Autor: INFO

  • Moskva: Ubili su svoje

    Moskva: Ubili su svoje

    Predsednik Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin naložio je da se pripremi obraćanje Kongresu SAD i nemačkom Bundestagu zbog pada aviona Il-76.

    Ruski transportni avion pao je jutros oko 11 sati po lokalnom vremenu u Belgorodskoj oblasti. Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da je prevozio ukrajinske ratne zarobljenike, koji je trebalo da budu razmenjeni sa ruskim zarobljenicima.Međutim, ukrajinski vojni izvori tvrde da je “iljušin” oboren sistemom “patriot”, kao i da u njemu nisi bili ukrajinski ratni zarobljenici već rakete S-300.

    Držeći se svoje verzije, Moskva traži da se spremi obraćanje Američkom kongresu, kao i Bundestagu. Međutim, iz izjave Volodina zaključuje se da su Rusi zapravo priznali da je avion oboren.

    “Postoji predlog da se ipak utvrdi koje rakete i lansirni sistemi su korišćeni. Hajde da pripremimo obraćanje Kongresu SAD i nemačkom Bundestagu kako bi poslanici konačno otvorili oči i videli koga finansiraju, kome pomažu. To je nacistički režim koji su odnegovali Bajden, Makron, Šolc i drugi političari. Oni treba da postanu svesni svoje odgovornosti, a poslanici u parlamentima treba da pokrenu impičment protiv njih“, poručio je najpre Volodin.

    A zatim je dodao: “Svoje vojnike su ubili u vazduhu, svoje. Tamo su ih čekale majke, žene, deca. Ubili su naše bespomoćne pilote koji su obavljali humanitarnu misiju“, rekao je Volodin.

    Guverner: Svi su mrtvi
    Vjačeslav Gladkov, guverner Belgorodske oblasti, izjavio je danas da su svi koji su se nalazili u avionu iljušin-76 poginuli.

    “Rukovodstvo Ukrajine je dobro znalo za predstojeću razmenu, obavešteno je kako će zarobljenici biti isporučeni, ali je avion Il-76 oboren sa tri projektila iz protivvazdušnog raketnog sistema, bilo patriot ili iris T, proizvedenog u Nemačkoj, stručnjaci će to rešiti”, rekao je predsednik Komiteta za odbranu Državne dume Andrej Kartapolov na plenarnom sastanku Državne dume, preneo je Interfaks.

  • Nema dogovora: Rusi slave pobjedu

    Nema dogovora: Rusi slave pobjedu

    EU nema dogovor o konfiskaciji imovine ruske centralne banke.

    Mala je verovatnoća da će Evropska unija konfiskovati imovinu ruske centralne banke koja je zamrznuta u Evropi, uprkos planovima G7 da razgovaraju o legalnosti takvog poteza na sastanku u februaru, rekli su visoki zvaničnici EU.

    Razgovori dolaze u trenutku kada se američki predsednik Džo Bajden suočava sa protivljenjem republikanaca njegovom zahtevu za još 60 milijardi dolara pomoći Ukrajini, dok se EU takođe bori za odobrenje novog paketa pomoći za Ukrajinu od 50 milijardi evra, čemu se protivi Mađarska.

    Konfiskacija ruske imovine i njena predaja Kijevu ublažila bi pritisak na Zapad da finansira ukrajinske ratne napore, ali evropski zvaničnici to odbacuju kao previše pravno rizično.

    “Oduzimanja kapitala ruske imovine neće biti. O tome nema dogovora među državama članicama EU”, naveo je neimenovani visoki evropski zvaničnik.

    Evropski zvaničnici zabrinuti su ne samo za zakonitost konfiskacije suverene imovine bez presedana, već i za potencijalne posledice po valutu evro. Investitori bi mogli da se povuku iz evro imovine zbog zabrinutosti da bi i njihov novac jednog dana mogao da bude zaplenjen.

    Pored toga, Moskva je upozorila da će uzvratiti konfiskacijom zapadne imovine u Rusiju, za koju neki izveštaji procenjuju da vredi 288 milijardi dolara.

  • Vukanović uputio oštru poruku Stanivukoviću

    Predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović komentarisao je aktuelna politička dešavanja u Bosni i Hercegovini, diplomatske skandale i prepirke političara u vezi zabrane ulaska u Srbiju pjevačici Selmi Bajrami.

    Vukanović je spomenuo i svog bivšeg “saborca” Draška Stanivukovića, gradonačelnika Banjaluke.

    – Privatni interesi su u prvom planu. Bio sam u zabludi misleći da Stanivuković neće biti korumpiran, ali je skrenuo i korumpiraniji je, iznevjerio je očekivanja i čim je skrenuo ja sam se udaljio. Ogromnu štetu je napravio, to je neoprostivo. Vidio sam da je počeo voditi kampanju protiv mene. Nećeš biti gradonačelnik, to ti garantujem, nećeš možda biti ni kandidat – naveo je Vukanović.

    Dodao je da se nisu borili da bi ispunjavao zahtjeve tajkuna.

    – Ne želim nikome zlo. Ali nismo se mi borili da se slika sa Dodikom, i da bi ispunjavao zahtjeve tajkuna i da bi napravio haos u Banjaluci. Napravio je partnerstvo s Dodikom. Trivić i Stanivuković su trebali biti spas, ispali su grobari PDP. Smatram da bi Igor Crnadak iz PDP mogao biti kompromisno rješenje i dobiti podršku. Pokazao je da je iskren opozicionar – rekao je Vukanović, prenosi N1.

    “Ne može se spuštenih gaća pregovarati”
    Vukanović je govorio i o posjeti evropskih zvaničnika.

    – Prosto je nevjerovatno kako je ponižena ova napaćena zemlja i kako smo poniženi mi građani koji ovdje živimo. Ponašaju se kao da su došle neke gazde u koloniju i mi smo ovdje njihovi vazali. Sada, ako oni drže u nekoj vrsti šaha ove političare na vlasti, onda im možda to daje za pravo. Ovako poniženje za jednu zemlju odavno nismo mogli vidjeti. Sve je krenulo od one večere samo za predstavnike HDZ. Mi ostali smo ili nekako manje vrijedni ili nismo dostojni razgovora – rekao je Vukanović i dodao:

    – I to što je uradio Plenković, samo zamislite da je neko iz BiH otišao u Zagreb i rekao neću da budem s Milanovićem i s ministrom inostranih poslova, nisu legitimni, ne sviđaju mi se Ovo ne znači da podržavam način na koji je izabran Komšić, ali tako grubo miješanje u unutrašnje stvari i prije svega ćutanje domaćih političara ne može se, što naš narod kaže, spuštenih gaća ni sa kim pregovarati. Ovdje nema nikakvih pregovora, to je odnos vazala i podanika prema svojim nalogodavcima. Oni uberu neki politički poen. Umjesto da Konaković podnese ostavku on se bavi nekom pjevačicom Selmom Bajrami – naveo je Vukanović.

    Prokomentarisao je i svađu oko Selme Bajrami:

    – Eto vidite čime se bave. Da komentarišemo šta je izjavila neka pjevačica. Ne, treba da pitam zašto Dodik, veliki srbenda i rusofil, nije otišao u Moskvu u oktobru u novembru, ko u pjesmi Željka Samardžića. Nema sastanka jer se prati evropska agenda. Zamislite da Josip Broz vidi ove šta rade. Čovjek je otišao u Bijelu kuću i pušio kubu, rekli mu zabranjeno, on rekao baš lijepo i nastavio – rekao je Nebojša Vukanović.

    Dodao je da ga je sramota ko nas predstavlja i da možemo biti partneri s EU, ali vazali ne.

  • Dodik poručio Marfiju: Saberite se!

    Dodik poručio Marfiju: Saberite se!

    Zaista ne znam s kojim pravom američka Ambasada daje ocjene o integritetu izbornog procesa u BiH. Sve dok ne kažete da li postoji poslanički klub Majkla Marfija s kojim treba da se dogovaramo o našim zakonima, miješanje u političke procese i dogovore unutar BiH je, u najmanju ruku bezobrazno, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    On je istakao da Ambasada SAD današnjim saopštenjem šalje nedvosmislenu poruku: “Mi hoćemo ovdje da se pitamo i odlučujemo. Nemaju šta predstavnici tri naroda da se dogovaraju, biće kako mi kažemo. Izbori nisu prilika da Srbi, Bošnjaci i Hrvati izaberu predstavnike koji će raditi za njihove interese, već koji će nama služiti”.

    • Teško mi je da se otmem utisku da Marfi neskriveno želi da u BiH dođe do nestabilnosti. Posebno je interesantno da nam o integritetu izbornog procesa priča Majkl Marfi koji je delegiran od strane administracije nakon čijeg izbora smo svjedočili najvećoj krizi u SAD, upadu u Kapitol i odsustvu primopredaje vlasti. Nažalost, svjedočili smo i ljudskim žrtvama – naveo je Dodik na društvenim mrežama.

    On je naveo da sada kada je Amerika nadomak nove izborne krize, ekipa Majkla Marfija pokušava da drži pridike o integritetu izbornog procesa.

    • Saberite se – poručio je Dodik.

    Dodik, koji je i lider SNSD-a, rekao je da ova stranka ostaje pri dogovoru postignutom 18. januara.

    • Pozivamo sve ostale stranke koje su učestvovale u dogovoru da se izjasne o tome ostaju li pri njemu nakon nelegitimnog miješanja američke Ambasade – naveo je Dodik.
  • Nastavljena bošnjačka diplomatija samovolja

    Nastavljena bošnjačka diplomatija samovolja

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković javno je podržao postupak ambasadora Zlatka Lagumdžije koji se, bez saglasnosti Predsjedništva, u ime BiH pridružio osudi navodnog agresorskog rata Rusije u Ukrajini. Reagovao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poručujući da privatni stavovi Bošnjaka nisu nikakva obaveza.

    Ambasadori BiH iz Republike Srpske kažu da Konaković nastavlja politiku bivše ministarke Bisere Turković.

    Podsjećamo, Kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH tražio je od Konakovića obrazloženje za Lagumdžijine postupke.

    Play Video

    Konaković je izjednačio ministarsku sa pozicijom srpskog člana Predsjedništva. Njega je podržalo 23 poslanika u bh. parlamentu, a Željku Cvijanović više od 310.000 birača. I pored toga odbija da odgovori na pismo iz njenog kabineta u kome traže pojašnjenje postupaka Lagumdžije.

    • Pisao je šef Kabineta Željke Cvijanović, na to pismo će odgovoriti moj šef kabineta kada se vrati s puta. Nije primjereno da se šef Kabineta predsjednice obraća meni. Kada se ona obrati meni, ja ću naravno odgovoriti njoj. Tu nema nikavih dilema, Lagumdžija je postupio ispravno u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i uradio ono što BiH mora da uradi, da nije kršio bi zakone ove zemlje, a taj Sporazum tretiramo kao zakon – rekao je Konaković.

    Zbog rezolutnog stava Republike Srpske, BiH nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji niti se odlukama zvaničnih organa pridružila takvoj politici EU. Iz Rusije je više puta ponovljeno da znaju da Srpska nema ništa sa sporadičnim istupima bošnjačkih zvaničnika.

    Predsjednik Republike Srpske poručuje da privatni stavovi bošnjačkih kadrova ne obavezuju Srpsku.

    • Pitanje odmetnute grupe ambasadora biće riješeno. Lagumdžija i njegovo imenovanje sporni su od početka, ali Republika Srpska željela je ostati dosljedna stavu da se ne upliće u imenovanja koja dolaze od strane Bošnjaka. Sada gledamo rezultate njihovih izbora. Došli smo do toga da u Turskoj bude odbijen ambasador kojeg su predložili muslimani i sve zbog pogubne politike koju vode Bošnjaci u BiH – kaže Dodik.

    Lagumdžija je na kritike odgovario rekavši da je podržao sporni dokument jer spoljna politika BiH prati EU. Ispada da Lagumdžija sluša Brisel, a ne Predsjedništvo koje ga je biralo.

    Srpski kadrovi u diplomatsko-konzularnim predstavništvima nisu iznenađeni što Konaković podržava Lagumdžijin postupak i to pravda instrukcijom o usklađivanju sa spoljnom politikom EU.

    • Sve ono što je radila ministarka Turković, nastaviće da radi ministar Konaković, odnosno da ne sluša Predsjedništvo. Mi ambasadori koji dolazimo iz Republike Srpske znamo odlično da smo imenovani od Predsjedništva BiH. Mi nemamo nikakve instrukcije nemamo od Konakovića i da imamo ne bismo ga poslušali, jer je Predsjedništvo zaduženo za spoljnu politiku – kaže stalni predstavnik Misije BiH pri UN u Ženevi Bojan Vujić.

    Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac navodi da je Lagumdžija bio ratni potpredsjednik Vlade tzv. RBiH i da je njegovo ponašanje kao ambasadora pri UN samo nastavak politike koja se kreira u sarajevskoj kuhinji.

    • Ne znam ko i kako može usklađivati spoljnu politiku BiH, a da to nije Predsjedništvo BiH, a Predsjedništvo nije donijelo takvu odluku niti je dalo manadt Lagumdžiji da stavi paraf, potpis na spisak zemalja koje imaju takav odnos prema sukobu u Ukrajini – ističe Košarac.

    Ministar spoljnih poslova BiH izazvao je negativne reakcije prozivajući Beograd zbog zabrane ulaska pojedinim licima iz BiH. Otišao je toliko daleko da je Srbiju nazvao “crnom rupom”. Istovremeno, brani ranije odluke OBA da zabrani ulazak Milošu Koviću, Goranu Petronijeviću i drugima u Republiku Srpsku, odnosno BiH.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da se Konaković upustio u analizu koju ne treba da radi, te da je neprihvatljivo nazivanje Srbije “crnom rupom”, dok se u isto vrijeme po BiH organizuju komemoracije teroristima i zabranjuju ulasci univerzitetskim profesorima.

  • Dodik: Priča o promjeni Ustava usmjerena da se sruši svaki dogovor

    Dodik: Priča o promjeni Ustava usmjerena da se sruši svaki dogovor

    Priča o promjeni Ustava BiH očigledno usmjerena da se sruši svaki mogući dogovor i da predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković zna da od toga nema ništa, poručio je lider SNSD-a Milorad Dodik.

    Dodik je naveo da Konaković savršeno dobro zna da njegovi Bošnjaci, muslimani, ne žele da promijene Ustav u tom dijelu.

    • Ni mi ne bi mogli da pristanemo na promjenu Ustava koja bi promijenila karakter odnosa u BiH i ugrozila konstitutivnost naroda, kao i postojanje same BiH. On zna da od toga nema ništa, ali hoće da posredno sruši inicijativu koju je predložio lider HDZ-a Dragan Čović u vezi sa izmjenom Izbornog zakona kako smo se i dogovorili – rekao je Dodik i dodao da podržava ono što je predložio Čović u dijelu koji se odnosi na izbor člana Predsjedništva u Federaciji BiH, a to znači Bošnjaka i Hrvata.

    To uvijek, kaže Dodik, bio njihov dogovor, kao i da je bio svjedok kada je upravo tako i dogovoreno.

    • Konaković vjerovatno sada želi da se izvuče kroz priču o Ustavu, zna da od toga nema ništa – ocijenio je Dodik.

    On smatra i da je jučerašnji boravak evropske delegacije doživio debakl kroz činjenicu da hrvatski premijer Andrej Plenković nije otišao u Predsjedništvo čime je zaobišao jednu od najvažnijih dejtonskih institucija i skrenuo pažnju na nešto što Evropa ne želi, a to je BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    Prema njegovim riječima, Evropa to ne želi da sluša već želi da je pretvori u neku građansku zemlju, a ovim potrezom Plenković je rekao da uvažava konstitutivnost.

    Dodik je dodao da se zato pojavljuju Majkl Marfi, Konaković i drugi koji bi trebalo da saniraju taj neuspješan dan koji gotovo ništa nije donio.

    • Ništa bolje ne stojimo niti razumijemo u BiH osim floskula, načela, pozivanja na neku daleku budućnost koju još niko nije ni spoznao, a ne znamo ni šta će biti iduće godine – zaključio je Dodik.
  • Stevandić: Lagumdžijino glasanje destabilizuje BiH i Bošnjacima će se vratiti kao bumerang

    Stevandić: Lagumdžijino glasanje destabilizuje BiH i Bošnjacima će se vratiti kao bumerang

    Glasanje ambasadora BiH pri Stalnoj misiji UN Zlatka Lagumdžije za antirusku izjavu u Savjetu bezbjednosti UN čin je koji samo destabilizuje BiH, uništava povjerenje među narodima i Bošnjacima će se jednog dana vratiti kao bumerang, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    On je u Beogradu izjavio da Bošnjaci sve rade smišljeno, da je sve dogovoreno ranije i onda Srbe dovode u poziciju da moraju da se bune i da objašnjavaju da je sve učinjeno mimo njihove volje.

    Stevandić je naglasio da je “srbofobija izvorno rusofobija” tako da Lagumdžija i ostali sada misle da su nanijeli štetu Srbima i Rusima i njihovim međusobnim odnosima.

    • A naši međusobni odnosi nisu protiv interesa BiH. Oni su mnogo stariji od trenutnog ukrajinskog sukoba, izdržali su mnogo teža vremena i nisu usmjereni protiv Bošnjaka i Hrvata – rekao je Stevandić.

    On sumnja da će ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković iskreno odgovoriti na zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da hitno i bez odgađanja u što kraćem roku dostavi informacije o okolnostima koje su prethodile postupku ambasadora Stalne misije BiH pri UN Zlatka Lagumdžije.

    • On se čuva da ne povrijedi svoje zapadne mentore i igra tu neku vrstu slaloma tako da i ako odgovori, to će biti neiskren odgovor – uvjeren je Stevandić.

    Lagumdžija je spornu zajedničku izjavu 47 zemalja potpisao u Njujorku bez odobrenja Predsjedništva BiH, koje je jedino nadležno za kreiranje spoljne politike.

  • Stevandić: Ambasadori koriste svoj politički uticaj i destabilizuju BiH

    Stevandić: Ambasadori koriste svoj politički uticaj i destabilizuju BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da bilo koja ambasada sebi ne smije da dozvoli tu vrstu luksuza da zagovara izmjene ustava zemlje domaćina, ali da ambasadori u BiH koriste politički uticaj i tako je destabilizuju.

    Povodom stava koji je saopštila američka Ambasade u Sarajevu da “BiH ne može u EU bez izmjene Ustava, odnosno Dejtonskog sporazuma”, Stevandić je rekao da je ustav unutrašnje pitanje jedne zemlje, a ambasadori sebi daju mnogo toga za pravo.

    • Oni koriste svoj politički uticaj koji u svakom pogledu destabilizuje BiH – rekao je Stevandić Srni.

    On je naveo da se ambasadori u BiH da sebi za pravo da se bave Ustavom do toga da se miješaju u uređivačku politiku pojedinih medija iako “formalno i pravno na to nemaju pravo”.

    Osvrnuvši se na posjetu premijera Hrvatske Andreja Plenkovića Sarajevu i to da je zbog Željka Komšića bojkotovao sastanak sa članovima Predsjedništva BiH, Stevandić je rekao da su u Sarajevu “pokušali da imaju dva Komšića, a vjerovatno će u budućnosti ostati i bez tog jednog”.

    • Ostaće i bez ovog jer će svi narodi naći autentične predstavnike kada ambasade prestanu da se miješaju u izbore i uređenje BiH – zaključio je Stevandić.
  • Oglasila se ambasada SAD o dokumentu iz Laktaša

    Oglasila se ambasada SAD o dokumentu iz Laktaša

    Američka Ambasada u Bosni i Hercegovini oglasila se o zapisnicima sa sastanka lidera u Laktašima.

    Nakon sastanka lideri su rekli kako su napravili pomake po brojnim pitanjima, između ostalih, oko izmjena Izbornog zakona.

    – Prijedlozi sadržani u dokumentu napisanom u Laktašima 18. januara govore mnogo o izborima, ali vrlo malo o izbornom integritetu. Kao što su Sjedinjene Američke Države već napomenule, jedini pravni način rješavanja presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi s Predsjedništvom su ustavne izmjene.

    Ostali prijedlozi u dokumentu bi ojačali trenutni neodgovorni sistem i pomaknuli stranačku politiku Bosne i Hercegovine prema oligarhiji, upravo pogrešnom smjeru za demokraciju u zemlji.

    Čini se da je jezik koji se odnosi na skeniranje glasačkih listića osmišljen kako bi se očuvale mogućnosti izborne prevare koje su mučile izbore u oktobru 2022., a ne kako bi se osiguralo da se glasački listić svakog građanina računa kao dat.

    Konačno, reforma biračkih odbora koja smanjuje kontrolu političkih stranaka nad tim tijelima ključna je za jačanje demokratije u zemlji – poručili su iz Ambasade SAD, piše Avaz.

  • Grlić Radman: Željko Komšić je uhljeb

    Grlić Radman: Željko Komšić je uhljeb

    Željko Komšić je uhljeb i uzurpator prava hrvatskog naroda u BiH, a hrvatski premijer Andrej Plenković postupio je državnički jer se s njime nije htio sastati prilikom posjeta Sarajevu, poručio je u srijedu hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman.

    “Komšiću nije stalo apsolutno ni do čega osim do vlastitoga ugodnog mjesta. Komšić je tipični primjer jednog uhljeba, uzurpatora na štetu hrvatskog naroda u BiH”, kazao je Grlić Radman novinarima u Zagrebu, prenosi Hina.

    “On bi trebao imati toliko morala i upitati se kako može dozvoliti sebi da bude uzurpator mjesta koje mu ne pripada“, poručio je Grlić Radman, dodavši da se za evropsku perspektivu BiH bore Plenković i hrvatska vlada, dok Komšić “još živi u starim obrascima upravljanja bivše države i nije mu stalo do europske perspektive”.

    “Plenković je postupio državnički jer upravo je time i pokazao poštovanje prema hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini. Svaki službeni susret s Komšićem upravo bi pokazao da se Hrvatska ne drži duha i slova dejtonskog sporazuma”, dodao je.

    Grlić Radman je odbacio kritike da Plenković ne poštuje institucije Bosne i Hercegovine, navevši za primjer da je primio u Zagrebu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i srpsku članicu Predsjedništva Željku Cvijanović.