Autor: INFO

  • Stevandić: Napad na Goganovića rezultat stalne harange protiv Srba

    Stevandić: Napad na Goganovića rezultat stalne harange protiv Srba

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je današnji napad u Sarajevu na zamjenika ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandra Goganovića rezultat stalne harange koju protiv Srba vode nelegalni Kristijan Šmit i američki ambasador u BiH Majkl Marfi svojim gotovo dnevnim saopštenjima.

    Stevandić smatra da takva saopštenja djeluju ohrabrujuće i motivišuće za sve ekstreme koji su spremni da napadom na srpske predstavnike, građane ili crkve u Federaciji BiH počnu eru novih sukoba.

    • Građani Republike Srpske će biti na visokom nivou shvatanja situacije i slušaće svoje rukovodstvo. Neće nasjesti na tu vrstu međusobne histerije, sačuvaće sve sugrađane u Republici Srpskoj bilo koje da su nacionalnosti i sačuvaće mir – rekao je Stevandić.

    On je naveo da napad na Goganovića nije prvi takav incident u posljednjih nekoliko dana.

    • Pozivam sve Srbe u Republici Srpskoj da im nikada ne padne na pamet da radi bilo kojih političkih nesuglasica ili sukoba, i ovakvih podmetanja i napada na srpske funkcionere, učine bilo kakav ružan gest prema Bošnjacima i muslimanima u Republici Srpskoj, jer mi to sebi nećemo dozvoliti – istakao je Stevandić za Srnu.

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović napadnut je danas u Sarajevu nakon političkog sudskog procesa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, potvrdio je za Srnu šef Kabineta zamjenika ministra odbrane Aleksandar Nikolić.

    Nikolić je rekao da je ministar odbrane Zukan Helez, nakon najave podizanja krivične prijave protiv zamjenika ministra odbrane zbog prisustvovanja obilježavanju Dana Republike, indirektno pozvao bošnjački narod na linč Goganovića.

    On je naveo da je Goganović sklonjen u službeno vozilo i na taj način zaštićen od linča, dodajući da su napadači sve vrijeme uzvikivali: “Živio beg Helez, smrt Srbinu Goganoviću”.

  • Helezovi sljedbenici fizički napali Goganovića u Sarajevu

    Helezovi sljedbenici fizički napali Goganovića u Sarajevu

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović napadnut je danas u Sarajevu nakon političkog sudskog procesa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, potvrdio je za Srnu šef Kabineta zamjenika ministra odbrane Aleksandar Nikolić.

    Nikolić je rekao da je ministar odbrane Zukan Helez, nakon najave podizanja krivične prijave protiv zamjenika ministra odbrane zbog prisustvovanja obilježavanju Dana Republike, indirektno pozvao bošnjački narod na linč Goganovića.

    On je naglasio da je Goganović sklonjen u službeno vozilo i na taj način zaštićen od linča, dodavši da su napadači sve vrijeme uzvikivali: “Živio beg Helez, smrt Srbinu Goganoviću”.

    • Uprkos veoma neprijatnoj situaciji, zamjenik ministra ostao je dostojanstven i smiren, ne dozvoljavajući da ga napadači isprovociraju. On je izrazio žaljenje zbog činjenice da ministar Helez vrši pravno nasilje nad njim i indirektno poziva na linč – naglasio je Nikolić.

    Nikolić je dodao da očekuju od nadležnih institucija da reaguju na ovaj huliganski napad i vrijeđanje zamjenika ministra Goganovića.

  • Krišto: Nastavak privredne saradnje – zajednički interes

    Krišto: Nastavak privredne saradnje – zajednički interes

    Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto i hrvatski premijer Andrej Plenković naglasili su u Davosu da je nastavak intenzivne saradnje u oblasti privrede, infrastrukture, tehnologije i u drugim sferama predstavlja zajednički interes obje zemlje.

    Tokom sastanka na marginama Svjetskog ekonomskog foruma, Krištova je istakla da je Hrvatska jedan od najvećih spoljnopolitičkih partnera, te da bilateralni odnosi nikada nisu bili na višem nivou, saopšteno je iz Savjeta ministara.

    Krištova je informisala Plenkovića o pojačanim naporima Savjeta ministara na ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

    Ona je zahvalila Plenkoviću za njegov lični angažman i podršku evropskom putu BiH.

    Plenković je iskazao snažnu podršku Hrvatske evropskim integracijama BiH i istakao važnost nastavka politike proširenja EU.

  • Stevandić: Sudski proces može se završiti samo porazom Suda i Tužilaštva BiH

    Stevandić: Sudski proces može se završiti samo porazom Suda i Tužilaštva BiH

    Sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika može se završiti samo porazom Suda i Tužilaštva BiH, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Moraju da budu svjesni da su naše odluke legalne. Nećete naći način da se mi povučemo u odbrani naše zemlje, integriteta, ali i samog predsjednika Republike Srpske – rekao je Stevandić u Sarajevu nakon ročišta u predmetu koji se vodi protiv Dodika zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

    Stevandić je istakao da Sudu “ponestaje vremena, da nastoji na silu da ubrza postupak i da ga razdvoji”.

    • To govori da njima upravlja neko drugi, pokušavajući da izazove novu krizu i posvađa narod – poručio je Stevandić.

    Podsjećamo, današnje ročište u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika okončano je nakon što je odbrana zatražila izuzeće sudija i trebalo bi da bude nastavljeno 30. januara.

  • Dodik: Razdvajanjem postupka sudija dokazao da sam ja cilj

    Dodik: Razdvajanjem postupka sudija dokazao da sam ja cilj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se danas u sudnici, prvi put od početka procesa koji se pred Sudom BiH vodi protiv njega zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

    U optužnici stoji da sam optužen jer sam poštovao Ustav Republike Srpske. Imao sam priliku i odlučio sam prvi put da se obratim sudiji i da mu kažem da je Ustav Srpske usaglašen sa Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom – rekao je Dodik u obraćanju novinarima nakon pojavljivanja pred sudijom kojem je rekao da “obustavi postupak ako želi da sačuva obraz”.

    Dodik je istakao da se još jednom pokazalo da su Sud i Tužilaštvo BiH politički insturisani i da su pod uticajem stranaca.

    • Ovo je čisto politički proces kome ne pomažu pravne činjenice – rekao je on.

    Dodik je rekao da je razdvajanjem postupka protiv njega i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, sudija dokazao da je on cilj ove afere.

    Predsjednik Srpske je rekao da očekuje oslobađajuću presudu i da će u tom slučaju tužiti BiH za nadoknadu štete.

    • Ukoliko bude tako, BiH će morati da plati visoku kaznu za nesposbne tužioce – poručio je Dodik.

    Podsjećamo, ročište u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika odgođeno je za 30. januar.

  • Dodikova odbrana zatražila izuzeće sudija

    Dodikova odbrana zatražila izuzeće sudija

    Današnje ročište u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika okončano je nakon što je odbrana zatražila izuzeće sudija i trebalo bi da bude nastavljeno 30. januara.

    Dodikova odbrana zatražila je izuzeće sudije Mirsada Strike i još sedam sudija u ovom predmetu.

    Prvi put od početka procesa, Dodik se obratio u sudnici, poručivši sudiji “ako želite da sačuvate obraz, obustavite postupak”.

    Zbog zdravstvenog stanja vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, koji se danas nije pojavio pred Sudom, sudija je razdvojio postupak protiv Dodika i Lukića.

    Naglašeno je da će, ukoliko se zdravstveno stanje Lukića popravi, slučajevi ponovno biti spojeni.

    Glavni pretres u predmetu protiv Dodika i Lukića trebalo je da počne 20. decembra 2023. godine, ali je odgođen jer je Dodikov pravni tim tražio da se suđenje izmjesti iz Sarajeva u Banjaluku.

  • Ljekari otkrili zašto Lukić ne može na suđenje

    Ljekari otkrili zašto Lukić ne može na suđenje

    Miloš Lukić, v.d direktora Službenog glasnika Republike Srpske, juče je hospitalizovan kao hitan slučaj u Klinici za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske gdje se nalazi na liječenju.

    “Pacijent je hospitalizovan zbog hipertenzivne krize i sumnje na akutni koronarni sindrom”, saopšteno je iz UKC-a Republike Srpske.

    Prema riječima prof. dr Tamare Preradović Kovačević, načelnice Klinike za kardiologiju, trenutno su dijagnostički i terapijski protokoli u toku i ostaje na daljem praćenju i liječenju u ovoj Klinici.

    U UKC – u kažu da će o zdravstvenom stanju pacijenta, javnost će biti obaviještena blagovremen.

    Podsjećanja radi, Lukić je zajedno sa Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske optužen za nepoštovanje odluka visokog predstavnika. S obzirom da je Lukić hospitalizovan, njegova odbrana je zatražila odgađanje suđenja, što je Sud Bosne i Hercegovine odbio.

    Goran Bubić, advokat Dodika potvrdio je da će njegov branjenik doći na zakazani pretres koji još praktično nije ni počeo, jer su prethodna dva zbog proceduralnih razloga odgođena.

    Na ročištu za za izjašnjavanje o krivici Dodik i Lukić su rekli da ne razumiju optužnicu nakon čega je sudija zaključio da su se izjasnili da nisu krivu.

  • Opet odgođena vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluka

    Opet odgođena vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluka

    Po drugi put odgođena je 15. vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluke, zbog nedostatka kvoruma.

    Na sjednici su odbornici trebali raspravljajti o rebalansu budžeta za 2023. godinu.

    Sjednicu je sazvao Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, danas u devet časova, ali je sjednica odgođena do daljnjeg, jer se pozivu odazvalo samo pet odbornika.

    “Odbornici su postali svjesni da bi se glasanjem za rebalans uvukli u nelegalne poslove. Nisu svi odbornici na skijanju, oni jednostavno neće više da učestvuju u radu. Voljni su da rade legalne poslove, ali kada je riječ o rebalansu, tu neće niko da učestvuje”, rekao je on.

    Dodao je da nije znao da gradonačelnik nije u Banjaluci.

    “Nije mi jasno zašto je dizao toliku buku oko rebalansa, pa onda otišao na put”, rekao je on.

    Dragan Milanović, šef kluba odbornika PDPa, istakao je da je Ninković, kao predsjednik Skupštine, učinio sjednicu neozbiljnom.

    “Zakazao je sjednicu naveče za ujutro. Naveče u 19 časova dobio sam mail. Imaju namjeru da prave opstrukciju”, rekao je on te se zapitao gdje su odbornici SNSD-a. “Skupštinska većina nije bila prisutna”, rekao je on.

    Kako dodaje potrebno je da se usaglasi rad.

    “Namjera njihova nije da se radi, nego da se samo zakaže sjednica, pa da kažu kasnije gradonačelnik traži rebalans a nema ga”, rekao je Milanović.

    Dodaje da su sveli kvorum na trećinu, odnosno 11 odbornika, te da se ni ovo nije moglo ispuniti.

    “Trebamo se dogovarati i usaglašavati termine”, zaključio je on.

    Saša Lazić, odbornik pokreta Banjaluka zove, istakao je da je razočaran radom odbornika.

    “Nije bitko ko saziva sjednicu. Za mene kada dođe poziv za Sjednicu, to je svetinja”, istakao je on, te dodao da se pozivu treba odazvati.

    “Normalno je da izostane pet odbornika, ali da dođe samo pet, to nije normalno”, zaključio je on.

    Milanović se osvrnuo na riječi Ninkovića, te dodao da je sve što je istakao kontradiktorno.

    “Zakazao je sjednicu, a kaže da zna da odbornici neće prisustvovati da ne bi bili krivično odgovorni, pa zašto je onda zakazao sjednicu, ako je znao da odbornici neće doći. Takođe, kada je neko krivično odgovarao zbog prisustva”, sve je nelogično i kontradiktorno, te dodaje da je usvajanje rebalansa iz dana u dan sve teže.

    “Zašto odbornici nisu došli pa glasali protiv, ako je riječ o kriminalu”, zaključio je on.

    Kako kaže Bojan Kresojević, gradski menadžer, današnja sjednica je zakazana da ne bi bila održana.

    “Poziv je stigao juče u dva minuta do četiri, te je jasno da se radi opstrukciji grada”, rekao je Kresojević i dodao da u zakonu piše da se budžet usvaja do 24. decembra, a da je usvojen 29. decembra, te se zapitao kako tada nije bilo prepreke za predsjednika Skupštine.

    “Gdje piše u zakonu da se ne može sada usvojiti rebalans budžeta, ovo sam i ranije pitao Ninkovića i još nisam dobio odgovor”, zapitao se on.

    Dodao je da sama činjenica da niko iz SNSD-a nije prisustvovao sjednici, govori da je njihov cilj da se sjednica ne održi.

  • IZIS u funkciji u šest domova zdravlja

    IZIS u funkciji u šest domova zdravlja

    U domovima zdravlja Čelinac, Kalinovik, Višegrad, Nevesinje, Han Pijesak i Šamac od danas će biti omogućen rad u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

    U navedenim domovima zdravlja, koji su prvi sprovele potrebne bezbjednosne preporuke, zdravstveni radnici moći će koristiti sve aplikacije IZIS-a, izuzev laboratorije.

    • To se odnosi na službe porodične medicine, hitne medicinske pomoći, pedijatrije i ginekologije, te centra za bazičnu rehabilitaciju i centra za mentalno zdravlje. Kada su u pitanju laboratorije, budući da su posebnim servisima zdravstvenih ustanova povezane sa IZIS-om, naknadno će biti omogućena razmjena podataka sa tim servisima dok se provjeri i njihova bezbjednost – saopšteno je iz Fonda.

    U saopštenju se navodi da će se rad u IZIS-u omogućavati sukcesivno tako što će sistem biti pušten prvo u Domu zdravlja Čelinac, a zatim tokom dana i u ostalim navedenim ustanovama.

    • Namjera nam je da zbog pojačanog nivoa bezbjednosti i određenih novina koje su uvedene u IZIS-u, provjerimo kako će sistem funkcionisati u svakoj zdravstvenoj ustanovi. Ovom prilikom molimo i zdravstvene radnike i pacijente za razumijevanje budući da je očekivano da će na samom početku rada sistem biti nešto sporiji upravo zbog novih mjera bezbjednosti – poručili su iz Fonda.

    Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ponovili su da su svi medicinski i lični podaci građana u IZIS-u sačuvani i bezbjedni.

    IZIS je pretrpio hakerski napad zbog čega je bio onemogućen rad.

  • Dodikov advokat: Lukić u bolnici, odbrana zatražila odgađanje ročišta

    Dodikov advokat: Lukić u bolnici, odbrana zatražila odgađanje ročišta

    Goran Bubić, branilac predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, rekao je da je odbrana vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića zatražila odgađanje današnjeg ročiša pred Sudom BiH, s obzirom da je Lukić u bolnici.

    Bubić je za RTRS rekao da ne postoje uslovi da danas počne glavni pretres i da ne vidi svrhu ročišta, ali da su spremni da idu u Sud ako to bude potrebno.

    On je istakao da se ne može očekivati pošteno suđenje Dodiku i Lukiću, jer su zahtjevi odbrane odbačeni, a da o njima nije meritorno odlučivano.

    Bubić je podsjetio da odbrana tvrdi da ne postoji krivično djelo za koje se Dodik i Lukić terete jer Kristijan Šmit nije visoki predstavnik s obzirom da njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.

    Podsjećamo, pred Sudom BiH za danas je zakazano ročište u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića zbog nepoštivanja odluka Kristijana Šmita.

    Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić odbacio je zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske za izuzeće četiri tužioca u procesu protiv predsjednika.

    Bubić je na ročištu 20. decembra zatražio izuzeće tužilaca, jer ne postoji nepristrasan pristup predmetu.