Autor: INFO

  • Miličević: Teško ide postizanje kompromisa opozicije za izbore u Banjaluci

    Miličević: Teško ide postizanje kompromisa opozicije za izbore u Banjaluci

    Predsjednik SDS-a Milan Miličević rekao je da će opozicione stranke imati dogovor o zajedničkom kandidatu za načelnike i gradonačelnike u više od 90 odsto lokalnih zajednica u Srpskoj, ali da teško ide postizanje kompromisa kada je riječ o Banjaluci, dok u Bijeljini postoje problemi u komunikaciji SDS-a i PDP-a.

    Nije dobra poruka da ne idemo sa zajedničkim kandidatom u Banjaluci, ali očigledno postoji duboka podijeljenost o tom pitanju. SDS pokušava da napravi dogovor, ali ako to ne bude moguće nije isključeno da SDS ide sa svojim kandidatom za gradonačelnika Banjaluke – rekao je Miličević, saopšteno je iz SDS-a.

    On je naveo da se nekoliko članova Predsjedništva SDS-a, koji su nedavno u Bijeljini imali sastanak sa /gradonačelnikom/ Ljubišom Petrovićem, saglasilo da postoji namjera da Petrović bude kandidat SDS-a za gradonačelnika Bijeljine.

    – Postoje problemi u komunikaciji SDS-a i PDP-a u Bijeljini i nezadovoljstva oko sporazuma koji je postojao u predizbornom periodu, kao što postoji problemi oko sporazuma u Banjaluci sa strane SDS-a sa Draškom Stanivukovićem. O tome treba razgovarati i pokušati prevazići – istakao je Miličević.

    On tvrdi da stranke na vlasti nemaju iskrenu namjeru da mijenjaju izborni zakon, dodaju da da nije rješenje bojkot izbora na kojima će SDS učestovati.VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Ove godine eksperimentalna mala matura u svim osnovnim školama u Srpskoj

    Ove godine eksperimentalna mala matura u svim osnovnim školama u Srpskoj

    U svim osnovnim školama u Republici Srpskoj u ovoj školskoj godini biće sprovedena eksperimentalna mala matura za učenike završnog razreda osnovne škole, a testovi pred đacima će se naći 29. i 30. maja ove godine, potvrđeno je iz Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske.
    Prosvjetni radnici smatraju da je jako bitno da se sprovodi mala matura, te se nadaju da će od naredne školske godine mala matura početi da se vrednuje prilikom upisa u srednje škole.

    “U skladu sa programom eksperimentalne male mature, učenici devetog razreda će rješavati nizove zadataka objektivnog tipa iz srpskog jezika, jezika bošnjačkog naroda, za učenike koji jezik bošnjačkog naroda izučavaju na prostoru Republike Srpske i matematike”, kazali su iz Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske.

    Ističu da je planirano da se eksperimentalna mala matura realizuje 29. i 30. maja ove godine.

    “Učenici će zadatke iz srpskog jezika, odnosno jezika bošnjačkog naroda rješavati 29. maja, a zadatke iz matematike 30. maja tekuće godine”, kazali su iz Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske.

    Ljubiša Blagojević, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola dobojske regije i direktor Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” Doboj, kazao je za “Nezavisne novine” da je jako dobro što će u ovoj godini u svim osnovnim školama u Srpskoj biti sprovedena mala matura, što do sada nije bio slučaj.

    “Ranijih godina, jedan broj škola je učestvovao u eksperimentalnoj maloj maturi, a ove školske godine sve škole će imati ovu provjeru znanja”, kazao je Blagojević.

    Ističe da je njihova škola i prošle godine učestvovala u eksperimentalnoj maturi.

    “Nadam se da će od naredne godine prestati da bude eksperimentalna matura, te da će biti zvanično da se polaže mala matura koja će imati uticaj prilikom upisa u srednje škole”, kazao je Blagojević.

    Ističe da đaci, sve dok ne bude pravo vrednovanje male mature, neće joj davati poseban značaj.

    “Ovo je sada bukvalno treniranje nekih pravila kako će to izgledati kada to bude zvanično. Sigurno je da će se djeca potruditi da bolje urade testove kada budu znali da će im od toga zavisiti koju školu će moći upisati”, kazao je Blagojević i zaključio da se nada da će od naredne školske godine to biti zvanično pravo polaganje.

    Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da se nada da će ova školska godina biti posljednja godina kada se vježba mala matura.

    “Ranijih godina sprovođenje male mature bilo je neki vid vježbe i to će biti još ove godine, ali se nadamo da će u narednim godinama mala matura imati svoj efekat kod upisa u srednje škole”, rekao je Popržen.

    Da je jako značajno da se među đacima sprovede mala matura smatra i Milorad Nadeždin, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola hercegovačke regije i direktor OŠ “Sveti Vasilije Ostroški” Trebinje.

    “Jako je bitno da se među učenicima završnih razreda osnove škole sprovodi mala matura, pa makar i eksperimentalna, ali se nadamo da će se od naredne školske godine vrednovati za upis u srednje škole”, kazao je Nadeždin.

  • Miloš Biković sklonjen iz serije “White Lotus”

    Miloš Biković sklonjen iz serije “White Lotus”

    Poznati srpski glumac Miloš Biković trebalo je da se pojavi u novoj, trećoj sezoni serije “White Lotus”. Međutim, kako javlja portal “Deadline”, HBO je odustao od saradnje sa Bikovićem, koji je trebalo da tumači lik Rusa po imenu Valentin.

    Uloga će pripasti drugom glumcu.

    Posle ovde odluke, Biković se oglasio saopštenjem na društvenoj mreži “Iks”, na srpskom, engleskom i ruskom jeziku.

    “Odrastao sam u zemlji razorenoj ratom. Kada sam imao 11 godina, dane i noći sam provodio u skloništu, dok je bombardovana moja zemlja i moj rodni grad. Takvu pustoš nikad nikome ne bih poželeo. Svakim danom je sve više sukoba svuda u celom svetu. Svaki od njih je različit. I svaki od njih je strašan. Voleo bih da svi oni prestanu i da pobedi princip ljubavi. Danas se protiv mene vodi ciljana kampanja, koja kroz spoljni uticaj stvara ozbiljan presedan, bacajući senku na suštinu umetničke slobode. Rezultat takvog narativa je trijumf besmisla i poraz umetnosti”, naveo je Biković.

    “Počastvovan sam što sam izbaran da budem deo ‘White Lotus’-a, TV serije koju veoma uvažavam, i uz kolege koje izuzetno poštujem. Ipak, moje učešće u njoj nije moguće iz razloga koji su van domena kulture, i ja se neću poklanjati narativu koji ugrožava moj integritet. Želim da se zahvalim svima koji su bili uz mene, a mojim kolegama želim veliki uspeh u novoj sezoni. Uprkos svemu, ja i dalje verujem da umetnost leči i da može da ujedini čovečanstvo. Stoga će moja uverenja i moja posvećenost umetnosti ostati nepromenjeni”, dodao je.

    Podsećanja radi, ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova oglasilo se nedavno, nakon vesti da će Miloš Biković igrati u trećoj sezoni serije “Beli lotos” (White Lotus) i uputili zahtev HBO-u da Biković ne igra u toj seriji.

    U objavi se nalaze i snimci Bikovića sa različitim replikama u filmovima, izjavama o Rusiji, ali i nagradama koje je dobijao u Srbiji i Rusiji.

    “Da li je u redu da radite sa osobom koja podržava genocid i krši međunarodno pravo”, pitanje je koje su uputili Ukrajinci HBO platformi.

  • Bombarderi iz SAD-a pogodili više od 80 meta u Siriji i Iraku

    Bombarderi iz SAD-a pogodili više od 80 meta u Siriji i Iraku

    U osvetničkom napadu koji su Sjedinjene Američke Države pokrenule sinoć, uništeno je najmanje 85 meta, i to bombarderima koji su stigli iz SAD-a.
    Sjedinjene Američke Države su kasno sinoć pokrenule napade na ciljeve u Siriji i Iraku koji su povezani sa Iranom. U saopćenju američke vojske se navodi da su usmjereni na snage Iranske revolucionarne garde i miliciju koja je povezana s njima. Do osvetničkih napada dolazi kao odgovor na napad dronom na američku bazu u sjeverozapadnom Jordanu gdje su stradala tri vojnika, a sama baza je bila tajna.

    U napadima koje je SAD pokrenula, pogođeno je najmanje sedam lokacija od kojih su četiri u Siriji i tri u Iraku. Na tih sedam lokacija je uništeno više od 85 meta koje podrazumijevaju komandne i kontrolne štabove, logistička čvorišta i skladišta za oružje.

    Američka vojska je u svojim napadima u petak koristila vojne avione velikog dometa poznate kao bombarderi B-1. Rečeno je da je letjelica, opisana na web stranici zračnih snaga kao “kičma američkih snaga dugog dometa”, doletjela direktno iz SAD-a.

    Američki predsjednik Joe Biden je u izjavi jasno naznačio da će biti još napada. Glasnogovornik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je: “Vrlo je moguće da je ono što ćete vidjeti ovdje višestepeni pristup, ne samo jednu akciju, već potencijalno više akcija”.

    Iz SAD-a tvrde da bi napadi mogli biti mnogo učestaliji i efikasniji nego što jesu, ali da su vrlo pažljivi zbog civila u targetiranom području. Iako imaju uslove za napade u lošim vremenskim uslovima i uslovima loše vidljivost, ističu kako su odlučili ići postepeno i sigurno.

  • Vulić: Vodi se hibridni rat protiv Srpske; Cilj – nestanak Srba sa ovih prostora

    Vulić: Vodi se hibridni rat protiv Srpske; Cilj – nestanak Srba sa ovih prostora

    Protiv Republike Srpske vodi se hibridni rat, a njegov cilj je nestanak Srba sa ovih prostora, rekla je Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, gostujući u našem Јutarnjem programu.

    Posjeta Sarajevu zamjenika američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove DŽejmsa O'Brajena, prema riječima Vulićeve nije donijela ništa dobro.

    • Nevjerovatno da neko ko bi trebao da bude tumač Dejtonskog sporazuma priča takve gluposti. BiH je plijen u određenim strukturama SAD. To je jedna hobotnica koja radi na onome što se zove unitarna BiH. Kakav licjemer morate biti da govorite o secesiji Republike Srpske, a u njegovoj državi se na velika zvona govori o secesiji Teksasa – naglasila je Vulićeva.

    Ona podsjeća da je Amerika bila uzor demokratije na ovim prostorima.

    • Učili su nas demokratiji, a sada rade sve suprotno od toga. Ukoliko ne bude Dejtonske BiH, pkašim se da uopšte neće biti BiH – rekla je Sanja Vulić.

    DŽejms O Brajen, koji je i učesnik dejtonskih pregovora, rekao je da imovina pripada BiH.

    • Cjelokupna BiH ima nemjerljivo prirodno bogatstvo, a mi smo za njih samo plijen. Institucije Republike Srpske su jedine koji brane stavove suvereniteta kako BiH, tako i Republike Srpske – poručila je Vulićeva.

    Bošnjačke političare vidi kao produženu ruku određenog dijela međunarodne zajednice.

    • Bošnjački političari su kukavice, tu su kao ikebane da ispoštuju instrukcije O'Brajana i ostalih. Pravi faktor nestabilnosti u BiH je upravo bošnjački korpus, koji sluša samo međunarodne mentore. Јasno je da je Republika Srpska za saradnju sa NATO, ali bez članstva u Alijansi – poručila je Vulićeva.
    • U ponedjeljak, 5. februara, zakazano je ročište u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Predmet je zvanično razdvojen od v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića.
    • Sve je jasno, sudi se institucijama Republike Srpske, a ne Dodiku i Lukiću – istakla je Vulićeva.
  • Stevandić: Srpska je meta Zapada jer nije potčinjena

    Stevandić: Srpska je meta Zapada jer nije potčinjena

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je Izborni zakon BiH dogovoren na sastanku u Laktašima, te da će, ukoliko “trojka” napravi problem koji treba da rješava Kristijan Šmit, Srpska donijeti svoj zakon.

    Stevandić je naveo da je sada na potezu “trojka” i da Srpska neće dozvoliti da se ide kontra Venecijanske komisije koja je jasno rekla da zakone donose parlamenti, a ne neakreditovani pojedinci.

    On je rekao da ima političkih sagovornika među Bošnjacima u Federaciji BiH, ali da nema ljudi koji mogu da ispoštuju dogovor.

    Stevandić je podsjetio da su na zadnjem sastanku u Laktašima iz “trojke” rekli da mogu ispoštovati sve, a kad su stigli pozivi iz američke Ambasade počeli su da bježe od dogovora.

    • Srpska se drži dogovora. Strana smo koja je za mir, protiv rata, i koja želi da sačuva vrijednosti Dejtona i da nema donošenja odluka u BiH bez saglasnosti sva tri naroda i oba entiteta. Mnoge geopolitičke faktore ovakav stav Srpske nervira. I nastupaju prema Srpskoj sa stavom da je naš nestanak njihovo dokazivanje geopolitičke moći – rekao je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, Šmit je izvršilac naloga geopolitičkih centara moći.

    • Zato su ga promovisali u takozvanog visokog predstavnika i bez potvrde Savjeta bezbjednosti. U borbi sa Šmitom, Srpska ne može da bude poražena, a Šmit je već izgubio – rekao je Stevandić za “Večernje novosti”.

    Kada je riječ o sve jačim pritiscima iz Ambasade SAD u BiH, Stevandić kaže da se ova ambasada i ambasador Majkl Marfi ponašaju kao da je BiH neki “amerikanistan”, kao i da su počeli da reaguju na pravilnike u Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

    On je dodao da se može očekivati i da Amerikanci reaguju i “na količinu alkohola u banjalučkom pivu ili šećera u kafi”.

    Odgovarajući na pitanje zašto je Srpska konstantno na meti zapadnih sila, Stevandić je naglasio da je to zato što je, osim Srbije, jedina zemlja u Evropi gdje strani ambasadori ništa ne određuju.

    • Samo u Srbiji i Srpskoj strani ambasadori ne postavljaju ministre, ne odlučuju koja će biti koalicija na vlasti i zbog toga smo meta. Motiv napada na Srpsku zapadnih sila je taj što smo mi nepotčinjeni. Srpska i Srbija su najnepotčinjeniji i samostalni dijelovi Evrope – ocijenio je Stevandić.

    Govoreći o sudskom procesu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, on je rekao da nema nijednog pravnog mehanizma da Dodik bude legalno osuđen.

    Stevandić kaže da je potpuno jasno da se prihvatanjem pravnog nasilja OHR-a i stranih ambasada uništava struktura Srpske.

    • Ako predsjednik Srpske ne može da potpiše neki zakon, bojeći se zatvora, onda je obesmišljena i Narodna skupština Srpske i ne znam zašto da zasjedamo. Institucionalno obesmišljavanje Srpske značilo bi kraj Srpske – zaključio je Stevandić.
  • Kojić: Predstavnici Alijanse bombardovanje ne vide kao zločin

    Kojić: Predstavnici Alijanse bombardovanje ne vide kao zločin

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je da je potpuno jasno da predstavnici NATO-a bombardovanje Republike Srpske 1995. godine i Srbije 1999. godine vide kao političko i pitanje stvaranja novog poretka na teritoriji bivše Јugoslavije u tom periodu, a ne kao zločin.

    Nesporno je da oni od svake žrtve žele da naprave političko pitanje – rekao je Kojić komentarišući izjavu zamjenika generalnog sekretara Sjevernoatlantske alijanse Mirče DŽoane da su najave pojedinačnih tužbi iz Srbije i Srpske protiv NATO-a za štetu prouzrokovanu bombardovanjem osiromašenim uranijumom “pokušaj da se iz političkih razloga vrate neka sjećanja iz prošlosti”.

    Kojić je istakao da je prioritetno pitanje tih tužbi da žrtve, koje su od posljedica bombardovanja osiromašenim uranijumom oboljele od malignih bolesti i porodice stradalih u bombardovanju, dobiju ne materijalnu odštetu, nego satisfakciju za to što do sada niko nije odgovarao za ta zlodjela.

    • Činjenica da niko nije odgovarao ni za jednu žrtvu NATO bombardovanja Republike Srpske i Srbije potvrđuje da NATO može da provodi silu nad malim zemljama i brojčano malim narodima, a da to predstavlja kao političko pitanje – ocijenio je Kojić.

    Ističući da je riječ o bolnom pitanju za porodice žrtava i cjelokupni srpski narod, Kojić je konstatovao da je vrijeme da se dobije bilo kakva satisfakcija kad već nije moguće kažnjavanje pred krivičnim sudovima odgovornih za bombardovanje, ubijanje, uništavanje infrastrukture, fabrika i domova.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić je nedavno razgovarao sa advokatima Srđanom Aleksićem i Anđelom Fjore Tartaljom o nadoknadi štete za ugrožavanje života i zdravlja stanovnika Srpske zbog NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom.

    Tartalja je pred italijanskim sudovima dobio više od 300 presuda protiv Ministarstva odbrane Italije, a u korist italijanskih vojnika oboljelih ili preminulih od raka nakon što su u misijama na Kosovu i Metohiji, BiH, Iraku, Siriji i Avganistanu bili neposredno izloženi osiromašenom uranijumu.

    On pomaže pravnom timu Aleksić, koji je podnio 2022. godine Višem sudu u Beogradu pet tužbi u kojima se zahtijeva nadoknada štete od NATO-a kojeg su tužili građani oboljeli od kancera nakon što su neposredno bili izloženi dejstvu osiromašenog uranijuma.

  • Putin šalje Vagnerovce da “završe” rat

    Putin šalje Vagnerovce da “završe” rat

    Bivši Vagnerovi plaćenici se možda vraćaju u Ukrajinu, ali ovog puta kao deo ruske nacionalne garde, kažu britanski obaveštajci.

    Ruska nacionalna garda Rosgvardija će pod svoje okrilje uzeti bivše borce Vagnerove grupe i oni bi uskoro mogli ponovo da budu raspoređeni u Ukrajini, navode britanski obaveštajci.

    To je poslednji u nizu poteza Moskve da preuzme punu kontrolu nad ovom plaćeničkom organizacijom.

    Ruski predsednik Vladimir Putin je krajem decembra ovlastio Nacionalnu gardu Rusije, poznatiju kao Rosgvardija, da formira sopstvene dobrovoljačke jedinice. Rosgvardija će tako sada integrisati tri bivša Vagnerova jurišna odreda u svoju prvu dobrovoljačku jedinicu, koja će verovatno biti raspoređena u Ukrajini i Africi. Navodno, onima koji odu u Ukrajinu biće ponuđen ugovor na šest meseci, dok će onima koji završe u Africi ugovor potpisati na devet meseci.

    “Integracija Vagnerovih bivših jurišnih odreda u dobrovoljačku jedinicu Rosgvardije vrlo verovatno ukazuje na to da je Vagner podređen Ruskoj nacionalnoj gardi“, dodaje britansko Ministarstvo odbrane, piše Business Insider. Rosgvardija, osnovana 2016. godine, često se naziva Putinovom privatnom vojskom jer je direktno njemu podređena. Putin je od avgusta prošle godine potpisao zakon po kome je Nacionalna garda dozvoljena da bude opremljena teškim naoružanjem. Na Zapadu je to protumačeno kao pokušaj jačanja Putinove “privatne vojske”.

    “S obzirom na to da je general Viktor Zolotov (prvi čovek Rosgvarda) ranije nagovestio da teško naoružanje treba da uključuje artiljeriju i jurišne helikoptere, ovaj potez sugeriše da Kremlj udvostručuje resurse Nacionalne garde, kao jedne od ključnih bezbednosnih organizacija režima. pisalo je onda britansko ministarstvo odbrane.

    Odigrali su ključnu ulogu

    Rosgvardija je uspela da se uplete u regione Ukrajine pod ruskom kontrolom. Analitičari Instituta za proučavanje rata (ISV) rekli su u decembru da Moskva koristi Nacionalnu gardu da proširi svoju kontrolu nad okupiranom teritorijom bez oslanjanja na trupe na frontu. Ovaj razvoj događaja označava poslednje poglavlje u padu Vagnerove grupe, čiji su neustrašivi “nezavisni“ borci sada podređeni ruskoj državi. Porodica Vagner odigrala je ključnu ulogu u višemesečnoj borbi za Bahmut, u kojoj je stradalo na desetine hiljada ljudi.

    Posle neuspele Vagnerove pobune, a kasnije i smrti njihovog osnivača Jevgenija Prigožina, Kremlj je preuzeo kontrolu nad plaćenicima, posebno onima u Africi, gde su delovali kao Putinova produžena ruka u nekoliko zemalja. Proteklih godina na tom kontinentu su u više navrata bili optuženi za razna krivična dela i kršenje ljudskih prava. Nova ruska vojna formacija, Afrički korpus (koji deli ime sa nacističkom jedinicom), čak pokušava da regrutuje bivše Vagnerove plaćenike za borbene operacije širom kontinenta.

  • U Banjaluci otvorena izložba “Sveti Sava, Svetogorac i Hilandarac. Savremeni umetnički izraz”

    U Banjaluci otvorena izložba “Sveti Sava, Svetogorac i Hilandarac. Savremeni umetnički izraz”

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je večeras da je Sveti Sava čovjek koji je ugradio svoj život u temelje vjere, pismenosti, identiteta i okupljanja srpskog naroda.
    Dodik je, nakon što je u Banjaluci otvorio izložbu “Sveti Sava, Svetogorac i Hilandarac. Savremeni umetnički izraz” Svetogorskog doma iz Soluna, istakao da je neophodno da se Srbi okupe oko učenja Svetog Save da pokažu jedinstvo i privrženost njegovim vrijednostima.

    “Zato je važno što u Banjaluci imamo ovu izložbu, koja je došla iz Soluna i Beograda, a koja je posvećena ulozi Svetog Save u stvaranju i formiranju Svete Gore i njegovom životnom putu”, izjavio je Dodik novinarima nakon otvaranja izložbe.

    On je naveo da je to veliki dar za Banjaluku i stanovnike Republike Srpske, te zahvalio svima koji su na bilo koji način doprinijeli da izložba bude otvorena u Banskom dvoru.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se srpski narod nikada neće odreći Svetog Saveg i svega što je on sačuvao, kao što se ni Sveti Sava nije odrekao mača svoga oca i mudrosti svoga pera.

    Stevandić je napomenuo da graditelji i njihova djela nikada ne umiru, dok rušitelji bivaju brzo zaboraveni.

    “Najveći dokaz da su djela graditelja, mislilaca i pregalaca velika i da rastu poslije njihove smrti jeste Hram Svetog Save na Vračaru. Na tom mjestu je Sveti Sava spaljen i pretvoren u pepeo, a kasnije je to mjesto zaokupio cijeli srpski rod, dok turski Sinan-paša, koji ga je spalio, nema mjesta ni u istoriji Turske kao velika osoba”, rekao je Stevandić.

    Kustos izložbe i direktor Svetogorskog doma Anastasios Duros rekao je da je izložba nastala 2019. godine kao proizvod kulturnog programa posvećenog Svetom Savi, u okviru programa Svetogorskog doma povodom 800 godina od hirotonije Svetog Save za prvog srpskog arhiepiskopa, a na inicijativu visokoprepodobnog arhimandrita Metodija, kao igumana manastira Hilandar.

    “Izložba je 2019. godine postavljena u Solunu, a nakon toga je gostovala i u Beogradu, te i u Velikom Trnovu, gdje se upokojio Sveti Sava. Cilj je da se, prije svega, Grci upoznaju o djelima Svetog Save, kao i kakva je on bio poveznica Soluna, Svete Gore sa Srbijom”, rekao je Duros.

    Duros je istakao značaj izložbe jer predstavlja i različite tehnike kojima su ta djela prikazana – od klasičnih slika ikona do digitalnih djela poznatog slikara Jorgisa Kordisa.

    “Interesantna su i djela igumana Atanasiosa sa Svete Gore, koji je kroz 26 svojih djela prikazao čitav život Svetog Save”, rekao je Duros.

    Šef Predstavništva Republike Srpske u Grčkoj Jelena Jovanović rekla je da srpski narod treba da se vodi učenjem Svetog Save, a to su jedinstvo i zajedništvo.

    “Samo ujedinjeni možemo da prevaziđemo sve prepreke. To je ono što je Sveti Sava uradio sa svojom braćom – uticao je da prestanu da se svađaju, pa tako i mi treba da se prestanemo svađati i da se ujedinimo u našem pravoslavlju, srpstvu i vjeri”, rekla je Jovanovićeva.

    Otvaranju izložbe prisustvovao je i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    U okviru izložbe predstavljena su umjetnička djela o Svetom Savi rađena tehnikama jajčane tempere, emajla, duboreza, veza, digitalne slike, akvarela na kamenu iza kojih stoje savremeni ikonopisci i slikari.

    Izložbu u Banskom dvoru posjetioci će moći da pogledaju do 23. februara.

  • Stevandić: Apsurdno da stranci određuju koji dogovor domaćih političara važi

    Stevandić: Apsurdno da stranci određuju koji dogovor domaćih političara važi

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je apsurdno da stranci i pojedini predstavnici SAD određuju koji dogovor domaćih političkih faktora u BiH važi ili ne.

    Očekujemo vrlo brzo da će donijeti i pravilnik o količini alkohola u nekom pivu i da će to biti promijenjeno onako kako njima odgovara – rekao je Stevandić komentarišući današnje izjave pomoćnika američkog državnog sekretara DŽejmsa O`Brajana.

    O`Brajan je rekao da podržava “državnu imovinu BiH”, njene NATO integracije i rad nelegalnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.