Autor: INFO

  • Direktor Agencije za IKT Republike Srpske objasnio kako je tekao hakerski napad na IZIS

    Direktor Agencije za IKT Republike Srpske objasnio kako je tekao hakerski napad na IZIS

    Hakerski napad na Integrisani zdravstveni informacioni sistem je vrlo napredan napad u kome je napadač ucjenjivao Fond zdravstva.

    Poručio je to Denis Turkanović direktor Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske i istakao da nije iznenađen što su upravo praznici iskorišteni za pokretanje napada.

    Istakao je da se napad sastojao od nekoliko faza.

    – Prvo se prvi vrši izviđanje sistema, zatim “infekcija” samog sistema i na kraju ucjena – rekao je on i istakao da IZIS od danas postepeno kreće sa radom.

    Naglasio je da ovakvi slučajevi ukazuju na značaj sajber bezbjednosti, i da je potrebno jačati otpornost ključne informacione strukture.

    – Riječ je o krivičnom djelu i MUP Republike Srpske istražuje cijeli slučaj – istakao je Turkanović, piše RTRS.

    Naveo je da će Fond zdravstvenog osiguranja, MUP Srpske i Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije formirati tim, čiji je cilj da se pruži odgovor na hakerske napade.

  • Majka i osmogodišnja djevojčica nastradale u požaru

    Majka i osmogodišnja djevojčica nastradale u požaru

    Majka (33) i kćerka (8) poginuli su u požaru koji je sinoć izbio u naselju Mokro kod Pala, potvrđeno je za Srpskainfo.

    Do požara je došlo noćas u porodičnoj kući u naselju Karađorđevo u Mokrom.

    U PU Istočno Sarajevo su rekli da je policija obavlja uviđaj, a kojem prisustvuju tužilac i sudski vještak.

    Nakon obavljenog uviđaja i vještačenja biće poznat uzrok požara.

  • Rusija pokrenula hipersonični raketni napad na Ukrajinu

    Rusija pokrenula hipersonični raketni napad na Ukrajinu

    Mediji su u prethodnim danima izvještavali o tome da Rusija priprema novu ofanzivu, a jutros/kasno sinoć je Moskva pokrenula “strašan” hipersonični raketni napad nakon što je Velika Britanija obećala da će poslati hiljade dronova u Kijev.

    Protivzračna odbrana oborila je ruske projektile jutros u najmanje pet regija širom Ukrajine, prema lokalnim zvaničnicima iz tih pokrajina.
    “Usljed gađanja neprijateljskog projektila oštećeno je više privatnih kuća i nestambenih objekata, jedan objekat je praktično uništen”, napisala je policija i dodala da je jedan pas stradao, ali da nema povrijeđenih.

    Još uvijek nema dovoljno informacija o napadima, ali je poznato da su oborena najmanje dva ruska aviona iznad Azovskog mora.

    Također, ukrajinski Generalštab navodi da je u okrugu Nikopolj uništeno nekoliko apoteka i prodavnica, dvije petospratnice i dvije privatne kuće, no srećom nema ljudskih žrtava. Zbog napada je više od 2.000 porodica ostalo bez struje.

    Još jedna informacija je došla od ukrajinske policije, koja kaže da su Rusi napali silose za žito u gradu Vovčansk u Harkovskoj oblasti. Tom prilikom nije bilo žrtava, ali je uništeno skladište žita te mlin za preradu.

    Napad nakon obećanja Britanaca da će pomoći Ukrajini

    Velika Britanija se obavezala da će poslati najveći broj vojnih dronova od bilo koje zemlje u Ukrajinu dok je Rishi Sunak iznenađujuće posjetio Kijev, što je jedan od razloga za ljutnju Vladimira Putina.

    Sunak je prilikom posjete rekao: “Ukrajina nikada neće biti sama. Putin bi možda mislio da nas može nadživjeti, ali nije u pravu. Stojimo uz vas danas, sutra i koliko god je potrebno.”

    Britanska vlada je zatim objavila da će povećati svoju podršku ukrajinskoj borbi protiv Putina na 2,5 milijardi funti iduće finansijske godine što je povećanje od 200 miliona funti.

    Nova ruska ofanziva

    U prethodnim danima su različiti medijski izvori upozoravali na potencijalnu novu ofanzivu u Harkovskoj oblasti. To tvrde i iz Instituta za proučavanje rata (ISW), koji su nešto ranije kazali da je u toku priprema ofanzive prema Kupjansku.

    No, treba imati na umu da takve izvještaje treba uzimati s oprezom. Prošle zime bilo je sličnih upozorenja, i od medija i od ukrajinskih dužnosnika, o nadolazećoj drugoj ruskoj ofenzivi na Kijev, koja se nije dogodila.

    Jutrošnji napadi su prema prvim informacijama bili opširni i mogu ukazivati na novu ofanzivu, međutim još uvijek je premalo informacija za takav zaključak.

  • Ukrajinska vojska ima veliki problem

    Ukrajinska vojska ima veliki problem

    Ukrajinskoj vojsci su preko potrebni mlađi regruti, jer je prosečna starost vojnika preko 40 godina, rekao je Aleksej Tarasenko, komandant 5. jurišne brigade.

    Govoreći za “Espreso TV” u nedelju, Tarasenko je rekao da je “čudno i zbunjujuće” čuti da neki ljudi sumnjaju u potrebu za još jednom mobilizacijom.

    “Vojska željno iščekuje nova pojačanja jer je situacija u mnogim jedinicama kritična kadrovski”, objasnio je on.

    “Čak i oni koji dođu, nisu da se požele. Uglavnom su to muškarci mnogo starijih godina sa mnoštvom problema koji se obično javljaju.”

    Vojsci su očajnički potrebni “mladići” jer su oni koji su se u vojsku priključili na samom početku sukoba uglavnom “otišli”, rekao je on i dodao da je prosečna starost vojnika preko 40 godina.

    Tarasenkove primedbe usledile su nakon što je parlament zatražio od vlade dodatne revizije predloga zakona o kojem se mnogo raspravljalo i kojim bi se proširio broj muškaraca koji su dostupni za regrutaciju. Predloženi zakon bi smanjio maksimalnu starosnu granicu sa 27 na 25 godina, ograničio bi odlaganja i povećao kazne za izbegavanje regruta. Kritičari kažu da predlog zakona sadrži odredbe koje krše ustav i otvaraju put korupciji.

    Prošlog meseca predsednik Vladimir Zelenski je otkrio da je vojska zatražila mobilizaciju između 450.000 i 500.000 ljudi. Valerij Zalužni, najviši ukrajinski general, međutim, negirao je da je vojska tražila određeni broj novih boraca. Ipak, situacija je podstakla vlasti da razmotre opcije za popunu gubitaka na bojnom polju, uključujući uvođenje elektronskih poziva, i da istraže regrutaciju žena.

    Guverner Nikolajevske oblasti Valerij Kim upozorio je tada da regrutovanje pola miliona ljudi “nije dovoljno” i da Ukrajina treba da angažuje najmanje 2 miliona.

    Ukrajina ne otkriva broj žrtava. Prema procenama Rusije, oko 400.000 ukrajinskih vojnika je ubijeno ili ranjeno tokom sukoba, uključujući 125.000 tokom neuspele kontraofanzive Kijeva od početka juna do kraja novembra.

  • Albanija gradi novu luku, bazu NATO-a

    Albanija gradi novu luku, bazu NATO-a

    Uprava luke Drač na severu Albanije saopštila je da će otvoriti konkurs za izgradnju novog teretnog terminala u svojoj najvećoj luci tokom prvog kvartala 2024.

    Prva faza projekta dobila je građevinsku dozvolu nakon uspešnog završetka izvršnog projekta novog objekta, objavila je uprava luke Drač.

    Detaljni projekat izradio je konzorcijum koji se sastoji od holandske inženjerske firme Royal Haskoning DHV i albanske konsultantske firme Abkons, saopštila je ranije Vlada Albanije, prenosi portal Investitor.

    U prva tri meseca 2024. godine otvara se međunarodni konkurs za izgradnju nove luke Porto Romano. Završetkom glavnog projekta i dobijanjem razvojne dozvole za 1. fazu izgradnje, održaće se panel konsultacija s predstavnicima NATO-a u vezi s izgradnjom pomorske baze, koja je sastavni deo ovog strateškog projekta.

    Nova luka biće izgrađena u području Porto Romano u severozapadnom delu Drača. Postojeća luka u južnom delu grada pretvoriće novi se u novi turističko-stambeni projekat s marinom vredan 2 milijarde evra, a glavni investitor je firma Emaar, sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

    Rok za završetak izgradnje je 5 godina. Takođe se planira da se luka u Porto Romanu železnicom poveže s intermodalnim terminalom u Prištini i intermodalnim terminalom u Strugi u Severnoj Makedoniji.

    To je potvrdila i ministarka infrastrukture i energetike Albanije, Belinda Baluku, koja je izjavila da se uporedo s proširenjem lučkih kapaciteta u Draču sprema i proširenje postojeće brze saobraćajnice Tirana – Drač (SH2) izgradnjom zaustavne trake uz minimalne troškove eksproprijacije zemljišta, izgradnja obilaznice oko Tirane, čime bi se ista nadogradila na standard auto-puta, kao i novom prugom do Prištine.

  • Traktori stižu u Berlin: Velike demonstracije protiv Šolcove vlade

    Traktori stižu u Berlin: Velike demonstracije protiv Šolcove vlade

    Udruženje poljoprivrednika Nemačke i njegove pokrajinske organizacije pozvali su na današnje velike demonstracije protiv smanjenja subvencija koja je uvela savezna vlada kancelara Olafa Šolca.

    Berlinski Tagesšpigel navodi da se očekuju hiljade učesnika protesta koji od sinoć pristižu u nemačku prestonicu.

    Navodi se da će ove demonstracije biti vrhunac talasa protesta poljoprivrednika koji su se u toj zemlji odvijali prethodnih dana.

    Nemački list navodi da zbog demonstracija poljoprivrednika postoji rizik od saobraćajnog haosa u Berlinu i čitavom tom regionu.

    Navodi se da je berlinska policija sinoć objavila da će za poljoprivredna vozila biti zatvoren centar grada pošto je područje centralnih ulica već puno traktora.

    Najveći poljoprivredni protesti u istoriji Nemačke krenuli su prošlog ponedeljka kada praktično nije bilo dela zemlje koji je normalno funkcionisao pošto je na drumove izašlo hiljade traktora.

    Ispred Brandenburške kapije u Berlinu tada je u koloni poljoprivrednih vozila koja je blokira viđena i zastave nekadašnje Nemačke Demokratske Republike (DDR), a bilo je i zahteva za raspisivanje varednih izbora.

    Habek, koji je i nemački ministar ekonomije, objavio je video poruku na društvenim mrežama.

    • Postoje pozivi koji kruže sa fantazijama o puču. Ekstremističke grupe se formiraju, otvoreno se pokazuju nacionalistički simboli – poručio je Habek.

    Ipak, protesti su već narednog dana bili manjeg intenziteta, da bi u sredu ponovo ojačali, a istog dana započeo je i štrajk mašinovođa “Dojče bana” (Nemačke železnice – DB) koji je dodatno doprineo saobraćajnom haosu.

  • Ove ulice u Banjaluci ostaju bez vode

    Ove ulice u Banjaluci ostaju bez vode

    Obavještavamo vas da će u ponedjeljak, 15. januara 2024. godine, biti izvođeni radovi u ulicama Rada Radića (Vrbanja), Koste Krsmanovića (Lauš) i Tešana Podrugovića (Debeljaci), saopštili su iz Vodovoda.
    Ekipe “Vodovoda”, uz redovni obilazak pumpnih stanica, rješavaće probleme u Dragočaju, Bronzanom Majdanu, Gornjoj Piskavici i Krupi na Vrbasu.

    U periodu izvođenja radova može doći do privremenog prekida u vodosnabdijevanju potrošača u dijelovima navedenih ulica i naselja. Poštovane potrošače molimo za strpljenje i razumijevanje.

  • Kina poziva na mirovnu konferenciju u Gazi, predložila rješenje za kraj rata

    Kina poziva na mirovnu konferenciju u Gazi, predložila rješenje za kraj rata

    Kina je pozvala na veliku i autoritativnu mirovnu konferenciju o ratu u Gazi koja će donijeti konkretne rezultate.
    Govoreći u Egiptu tokom vikenda, kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je da rat u Gazi nastavlja eskalirati i da Kina poziva na veću, autoritativniju i učinkovitiju međunarodnu mirovnu konferenciju.

    On je pozvao je na “stvaranje specifičnog rasporeda i mape puta za implementaciju ‘rješenja dvije države’ i podršku brzom nastavku izraelsko-palestinskih mirovnih pregovora”, piše Reuters.

    Wang je održao sastanke sa egipatskim liderom i glavnim sekretarom Lige arapskih zemalja te je sa njima detaljno razmijenio mišljenja o sukobu dogovorivši nekoliko tačaka o pomoći u rješavanju krize.

  • Šta znači Dodikov ultimatum Evropskoj uniji

    Šta znači Dodikov ultimatum Evropskoj uniji

    Ako EU prihvati nametanje Izbornog zakona BiH od strane Kristijana Šmita, znači da je evropski put BiH završen, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Ma koliko Dodikova prijetnja zvučala ozbiljno, činjenica je da sintagma „evropski put BiH“ zvuči ozbiljnije nego što stvarno jeste u praksi.

    BiH jeste dobila uslovni status kandidata, što su neki u Sarajevu i Briselu proslavili uz šampanjac, ali ono što je daleko važnije – otvaranje pristupnih pregovora – nije ni na vidiku.

    Malčice je drukčije u praksi
    Moguće je da se desi ako „jednog lijepog proljećnog dana“ ispunimo brojne uslove, od kojih je 14 najvažnijih. I tako se priključimo zemljama koje su, po mišljenju briselske administracije, odmakle ispred nas – Ukrajini i Moldaviji.

    S druge strane, tema izbornog zakonodavstva u BiH mnogo je ozbiljnija u praksi nego što zvuči u političkim izjavama. Dogovori o uvođenju novih tehnologija u izbore zapeli su u Domu naroda BiH, sa malim šansama da budu usvojeni. Kristijan Šmit je sve bliže nametanju svoje verzije izmjena Izbornog zakona BiH koje RS ne bi priznala. Umjesto toga, Srpska sprema svoj izborni zakon koji ne bi priznao Šmit, a vjerovatno ni Ustavni sud BiH, čije odluke opet ne priznaje RS…

    Sve to se dešava u godini lokalnih izbora, kada se očekuje pravna sigurnost umjesto neizvjesnosti, ne samo u kampanji, nego i nakon nje, kada neko treba da utvrdi i prizna rezultate izbore. U domaćim i međunarodnim okvirima.

    Daleko od evropskog puta
    Komentarišući Dodikov ultimatum EU, bivši ambasador BiH u Belgiji Draško Aćimović naglašava da BiH i nije na evropskom putu.

    – Ništa u suštini nije urađeno od stvari koje su se trebale uraditi jer mi smo dobili uslovljeni kandidatski status. Sada molimo da nam otvore pregovore bez da je bilo šta urađeno. Vidjeli smo da su se iz EU trudili da pokažu da je najveći uspjeh to što je formiran Savjet ministara i usvojen budžet BiH. Ako su to najveće stvari na evropskom putu, onda mi zaista nismo nigdje – kaže Aćimović za Srpskainfo.

    Kada je reč o mogućem nametanju Izbornog zakona, Aćimović naglašava da je cjelokupni sistem trenutno pod znakom pitanja.

    – Ako se već sada ne priznaju odluke visokog predstavnika na teritoriji Republike Srpske, onda se neće priznati ni ta odluka. Ako se ni ta odluka ne priznaje u RS, a priznaje samo u FBiH, to znači da nema više zajedničkog evropskog puta. A, odvojenog puta, kao što znamo, nema. To je zaista trenutno pitanje svih pitanja – upozorava Aćimović.

    Opozicija ne uzima Dodika za ozbiljno
    U opoziciji u Srpskoj ne pridaju mnogo značaja Dodikovim izjavama.

    Poslanik liste Za pravdu i red Đorđe Vučinić tvrdi da smo i prošle izbore, nažalost, imali zahvaljujući Kristijanu Šmitu, jer je on nametnuo odluku o finansiranju izbora, a potom u izbornoj noći mijenjao pravila koja se tiču raspodjele vlasti u FBiH.

    Đorđe Vučinić, narodni poslanikFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
    – Očigledno je da Dodika dobro boli i žulja ako bi se u tehničkom smislu izmijenio Izborni zakon BiH, a to znači da se iole urede fer i pošteni izbori, da dobijemo skenere i kamere na svim biračkim mjestima. On očigledno pokušava na još jedan način da zaustavi to donošenje. U svakom slučaju, Predstavnički dom PS BiH je usvojio tehničke izmjene Izbornog zakona i mislim da one samim tim imaju legitimitet. Borim se za fer i poštene izbore, a to što Dodik priča mislim da ovaj narod sve manje uzima za ozbiljno – kaže Vučinić za Srpskainfo.

    Od miljenika Zapada do nacionaliste
    Poslanik SDS u NSRS Ognjen Bodiroga takođe tvrdi da Dodika „slobodni ljudi ne smatraju ozbiljno“ jer svakodnevno mijenja stavove.

    ognjen bodiroga poslanik sds u skupštini republike srpske FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
    – Prvo je bio miljenik Zapada, pa je priznao genocid u Srebrenici, da bi postao nacionalista koji svake godine po nekoliko puta obećava nezavisnost Republike Srpske. Radi se o čovjeku čija je stranka učestvovala vjerovatno u više od 90 odsto prenosa nadležnosti sa RS na BiH. I sada se Dodik nalazi u situaciji koja mu ne garantuje bezbjednu budućnost, mislim na ostanak na čelu RS. Rezultat njegove vladavine svi znamo; to je demografski, ekonomski i moralno opustošena zemlja; dovoljno je reći da imamo više od 280.000 penzionera. Dodik ujutru priča jedno, danju drugo, predveče treće. Nezrele su i u neku ruku tragikomične njegove izjave – zaključuje Bodiroga.

    Čemu žurba?
    Podsjećamo, Dodik je naglasio da ne može EU od BiH tražiti demokratske standarde, a aplaudirati kolonijalnom statusu.

    – Ako prihvate da je u BiH normalno ono što kod njih niko ne smije ni da pomisli, jasno će poručiti da BiH nije država, već eksperiment – objavio je Dodik na društvenoj mreži X.

    On je dodao da je EU organizacija suverenih država i da u njima za eksperimente nema mjesta.

    – Nego, sve vreme razmišljam, čemu tolika žurba?! Neka je teška nužda, ili su neke velike pare – istakao je Dodik.

    “Samo papir i olovka”
    Dodik je ranije izjavio „ili je smrt za vrat“ ili su u igri velike pare, te je Šmit toliko zapeo da BiH dodatno ponizi i još više je učini “zemljom s posebnim potrebama”, namećući joj nešto što nema ni u jednoj zemlji u Evropi?!

    Dodik je podsjetio da različiti oblici elektronskog glasanja postoje u 11 zemalja u Evropi, a koristi se samo u četiri države članice EU. Ali, korištenje biometrije na glasačkom mjestu, tvrdi on, ne postoji ni u jednoj evropskoj državi, nego u nekim zemljama Afrike i Južne Amerike.

    – Prema trenutno dostupnim informacijama, najveći broj država u Evropi je, posebno nakon izbora 2016. i 2017. u SAD, Francuskoj i Velikoj Britaniji i navoda o uplitanju drugih država u izbore, zadržao samo način glasanja “papir i olovka”. Stav OEBS je izričit – korištenje biometrije u izbornom procesu je neprihvatljivo. Stvar je vrlo jednostavna – kada očitate biometriju i očitate listić negdje ostane memorisano za koga je birač glasao. I nemojte reći da je sistem zaštićen, jer nije. Čim postoji server, postoji i memorija – objavljeno je na X nalogu predsjednika RS.

  • Nijemci traže novac koji je nenamjenski potrošio bivši konzul BiH u Štutgartu

    Nijemci traže novac koji je nenamjenski potrošio bivši konzul BiH u Štutgartu

    Njemačka pokrajina Baden Virtenber traži povrat 32.000 evra sa kamatama koje je prethodno donirala za rad bošnjačkih dopunskih škola putem Generalnog konzulata u Štutgartu.

    Novac je doznačavan od 2019. godine kada je na čelu konzulata bio kadar SDA Began Muhić. Naveli su da će o svemu obavijestiti svoje tužilaštvo jer trošenje novca nije opravdano, potvrdila je za RTRS sadašnji generalni konzul u Štutgartu Vera Sajić.

    Novi diplomatski skandal nanio je štetu budžetu i dodatno srozao ugled BiH u svijetu.

    Diplomatski skandal u režiji bivšeg bh. konzula u Štutgartu odjeknuo je Njemačkom. Ministarstvo kulture pokrajine Baden Virtemberg smatra da 32.000 evra, dodijeljenih za rad bošnjačkih, dopunskih škola, nisu transparentno utrošena o čemu su obavijestili sadašnjeg konzula. Novac je doznačen konzulatu koji je to uplaćivao Savezu dopunskih škola BiH kojim rukovodi Haris Halilović, takođe bivši bh. diplomata i kadar SDA. Postoje informacije da je trošenje novca pokrivano fiktivnim brojem nastavnika i učenika u tim školama.

    – Ministarstvo pokrajine traži povrat 32.000 evra sa kamatom i takođe nas je obavijestilo da će o svemu obavijestiti svoje tužilaštvo. Ovo je zaista veliki diplomatski skandal. Sigurna sam da se ovo nikada nije desilo na prostoru Evrope i žalosno je da oni koji se kunu u BiH, zapravo je koriste i rade za svoj džep – ističe Sajićeva.

    Istraga SIPA po nalogu Tužilaštva BiH treba da utvrdi da li je Muhić svoj džep “punio” i novcem od kirije za stan u Štutgartu, vlasništvo BiH, a koji je dobio na korištenje. Јoš frapantnije zvuči podatak koji su mediji prenijeli da su službeni automobil, vlasništvo Konzulata, vozili njegovi sinovi po rodnim Živinicama.

    – Nije ništa čudno što se desilo, zato što su ta saznanja postojala od ranije od državljana BiH u Štutgartu. U ovom slučaju, kako je navedeno u medijima, taj stan je iznajmljivan nekim trećim licima, šta se zaista desilo unutar Konzulata. To je krivično djelo, ne smije se koristiti odnosno zloupotrebljavati imovina BiH – kaže Lučiano Kaluža, bivši generalni konzul BiH u Frankfurtu.

    Rashodovanu diplomatsko-konzularnu mrežu i ranije su tresle brojne afere, posljednja bruka još je bez reakcije šefa bh. diplomatije Elmedina Konakovića. Sajićeva je detaljno obavijestila Predsjedništvo BiH o dešavanjima u Štugartu u vrijeme njenog prethodnika. Reaguju iz Komisije za spoljne poslove u Predstavničkom domu PS BiH.

    – Lično ću tražiti poseban izvještaj od MIP, da se uradi totalna analiza, sveobuhvatna analiza svih diplomatsko-konzularnih predstavništva BiH – kaže Milan Petković, član Komisije.

    Petković očekuje od Tužilaštva da podrobno istraži slučaj Begana Muhića koji je, kaže, jedan u nizu bošnjačkih kadrova koji zloupotrebljavaju zajedničke resurse u DKP za lične i interese Bošnjaka.

    – SDA godinama vodi pogrešnu kadrovsku poitiku u DKP i nanosi nemjerljivu štetu BiH. Ovaj posljednji primjer je jedan od kako su radili kadrovi Bisere Turković koji su isključivo radili u vlastitom i interesu Bošnjaka, a nikada u interesu BiH ili u interesu Srba – dodaje Petković.

    Began Muhić bio je generalni konzul BiH u Štutgartu od 2019. do 2023. godine. Prošle godine izabran je za gradonačelnika Živinica, nije se oglašavao nakon što su u javnost isplivali informacije da SIPA i Tužilaštvo provjeravaju zloupotrebe i malverzacije dok je bio diplomata u Njemačkoj, navodi RTRS.