Autor: INFO

  • Vučić iz Davosa: Izgradićemo cijelu zemlju uz Ekspo

    Vučić iz Davosa: Izgradićemo cijelu zemlju uz Ekspo

    “Želimo da Ekspo iskoristimo da bi celu zemlju izgradili i promenili. Biće ogromna ulaganja, u subotu ćemo izložiti sve finansijske projekte”, rekao je Vučić.

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi danas u Davosu gde prisustvuje Svetskom ekonomskom forumu.

    “Najava iz Prištine o ukidanju platnog prometa sa centralnom Srbijom dovodi u pitanje sve procese”, rekao je predsednik na samom početku obraćanja.

    “Ko zašto i kako se naoružava, šta je to što je učinjeno a šta nije, o svemu tome se razgovara. Prisustvovao sam sa šeficom svetske trgovinske organizacije, mnogim uticajnim ljudima.

    On je istakao da su razgovarali o četiri ključne teme: odnos Amerike i Kine, sukob u Ukrajini, sukob u Gazi i Crvenom Moru sa Hutima, ali i o Severnoj Koreji i Iranu.

    “Pred nama je važno veče ići ćemo na te skupove na kojima će biti mnogi evropski lideri, sa kraljem i kraljicom Belgije sam se već video ovde. Dobro je da sam pažljivo slušao. Ja sam i na ovom obraćanju bio uz predstavnike belgijske monarhije, nije bilo predsednika, premijera. Ljudi ne vole da slušaju druge ljude.

    “Naše je da gledamo da čuvamo mir i da se pripremamo za nešto što je za nas veliko”, istakao je predsednik.

    “Kakve smo snove sanjali, sad je vreme da te snove u naredne tri godine i realizujemo”, naglasio je.

    “Ja verujem da ćemo u subotu biti spremni da u popodnevnim satima predstavimo naciji jedan strašan plan za budućnost Srbije i mnogo sam ponosan na to što smo radili i da pokažemo ljudima zašto je bilo važno da nam ukažu poverenje. Kakve smo snove sanjali, sad je vreme da te snove u naredne tri godine i realizujemo”, naglasio je.

    Prokomentarisao je da se ništa ne krije iza novog plana, te da navodi pojedinih medija služe kako bi se i oni “ugradili” u to.

    “Oni hoće da kažu “Vučić bi da gradi puteve, zato što od toga oni imaju koristi”, kaže “neće da povećavaju plate…” to je toliko smešno. Izaći ćemo sa tim planom 1.400 evra, gotovo 4 i po puta tačno više nego što je bilo 2012. godine. Za samo 15 godina 4 i po puta porašće plate”, rekao je.

    Predsednik je istakao kako se Srbija bori za povećanje plata, odnosno poboljšanje životnog standarda u Srbiji.

    “Ja sam slušao da kažu da neko sa američkom kompanijom Behtel pokušava da uzme novac… aj probajte da uzmete pare, pokažite mi tog majčinog sina. Samo da biste razumeli o kakvim lažima je reč… Ali vi kada sanjate nešto, živite za rezultat, dok neki druge žive za mržnju. Molim ljude da se pripreme, da uzmu kokice i da pogledaju taj sat i po vremena… mi sad nemamo izbore, a za nas je važno da pokažemo ljudima šta ćemo da radimo, i da pokažemo svima koji drugačije misle da možemo. Mi nemamo drugu zemlju, aj da se izborimo za nju. Čuli ste Salivena koji kaže da su ovo objektivno najteža vremena. Za našu zemlju ne mogu da kažem da su teža od onih u periodu agresije, ali da su složenija i kompleksnija u političkom smislu, sveobuhvatnija i teža, pa jesu… Ali istovremeno grabimo napred, guramo zemlju napred. Zato smo morali da napravimo ovaj plan… Tu je impresivno mnogo toga pokriveno za budžet za ovu godinu, ali videćete šta je sve pripremljeno za 2025, 2026…”, kazao je Vučić.

    Prema njegovim rečima slede velike promene u medicini, obrazovanju, zaposlenosti, reindustralizaciji i mnogim drugim temama.

    Predsednik je rekao da mora da se požuri sa energetskim projektima.

    “Pod Ekspom podrazumevamo puteve širom Srbije”, pojasnio je on.

    “Idemo dalje u nove industrijske zone, kako da privlačimo investitore, da idemo u integralni razvoj. Naš Ekspo će da bude 4 puta jeftiniji od njihovog što se tiče samog mesta. Za nas je Ekspo da izgardimo celu Srbiju, domovi zdravlja, bolnice i ambulante po celoj Srbiji. Neću da Ekspo bude samo Beograd i Surčin, koji će svakako biti novo lice grada. Želim da celu zemlju izgradimo… To će da bude toliko vredno da je to neverovatno”, rekao je on.

    Kako kaže, za nas je Ekspo da izgradimo celu Srbiju, ambulante po celoj Srbiji, od Kikinde, Loznice, Vranje, Leskovac…

    “U subotu predstavljamo naciji strašno važan plan za budućnost Srbije koji predviđa porast standarda građana, plate od 1.400 evra do 2027. godine, ali moramo da izbegnemo sve političke zamke da bi gradili zemlju napre”, rekao je Vučić.

    Vučić se sastao sa Aleksandrom De Kroom FOTO
    Predsednik Republike Srbije sastao se sa premijerom Kraljevine Belgije Aleksandrom De Kroom.

    Oni su razgovarali o koracima Srbije na putu evrointegracija tokom aktuelnog belgijskog predsedavanja Savetom EU.

    “Dobar razgovor sa Aleksandrom De Kroom o globalnim i regionalnim temama, kao i o jačanju sveukupnih odnosa Srbije i Belgije. Razgovarali smo i o koracima Srbije na putu evrointegracija tokom aktuelnog belgijskog predsedavanja Savetom EU”, napisao je Vučić.

    Vučić se sastao generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju
    “Očekujemo da Rafael Grosi, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju uskoro poseti Beograd i da razgovaramo o ključnim pitanjima za razvoj naše Srbije, Zapadnog Balkana i jugoistočne Evrope”, napisao je Vučić.

  • NATO priznao: Rusi napreduju, velika ofanziva propala

    NATO priznao: Rusi napreduju, velika ofanziva propala

    Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg opisao je situaciju na ratištu u Ukrajini kao “izuzetno tešku” za Kijev.

    On je to rekao pošto dugo najavljivana kontraofanziva nije dala očekivane rezultate, a ruske trupe nastavljaju da napreduju na mnogim frontovima.

    “Situacija na ratištu je izuzetno teška, Rusi sada napreduju na mnogim linijama fronta i naravno velika ofanziva koju su Ukrajinci pokrenuli prošlog leta nije dala rezultate kojima smo se svi nadali”, rekao je Stoltenberg tokom sesije “Obezbeđivanje nesigurnog sveta” u okviru Svetskog ekonomskog foruma u Davosu u Švajcarskoj.

    Šef NATO-a je dodao da se Rusija žestoko bori i napreduje u Ukrajini i da je “nikada” ne treba potcenjivati.

    Nekoliko zapadnih zvaničnika je, takođe, priznalo da ukrajinska kontraofanziva do sada nije bila uspešna.

  • Slučaj Debevec i Mehmedagić – tužilac potvrdio: U kući službenice Suda uništeno 60 sumnjivih naloga

    Slučaj Debevec i Mehmedagić – tužilac potvrdio: U kući službenice Suda uništeno 60 sumnjivih naloga

    Vijeće Suda BiH do sutra će odlučiti hoće li suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije Osmanu Mehmedagiću produžiti pritvor za još dva mjeseca. Tužilaštvo je iznijelo frapantne dokaze – da je “60 naloga o prisluškivanju uništeno u kući službenice Suda”. Odbrana smatra da to nije dovoljan razlog da ostanu u pritvoru.

    Obrazlažući prijedlog za produženje pritvora, postupajući tužilac Bojana Јolović sve je ostavila u čudu kada je rekla da je uništeno 60 akata za prisluškivanje i to u kući službenice Suda, a po nalogu Debevca. Do ovog podatka Tužilaštvo je došlo nakon iskaza svjdoka. Sve je rađeno bez evidentiranja u zvanične knjige protokola, koje se vode u skladu sa Zakonom o zaštiti tajnih podataka.

    -Potpuno je začuđujuće ne samo da se takvi nalozi ne čuvaju u sigurnom području Suda BiH, nego su po nalogu izneseni u privatnu kuću uposlenice Suda, koja je postupila po nezakonitom nalogu predsjednika Suda i akte sa oznakom povjerljivosti iznijela iz prostorija Suda BiH – kaže Bojana Јolović, tužilac Tužilaštva BiH.

    Јolovićeva tvrdi da je Debevec nalog o iznošenju i uništenju povjerljivih akata svojoj saradnici izdao nakon privođenja, koristeći svoje pravo na jedan telefonski poziv. Umišljaj i dogovor optuženih za izvršenje krivičnog djela nezakonitog prisluškivanja s namjerom da vladaju informacijama iz istraga Tužilaštva i dežurnih sudija, tužiteljka Јolović potkrijepljuje iskazom Trifka Buhe, ranijeg zamjenika direktora OBA.

    • Navodi da apsolutno, kao šef operacije nije bio upoznat sa operacijom u okviru koje su provođene ove mjere službenih telefonskih brojeva dežurnih sudija i istražilaca, niti je ikada po redovnoj proceduri parafirao takav zahtjev koji je upućen ovome sudu – dodala je Јolovićeva.

    Tužilaštvo sugeriše da bi izlaskom na slobodu Debevec i Mehmedagić nastavili da utiču na svjedoke, napominjući da su pojedini svjedoci zbog straha saslušavani više puta. Odbrana tvrdi da bi uticaj na svjedoke spriječile i mjere zabrane. Čak se Debevčeva odbrana poziva i na imunitet sudija kada postupaju po propisanoj nadležnosti u skladu sa Zakonom o VSTS-u…

    • Poenta je u tome da se ono što se nekome stavlja na teret da je učinio ne može ujedno biti i pritvorski razlog. OvdЈe Tužilaštvo uporno činjenicu navodnog uništenja nekih dokumenata stavlja s jedne strane kao osnov sumnje, istovremeno i kao pritvorski razlog, a to je nedozvoljeno – istakla je Tatjana Savić, branilac optuženog Ranka Debevca.

    Sudskom vijeću obratio se i Ranko Debevec. Zatražio je da se poštuju njegova ljudska prava. Zamolio je da mu budu određene mjere zabrane, rekavši da nije nikakva uticajna osoba, i da sada mogu od njega svi da bježe.

  • Vučić o eksploziji u Kosovskoj Mitrovici

    Vučić o eksploziji u Kosovskoj Mitrovici

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Davosa.On je govorio o eksploziji u Kosovskoj Mitrovici, do koje je došlo sinoć.

    “Sramota je govoriti da su tu bombu bacili Srbi. Oni to rade za novac i zato što im je neko platio. Mi još istražujemo i ne bih da izlazim sa zaključcima. Verujem da ćemo u kratkom vremenskom roku znati prirodu napada. U pitanju je naša odlučnost, imaćemo mnogo izazova jer imate posla sa neodgovornim ljudima u Prištini. Jasno vam je da neće prezati ni od čega. Razgovaraću o tome sa mnogima sutra. Nadam se da Amerikanci iza toga ne stoje”, rekao je Vučić.

    Vučić je dodao da Kurti dobija podršku od Amerikanaca i iz Berlina.

  • Putin: Državnost Ukrajine uskoro će biti dovedena u pitanje

    Putin: Državnost Ukrajine uskoro će biti dovedena u pitanje

    Ukrajinska kontraofanziva je propala, a ako se tako nastavi uskoro državnost te zemlje biti pod znakom pitanja, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin.

    Ukrajina je odbila da pregovara sa Rusijom – budale, sve bi se odavno završilo – istakao je Putin.

    On je dodao da je Rusija uvijek štitila svoje interese – zaštitiće ih i sada.

    • Nemoguće je pobijediti Ruse – poručio je Putin.
  • Dodik: Spremni smo za taj “dan D” o kojem Šmit priča; Ako nastave s rasturanjem Dejtona dobiće samostalnu Srpsku

    Dodik: Spremni smo za taj “dan D” o kojem Šmit priča; Ako nastave s rasturanjem Dejtona dobiće samostalnu Srpsku

    Odluku o svim procesima i daljim kretanjima BiH mogu donijeti samo izabrani predstavnici naroda, koji za tako nešto imaju legitimitet, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Problem koji imamo i koji traje još od konstituisanja vlasti je taj što politički muslimani nemaju kapacitet za samostalno donošenje odluka i bilo kakve pregovore. Njihova podređenost strancima koji su ih postavili vodi tome da se dogovori ne poštuju i da ozbiljno sumnjamo u njihovu odlučnost da BiH ide naprijed – istakao je Dodik na Iksu.

    Ističe da je njihova opredijeljenost ka evropskom putu do sada bila na nivou izlizanih fraza, gotovo istih onih koje slušamo i u EU kako nas “žele”.

    • Isto tako i ove sarajevske stranke žele u EU, a na djelima nas vode sve dalje od tog puta. Toliko daleko da neki neimenovani stranac priča kako je sastanak političkih lidera, koji bi trebalo da bude normalan tok za dogovore i rješavanje svih pitanja – “dan D” – rekao je Dodik.

    Dodik je poručio da će biti “dan D” ako se neko usudi da pređe granice i realizuje scenario po kome se otvara prostor da on nešto nametne.

    Naveo je da je Republika Srpska u svim svojim ranijim akcijama dala jasan odgovor.

    • Spremni smo za taj “dan D” o kome Šmit priča. Naše namjere su jasne – želimo da sačuvamo dejtonsku BiH i Ustav BiH. Ako nastave s rasturanjem Dejtona, dobiće samostalnu Republiku Srpsku i raspalu nefunkcionalnu Federaciju. To je naš odgovor svima koji prijete napadima na Srpsku – naveo je Dodik.

    Naveo je da Srpska koristi sva pravna i politička sredstva.

    • Koristimo sva pravna i politička sredstva i koristićemo ih i dalje. Nećemo dozvoliti da Amerikanci i Britanci suspenduju i pravo i pravdu. Svako ko sumnja u naše riječi, neka ponovo pročita Dejtonski sporazum, Ustav BiH, ali i povelju UN-a. Naša prava i mogućnosti koje nam stoje na raspolaganju su koncipirani na pravu i spremni smo da ih koristimo – zaključio je Dodik.
  • Dodik: Komšić “progledao” pred kraj karijere

    Dodik: Komšić “progledao” pred kraj karijere

    Hrvatski član Predsjedništva BiH Željkom Komšić, je izgleda, pred kraj karijere iznenada progledao, pa je shvatio da samo poštovanjem Dejtona BiH ima budućnost, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    • Ako izuzmemo razne bljuvotine i laži koje govori o Republici Srpskoj, kao i njegovo izvrtanje činjenica na način koji njemu odgovara, rekao bih da se slažem da je jedini način da BiH opstane da se sačuva ono što piše u Dejtonu – istakao je Dodik.

    Dodik ističe da je tačno da niko nema kapacitet za sukob.

    • Republika Srpska je za mir i čuva taj mir potpunim poštovanjem Dejtona i insistiranjem na njegovoj dosljednoj primjeni. Možda se nekome ne sviđa i ne voli što postoji Srpska, mi nikoga ne možemo natjerati u Federaciji da je voli, ali svako ko voli BiH, zna da bez Republike Srpske neće biti ni BiH. Dobro je da se Komšić prisjetio ovih dana šta je govorio i prije 15 godina, dok mu stranci nisu rekli da mora negirati Srpsku. Jer im je to bio interes – navodi Dodik.
  • Stevandić: Srpska će i dalje slaviti, Salkić bliži pritvoru nego bilo ko drugi

    Stevandić: Srpska će i dalje slaviti, Salkić bliži pritvoru nego bilo ko drugi

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da se potez Ramiza Salkića koji je najavio podnošenje krivične prijave protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i saradnika zbog “organizacije proslave Dana Republike” može svrstati pod ratnohuškačku politiku, te da je on bliži pritvoru nego bilo ko drugi.

    Svako u Republici Srpskoj ima pravo na iznošenje mišljenja jer smo demokratsko društvo, ali niko nema pravo da na sebe preuzima pravosudne funkcije i tako ruši ustavni poredak – rekao je Stevandić Srni.

    On je naglasio da će se u Republici Srpskoj i dalje slaviti važni praznici.

    Podsjetivši da Salkiću nije prvi put da prijeti Sudom i Tužilaštvom, i to zajedno sa nelegalnim Kristijanom Šmitom, Stevandić je istakao da bi Salkić mogao proći kao predsjednik Suda BiH i direktor Obavještajno-bezbjednosno agencije BiH Ranko Debevec i Osman Mehmedagić koji su u pritvoru zbog zloupotrebe položaja.

    • Oni su radili to što on sada radi, tako da je on bliži pritvoru nego bilo ko drugi. Ustavni poredak, stabilnost društva i proslava svih praznika u Republici Srpskoj i dalje će vrijediti – rekao je Stevandić.

    Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić najavio je da će protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i saradnika podnijeti krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH zbog “organizacije obilježavanja Dana Republike”. Salkić je naveo da prijavu podnosi u ime Stranke demokratske akcije.

  • Miličević: Sve izvjesnije da SDS izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika Banjaluke

    Miličević: Sve izvjesnije da SDS izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika Banjaluke

    Najveća opoziciona stranka u Republici Srpskoj, SDS, nije daleko od toga da na predstojećim lokalnim izborima u Banjaluci izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika najvećeg grada u Srpskoj.

    Ovo za Srpskainfo kaže predsjednik SDS Milan Miličević, komentarišući spekulacije o tome da li će opozicija imati jednog kandidata za gradonačelnika Banjaluke te da li predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, kako je najavila, može računati na podršku SDS, ali i Liste „Za pravdu i red“ svojoj kandidaturi za gradonačelnika Banjaluke.

    – Mi smo o tome već aktivno razgovarali na Gradskom odboru SDS Banjaluka. Odnosi unutar opozicije u Banjaluci su umnogome poremećeni. Razmišljanje u ovom momentu u Gradskom odboru SDS Banjaluka, iako to nije konačna odluka, jeste to da je SDS vrlo blizu toga da ide sa svojim kandidatom za gradonačelnika. O tome se još nije glasalo niti je donesena odluka, ali kad ta odluka bude donijeta ona će ići na Predsjedništvo i Glavni odbor SDS, kao i sve druge opštine i gradove gdje će se dati saglasnost za koaliranje s drugim političkim subjektima. Takvo je trenutno stanje – kaže Miličević za Srpskainfo.

    Prije nego što se to uradi, kako dodaje, SDS će imati bilateralne razgovore s Narodnim frontom, PDP, kao i Listom „Za pravdu i red“.

    – Poslije toga će vjerovatno biti održan jedan zajednički sastanak, kome će domaćin biti SDS i vidjećemo šta će biti konačno rješenje. Međutim, kao što sam rekao, nije daleko od toga da SDS u Banjaluci ima svog kandidata – otkriva Miličević za Srpskainfo.

  • Do kraja sedmice sastanak lidera, Šmit najavio reakciju ako se ne dogovore

    Do kraja sedmice sastanak lidera, Šmit najavio reakciju ako se ne dogovore

    Ako je suditi po najavama Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, do kraja ove sedmice trebali be se okupiti “vodeći političari” i razgovarati o izmjenama Izbornog zakona, a od tog sastanka kako je rekao zavisiće i njegovi potezi.

    “Oni još jednom žele razgovatati o tim pitanjima. Skepsa postoji kod nekih tačaka u Republici Srskoj kod gopsodina Dodika (Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske). Oni tu ne drže korak”, rekao je Šmit za Večernji list.

    Na pitanje da li postoji optimizam, Šmit je rekao da optimizam postoji i da je “zahvalan za svaku odluku koju samostalno donesu”.

    Podsjećanja radi, Šmit je 19. decembra prošle godien praktično dao rok domaćim političarima da se dogovore oko izmjene Izbornog zakona kako bi se, kako je rekao, održali pošteni i fer izbori.

    U suprotnom, rekao je da će on reagovati i praktično nametnuti te izmjene.

    Poslije njegovog “ultimatuma” SDA je u parlamenarnu proceduru uputila Izmjene izbornog zakona BiH kojim se uvode nove tehnologije u izborni proces ali tek od 2026. godine. Te izmjene, koje su prošle u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nije podržao SNSD ali ni HDZ i gootvo je izvjesno da one ne mogu proći Dom naroda. Istovremeno, odmah nakon najava Šmita da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH reagovali su iz Republike Srpske, a Dodik je tada rekao da će Republika Srpska usvojiti svoj izborni zakon i sprovoditi izbore na svojoj teritoriji bez Centralne izborne komisije BiH. Tačnije, rekao je da je Republika Srpska nadležna za sprovođenje republičkih i lokalnih izbora te da nadležnost CIK-a može biti smo bh. nivo vlasti. Povodom toga održan je i sastanak lidera vladajućih stranaka iz Republike Srpske na kojem je dogovoreno da se ide u pravcu donošenja novog Izbornog zakona Republike Srpske kojim bi Republička izborna komisija BiH bila nadležna za sprovođenje lokalnih izbora 2024. godine. Ovaj sastanak bojkotovali su predstavnici opozicije u Republici Srpskoj ističući da neće podržati Dodikov prijedlog, a istovremeno poslanici PDP-a i SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH podržali su prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je došao i SDA.