Autor: INFO

  • Vukanović o lideru SNSD, međunarodnoj zajednici, izborima i „Trojki“

    Lider SNSD i predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik nema podršku više od 20- 25 odsto građana Srpske i on je toga svjestan, pa se zato boji fer i poštenih izbora.

    Poručio je ovo lider liste „Za pravdu i red“ Nebojša Vukanović koji ističe da je dovoljno pogledati proteste koje Dodik organizuje pod nazivom „Granica postoji“ i slični skupovi na kojima, „uprkos mobilizaciji, pritiscima i ucjenama“ ima jako malo građana.

    – On je svjestan da nema podršku većine i zato se opire uvođenju skenera i video nadzora. Zna da gubi većinu, pa uz pomoć koalicionih partnera, od kojih neki nisu ni prešli cenzus i nemaju direktni mandat, a tobož su ušli u parlament, želi izborni zakon Srpske. Svi su oni u panici jer ako se uvedu skeneri i video nadzori Dodikovom režimu je kraj, a on time ne gubi samo vlast već mnogo toga – tvrdi Vukanović.

    On je optužio međunarodnu zajednicu da i dalje podržava Dodika.

    Obrušio se i na predstavnike „Trojke“ koje je optužio da su pomogli ostanku Dodika na vlasti.

    Vukanović ističe da je upozorio predstavnike „Trojke“, odmah nakon izbora, da ne ulaze u „pakt sa Dodikom jer će imati to što danas imaju“.

    On je tokom gostovanja uživo u programu Hajat televizije govorio „o makazama u koje je Kristijan Šmit sam upao, jer nakon najave novih nametanja i tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH, rok koji je sam sebi pred Novu godinu dao od 7 dana već je probio“.

    – Ukoliko bi se povukao pred Dodikovim ucjenama i odustao od obaveze uvođenja skenera na izborima ispao bi velika kukavica koja se povlači pred liderom SNSD i Draganom Čovićem, i takvo poniženje, još jedno u nizu, međunarodna zajednica sebi ne smije da dozvoli – naveo je Vukanović.

    Dodao je da je Šmit izgubio legitimitet i da njegove izjave i ponašanje idu na ruku „korumpiranim političarima na vlasti“.

    Vukanović je naveo i da Dodik raspolaže “ogromnim kapitalom i da su mnogi evropski političari uvučeni u njegovu korupcijsku šemu”.

    – On je oduvijek bio hrvatski đak, slušao je Zagreb i ta podrška koja mu stiže od Milanovića i drugih centara moći iz Hrvatske za njega ključna. To mu omogućava već godina da se održi na vlasti. On vuče politiku koja odgovara njima, a ne ljudima koji ovdje žive – rekao je Vukanović.

    On je tokom svog gostovanja govorio i o drugim aktuelnim temama, a detalje možete pogledati u videu.

  • Romano tvrdi da NATO ne podržava “kosovske bezbjednosne snage”

    Romano tvrdi da NATO ne podržava “kosovske bezbjednosne snage”

    Šef NATO kancelarije za vezu u Beogradu general Đampjero Romano izjavio je danas da NATO nema nikakve veze sa prodajom oružja tzv. Kosovu, kao i da Alijansa ne podržava tzv. kosovsko-bezbjedonosne snage (KBS).

    Romano je odgovarajući na pitanje novinara o tome kako i na koji način tzv. Kosovo može da se naoružava, s obzirom na to da nema svoju vojsku, ali i to da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg prije samo dva mjeseca u Beogradu izjavio da NATO ne podržava tzv. KBS i njihovu tranziciju u vojsku, podvukao da podržava stav Stoltenberga i da naveo da Alijansa nema veze sa najavljenom prodajom antitenkovskih raketa “dževelin” od strane SAD tzv. Kosovu.

    On je dodao i da bi sa druge strane trebalo istaći i to da se KFOR na teritoriji Kosova i Metohije drži svog mandata, na osnovu rezolucije 1244 Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija i da zadržava nepristrasno djelovanje.

  • Pet članica EU traže jedno

    Pet članica EU traže jedno

    Pet država članica Evropske unije, Bugarska, Poljska, Mađarska, Rumunija i Slovačka su zatražile uvođenje carina na ukrajinske žitarice.

    Ove zemlje su uputile zajedničko pismo Evropskoj komisiji (EK) u kome su zatražile uvođenje carina na ukrajinske žitarice zbog neloajalne konkurencije, objavilo je danas Ministarstvo poljoprivrede Mađarske.

    Poljoprivrednici u pomenutih pet zemalja su “pretrpeli značajnu štetu” otkako je Evropska unije suspendovala uvozne kvote i carine na žito iz Ukrajine, navodi se u pismu, prenosi Rojters.

    “Izvoz žitarica iz Ukrajine potiskuje poljoprovrednike iz zemalja Evropske unije sa njihovih tradicionalnih izvoznih tržišta”, istakli su ministri u pismu koje je upućeno komesaru EU za trgovinu Valdisu Dombrovskisu i komesaru za farme Janušu Vojčehovskom.

    Ministri pet zemalja istovremeno traže od Evropske komisije da preispita sa li su ukrajinske proizvodne smernice u skladu sa standardima EU.

  • Mladić stradao u požaru, otac i majka povrijeđeni

    Mladić stradao u požaru, otac i majka povrijeđeni

    U sarajevskom naselju Binježevo u požaru na porodičnoj kući sinoć je stradao mladić Mirza Delija (27), a povrijeđene su još dvije osobe, otac i majka mladića.

    Avaz javlja da je požar lokalizovan, a vatrogasci su još uvijek na terenu, kao i pripadnici MUP-a KS. Dijelovi zida se nalaze na cesti.

    Žena koja je bila svjedok požara ispričala je za Avaz da se žena koja se nalazila u vrijeme eksplozije u kući je u šoku.

    “Uspjeli su je izvesti, a muškarca je eksplozija izbacila na ulicu. Odjeća je spala s njega, sav je spaljen. Odvezla ga je hitna, ali je svjestan. Žena je u drugoj hitnoj, sjedi, na infuzijama je. Sin im je ostao zaglavljen u kući”, rekla nam je.

    Stanovnici ovog sarajevskog naselja su potreseni ovim događajima, a kako su nam neki rekli, mislili su da je avion pao.

  • Tramp ubjedljivo pobijedio stranačke rivale u Ajovi

    Tramp ubjedljivo pobijedio stranačke rivale u Ajovi

    Bivši američki predsjednik Donald Tramp je, prema projekcijama američke agencije AP, nadmašio svoje rivale i pobijedio na unustarstranačkim izborima republikanaca u američkoj državi Ajovi, dok je drugo mjesto osvojio guverner Floride Ron Desantis.
    -Hvala Ajova, sve vas volim!!! -napisao je Tramp na društvenim mrežama.

    Na izbore je izašlo više od 60 odsto birača, a Tramp je dobio 50,6 odsto glasova, dok je Desantis osvojo 21,4 odsto glasova.

    Iza njih se plasirala bivša ambasadorka u UN Niki Hejli, pokazala je anketa koju sprovodi AP među biračima koji izlaze na kokuse.

    Projekciju o pobjedi Trampa na kokusima u Ajovi iznijeli su i ostali američki mediji – CNN, Foks njuz, CBS, NBC njuz i ABC Njuz.

    S obzirom na to da je Trampova pobjeda bila očekivana, prema istraživanjima javnog mnjenja, glavna borba se vodila za drugo mjesto između Desantisa i Hejli i to ko će biti glavna alternativa Trampu za republikansku predsjedničku nominaciju na nastupajućim izborima u novembru.

    Kokusima u Ajovi zvanično je počela trka za predsjedničke izbore u SAD 2024. godine.

  • Operisan Ratko Mladić, ugrađen mu pejsmejker

    Operisan Ratko Mladić, ugrađen mu pejsmejker

    General Ratko Mladić koji je osuđen na doživotni zatvor zbog ratnih zločina, operisan je 8. januara u holandskoj bolnici i ugrađen mu je pejsmejker, a već sljedećeg dana on je vraćen u pritvorsku sobu u Ševeningenu i javio se porodici da je dobro, rekao je generalov sin Darko Mladić.

    Darko Mladić naveo je da je njegovom ocu srce oslabilo prije godinu i po dana nakon preležane korone.

    –Srpski ljekari specijalisti, koji su gledali tu njegovu dokumentaciju, mišljenja su da po svim parametrima i indikacijama on nije pacijent za pejsmejker i predlagali su drugi način liječenja – naveo je sin Mladića.

    Dodaje, da naši specijalisti nisu bili da mu se ugrađuje ovaj pejesmeker, jer je opasan po život.

    – Za ovaj pejsmejker koji mu je sada ugrađen naši specijalisti smatraju da nije trebalo takav da mu se ugradi, jer je taj potencijalno opasan za njegov život i ako je već morao da mu se ugradi onda je u obzir dolazio drugi tip, koji je za njegovo stanje bio prihvatljiviji. Holandski lekari to nisu hteli da prihvate, insistirali su na ovom pejsmejkeru i ugradili su ga po svaku cenu – rekao je Darko Mladić za beogradske “Večernje novosti”.

    On je istakao da je Ratko Mladić, kada su mu u pritvoru rekli da mora na operaciju prvo potpisao saglasnost, ali je posle povukao. Ipak, nakon toga su ga više puta ubjeđivali da prihvati i on je na kraju ponovo potpisao saglasnost, pa su ga odveli na operaciju.

    U danu kada su ga prebacili u bolnicu porodica je dobila obavještenje o tome. Prethodno nam ništa nisu rekli -naveo je Darko Mladić.

    On je dodao da se general Mladić sutradan javio porodici i rekao samo da je dobro.

    – Mi nemamo nikakve izveštaje da vidimo o čemu se tačno radi i kakvi su mu nalazi. U Hagu su promijenili pravila i sada porodici i advokatima više ne dostavljaju njegovu zdravstvenu dokumentaciju – naveo je sin generala Mladića.

    On je podsjetio da su pregledajući medicinsku papirologiju generala Mladića srpski specijalisti prije nekoliko mjeseci utvrdili da su mu u pritvoru davane prevelike doze beta blokatora, što je usporilo rad njegovog srca. Nakon tog saznanja porodica se žalila i oni su mu onda naglo ukinuli te lekove, što je bio još gori potez u liječenju, pa su nakon nove žalbe porodice uveli nove lijekove.

    Darko Mladić je naveo da je porodica više puta ukazivala da generala u Hagu ne liječe dobro, da su srpski ljekari utvrđivali brojne propuste, da se kasnilo sa terapijama ili insistiralo na nekima koje nisu davale rezultate.

    Podsjetimo Ratko Mladić je osuđen drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH od 1992. do 1995. pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije u Hagu.

  • Vučević nakon sjednice Predsjedništva SNS poručio da će tražiti mandat za sastavljanje Vlade Srbije

    Vučević nakon sjednice Predsjedništva SNS poručio da će tražiti mandat za sastavljanje Vlade Srbije

    Sjednica Predsjedništva Srpske napredne stranke održana je večeras u sjedištu te stranke na Novom Beogradu.

    Ići ćemo polako u skladu sa rokovima. Na lokalnom nivou nećemo da žurimo. Pokazaćemo da imamo snage za nova imena i nova lica – rekao je predsjednik SNS Miloš Vučević nakon sjednice.

    Što se tiče Narodne skupštine, kako je naveo on, rokovi teku od 12. januara.

    Vučević podsjeća da je to 30 dana.

    – Kada budemo imali konačnu odluku ko će činiti skupštinsku većinu, mi ćemo to podijeliti sa javnošću. Kada predsjednik Republike bude sazvao konsultacije, tražićemo mandat za sastavljanje Vlade. Izvršili smo analizu izbornih rezultata i na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou. Izbore smo ocijenili kao uspješne, što se tiče liste Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane – naveo je Vučević.


    On dodaje da je SNS zahvalna Aleksandru Vučiću što je bio sa njima, „ne samo kao nosilac liste, već što je istrpio najveće pritiske“.

    Vučević ističe da je ubjedljiva pobjeda liste SNS. Dodaje da od 66 lokalnih samouprava, u 54 imaju samostalnu većinu, a u 65 su pobijedili, da li u apsolutnim ili relativnim brojevima.

    – Zadovoljni smo izbornim rezultatom, ali prije svega fokusirani na ono što nas čeka u narednom periodu. Srbija mora dalje da se razvija. Građani moraju da dobiju bolje uslove. Ono što su Ana i Siniša podijelili sa članovima Predsjedništva nije pitanje samo jednog grada. To je veliki izazov i mnogo posla, a ne tako dugačak period u kome moramo da realizujemo sve ciljeve… Dotakli smo se pripreme i za lokalne izbore – rekao je Vučević.

    Među prisutnim funkcionerima bili su Siniša Mali, Ana Brnabić, Aleksandar Šapić, Tomislav Momirović, Marija Obradović, Aleksandar Martinović, Sandra Božić, Goran Vesić, piše Blic.

    Tu su bili i Milica Nikolić, Petar Petković, Nikola Selaković, Irena Vujović, Maja Gojković, Darija Kisić Tepavčević, Dejan Tomašević.

  • Dodik o današnjem sastanku Šmita i Komšića

    Dodik o današnjem sastanku Šmita i Komšića

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je večeras da Kristijan Šmit “obija pragove i kuca na vrata zaboravljenih asova”, pa je zakucao i na Komšićeva gdje je dobio punu saglasnost.

    Vidim Šmit se rastrčao, obija pragove, kuca na vrata zaboravljenih asova, tako je danas zakucao na Кomšićeva. Gle iznenađenja, puna saglasnost. Sve može da sačeka, samo izgleda pare ne mogu napisao je Dodik na svom X na nalogu.

    On je alje dodao kako su komunisti pjevali: “Pao je i 17 kilometar, ali nikada neće Кadinjača”.

    – Šmit pjeva: “Može pasti i BiH, ali 163 biometrijska čitača ne smiju pasti.” – naveo je Dodik.

    Podsjećamo, Kristijan Šmit, kojeg institucije Srpske ne prizaju za visokog predstavnika sastao se danas sa članom Predsjedništva BiH Željkom Komšić sa kojim je razgovarao o izbornom procesu u BiH.

    Kako je saopšteno nakon sastanka, razgovarano je o paketu integriteta izbornog procesa, te je ocijenjeno kako je to trenutno najvažnije pitanje, te da sva druga pitanja o izbornom procesu treba ostaviti za period nakon donošenja rješenja o paketu integriteta izbornog procesa.

  • Iz Eufora potvrdili: Sankcionisan vojnik koji je držao svijeću u pomen mrtvima

    Iz Eufora potvrdili: Sankcionisan vojnik koji je držao svijeću u pomen mrtvima

    Vojnik Eufor-a koji je 9. januara stajao u crkvi u Milićima i držao svijeću u ruci vraćen je kući iz zone operacija, rečeno je Srni iz Eufor-a.
    Kako je navedeno, mjera vraćanja kući je izrečena nakon što je, navodno, utvrđeno da ponašanje pripadnika jednog od timova za vezu i osmatranje /LOT/, koji je bio zadužen da prati i osmatra događaje 9. januara na Dan Republike Srpske, nije bilo u skladu sa principima kojih se pridržava Eufor.

    Iz Eufora nisu precizno odgovorili na pitanje Srne i pojasnili čime je vojnik prekršio principe.

    “Eufor naglašava da su integritet i nepristrasnost njegove misije od najveće važnosti”, naveli su iz Eufora ne pojašnjavajući da li je kršenje principa stajanje u crkvi ili držanje svijeće u ruci, što je bilo vidljivo na fotografiji koju su objavili federalni mediji koji su kasnije tražili i objašnjenje od Eufora.

    Iz Eufora su medijima tada objasnili da je vojnik bio “na zadatku i misiji” i dodali da je on “dio Euforovog tima za vezu i posmatranje s lokalnom zajednicom”.

  • Dodik najavio otvaranje bar pet fabrika u ovoj godini

    Dodik najavio otvaranje bar pet fabrika u ovoj godini

    U ovoj godini očekujemo otvaranje bar pet fabrika koje bi trebalo da zaposle nekoliko hiljada ljudi. To su fabrike koje otvaraju zapadni investitori, oni koji znaju da u Srpskoj imate najjeftiniju električnu energiju, kvalitetnu radnu snagu, podsticaje vezano za dobit i dohodak i oni su naši najbolji ambasadori, rekao je Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske.

    “Pred Republikom Srpskoj je mnogo izazova, ali i dosta investicija u ovoj godini. Nastavljamo da radimo sa našim partnerima“, poručio je Dodik.

    Naglasio je da je u ovoj godini planirano i da se otpočne izgradnja brze ceste od Trebinja prema Bileći i dalje prema Foči, odnosno prema Višegradu kako bi se povezali na auto-put koji dolazi iz Beograda.

    “Danas sam dobio ozbiljnu ponudu jedne kompanije koja je spremna da gradi auto-put od Doboja do Vukosavlja i to pod koncesijom, bez ikakvih tereta i obaveza Republike Srpske. To je najpovoljnija ponuda koju smo mogli da dobijemo i sad ćemo da razmotrimo tu ponudu, jer već gotovo godinu dana sa evropske strane postoji blokada oko te investicije, a nama je važno da izgradimo auto-put do Bijeljine“, rekao je Dodik.

    Istakao je da je u planu razvijanje dalje mreže auto-puteva, kao i gradnja bolnice.

    “Kao što znate, bolnica u Trebinju je u punom zamahu izgradnje, neke čekaju da budu završene“, rekao je Dodik.

    Istakao je da će se boriti da se održi budžet.

    “Obezbijedićemo da privrednicima kojima je problem najniža plata koju smo utvrdili na 900 KM, ja ću s njima razgovarati u narednih 10 dana. Učinićemo sve da Republika ostane stabilna i da se bavi investicijama“, poručio je Dodik.

    Naglasio je da je veoma bitno da se bavimo i energetskim poljem.

    “Nastojaćemo da riješimo problem vezano za gasovod. Očigledno da imamo ogromnu štetu što nemamo gasovod. Moramo obezbijediti sigurno snabdijevanje energentom budućnosti. Za Republiku Srpsku je strateški cilj da izgradi gasovod. Kasnije u toku godine pokušaćemo da privučemo što više individualnih investicija. Imamo već značajan broj onih koji su zainteresovani“, rekao je Dodik.

    Pred Srpskom izazovna godina; Radićemo na tome da zaštitimo svoja prava
    Pred Republikom Srpskoj je dosta izazova i predstoji nam složena godina, rekao je za RTRS predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    “Prvi izaziv bi bio lažni Kristijan Šmit koji nema nikakva ovlašćenja i koji nameće neke zakone. Priprama se da nešto napravi sa Izbornim zakonom. Mi ćemo u Republici Srpskoj ići sa tim da donesemo izborni zakon za izbore vezane za Srpsku. To je lokalni nivo kako nam i pripada po Ustavu”, poručio je Dodik.

    Istakao je da sve što se sada radi, radi po Ustavu BiH.

    “Ukoliko se bude kretalo ka ovoj harangi iz FBiH koju najavljuju neki, Republika Srpska će ići u zabranu djelovanja njegovih aktivnosti na prostoru Republike Srpske i radićemo na tome da zaštitimo svoja prava. Naše ponašanje je uvijek reakcija na ono što oni rade”, rekao je Dodik.

    Ukoliko nelegalni Šmit pokuša da nametne Zakon o imovini, Republika Srpska će se osamostaliti, poručio je Dodik.

    “I tada smo jasno rekli, da ukoliko se to desi da Srpska nema drugog izlaza osim da se odvoji, naprosto, i iskaže svoj nezavisni status. Otimati imovinu znači ugušiti Srpsku”, rekao je Dodik.

    Poručio je da se od toga neće odustati.

    “Učinićemo to bez obzira što neki pokušavaju da nam pošalju upozorenja razne vrste. Mislim da ukoliko Srpska prećuti da joj se oduzme imovina onda nije dosljedna i ne zaslužuje da živi i preživi. Borimo se za to”, rekao je predsjednik Srpske.

    Istakao je da je pred nama dosta složena godina.

    “Ona je uzrokovana činjenicom da je globalni svijet u totalnom neredu, da se očekuju eskalacije mnogih krize koje su danas prisutne u Ukrajini, Gazi. Mi ćemo čuvati mir. Nama u Republici Srpskoj na pameti su samo politički procesi koji bi trebalo da se vode u narednoj proceduri. Nikakve aktivnosti koje bi destabilizovale ili ugrozile mir ovdje”, istakao je Dodik.

    Naglasio je da će ova godina će i poslovno biti teška, i za preduzeća i za pojedince i samo Srpsku.

    “Moramo se okupiti oko toga i procijeniti na koji način ćemo se kretati. Čekaju nas intenzivni razgovori kako se kretati dalje prema Еvropi. Stav Republike Srpske je i ranije saopšten. Da ka Еvopi, ali pod uslovom da Republika Srpska u tome bude vidljiva i da se rješavaju uporedo i stvari iz 14 prioriteta koji su postavljeni, to znači Ustavni sud, OHR”, rekao je Dodik.

    Istakao je da je nemoguće očekivati “da mi po nekom nepoznavanju Еvrope, da mi dobijemo pregovarački status, a da dođete u situaciju da se nastavi postojanje stranaca u Ustavnom sudu i da postoji neka lažna kancelarija visokog predstavnika, OHR,… “

    “Te stvari moraju da se raščiste, ili mi ništa nismo znali o Еvropi ili je Еvropa promijenila svoje principe. Naše ponašanje će bitiuslovljeno time – ako već dobijamo tu vrstu priče onda se mora jasno definisati uloga stranih sudija i ta priča o OHR-u”, poručio je Dodik.