka na kojoj se trebali raspravljati o rebalansu budžeta za 2023. godinu ponovo je danas odgođena zbog nedovoljnog broja odbornika.

    Naime, sjednica je bila zakazana za 11 časova, ali došla su svega četiri odbornika i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

    Saša Čudić, potpredsjednik Skupštine grada kazao je da se nastavak sjednice odgađa do daljeg.

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke kazao je da ovo nije prvi put da nema kvoruma za rad.

    “Juče smo imali veoma izazovan dan, ali i pozitivan i dobar jer smo donijeli dobru stvar za Banjaluku. Počele su isplate obaveza koje smo imali prema radnicima i socijalna primanja”, kazao je Stanivuković.

    Kada je riječ o rebalansu Stanivuković ističe da u pitanju nije nikakva teorija zavjere, te sa u potpunosti demantuje jučerašnje izjave o podmićivanju odbornika.

    “Rijetko da sam sa bilo kojim odbornikom razgovarao lično, ja sve što imam reći kažem pred svima”, kazao je Stanivuković, te dodao da je zahvalan odbornicima koji su razmatrali rebalans.

    Kako je rekao, mnogi misle da će rebalans donijeti dobro Drašku, a ne Banjaluci.

    “Moj poziv svim odbornicima je da shvate važnost ovog i da se što prije okupimo, a o politici možemo i kasnije”, kazao je Stanivuković.

  • Moguć prekid u isporukama toplotne energije na teritoriji Banjaluke

    Moguć prekid u isporukama toplotne energije na teritoriji Banjaluke

    Zbog sprečavanja havarijskog stanja na sistemu daljinskog grijanja, usljed velikih gubitaka na distributivnoj mreži, tokom dana dolaziće do prekida isporuke toplotne energije na nivou grada zbog ispitivanja mreže, a sve kako bi locirali i u što kraćem roku sanirali kvarove, navode iz preduzeće “Eko toplane”.

    “Obavještavamo potrošače da zbog tehničkih problema sa sajtom, nismo u mogućnosti da ažuriramo servisne informacije, koje možete pratiti u viber zajednici i u sklopu servisnih informacija na zvaničnoj internet stranici grada Banjaluka, kao i na društvenim mrežama ‘Eko toplana'”, stoji u saopštenju.

    Dodaju da korisnike mole za strpljenje i zahvaljuju na razumijevanju.

  • Jelena Trivić tvrdi da će Draško Stanivuković biti kandidat SNSD za gradonačelnika

    Jelena Trivić tvrdi da će Draško Stanivuković biti kandidat SNSD za gradonačelnika

    Nakon maratonske sjednice Skupštine grada Banjaluka, pune pauza i preokreta, sve maske su konačno pale, tvrdi predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić.

    Sada je, kako kaže, svima jasno da će Draško Stanivuković biti SNSD-ov kandidat za gradonačelnika.-Predlažem da sutra potpiše člansku kartu SNSD. Pitanje za Borenovića, koji je ujedno i predsjednik PDP, i koji uporno brani Stanivukovićevo ponašanje i čuvenu “simbiozu”, kada ćete i hoćete li ozvaničiti koaliciju sa SNSD-om i Miloradom Dodikom?! – objavila je Trivićeva na Fejsbuku.

    Podsjećamo, vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluke biće nastavljena danas, kada će odbornici raspravljati o prijedlogu rebalansa za 2023. godinu. Odbornici su podržali Prijedlog odluke o realokaciji budžetskih sredstava u javnim ustanovama.

    Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako time riješen ipak samo jedan dio izazova sa kojim se Banjaluka suočavala u proteklom periodu, te je još jednom napomenuo da je potrebno usvojiti i rebalans budžeta za 2023. godinu.

  • SAD se povlače; Zelenski očajan

    SAD se povlače; Zelenski očajan

    Pomoć SAD za Ukrajinu je obustavljena, saopštila je Bela kuća, navodeći da se nastavljaju pregovori o paketu za bezbednosne mere na granici.

    “Pomoć koju smo pružali trenutno je obustavljena”, rekao je novinarima u četvrtak portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi, preneo je Rojters.

    Američki Stejt department objavio je pomoć od 250 miliona dolara za Ukrajinu, 27. decembra, čime je iscrpeo preostala sredstva koja su bila određena. Nacrt zakona, u kojem je i 61,4 milijarda dolara pomoći za Ukrajinu, blokrali su republikanci u Senatu ranije u decembru jer nije sadržao striktne mere o američkim granicama i imigracionoj politici.

    Kirbi je ranije rekao da će zbog kašnjenja između potpisivanja paketa finansiranja i njihove stvarne isporuke, Ukrajina i dalje primati stavke dodeljene 27. decembra “narednih dana i sedmica”. Nakon toga, Kirbi nije siguran da se išta može uraditi bez odluke Kongresa.

    Nezavisna američka senatorka Kirsten Sinema rekla je 3. januara da je Senat “blizu” dogovora o pograničnim bezbednosnim merama, koji bi otvorio put za odobravanje pomoći Ukrajini. Međutim, pojedini republikanski poslanici sumnjaju da će nacrt proći u Predstavničkom domu i Senat

  • Rusija zatražila hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti

    Rusija zatražila hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti

    Rusija je danas saopštila da je zatražila hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti UN kako bi se razgovaralo o vojnim udarima SAD i Velike Britanije na ciljeve Huta u Јemenu.

    Sastanak bi trebalo da bude održan u petak poslije sastanka o rješenju za bliskoistočnu krizu, prenosi RIA Novosti.

    Kako je navela stalna misija Rusije pri UN na Telegram kanalu, sastanak će biti održan u otvorenom formatu.

  • Doček Pravoslavne nove godine uz vatromet i pjesmu

    Doček Pravoslavne nove godine uz vatromet i pjesmu

    Uz poznate hitove regionalnih i domaćih muzičkih zvijezda te vatromet i čašicu kuvanog vina na trgovima širom Srpske sutra će biti dočekana Pravoslavna nova godina.
    Banjalučane i turiste u najvećem gradu Srpske uveseljavaće etno-pjevačica Danica Krstić i glumac i pjevač Milan Vasić, uz nastup kulturno-umjetničkih društava, što će začiniti i trubački orkestar “Barka Bras”.

    “Publici koja bude prisustvovala koncertu, biće predstavljena bogata riznica krajiških pjesama koje se pjevaju od davnina i prenose s koljena na koljeno”, rekli su iz Gradske uprave te dodali da će program biti održan na šetalištu kod Hrama Hrista Spasitelja, a u ponoć će biti služen moleban povodom Pravoslavne nove godine.

    Veselo će biti i u drugim opštinama i gradovima. Jelena Tomašević nastupaće na Trgu pravoslavlja u Derventi, a na Studentskom trgu na Palama Danica Crnogorčević.

    Na Trgu Republike Srbije u Istočnom Novom Sarajevu prisutne će uveseljavati beogradska grupa “Piloti”.

    Zadovoljstvo ne kriju ni u Turističkoj organizaciji Republike Srpske (TORS) jer su, kako kažu, oboreni svi rekordi posjećenosti turista tokom praznika.

    “Doček Pravoslavne nove godine zaokružiće protekle dane, kada je sve vrvjelo od turista”, priča za “Glas Srpske” direktor TORS-a Miodrag Lončarević.

    Dodao je da puno faktora utiče na to, a prije svega srdačnost domaćina i povoljne cijene.

    Srpska je prepoznata kao interesantna destinacija, jer imamo sjajnu ponudu u hotelima, motelima i kafićima. Imamo nezvanične informacije da je u Banjaluci bilo oko 60.000 ljudi za doček Nove godine, slično očekujemo i 13. januara uveče – rekao je Lončarević dodavši da je doček Pravoslavne nove godine tradicija.

    Ipak, u nekim mjestima, kao što je Trebinje, nije planiran doček na otvorenom. Međutim, dobrog provoda neće nedostajati, naglašava za “Glas Srpske” direktorica trebinjske Turističke organizacije Mirjana Putica s obzirom na činjenicu da će većina kafića i restorana prirediti bogat program.

    Ni lani nismo imali doček za Pravoslavnu novu godinu, ali smo zato i ove godine imali bogat program za Međunarodnu novu godinu, gdje smo imali četiri dana bogatih sadržaja. Iako nema dočeka na otvorenom, Trebinje će i sada biti puno, u to smo sigurni – rekla je Putica.

    Planine
    Prema riječima Miodraga Lončarevića, vrijeme ide naruku turističkim radnicima jer je sada na planinama snijeg pa su mnogobrojni gosti odabrali da baš na nekoj od popularnih destinacija dočekaju Pravoslavnu novu godinu.

    Imamo sjajne planine i velike potencijale pa tako nije ni čudno što ljudi iz svih zemalja bivše Jugoslavije posjećuju bisere prirode – rekao je Lončarević.

  • Na snazi i dalje zabrana saobraćaja za Banj brdo

    Na snazi i dalje zabrana saobraćaja za Banj brdo

    Turistička organizacija grada Banje Luke obavještava sugrađane da je za 14. januar odobren dolazak na lokaciju Banj brdo (Trešnjik) zbog održavanja memorijalne šetnje u organizaciji Planinarskog društva „Gora“ Banja Luka, saopšteno je iz Gradske uprave.
    Napominjemo, na snazi je i dalje zabrana saobraćaja za Banj brdo, te nije riječ o puštanju u saobraćaj puta prema najpopularnijem izletištu, zbog čega su organizatori zatražili pristup vozilu na toj lokaciji.

  • Protest u Njemačkoj, a u problemu i kamiondžije iz BiH

    Protest u Njemačkoj, a u problemu i kamiondžije iz BiH

    Brojni kamioni sa tablicama BiH “zarobljeni” su u kilometarskim kolonama zbog blokada na pojedinim autoputevima Njemačke što dovodi do kašnjenja u isporuci robe. Ako protesti u toj zemlji potraju, negativne posljedice mogli bi osjetiti i privrednici Srpske, jer im repromaterijal neće stići na vrijeme.

    Njemački poljoprivrednici od ponedjeljka širom zemlje blokiraju puteve što je prouzrokovalo saobraćajni kolaps, a problemi se tek očekuju budući da su u štrajku i tamošnje željeznice.

    Predsjednik Udruženja za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić kaže da je situacija izuzetno teška i da su već vidljive određene negativne posljedice.

    – Pojedini dijelovi autoputa, koje traktorima zakrče njemački poljoprivrednici, tokom dana su neprohodni i naši prevoznici koji naiđu na kolone prinuđeni su da satima stoje i čekaju da se raščisti gužva. Prethodnih dana su to bili pravci prema Minhenu i Berlinu kuda obično i saobraćaju naši kamioni. Zbog svega toga mnogi istovari nam kasne, kako oni za kupce u Njemačkoj tako i za one u Holandiji, Francuskoj i drugim zemljama u koje se stiže preko Njemačke – govori Grbić.

    On očekuje da će poslovni partneri biti razumni i da neće snositi nikakve sankcije zbog kašnjenja u isporuci robe.

    – Nijemci su svjesni dešavanja u svojoj zemlji, a siguran sam da će i u drugim evropskim zemljama imati razumijevanja, jer je riječ o višoj sili. Međutim, naši vozači, koji su ovog vikenda trebali da se vrate kući, vjerovatno neće uspjeti napraviti krug što će za nas biti velika šteta budući da će na putu biti duže nego što je planirano. Štetu će osjetiti i privrednici iz Srpske i BiH koji čekaju robu iz Njemačke ili drugih zapadnih zemalja. Nadamo se da problemi neće dodatno eskalirati, jer su protesti sve masovniji – rekao je Grbić i dodao da im za sada jedino preostaje da se naoružaju strpljenjem, piše Glas Srpske.

  • Stižu reakcije nakon napada na Jemen

    Iran i Hezbolah osuđuju vazdušne napade SAD i Velike Britanije na položaje Huta u Jemenu.

    Iransko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je udare na Jemen kao “očigledno kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Jemena” i kršenje međunarodnih zakona.

    Napadi “neće imati nikakav drugi rezultat osim podsticanja nesigurnosti i nestabilnosti u regionu“, rekao je portparol ministarstva Naser Kanani.

    Libanska oružana grupa Hezbolah koju podržava Iran takođe je osudila udare na Jemen.

    Američke snage i njeni saveznici pogodili su više od 60 ciljeva na 16 lokacija koje koriste Huti u Jemenu, saopštile su američke vazduhoplovne snage.

    Kako se navodi u saopštenju, to uključuje komandne i kontrolne čvorove, skladišta municije, sisteme za lansiranje, proizvodne pogone i radarske sisteme protivvazdušne odbrane.

    U udarima je korišćeno više od 100 raketa.

    “Ostajemo posvećeni našim ključnim partnerima širom Bliskog istoka u odbrani od grupa milicija koje podržava Iran, uključujući militante Huti, i pretnje koju oni predstavljaju po regionalnu bezbednost i stabilnost“, rekao je centralni komandant američkih vazduhoplovnih snaga.

    Portparol Huta je rekao da će se nastaviti napadi na brodove povezane sa Izraelom u Crvenom moru.

    Rusija zatražila hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti
    Rusija je danas saopštila da je zatražila hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti UN kako bi se razgovaralo o vojnim udarima SAD i Velike Britanije na ciljeve Huta u Jemenu.

    Sastanak bi trebalo da bude održan u petak poslije sastanka o rešenju za bliskoistočnu krizu, prenosi RIA Novosti.

    Kako je navela stalna misija Rusije pri UN na Telegram kanalu, sastanak će biti održan u otvorenom formatu.

    Saudijska Arabija poziva na uzdržanost
    Saudijska Arabija pozvala je danas na uzdržanost i izbegavanje eskalacija nakon vazdušnih udara SAD i Britanije na položaje Huta u Jemenu.

    U saopštenju saudijskog ministarstva spoljnih poslova navodi se da Rijad pažljivo prati situaciju “sa velikom zabrinutošću”, prenosi Rojters.

    “Kraljevina naglašava značaj održavanja bezbjednosti i stabilnosti u regionu Crvenog mora, kao i slobode plovidbe”, navedeno je u saopštenju.

    Grupa demonstranata koji nose transparente okupila se preko noći ispred kapija Bijele kuće.

    Ljudi skandiraju “Neka živi Jemen” i “Ruke dalje od Jemena”, može se videti na snimcima postavljenim na društvenim mrežama.

    Lider Huta: SAD i Britanija će uskoro shvatiti da je napad najveća ludost
    Lider Huta Mohamed al-Buhaiti zaprijetio je da će SAD i Velika Britanija “uskoro shvatiti” da su udari na Jemen “bili najveća ludost u njihovoj istoriji”.

    “Amerika i Britanija su pogriješile u pokretanju rata protiv Jemena“, napisao je na društvenim mrežama.

    “Svaki pojedinac na ovom svetu je suočen sa dva izbora. Ili stati uz žrtve genocida ili stati uz njegove počinioce“, dodao je on.