Autor: INFO

  • Od 22. januara najveće vježbe Alijanse od Hladnog rata

    Od 22. januara najveće vježbe Alijanse od Hladnog rata

    NATO će 22. januara započeti svoje “najveće” vojne vježbe u posljednjih nekoliko decenija pod nazivom “Nepokolebljivi branilac – 2024” u kojima učestvuje 90.000 vojnika, izjavio je vrhovni komandant NATO-a u Evropi, general Kristofer Kavoli.

    Danas najavljujemo početak vježbi “Nepokolebljivi branilac – 2024”, koje počinju sljedeće sedmice i trajaće do maja. To će biti najveće vježbe NATO-a u posljednjih nekoliko decenija uz učešće približno 90.000 vojnika iz svih 31 saveznika plus Švedska – rekao je on.

    Kavoli na konferenciji za novinare istakao da će Alijansa pokazati svoju sposobnost da ojača evroatlantski prostor prebacivanjem snaga iz Sjeverne Amerike.

    • Vježbe će uključivati simulirani scenario sukoba protiv bliskog protivnika – rekao je Kavoli na konferenciji za novinare.
  • Dodik: Šta Britanija i Šmit imaju sa evropskim putem BiH?

    Dodik: Šta Britanija i Šmit imaju sa evropskim putem BiH?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je nevjerovatno da se Kristijan Šmit sastaje po Londonu i raspravlja o BiH i njenom evropskom putu sa britanskim vlastima.

    Ima li iko normalan ovdje da postavi pitanje šta Britanija i Kristijan Šmit imaju s evropskim putem BiH. Šmit je čista negacija evropskih demokratskih principa i sve što on predstavlja nije nikakav, a kamoli evropski put – napisao je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    Dodik je poručio da je ovo nenormalno vrijeme, a u takvim vremenima nenormalni tipovi pokušavaju nešto da ušićare.

  • Stevandić: Srbi da čuvaju mir i ne nasijedaju na političke projekte iz SDA

    Stevandić: Srbi da čuvaju mir i ne nasijedaju na političke projekte iz SDA

    Predsjednik Narodne skupštine Repubike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će Republika Srpska imati odgovor na pokušaje zastrašivanja njenih predstavnika u Sarajevu, ali i pozvao Srbe u Srpskoj da čuvaju mir, paze sugrađane drugih nacionalnosti i vjera.

    • U Republici Srpskoj ne smije biti međunacionalnog sukoba. Srbi ne smiju nasjesti na političke projekte iz SDA koji u panici od gubitka vlasti na svim nivoima ili zbog nekog konkurentskog projekta trojke žele dovesti u pitanje međusobne odnose i bezbjednost građana – istakao je Stevandić.

    Komentarišući nedavnu izjavu poslanika SDA Ramiza Salkića u kojoj se navodi “da bi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika trebalo staviti u pritvor”, Stevandić je novinarima u Banjaluci rekao da bi u pritvor trebalo da idu oni koji šire nacionalnu i vjersku mržnju, te da bi u ovakvim slučajevima tužilaštva morala da rade po službenoj dužnosti.

    Govoreći o jučerašnjem napadu na zamjenika ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandra Goganovića, Stevandić je ukazao da je to najnoviji pokazatelj da srpski predstavnici u Sarajevu nisu zaštićeni, te da su netrpeljivosti prema Srbima i Republici Srpskoj doprinijele “neodgovorne i vrlo česte izjave iz Ambasade SAD, OHR-a i nelegalnog visokog predstavnika”.

    • Oni su dali alibi i stvorili jednu atmosferu da je poželjno napadati Srbe i da će to ostati nekažnjeno, kao i paliti njihove zastave, fizički ugrožavati njihove izabrane funkcionere i pokušati ih ukloniti iz političkog života preko montiranih političkih procesa – istakao je Stevandić.

    On je napomenuo da se od ranije vodi haranga na Srpsku pravoslavnu crkvu, srpsku kulturu i obilježja, kao i montirani proces protiv Dodika, a sada je došlo i do fizičke prijetnje Goganoviću.

    Goganović je juče napadnut u Sarajevu nakon političkog sudskog procesa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku. Goganović je sklonjen u službeno vozilo i na taj način zaštićen od linča, dodajući da su napadači sve vrijeme uzvikivali: “Živio beg Helez, smrt Srbinu Goganoviću!”.

  • Zoran Tegeltija uručio Edinu Forti digitalni potpis

    Zoran Tegeltija uručio Edinu Forti digitalni potpis

    Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH, danas je u Sarajevu uručio digitalni kvalifikovani potpis Edinu Forti, ministru komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH.https://b55039f0ccf60d97e9a7e3c545b7700d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

    Tegeltija je rekao novinarima da je UIO zainteresovana za sve oblike saradnje sa građanima kako bi svi procesi bili digitalizovani jer se kroz digitalizaciju smanjuju procesi.

    “Ovim bi štedili vrijeme i imali veću bezbjednost u razmjeni podataka. Na primjer, ako bi skratili transport robe od skladišta do kupca za tri časa, isto je kao i da je smanji carina toj robi za dva odsto. Spremni smo da smanjim procese i omogućimo bolje uslove i pojeftinjenje robe, kao i razmjenu podataka”, naglasio je Tegeltija.

    Dodao je da je cilj UIO BiH da svi sa kojima rade ne gube vrijeme na ono što se može brže i jednostavnije uraditi.

    “Mi smo 2021. godine dobili ovlaštenje da budemo ovlašteni izdavač ovih sertifikata, nakon čega smo završili veliki posao, te se sada radi na njihovom izdavanju i za male poreske obveznike. Proces digitalizacije se mora definisati i kroz budžete i očekujemo podršku za to od Savjeta ministara”, istakao je Tegeltija.

    Forto je kazao da od četvrtka neće više nijedan papir potpisivati u ministarstvu, te da se nada da će se tokom godine sve rješavati preko veba i telefona.

    “Ovo radi cijela Evropa, tako da je to veliki iskorak za BiH. Srbija je jedan od predvodnika digitalizacije u regiji. Ovo je početak digitalne odiseje. Pozivam sve da se priključe naporu da se tamo gdje je moguće, odreknu prikupljanja nepotrebnih papira”, rekao je Forto.

    Istakao je da će u Kantonu Sarajevo biti donesen zakon koji će narediti svim ustanovama u ovom kantonu da se priključe digitalnoj transformaciji.

    Svjetlana Perković, pomoćnik direktora UIO BiH, navela je da poreski obveznici koji do sada nisu predali zahtjev za elektronsko poslovanje to mogu da urade do 31. januara.

    “Nakon ovog datuma, UIO će onda morati da primijeni određene sankcije za one koji to nisu uradili. Pozivam sve obveznike indirektnih poreza koji nisu ovo uradili da podnesu zahtjev za digitalnu karticu, jer neće moći predate februarsku PDV prijavu klasičnim putem”, objasnila je Perkovićeva.

    Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) rekao je da su kao institucija 3. novembra prošle godine osigurali certifikate za digitalno potpisivanje za svoje zaposlene koji su ovlašteni za potpisivanje akata iz njihove nadležnosti.

    “Ovim korakom omogućeno je elektronsko slanje akata u budućnosti, kao i potpisivanje razmjene podataka između institucija pomoću kvalificiranog digitalnog potpisa. Certifikati su dostavljeni od strane UINO BIH, državne institucije akreditirane za izdavanje certifikata za digitalno potpisivanje pravnim licima, upisane u registar ovjerilaca pri Ministarstvu prometa i komunikacija BiH”, naveli su iz IDDEEA.

    Kazali su da su ovim postali predvodnik u primjeni najnovijih sigurnosnih tehnologija za digitalno potpisivanje dokumenata.

    “Već nekoliko mjeseci smo uspješno primjenjivali ovo rješenje, čime smo unaprijedili efikasnost naših procesa i omogućili građanima jednostavniji pristup uslugama”, kazao je Badnjević.

  • Goganović sa Nešićem i Košarcem: Nisam se uplašio napada i boriću se za interese Srpske

    Goganović sa Nešićem i Košarcem: Nisam se uplašio napada i boriću se za interese Srpske

    Јučerašnji napad me nije uplašio, ostajem u Sarajevu da štitim interese Srpske, istakao je zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović, nakon sastanka sa zamjenikom presjedavujuće u Savjetu ministara Stašom Košarcem i ministrom bezbjednosti Nenadom Nešićem.

    • Incident se dogodio nakon montiranog procesa u Sudu BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Krenuo sam od Suda prema Lukavici, zastao kod jednog kioska, kada je grupa od dva – tri čovjeka krenula prema meni dobacujući mi vulgarne riječi, “ubij Srbina” i slično. Ljudi koji su bili sa mnom spriječili su fizički kontakt. Nije ugodan osjećaj kada vam se tako nešto dogodi, jer ja samo radim svoj posao. Јuče sam napadnut ja, sutra će to biti neko drugi – istakao je Goganović.

    Zahvalio se na podršci ministrima u Savjetu ministara koji dolaze iz Republike Srpske, kao i predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku, te srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović.

    Napad na Goganovića je klasična politička agresija na Srpsku koja se provodi pod dirigentskom palicom američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija i nelegalnog Kristijana Šmita, poručio je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    Naveo je da se u Srpskoj pokuša napraviti atmosfera pritiska na legitimno izabrane predstavnike naroda i institucije.

    • Pokušava se na neustavan i nezakonit način suditi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, da se Srpskoj pokušava oduzeti imovina, da pokušavaju nametnutim zakonima da modeliraju izbornu volju srpskog naroda u BiH. Šta je to drugo, nego agresija na Srpsku – poručio je Košarac.

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić naveo je da će u dogovoru sa Košarcem, preduzećeti aktivnosti iz njihove nadležnosti, i insistirati da Goganović već danas dobije zaštitu Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.

    • Nije mi jasno da ministar Zukan Helez nije pozvao Goganovića. Da se tako nešto desilo u mom kabinetu, bilo kome, imao bi mnogo veću podršku nego što je ima sada Goganović. Na primjeru Goganovića vidjećemo da li sistem u BiH finkcioniše. Napad na Goganovića je napad i na BiH, ali prije svega na Republiku Srpsku i sve njene funkcionere. Da li je Sarajevo sigurno mjesto za Srbe? Na to pitanje moraće nam dati odgovor mnoge institucije i Tužilaštvo, kao i pripadnici policijskih agencija – istakao je Nešić.

    Podsjećamo, Goganović je napadnut juče u Sarajevu nakon političkog sudskog procesa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku uz uzvike “Živio beg Helez, smrt Srbinu Goganoviću”.

  • Dodik: “Trojka” svojim izjavama pokazuje da zastupa američke i britanske interese

    Dodik: “Trojka” svojim izjavama pokazuje da zastupa američke i britanske interese

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da “trojka” svojim izjavama pokazuje da zastupa američke i britanske interese, dok Srpska želi da odluke koje se donose budu u interesu svih ljudi, a ne stranaca, i zato je pitanje da li SNSD uopšte ima o čemu da razgovara s predstavnicima sarajevskih stranaka.

    Istakao je da predstavnici sarajevskih stranaka očigledno rade po instrukcijama svojih staratelja, a ne u interesu ljudi koji žive u BiH.

    Dodik kaže da informacija da se američki državni sekretar obraća ministru spoljnih poslova BiH /u Savjetu ministara Elmedinu Konakoviću/ i od njega direktno traži da obezbijedi da se realizuje projekat južne interkonekcije, i to što prije, jasno pokazuje kako su agilni kada je u pitanju njihov interes i da je pravi smisao cijelog cirkusa sa Šmitom da bude njihov lični zastupnik i omogući da se preko njega potpuno ovlada resursima BiH.

    • To rade i Britanci, rade i Amerikanci, i pitanje je šta ćemo ovih dana još čuti u kakve kriminalne aktivnosti su umiješani visoki zvaničnici u BiH, a sve po nalogu Zapada. I sad neko treba da povjeruje da je to sve zato što žele da zaštite BiH od uticaja Rusije, zato će gurnuti svoj plin po cijeni tako povoljnoj da im se zanebesa u Federaciji, baš kao i Evropi. I to je njihova pomoć i politika mira, poštovanja Dejtona i suvereniteta? Ti Amerikanci stvarno misle da smo nepismeni i da niko ne zna da sabere koliko su dva i dva, i zašto rade to što rade, da štite svoje interese. – naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    Ističe da tamo gdje ne mogu nekoga da potplate, kao što nisu uspjeli nas u Srpskoj, tu ulaze silom. Onda kažu – pravo je okej, ali ako nam se suprotstavite, mi ćemo donijeti političke odluke. A njihove političke odluke i rezultate tih odluka gledamo svuda u svijetu i tu njihovu silu.

    • Mi kažemo ne tom nasilju i svi u Srpskoj borimo se s njihovim pritiskom i prijetnjama jer smo istrajni da sačuvamo imovinu Republike Srpske. Način da ovladaju tom imovinom je da nam sruše institucije da bi mogli da kontrolišu sve i svakoga u Srpskoj i rade šta god im je volja – rekao je Dodik.

    Ističe da može garantovati da to nikada neće vidjeti i da ćemo, kako kaže, se svim pravnim sredstvima boriti i nećemo dozvoliti da neki ilegalac dijeli imovinu Republike Srpske nekim Britancima, Amerikancima i bilo kome drugom.

    • “Trojka” svojim izjavama pokazuje da zastupa američke i britanske interese. Republika Srpska stalno ponavlja da želi da se dogovara s Federacijom i s njenim izabranim predstavnicima, a ne sa strancima, i danas stojim pri tome. Želimo da odluke koje se donose budu u interesu svih ljudi, a ne stranaca. “Trojka” će reći da li su od naroda u BiH važniji interesi stranaca, da li smiju da im se usprotive ili su im već zaprijetili da će dovesti u pitanje njihov legitimitet, koji i jeste upitan, ako ispoštuju dogovoreno – zaključio je Dodik.
  • Lavrov: Moskva podržava poziciju srpskog naroda i rukovodstva Srbije

    Lavrov: Moskva podržava poziciju srpskog naroda i rukovodstva Srbije

    Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov istakao je da Rusija uvijek podržava i podržavaće poziciju koju odabere srpski narod i rukovodstvo Srbije.

    • Kada je o Kosovu riječ, vidimo kako se Srbima rugaju. Ćorsokak dogovora koju je EU prikazivala kao svoje najveće dostignuće već dugo traje – rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare.

    Prema njegovim riječima, ono što je dogovoreno, a tiče se Srbije ne realizuje se već deset godina, a EU tu ne može ništa, prenosi Sputnjik.

    On je dodao da EU želi da Srbe sa sjevera Kosova liši prava, te napomenuo da kada treba ispuniti sporazume, iz EU to mijenjaju u korist strane koja im je bliža, a to su u ovoj situaciji kosovski Albanci.

  • Hrvatska šalje vojsku na granicu sa Srbijom

    Hrvatska šalje vojsku na granicu sa Srbijom

    Ministarstvo odbrane Hrvatske je pokrenulo proces obnove kasarne u Belom Manastiru u Baranji, u blizini granice sa Srbijom, gdje bi trebalo da budu raspoređena borbena vozila M2A1 ODS “bredli# čiji je prvi kontigent od 22 primjerka početkom decembra prošle godine dopremljen iz SAD u riječku luku.

    Portal Balkanska bezbjednosna mreža prenosi da će se iz Našica u Beli Manastir premjestiti mehanizovani bataljon “Sokolovi” koji sada koristi borbena vozila pješadije M-80A jugoslovenske proizvodnje, a u skoroj budućnosti toj jedinici Vojske Hrvatske slijedi preoružanje na američka vozila M2A1 ODS “bredli”.

    Pred članovima Sabora 15. januara potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić rekao je da je projekat povratka vojske u Baranju već pokrenut i da se do kraja 2026. godine planira završetak obnove kasarne u Belom Manastiru, u kojoj će biti smješteno između 650 i 850 pripadnika bataljona “Sokolovi”.

    Potreba za premještajem jednog bataljona obrazlažena je “bezbjednosnim razlozima”, odnosno zaštitom granice koja je ugrožena navalom migranata. Sekundarni razlog je demografske prirode jer je iseljavanje iz Baranje veliko i nastojaće se zadržati stanovništvo, a očekuje se i da će prisustvo bataljona popraviti ekonomski položaj Baranje.

    Politički motivi ostavljeni su u sjenci jer je status Baranje osjetljiva tema.

    U vrijeme građanskog rata 1991. godine sa tog prostora jedinice JNA potisnule su hrvatsku oružanu silu na desnu obalu Drave, prirodne južne granice tog regiona.

    Baranja je tokom rata bila u sastavu Republike Srpske Krajine, a po političkoj nagodbi Beograda i Zagreba obuhvaćena je procesom mirne reintegracije i hrvatske vlasti vratile su se na lijevu obalu Drave do 1997. godine.

    Na posljednjem predratnom popisu stanovništva 1991. godine grad Beli Manastir imao je 10.146 stanovnika od kojih su 37,15 odsto bili Srbi, 32,15 odsto Hrvati, 12,84 odsto Jugosloveni a 8,52 odsto su činili Mađari.

    Po popisu iz 2021. godine u Belom Manastiru ima 7.973 stanovnika – 62,17 odsto Hrvata, 20,13 odsto Srba i 7,99 odsto Mađara.

    U vrijeme JNA u kasarni “Kosta Nađ” bili su smješteni 51. granični bataljon i 38. centar za odgoj i dresuru vojnih pasa. U ratno doba u Baranji je bila krajiška 1. laka divizija, a u kasarni u Belom Manastiru su bile jedinice UNPROFOR, misije Ujedinjenih nacija.

    Poslije reintegracije Hrvatska nije formirala garnizon i kasarna u Belom Manastiru predata je civilnim vlastima.

    Sada se priprema uređenje infrastukture i postepeni ulazak vojske, prvo do kraja 2025. dijela komande i jedne mehanizovane čete i do kraja 2026. čitavog bataljona koji će u hodu da pređe na vozila “bredli”.

    Brigada Hrvatske vojske razmještena u Slavoniji ima dva mehanizovana bataljona, po jedan u Našicama i Varaždinu i jedan tenkovski bataljon u Đakovu, artiljerijsko-raketni divizion u Bjelovaru, divizion protivvazdušne odbrane i inžinjerijski bataljon u Vinkovcima, prenosi Danas.rs.

  • Potvrđena optužnica protiv Selme Cikotića i Dževada Mlaće zbog ratnih zločina

    Potvrđena optužnica protiv Selme Cikotića i Dževada Mlaće zbog ratnih zločina

    Sud BiH djelomično je potvrdio optužnicu kojom su obuhvaćeni Selmo Cikotić, bivši ministar bezbjednosti BiH, te Dževad Mlaćo, a koja se odnosi na zločine nad zarobljenicima hrvatske nacionalnosti na području Bugojna.

    Istovremeno, Sud je odbio optužnicu u odnosu na osumnjičenog Tahira Granića.

    Optužnica se odnosi na dešavanja tokom rata u BiH i u vrijeme oružanog sukoba između HVO i Armije RBiH, od 18. jula 1993. do polovine aprila 1994. godine, kada je Mlaćo bio predsjednik Ratnog predsjedništva opštine Bugojno, a Cikotić OG Zapad Armije RBiH od 12. marta 1993. do 13. aprila 1994. godine, a potom načelnik štaba u 7. korpusu Armije RBiH.

    Kako se navodi, za vrijeme obavljanja tih dužnosti i funkcija, u okviru svojih ovlaštenja, postupali su suprotno pravilima međunarodnog humanitarnog prava.

    “Optuženi Dževad Mlaćo je naredio ubistva zarobljenika hrvatske nacionalnosti, njih 23 do 26, na način da je napravljen spisak tzv. ‘ekstrema’ zarobljenika HVO, a potom odvođenje tih lica u prostorije BH banke, gdje su mučeni i premlaćivani, nakon čega su od strane pripadnika vojne policije odvođeni u posebne prostorije na lokalitetu Rostovo, da bi potom bili likvidirani od strane pripadnika vojne policije”, navode iz Suda BiH.

    Dalje se navodi da je Cikotić propustio da preduzme sve moguće mjere u granicama svojih ovlaštenja da spriječi ubistva i nečovječno postupanje, a što je, kako se navodi, izvršeno na način da su, nakon što je Mlaćo u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva opštine Bugojno, kao de facto autoritet civilne i vojne vlasti na području opštine Bugojno, čije su se odluke poštovale i provodile, donio odluku da se određeni broj zarobljenika hrvatske nacionalnosti koje je označio kao “esktremni dio” tajno likvidira.

    “Optuženi se tereti i da je izdavao naredbe da se zarobljena lica hrvatske nacionalnosti izvode na obavljanje prinudnih radova na prvim borbenim linijama, svjestan da je takvo postupanje nedozvoljeno i nezakonito, jer im je na takav način ugrožen život, na koji način je nečovječno postupao prema njima”, naveli su iz Suda BiH.

  • Hrvatska šalje vojsku na granicu sa Srbijom

    Hrvatska šalje vojsku na granicu sa Srbijom

    Ministarstvo odbrane Hrvatske je pokrenulo proces obnove kasarne u Belom Manastiru u Baranji, u blizini granice sa Srbijom, gdje bi trebalo da budu raspoređena borbena vozila M2A1 ODS “bredli# čiji je prvi kontigent od 22 primjerka početkom decembra prošle godine dopremljen iz SAD u riječku luku.

    Portal Balkanska bezbjednosna mreža prenosi da će se iz Našica u Beli Manastir premjestiti mehanizovani bataljon “Sokolovi” koji sada koristi borbena vozila pješadije M-80A jugoslovenske proizvodnje, a u skoroj budućnosti toj jedinici Vojske Hrvatske slijedi preoružanje na američka vozila M2A1 ODS “bredli”.

    Pred članovima Sabora 15. januara potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić rekao je da je projekat povratka vojske u Baranju već pokrenut i da se do kraja 2026. godine planira završetak obnove kasarne u Belom Manastiru, u kojoj će biti smješteno između 650 i 850 pripadnika bataljona “Sokolovi”.

    Potreba za premještajem jednog bataljona obrazlažena je “bezbjednosnim razlozima”, odnosno zaštitom granice koja je ugrožena navalom migranata. Sekundarni razlog je demografske prirode jer je iseljavanje iz Baranje veliko i nastojaće se zadržati stanovništvo, a očekuje se i da će prisustvo bataljona popraviti ekonomski položaj Baranje.

    Politički motivi ostavljeni su u sjenci jer je status Baranje osjetljiva tema.

    U vrijeme građanskog rata 1991. godine sa tog prostora jedinice JNA potisnule su hrvatsku oružanu silu na desnu obalu Drave, prirodne južne granice tog regiona.

    Baranja je tokom rata bila u sastavu Republike Srpske Krajine, a po političkoj nagodbi Beograda i Zagreba obuhvaćena je procesom mirne reintegracije i hrvatske vlasti vratile su se na lijevu obalu Drave do 1997. godine.

    Na posljednjem predratnom popisu stanovništva 1991. godine grad Beli Manastir imao je 10.146 stanovnika od kojih su 37,15 odsto bili Srbi, 32,15 odsto Hrvati, 12,84 odsto Jugosloveni a 8,52 odsto su činili Mađari.

    Po popisu iz 2021. godine u Belom Manastiru ima 7.973 stanovnika – 62,17 odsto Hrvata, 20,13 odsto Srba i 7,99 odsto Mađara.

    U vrijeme JNA u kasarni “Kosta Nađ” bili su smješteni 51. granični bataljon i 38. centar za odgoj i dresuru vojnih pasa. U ratno doba u Baranji je bila krajiška 1. laka divizija, a u kasarni u Belom Manastiru su bile jedinice UNPROFOR, misije Ujedinjenih nacija.

    Poslije reintegracije Hrvatska nije formirala garnizon i kasarna u Belom Manastiru predata je civilnim vlastima.

    Sada se priprema uređenje infrastukture i postepeni ulazak vojske, prvo do kraja 2025. dijela komande i jedne mehanizovane čete i do kraja 2026. čitavog bataljona koji će u hodu da pređe na vozila “bredli”.

    Brigada Hrvatske vojske razmještena u Slavoniji ima dva mehanizovana bataljona, po jedan u Našicama i Varaždinu i jedan tenkovski bataljon u Đakovu, artiljerijsko-raketni divizion u Bjelovaru, divizion protivvazdušne odbrane i inžinjerijski bataljon u Vinkovcima, prenosi Danas.rs.