Autor: INFO

  • Širom Srpske dočekana pravoslavna Nova godina

    Širom Srpske dočekana pravoslavna Nova godina

    Širom Republike Srpske organizovan je doček pravoslavne Nove godine.

    Banjalučani i brojni gosti dočekali su pravoslavnu Novu godinu uz etno spektakl – nastup etno pjevačice Danice Krstić, glumca i pjevača Milana Vasića i Trubački orkestar Barka Bras.

    U Banjaluci su nastupili i članovi pjevačkih grupa kulturno-umjetničkih društava “Pelagić” i “Čajavec”, “Sveti Sava”, “Piskavica”, Muzički atelje Јelene Stanišić, Damjan Vračar, Balkan koncept orkestar i mladi sugrađanin Danilo Milosavljević.

    Na gradskom trgu u Bijeljini stanovnici Semberije i okoline ušli su u Novu godinu uz grupu Legende i lokalni bend Štrajk.

    Na Studentskom trgu u Palama nastupila je pjevačica etno, duhovne i rodoljubive muzike Danice Crnogorčević, a prije nje sestre Milica i Maja Stanišić i Muzički ansambl “Pale”.

    Na Trgu Republike Srbije u Istočnom Novom Sarajevu nastupila je beogradska grupa Piloti.

    Na Trgu pravoslavlja u Derventi doček je organizovan uz nastup Јelene Tomašević, a u Šamcu uz Minu Kostić.

    Na Trgu Mladena Oljače u Novom Gradu pravoslavna Nova godina dočekana je uz pjevača Peđu Medenicu.

    I na Trgu patrijarha Pavla u Brodu organizovan je doček uz koncert, kuvano vino i čaj, te vatromet i koncert pjevačice Rade Manojlović.

    Doček pravoslavne Nove godine na otvorenom organizovan je i u Doboju i Stanarima, dok je građanima Petrova i Teslića organizovan doček u zatvorenom.

    Dobojlije su Novu godinu u Parku narodnih heroja dočekali uz orkestar Stefana Miloševića i pjevačicu Stanojku Mitrović – Ćanu.

    U Stanarima je nastupila grupa Deminutiv i pjevačica Maja Marijana.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Cijena transporta kroz Suecki kanal povećana za 300 odsto

    Cijena transporta kroz Suecki kanal povećana za 300 odsto

    Napadi jemenskih Huta na komercijalna plovila u Crvenom moru izazvali su velike poremećaje na ključnim brodskim arterijama.
    Troškovi transporta tereta kroz Crveno more i Suecki kanal porasli su za preko 300 odsto od novembra, usred napada jemenskih Huta na komercijalna plovila navodno povezana sa Izraelom, prenosi “Skaj njuz” pozivajući se na podatke analizira globalna logistička kompanija DSV.

    Šangajski indeks kontejnerskog tereta (SCFI), najčešće korišćena mjera takvih troškova, dostigao je 3.101 dolar po kontejneru od 20 stopa (7 metara) sa 2.871 dolara prošlog petka. Podaci pokazuju da je ukupna cijena kontejnera koji se otprema iz Šangaja u Evropu navodno bila 310 odsto veća u odnosu na cijene početkom novembra.

    Huti, koji podržavaju Palestince u sukobu Izraela i militantne grupe Hamas, od sredine oktobra lansirali su više dronova i projektila na komercijalna plovila u Crvenom moru, i poslali ratne brodove da patroliraju ovim glavnim plovnim putem za globalni transport. Izveli su više od dvadesetak napada, prisiljavajući velike teretne gigante kao što su MSC, “Mersk”, CMA CGM i “Hapag-Lojd”, da preusmere brodove oko južnog vrha Afrike, izbjegavajući Adenski zaliv i Suecki kanal.

    Ovo preusmjeravanje dodaje više od deset dodatnih dana putu i dovodi do povećanja računa za osiguranje. Istovremeno, povećani su troškovi osoblja, a duža putovanja takođe primoravaju transportne kompanije da troše dodatno gorivo.

    Uprkos velikom povećanju, troškovi transporta ostaju ispod nivoa zabilježenog u martu 2021. kada je brod “Ever Given” blokirao Suecki kanal, ostavljajući važni trgovački put neprohodnim šest dana. Zbog tog incidenta stotine brodova bilo je zaglavljeno, a svaki dan zastoja koštao je globalnu trgovinu devet milijardi dolara.

    Ranije ove nedjelje, SAD i Velika Britanija su počele da izvode vazdušne napade na Hute kao odgovor na akcije grupe u Crvenom moru. Ovaj potez izazvao je pomiješane međunarodne reakcije, a mnogi su upozorili da će dovesti do eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

  • Vulić: Izborni zakon moguć jedino sa domaće političke scene

    Vulić: Izborni zakon moguć jedino sa domaće političke scene

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Sanja Vulić, rekla je gostujući u Centralnim vijestima ATV-a da je Izborni zakon moguć jedino sa domaće političke scene, a ne onaj kojeg stranci pokušavaju nametnuti.
    – Federacija ima nevjerovatan kompleks od Republike Srpske i naših stabilnih institucija i dobrih politika. Da nije tako, ne bi oni tako histerično reagovali na nešto što je bilo vrlo veličanstveno, vrlo lijepo, sa finim i opraštajućim porukama. Mi smo narod koji prašta i koji je uvijek za saradnju i suživot, za razliku od Federacije. To je kod njih izazvalo napad panike, histeriju i ljubomoru. Nikada neće doći do pozicije u kojoj je Srpske, a to je razvijenost i prosperitetnost. Ono što je porazno, što je strašno, jeste što je profesor iz Sarajeva rekao da će naredni napad na Srbe biti krvoločniji. I evo, nema reakcija iz stranih ambasada, Marfi se napravio da to nije čuo, da to nije vidio, OSC, svi mudro ćute, kao da se nije desilo. Da to učini neko od recimo naših vojnih udruženja, kada bi se na sličan način oglasio, tada bi rekli da osuđuju ratnohuškačku retoriku. Njima je sve dozvoljeno, oni mogu da pozivaju na linč srpskog naroda, na istrebljenje Srba, da nas ukidaju. To što Marfi ne zna da Sveti Stefan nije uvrijedljiv, već može biti i njegov zaštitnik, to nije problem srpskog naroda, nego odlazećeg ambasadora. Nas ugnjetavaju i ponižavaju, a drugi mogu da rade šta hoće, to je dokaz da u BiH nema demokratije – kaže Vulić.

    Kada je u pitanju federalni ministar Ramo Isak i njegove izjave, Vulić ističe da to sve čini, zbog svojih mentora koji mu to naređuju.

    – Razgovarala sam sa ministrima u Vladi FBiH i pitala sam ih da li iko od njih Isaku kaže da Dodik i Republika Srpska nisu njegova nadležnost, niti po jednom zakonu ili ustavu. Oni su mi rekli da on to zna, da nije naivan, ali da sluša svoje mentore. Te instrukcije su jako loše i pogubne kada su u pitanju Republika Srpska i njen narod. Sve što se dešavalo u Zenici i Konjicu je ružno i porazno, ali to pokazuje njihovu nemoć, kada se iživljavaju na zastavi Republike Srpske – dodaje Vulić.

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u PD PS BiH kaže da je Srpska za novi Izborni zakon, ali samo u slučaju da se kreira na domaćoj političkoj sceni.

    – Taj Šmitov zakon, za nas je iz Srpske, koji svojom glavom mislimo i ne slušamo Šmita i dio međunarodne zajednice, apsolutno neprihvatljiv. Postavlja se pitanje, da li treba da se biraju poslanici u Parlamentarnoj skupštini, ako će neko drugi u naše ime donositi zakone. Ako će neko sa strane doći i propisati pravila ponašanja, onda smo suvišni i ne trebaju postojati zajedničke institucije. Taj Šmit, taj turista i bezobraznik, on nama u Republici Srpskoj neće nikakva pravila i zakone donositi. SDS i PDP nisu iskreni, oni lažu, kada kažu, da ne priznaju Šmita. Itekako ga priznaju. Oni neće sa nama za okrugli sto, nego slušaju nekog sa strane. Mi jesmo za novi Izborni zakon, ako ga mi sa domaće političke scene kreiramo, a ne da to čini neko sa strane – ističe Vulić.

    Ona se osvrnula i na sudije u Ustavnom sudu BiH.

    Kako kaže, političko Sarajevo ne želi da BiH uđe u ЕU.

    – Iz političkog Sarajeva možete čuti teze kako oni žele da BiH uđe u ЕU, to su laži. Imamo informacije da su na jednom sastanku bili gospodin Satler, Šmit i određeni ministri koji nisu iz reda srpskog naroda. Satler je tada rekao da je saglasan sa stavom Republike Srpske da stranci nemaju šta da traže u Ustavnom sudu BiH, ali se Šmit obrušio na njega i rekao da oni mogu otići kada BiH dobije status ЕU, što je laž i iluzija – zaključuje Sanja Vulić.

  • Ko u regiji najviše ulaže u naoružanje i vojsku

    Ko u regiji najviše ulaže u naoružanje i vojsku

    Srbija je od 2014. do 2023. na naoružanje i vojnu opremu potrošila 2,87 milijardi dolara.
    Srbija je samo u prošloj godini na odbranu potrošila milijardu i 510 miliona dolara, što je najveći iznos u novijoj istoriji te zemlje, a što je činilo dva odsto BDP.

    Vojska Srbije utrostručila je vojni budžet u razdoblju od 2014. do 2023. godine, navodi RTS.

    Na nabavku naoružanja Srbija je u od 2014. do 2023. godine potrošila ukupno oko 2 milijarde i 870 miliona dolara. U ovaj iznos ne ulaze avioni Mig-29, tenkovi T-72B1MS i oklopna vozila BRDM-2MS, koje je Srbiji donirala Rusija.

    Najviše naoružanja u regiji kupuju Rumunija i Mađarska, koje su i najviše povećale vojne budžeze. Zatim slijede Srbija, Bugarska, Hrvatska, Albanija, Sjeverna Makedonija te Crna Gora. Posljednja je BiH, sa samo 15 miliona dolara kupljenog naoružanja, prenosi N1.

  • Marfi tvrdi da osobe sa „crne liste“ privatno mole da prestanu sankcije

    Marfi tvrdi da osobe sa „crne liste“ privatno mole da prestanu sankcije

    Nakon što sankcionišemo nekoga zbog antidemokratskog ponašanja, kada prođe procedura, oni se stave na listu i kažu „mene to ne zanima i meni to ne smeta“, ali u privatnoj sferi to ne govore, tvrdi ambasador SAD u BiH Majkl Marfi.

    Kako kaže, u privatnoj sferi nastoje da se njihovo ime skine sa tih listi ili se šalju zahtjevi „molim vas nemojte sankcionisati dalje“.

    -Sve te priče da je to njima u redu nisu tačne. Postoje konkretne posljedice sankcija. Kada mi nekoga sankcionišemo, pojedince ili preduzeće, to je ima finansijske implikacije. Mogu izgubiti pristup svojim bankovnim računima, kreditnim karticama, imati poteškoću u dobijanju kredita, imaće otežano putovanje u SAD i druge dijelove svijeta, imaće probleme sa pristupima internet platformama, što smo već vidjeli da se dešava u RS. To su značajne posljedice. Niko mi ne dolazi u kancelariju da mi kaže „molim te stavi i mene na crnu listu“ – rekao je Marfi za TV Hajat.

    Ističe da je bilo puno prevare na posljednjim izborima, a naročito u vezi sa izborom Milorada Dodika na mjesto predsjednika Republike Srpske.


    – Puno je ljudi koji se pitaju u vezi sa legitimnošću ishoda tih izbora. Ironično je da Dodik voli govoriti o legitimnosti Šmita koja je vrlo jasna. Imate crno na bijelo da on jeste legitiman. U zemlji najviše nelegitimnosti je iznad pozicije Dodika – kaže Marfi.

    Govorio je i o tome šta ako Dodik krene u otcjepljenje kao odgovor na Šmitova nametanja.

    -Mi smo bili veoma jasni u prošlosti u vezi bilo kakvih pokušaja da se rasturi država ili Dejton. Jasno smo o tome govorili. Koristili smo sredstava koja imamo na raspolaganju. Poslali smo jasan signal naše posvećenosti BiH i njenom teritorijalnom integritetu. Prošle sedmice imali smo zajedničke vojne aktivnosti sa Oružanim snagama BiH. Nema mjesta nikakvoj secesiji. Ako Dodik misli da može ovu državu rascijepiti bez posljedica, onda griješi – rekao je Marfi, prenosi Avaz.

  • Lociran tanker s naftom koji je zaplijenio Iran

    Lociran tanker s naftom koji je zaplijenio Iran

    Tanker pod zastavom Maršalskih Ostrva koji je Iran zaplijenio u Omanskom zalivu ranije ove sedmice lociran je istočno od iranskog ostrva Kešm, saopštila je služba za praćenje plovidbe tankera TankerTrackers.com (Trekers) na svom nalogu na mreži Iks.

    ”Tanker Sent Nikolas u vlasništvu Grčke, osiguran u Velikoj Britaniji i pod zastavom Maršalskih ostrva, natovaren sa milion barela iračke sirove nafte, lociran je danas istočno od ostrva Kešm u Iranu”, navodi se u saopštenju.

    Rojters navodi da je Iran zaplijenio brod “Sent Nikolas”, natovaren iračkom naftom namijenjenom Turskoj, u znak odmazde za slučaj kada su SAD prošle godine zaplijenile isti brod koji je nosio Iransku naftu.

    SAD su, kako navodi britanska agencija, zaplijenile brod u operaciji sprovođenja sankcija kada je plovio pod imenom Suec Rajan, a Iran je upozorio da taj potez “neće ostati bez odgovora”.

    Do zapljene tankera Sent Nikolas došlo je tokom višesedmičnih napada jemenskih militanata Huta na brodove koji plove u Crvenom moru, prenosi Tanjug.

  • Netanjahu: Hag neće zaustaviti Izrael

    Netanjahu: Hag neće zaustaviti Izrael

    Međunarodni sud pravde neće odvratiti Izrael od vođenja rata u Gazi do potpune pobjede, izjavio je danas izraelski premijer Benjamin Netanjahu, nakon što je Južnoafrička Republika podnijela tužbu za genocid Izraela nad Palestincima.

    “Niko nas neće zaustaviti – ni Hag, ni Osovina zla, niko”, rekao je Netanjahu u televizijskom obraćanju, preneo je Rojters.

    Izraelski premijer je kazao da tek treba da bude donesena odluka o potencijalnom vojnom preuzimanju “Koridora Filadelfija” duž granice Pojasa Gaze sa Egiptom. Netanjahu je rekao da “postoji niz opcija”, uključujući premještanje snaga u (koridor) Filadelfiju.

    “Razmatramo opcije i tek treba da donesemo odluku”, istakao je on.

  • Košarac: Krivične prijave koje najavljuje Helez mogu se okačiti mačku o rep

    Košarac: Krivične prijave koje najavljuje Helez mogu se okačiti mačku o rep

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac poručio je ministru odbrane u Savjetu ministara Zukanu Helezu da krivične prijave koje najavljuje zbog obilježavanja Dana Republike može da okači mačku o rep, jer od toga neće biti ništa, te istakao da srpski narod ništa ne može pokolebati u očuvanju Srpske.

    Košarac je rekao da je Srpska otvorena za sve Bošnjake i Hrvate, za svu saradnju i da ne treba pridavati važnost populističkoj retorici Heleza koji pokušava da sebe etablira kao jednog od lidera Bošnjaka.

    • Nas ne interesuje šta misli Helez i Helezi, nas ne interesuje šta misli /američki ambasador u BiH Majkl/ Marfi, /Kristijan/ Šmit, naše opredjeljenje je trajno, a to je jaka organizovana država Republika Srpska – istakao je Košarac.

    On je naglasio da je Dan Republike svetinja za srpski narod, te da se ne treba uopšte obazirati na jednu vrstu takvih konstatacija onih koji su jako negativni prema Republici Srpskoj.

    Prema njegovim riječima, Republika Srpska je ovih dana slala poruku mira i jasnu poruku da na ovim prostorima treba dogovor tri konstitutivna naroda i dva entiteta.

    On je naglasio da iz Republike Srpske nije bilo nikakve zapaljive retorike, te dodao da je vidljivo da postoje određeni politički smutljivci koji pokušavaju da na legitimnom pravu srpskog naroda u skladu sa Ustavom, kreiraju svoje politike, kako bi bili važni kod svog naroda.

    • Neka je njima prosto, nama je važno da volimo Republiku, da je čuvamo, da želimo da je razvijamo i sigurno nikakav Helez, Marfi i Šmit neće nas pokolebati u očuvanju naše države, naše Republike Srpske – poručio je Košarac.

    Helez je rekao da će podnijeti krivične prijave protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, zamjenika ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandra Goganovića i jednog pukovnika zbog obilježavanja i prisustva obilježavanju 9. januara – Dana Republike Srpske.

  • Vlasnicima vojnih stanova, većinom Srbima, vlasti FBiH uskraćuju prava

    Vlasnicima vojnih stanova, većinom Srbima, vlasti FBiH uskraćuju prava

    Skandalozna odluka Vlade Federacije BiH – izmijenila je dva zakona o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova i nametnula nova pravila za regulisanje statusa stanarskog prava, odnosno vlasništva za tzv. vojne stanove.

    Prema tim pravilima, nakon gotovo trodecenijskog mrcvarenja po različitim sudskim instancama, vraćanje u posjed biće restriktivnije, a prodajna cijena i do četiri puta niža od stvarne tržišne.

    Kao jedina ponuđena “alternativa” je potpun gubitak stanarskog prava. Od federalne Vlade premijer Republike Srpske Radovan Višković traži da ovo suspenduje jer, kako kaže, predstavlja perfidni pokušaj legalizacije i otimanja više hiljada stanova, većinom Srbima, u okviru sistemskih nastojanja sarajevskih političkih elita za njihovu eliminaciju sa vjekovnih ognjišta.

  • Zašto Sarajevo i međunarodna zajednica ćute o otvorenim prijetnjama ratom iz FBiH?

    Zašto Sarajevo i međunarodna zajednica ćute o otvorenim prijetnjama ratom iz FBiH?

    Skandalozan govor islamskog teologa Midhata Ćemana uzdrmao je javnost u Republici Srpskoj.

    Na predavanju u Vogošći, čiji je sadržaj dostupan na društvenim mrežama, Ćeman je otvoreno pozivao na rat u BiH i pokolj srpskog stanovništva.

    Iz Republike Srpske traže od Tužilaštva BiH da procesuira Ćemana kako bi se spriječilo širenje radikalizma, mržnje prema Srbima i podrivanje bezbjednosti.

    Iz Federacije BiH i međunarodne zajednice nema osude ratnohuškačkih stavova.

    Play Video

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković osudio je skandalozan govor Ćemana i zatražio hitnu reakciju nadležnih institucija kako bi se što je prije moguće stalo na put ovakvim i svim drugim sličnim izlivima mržnje prema jednom narodu.

    Od Ćemanovih rathohuškačkih stavova nisu se ogradili ni Islamska ni međunarodna zajednica, niti sarajevska politička scena. Za ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića to je potvrda da ti krugovi podstiču radikalizaciju u BiH.

    • Širenje mržnje i pozivanje na rat su krivično djelo i Tužilaštvo BiH mora postupiti po službenoj dužnosti i na taj način pošalje poruku da se neće tolerisati i da neće proći nekažnjeno oni koji šire ratnohuškačku politiku – kaže Nešić.

    Stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević smatra da je mala vjerovatnoća da će doći do kažnjavanja, jer iza islamskog radikalizma u BiH stoje zapadne službe koje su, prema njegovim riječima, i otvorile internet platforme za javnu propagandu.

    • Mithad Ćeman je dio te klasične priče vehabijske, nadri-profesorske priče koja, u stvari, provocira novi rat. Nije on Bošnjak, oni prvo nemaju nikakva nacionalna osjećanja niti svijest o nacionalnoj pripadnosti, na kraju rođen je na Kosovu, njegova porodica je porijeklom iz tzv. crnogorskog Sandžaka, ono što on radi i način na koji razumije svijet – to je anacionalan svijet – kaže Galijašević.

    Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin kaže da ratnohuškačka izjava Ćemana predstavlja nastavak provokacija i prijetnji koje dolaze iz FBiH s ciljem izazivanja straha i stvaranja percepcije stalne tenzije u BiH.