Autor: INFO

  • Stevandić čestitao Novu godinu po julijanskom kalendaru

    Stevandić čestitao Novu godinu po julijanskom kalendaru

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poželio je svima koji Novu godinu praznuju po julijanskom kalendaru mnogo zdravlja, sreće i uspjeha.

    U svoje ime, i u ime Narodne skupštine Republike Srpske, čestitam vam ulazak u 2024. godinu, koji Srpska pravoslavna crkva danas obilježava. Iskreno se nadam da će nam Nova godina donijeti napredak i da ćemo u njoj nastaviti da zajedno gradimo, jačamo i čuvamo Republiku Srpsku. Sretna pravoslavna Nova godina! – naveo je predsjednik Stevandić u novogodišnjoj čestitki.

  • Tramp: Bacamo bombe širom Bliskog istoka, a Ostin vodi rat iz bolničke sobe

    Tramp: Bacamo bombe širom Bliskog istoka, a Ostin vodi rat iz bolničke sobe

    Kandidat za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke Donald Tramp izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države “bacaju bombe širom Bliskog istoka”, dok ministar odbrane Lojd Ostin “vodi rat preko svog laptopa u bolničkoj sobi”.

    “Dakle, samo da razjasnimo. Bacamo bombe širom Bliskog istoka, opet, a naš ministar odbrane, koji je nestao na pet dana, vodi rat sa svog laptopa u bolničkoj sobi”, napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži TruthSocial.

    On je dodao da je riječ o “istoj bandi koja se predala u Avganistanu za šta niko nije odgovarao, niti je iko otpušten”.

    “To je bio najsramniji trenutak u istoriji SAD. Sada imamo ratove u Ukrajini, Izraelu i Jemenu, ali nema ‘rata’ na našoj južnoj granici. Oh, to ima mnogo smisla. Pokvareni Džo Bajden je najgori predsjednik u istoriji SAD”, zaključio je Tramp.

    Potrparol Pentagona Patrik Rajder ranije danas je rekao da SAD ne planiraju da šalju dodatne snage u region nakon što su američke i britanske vojske izvele udare na jemenske pobunjenike Hute.

    On je naveo da je ministar odbrane SAD Lojd Ostin, koji je 1. januara hospitalizovan zbog infekcije, “aktivno angažovan u nadgledanju i rukovođenju ovim udarima”.

    Jemenska militantna grupa Huti saopštila je ranije danas da je u američko-britanskim napadima na njene položaje ubijeno pet i ranjeno šest njihovih boraca.

  • Stanivuković: Vladu Đajića i Jelenu Trivić ujedinile sujeta i frustracije

    Stanivuković: Vladu Đajića i Jelenu Trivić ujedinile sujeta i frustracije

    Vladu Đajića, predsjednika Gradskog odbora SNSD-a i direktora UKC RS i Jelenu Trivić, predsjednicu Narodnog fronta, je ujedilila sujeta, lične frustracije i mržnja koju osjećaju prema meni, objavio je na društvenim mrežama Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke i član PDP-a.

    “‘Neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj’, upravo je ono što je stvorilo neraskidivu vezu između Vlade Đajića i Jelene Trivić. Neka nastave, biće to kratak politički put!”, dodao je Stanivuković.

    U objavi je naveo da je “kratak put od Narodnog do Đajićevog fronta”.

    “Ista saopštenja saopštenja, iste poruke i iste političke teze, identične kao Đajićeve koje svakodnevno slušamo, a pritom ni riječi o katastrofalnom stanju na UKC”, naveo je Stanivuković

  • Uhapšen saradnik albanske obaveštajne službe ŠIŠ

    Uhapšen saradnik albanske obaveštajne službe ŠIŠ

    Pripadnici BIA otkrili su i razbili još jednu špijunsku mrežu na teritoriji naše zemlje. Uhapšen je D.R. državljanin Srbije zbog sumnje da je počinio krivično delo Špijunaža, a Više javno tužilaštvo u Jagodini mu je, kako saznajemo, predložilo određivanje pritvora.

    Sumnja se da je D.R. postao saradnik Državne informativne službe Albanije – ŠIŠ 2022. godine, po čijim nalozima i zadacima je delovao do hapšenja. Posredstvom obaveštajne službe Albanije D.R. je uspostavio kontakte i sa bezbednosnom strukturom koja deluje pod ingerencijom privremenih prištinskih institucija, tzv. „Obaveštajnom agencijom Kosova“. Radeći po nalozima i zadacima pomenutih struktura, D.R. se angažovao na prikupljanju relevantnih političkih, bezbednosnih i ekonomskih podataka u našoj zemlji, koji su bili predmet interesovanja obaveštajne službe Albanije. U realizaciju navedenih aktivnosti, uključio je pojedine svoje bliske veze, koje su po njegovim nalozima, dalje realizovali zadatke dobijene od strane OS Albanije, kreirajući na taj način svojevrsnu obaveštajnu mrežu.

    D.R. je u prethodnom periodu, za obaveštajnu službu Albanije, prikupljao podatke o pojedinim pripadnicima bezbednosnih službi Srbije i Srbima sa KiM, a po njihovom nalogu bio je angažovan tokom kriznih situacija na severu KiM, za vreme protesta i barikada. Takođe u više navrata je tajno snimao pokrete srpskih snaga bezbednosti na području opštine Raška, pre svega jedinica Vojske Srbije.

    Namera D.R. je bila da prikupi što više video materijala o “metama” i da ga dostavi obaveštajnoj službi Albanije.

    Sa predstavnicima obaveštajne službe Albanije u više navrata je ostvarivao neposredne kontakte. Sa njima se uglavnom sretao u Makedoniji i Albaniji,, a nekoliko puta i na teritoriji AP KiM u mestima Peć i Žur.

  • Dodik: “Ili je smrt za vrat”, ili su u igri velike pare, te je Šmit zapeo da BiH ponizi

    “Ili je smrt za vrat” ili su u igri velike pare, te je Šmit toliko zapeo da BiH dodatno ponizi i još više je učini “zemljom s posebnim potrebama”, namećući joj nešto što nema ni u jednoj zemlji u Evropi?!, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik reagujući na najavljeno Šmitovo nametanje izmjena Izbornog zakona.

    Naime, različiti oblici elektronskog glasanja postoje u 11 zemalja u Evropi, a koristi se samo u četiri države članice EU. Ali, korištenje biometrije na glasačkom mjestu ne postoji ni u jednoj evropskoj državi – napisao je Dodik na društvenoj mreži Iks i dodao da to postoji u nekim zemljama Afrike i Јužne Amerike.

    Prema trenutno dostupnim informacijama, dodaje on, najveći broj država u Evropi je, posebno nakon izbora 2016. i 2017. u SAD, Francuskoj i Velikoj Britaniji i navoda o uplitanju drugih država u izbore, zadržao samo način glasanja “papir i olovka”.

    Istakao je da je stav OEBS-a izričit – korištenje biometrije u izbornom procesu je neprihvatljivo.

    • Stvar je vrlo jednostavna – kada očitate biometriju i očitate listić, negdje ostane memorisano za koga je birač glasao. I nemojte reći da je sistem zaštićen – nije. Čim postoji server, postoji i memorija. Zašto onda toliko insistiranje da BiH i u ovome bude mimo svijeta? A, ključno pitanje, kakve veze s integritetom izbornog procesa ima Šmit?

    Dodik pita: Da ne želi možda da zna ko su građani koji ne glasaju za opcije koje on preferira? Da li je sljedeće ispitivanje regularnosti fudbalske Superlige BiH ili izbora za pjesmu Evrovizije?! Ko je vlast u BiH, institucije ili Šmit?

    • Nit’ je bilo, niti može biti. Nesporno je da izborni proces treba unaprijediti, ali to mora biti po ugledu na države Evrope, a ne Afrike. I to moramo uraditi institucionalno, a ne da budemo pokusni kunići i deponija za skladištenje opreme koja nikome ne treba. Ili možda baš u tom grmu leži zec? – rekao je Dodik.

    Podsjetio je da su u Njemačkoj protesti poljoprivrednika, štrajk mašinovođa…

    • Gospodine Šmit, vratite se u svoju zemlju, pomozite njoj, usrećite svoje sunarodnike. Mi ćemo biti mnogo srećniji bez Vas. Ovdje ste ionako ilegalno – poručio je Dodik Šmitu.
  • Višković: Sistemsko nastojanje sarajevskih političkih elita za eliminaciju Srba sa vjekovnih ognjišta

    Višković: Sistemsko nastojanje sarajevskih političkih elita za eliminaciju Srba sa vjekovnih ognjišta

    Predloženi zakoni u vezi stanarskih prava na području Federacije BiH predstavljaju perfidni pokušaj legalizacije i otimanja više hiljada stanova u većinski srpskom vlasništvu, u okviru sistemskih nastojanja sarajevskih političkih elita za eliminaciju Srba sa vjekovnih ognjišta, izjavio je premijer Republike Srpske Radovan Višković.

    Komentarišući odluku kojom je Vlada Federacije BiH utvrdila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, Višković je pozvao sve koje su dali glas za skandalozni prijedlog ovog zakona da ga hitno suspenduju iz parlamentarne procedure.

    On im je poručio da pripreme novi prijedlog koji bi adekvatno obeštetio hiljade obespravljenih ljudi, direktno ugroženih u slučaju implementacije ovog prijedloga.

    • Sramotno je i u najmanju ruku neprimjereno predvidjeti odredbu po kojoj se nosilac stanarskog prava navodno obeštećuje po ponižavajućih 1.000 KM po metru kvadratnom, umanjenom za amortizaciju, uprkos tome što je tržišna cijena tih stanova u Sarajevu, gdje ih je i najviše, i do šest puta viša od toga – poručio je premijer Srpske.

    On je dodao da ovo predstavlja još jedan od skrivenih planova koji za cilj ima odvraćanje Srba od povratka u FBiH, kao i narušavanje atmosfere suživota koja je uveliko narušena u ovom entitetu, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

    Višković je podsjetio da smo svjedoci nemilih scena kojima su Srbi povratnici ove godine bili izloženi tokom proslave pravoslavnog Božića.

    • Osim toga, zabrinjavajuće je i hronično odsustvo odgovornosti kod navodnih srpskih predstavnika u Vladi FBiH, koji su, zarad ličnih privilegija, pristali na ponižavajući zakonski prijedlog, uprkos tome što direktno i na najgrublji mogući način ugrožava prava pripadnika njihovog naroda – zaključio je Višković.
  • Oštro odbrusio Zapadu: Kako možete mirno da živite?

    Oštro odbrusio Zapadu: Kako možete mirno da živite?

    Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski izrazio je oštre primedbe zapadnim partnerima.

    On je uveren da toliko ljudi ne bi stradalo u napadima ruskih balističkih raketa da je Zapad Ukrajini isporučio moćnije sisteme protivvazdušne odbrane, prenosi Ukrajinska pravda.

    “Kako možete mirno da živite i spavate kada shvatite da imate na desetine ovih sistema Patriot? Da ste danas poslali sedam sistema u Ukrajinu, ljudi u Harkovu, Hersonu i Odesi ne bi stradali. Možete li da živite normalnim životom znajući ovo? “, upitao je ukrajinski lider na konferenciji za novinare u Rigi.

    Inače, Zelenski je juče posetio Letoniju, gde se sastao sa letonskim predsednikom Edgarsom Rinkevičsom.

    Ovim se završava njegova turneja po baltičkim državama, nakon posete Estoniji i Litvaniji ranije ove nedelje.

    Ukrajinski predsednik je ukazao na kašnjenje u isporuci zapadnog naoružanja, napominjući da mnogi Ukrajinci ginu dok Kijev čeka pomoć.

    On je rekao da ne razume stavove Zapada, ali je ipak zahvalio zapadnim partnerima na pomoći koju su do sada uputili.

  • Ukrajina – umorna od rata, ali još čvrste volje

    Ukrajina – umorna od rata, ali još čvrste volje

    Većina ljudi u Ukrajini želi da izdrži u odbrambenoj borbi protiv Rusije. Ali, ove 2024. godine, teret rata bi trebalo drugačije da se preraspodeli.

    Za mnoge ljude u Ukrajini, godina je počela onako kako su mnogi očekivali cele zime: ponovo vazdušni udari Rusa, ponovo rakete i dronovi na infrastrukturu i naselja. Ono što je novo jeste žestina pojedinačnih talasa napada: s više raketa i više dronova, Rusija želi da savlada ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.

    Agencija UN za hitnu pomoć OCHA (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) u Ukrajini izveštava da su napadi vojske Kremlja ostavili “stotine hiljada ljudi bez struje i vode”. I to dok bi, “prema prognozama, temperature u narednim danima mogle da padnu do minus 20 stepeni Celzijusa”.

    Napadi Rusije ciljaju na moral Ukrajinaca, njihovu volju da pružaju otpor. Ali, neposredno pred drgu godišnjicu rata, Ukrajinci su se očigledno pripremili za to. Stalno ima izveštaja da uprkos zavijanju sirena za uzbunu, ljudi više ne jure dole u duboke tunele kijevskog metroa. Umesto toga, čuče u svojim hodnicima bez prozora, podalje od spoljnih zidova, što bi trebalo da pruži određenu zaštitu od zidova i prozora koji se razmrskavaju.

    Anketa: 58 odsto želi da nastavi borbu i bez Zapada

    Anketa renomiranog kijevskog instituta za istraživanje javnog mnjenja KIIS (Kyiv International Institute of Sociology) takođe pokazuje da su se Ukrajinci psihički pripremili za rat: 58 odsto anketiranih kaže da kontranapadi moraju da se nastave posle zime, čak i ako ne bude pomoći više od 50 nacija predvođenih SAD.

    “Istovremeno, svaki treći ispitanik (32 odsto) smatra da je bolje prekinuti neprijateljstva pod uslovom zaista ozbiljnih bezbednosnih garancija sa Zapada, čak i ako bi se oslobađanje okupiranih teritorija odložilo na neodređeno vreme”, piše KIIS.

    U prethodnoj anketi tog instituta, 80 odsto Ukrajinaca odbacilo je trajno odricanje od ukrajinske teritorije. I to u situaciji u kojoj su vojnici na frontu mesecima morali da racionalizuju municiju, posebno artiljerijske granate – jer su isporuke zapadnih nacija bile mnogo manje od obećanih. Ali, poraz od ruskog agresora očigledno nije opcija za ogromnu većinu u zemlji.

    Oleh (38), koji skoro dve godine služi u sanitetu u vojsci, i kao i većina vojnika hoće da ga citiraju bez prezimena, u intervjuu za DW kaže: Smanjenje zapadne pomoći je potpuno prirodno i očekivano”. Biće ovo “dug rat”. Ukrajina treba sama da proizvodi mnogo više municije i oružja, kaže vojnik.

    Protesti – više pomoći za front

    U Kijevu se često održavaju demonstracije. U decembru, dok se unutra raspravljalo o budžetu za 2024, nekoliko desetina ljudi su ispred zgrade gradske uprave skandirali: “Novac za vojsku!”

    Demonstranti su zahtevali da se odustane od infrastrukturnih projekata u gradu i da se novac upotrebi za vojnike na frontu. Među njima je bio i Ilja, koji je kritikovao politički spor u prestonici. “Lokalne vlasti ne vode rat. Bave se politikom”, rekao je 26-godišnjak u intervjuu za DW.

    Na jednom drugom protestu, porodice vojnika pozvale su na demobilizaciju onih koji služe više od godinu dana. “Moj muž je otišao vojsku na početku velike invazije”, rekla je za DW 18-godišnja Alina Straško. Kao i mnogi dobrovoljci, mislio je da će posle nekog vremena stići zamena. Ali, on se bori već skoro dve godine. „Odsustvo kući nije dovoljno da se oporave od svega što su doživeli na frontu“, kaže Alina.

    Nova mobilizacija – poziv na zamenu boraca na prvoj liniji
    Predsednik Volodimir Zelenski nedavno je pozvao na mobilizaciju 500.000 novih vojnika. U ukrajinskom parlamentu postoji nacrt zakona kojim bi mobilizacija trebalo drugačije da se reguliše. Poslanici procenjuju da neće biti procesa lutrije, niti će biti pozivane žene. Mnoge žene se inače bore dobrovoljno, ali i njihov broj je sve manji.

    Veliki pritisak se vrši na Zelenskog da rastereti posebno dugogodišnje borce. To primećuje Vasilina Duman, koja, kao i mnogi drugi, prikuplja donacije za jedinice na frontu – još od 2014. od ruskog pokušaja da osvoji Donbas. Te grupe pomagača često na front donose toplu odeću, hranu, pa čak i dronove kupljene od donacija.

    “Ljudi koji se bore dve godine zaslužuju da budu demobilisani”, kaže 37-godišnja žena u intervjuu za DW. “Moraju da znaju da će užasnim uslovima u kojima žive, jednog dana doći kraj”.

    Rusija: “Izvor problema za svet”
    Nešto slično kaže i 38-godišnji sanitetlija Oleh: “Nije demotivisan, kaže, ali jeste umoran”. Želi da bude demobilisan, dodaje za DW. Istovremeno, jasno mu je da se to neće dogoditi brzo, jer: “nema ko da nas zameni”.

    Pa ipak, Oleh i Vasilina Duman se slažu: lak i ako se zapadna pomoć smanji, “Ukrajina će nastaviti da se bori”. Čak i ako se poveća pritisak na vođstvo njihove države da uđe u pregovore, “to Rusiju neće promeniti”.

    Štaviše, Vasilina Duman odlučno izjavljuje: “Ako ostane nekažnjeno, zlo raste. Rusija mora da izgubi ovaj rat da bi se promenila. U suprotnom će biti stalni izvor problema za ceo svet.”

    Za to vreme, rasplamsava se rasprava o tome kako će se u Ukrajini podeliti teret te borbe.

  • Bijeljina pod opsadom policije

    Bijeljina pod opsadom policije

    U toku je velika policijska akcija “Neon 2” u Bijeljini, kojom rukovodi Tužilaštvo BiH.

    Uakciji učestvuju služenici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, MUP Republike Srpske i Granična policija BiH.

    – Pod nadzorom postupajućih tužilaca Tužilaštva BiH i OJT Bijeljina, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu-SIPA, zajedno sa policijom MUP RS PU Bijeljina, kao i pripadnicima Granične policije BiH, na području Bijeljine i okoline provode aktivnosti lišenja slobode osumnjičenih i pretresa objekata- saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

    Aktivnosti se realizuju u predmetu istrage organizovanog kriminala, povezanog sa međunarodnim krijumčarenjem većih količina opojnih droga.
    Akcijom su obuhvaćena najmanje četvorica osumnjičenih, koji se dovode u direktnu vezu sa krijumčarenjem opojnih droga.

    U okviru akcije, ostvarena je zajednička saradnja i komunikacija sa partnerskim institucijama iz jedne zemlje EU.

    U interesu istrage, tužilaštvo u ovom trenutku ne može davati više informacija.

  • Vukanović objavio Nacrt izbornog zakona Srpske, pa otkrio zašto ga njegova lista neće podržati

    Šef Kluba poslanika liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović objavio je danas na svom blogu kompletan Nacrt izbornog zakona Republike Srpske, koji je vlast Srpske pripremila i planira pustiti po hitnom postupku u skupštinsku proceduru.

    Vukanović ističe da su predlagači najvećim dijelom prepisali postojeći Izborni zakon Bosne i Hercegovine, ali da je glavna promjena Nacrta zakona ta što bi nadležnosti Centralne izborne komisije BiH, koje se odnose na lokalne izbore, izbor poslanika parlamenta Srpske i predsjednika Srpske, preuzela Republička izborna komisija.

    On smatra da je cilj da se izbornim zakonom Republike Srpske “ostavi mogućnost prekrajanja izborne volje i krađa izbora, razrađenim metodama”.

    Vukanović kaže da se lider SNSD, Milorad Dodik “uplašio tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH, koje su usvojene u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, pa pokušava da osigura krađu još jednih izbora i zato povlači ovakve poteze”.

    On dodaje da ostaje da se vidi kakav će biti rasplet situacije.Klub za pravdu i red neće učestvovati u uzurpacijama i davati legitimitet režimu koji opstaje na vlasti kradući izbore, što je pokazalo i kontrolno brojanje oktobra 2022. godine, kao i ponovljeni lokalni izbori u Doboju. Nažalost niko zbog kršenja više zakona nije odgovarao, a CIK BiH i stranci su Dodiku progledali kroz prste i dali nekakav legitimitet pokradenim izborima – naveo je Vukanović.