Autor: INFO

  • Šmit u Londonu: Potreban izborni okvir u kojem se svaki glas broji i poštuje

    Šmit u Londonu: Potreban izborni okvir u kojem se svaki glas broji i poštuje

    Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, u Londonu je istakao da je prioritet da lideri u Bosni i Hercegovini na prvo mjesto stave reforme i napredak na putu evroatlantskih integracija.

    “Mora uspostaviti izborni okvir u kojem se svaki glas broji i poštuje”, rekao je Šmit tokom jučerašnje posjete Londonu kada je upoznao članove Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova Parlamenta Velike Britanije o situaciji u Bosni i Hercegovini.

    Rekao je da je od najvećeg značaja ojačati vladavinu prava i osnažiti državne institucije.

    On se sastao i sa Leom Dokertijem, ministrom za Evropu, Džejmsom Hepijem, ministrom odbrane, Viktorijom Biling, direktorom za Evropu pri FCDO i Osmanom Topčagićem, ambasadorom Bosne i Hercegovine u Velikoj Britaniji.

    Tokom ovih razgovora, Šmit je istakao potrebu za punom implementacijom Dejtonskim mirovnim sporazumom i podsticajem zajedničkih napora u borbi protiv kriminala i korupcije.

    “U najboljem je interesu svih u BiH da pokrenu zemlju naprijed i jačaju njen put evroatlantskih integracija. Jačanje vladavine prava, posebno kroz nadogradnju institucionalnih kapaciteta, ključno je za dugoročnu stabilnost i sigurnost BiH i šire regije”, rekao je Šmit.

    “Takođe, je izrazio zahvalnost na kontinuiranoj i velikoj podršci Velike Britanije Bosni i Hercegovini i njenim građanima, kao i Kancelariji visokog predstavnika i mandatu visokog predstavnika u skladu sa Dejtonskim sporazumom”, saopšteno je iz OHR-a.

  • SIPA uhapsila četiri osobe

    SIPA uhapsila četiri osobe

    Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu juče su na području Sarajeva pretresli stambeni objekat i uhapsili četiri lica, državljanina Avganistana, koji se sumnjiče za otmicu.

    Oni se, kako je saopšteno, sumnjiče da su od osobe koja ne boravi na teritoriji BiH tražili otkup za tri oteta lica, državljane Irana i Švajcarske, u iznosu od 8.000 i 10.000 evra.

    “Otkup je nakon toga i plaćen van Bosne i Hercegovine, a lica puštena”, saopšteno je iz SIPA.

    Kako su dodali, ova organizovana grupa otmičara je mučila i fizički maltretirala oteta lica, te im nanijela povrede, a jedno lice je završilo na bolničkom liječenju.

    “Takođe, navodimo da se jedno od uhapšenih lica dovodi u vezu sa ubistvom izvršenim nad jednim od migranata, koji je izboden nožem u Imigracionom centru Lipa u Bihaću, a koje se desilo 31. decembra 2023. godine”, naveli su iz SIPA.

  • Stevandić: Zakon o imunitetu Srpske štiti zakonodavni proces

    Stevandić: Zakon o imunitetu Srpske štiti zakonodavni proces

    Predsjednik Narodne skupštine Repubike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se donošenjem zakona o imnuitetu Republike Srpske štiti zakonodavni proces, te da nikoga ne štiti od eventualnih saobraćajnih prekršaja, krađe, namiještanja tendera, odnosno svega onoga što je regulisano drugim zakonima.

    “Ovim Nartom zakona narodni poslanici koji imaju bonitet za donošenje zakona, odluka i akata treba da ostanu zaštićeni”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci, nakon je javne rasprave o ovom nacrtu zakona.

    Stevandić je pojasnio da su ovim nacrtom zakona zaštićeni i oni koji sprovode te akte, predsjednik Republike Srpske koji ukazom šalje u “Službeni glasnik” ili direktor Geodetske uprave kada se odnosi na knjiženje imovine ili direktor “Službenog glasnika” koji ne može biti inkriminisan za ono za šta su ovim aktom zaštićeni.

    Kada je riječ o eventualno mogućim zloupotrebama, Stevandić kaže da su one na bazi pretpostavki, ističući da je donošenje ovog zakona konkretan i stvaran benefit.

    On je istakao da nijedan ministar niti bilo koja druga osoba koja provodi odluke parlamenta Republike Srpske ovim zakonom nije zaštićena za evenutalno saobraćajni prekršaj, namiještanje tendera, krađu, trgovinu uticajem i za sve ono što je regulisano krivičnim ili nekim drugim zakonom.

    “Ovaj zakon se ne donosi da bi neko imao pravo na bilo kakvu zloupotrebu, jer je to regulisano drugim zakonskim aktima”, istakao je Stevandić.

    U Narodnoj skupštini Repubike Srpske održana je javna rasprava o Nacrtu zakona o imunitetu i Nacrtu zakona o referendumu i građanskoj inicijativi – prijedlog narodnih poslanika.

    Ministarstvo pravde i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske organizatori su javne rasprave o ova dva nacrta zakona.

  • Stevandić: Srpska delegitimisla Ustavni sud BiH

    Stevandić: Srpska delegitimisla Ustavni sud BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Repubike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je Republika Srpska delegetimisala Ustavni sud BiH jer ne postoje pravila gdje će ova pravosudna institucija moći da donosi odluke koje će imati legitimitet.

    Komentarišući činjenicu da Ustavni sud BiH i dalje funkcioniše bez sudija iz Republike Srpske, Stevandić je novinarima u Banjaluci rekao da to što su u ovoj pravosudnoj instituciji mijenjali pravila rada, pokušavajući da obezbijede legitimitet, njih i dalje delegitimiše jer potvrđuje svijesnu namjeru da se odlučuje bez Srba i na njihovu štetu.

    Predsjednik Ustavnog suda BiH Valerija Galić zakazala je za danas plenarnu sjednicu ove pravosudne institucije na kojoj neće učestvovati nijedan sudija iz reda srpskog naroda jer je Zlatko Knežević početkom godine otišao u prijevremenu penziju.

    Ustavni sud BiH je na vanrednoj sjednici 19. juna prošle godine promijenio pravila koja mu sada omogućavaju da radi bez srpskih sudija.

  • Goganović otkrio kako je napadnut:

    Goganović otkrio kako je napadnut:

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara BiH Aleksandar Goganović rekao je danas nakon sastanka koji je u Sarajevu održan zbog napada na njega, da se nije uplašio te da će nastaviti da se bori za interese Republike Srpske.

    Goganović je objasnio i šta se desilo juče kada je napadnut.

    “Krenuo sam od Suda BiH prema Lukavici. Stao sam kod kioska da nešto kupim kada je naišla grupa ljudi koji su me izvrijeđali“, ispričao je Goganović.

    Goganović je dodao da ga je potom obezbjeđenje uvelo u automobil.

    Kako je rekao, ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez ga nije nazvao i nije ga podržao nakon ovog incidenta.

    “To me je razočaralo“, rekao je Goganović.

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara BiH Aleksandar Goganović zahvalio je na podršci predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, srpskom članu Predsjedništva BiH Željko Cvijanović, kao i ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staši Košarcu i ministru bezbjednosti u Savjetu ministara Nenadu Nešiću.

    Podsjećamo, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović napadnut je juče u Sarajevu nakon političkog sudskog procesa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, potvrdio je za Srnu šef Kabineta zamjenika ministra odbrane Aleksandar Nikolić.

    Nikolić je rekao da je ministar odbrane Zukan Helez, nakon najave podizanja krivične prijave protiv zamjenika ministra odbrane zbog prisustvovanja obilježavanju Dana Republike, indirektno pozvao bošnjački narod na linč Goganovića.

    On je naveo da je Goganović sklonjen u službeno vozilo i na taj način zaštićen od linča, dodajući da su napadači sve vrijeme uzvikivali: “Živio beg Helez, smrt Srbinu Goganoviću”.

  • Narandžasto upozorenje zbog vjetra

    Narandžasto upozorenje zbog vjetra

    Za Hercegovinu, te zapadne i jugozapadne krajeve Republike Srpske i Federacije BiH za danas je izdato narandžasto upozorenje zbog pojačanog vjetra, čiji će udari biti i do 80 kilometara na čas.
    U Hercegovini, zapadnim i jugozapadnim područjima očekuju se udari vjetra od 80 i više kilometara na čas, dok će u ostalim dijelovima Srpske i FBiH udari vjetra biti do 60 kilometra na čas.

    Prema preporukama Svjetske meteorološke organizacije, stanovništvo u ovakvim uslovima treba da preduzme mjere opreza i prati vremensku prognozu, te da bude spremno na prekid aktivnosti na otvorenom.

  • Amerikanci izveli novi napad na Hute u Jemenu

    Amerikanci izveli novi napad na Hute u Jemenu

    Sjedinjene Američke Države izvele su još jedan napad na položaje Hutija u Jemenu, saopćila je Centralna komanda Vojske SAD-a.
    Prema izvještaju vojske, Sjedinjene Američke Države gađale su 14 lansera projektila koje Huti koriste za napad na području Crvenog mora.

    “Centralna komanda izvela je napade na položaje Hutija 17. januara oko 23:59 sati kao i na 14 lansera projektila. Oni su bili napunjeni kako bi bili ispaljeni sa područja pod kontrolom Hutija. Rakete su predstavljale neposrednu prijetnju trgovačkim i brodovima američke mornarice u regiji”, naveli su.

    Također, američka vojska je istakla kako su rakete mogle biti ispaljene u bilo kojem trenutku.
    “To je navelo američke snage da iskoriste svoje inherentno pravo i obavezu da se brane. Napadi koje smo poduzeli degradirat će sposobnosti Hutija da nastave sa nepromišljenim napadima na međunarodno i komercijalno brodarstvo u Crvenom moru”, naveli su iz Centralne komande.

    General Michael Erik Kurilla također je rekao kako će SAD nastaviti slične aktivnosti i u budućnosti.

    “Nastavit ćemo preduzimati akcije kako bismo zaštitili živote nevinih pomoraca. Uvijek ćemo štititi naše ljude”, poručio je general.

  • Kinezi ne žele razgovarati s Zelenskim, odbili susret

    Kinezi ne žele razgovarati s Zelenskim, odbili susret

    Kineska delegacija na Svjetskom ekonomskom forumu u švicarskom Davosu odbila je razgovor s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

    Vijest je danas objavio portal Politico prema kojem su ukrajinski dužnosnici bili zainteresirani za susret s kineskim čelnicima, no Peking je i dalje na strani ruskog predsjednika Vladimira Putina.

    Odgovarajući na članak na portalu Politico, Zelenski je kazao da se ne planira sastati s kineskim premijerom Li Qiangom, koji je predstavljao Peking u Davosu, ali da je spreman sastati se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

    “Vidjećemo”

    Nedugo prije samita u švicarskim Alpama, šef ureda ukrajinskog predsjednika Andriy Yermak nagovijestio je da će Zelenski imati priliku razgovarati s kineskim premijerom. Na pitanje hoće li do sastanka doći, Jermak je odgovorio “vidjet ćemo”, prenio je CNBC.

    Šef ureda ukrajinskog predsjednika također je naglasio potrebu da se Kina uključi u mirovni proces nakon Davosa. Ali na kraju Ukrajina nije uspjela uvjeriti Kinu da pregovara, a Zelenski i Li Qiang se nisu sastali, piše Politico. Portal je to nazvao udarcem za Kijev.

    Portal navodi da je kineska delegacija namjerno izbjegla susret s ukrajinskim predstavnicima, a ne zbog organizacijskih problema. Politico se pritom poziva na izjave neimenovanog visokog američkog dužnosnika, prema kojima je kineska strana u jednom trenutku u Švicarskoj direktno odbacila prijedlog o susretu.

    Upozorenje iz Rusije

    Drugi američki dužnosnik je kazao da je Kina odbila bilo kakve sastanke nakon što ju je Rusija pozvala da izbjegava diplomatske sastanke s Ukrajinom.

    Međutim, Zelenski demantira da je zainteresiran za sastanak s kineskim premijerom.

    “Kineski premijer je ovdje. Naš premijer će se sastati s njim. Bio bih sretan da se sastanem s kineskim vođom. Koliko ja znam, Xi Jinping donosi odluku, a ja donosim odluku u Ukrajini”, rekao je Zelenski.

    Međutim, Zelenski se sastao s ključnim partnerima u Švicarskoj, poput savjetnika za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Jakea Sullivana i američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena. Pregovarao je i s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen.

  • Rezultat američkih sankcija

    Rezultat američkih sankcija

    Prije sedam godina SAD su uvele prve sankcije protiv aktuelnog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a nakon toga lider SNSD našao se još nekoliko puta na meti američkog kažnjavanja, kao i brojni drugi visoki funkcioneri aktuelne vlasti u Srpskoj.

    Iako je svrha sankcionisanja i uvrštavanja na američku “crnu listu” Dodika i ostalih visokih zvaničnika Srpske, kako je obrazlagano, bilo njihovo “antidejtonsko djelovanje”, odnosno način “vaspitnog kažnjavanja” onih koji se protive američkoj viziji poslijeratnog uređenja i puta BiH, neutralnom posmatraču djeluje da su sankcije postigle kontraefekat, odnosno da ni Dodik, kao ni ostala lica s “crne liste”, ni za pedalj nisu promijenile svoj dotadašnji način političkog djelovanja.

    Podsjećamo, lider SNSD na američku “crnu listu” prvi put je dospio 17. januara 2017. godine, a povod za sankcionisanje bilo je organizovanje referenduma o Danu Republike Srpske.

    Klimavi rezultati
    “Podebljavanje” američkih sankcija Dodiku dogodilo se početkom 2022. godine, a kako je navedeno u Izvršnoj uredbi američkog Ministarstva finansija, odnosno odjeljenja tog ministarstva zaduženog za sankcije (OFAC), lideru SNSD “odrezane” su nove kazne zbog “odgovornosti ili saučesništva za direktno ili indirektno učešće u kršenju i opstrukcijama u provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog djelovanja”.

    U oktobru prošle godine OFAC je uveo nove sankcije Dodiku, ali i članovima njegove porodice (sinu Igoru i ćerki Gorici), a pod sankcijama našli su se i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministar pravde Miloš Bukejlović, ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, lider SP Petar Đokić…

    Da li je američko “kažnjavanje” Milorada Dodika dovelo do bilo kakvih promjena u načinu njegovog političkog djelovanja, za mišljenje smo pitali političkog analitičara Tanju Topić. Ona smatra da ako ćemo sankcije posmatrati isključivo iz “vizure” koliko su doprinijele “utišavanju” Milorada Dodika, slobodno se može reći da su one imale suprotan efekat.

    – On (Dodik) je u retoričkom smislu postao radikalniji, njegove političke poruke su agresivnije i svedene na brojne prijetnje, kako prema SAD, dijelu međunarodne zajednice, tako i prema nekim od domaćih političkih aktera – ističe Topićeva.

    Međutim, kako dodaje, ako stvari posmatramo u sferi političkog djelovanja, Dodik, prema njenim riječima, nije ostvario niti jednu od svojih ranijih prijetnji, prije svega onu da će organizovati referendum o samostalnosti Republike Srpske.

    – Dakle, ipak ne možemo reći da sankcije nisu dale određene rezultate – smatra Topićeva.

    Politički analitičar i direktor PR agencije “Pragma” iz Beograda, Cvijetin Milivojević, za Srpskainfo kaže da ne vjeruje da je američkim sankcijama, koje traju već punih sedam godina, Milorad Dodik “pogođen na ličnom nivou”.

    – Pretpostavljam da je on isuviše lukav političar i da nije držao svoje račune u SAD – kaže Milivojević za naš portal.

    Zagrljaj Rusije
    Na pitanje da li su sankcije Dodiku, iz američkog ugla gledanja, urodile plodom, Milivojević odgovara da su one, prema njegovom mišljenju, bile čak i kontraproduktivne te da su od Dodika, koji je, kako navodi, u nekim fazama svoje političke karijere bio “hiperkonstruktivan” kada je riječ o pritiscima sa Zapada, dobili Dodika koji je postao beskompromisan kad je riječ o stranim pritiscima.

    – Što su sankcije, prijetnje i pritisci jači, Dodik pokazuje sve više smjelosti da to ne prihvata. Ono što je takođe novo jeste to da on sada počinje da razmišlja o vrlo jasnim i glasnim alternativama, čega nije bilo u ranijoj fazi njegove vlasti prije sedam ili osam godina. Sada Dodik ne samo da govori, već i djeluje vrlo konkretno kad je u pitanju ustavno-pravna pozicija Republike Srpske, a dosta vješto se poziva i na ono što zaista jeste suština Dejtonskog sporazuma, čime je dobio novi manevarski prostor – smatra Milivojević.

    Treća, i po Milivojevićevoj ocjeni možda najvažnija stvar, jeste to da je sankcijama Zapada Republika Srpska, kako kaže, doslovno gurnuta u zagrljaj Rusije.

    – Pretpostavljam da Zapadu to nije bio cilj, već da natjeraju Republiku Srpsku da odričući se dijela svog identiteta potraži sebe u EU. Umjesto toga, desilo se ono što Vašington i Brisel nisu očekivali, a to je da je Republika Srpska, kao jedini način svog spasa, našla podršku u Rusiji i Kini – zaključuje Milivojević.

  • Šamar Putinu: Zašto se Slovačka predomislila?

    Šamar Putinu: Zašto se Slovačka predomislila?

    Slovački parlament podržao je juče amandman koji bi ovlastio ministarstvo odbrane da odobrava izvoz oružja.

    Tako bi javnim i privatnim firmama za oružje bio otvoren put da nastave da naoružavaju Ukrajinu.

    Time je došlo do totalnog preokreta predizbornog obećanja premijera Roberta Fica, koji je tvrdio da više neće poslati “nijedan metak” Kijevu.

    Čini se da je slovački premijer preokrenuo goruće pitanje isporuke oružja ratom razorenoj Ukrajini, što bi moglo da predstavlja katastrofu za ruskog lidera Vladimira Putina.

    Zakonodavno telo je tesnom većinom odobrilo promenu predloženog zakona. Predsednica Zuzana Čaputova prethodno je stavila veto na predlog zakona koji odobren u ubrzanom postupku malo pre Božića, obrazlažući to time da ministarstvo odbrane nije imalo stručne resurse za procenu potencijalnih rizika od prodaje oružja Ukajini po međunarodni ugled i sigurnost Slovačke.

    Između ostalog, Fico je obećao svojim biračima da neće slati “nijedan metak” Ukrajini, izrazio je protivljenje ulasku Kijeva u NATO i požalio se zbog toga što je EU sankcionisala Rusiju zbog njene ilegalne invazije.

    “Oligarsi koji stoje iza Smera puno dobijaju prodajom oružja Ukrajini”

    Ali kritičari očiglednog preokreta, jer je veto na izvoz oružja do sada bio u nadležnosti ministarstva spoljnih poslova i obaveštajne službe SIS, rekli su da je Ficov stav protiv oružja u Ukrajini bio usmeren na privlačenje glasova njegovoj stranci Smer na prošlogodišnjim izborima, kao i da bi dobit koja bi se ostvarila od naoružavanja Kijeva osigurala nastavak izvoza.

    “Oligarsi koji stoje iza Smera iz odbrambenog sektora puno dobijaju time što mogu da prodaju svoje proizvode u Ukrajini i uvek je bilo jasno da će nastaviti sa svojim snabdevanjem,” rekao je za Politiko Jaroslav Nađ, slovački ministar odbrane u prethodnoj vladi.

    Zlatno doba slovačke industrije oružja

    Ruska invazija na Ukrajinu koja je počela u februaru 2022. pokazala se vrlo profitabilnom za slovački odbrambeni sektor, a naročito za proizvođača municije ZVS Holding, zajedničke firme kćeri privatne MSM Grupe, koju je osnovao češki preduzetnik Jaroslav Strnad, i DMD Grupe u vlasništvu ministarstva odbrane pod ministrom Robertom Kalinjakom.

    U prvih sedam meseci 2023. ZVS Holding zabeležio je 44 miliona evra prihoda u poređenju sa 40 miliona evra za celu 2022, “uglavnom zbog ruske agresije u Ukrajini”, navodi se na sajtu DMD Grupe. Firma je predvidela prihode od 80 miliona evra tokom cele godine.

    “Gotovo 100 odsto proizvodnje municije ZVS Holdinga za sledeće dve ili tri godine prodato je Ukrajini,” rekao je Nađ i dodao: “Odluke o povećanju proizvodnje, o prodaji Ukrajini, o pristupanju projektima Evropske komisije o subvencionisanju oružja, sve su to političke odluke deoničara, a u slučaju ZVS Holdinga, gde je 50 odsto u vlasništvu ministarstva odbrane, odnosno Roberta Kalinjaka”.

    Jednako dobro prošle su i druge firme povezane sa Strnadom. Firma za proizvodnju municije VOP Novaki, gubitaš u državnom vlasništvu koju je MSM Grupa iznajmila na 20 godina pod prethodnom Smerovom vladom, gotovo je učetvorostručila svoje prihode 2022. u odnosu na prethodnu godinu na 77 miliona evra, skočivši s gubitka od 4 milona evra na dobit od gotovo 22 miliona evra.