Autor: INFO

  • Dodik: Politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje

    Dodik: Politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje

    Posjeta predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen dobar je znak za BiH i poruka da i EU vidi napore koje ulažu sve strane da se sprovedu potrebne reforme. Želimo da radimo na tome i to smo pokazali, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Ipak, oko nekih stvari jasno je da ne postoji konsenzus i tokom jučerašnjeg obraćanja mogli smo da čujemo tvrdnje koje nisu istinite, a tiču se usklađenosti sa spoljnom politikom EU – naveo je Dodik u objavi na Iksu.

    Istakao je da BiH nije i neće se pridružiti stavovima u kojima se njena neutralna pozicija dovodi u pitanje.

    • Republika Srpska se zalaže za mir i tu ne ostavljamo nikakav prostor za bilo koje drugo tumačenje, ali ne možemo i nećemo pristati da učestvujemo u sukobima velikih. Saosjećamo sa stradalima i odbijamo da budemo dio licemjerne politike u režiji Zapada – istakao je Dodik.

    Naveo je da je Republika Srpska protiv sankcija Rusiji i BiH nije uvela te sankcije.

    • Privatni stavovi Bošnjaka za nas nisu nikakva obaveza. Pitanje odmetnute grupe ambasadora biće riješeno. Lagumdžija i njegovo imenovanje sporni su od početka, ali Republika Srpska željela je ostati dosljedna stavu da se ne upliće u imenovanja koja dolaze od strane Bošnjaka. Sada gledamo rezultate njihovih izbora. Došli smo do toga da u Turskoj bude odbijen ambasador kojeg su predložili muslimani i sve zbog pogubne politike koju vode Bošnjaci u BiH. To je politika koja se miješa u sve, osim u ono što joj je posao – poručio je predsjednik Srpske.

    Dodik ističe da BiH ne može ići naprijed s politikom koja svaki dan ide s nekim podmetanjima i lažima.

    • Za napredak ka EU ključno je povjerenje između svih nas, prije svega Republike Srpske i FBiH, kao i tri naroda, Srba, Bošnjaka i Hrvata, koji su konstitutivni u BiH, a ovakvim pristupom koji pokazuju Bošnjaci to povjerenje se svaki dan sve više topi. Što se tiče Srpske, za nas je možda to i bolje, jer tako nas više niko neće moći spriječiti da sami idemo naprijed – kaže Dodik.

    Naglasio je da Srpska želi u EU, ali i FBiH treba konkretnim djelima da pokaže da želi isto.

    • Nećemo pristati da postanemo poslušnici i radimo sve što od nas neko traži, pa ni Evropa. Očekujemo poštovanje kao prema svakom ravnopravnom partneru, a to znači da politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje – zaključio je Dodik.
  • Da li je Konaković podlegao pritiscima Ambasade SAD; Poziv stranakama na sastanak o izmjenama Ustava BiH

    Da li je Konaković podlegao pritiscima Ambasade SAD; Poziv stranakama na sastanak o izmjenama Ustava BiH

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara i predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković izjavio je da je iz “trojke” upućen poziv parlamentarnim strankama na nivou BiH, da u ponedjeljak dođu na sastanak na kojem bi bilo razgovarano o izmjenama Ustava BiH.

    Prema njegovim riječima, cilj je da se riješi prioritetno pitanje i pretpostavka za izmjenu Izbornog zakona, koje se tiču provođenja presuda međunarodnih sudova.

    Konaković je rekao da je, osim ovog, prioritet i pitanje izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, navodeći da je njegovo rješavanje moguće samo u paketu sa drugim izmjenama Izbornog zakona.

    • Ako se vratimo na dio neumske energije, na poligon onoga što smo imali, taj proces ćemo uspješno završiti u roku, da li do kraja februara ili aprila, sada su to termini o kojima je teže govoriti – izjavio je Konaković novinarima u Sarajevu.

    Govoreći o prijedlogu izmjena Izbornog zakona, on je rekao da ništa nije usklađeno niti usaglašeno, navodeći da su predsjednici stranaka u vlasti na nivou BiH dali načelnu saglasnost za ozbiljne procese, te da timovi stranaka posljednjih nekoliko dana rade na tome.

    Konaković je rekao da u vezi sa izmjenama Izbornog zakona koje se tiču Centralne izborne komisije BiH ne postoji nikakav problem, ističući da ovo, kako je naveo, sada političko tijelo sastavljeno od različitih savjetnika različitih političara, mora biti promijenjeno.

  • Budimir: Uticaj Amerike presudan u FBiH, Dodik je potpisao sporazum sa narodom

    Budimir: Uticaj Amerike presudan u FBiH, Dodik je potpisao sporazum sa narodom

    Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir ocijenio je da oglašavanje američkog ambasadora Majkla Marfija o unutrašnjim političkim pitanjima najbolje govori o tome koliko je BiH suverena i istakao da je poražavajuće što takvo djelovanje u Federaciji BiH postaje presudan faktor.

    Mene kao građanina brine to što lokalni politički akteri u FBiH ne vide da imaju odgovornost prema ovoj zemlji. Moraju da preuzimaju odgovornost mimo onih koji dolaze sa strane i zastupaju svoj interes, koji nisu u vezi sa životima građana Republike Srpske i FBiH – istakao je Budimir, komentarišući za Srnu saopštenje Ambasade SAD u kojem se navodi potreba izmjene Dejtonskog sporazuma, a nakon dogovora političkih predstavnika u Laktašima.

    Budimir je istakao da Republika Srpska vodi suverenu politiku, što je normalno u predstavničkoj demokratiji.

    • Ono što imamo sa druge strane nije dobro za budućnost BiH i mlade ljude koji ovdje treba da žive. Ako izostane dogovor, odgovornost je na političarima u Federaciji koji dopuštaju da pritisci budu presudni u donošenju njihovih odluka. S druge strane, konstantna je i odgovornost stranog faktora – istakao je Budimir, koji je i profesor međunarodnih odnosa.

    On je naveo da je riječ o uticaju Anglo-Amerikanaca, koji ne odustaju od miješanja u unutrašnje prilike BiH, te pokušavaju da nametnu tezu da su oni glavni arbitri prilikom donošenja svih odluka.

    • To je porazno. Pokazuje da je BiH najgori oblik kolonije – dodao je Budimir.

    Govoreći o izjavi Kristijana Šmita da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ako BiH dobije kandidatski status za članstvo u EU, trebalo da potpiše izjavu o lojalnosti prema BiH, Budimir je naglasio da je predsjednik Republike Srpske izjavu potpisao onog trenutka kada je dobio najveću podršku na izborima.

    • To je lojalnost. Najvažnija lojalnost je prema srpskom narodu i Ustavu Republike Srpske, a s tim u vezi i Ustavu BiH – poručio je Budimir.
  • Košarac: Najveći doprinos Šmita biće da napusti zemlju u kojoj je ilegalac

    Košarac: Najveći doprinos Šmita biće da napusti zemlju u kojoj je ilegalac

    Najveći doprinos koji Kristijan Šmit može dati evropskom i svakom drugom putu BiH je da momentalno napusti ovu zemlju, u kojoj je ilegalac, ocijenio je član Glavnog odbora SNSD-a Staša Košarac.

    • Svako unese radost u prostoriju – neko kad uđe, neko kada izađe. Ova druga situacija je u slučaju Šmita – napisao je Košarac na Instagramu.

    On je poručio Šmitu “da nas poštedi svojih notornih i prvorazrednih gluposti”.

    Kristijan Šmit rekao je da, ako u martu budu otvoreni pregovori BiH sa EU, onda oni moraju biti povezani sa izjavom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o lojalnosti BiH, odnosno da bi Dodik morao da “potpiše izjavu o lojalnosti državi BiH”.

  • Vulić: Međunarodni faktor ne želi napredak BiH

    Vulić: Međunarodni faktor ne želi napredak BiH

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Sanja Vulić rekla je u našem Јutarnjem progrmau je da je očigledno da međunarodni faktor ne želi napredak BiH, te da je jedina šansa da sami razvijamo Republiku Srpsku.

    Јuče na sastanku sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen sam pitala kako bi se osjećali da neki nelegitimni i nelegalni stranac “nameće” odluke i napada institucije. Ona nije ništa rekla. Samo je pohvalila volju za ulazak u EU – navela je Vulićeva.

    Vulićeva je rekla da su iz Srpske opredijeljeni za ispunjavanje 14 uslova.

    – Podsjećam da je jedan od uslova i da nema stranaca u Ustavnom sudu BiH. Takođe, kakva je to zemlja gdje stranci misle da mogu nametati neke odluke, gdje je tu demokratija i kakva je uloga i nas poslanika u PS BiH, ako neki stranac donosi odluke umjesto nas? – upitala je Vulićeva.

    Istakla je da je BiH kolonija koja odgovara Kristijanu Šmitu i dijelu međunarodne zajednice.

    – On nije izabran u SB UN, nelegalan je i nelegitiman – navela je Vulićeva.

    Istakla je da su stranke iz FBiH poslušnici pojedinih ambasada.

    – Mi iz Srpske poštujemo sve oni što se dogovorimo, ali stranke iz FBiH prvo pristanu na dogovor, a onda mijenjaju stavove, jer imaju mentore iz međunarodnog faktora – izjavila je ona.

    Navela je da stranke iz FBiH ne mogu bez tutora.

    – Mi se zalažemo za ispunjavanje prioriteta i dejtonsku BiH, a oni nemaju stavovi – rekla je Vulićeva.

  • Pacijent se ubio skokom kroz prozor

    Pacijent se ubio skokom kroz prozor

    Još jedno samoubistvo desilo se u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske, kada je stariji muškarac skočio sa prozora zgrade, potvrđeno je za Srpskainfo.

    Prema našim informacijama, slučaj je policiji prijavljen u nedjelju ujutru i na lice mjesta izašla je patrola i obavila uviđaj.

    Kako Srpskainfo saznaje, tijelo je pronašao radnik obezbjeđenja UKC Srpske i o tome obavijestio policiju.

    Tokom protekle tri godine više osoba počinilo je samoubistva u UKC Srpske, a samo 2021. godine se desilo šest samoubistava.

    Zbog ovih slučajeva, iz UKC Srpske su preduzeli određene bezbjednosne mjere kako bi spriječila pacijente da počine samoubistvo.

  • Đajić na partijskom sastanku poručio da Dodika ne treba gledati kao predsjednika stranke već da stvari „uzmu u svoje ruke“

    Đajić na partijskom sastanku poručio da Dodika ne treba gledati kao predsjednika stranke već da stvari „uzmu u svoje ruke“

    „Milorada Dodika ne možemo gledati kao predsjednika naše partije već mi moramo preuzeti stranačke stvari u svoje ruke“, poručio je sinoć u punoj sali u krugu Čajaveca partijskim kolegama predsjednik Gradskog odbora SNSD Banjaluka, Vlado Đajić, saznaje Srpskainfo od izvora koji su prisustvovali sastanku.

    Prema tvrdnjama našeg izvora Đajić je većinu sastanka govorio o „nezakonitostima“ gradske administracije i gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića.

    Naš sagovornik kaže da je Đajić pomenuo i to da je Stanivuković skupio potpise za održavanje Skupštine grada Banjaluka i da to treba spriječiti.

    – U jednom momentu se dotakao i predsjednika SNSD Milorada Dodika navodeći kako njega ne treba miješati u događanja u Banjaluci i odluke koje donesu – navodi naš izvor iz vrha stranke.

    Ističe da je Đajić, između ostalog, naveo kako Dodik treba da se bavi visokom politikom, odnosno „državnim“ problemima, a da lokalne trebaju „oni da preuzmu“.

    – U ovom trenutku mi njega ne možemo gledati kao našeg predsjednika partije, već kao predsjednika države. Ove partijske stvari treba da mi preuzmemo i da mi to radimo, da ga tu ne trošimo jer ima drugih ozbiljnijih problema – rekao je Đajić.

    Podsjećamo, Đajić je juče sazvao sastanak u prostorijama Gradskog odbora SNSD Banjaluka na koji su došli predsjednici mjesnih odbora, funkcioneri SNSD iz Banjaluke, odbornici, poslanici, predstavnici Aktiva žena SNDS Banjaluka, Udruženja penzionera SNSD Banjaluka i Aktiva mladih SNSD Banjaluka.

    Sastanak je, kako se navodi iz banjalučkog SNSD, „održan s ciljem da se uvede red i zakon u funkcionisanju Grada Banjaluka“.

    Nakon sastanka Đajić je zaprijetio da u slučaju da bude sazvana sjednica Skupštine grada Banjaluka bez SNSD i predsjednika Skupštine, podići će se borci, svi članovi i simpatizeri SNSD i pozvati građane da izvrše blokadu Banjaluke.

  • Na kritike zbog samovoljnog glasanja protiv Rusije, Lagumdžija odgovara analizom stanja u Palestini

    Na kritike zbog samovoljnog glasanja protiv Rusije, Lagumdžija odgovara analizom stanja u Palestini

    Nakon žestokih reakcija i kritika iz Republike Srpske zbog samovoljne odluke ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije da podrži izjavu kojom se Rusija poziva da “prekine agresorski rat i povuče svoje trupe iz Ukrajine”, Lagumdžija se oglasio porukom u kojoj analizira stanje na Bliskom istoku i Palestini.

    Nema mira bez države Palestine u miru sa Izraelom stoji u izjavi EU zemalja članica kojoj se pridruzila Bosna i Hercegovina na Savjetu Bezbjednosti UN o stanju na Bliskom Istoku i Palestini što ponovo govori o usklađenosti naše spoljne politike sa EU, poručio je Lagumdžija na Tviteru.

    Iako najnoviji gaf ambasadora BiH pri UN nije prvi slučaj kada je bez odobrenja Predsjedništva BiH samovoljno donosio odluke i glasao o važnim spoljnopolitičkim pitanjima, nakon posljednjeg Lagumdžijinog ispada srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović zatražila je od ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića da hitno i bez odlaganja, u što kraćem roku, dostavi informacije o okolnostima koje su prethodile postupku ambasadora BiH pri UN.

    U zahtjevu se navodi da je Lagumdžija potpisao zajedničku izjavu bez ovlaštenja i saglasnosti članova Predsjedništva BiH, kao nadležnog organa za vođenje spoljne politike.

  • Srušio se ruski avion, najmanje 65 mrtvih

    Srušio se ruski avion, najmanje 65 mrtvih

    Ruski transportni avion Il-76 u kom su se nalazili ukrajinski zarobljenici koji su transportovani na razmjenu srušio se u Belgorodskoj oblasti, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

    “Oko 11.00 časova po moskovskom vremenu, tokom redovnog leta u Belgorodskoj oblasti srušio se avion Il-76. U njemu se nalazilo 65 zarobljenih vojnih lica Oružanih snaga Ukrajine, šest članova posade aviona i tri u pratnji lica”, navodi se u saopštenju, prenosi Nova.rs.

    Kako se navodi, komisija Vojno-kosmičkih snaga Rusije otišla je na mjesto vanredne situacije da bi istražila uzroke katastrofe.

    Regionalni guverner Vjačeslav Gladkov rekao je da je upoznat sa “incidentom”, ali nije iznio dalje detalje.

  • Banjalučanin snimao žene u toaletu tržnog centra i napao obezbjeđenje

    Banjalučanin snimao žene u toaletu tržnog centra i napao obezbjeđenje

    Banjalučka policija uhapsila je M.S. iz tog grada za kojeg se sumnja da je u ženskom toaletu jednog tržnog centra fotografisao i snimao djevojke, a potom napao radnika obezbjeđenja.

    Kako saznajemo u pitanju je muškarac koji je i ranije hapšen zbog sumnje da je tajno snimao djevojke na isti način.

    “Službenici Policijske uprave Banjaluka uhapsili su M.S. iz Banjaluke, zbog osnova sumnje da je počinilo krivično djelo neovlašteno fotografisanje i tjelena povreda”, navode iz policije.

    Naime, sinoć oko 19 časova, radnik obezbjeđenja tržnog centra u Banjaluci prijavio je da je muškarac ušao u prostorije ženskog toaleta, te da sumnja da isti snima ili fotografiše djevojke koje se nalaze u toaletu.

    “Policijski službenici su izašli na lice mjesta i potvrdili navode prijave, a prilikom izvođenja iz toaleta lice M.S. je fizički napalo radnika obezbjeđenja zadajući mu udarac nogom, usljed čega je isti zadobio tjelesne povrede”, navode iz policije.

    Slijedi kriminalistička obrada M.S. i o svemu navedenom obaviješten je dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.