Autor: INFO

  • Redakciji ATV stigao prijeteći mejl

    Redakciji ATV stigao prijeteći mejl

    Na adresu Alternativne televizije danas je stigao mejl u kojem se prijeti smrću zaposlenima.

    “Šta radite vi teški kriminalci po Banjaluci cijelo vrijeme i na kome se vi pokušavate neprestano bogatiti i čije vi bogatstvo snimate i pokušavate politizovati… Nemoj da vam uđem u tu zgradu ATV i da vas sve nabijem na vaš ekran i pobijem javno pred cijelim svijetom!”, navodi se u mejlu.

    U prijetećem mejlu se poručuje “sklonite se od tuđih života i prestanite glumiti da ste neuništivi i neisključivi”.

    “A tog vašeg Dodika ćete svi oplakati i to uskoro, a ne preko njega i vašeg kriminaliteta sebe bogatiti preko snimanja tuđih života!”, navodi se u mejlu.

    Iz ATV-a navode da su ovaj sramni čin odmah prijavili nadležnim organima.

    • Ovakve stvari nas, naravno, neće uplašiti. Bićemo još složniji i istrajniji u našoj misiji objektivnog informisanja javnosti – navode iz ATV-a.
  • Dodik: Ako EU prihvati Šmitovo nametanje, evropski put BiH je završen

    Dodik: Ako EU prihvati Šmitovo nametanje, evropski put BiH je završen

    Ne može EU od BiH tražiti demokratske standarde, a aplaudirati kolonijalnom statusu, istakao je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    On je naglasio da će stav EU prema namjeri Šmita da nametne Izborni zakon pokazati kako tretiraju BiH.

    • Ako prihvate nametanje, znači da je evropski put završen i da BiH postaje crna rupa na karti Evrope. Ako prihvate da je u BiH normalno ono što kod njih niko ne smije ni da pomisli, jasno će poručiti da BiH nije država, već eksperiment – naveo je Dodik na društvenim mrežama.

    On je dodao da je EU organizacija suverenih država, u kojima nema mjesta za eksperimente.

    • Nego, sve vrijeme razmišljam, čemu tolika žurba?! Neka je teška nužda ili su neke velike pare – naveo je Dodik.
  • Dodik: Nikada nećemo odustati od proslave Dana Republike

    Dodik: Nikada nećemo odustati od proslave Dana Republike

    Nikada nećemo odustati od proslave 9. januara, Dana Republike Srpske. Dostojanstveno smo ga obilježili i ove godine. Zahvalan sam svim prijateljma koji su bili sa nama, poručio je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Poslali smo i jasnu poruku da nam niko drugi, ni muslimani ni stranci, neće određivati šta smijemo, a šta ne smijemo slaviti.
    Kada bismo pristali na to, odrekli bismo se i sebe i Republike Srpske – rekao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je tokom sedmice prisustvovao božićnim prijemima u Istočnom Sarajevu i kasarni “Kozara” u Banjaluci.

    • Danas kada obilježavamo i pravoslavnu Novu godinu, svima koji slave želim puno porodične sreće i uspjeha u životu. Živi i zdravi bili – napisao je Dodik na društvenoj mreži Instagram.
  • Nešić: Širenje mržnje i pozivanje na rat su krivično djelo i Tužilaštvo BiH mora reagovati

    Nešić: Širenje mržnje i pozivanje na rat su krivično djelo i Tužilaštvo BiH mora reagovati

    Širenje mržnje i pozivanje na rat su krivično djelo i Tužilaštvo BiH mora postupiti po službenoj dužnosti, rekao je za RTRS Nenad Nešić, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara, reagujući na izjavu profesora Mithada Ćemana u kojem otvoreno prijeti novim sukobom u BiH.

    • Ako ovako misle ljudi od vjere koji treba da šire poštovanje i toleranciju, ljubav, onda imamo veliki problem. Zarad mira i stabilnosti ovakve izjave moraju biti sankcionisane – naglasio je Nešić.

    Nešić je poručio da očekuje da Tužilaštvo BiH napokon reaguje, da izađe pred javnost i kaže da je reagovalo i na taj način pošalje poruku da se neće tolerisati i da neće proći nekažnjeno oni koji šire ratnohuškačku politiku.

    Nešić naglašava da od ovakvih ratnohuškačkih stavova prije svega treba da se ograde islamska zajednica i bošnjački političari.

    • Nažalost, situacija iz Zenice i Konjica i stav koji ima ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak nam govore da su upravo bošnjačke politike krojitelji ove radikalizacije. Podsjetiću da je MUP Republike Srpske urgentno reagovao na svaku sličnu situaciju i zaista očekujem reakciju međunarodne zajednice – da reaguju zbog nepostupanja policijskih struktura u BiH – poručio je Nešić.

    Podsjećamo, profesor Mithad Ćeman zgrozio je sve svojim novi govorom u kojem otvoreno prijeti novim sukobom u BiH.

  • Stevandić: 9. januar se uvijek slavi po Zakonu i Ustavu

    Stevandić: 9. januar se uvijek slavi po Zakonu i Ustavu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je ministu odbrane u Savjetu ministara Zukanu Helezu da se, prije nego što podnese krivične prijave zbog obilježavanja 9. janauara, Dana Republike, informiše o pravu kako bi znao da se taj datum uvijek slavi po Zakonu i Ustavu.

    Stevandić smatra da bi Helez, takođe, trebalo i da priloži potvrdu specijaliste da nije neuravnotežen.

    • Deveti januar se uvijek slavi po zakonu i ustavu i nikad nije bio bez pravnog legitimiteta. Isto tako, nikada nije bio bez prisustva mržnje koja od svoje zaslijepljenosti ne vidi ni pravne akte, ni naše demokratske principe i volju naroda – rekao je Stevandić.

    On je istakao da Helez nije relevantan faktor u Republici Srpskoj, kao što to nije ni Kristijan Šmit, Ramo Isak, niti iko sličan.

    Helez je rekao da će podnijeti krivične prijave protiv predsjednika Repulike Srpske Milorada Dodika, zamjenika ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandra Goganovića i jednog pukovnika zbog obilježavanja i prisustva obilježavanju Dana Republike

  • Skandalozan govor profesora Mithada Ćemana: “Pitanje je samo kad će biti rata“

    Skandalozan govor profesora Mithada Ćemana: “Pitanje je samo kad će biti rata“

    Pitanje hoće li biti rata, uopšte nije ispravno pitanje. Pitanje je samo kad će biti rata. Ja vam to garantujem i Alahom se kunem!
    Ovo su riječi prof. Mithada Ćemana izrečene na jednom od njegovih javnih predavanja “Historija Bošnjaka”.

    Konkretno predavanje održano je u organizaciji Omladinskog udruženja Tempo iz Vogošće, čiji se logo nalazi iza Ćemana. Snimak je na Jutjubu objavljen prije mjesec dana, a najsporniji dio možete pogledati počev od 35. minuta.

    U ovom dijelu predavanja on je govorio o zločinima “i genocidima” četnika nad muslimanima tokom Drugog svjetskog rata. Dok je citirao dio iz knjige koji govori o stradanju izvjesnog hodže Mašovića, Ćeman je napravio digresiju i najavio nastavak zločina “četnika” nad Bošnjacima.

    –I znajte da će sljedeći pokolj četnika biti gori od svih prethodnih. Za to se spremajte 100 posto! Zato se u ovoj državi živi s nijetom (namjerom). Ko nije u stanju da živi s nijetom da je ovdje u libatu i da brani ovaj narod, nek ide za Njemačku, što prije. Da barem znamo na kog možemo da računamo. Ovo, Alaha mi, mislim! Ja ovdje nijetim da sam u libatu, da sam uvijek u pričeku kada ću morati s četnicima i sa ustašama da se ganjam. A, bojim se i da će biti i nekih drugih elemenata protiv kojih ćemo morati da se ganjamo – rekao je Ćeman, prenosi Srpskaifno.

    Tvrdi da one koje odu odavde “neće sačuvati ni Njemačka”.

    -Samo je pitanje pod kojim ćete obilježjima i za koje ćete interese da se borite. Pogledajte šta se desilo s Ukrajinom, i kako su odmah muslimani iz Švedske: “Šta ćemo ako nas budu regrutovali”? Boga mi, ne znam – govorio je Ćeman, čiju je biografiju teško naći na Internetu, ali zato postoje na desetine njegovih predavanja na temu islama i Bošnjaka

  • Tegeltija predviđa povratak SDA u vlast na sljedećim izborima

    Tegeltija predviđa povratak SDA u vlast na sljedećim izborima

    Vlast “trojke” će, nakon sljedećih izbora, ostati samo kratka epizoda i pauza u kontinuitetu SDA vladavine u Sarajevu.

    To tvrdi Milan Tegeltija, pravni savjetnik predsjednika Srpske Milorada Dodika, komentarišući sve radikalniji nastup sarajevskih stranaka koje čine vlast na nivou BiH, kao i razloge za to.

    Povod je bio jutrošnji tekst Srpskainfo u kome smo se zapitali da li se SDP, NiP i NS od golubova mira pretvaraju u ratne jastrebove.

    –U Sarajevu je došlo do promjene vlasti, ali ne promjene mladomuslimanske SDA matrice koju svakodnevno pothranjuje medijsko-političkim narativom u javnom diskursu. Trojka se kreće unutar te SDA matrice kao loš plagijat SDA jer nema hrabrosti izaći iz tog SDA okvira, pokušavajući biti “pragmatična”. Prihvatajući da je izdaja to što SDA kaže da je izdaja Bošnjaka i BiH, tojka se dodvorava tom mladomuslimanskom SDA diskursu, čime ustvari vodi politiku kontinuiteta politike SDA iako deklarativno pravi distancu od same SDA kao stranke – prokomentarisao je Tegeltija na društvenoj mreži X.

    Prema njegovim riječima, dok god političko Sarajevo bude u okvirima politike SDA i Islamske zajednice BIH, za Srpsku neće biti bitno ko je na vlasti u Sarajevu jer se u odnosu prema njoj ništa neće promjeniti.

    Naprotiv, dodaje, trojka će u pokušaju odbrane od izdajničke etikete koju joj daje SDA nekad biti radikalnija od same SDA.

    –Nemajući snage da izađe iz SDA matrice samo je oročila svoju vlast do sljedećih izbora, jer će u izboru između originala i kopije Bošnjaci na sljedećim izborima izabrati ipak original. Vlast trojke će zbog tog, nakon sljedećih izbora, ostati samo kratka epizoda i pauza u kontinuitetu SDA vladavine u Sarajevu – zaključuje Tegeltija.

  • Huti: Obećavamo snažan i efektan odgovor

    Huti: Obećavamo snažan i efektan odgovor

    Zvaničnik jemenskih Huta, Nasruldin Amer, izjavio je danas da u najnovijem napadu SAD na položaje te grupe militantne grupe u Sani nije bilo mrtvih ni povređenih, i obećao “snažan i efektan odgovor”.

    “Nije bilo povređenih, materijalne štete niti ljudskih gubitaka”, istakao je Amer za Al Džaziru.

    Potparol Huta, Mohamed Abdulsalam, izjavio je za Rojters da američki napadi na Jemen, uključujući i posljednji na vojnu bazu u Sani, prestonici te zemlje, nemaju značajan uticaj na sposobnost te grupe da i dalje spriječava prolazak plovila povezanih sa Izraelom kroz Crveno i Arapsko more.

    Prvog dana napada SAD i Velike Britanije na položaje Huta, u noći između četvrtka i petka, pogođeno je 28 lokacija i više od 60 ciljeva, dok je američka vojska izvela rano jutros novi napad na Hute u Jemenu.

    Vašington i London su saopštili da je ova operacija u toku zbog napada Huta na brodove u Crvenom moru.

  • Vučić: Naoružavanje Prištine je rušenje međunarodnog poretka i rezolucije 1244

    Vučić: Naoružavanje Prištine je rušenje međunarodnog poretka i rezolucije 1244

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi Dežurni operativni centar Vojno-bezbjednosne agencije. Rušenje međunarodnog poretka naoružavanjem Prištine ima za cilj da se suprotno Rezoluciji 1244 i povelje UN ne samo u potpunosti sa KiM ukloni trag postojanja Republike Srbije, već i srpskog naroda, ističe Vučić.

    Aleksandar Vučić je, tokom obilaska Dežurnog operativnog centra VBA, rekao da “ne smijemo da se pravimo slijepi povodom onoga što se dešava oko nas, a sve suprotno međunarodno pravnim normama”.

    • Kršeći Rezoluciju 1244 ugrožavaju regionalu bezbjednost i stabilnost, snage tzv. KBS ne bi smjele da postoje, a imaju 223 oklopnih vozila – rekao je Vučić.

    Vučić je naglasio da Rezolucija 1244 predviđa demilitarizaciju.

    • A oni im napraviše vojsku i nastavljaju da prave tu vojsku. Nismo jaki kao Amerika, Engleska, Njemačka, Turska, ali možemo da ukažemo cijelom svijetu da na brutalan način krše međunarodne javnopravne norme, ali to njih ne interesuje, interesuju ih samo njihovi interesi – rekao je Vučić.

    Naglasio je da Priština ima najbrže rastući budžet za vojsku i policiju, koje ne bi smijele da postoje prema međunarodnom javnom pravu.

    • U poslednje četiri godine, taj budžet je porastao preko dva puta, tzv. kosovske snage bezbjednosti se transformišu pod mentorstvom SAD, a treba da dostignu broj od 5.500 pripadnika – kaže Vučić.

    Najavio je da će Srbija imati mnogo veća ulaganja od onih planiranih budžetom.

    • Danas svi razumiju zašto je važno da imamo snažnu vojsku, bez nje ne bismo mogli da postojimo kao država – ističe Vučić.

    VBA važna za bezbijednost

    Pored toga što je istakao značaj agencije za Vojsku, podsjetio je da se ona bavi onim što se dešava spolja i prikuplja podatke o tome šta se dešava u Ukrajini i Gazi i drugim mjestima, kako bismo mogli da iskustva primjenimo u svom odbrambednom sistemu.

    • Vojnobezbjednosna agencija se bavi bezbijednošću i sigurnošću naše vojske i onim što se dešava u našim kasarnama i važno je da uvijek imate punu kontrolu nad onim što se zbiva – naglasio je Vučić i istakao da Vojnobezbijednosna agencija sarađuje i sa svim drugim službama bezbjednosti.

    Dodao je da se, takođe, bavi i bezbijednošću vojnih objekata i pripadnika Vojske Srbije.

    Predstavnici Vojnobezbijednosne agencije rekli su Vučiću da Operativni centar radi non-stop, 365 dana u godini, i da se odatle kontroliše cijela teriorija i prikuljaju informacije.

    Zajedno sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, Dežurni operativni centar VBA obilaze i ministar odbrane Miloš Vučević, zamjenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Želimir Glišović, kao i predstavnici VBA.

  • Brnabić: Nastavićemo reformski put

    Brnabić: Nastavićemo reformski put

    Na izborima u Srbiji biračko tijelo je pokazalo da daje jasnu prednost konkretnim planovima i dokazanim dostignućima, a da bi se nastavio rad na evropskim integracijama ključno je efikasno formiranje nove Vlade Srbije, istakla je premijerka Ana Brnabić u autorskom tekstu za Politiko.

    Brnabić je navela da su, kao direktan odgovor na pozive srpske opozicije na vanredne izbore na parlamentarnom i lokalnom nivou, u Srbiji održani vanredni izbori 17. decembra 2023. godine.

    Ističući da se pod predsjednikom Aleksandrom Vučićem i vladom koju predvodi Srpska napredna stranka (SNS) Srbija u poslednjih 11 godina dramatično promijenila, Brnabić je ukazala da je SNS ovim izborima pristupila sa odgovarajućom dvojnom strategijom: isticanjem svojih postignuća u upravljanju i iznošenjem konkretnih planova.

    Opoziciona kampanja se, međutim, značajno razlikovala, fokusirajući se na vrijeđanje Vučića, a ne na nuđenje bilo kakve vizije, ciljeva ili ideologije, navela je Brnabić i dodala da je to bila kampanja “za koju su čak i oni sami razumeli da ne može da donese pobjedu”.

    Kako je naglasila, opozicioni političari su tražili vanredne izbore, a ipak su oni ti koji su eksplicitno saopštili međunarodnim posmatračima izbora, prije dana glasanja, da neće priznati ishod.

    Brnabić je ukazala da je činjenica da je, sa ukupno 5.587 prisutnih posmatrača, ovaj izborni proces bio podvrgnut intenzivnoj kontroli bez presedana.

    Premijerka Srbije naglašava da je od 2019. godine institucionalna saradnja Vlade Srbije sa Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dovela do značajnog napretka u izbornim reformama i navodi da je do sada u potpunosti sprovedeno 14 preporuka ODIHR-a, još 14 je uglavnom primjenjeno, a djelimično se dijelovalo kada je riječ o 29, što sve pokazuje snažnu posvećenost demokratskom upravljanju.

    • Štaviše, izborna transparentnost je poboljšana kroz ključne inicijative e-uprave, kao što je stvaranje Јedinstvenog biračkog spiska 2012. godine, njegova integracija sa Registrom građana 2019. godine, pokretanje veb stranice za verifikaciju birača 2020. i pokretanje redovnog ažuriranja glasača počev od 2021. godine – navodi Brnabić.

    Ona dodaje da je važno napomenuti i da je u svojoj preliminarnoj izjavi o izborima Međunarodna izborna posmatračka misija (IEOM) pozitivno ocijenila proces glasanja na 93 odsto od 1.220 biračkih mjesta koje je posmatrala.

    • IEOM je identifikovala samo 13 ozbiljnih nepravilnosti, što je samo 1,07 procenata posmatranih biračkih mjesta, i pohvalila poboljšanu komunikaciju i transparentnost Republičke izborne komisije (RIK) – ističe premijerka Srbije.

    Brnabić je takođe ukazala da je na parlamentarnim izborima 2023. godine zabilježen veći broj žalbi u odnosu na prethodne izbore, odnosno 165 žalbi u poređenju sa 110 koje je RIK dobio nakon parlamentarnih izbora 2022. godine.

    Istovremeno, na lokalnim izborima u Beogradu zabilježen je primjetan pad na samo 22 žalbe, što je znatno manje od 528, koliko ih je bilo 2022. godine, navela je premijerka.

    • Na kraju je biračko tijelo jednostavno pokazalo da daje jasnu prednost konkretnim planovima i dokazanim dostignućima – istakla je Brnabić i dodao da je tokom proteklih 11 godina pod vlašću SNS Srbija sprovela širok spektar reformi, kako na nacionalnom, tako i na nivou Evropske unije.

    Brnabić je navela da je Srbija, što se tiče reformi u vezi sa EU, posebno onih koje se tiču vladavine prava, usvojila ustavne amandmane koji su dramatično smanjili politički uticaj u pravosuđu, zasluživši priznanje i EU i Venecijanske komisije Saveta Evrope.
    Dodaje da je Vlada usvojila i ambiciozan set medijskih zakona, a da je u borbi protiv korupcije ostala posvećena saradnji sa EU i relevantnim telima, nadmašujući učinak mnogih evropskih zemalja, kako pokazuje najnoviji izveštaj Grupe država za borbu protiv korupcije.

    Brnabić naglašava da je Srbija postigla punu fiskalnu i makroekonomsku stabilnost, što potvrđuje i Međunarodni monetarni fond, i dodaje da je zemlja postigla taj uspjeh poboljšanjem svog ukupnog poslovnog okruženja, što je rezultiralo drastičnim smanjenjem nezaposlenosti i značajnim povećanjem prosječne plate.

    Brnabić je istakla i da je Srbija takođe na samo korak od postizanja rejtinga investicionog nivoa i da godinama privlači direktne strane investicije iznad očekivanja.

    Posljednjih godina, Srbija je takođe učinila pomak ka ekonomiji vođenoj tehnologijom i inovacijama, izgradnjom naučnih i tehnoloških parkova, uvođenjem programiranja kao obaveznog predmeta u osnovne škole, pružanjem značajnih podsticaja za IT industriju i najbolja je u Evropi u rastu usluga informacionih i komunikacionih tehnologija.

    Brnabić navodi da su to samo neki od rezultata koje su Vučić i SNS predstavili u predizbornoj kampanji, uz obećanje da će Srbija dodatno ubrzati reforme i rast.

    Navodi da je pred novom vladom ambiciozna agenda i da je, kako bi se nastavio rad na evropskim integracijama, nedvosmislenom prioritetu za novu administraciju, ključno efikasno formiranje nove Vlade Srbije.

    • Nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Prištinom biće osnovni fokus, naročito imajući u vidu posljednju odluku Beograda kojom se omogućava sloboda kretanja za vozila čije tablice izdaje Priština – navodi Brnabić.

    Ona ukazuje da će nova vlada takođe morati da se fokusira na diversifikaciju energije, nadovezujući se na dostignuća kao što je otvaranje gasovoda do Bugarske i istrajavajući na vitalnim reformama vladavine prava, uključujući dalju saradnju sa ODIHR-om i Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju.

    • Demokratija se proteže dalje od dana izbora i jednostavnog čina stavljanja glasačkog listića u kutiju. Trebalo bi da obihvati sve učesnike, uključujući i one koji su razočarani rezultatima, da učestvuju u postizbornom procesu. A imajući u vidu obimnu agendu koja čeka sljedeću srpsku vladu, opozicija bi mogla da odigra značajnu ulogu u ostvarivanju mnogih od ovih ciljeva ako bi usvojila konstruktivniji pristup. Uostalom, to je suština demokratije – navodi Brnabić u autorskom tekstu za Politiko.