Autor: INFO

  • Milanović: Rekao sam Dodiku da se smiri

    Milanović: Rekao sam Dodiku da se smiri

    Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je tokom današnje posjete Splitu da svi Srbi misle ono što priča Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

    “Ovo što Milorad Dodik priča, s njim se ne slažem, rekao sam mu da se smiri. Ali to misle svi Srbi. To je stvarnost. Oni to žele kao što su Hrvati to željeli 1991. godine. Nama to ne odgovara. Ali to je stvarnost. To je realan život”, rekao je Milanović govoreći o Dodikovim izjavama o razbijanju BiH, prenosi N1.

    Istakao je da to što Dodik kaže treba svakoga da zabrine.

    Upitan u Splitu da prokomentariše situaciju u Bosni i Hercegovini, Milanović je kazao da ona za Hrvatsku s jedne strane ne znači ništa, ali s druge strane, sve što se tiče statusa Hrvata u BiH – tiče se i Hrvatske.

    Govoreći o preletima američkih vojnih aviona preko teritorije Bosne i Hercegovine na Dan RS, hrvatski predsjednik je rekao da ti avioni prelijeću i Hrvatsku, a da Hrvate niko ni za šta ne pita.

    „Amerikanci lete preko Hrvatske, koridor im je otvoren. Iz Avijana prolaze prema BiH. U međuvremenu je NATO napustio BiH. To je sad nekakva misija EU. I šta se dogodilo? Par aviona, pretpostavljam američkih, letjeli su preko Hrvatske, rutinski, jer su to dogovorili s nekim u Sarajevu, nas ne moraju ništa pitati, preletjeli su. To se nije dogodilo jednom, stalno se to događa. Bila je nekakva vježba u BiH, a tamo je sve komplikovano. Ministar Bošnjak je sve sam dogovorio s NATO-om, ovi su doletjeli na vježbu koja je morala biti dvije nedjelje kasnije. Ali je održana na taj nesrećni dan RS da bi se pokazalo Srbima. Bez obzira na Dodika koji svašta priča, ovi avioni lete preko Hrvatske jer im je to komotno. Mogu i preko Crne Gore ući u BiH. Mi smo tražili da se uključimo u tu Altea misiju jer smo članica NATO. Kad je ta misija počinjala, nismo bili i NATO i EU. Ali i danas nas ne puštaju u misiju u BiH. Možemo da dajemo svoje ljude u Avganistan…”, rekao je Milanović.

    “Mi smo tu da se preko nas leti, ali kad Hrvatska kao članica NATO traži da učestvujemo, otpilili su nas kao zadnjeg balavca. Ovog trenutnog ministra spoljnih poslova”, rekao je Milanović.

    Pitajući kako mogu da lete preko Hrvatske, Milanović je odgovorio: „Pa mogu šta hoće. A šta Hrvatska traži? Ništa. Mi bismo tamo imali dva čovjeka, možda nikoga. Pa ne bi mi išli tamo tenkovima. To je pitanje statusa, digniteta. Mi smo sumnjivi, a Holandija koja je tamo bila u Srebrenici je u redu”, rekao je Milanović ironično.

  • IZIS spreman, od ponedjeljka postepeno puštanje u funkciju

    IZIS spreman, od ponedjeljka postepeno puštanje u funkciju

    Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) je spreman jer je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) sproveo sve potrebne preventivne aktivnosti, ali će se njegovo puštanje u funkciju, počevši od ponedjeljka, sprovoditi postepeno i to u onim zdravstvenim ustanovama koje su ispoštovale sve date bezbjednosne preporuke.

    Saopšteno je to iz FZO RS, odakle dodaju da je njihovo rukovodstvo, na današnjem sastanku sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, dogovorilo dinamiku puštanja IZIS-a u funkciju.

    “Planirano je da se prioritetno u funkciju pusti porodična medicina i hitne službe, te ostale djelatnosti, ali će se prije svakog puštanja prethodno svaki dio IZIS-a dodatno testirati od strane samih zdravstvenih radnika”, naveli su iz FZO RS.

    Kako dodaju, još ranije zdravstvenim ustanovama, odnosno eksternim korisnicima sistema, date su preporuke koje aktivnosti one treba da preduzmu, a kako bi se ispunili preduslovi za bezbjedno puštanje u funkciju IZIS-a.

    “Upravo kako bi se eksternim korisnicima ostavilo dovoljno vremena da provjere bezbjednost svojih informacionih sistema, IZIS još nije vraćen u funkciju. S obzirom na to da su nas pojedine ustanove informisale da su sprovele date preporuke, planirano je da se od naredne sedmice IZIS postepeno vraća u funciju”, naveli su iz FZO RS.

    Naime, kako tvrde, Fond je od hakerskog napada odmah angažovao sve svoje resurse, kao i resurse održavaoca sistema IZIS, kako bi u što kraćem roku IZIS bio stavljen u operativan rad.

    “Istovremeno, iako je IZIS imao maksimalnu zaštitu, sa oporavkom sistema, dodatno ćemo unaprijediti i sigurnost sistema na još viši nivo. Iz tog razloga, između ostalog, rad i razmjena podatka u IZIS-u biće omogućena samo onim zdravstvenim ustanovama koje budu izvršile skeniranje svoje računarske mreže i promjenu korisničkih naloga u sistemu. Zdravstvene ustanove su obavezne da Fondu dostave kredibilan dokaz da su postupili po instrukcijama Fonda. Takođe, i zdravstvene ustanove koje koriste aplikacije drugih proizvođača, dužne su da od njih pribave dokaz da su postupili po instrukciji i skenirali svoju računarsku mrežu i servere”, navode iz FZO RS.

    Podsjećaju da je FZO RS juče dobio i podršku Vlade Srpske za sprovođenje svih neophodnih aktivnosti, jer je, kako ističu, zajednički interes da se Integrisani zdravstveni informacioni sistem što prije oporavi od visoko sofisticiranog hakerskog napada i da se zajedno preventivno sprovedu sve bezbjednosne mjere prije ponovnog uspostavljanja IZIS-a.

  • Oglasio se Pentagon, gore američke zastave u Jemenu

    Oglasio se Pentagon, gore američke zastave u Jemenu

    Demonstranti su zapalili zastave SAD i Izraela na ulicama Jemena, tokom skupa podrške hutskim pobunjeniicma, javlja Sky News.

    Kako navode, na desetine hiljada ljudi se okupilo u znak podrške Hutima, a neki demonstranti su klicali dok su paljene zastave.

    Mohamed Ali al-Huti, član vrhovnog političkog vijeća Huta, rekao je o SAD-u: “Vaši udari na Jemen su terorizam. Sjedinjene Države su vrag.”

    Pentagon u međuvremenu insistira na tome da napadi na ciljeve Huta u Jemenu nisu dio sukoba između Izraela i Hamasa.

    Sekretar za medije, general Patrik Rajder rekao je za CBS News da su “ciljani napadi bili posebno usmjereni na ometanje pobunjeničke grupe i zaustavljanje njenih napada na brodove u Crvenom moru”.

    “Imate pobunjenike Hute koji neprestano provode napade na međunarodne brodove – više od 50 zemalja je pogođeno time, što utiče na ekonomski prosperitet više nacija. Dakle, ovo nije dio sukoba između Izraela i Hamasa”, rekao je na mreži.

    Rajder je ranije za CNN rekao da su američko-britanski udari imali “dobre učinke” i da će obje vojske nastaviti pratiti situaciju radi osvetničkih napada.

    Dodao je kako nema planova za slanje američkih trupa u regiju.

    “Nastavićemo nadzirati i kao što su predsjednik i ministar (odbrane) Ostin rekli, nastavićemo poduzimati potrebne mjere.”

    Sekretar za medije ponovio je da se vojna akcija razlikuje od onoga što se događa u Gazi. “Niko ne želi vidjeti širi regionalni sukob. Ali opet, ne možemo dopustiti ovakvu vrstu opasnog, nepromišljenog ponašanja”, rekao je on.

    Huti su sa svoje strane objavili da su svi američki i britanski interesi postali “legitimne mete” nakon što su ih u noći na petak napali SAD i saveznici.

    “Svi američki i britanski interesi postali su legitimne mete za jemenske oružane snage kao odgovor na njihovu direktnui objavljenu agresiju na Jemen”, objavilo je Visoko političko vijeće Huta, a prenijela novinska agencija Saba.

    Vijeće upozorava da američko-britanski napadi neće proći nekažnjeno. Napad su podržale Nizozemska, Kanada, Bahrein i Australija.

  • Miličević: Nama nije patriotska niti jedna vrsta izborne krađe, ni iz Sarajeva ni iz Banjaluke

    Miličević: Nama nije patriotska niti jedna vrsta izborne krađe, ni iz Sarajeva ni iz Banjaluke

    Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević rekao je da se izbornim zakonom RS želi da kažu da je patriotski kad vas kradu u Banjaluci iz komiteta, a nije patriotski ako vas krade Centralna izborna komisija.

    “Taj prijedlog izbornog zakona Republike Srpske centralizuje izbornu krađu na u Banjaluku, tačnije u centralni komitet SNSD-a. Nama nije patriotska niti jedna vrsta izborne krađe, ni iz Sarajeva ni iz Banjaluke”, rekao je Miličević na novogodišnjem prijemu za novinare.

    Kako je rekao naredni period obilježiće pričato o ovom zakonu.

    “Taj dokument ne postoji u zvaničnoj verziji, već se negdje u radnoj verziji širi viberom i društvenim mrežama. Tako da sad je govorim o nečemu što ne postoji ali smo svi mi ovdje to nešto što ne postoji pročitali. I to je slika zemlje u kojoj živimo”, rekao je Miličević.

    Miličević je poručio da su zakoni o kriminalizaciji klevete i zakon o nevladinim organizacijama koji su bili pred Narodnom skupštinom prošle godine okovao Republiku Srpsku u potpunu nedemokratičost.

    Sumirajući godinu iza nas Miličević je naglasio da je ogromna inflacija sa kojom su suočeni građani Republike Srpske posljedice lošeg vođenja ekonomske politike od strane vlasti.

    “Godinu iza nas obilježio je gubitak povjerenja ljudi u institucije koje nedosledno i neozbiljno rade. Odluke koje je u prošloj godini donosila Narodna skupština Republike Srpske nisu provođene i bile su prazno slovo na papiru. Na taj način se gubi povjerenje u institucije i to je odlika ove vlasti sve ovo vrijeme. Nastavljen je proces političke korupcije, koja svoje izvorište ima u izbornoj korupciji pa u kontinuitatu na veoma visokim funkcijama imamo ljude veoma sumnjive prošlosti, sumnjivih moralnih pa i obrazovnih kvaliteta”, poručio je Miličević i dodao:

    “Ponovo ponavljam nešto što sam već nekoliko puta rekao, zaista mislim da je neophodno da svaki kandidat na svakoj kandidacionoj listi mora imati ozbiljno uvjerenje o psiho-fizičkoj zdravstvenoj sposobnosti”.

    On se zahvalio medijima na korektnoj saradnji u prošloj godini.

  • Šta je Milorad Dodik poručio Džejmsu O'Brajenu

    Šta je Milorad Dodik poručio Džejmsu O'Brajenu

    Amerika treba da prihvati da Republika Srpska i njeni građani nikada neće dozvoliti da o njihovoj sudbini odlučuju drugi, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Nakon što je pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajen izjavio da je originalni Dejton izašao iz njegovog pera i da žele da se fokusiraju na to da institucije vlasti funkcionišu onako kako su dizajnirane da funkcionišu, Dodik je rekao da je dobro znati da O'Brajen smatra da svi treba da se na to i fokusiraju.

    Dodik je istakao da to znači da svi moraju poštovati Ustav BiH i ono što u njemu piše, kao i Dejtonski mirovni sporazum.

    “To znači da prvo treba osloboditi Ustavni sud od stranaca koji su u BiH oživjeli neki novi ‘pravni sistem’, gdje umjesto da tumače Ustav i drže se slova zakona, oni pozivaju na nasilje stranaca i odluke raznih kolonijalnih upravnika koji su se šepurili kroz BiH i svima nama zagorčali život, koje su još poznate kao ‘ranija praksa'”, rekao je Dodik za Srnu.

    On je naglasio da nigdje na svijetu nema da je iznad zakona i Ustava odluka nekog stranca i da ona ima veću težinu, nego ono što kažu institucije.

    “Slatkorječivost Amerikanaca dobro zvuči, ali vidjeli smo u praksi da ono što govore i ono što misle nije isto. Puna su im usta Dejtona, a srušili su ga svojom jednostranom podrškom muslimanima. Ne može se istovremeno podržavati neimenovani stranac i poštovati institucije. To je vrijeđanje zdravog razuma i ponižavanje svih ljudi u BiH”, istakao je Dodik.

    S obzirom da je, kako to sam kaže, Dejton izašao iz njegovog pera, Dodik je rekao neka ga onda opet pročita.

    “Svojim intervencijama, napravili su nam od pravosuđa mućkalicu gdje ima svega i svačega, samo nema prava. Ustavni sud djeluje kao politički organ koji zastupa interese Amerikanaca, a Sud i Tužilaštvo služe za progon njihovih neistomišljenika”, napomenuo je Dodik.

    Sve su smislili, kaže Dodik, ali nisu očekivali to da Srpsku neće utišati prijetnjama.

    “Nikada nismo bili poslušnici i nikada to nećemo ni biti. Republika Srpska uvijek se zalagala i uvijek će se zalagati za poštovanje institucija. Onaj ko je dobronamjeran i želi dobro ljudima u BiH zna da čita i vidi da sve što mi govorimo je rekacija na njihovo nasilje i da jedino Republika Srpska čuva dejtonsku BiH, o kojoj O'Brajen govori”, rekao je Dodik.

    Komenatrišući O'Brajenovu izjavu da su glasači oni koji Dodiku moraju dati odgovor na, kako je rekao, “prijetnje”, Dodik je saglasan da su građani Republike Srpske jedini koji mogu dati odgovor, navodeći da su oni to već uradili, birajući njega i politiku koju predstavlja.

    “Dobro bi bilo da i Amerika pročita poruku koju im šalje Republika Srpska i njeni građani i da jednom zauvijek prihvate da nikada nećemo dozvoliti da o našoj sudbini odlučuju drugi. Srpska je za dejtonsku BiH i boriće se za nju. Ako ne može dejtonska, ne može nikakva i to je jasno svakome ko zna da čita”, istakao je Dodik.

    A što se tiče tvrdnje O'Brajena da je on pisao Ustav BiH, Dodik kaaže da je možda tačna, ali nigdje ne napisa da je zabranjeno da se entiteti odvoje jer to nije ni bilo moguće zabraniti zato što po Povelji UN narodi imaju pravo na samoopredjeljenje.

    “Po tome što je rekao trebalo bi da mu vjerujemo na riječ. Preambiciozno za njega jer su mnogi njegovi toliko prevarili i slagali da su srušili ono što je izašlo iz njegovog pera. Sjećam ga se kao ozbiljnog i posvećenog profesionalca, i sada gajim nadu da je takav i da može pomoći. Ali ako sluša onog Marfija to je nemoguća misija. Vratite nam slovo Dejtonskog sporazuma, gospodine O'Brajen, spasite svoju olovku i nas ostavite na miru”, istakao je Dodik.

  • Debevec i Osmica ispitani u Tužilaštvu, ide prijedlog pritvora za još dva mjeseca

    Debevec i Osmica ispitani u Tužilaštvu, ide prijedlog pritvora za još dva mjeseca

    Tužilaštvo BiH tražiće još dva mjeseca pritvora za uhapšenog i suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića Osmicu, bivšeg direktora Obavještajno bezbjednosne agencije, saznaje portal Avaza.

    Prijedlog će biti upućen Sudu početkom naredne sedmice.

    Kako saznaje Avaz, Debevec i Mehmedagić jutros su ispitani u Tužilaštvu BiH. Prvo Debevec, a zatim i Mehmedagić su dali iskaze postupajućoj tužiteljki.

    Tužilaštvo BiH vodi užurbano istragu, a već je saslušan veći broj svjedoka. Ostalo je da budu ispitani još brojni, jer se istraga širi na druge predmete.

    Kako je Avaz objavio, SIPA je uspjela da otključa njihove mobilne telefone.

    Debevec je koristio tri mobilna telefona i imao je četiri kartice, a Mehedaguć je imao dva uređaja. Sve poruke sada će dobiti Tužilaštvo na uvid.

    Podsjećamo, njih dvojica uhapšeni su zbog prisluškivanja sudija i zaposlenih u Tužilaštvu BiH.

  • Goganović: Srpska ne želi nikakvo zveckanje oružjem u BiH

    Goganović: Srpska ne želi nikakvo zveckanje oružjem u BiH

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović poručio je da Republika Srpska ne želi nikakvo zveckanje oružjem u BiH, te da srpski narod želi da živi i radi u miru, sa svima.

    Goganović je istakao da je Republika Srpska opredijeljena da razvija Oružane snage BiH, ali insistira da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum, koji je jasno precizirao da se sve odluke u BiH moraju donositi u dogovoru tri konstitutivna naroda i dva entiteta.

    • Nikada nećemo pristati ni u sistemu odbrane, ni u BiH na težnje pojedinaca da bude ostvarena dominacija jednog naroda nad ostalim – izjavio je Goganović na prijemu koji je povodom Božića organizovao u kasarni “Kozara” u Banjaluci.

    Goganović je ocijenio da je prethodna godina za Srbe u sistemu odbrane bila opterećena, ali da su uspjeli da odgovore svim izazovima.

    • Uspjeli smo da sačuvamo naš nacionalni identitet, a da ni na kakav način ne ugrozimo multietničnost Oružanih snaga BiH – napomenuo je Goganović.

    U kasarni “Kozara” u Banjaluci danas je upriličen prijem povodom pravoslavnog Božića kojem prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministri u Vladi Srpske, predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama BiH, predstavnici republičkih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, lokalnih zajednica i republičkih ustanova, generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, te vojni atašei Rusije i Kine.

    Prijem su organizovali zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović i Kancelarija pravoslavnog dušebrižništva tog ministarstva, te Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk.

    Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk postrojen je dočekao zvaničnike Republike Srpske.

    Prije prijema i svečane trpeze, u Crkvi Svetih novomučenika jasenovačkih u kasarni “Kozara” Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački Sergije.

  • Dodik: Ukoliko se “nametne” bilo kakav zakon, očekujte našu reakciju

    Dodik: Ukoliko se “nametne” bilo kakav zakon, očekujte našu reakciju

    Za Republiku Srpsku je neprihvatljivo da se “nametne” bilo kakav zakon, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    • Ukoliko se “nametne” bilo kakav zakon, mi ćemo reagovati – jasno je poručio Dodik.

    Naveo je da Srpska donijeti odluku u skladu sa svojim interesima i opredjeljenjem.

    Ponovio je da ne postoji visoki predstavnik u BiH.

    • To što Šmitu neko pokroviteljstvo daje američki ambasador, to ništa ne znači – naveo je Dodik.
  • Kajganić odbio zahtjev odbrane za izuzeće tužilaca

    Kajganić odbio zahtjev odbrane za izuzeće tužilaca

    Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić odbacio je zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za izuzeće četiri tužioca u ovom procesu, potvrdio je za RTRS advokat Goran Bubić.

    Podsjećamo, Bubić je na ročištu 20. decembra zatražio izuzeće tužilaca, jer ne postoji nepristrasan pristup predmetu zbog čega su prijedlozi za izuzeće relevantni.

    Ročište je odgođeno nakon što je zatraženo izuzeće tužilaca Nedima Ćosića, Nives Kanevčev, Biljane Golijanin, te Gordane Bosiljčić.

    Sudija Suda BiH Mirsad Strika odredio je za 17. januar naredno ročište.

  • Vučević o naoružavanju Prištine: Razočarani smo, ne i iznenađeni

    Vučević o naoružavanju Prištine: Razočarani smo, ne i iznenađeni

    Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je da na strani Srbije nema iznenađenja zbog toga što Priština kupuje američke rakete, ali da ima nezadovoljstva.

    Sjedinjene Američke Države su dugogodišnji saveznik Prištine, tako da nas ovaj postupak ne iznenađuje, ali je logično što smo razočarani i što otvoreno iskazujemo svoje nezadovoljstvo – kazao je Vučević za Kurir.

    On je napomenuo da Srbija politiku SAD ne može da promijeni, već da je na njoj da jača svoje odbrambene kapacitete.

    • To ćemo sasvim sigurno činiti i narednom periodu, kao što činimo godinama unazad – poručio je Vučević.

    Podsjetimo, američki Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju Prištini 246 raketa “džavelin” za procijenjenu vrijednost od 75 miliona dolara.

    Glavni izvođači radova biće “DŽavelin džoint venčer” koji čine kompanija “Lokid Martin” i “Rejteon misajls end difens”, prenio je Rojters.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da će Srbija nastaviti da se ponaša odgovorno i da doprinosi stabilnosti na Balkanu, kao i da će raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa, uprkos tome što je odluka SAD da prihvate zahtjev Prištine o kupovini protivtenkovskih raketa “džavelin” veliko razočarenje za Srbiju.