Autor: INFO

  • Ninković: Dojavom o bombi htjeli da sakriju fijasko

    Ninković: Dojavom o bombi htjeli da sakriju fijasko

    Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka, rekao je da su neki pokušali da dojavom o bombi u ovoj instituciji, sakriju fijasko od neuspjele sjednice.

    “Pošto su vidjeli da nemaju 16. odbornika onda su pokušali dojavom o bombi sakriti ovaj fijasko od neuspjele sjednice. Vidio sam da je gradonačelnik na svojim društvenim mrežama kazao kako smo (Vlado) Đajić i ja dojavili bombu, a ja sam taj koji radi u okviru zakona što sam i pokazao svojim dosadašnjim radom”, kaže Ninković.

    Istakao je da je jutros dolazeći na posao u holu vidio određeni broj odbornika od kojih je dobio informaciju da su dobili usmeni, telefonski poziv ne precizirajući od koga kako bi održali nastavak sjednice, iako je sam kako kaže, istu sam istu zakazao za 1. februar.

    “U iščekivanju 16-og odbornika neophodnog za održavanje sjednice dobili smo i dojavu o bombi”, kazao je on i dodaje da ovdje ima 500 ljudi koji su se okupili kao bi iskazali svoje nezadovoljstvo neradom i potezima Stanivukovića

    Zahvalio se ovim ljudima koji su pokazali da se moraju primjenjivati zakon i da se gradonačelnik ne može tako ponašati i raditi izvan okvira zakona.

    “Očekujem od Tužilaštva da radi svoj posao kako bi nesreću u Gradskoj upravi istjerali na čistac”, rekao je on.

    Dodaje da nastavljaju u skladu sa zakonom 1. februara te moli nadležne organe da ispitaju koji su se ljudi predstavljali kao predstavnici i šefovi klubova.

  • Policija se oglasila o dojavi o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    Policija se oglasila o dojavi o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    Policijskoj upravi Banjaluka jutros u 8.28 prijavljeno je da je u prostorijama Gradske uprave grada Banjaluka postavljena bomba, rečeno je “Nezavisnim” iz policije.

    Kako su dodali, pripadnici Policijske uprave Banjaluka su na licu mjesta.

    Oni preduzimaju sve mjere i radnje u skladu sa Uputstvom o postupanju pripadnika MUP-a u slučaju prijetnje postavljenom eksplozivnom napravom ili nekim drugim opasnim sredstvom.

  • Avdijevka umalo pala

    Avdijevka umalo pala

    Ruske snage ušle, prvi put u ratom razorenu Avdijevku, ali su ubrzo iz nje proterani, navodi Moskou tajms.

    Bitka za taj industrijski grad na istoku Ukrajine traje već mesecima i krvava je poput one u Bahmutu.

    Danima su stizali izveštaji da se ruske snage nadomak ulaska u grad, čiji konačni pad se očekivao svakog trenutka. “Ruske snage ušle su u južni deo grada, ali su odbijene i povukle su se iz Avdijevke”, rekao je gradonačelnik tog grada Vitalij Barabaš.

    Prema njegovm rečuma, ukrajinske snage i dalje odolevaju napadima ruskh trupa koje opkoljavaju i gađaju grad u kom je nekada živelo oko 32.000 ljudi.

    Barabaš međutim, nije želeo da precizira kada su tačno Rusi upali u Avdijevku, niti koliko je vremena prošlo pre nego što su naoadnuti I proterani.

  • Stanivuković i Đajić međusobno se optužili o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    Stanivuković i Đajić međusobno se optužili o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i Vlado Đajić, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Banjaluka, međusobno su se optužili ko je pustio dojavu o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka.

    Tako je Stanivuković rekao da su Đajić i predsjednik Skupštine Grada Banjaluka Ljubo Ninković pustili dojavu o lažnoj bombi, dok Đajić kaže da su to uradili gradonačelnikovi saradnici.

    Stanivuković tvrdi da se na ovakav način pokušava opstruisati rad Gradske uprave.

    “Ovo je dokaz na šta su sve spremni kako bi zaustavili napredak Banjaluke! Onog trenutka kada su vidjeli da možemo održati sjednicu Skupštine i bez njih odlučili su se na ovaj monstruozan čin”, rekao je Stanivuković.

    Đajić sumnja da nakon što nisu uspjeli da sakupe kvorum za nelegalnu sjednicu Skupštine i kad su vidjeli da se sakuplja veliki broj ljudi ispred Gradske uprave, da je neko od saradnika Stanivukovića dojavio da je u Gradskoj upravi postavljena bomba.

    Đajić smatra da ovo još jednom pokazuje o kakvoj strukturi vlasti u Gradskoj upravi u Banjaluci se radi.

    “Spremni su za svaki vid nezakonitosti i služe se svim vrstama podvala”, izjavio je Đajić.

  • Izraelski ministar: Iran je sada legitimna meta za naše raketne napade, tu je glava zmije

    Izraelski ministar: Iran je sada legitimna meta za naše raketne napade, tu je glava zmije

    Izraelski ministar privrede Nir Barkat kazao je da je Iran postao “legitimna meta” za izraelske raketne napade zbog podrške oružanim pokretima koji se suprotstavljaju Izraelu.

    “Iran je legitimna meta za Izrael. Glava zmije je Teheran. Moja preporuka je da se usvoji strategija koju je američki predsjednik Kennedy koristio u kubanskoj raketnoj krizi. Ono što je on tada u biti rekao bilo je na projektil s Kube odgovorit će se projektilom na Moskvu. I trebali bismo vrlo vrlo jasno osigurati da Iranci shvate da se neće izvući s korištenjem posrednika protiv Izraela”, rekao je Barkat u intervjuu za britanski The Telegraph.

    Izraelski ministar tvrdi da Izrael može priuštiti nastavak borbe i otvaranje nove fronte s Libanom unatoč vojnoj potrošnji od preko 250 miliona dolara dnevno.

    Ipak, izraelski mediji pišu da je Izrael pretrpio rast cijena hrane ove godine zbog povećanih troškova dostave, što se pripisuje rastućim jemenskim operacijama, zabrinutosti oko pomorskih ruta u Crvenom moru i operacijama Hezbolaha na sjevernoj okupiranoj palestinskoj granici.

    Međutim, mediji su sugerirali da bi te cijene još više skočile u slučaju da počne rat s Hezbolahom, navodi list.

    Prije nekoliko dana, izraelski kanal KAN nedvosmisleno je potvrdio da su hiljade kompanija u sjevernim naseljima zatvorene od 7. oktobra 2023.

    Izraelski ministar imigracije i apsorpcije, Ofir Sofer, otvoreno je priznao kako vjeruje da je “bila pogreška eskalirati napetosti na sjevernom frontu u ranoj fazi rata”, naglašavajući da Izrael mora težiti političkom rješenju.

  • Dojava o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    Dojava o bombi u Gradskoj upravi Banjaluka

    U Gradskoj upravi Banjaluka stigla je dojava da je postavljena bomba u toj instituciji.

    “Svi zaposleni iz Gradske uprave napuštaju prostorije i izlaze ispred objekta”, javlja novinar “Nezavisnih” sa lica mjesta.

    Policija je na terenu, te se sprovodi evakuacija.

    Kako dodaje novinar “Nezavisnih novina” Ulica Kralja Petra I Karađorđevića zatvorena je na potezu od raskrsnice kod Narodne skupštine RS do hotela “Palas”.

    Zbog ovoga u ovom dijelu grada je saobraćajna gužva.

  • Pravobranilaštvu dostavljeno izjašnjenje o žalbi u vezi sa nazivom jezika bošnjačkog naroda

    Pravobranilaštvu dostavljeno izjašnjenje o žalbi u vezi sa nazivom jezika bošnjačkog naroda

    Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske dostavilo je republičkom Pravobranilaštvu izjašnjenje da je protiv presude bijeljinskog Osnovnog suda u vezi sa nazivom jezika bošnjačkog naroda potrebno izjaviti žalbu iz svih zakonskih razloga, što će biti učinjeno, rečeno je u resornom Ministarstvu.

    Prethodno je Pravobranilaštvo zatražilo izjašnjenje od Ministarstva o presudi Osnovnog suda u Bijeljini od 12. januara protiv Republike Srpske, Vlade Srpske, Ministarstva prosvjete i kulture i Osnovne škole “Meša Selimović” u Јanji kod Bijeljine radi utvrđivanja povrede prava na jednako postupanje i uklanjanja diskriminacije.

    Direktor ove škole Davor Radojević izjavio je ranije da je nepravosnažnom sudskom odlukom naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju promijenjen u “bosanski”, umjesto jezik bošnjačkog naroda, kako je sada praksa.

    Ministar prosvjete i kulture Srpske Željka Stojičić rekla je ranije Srni da će Ministarstvo, posredstvom Pravobranilaštva Srpske, uložiti žalbu na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Bijeljini od 12. januara u vezi sa jezikom bošnjačkog naroda.

    Iz resornog ministarstva su pojasnili da, kada je u pitanju upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici Srpskoj, Ministarstvo postupa u skladu sa Ustavom Srpske i zakonima kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjuje nijednom narodu pravo na upotrebu jezika i pisma.

    • Ustavom Republike Srpske propisano je da su službeni jezici Republike Srpske jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda, te da su službena pisma ćirilica i latinica – naveli su u Ministarstvu.

    Iz Ministarstva su napomenuli da se učenicima bošnjačke nacionalnosti upisuje u pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava naziv jezika u skladu sa odredbama Ustava Republike Srpske kao jezik bošnjačkog naroda.

  • Višković: Ukoliko se nametne zakon o imovini, Republika Srpska mora ići u samostalnost

    Višković: Ukoliko se nametne zakon o imovini, Republika Srpska mora ići u samostalnost

    Ukoliko se desi da samozvani visoki predstavnik Kristijan Šmit nametne zakon o imovini, Republika Srpska mora ići u samostalnost, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković u emisiji Telering.

    Višković je naveo da Srpska u tom momentu postaje država u punom kapacitetu i preuzima ingerencije države.

    • Ako nam oduzmete imovinu Republike Srpske mi nemamo više ovdje šta tražiti. Imovina Srpske je crvena linija ispod koje se ne pregovara – poručio je Višković.

    Predsjednik Vlade naveo je da Srpska ima poljoprivredno zemljište, šume, vode, rudna bogatstva i u tome se, kako kaže, nalazi skrivena namjera onih koji se “brinu” o državnoj imovini.

    On je istakao da Velika Britanija skoro sav svoj životni vijek bitisanja i razvoja temeljila na tuđim resursima.

    • Sva rudna bogatstva tamo negdje oni su eksploatisali i od toga razvijali svoju zemlju – kaže Višković.

    Višković kaže da se sada na hiljadama kilometara daleko od BiH pominje ta ista BiH kao nedovoljno istraženo područje, a pogovo se potencira, kako kaže, Republika Srpska.

    • Neko se sada sjetio da se državna imovina u BiH poslije 30 godina prenese na nivo zajedničkih institucija kako bi neko uz dramatično kršenje svih zakonskih propisa i ustava dalo na korištenje britanskoj kompaniji. Evo primjera u Vareši – rekao je Višković.
  • Zbog havarije na trafostanici dio Banjaluke bez struje

    Zbog havarije na trafostanici dio Banjaluke bez struje

    Dio potrošača u banjalučkom naselju Lazarevo ostao je bez struje zbog veće havarije na trafostanici “Hladnjača”, a očekuje se da kvar bude otklonjen do 12 časova, saopšteno je iz preduzeća “Elektrokrajina”.
    Bez struje su od sinoć dijelovi ulica Kojića put, Despota Stefana Lazarevića, Knjaza Miloša, Branka Popovića, Kajmakčalanska, Milana Cvijetića, Milana Mirića, Vojvode Prijezde i Zmaj Ognjenog Vuka, uključujući i Osnovnu školu “Borislav Stanković”.

    Iz “Elektrokrajine” potrošače mole za razumijevanje i strpljenje, napominjući da su ekipe na terenu i da otklanjaju kvar.

  • Sumnjivi lijekovi legalno stižu na tržište BiH

    Sumnjivi lijekovi legalno stižu na tržište BiH

    Na tržište BiH za dvije godine po hitnim procedurama uvezeni su lijekovi vrijedni oko 57 miliona maraka, a nadležni upozoravaju da je riječ o medikamentima koje niko ne kontroliše, zbog čega se budi sumnja u njihov kvalitet.
    U izvještaju o radu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH za prošlu godinu navodi se da je u BiH od 2018. godine izražen problem zloupotrebe interventnog uvoza kojim u zemlju stižu neregistrovani lijekovi, a na osnovu dozvola nadležnih entitetskih ministarstava zdravlja i Odjeljenja za zdravstvo Brčko distrikta BiH.

    U izvještaju stoji da se Agenciji obraćaju zdravstvene ustanove s molbom da bude spriječen ulazak neprovjerenih, neregistrovanih lijekova koji često imaju golim okom vidljive nedostatke u kvalitetu, a čijom primjenom se ispoljavaju brojna neželjena dejstva kod pacijenata.

    – Neregistrovani lijekovi koji ulaze u BiH putem interventnog uvoza ne podliježu kontroli kvaliteta, osim rizičnih medikamenata, te se radi o potpuno nekontrolisanim lijekovima – piše u izvještaju.

    U dokumentu se navodi da je odredbom Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH interventni uvoz propisan s ciljem rješavanja hitnih potreba za određenim lijekom, ali da se implementacijom tih propisa trenutno vrši redovno snabdijevanje tržišta u sklopu tenderskih nabavki koje se planiraju unaprijed i to za period od šest mjeseci do tri godine, piše Glas.

    – U posljednje vrijeme određeni klinički centri, s ciljem dobijanja “kvalitetnijih neregistrovanih” lijekova, sastavljaju tenderske specifikacije koje liče na zakonsku proceduru registracije i zahtjeve, čime se zapravo stvara paralelni sistem registracije van Agencije i tržište se pomjera ka neuređenijem sistemu – navodi se u izvještaju Agencije.

    Prema njihovoj analizi, ukupan iznos za lijekove koji su prometovani po osnovu rješenja entitetskih ministarstava za interventni uvoz u 2022. iznosio je 22,46 miliona KM, dok je promet medikamenata koji su bili predmet interventnog uvoza u 2021. godini premašio 34,56 miliona KM.

    – Na osnovu dostavljenih izvještaja i izdatih rješenja entitetskih ministarstava zdravlja o realizovanom interventnom uvozu u 2022. godini zaključuje se da oko 60 odsto od ukupno realizovanog hitnog uvoza čini onaj odobren od strane Ministarstva zdravlja FBiH, dok je preostalih 40 odsto realizovano na osnovu odobrenja Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS – stoji u dokumentu koji je objavljen na internet stranici “eKonsultacije”.

    U Agenciji za lijekove BiH navode da povećanju količine interventno uvezenih lijekova pogoduju kašnjenja u postupcima obnove dozvole za stavljanje lijeka u promet, a koja su uzrokovana velikim odlivom visokokvalifikovanog kadra posljednjih godina iz Agencije.

    U dokumentu stoji da je veliki izazov u radu te institucije hroničan nedostatak radnika, ističući da su lani u prosjeku imali 92 zaposlena iako su im budžetom odobrena 103 radna mjesta, kojih po sistematizaciji treba da bude 160.

    Korisnici lijekova koji u zemlju stižu interventnim putem su i oboljeli od rijetkih bolesti jer procedure liječenja često zahtijevaju primjenu novih, savremenih terapija koje još nisu registrovane u BiH.

    – Niko od naših članova nam nije prijavio da nešto s bilo kojim lijekom koji je stigao interventnim putem nije u redu. Takvi lijekovi se uglavnom podižu u bolničkim apotekama, kada odobre ljekari specijalisti. Za oboljele od rijetkih bolesti interventni uvoz je potpuno opravdan i ponekad jedino rješenje jer kada bi čekali da se registruju, ne bi ga imali dugo, a neophodni su nam – rekla je članica Saveza za rijetke bolesti RS zadužena za pitanja lijekova i medicinskih sredstava Anđelka Stupar.

    Opojne droge

    U izvještaju Agencije za lijekove BiH navodi se da je tokom 2023. godine za potrebe redovne kontrole kvaliteta uzorkovano 40 lijekova.

    – Odrađena su i 743 zahtjeva u postupku izdavanja dozvola za uvoz ili izvoz medikamenata koji sadrže opojne droge, psihotropne supstance i prekursore, kao i 253 zahtjeva za izvoz lijekova za klinička ispitivanja – stoji u dokumentu.