Autor: INFO

  • Kolaps u Berlinu

    Kolaps u Berlinu

    Protest njemačkih poljoprivrednika u Berlinu uveliko je u toku, a kako prenosi Bild veliki broj okupljenih, njih oko 10.000, trenutno se nalazi ispred Brandenburške kapije u centru njemačke prestonice.

    Demonstracije usmjerene protiv uvođenja većih poreza za poljoprivrednike, organizovalo je njemačko udruženje poljoprivrednika.

    Prema navodima njemačke policije na protestu je prisutno “više od 5.000 vozila”, uglavnom traktora i kamiona, a radi se o početnoj procjeni budući da je još rano za iznošenje preciznijih podataka koji se tiču broja demonstranata.

    Skup obezbjeđuje oko 1.300 pripadnika policije, a njihov glavni zadatak je “pratnja traktora i kamiona u dijelovima grada gdje se nalaze političke ustanove”, saopštio je komandant policijskih snaga Barbara Slovik.

    U međuvremenu njemački ministar poljoprivrede Čem Ozdemir izjavio je da bi “dio prihoda od povećanja poreza na životinjsko meso, mogao biti usmjeren kako bi se bolje opremili objekti za smještaj životinja”.

  • Velika Britanija uvela sankcije agenciji “Mania” zbog Dana Republike Srpske

    Vlada Velike Britanije uvela je sankcije marketinškoj agenciji “Mania” jer je kako su naveli značajno profitirala organizacijom i “promocijom neustavnog obilježavanja 9. januara”.

    “Ustavni sud BiH donio je odluku 2015. godine te ponovo 2019. godine, da je odabir 9. januara za proslavu Dana Republike Srpske neustavan i diskriminatoran, jer uspostavlja povlašteni položaj jedne etničke zajednice u odnosu na druge. Djelovanjem u suprotnosti sa ovim odlukama, ‘Mania’ je podrivala vladavinu zakona, promovisala podjele i strah”, rekao je Džulijan Rajli, ambasador Velike Britanije u BiH.

    U saopštenju se dodaje da režim sankcija Velike Britanije omogućava sankcionisanje onih koji podrivaju ili prijete suverenitetu, teritorijalnom integritetu, međunarodnom prosperitetu ili ustavnom poretku Bosne i Hercegovine.

    “Velika Britanija nije olako donijela ovu odluku. Ali, kako smo više puta naveli, posljedice moraju postojati za one, političare ili kompanije, koji podrivaju mir koji je obezbijeđen Dejtonskim mirovnim sporazumom”, navodi se u saopštenju ambasade Velike Britanije u BiH i dodaju da sankcije podrazumijevaju zamrzavanje sredstava spriječava bilo kog građanina Velike Britanije ili bilo koju kompaniju u Velikoj Britaniji da ima ikakvu vezu sa sredstvima ili ekonomskim resursima koji su u vlasništvu, pohranjene ili pod kontrolom sankcionisane osobe, a koji su na teritoriji Velike Britanije.

    “To će takođe spriječiti obezbjeđivanje sredstva ili ekonomskih resursa za sankcionisane osobe ili pravna lica ili za njihovu dobit”, navode iz ambasade.

    Leo Dočerti, ministar Velike Britanije za Evropu, rekao je da je reputacija ove agencije “sada sa pravom ukaljana”, nakon što je profitirala od proslava za koje se “zna da su nezakonite i koje samo vode ka podjelama među narodima Bosne i Hercegovine”.

    “Naše mjere poduzete danas trebaju poslužiti kao upozorenje drugima, bilo da su to političari ili kompanije, kojima je cilj da destabilizuju zemlju. Ujedinjeno Kraljevstvo će nastaviti da podržava i štiti mir i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i široj regijij Zapadnog Balkana”, navodi se u saopštenju Dočerti.

    Na Portalu javnih nabavki navedeno je da je ugovorni organ “Predsjednik Republike” za usluge medijske kampanje povodom Dana Republike Srpske agenciji “Mania” dao 239.000 KM bez PDV-a. Ugovor sa ovom agencijom sklopljen je 25. decembra, a rok izvršenja je 60 dana.

  • Dodik: Srpska će nastaviti da pruža otpor ovakvom Ustavnom sudu

    Dodik: Srpska će nastaviti da pruža otpor ovakvom Ustavnom sudu

    Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon u kome se neće primjenjivati odluka Ustavnog suda BiH dok tamo sjede stranci i to je za nas završeno, rekao je za RTRS predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i poručio da će Srpska nastaviti da pruža otpor.

    Domaće sudije su tamo, u odnosu na strane sudije, tamo bile samo ikebana. Mi ne želimo da to bude ponižavajući odnos za nas. Oni su to napravili i fino im se osladilo da na taj način devastiraju Republiku Srpsku, rekao je Dodik reagujući za četvrtak najavljenu plenarnu sjednicu ove pravosudne institucije na kojoj neće učestvovati nijedan sudija iz reda srpskog naroda jer je Zlatko Knežević početkom godine otišao u prijevremenu penziju.

    Podsjetio je da je Ustavni sud BiH ranije donio odluku o imovini.

    • A, to im ne smeta da sada ponovo donesu sasvim drugačiju odluku. Što govori o tome da se tom Sudu uopšte ne može vjerovati i da to nije sud već inkvizivija prema Republici Srpskoj. Oni mogu da donesu tu svoju odluku kako hoće, Republika Srpska se opredijelila oko toga. Nećemo primjenjivati odluka Ustavnog suda BiH dok tamo sjede stranci i to je za nas završeno – poručio je Dodik.

    Oni tamo mogu, kaže Dodik, da igraju koliko hoće i da prave scene da rade šta god hoće, da se pozivaju na te zakone.

    • To nigdje nema na svijetu da je kao navodno krivično djelo neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH. Oni su znali da će prevariti, znali su da ulaze u prevaru, oni su znali da ulaze u antiustavno i antidejtonsko ponašanje. Zato su se ogradili tako što su rekli da onaj ko to neće on je odgovoran – rekao je Dodik.

    Poručio je da Republika Srpska pruža kolektivan otpor i da će taj otpor nastaviti da pruža takvom Ustavnom sudu.

    • Onoga trenutka kada budu spremni da donesu zakon o Ustavnom sudu BiH, mi ćemo učestvovati u tome i imali smo već jedan prijedlog koji je predložen. Očigledno da su to izvrgli ruglu i da to koliko vidim u FBiH ne shvataju ozbiljno. Sa druge strane sve zavisi od toga kako će se ponašati Kristijan Šmit. Ako Šmit nanese bilo kakvu odluku onda je zaustavljen evropski put BiH. Onda nema donošenja zakona. Ako on može da donese zakon zašto bi postojao parlament. Onda ne treba da postoji Parlament BiH, ili bilo koji organ na nivou BiH – poručio je Dodik.

    Istakao je da Republika Srpska zna šta će uraditi.

    • Republika Srpska se opredijelila da nema poštovanja odluka lažnog visokog predstavnika i nema poštovanja odluka Ustavnog suda BiH sve dok se ne izabere Ustavni sud BiH od građana BiH. A ako slučajno Šmit nametne zakon o imovini onda neće biti ni Ustavnog suda, neće biti ništa. Dakle, BiH će zatvoriti svoja vrata – smatra Dodik.

    Naglasio je da je njihov problem što su umisili da BiH pripada njima pa i Republika Srpska.

    • Mi ne smatramo da FBiH pripada nama, niti pripada BiH. Nama pripada samo Republika Srpska i mi ćemo ostati u tome veoma dostojni. Niko ne treba da sumnja u takvo nešto. Mi čekamo da oni povuku neke poteze, a naši potezi su jasno najavljeni. I nemojte da sutra kažem njima da vam bude kao da vam nije ništa rečeno. Јeste rečeno – poručio je Dodik.

    Poručio je da ukoliko se nametne zakon o izborima, Srpska će donijeti izborni zakon.

    • Ukoliko donesete Zakon o imovini, mi ćemo donijeti odluku o nezavisnosti Republike Srpske. Kako će se stvari odvijati mi ovdje procjenjujemo. I mi se pripremamo i za jedan i za drugi scenario. I onaj koji bi mogao da relaksira svu situaciju, pa da kažemo dobro evo idemo u Evropu dobijamo pregovarački status. To znači da se uvažava Ustavni poredak u BiH, to znači da se zatvara kancelarija OHR u BiH istog trenutka, to znači da nema stranih sudija u Ustavnom sudu BiH nego da se pravi domaći aranžman – smatra Dodik.

    Ističe da tek tada takva BiH za Srpsku može da bude prihvatljiva.

    • Ako svega toga nema onda je pitanje zašto smo mi tu. I zašto da trošimo svoje vrijeme u svakom pogledu – istakao je Dodik.
  • Vulić: Marfi je zaljubljenik u bošnjačku krvoločnu politiku

    Vulić: Marfi je zaljubljenik u bošnjačku krvoločnu politiku

    ŠeF Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je da je treći dan od skandaloznih prijetnji Mithada Ćemana upućenih srpskom narodu, a “odlazeći amerikančić ćuti”.

    “Majkl Marfi podržava sve negativne inicijative usmjerene ka srpskom narodu. Klanje, ubijanje, ponižavanje i ropstvo Srba i Republike Srpske je očigledno pohvalno iz vizure zaljubljenika u bošnjačku krvoločnu politiku i zalaganja za unitarnu BiH”, istakla je Vulićeva za Srnu.

    Ona je rekla da se takozvani diplomata Majkl Marfi opsesivno bavi Republikom Srpskom i srpskim narodom, samo s ciljem gašenja Srpske i protjerivanjem Srba.

    Vulićeva je upitala Marfija ima li bar malo stida i srama?

    “Misliš li da ćeš pobjediti? Mržnju je uvijek pobjeđivala ljubav. Uzaludan ti trud, poješće te mržnja i kompleksi ka srpskom narodu, Miloradu Dodiku i Republici Srpskoj”, naglasila je Vulićeva.

    Ona je poručila Marfiju da srpski narod nisu pijuni u njegovim “prljavim rukama”, već nacija sa istorijom, identitetom i tradicijom, a ne američka promašena tvorevina s kojom bi on da se poigrava i kroji njihovu sudbinu.

    Ćeman je rekao prije tri dana, na predavanju koje je objavljeno na “Jutjubu”, da će “sljedeći pokolj četnika biti gori od svih prethodnih, za to se spremajte sto posto”.

    “Hoće li biti rata – uopšte nije pitanje, to uopšte nije ispravno pitanje. Pitanje je samo kad će biti rata. Ja vam to garantujem i Alahom vam se kunem”, rekao je Ćeman na predavanju u organizaciji Omladinskog udruženja “Tempo” iz Vogošće, čiji se logo nalazi iza Ćemana.

  • Košarac: Skandalozne Marfijeve tvrdnje o neregularnostima na izborima

    Košarac: Skandalozne Marfijeve tvrdnje o neregularnostima na izborima

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je da bi američki ambasador Majlk Marfi, nelegitimni Kristijan Šmit i slični svojim malignim uticajima modelirali izbornu volju srpskog naroda, čime unose nemir i narušavaju političke odnose u BiH.

    Košarac je ocijenio da su izjave frustriranog američkog ambasadora Majkla Marfija skanalozne i da su prevršile svaku mjeru i upitao na osnovu čega iznosi tvrdnje o neregularnostima na izborima.

    On je napomenuo da u izbornom procesu nije bilo primjedbi.

    • Uostalom, takozvana CIK koalicija, u kojoj su kadrovi PDP-a i SDS-a, utvrdila je izborne rezultate. O čemu Marfi priča? Ko je uopšte on da to tvrdi? – istakao je Košarac.

    On je ukazao da ovo ne radi nijedan ambasador u svijetu.

    Košarac je istakao da Marfi želi da bira srpske predstavnike zajedno sa neuspješnim opozicionarima u Srpskoj i nelegitimnim Šmitom.

    • Ne, gospodo! Predstavnike Republike Srpske biraju i biraće njeni građani. Predsjednik Milorad Dodik je izbor srpskog naroda u Srpskoj. Tako će i ostati, bez obzira na vaše konstantne napade i provokacije – napisao je Košarac na Instagramu.

    Košarac, koji je i član Glavnog odbora SNSD-a, poručio je da su snaga Milorada Dodika građani Srpske. “Shvatite već jednom – narod Srpske je uz Dodika! Naučite konačno tu lekciju”, rekao je Košarac.

    Košarac je istakao da je jasno da je predsjednik Dodik meta napada Marfija, Šmita i sličnih nedobronamjernih prema Srpskoj.

    • Oni bi da svojim malignim uticajima modeliraju izbornu volju srpskog naroda. Takvim djelovanjem unose nemir i narušavaju političke odnose u BiH. Prestanite sa provokacijama i okanite se Republike Srpske – istakao je Košarac.
  • Tri scenarija za kraj; U dva od tri pobjeđuje Rusija

    Tri scenarija za kraj; U dva od tri pobjeđuje Rusija

    Postoje tri scenarija kako će se odvijati sukob Ukrajine i Rusije, smatra bivši vrhovni zapovednik NATO trupa u Evropi Filip Bridlov.

    Dva od ta tri moguća scenarija podrazumevaju rusku pobedu.

    “Ukrajini dajemo tek toliko sredstava da ostanu na bojnom polju, umesto da im damo dovoljno da zaista pobede. Ako Zapad nastavi sa takvom politikom Ukrajina će izgubiti rat”, istakao je Bridlov za Njuzvik.

    On dodaje da Rusija “jednostavno ima više ljudi i resursa”. “Ako, pak, jednostavno napustimo Ukrajinu, oni će nastaviti da se hrabro bore. Umreće još desetak hiljada Ukrajinaca, a ruski predsednik Vladimir Putin pokoriće celu zemlju koja će opet završiti pod ruskom vlašću”, rekao je Bridlov, koji je bio zapovednik NATO između 2013. i 2016. i svedočio je posledicama Putinove aneksije Krima 2014.

    On danas smatra da je za Ukrajinu jedini povoljan onaj scenario u kom Zapad odluči da nastavi da im pruža pomoć, onakvu kakvu zvanični Kijev želi.

    “Zapadnim vođama uvukao se strah u kosti, a tako uplašeni nisu u stanju da donesu odluke koje bi porazile Putina”, dodao je Bridlov.

  • SIPA plijeni dokumentaciju iz privatnih univerziteta

    SIPA plijeni dokumentaciju iz privatnih univerziteta

    Pod nadzorom postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, koji se nalazi na terenu, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), izuzimaju dokumentaciju na više lokacija privatnih visokoškolskih ustanova u Mostaru.

    Aktivnosti se provode u okviru predmeta “Klaster”, koji se odnosi se na otkrivanje i procesuiranje nezakonitosti povezanih sa izdavanjem diploma više privatnih visokoškolskih ustanova širom BiH.

    “Nakon okončanja aktivnosti, izuzeta dokumentacija u zakonskoj proceduri biće dostavljena Tužilaštvu BiH”, naveli su iz Tužilaštva.

    Podsjetimo, kako je ranije potvrđeno “Nezavisnim novinama”, u predmetu “Klaster” pod istragom je 15 osoba sa privatnih visokoškolskih ustanova, uključujući i spoljne saradnike, a terete ih da su, djelujući kao grupa, kupce diploma nalazili od Prijedora do Mostara.

    Pod istragom Tužilaštva BiH su i službena i odgovorna lica, radnici i spoljni saradnici visokoškolskih obrazovnih ustanova sa područja oba entiteta u Bosni i Hercegovini i Brčko distriktu.

    “Riječ je o Nezavisnom univerzitetu NUBL Banjaluka, Univerzitetu za poslovne studije UPS Banjaluka, Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke ‘Prometej’ Banjaluka, Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, Panevropskom univerzitetu ‘Apeiron’ Banjaluka, Internacionalnom univerzitetu Travnik, Internacionalnom univerzitetu Brčko distrikt BiH, Univerzitetu modernih znanosti CKM Mostar, Visokoj školi Union Mostar”, rekli su ranije za “Nezavisne novine” iz Tužilaštva BiH.

  • Peskov: Lažni izvještaji o planu Rusije da napadne Njemačku

    Peskov: Lažni izvještaji o planu Rusije da napadne Njemačku

    Izvještaji medija u vezi sa navodnim planom Rusije da napadne Njemačku nisu ništa drugo do lažne vijesti, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

    “Ne želim da komentarišem izvještaj Bilda. Taj list se ne ustručava da koristi lažne vijesti”, naveo je Peskov.

    Njemački list “Bild” objavio je ranije danas da je došao do “tajnog dokumenta” koji je pripremila njemačka vojska i u kojem se navodi da Rusija ima plan da do juna napadne istočno krilo NATO-a, nakon uspješne kontraofanzive u Ukrajini i potiskivanja ukrajinske vojske.

  • Procurio tajni dokument: Njemačka se sprema za rat s Rusijom

    Procurio tajni dokument: Njemačka se sprema za rat s Rusijom

    Njemačka se sprema za rat sa Rusijom, piše u tajnom dokumentu čiji delovi su procureli u javnost.

    Naime, kako piše Bild, njemačka vojska – Bundesver, sprema se za oružani sukob s Rusijom, a prema objavljenim tajnim dokumentima, eskalacija sukoba je moguća već ovog februara.

    Kako se dalje navodi, taj tajni dokument je scenario obuke koji je već dat nemačkoj vojsci, a u njemu se, korak po korak, mesec po mesec, opisuje kako bi mogao da postupa ruski predsednik Vladimir Putin i kako bi NATO morao, u tom slučaju, da se brani.

    U ovom scenariju Bundesvera, eskalacija će početi za samo nekoliko nedelja. Desetine hiljada nemačkih vojnika moralo bi da se ubrzo potom pošalje u akciju.

    RIA Novosti su potom prenele da su akcije opisane do tančina – a u njima dolazi do kulminacije između Rusije i Zapada, nakon čega NAto šalje stotine hiljada vojnika zbog čeka sukob postaje neiznežan u leto 2025. godine.

    Najverovatnije mesto tog sukoba biće, smatra se u tajnom dokumentu, koridor Suvalki između Belorusije i Kalinjingradske oblasti.

  • Bh. pasoša odreklo se 100.000 ljudi

    Bh. pasoša odreklo se 100.000 ljudi

    U posljednjih 25 godina državljanstva BiH se odreklo skoro 100.000 ljudi, a samo u prošloj, 2023. godini iz knjige državljana ispisalo se 2.147 osoba.

    Naime, prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, od 1998. do 2023. godine državljanstva su se ukupno odrekle 99.972 osobe.

    Kako su iz nadležnog ministrastva pojasnili, u postupku odricanja od BiH državljanstva stranke nisu dužne da kažu druge razloge osim činjenice da već posjeduju ili da im je zagarantovano sticanje državljanstva druge države.

    “U neformalnim razgovorima najčešće se navode kao stvarni razlozi povoljniji radno-pravni status, pravo na posjedovanje nekretnina, olakšano putovanje, olakšano studiranje u inostranstvu”, kazali su iz Ministarstva civilnih poslova BiH. Dodali su da veći broj lica koja se odriču državljanstva BiH je u potpunosti integrisan u sredinama u kojima žive u inostranstvu, čak puno više nego u BiH.

    “Pojedini puno bolje govore jezik države u kojoj žive nego maternji jezik. Odricanje se uglavnom vrši radi sticanja državljanstva neke od zapadnoevropskih država, najviše Njemačke i Austrije”, pojasnili su iz pomenutog ministarstva.

    Prema podacima koji su nam dostavljeni iz resornog ministarstva, 2003. je bila godina u kojoj se najviše građana odreklo državljanstva, i to njih 9.125, dok je godinu dana ranije to bilo 8.344.

    “Taksa za ispis iz državljanstva iznosi 800 KM, izuzev za one koji uzimaju državljanstvo neke od država bivše SFRJ, koji plaćaju taksu od 200 KM”, pojasnili su iz ovog ministarstva.

    Stevo Pašalić, demograf, ističe za “Nezavisne novine” da je odlazak stanovništva iz BiH mnogo veći nego što to pokazuje broj lica koja se odriču državljanstva.

    “Kao što vidimo, naši državljani najviše uzimaju državljanstvo Njemačke i Austrije, a poznato je da naši ljudi upravo tamo najviše odlaze da rade. Ali njih je mnogo više u tim državama, jer u mnogim slučajevima se naši ljudi ne odriču našeg kako bi uzeli državljanstvo države u kojoj rade”, istakao je Pašalić.

    Dodao je da je BiH zemlja iz koje je uvijek više ljudi odlazilo nego što je u nju dolazilo i da će se taj trend odlaska nastaviti i u budućnosti.

    “Ljudi kada traže promjenu državljanstva, oni se vjerovatno više nikada neće vratiti u BiH, niti će vratiti svoje prvobitno državljanstvo. Ono što je najbolnije je što su to radno aktivne i reproduktivno sposobne osobe, između 20 i 40 godina”, ističe Pašalić.

    Kako je pojasnio, za razliku od ranijih godina, kada su u pitanju migracije, kada je odlazila samo glava kuće, kako kaže Pašalić, sada odlaze cijele porodice.

    “Odlazak će se nastaviti, jer zapadno tržište nemilosrdno uzima i traži radnu snagu”, rekao je Pašalić i dodao da naši ljudi najviše odlaze u Njemačku.

    Posljednjih deset godina

    1. – 3.519
    2. – 3.591
    3. – 4.441
    4. – 4.503
    5. – 4.493
    6. – 4.159
    7. – 3.168
    8. – 3.110
    9. – 2.622
    10. – 2.146