Autor: INFO

  • Ninković tužio Stanivukovića

    Ninković tužio Stanivukovića

    Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković podnio je krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića zbog kako je rekao nenamjenskih trošenja budžetskih sredstava iz prethodne godine.

    “U prilog činjenici da ne treba da se usvoji rebalans budžeta za prethodnu godinu postoji nekoliko bitnih stavki, a jedna je od njih je da smo od resornog ministarstva početkom godine odgovor da fiskalna godina podrazumijeva kalendarsku godinu, te da je nemoguće usvojiti rebalans za 2023. godinu u toku ove godine. Takođe, od gradonačelnika smo dobili prijedlog rebalansa koji je umanjen za šest miliona putem amandmana koje je on uložio, te nismo dobili odgovor od ministarstva po tom pitanju”, kazao je Ninković, te dodao da su uvidom u konsolidovani izvještaj utvrđeno da je skoro 16 miliona potrošeno na stavke koje koje nisu bile predviđene u budžetu, ili za one koje su bile planirane ali su probijene određenim iznosom.

    “Ono što je važno reći jeste da smo početkom prošle godine podigli kredit od 25 miliona, ali smo utvrdili da je od tog iznosa izvršena prenamjena od 10 miliona, da li podižući određene stavke unutar kredita za koje nije imao saglasnost Skupštine, ili izostavljajući određene stavke za koje nije ni počeo realizaciju, a imao je namjenska sredstva za to”, kazao je Ninković.

    Kako je rekao, postoje i projekti koji nisu postojali u budžetu, a opet su potrošne sredstva.

  • Salkić u ime SDA podnosi krivičnu prijavu protiv Dodika

    Salkić u ime SDA podnosi krivičnu prijavu protiv Dodika

    Ramiz Salkić, poslanik SDA u Narodnoj skupštini Republike Srspke rekao je da će protiv Miloarada Dodika, predsjednika Republike Srpske i saradnika Tužilaštvu BiH podnijeti krivičnu prijavu zbog organizacije i obilježavanja Dana Republike Srpske.

    On je rekao da se prijava podnosi protiv osoba koje ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH, te da će je on podnijeti u ime SDA:

    “Ta krivična prijava bit će sutra proslijeđena Tužilaštvu BiH. Kao što vam je poznato Tužilaštvo BiH ignoriše činjenicu da vlasti Republike Srpske predvođene Dodikom ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i obilježavaju neustavni dan Republike Srpske”, rekao je Salkić, na pres konferenciji dodajući da su očekivali da će Tužilaštvo BiH reagovati ali da se to nije desilo.

    On je rekao da je Dodik sa drugim “neidentifikovanim licima” koristio službeni položaj i protivzakonito angažovao ljudske i materijalne resurse za obilježavanje kako je rekao “neustavnog praznika”.

    Takođe, nagalsio je da se prijava protiv Dodika odnosi kao predsjednika i kao nekoga ko je rukovodio odborom za organizaciju i obilježavanje Dana Republike Srpske.

    “Očekujemo da Tužilaštvo utvrdi koja su to sve lica osim Dodika. Dan entiteta mora predstavljati sve građane entiteta. 9. januar to ne čini, time se pokazuje povlašteni položaj samo jednog, srpskog naroda”, ističe Salkić.

    On je rekao da su se s obzirom da se protiv Dodika već vodi postupak pred Sudom BiH, stekli uslovi da se osumnjičenom Dodiku treba odrediti pritovr i spriječiti u izvršenju novih krivičnih dijela.

    “Od Tužilaštva BiH tražimo da u skladu s njihovim nadležnostima od Suda BiH zatraže provođenje ove mjere”, zaključio je Salkić.

  • Eksplozija u fabrici “Trajal” u Kruševcu, poginuo mladić

    Eksplozija u fabrici “Trajal” u Kruševcu, poginuo mladić

    U Fabrici „Trajal“ u Kruševcu jutros oko 9 sati prilikom procesa rada došlo je eksplozije u objektu za proizvodnju gorive trake.

    Kako je saopštio MUP, prema prvim informacijama, jedna osoba je smrtno stradala, a četiri su povrijeđene i one su kolima Hitne pomoći prevezene u Opštu bolnicu u Kruševcu.

    ​Smrtno je nastradao mladić koji je 2005. godište, potvrđeno je za Nova.rs.
    Tri muškarca i jedna djevojka primljeni su u Opštu bolnicu u Kruševcu, potvrdila je RTS-u dr Vesna Stević Gajić, direktorka te bolnice.

    Troje se nalazi na Hirurgiji i u svjesnom su stanju, dok je jedna osoba u Urgentnom centru.

    Požar koji je izbio usljed eksplozije je lokalizovan, a pripadnici Policijske uprave u Kruševcu i Sektora za vanredne situacije obezbjeđuju lice mjesta.

    Intervencija je u toku, navedeno je u saopštenju, prenosi Tanjug.

    Iz Sektora za vanredne situacije za RTS su rekli da nema opasnosti po životno okruženje.

    Mještani su ispričali da se čula izuzetno jaka detonacija od koje su podrhtavali prozori na kućama i lokalima.

  • Tim ljekara UKC-a čeka odobrenje da pregleda Ratka Mladića

    Tim ljekara UKC-a čeka odobrenje da pregleda Ratka Mladića

    Iz Haga bi u narednih 10 dana trebalo da stigne odgovor na molbu da odobre timu ljekara Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske da pregleda generala Ratka Mladića, izjavio je Srni generalni direktor UKC-a Vlado Đajić.

    “Ljekarski tim je spreman da krene u Hag čim stigne odobrenje. U njemu su kardiolog, psihijatrijski forenzičar, načelnik neurologije i ja”, rekao je Đajić i dodao da će on snositi sve troškove avionskih karata i smještaja ljekarskog tima u Hagu.

    Đajić je naveo da ljekari UKC-a već imaju iskustva kada je riječ o posjetama i pregledima, podsjetivši da je isto učinjeno i u slučaju Stojana Župljanina i Miće Stanišića.

    “Nakon naše posjete njihovo zdravstveno stanje se popravilo, jer smo im promijenili terapije”, rekao je Đajić.

    On je naglasio da ljekarski tim UKC-a želi da pregleda generala Mladića i njegovu dokumentaciju i da pruži doprinos njegovom boljem tretmanu u liječenju, da odredi koje lijekove treba da koristi i gdje treba da se liječi.

    “Drago mi je da su nakon našeg zahtjeva već uradili neku intervenciju i ugradili pejsmejker generalu Mladiću”, rekao je Đajić.

    Generalov sin Darko Mladić rekao je ranije Srni da porodica čeka da im saopšte datum te posjete za četiri ljekara iz Kliničkog centra Banjaluka.

    “Mi smo podneli svu dokumentaciju, čekamo da nam daju datum kada mogu da dođu. To su četiri lekara iz Banjaluke. Idu neurolog, kardiolog, pulmolog i još jedan lekar”, dodao je Darko Mladić.

    Bivši komandant Vojske Republike Srpske služi u haškom pritvoru kaznu doživotnog zatvora.

  • Parking u Banjaluci moći će se platiti i karticom

    Parking u Banjaluci moći će se platiti i karticom

    Parking u Banjaluci od ovog petka moći će se platiti i bankovnom karticom i to kroz aplikaciju “GoParking by Lanaco”.

    Ovu novinu u gradu na Vrbasu najavio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

    “Ovaj novitet posebno je važan za turiste koji jednostavnim uvezivanjem kartice sa aplikacijom mogu da plate parking u bilo kojoj zoni grada”, istakao je on.

    Kako je naveo, na ovaj način Banjaluka prati trendove pametnih gradova i digitalizacije u svim oblicima i kapacitetima.

  • Kakav “hladan tuš” za Zelenskog

    Kakav “hladan tuš” za Zelenskog

    Vašington želi da Kijev promeni strategiju i sa ofanzive pređe u odbranu, a takvu poruka će biti preneta Volodimiru Zelenskom, tvrdi Blumberg.

    Naime, prema pisanju te američke agencije, ukrajinskom predsedniku tu poruku će preneti savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan tokom razgovora na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.

    “Salivan će tokom razgovora na marginama Svetskog ekonomskog foruma preneti poruku svog šefa, predsednika Džozefa Bajdena, Zelenskom. Bela kuća želi da Ukrajina promeni strategiju i sa ofanzive pređe na odbranu”, navodi se u članku novinara Blumberga Andreasa Kluta.

    Prema rečima autora, Zelenski shvata smisao takve odluke mada to ne bi želeo da čuje ili da o tome govori javno.

    “Zato Zelenski treba da kaže Salivanu, a on Bajdenu, da treba podsetiti Kongres da Ukrajina može da sprovodi takvu odbranu samo ako im SAD i saveznici garantuju da će imati na raspolaganju sva moguća sredstva”, navodi Blumberg.

    Zelenski, kako se navodi, oseća da je potrebno da negira činjenicu da se u sukobu stiglo u ćorsokak i zbog toga njegov cilj ostaje tzv. formula mira o kojoj se u Davosu diskutovalo na nivou savetnika za nacionalnu bezbednost.

    “Ali, Rusija nije pozvana a Kina se nije pojavila tako da svi znaju da je to ćorsokak”, navodi autor.

    Kako je istakao, kontraofanziva Ukrajine je doživela krah, to je razočaralo Vašington koji je pozvao Kijev da promeni taktiku. Ruske snage su se dobro utvrdile dok su Ukrajinci pretrpeli ogromne gubitke u ljudstvu i potrošili previše municije.

    Prema njegovim rečima, Zelenski treba da kaže Salivanu da će Kijev prestati da šalje zapadne tenkove po dobro miniranom terenu jer to nema nikakvog smisla. Ipak, napominje da Kijev ne može da štiti svoje položaje bez pomoći SAD i Evrope.

  • Vukanović o mogućim kandidatima opozicije za gradonačelnika Banjaluke

    Vukanović o mogućim kandidatima opozicije za gradonačelnika Banjaluke

    Lider Liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović, kaže da Draško Stanivuković ni u jednoj varijanti ne može dobiti podršku njegove partije za novi mandat na mjestu gradonačelnika Banjaluke.

    Što se tiče poruka predsjednice Narodnog fronta, Jelene Trivić, kako vjeruje da će njenu kandidaturu za gradonačelnika najvećeg grada u Srpskoj podržati i SDS i Pokret “Za pravdu i red”, Vukanović poručuje da će to, prije svega, biti stvar dogovora predstavnika opozicionih stranaka u Republici Srpskoj.

    – Ono što je sigurno jeste to da mi u Banjaluci ne možemo podržati kandidata SNSD, ali ni prikrivenog kandidata SNSD, Draška Stanivukovića. O tome ko će sve biti kandidati, da li će se uspjeti ukrupniti opozicija i da li će imati jednog kandidata, to je stvar budućeg dogovora – kaže Vukanović za Srpskainfo.

    Inače, u intervjuu za Srpska Info, Jelena Trivić je, između ostalog, istakla kako vjeruje da će njenu kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke podržati SDS i Pokret za pravdu i red.

    – Planiram inicirati sastanak predstavnika Narodnog fronta sa predstavnicima dva navedena subjekta kako bismo dogovorili međusobnu podršku kandidatima za gradonačelnike i načelnike širom Republike Srpske. SDS, na primjer, ima odličnog kandidata za gradonačelnika Bijeljine, kao i Pokret za pravdu i red za gradonačelnika Trebinja. Smatram da bi pobjeda opozicionih kandidata u Banjaluci, Bijeljini i Trebinju, kao regionalnim centrima, predstavljala odličnu osnovu za pobjedu opozicije na opštim izborima 2026. godine – istakla je Trivićeva.

    S druge strane, Vukanović ističe da je do podnošenja kandidatura ostalo još dosta vremena, te da su to stvari o kojima treba ozbiljno razgovarati s predstavnicima ostalih opozicionih stranaka.

    – Što se tiče kandidature Jelene Trivić, mislim da je ona još davno trebalo da ima neku vrstu poštovanja prema nama. Plašim se da su isuviše zatrovani odnosi u Trebinju između njenih ljudi i Liste “Za pravdu i red”. Primjetno je da njena stranka i dalje, na neki način, vodi kampanju protiv Lazara Radana tako da su mnoge stvari upropaštene bez ikakve potrebe. Mi nećemo podgrijavati tenzije niti produbljivati sukob, niti nama to odgovara. Još ima vremena da se stvari slože. Međutim, plašim se da su stvari u Trebinju, što se tiče Narodnog fronta, ali i u nekim drugim mjestima, kao što je Zvornik, otišle predaleko. U svakom slučaju, nismo za otvaranje nepotrebnih frontova unutar bloka koji je protiv Milorada Dodika – kaže Vukanović za Srpskainfo.

    Na naše pitanje da li će Lista “Za pravdu i red”, bez obzira na ishod predstojećih pregovora opozicionara, prije podržati Jelenu Trivić za gradonačelnika Banjaluke nego Draška Stanivukovića, Vukanović odgovara da u svakom slučaju Stanivuković nikako neće imati podršku njegovog političkog pokreta.

    – Draška nećemo podržati nikad i prije bi podržali bilo koga drugog! Da li ćemo podržati Jelenu Trivić, to ćemo dogovoriti s našim odborom u Banjaluci. Vidjećemo ko je najbolje rješenje i ko može pobijediti. To je priča za jednu ozbiljnu analizu i odluku koja zahtijeva da vidimo ko bi sve mogao da bude kandidat. Hipotetički, možda bi se mogao napraviti kompromis kada bi Igor Crnadak bio kandidat za gradonačelnika. Možda bi on mogao da dobije podršku i nas, i Jeleninog Narodnog fronta i SDS. U svakom slučaju, Jelena Trivić je nama ispred Draška, jer nije u simbiozi s Dodikom – poručuje Vukanović.

  • “Šume” izgubile milione maraka, prijeti se smjenama i smanjenjem plata

    “Šume” izgubile milione maraka, prijeti se smjenama i smanjenjem plata

    Manje kiše u julu, avgustu i septembru ove godine pomoglo je Javnom preduzeću “Šume Republike Srpske” da gubitak od 5,112 miliona KM, koliko je iznosio na kraju juna 2023, spusti na 413.651 KM na kraju septembra.

    Ali, iako ovo nekima djeluje zadovoljavajuće, treba podsjetiti da su na kraju septembra 2022. godine, “Šume” bile u dobitku od 7,754 miliona KM.

    Takođe, zaključno sa 30. septembrom ove godine, čak polovina organizacionih jedinica (16 od 32) poslovala je negativno, zbog čega su i resorni ministar, ali i prvi čovjek “Šuma RS” najavili rezove, kako na rukovodećim mjestima, tako i na platama.

    “U trećem kvartalu ove godine, vremenski uslovi, a time i proizvodnja i realizacija šumskim drvnih sortimenata (ŠDS) su se popravili, ali još nedovoljno. U odnosu na isti period 2022. godine, realizacija ŠDS je manja za 122.172 m3, što je cca 15 miliona KM. U odnosu na plan, realizacija ŠDS je manja za 317.116 m3, što je cca 35 miliona KM”, navodi se i Izvještaju o finansijskom poslovanju JP “Šume RS”, koji potpisuje Nenad Koprivica, izvršni direktor za finansijsko-računovodstvene poslove.

    Treba istaći da je od kraja juna do kraja septembra, sedam šumskih gazdinstava (ŠG) iz negativnog rezultata prešlo u pozitivno, dok je istovremeno jedno gazdinstvo iz “plusa” otišlo u “minus”. Osam ŠG zadržalo je pozitivno poslovanje od polovine ove godine, a čak 15 je ispred svog poslovnog bilansa zadržalo znak “minus”

    Kada se uzme u obzir kompletan finansijski rezultat poslovanja “Šuma RS”, on kaže da su ukupni prihodi svih organizacionih jedinica od 1. januara do 30. septembra 2023. godine iznosili 176.754.707 KM, dok su rashodi dostigli 177.168.358 KM.

    Iz ovog proizlazi podatak sa početka ovog teksta, a to je da se u odnosu prihodi – rashodi bilježi gubitak od 413.651 KM.

    Ubjedljivo najbolje poslovanje imaju šumska gazdinstva “Romanija” Sokolac i “Jahorina” Pale, čiji je profit na kraju septembra bio 2,417 miliona KM, odnosno 1,319 miliona KM.

    A od 16 organizacionih jedinica koje su poslovale negativno i čiji je ukupni gubitak iznosio 6,621 milion KM, najteža situacija je u ŠG “Vrbanja” Kotor Varoš, “Doboj” iz Doboja, “Panos” Višegrad i CSRP Doboj, a samo one su napravile gotovo polovinu gorepomenutog gubitka (2,968 miliona KM).

    “Navedeni organizacioni dijelovi nisu u stanju obezbjeđenja ni proste reprodukcije i ovaj period godine nisu ‘preživjeli’ zahvaljujući rezultatima svoga rada i poslovanja”, piše u Izvještaju o finansijskom poslovanju.

    Nenad Pezerović, direktor ŠG “Vrbanja” Kotor Varoš, koje je na kraju septembra imalo gubitak od 736.000 KM, kaže za “Nezavisne novine” da će na kraju ove godine situacija biti nešto bolja.

    “Uspjeli smo popraviti stanje u odnosu na kraj devetog mjeseca, gubitak bi trebalo da bude ispod 500.000 KM”, naveo je Pezerović.

    Komentarišući situaciju, Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, nedavno je kazao da 11 gazdinstava značajno posluje pozitivno, ali će Ministarstvo reagovati zbog gubitaša.

    “Kažu da su svi ministri, kako je koji dolazio, imali želju da to urede, ja neću odustati. Sa 12. mjesecom, za sve koji nisu pozitivno poslovali mora jedna od mjera da bude promjena menadžmenta. Dakle, jedna od mjera su smjene”, poručio je Minić.

    Na ovu poruku Pezerović nije imao konkretan stav. Kaže da ŠG “Vrbanja” nije jedino koje je u problemu.

    “Ne znam, zaista, većina ŠG je u takvom stanju. Ne plašim se smjene, ne znam šta bih ti rekao na to”, poručio je Pezerović.

    A reakcije sprema i uprava preduzeća. Slaven Gojković, vršilac dužnosti direktora ‘Šuma RS’ naložio je direktorima svih organizacionih jedinica (OJ) da učine sve da poprave situaciju te im je “skrenuo pažnju” na to da, ukoliko ne bude tako, moraju povesti računa o tekućim i svim drugim troškovima, uključujući i plate radnika.

    “Ako nema proizvodnje, onda nema prihoda, a tada je problem i plaćanje, pa i plate za radnike. Prevashodni cilj zaključka koji smo nedavno donijeli, a koji se odnosi na Proizvodno-finansijski plan od početka ove godine pa do kraja novembra, nije da se smanje plate radnicima, i to je zadnja mjera. Željeli smo da upozorimo one organizacione jedinice koje posluju loše na to šta slijedi ako se ne završi plan. Bolje da imamo i redovne plate, pa i da su manje. Ali, moramo da se uozbiljimo”, kazao je Gojković za “Nezavisne novine”.

    Poručuje da je svjestan da određene OJ neće uspjeti dostići zacrtani plan proizvodnje i da će u njima biti povučene sigurno određene mjere.

    “Ova godina, posebno prva polovina, bila je katastrofalna za preduzeće. Situacija se značajno popravila i vjerujem da ćemo na kraju godine imati pozitivno poslovanje”, zaključio je Gojković.

  • Nova era za bitcoin?

    Nova era za bitcoin?

    ​Nakon punih deset godina iščekivanja, američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) bila je prisiljena na kapitulaciju, “blagoslovivši” 11 novih ETF-ova koji će investitorima pružiti mogućnost ulaganja u bitkoin.

    Zabavnom “igrom sudbine”, SEC je prošle sedmice dvaput obznanio dugo iščekivanu odluku kojom dopušta listiranje bitkoin novčića na berzi; prvi put u utorak, zahvaljujući hakeru koji je privremeno uspio da preuzme kontrolu nad nalogom SEC-a na platformi Twitter, a drugi put samo dan kasnije, i to stvarno.

    U srijedu je, naime, isticao i zvanični rok za donošenje odluke, a SEC je na kraju ispunio očekivanja. Zapravo, bilo bi tačnije reći kako i nije imao previše izbora – jedina alternativa je bila odlaganje odluke, piše “Poslovni”.

    Cijena bitkoina je u oba navrata poskočila, zajedno sa gomilom drugih kriptovaluta, doguravši do 47.000 dolara – najviši nivo još od kraja 2021. godine.

    Međutim, kasnije je saopšteno kako je u 15.00 časova na najvećoj svjetskoj berzi kriptovaluta, Bajnens, bitkoin blago pao u posljednja 24 sata – na 39.004,20 eura.

    U pozadini cijele priče oko odluke SEC-a jeste pravna bitka koju je Komisija izgubila još u avgustu 2023, prethodno odbijajući da pokaže zeleno svjetlo za konverziju GBTC-a u ETF.

    Geri Gensler, šef SEC-a, uporno je gurao u prvi plan argument sigurnosti, tvrdeći kako je tržište kriptovaluta iz perspektive malih ulagača pravo “minsko polje”.

    Argument, naravno, ima poprilično težinu, a primjera manipulacije je napretek, ipak, sud je stao na stranu tužioca, vođen mišljenjem da se tu radi o diskriminaciji. Drugim riječima, ako mali ulagači žele da se kockaju, imaju pravo na to, odnosno na izbor.

    Nema sumnje da je riječ o krupnom iskoraku: (američki) investitori koji su, iz opreza, straha ili neznanja, dosad zaobilazili kripto novčanike i virtualne platforme za trgovinu, mogli su da se klade na kripto – bilo ulaganjem u dionice kompanija koje su grozničavo kupovale bitkoin (MicroStrategy) ili u ETF-ove aktivne na tržištu terminskih ugovora, koji takođe zaobilaze direktnu trgovinu kripto valutama (cash-settled) i predstavljaju svojevrsni surogat cijene bitkoina, navodi dalje hrvatski portal.

    Prvi takav, ProShares Bitcoin Strategy ETF, pojavio se na berzi još u oktobru 2021. godine, i trenutno upravlja aktivom teškom dve milijarde dolara. Optimisti vjeruju kako će nova generacija ETF-ova, naslonjena na konvencionalnu finansijsku arhitekturu, privući mnogo više kapitala i podstaći nastavak pozitivnog trenda.

    Zapravo, teško je prikladno dočarati groznicu koja već mjesecima trese kripto sferu, u iščekivanju kapitulacije SEC-a; prema ustaljenom mišljenju, ovo je ključni korak ka raširenoj upotrebi bitkoina.

    A onda opet, jednako optimistične najave prethodile su i listiranju ProShares Bitcoin Strategy ETF-a. Slučajno ili ne, baš otprilike tada je cijena bitkoina dostigla istorijski vrhunac, preskočivši granicu od 60.000 dolara, nakon čega je uslijedila duboka korekcija, obilježena krahom većeg broja onlajn platformi.

    Ipak, zagrižene sljedbenike to očigledno nije pokolebalo, prenosi Biznisinfo.

  • Trivić: Vjerujem da će moju kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke podržati SDS i Pokret za pravdu i red

    Trivić: Vjerujem da će moju kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke podržati SDS i Pokret za pravdu i red

    U intervjuu za Srpskainfo, predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, izrazila je svoje mišljenje o novom izbornom zakonu Republike Srpske, ističući da trenutno nije imala priliku vidjeti zvaničnu verziju zakona, ali da je stav njene stranke jasan – neće podržati zakon koji vodi ka neregularnim izborima. Trivićeva je uporedila vjerovanje u fer i poštene izbore pod vodstvom Milorada Dodika s vjerovanjem u Djeda Mraza.

    Izborni zakon Republike Srpske

    Trivićeva je izrazila sumnju u namjeru vlasti da provede fer izbore, ističući primjer neuspešne implementacije ranije usvojenog Zakona o agenciji za lijekove i medicinska sredstva. Tvrdi da će zakon možda biti izglasan, ali da njegovo provođenje neće biti ostvareno.

    Izborni zakon BiH i nametanje od strane Kristijana Šmita

    Kada je riječ o izbornom zakonu BiH, Trivićeva je kritikovala vlasti na nivou BiH zbog nedostatka dogovora i istakla ulogu SNSD-a i HDZ-a u kočenju tehničkih izmjena izbornog zakona. Odbacila je mogućnost podrške nametnutim promjenama i naglasila da je principijelno protiv nametanja, smatrajući da se stranke moraju dogovoriti kako bi povratile povjerenje u izborni proces.

    Lokalni izbori u Banjaluci

    Govoreći o lokalnim izborima, Trivićeva je osporila istraživanja javnog mnjenja koja navodno pokazuju prednost Draška Stanivukovića. Tvrdi da su ta istraživanja nerealna i naručena te da Stanivuković nema podršku ni članstva ni rukovodstva PDP-a. Navela je da Narodni front još nema svoja istraživanja, ali planira podržati kandidate SDS-a i Pokreta za pravdu i red u drugim gradovima RS-a.

    Stanje u Narodnom frontu i podrška drugim opozicionim strankama

    Trivićeva je izrazila zadovoljstvo dinamikom formiranja opštinskih i gradskih odbora Narodnog fronta, ističući rast i razvoj stranke. Smatra da podrška opozicionim kandidatima u većim gradovima može biti ključna za pobjedu na opštim izborima 2026. godine.

    Ustavni sud BiH i neimenovanje sudija

    Na pitanje o imenovanju sudija u Ustavni sud BiH, Trivićeva je naglasila da Narodni front nije podržao Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda na teritoriji RS-a. Izrazila je sumnju u namjeru vlasti da se riješe pitanja poput stranih sudija u Ustavnom sudu, smatrajući da se time može skrenuti pažnja s drugih problema.

    Bezbjednost i tenzije u BiH

    Na pitanje o tenzijama u BiH, Trivićeva je izrazila zabrinutost zbog retorike s nacionalnim predznakom. Istakla je važnost očuvanja regiona izvan globalnih turbulencija i pozvala na odgovorno ponašanje kako bi se izbjegle opasnosti od eskalacije sukoba.