Autor: INFO

  • Proizvođači peleta i ogrevnog drveta obaraju cijene

    Proizvođači peleta i ogrevnog drveta obaraju cijene

    Proizvođači peleta i ogrevnog drveta u Srpskoj obaraju cijene, rekao je Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Srpske, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    Većina proizvođača se žali da su im skladišta puna i da nemaju gdje plasirati svoje proizvode, i zbog toga imamo pojeftinjenje peleta i ogrevnog drveta – rekao je Andrić.

    Tona peleta košta između 400 i 500 KM.

    • Većina dobavljača je ukalkulisala u cijenu i prevoz do kupca. Imamo informaciju da neki proizvađači prodaju tonu jeftinije od 400 KM. Ako znamo da je prošle godine prosječna cijena bila 560 KM, a u pojedinom periodu i do 700 KM, onda je jasno da se cijena ovog ogreva sada znatno povoljnija – kaže Andrić.

    Prema njegovim riječima, paleta drveta košta od 180 do 210 KM, što je takođe dostupačnije za kupce nego ranije.

  • Petković: Kurti demonstrira silu, onemogućava Srbima na KiM da prime penzije

    Petković: Kurti demonstrira silu, onemogućava Srbima na KiM da prime penzije

    Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su Srbija i srpski narod na KiM u izuzetno teškoj situaciji i da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti pokrenuo krizu koja sada vodi spirali nasilja na KiM gotovo svakoga dana.

    Petković je za RTS rekao da je apsolutno neprihvatljiv način na koji Kurti demonstrira silu prema Srbima na KiM i ukazao da Kurti sada ide dotle da bukvalno onemogućava Srbima, i to povratnicima, da prime penzije i socijalna davanja jer upravo četiri miliona dinara koja je Priština oduzela bili su namijenjeni za tu vrstu isplate.

    Petković je naglasio da ohrabruje posljednje saopštenje američkog ambasadora u Prištini DŽefrija Hovenijera, koji je, kako je naveo Petković, po prvi put sada jasno i direktno spomenuo napad na srpske institucije na KiM, da to mora da stane, kao i da Kurti i Svečlja vrate četiri milona dinara koje su oteli od srpskog naroda na KiM.

    • Važno je što se Amerika sada ovako direktno obratila, otkada je kriza krenula ovo je već treće njihovo saopštenje, tako da je različit ton u odnosu na sva njihova prethodna saopštenja. Tako da se nadam da neće ostati samo na verbalnom nivou, već da će i Amerika preduzeti konkretne akcije po tom pitanju – istakao je Petković.

    Dodao je da, naravno, SAD neće mijenjati svoju politiku prema tzv. nezavisnom Kosovu, ali da u ovom slučaju, kada je riječ o ukidanju dinara, koje stvara humanitarnu katastrofu na KiM u srpskim srediniama, vidimo drugačiju reakciju.

    • Od trenutka kada je Priština donijela odluku da se zabrani korišćenje dinara, vidjeli smo na koji način se Aljbin Kurti, ministar unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija DŽeljalj Svečlja i ostali u Prištini obračunavaju sa srpskim narodom na KiM, posebno u Metohiji, gdje su Srbi naranjiviji, gdje su povratnici – rekao je Petković.

    Dodao je da Priština zatvara Privremene organe, uzima kancelarijski namještaj i istakao da to pokazuje kolika je mržnja Svečlje i Kurtija, naročito Svečlje, koji, kako je Petković naglasio, voli da prisustvuje takvim događajima želeći da pokaže “kako je on silan i moćan i kako je Kosovo država i da Srbija nema šta da traži na prostoru KiM”.

    Petković je naveo da su u Ugljaru neki razbojnici, još nisu utvrdili o kome je riječ, opljačkali i demolirali poštu, a da je juče ujutro u 9.30 časova na putu Osojane-Goraždevac zaustavljeno vozilo Pošte, privedena dvojica radnika i upravnica pošte u Goraždevcu, da su držani više od 12 sati u policijskoj stanici u Peći i da su tek sinoć oko 12 časova pušteni.

    • Srbija će apsolutno učiniti sve da Srbi u Goraždevcu i na svim drugim mjestima primaju sve svoje prinadležnosti kao do sada, naglasio je Petković.
  • Zelenski: Zapamtite, meta nije samo Ukrajina

    Zelenski: Zapamtite, meta nije samo Ukrajina

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da je važno održati konsolidaciju slobodnog sveta i učiniti sve da Ukrajina može da pobedi Rusiju.

    On je u večerašnjem video obraćanju naveo da je u toku rad sa timovima evropskih država na jačanju Ukrajine, razvoju novih odbrambenih paketa i implementaciji novih bezbednosnih rešenja.

    “Zapamtite: u ratu koji je započela Rusija na ukrajinskom frontu, meta nije samo naša država i naša nezavisnost. Zato je ključno održati što veću konsolidaciju slobodnog sveta i učiniti sve što je moguće i nemoguće da Ukrajina nanese poraze Rusiji”, poručio je Zelenski, prenosi Ukrinform.

    Ukrajinski predsednik je istakao da Moskva ne razume nijedan drugi jezik i da Ukrajina nastavlja rad sa partnerima u vezi sa novim sankcijama Rusiji i blokiranjem ruskih šema za zaobilaženje sankcija.

    “Aktivno se bavimo konfiskacijom ruske imovine rasute po raznim jurisdikcijama. Zahvalan sam svima koji nam pomažu u nastojanjima da oduzmemo rusku imovinu”, naglasio je Zelenski.

  • “Još jedan teroristički napad je zahvalnost Kijeva za finansijsku pomoć EU”

    “Još jedan teroristički napad je zahvalnost Kijeva za finansijsku pomoć EU”

    Napad ukrajinskih oružanih snaga na Lisičansk predstavlja zahvalnost kijevskih ekstremista EU na finansijskoj podršci, izjavila je danas Marija Zaharova.

    “Još jedan teroristički napad je zahvalnost kijevskih ekstremista za velikodušnu finansijsku podršku zemalja Evropske unije“, navela je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova u saopštenju, prenosi TASS.

    Ona je napomenula da je u zgradi gde se nalazi pekara u vreme napada bilo “na desetine civila“ i da je korišćeno zapadno oružje.

    Rusko Ministarstvo za vanredne situacije saopštilo je da je broj poginulih porastao na 15, nakon što su ukrajinske oružane snage granatirale pekaru u Lisičansku u samoproglašenoj Luganskoj Narodnoj Republici (LNR), na istoku Ukrajine.

    Prethodno je lider LNR Leonid Pasečnik saopštio da su ukrajinske trupe granatirale pekaru u Lisičansku i dodao da su tri osobe prebačene u bolnicu, a da bi pod ruševinama moglo biti još nekoliko desetina civila. Ukrajinski zvaničnici se za sada nisu oglašavali o ovom incidentu.

  • Huti ponovo na udaru

    Huti ponovo na udaru

    Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo izvele su napade na ciljeve Huta u Jemenu i pogodili više od 30 meta na 13 lokacija.
    Uz podršku drugih zemalja, one su izvele zračne i površinske napade na više provincija u Jemenu, uključujući i glavni grad Sanu.

    Dva američka razarača ispalila su rakete Tomahawk u sklopu napada, rekao je američki zvaničnik za CNN. USS Gravely i USS Carney ispalili su krstareće rakete za kopneni napad, a uključeni su bili i borbeni avioni F/A-18.

    “Današnji napad posebno je ciljao lokacije povezane sa duboko zakopanim skladištima oružja Hutima, raketnim sistemima i lanserima, sistemima protivvazdušne odbrane i radarima”, saopšteno je iz SAD, Velike Britanije, Australije, Bahreina, Kanade, Danske, Holandije i Novi Zeland je rekao.

    Do posljednjih udara na Hute dolazi nakon što je administracija predsjednika SAD-a Joea Bidena obećala “višeslojni” odgovor na napad dronom na američku bazu u Jordanu prilikom čega su ubijena tri američka vojnika.

    Zbog toga su jučer pogodili više od 80 ciljeva u Iraku i Siriju uništavajući tako iranske saveznike, a danas su izvršili napade i na položaje Huta u Jemenu. Udari na Hute se razlikuju od onih u Iraku i Siriju jer su njih prvobitno potaknuli napadi Huta na brodove u Crvenom moru.

  • Iran kaže da su američki udari “strateška greška”, Irak najavio “katastrofalne posljedice”

    Iran kaže da su američki udari “strateška greška”, Irak najavio “katastrofalne posljedice”

    Iran je nazvao američke zračne napade na Irak i Siriju “strateškom greškom” nakon što je u petak pogođeno 85 ciljeva širom regije zbog povezanosti sa Iranskom revolucionarnom gardom.
    SAD su pokrenule osvetničke udare kao odgovor na prošlosedmični napad dronom na američku vojnu bazu u Jordanu u kojem su ubijena tri američka vojnika. Bijela kuća je za napad dronom okrivila grupu milicija koje podržava Iran, međutim oni su negirali umiješanost.
    SAD i Velika Britanija također su u kasno sinoć pokrenule novu rundu zajedničkih napada na ciljeve Huta u Jemenu.

    Iransko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da napadi na Irak i Siriju “neće imati nikakav rezultat osim intenziviranja tenzija i nestabilnosti u regionu”.

    Ranije je Irak rekao da će američki uzvratni udari donijeti “katastrofalne posljedice” po region.

    Portparol iračkog premijera rekao je da su napadi “kršenje” suvereniteta njegove zemlje i da će uticati na “bezbjednost i stabilnost Iraka i regiona”, dok je Sirija rekla da se američka “okupacija” sirijske teritorije “ne može nastaviti”.

    Nije bilo napada na iranskom tlu iz straha da bi to moglo eskalirati odnose sa Teheranom.

  • Šeranić: Otvaranje nove bolnice u Doboju u prvoj polovini 2024, izmirenje i dugovanja domova zdravlja

    Šeranić: Otvaranje nove bolnice u Doboju u prvoj polovini 2024, izmirenje i dugovanja domova zdravlja

    Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da bi nova bolnica u Doboju trebalo da bude otvorena u prvoj polovini godine, te da ove godine očekuje završetak rekonstrukcija bolnica u Zvorniku i Foči, kao i idejnog projekta rekonstrukcije bolnice u Prijedoru.

    Šeranić je u intervjuu Srni rekao da je objekat nove bolnice u Doboju 95 odsto završen, te da su ostali radovi na završetku uređivanja jedinice intenzivne njege za nehirurško liječenje i na sistemu mreže razvoda karbondioksida.

    “Projekat se privodi kraju. U fazi je da se polako prikuplja završna dokumentacija. Potrebno je da se pripremi sva tehnička dokumentacija za izdravanje upotrebne dozvole koja je na gradu Doboju. Rok za završetak radova je 30. mart. Očekujem da bi u prvoj polovini godine trebalo da bude upriličeno otvaranje, a onda bismo postepeno krenuli sa prebacivanjem pacijenata u novu bolnicu”, naveo je Šeranić.

    On je dodao da se tokom godine očekuje i završetak rekonstrukcija bolnica u Zvorniku i Foči, te podsjetio da su ti radovi duže trajali zbog pandemije virusa korona.

    “Vrlo su aktivni i projekti Instituta Dr Miroslav Zotović kada je riječ o Banji Šeher koja bi trebala da bude završenna u prvoj polovini ove godine. Napreduju i radovi na novoj ortopediji u Slatini koja je isto vrlo važan objekat s obzirom na unapređenje ortopedske djelatnosti u Zotoviću“, istakao je Šeranić.

    On je rekao da su u toku i aktivnosti na pripremi idejnog projekta rekonstrukcije bolnice u Prijedoru.

    “Kada idejni projekat bude upotpunjen i gotov on će ići kao prijedlog Vlade na usvajanje i kada ga Vlada usvoji slijede naredni koraci. Očekujem da ćemo završiti idejni projekat u toku ove godine i da će se Vlada izjašnjavati o tom projektu”, naveo je Šeranić.

    On je rekao da napreduje i izgradnja objekta onkologije u okviru Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske u Banjaluci, dodajući da je potrebno izvršiti i premještanje Psihijatrije sa stare lokacije u Banjaluci u UKC Srpske.

    “Tehničku dokumentaciju smo završili, potrebno je zatvoriti finansijsku konstrukciju u smislu konačnog potpisivanja ugovora sa bankom Savjeta Еvrope po pitanju zaduženja za taj projekat”, rekao je Šeranić i dodao da je u okviru UKC-a neophodno izgraditi i medicinski kampus čime bi bila kompletirana infrastruktura UKC-a na Paprikovcu.

    Tokom prve polovine godine izmirenje dugovanja domova zdravlja
    Šeranić je izrazio nadu da će u ovoj godini biti izmirena dugovanja domova zdravlja kada je riječ o porezima i doprinosima, ističući da su za to obezbijeđena sredstva, te stvoreni zakonski preduslovi.

    “Očekujem da će ta aktivnost biti realizovana u prvoj polovini godine”, rekao je Šeranić.

    On je dodao da će tako biti omogućeno da domovi zdravlja organizacijski budu prebačeni na trezore jedinica lokalne samouprave.

    “Time bi se ovaj model koji već imamo prikazan kroz 18 domova zdravlja upotpunio i na neki način zaokružio”, rekao je Šeranić.

    On je istakao da cilj Ministarstva ostaje standardizacija zdravstvene njege u cijeloj Republici Srpskoj u okviru infrastrukturnih projekata, opreme i edukacije kadra.

    “Očekujem da ćemo ove godine imati zakon o djelatnostima u zdravstvu koji ćemo predložiti Narodnoj skupštini na usvajanje. Time ćemo definisati opseg rada zdravstvenih radnika u okviru zdravstvenih ustanova što će upotpuniti mogućnost jasnijeg opredjeljenja i opisa poslova sistematizacijama”, rekao je Šeranić.

    Apel roditeljima da vakcinišu ili dovakcinišu djecu
    Šeranić je naglasio da imunizacija predstavlja veliku dobrobit za čovječanstvo, te apelovao da građani vakcinišu ili dovakcinišu svoju djecu.

    “To je vrlo važno jer nas kolektivni imunitet kod vakcinacije štiti. Suština je da vakcinom štitimo jedni druge, osim što štitimo sebe. Poražavajuće je da su četiri bebe (u Srbiji) preminule zbog toga što su oboljele od pertusisa (pertussis). Ta djeca se nisu sama mogla zaraziti pertusisom – morao ih je neko zaraziti”, naglasio je Šeranić.

    Prema njegovim riječima, dvije trećine djece koja obole od pertusisa bude hospitalizovano.

    Govoreći o morbilama koje su izuzetno zarazno oboljenje, Šeranić je naveo da je trenutno prisutna epidemija u Tuzlanskom kantonu u Federaciji BiH, dodajući da nije neuobičajeno ako se i u Srpskoj pojavi to oboljenje kod djece.

    “To zarazno oboljenje može da uzrokuje teške komplikacije i kroz upale pluća i upale moždane ovojnice”, rekao je Šeranić.

    Ministar zdravlja Srpske istakao je da su sve vakcine dostupne u domovima zdravlja, te ponovio apel građanima da se vakcinišu.

    “Ako se ne vakcinišete, nemojte da mislite – neće mene i neće moje”, napomenuo je Šeranić.

    On je dodao da Ministarstvo nastavlja rad na promotivno-preventivnim aktivnostima, a plan im je i imenovanje naučno-stručnog savjeta po pitanju ishrane.

    “To je interdisciplinarno, veliko tijelo, gdje ćemo razgovarati o temi adekvatne ishrane, prije svega djece, ali i odraslih”, rekao je Šeranić.

    Uvođenje HPV vakcine i početak izgradnje bolnice u Trebinju – veliki prošlogodišnji uspjesi
    Šeranić je istakao da je za građane Srpske veoma značajno prošlogodišnje uvođenje HPV vakcine kojom se može spriječiti karcinom.

    On je podsjetio da je HPV vakcina prvo uvedena kao besplatna za djecu od 11 do 14 godina, a ove godine je to prošireno na djecu od devet do 14 godina.

    “U okviru interesovanja javnosti gledaćemo kako da proširimo te kategorije i da omogućimo svima koji žele da besplatno prime tu vakcinu”, rekao je Šeranić, podsjetivši da svi zainteresovani, uz adekvatno plaćanje, HPV vakcinu mogu primiti u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

    Šeranić je naveo da je više od 2.100 djece vakcinisano HPV vakcinom, koja je neophodna i za dječake i za djevojčice.

    “To je u stvari briga o porodici. Ako govorimo o demografiji, stopi fertiliteta žena u Republici Srpskoj, mogućnosti rađanja, onda moramo da imamo na umu HPV vakcinaciju kao nešto što definitivno pomaže svemu tome”, napomenuo je Šeranić.

    On je istakao da je značajno to što su prošle godine pokrenute aktivnosti na osnivanju laboratorije za HLA tipizaciju, budući da je to na tragu uspostavljanja registra davalaca matičnih ćelija koji radimo u saradnji sa Srbijom.

    “Nedavno smo potpisali i pismo namjere zajedno sa ministrom zdravlja Srbije Danicom Grujičić na bazi kojeg ćemo imati mogućnost da završimo memorandum i njime definišemo jasan put onih koji žele da doniraju matične ćelije”, rekao je Šeranić.

    Govoreći o prošlogodišnjim kapitalnim projektima u zdravstvu Srpske, Šeranić je istakao početak izgradnje bolnice u Trebinju.

    “To je projekat koji dobro ide i nije samo pitanje rješenja kvaliteta zdravstvene zaštite u Trebinju, nego u cijeloj Hercegovini, ali i regionalno”, rekao je Šeranić.

    Kada je riječ o socijalnoj zaštiti, resorni ministar je naveo da je Vlada Srpske donijela Strategiju razvoja socijalne zaštite u Srpskoj – sveobuhvatan dokument koji obuhvata socijalnu, dječiju i dio porodične zaštite.

    “Na bazi toga uspostavili smo Zavod za socijalnu zaštitu, a sada ulazimo u aspekt njegovog uređivanja kroz izradu akata, sistematizacije, statuta, uz plan donošenja novog zakona u Srpskoj koji bi se odnosio na standardizaciju, uslugu i osiguranje kvaliteta u oblasti socijalne zaštite”, rekao je Šeranić.

    Relevantna tijela da se pobrinu za zaštitu sistema kao što je IZIS

    Govoreći o nedavnim problemima sa funkcionisanjem Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema /IZIS/, Šeranić je naglasio da se za zaštitu takvih sistema moraju pobrinuti relevantna tijela, prije svega Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije Srpske.

    On je zahvalio pacijentima za strpljenje i zdravstvenim radnicima za sve što su učinili u periodu tokom kojeg nije funkcionisao IZIS.

    “IZIS sada funkcioniše u svim domovima zdravlja i u bolnicama. Ono što je ostalo su apoteke i laboratorije”, rekao je Šeranić.

  • Blagojević upozorava da loši savjetnici Dodika i Srpsku guraju u provaliju

    Blagojević upozorava da loši savjetnici Dodika i Srpsku guraju u provaliju

    Profesor i doktor pravnih nauka Milan Blagojević iznio je oštru kritiku na loše savjetnike Milorada Dodika i Republike Srpske.

    Na sastanku u Vladi Republike Srpske, Dodik je predstavio Prijedlog zakona o neprihvatanju odluka Ustavnog suda BiH, a koji je kasnije usvojen od strane Narodne skupštine Republike Srpske.

    – Sastanak je sazvao Milorad Dodik zbog Prijedloga zakona o neprihvatanju odluka Ustavnog suda BiH, koji je već tada ukazivao na suprotnost Ustavu BiH. Iz naslova zakona i njegovih odredbi proizlazilo je da se u Republici Srpskoj neće primjenjivati, tačnije rečeno zabranjuje se primjena svih odluka Ustavnog suda BiH, što je suprotno Ustavu BiH – istakao je Blagojević.

    Upozoravajući na štetnost donošenja takvog zakona, dodao je: “Ne, ne može to, mi smo ovim dosad prešli Rubikon i nema povratka”.


    – Na sreću, već i onim što sam do tada rekao uspio sam da ukažem na štetnost donošenja ovakvog zakona. Na žalost, ti moji razlozi nisu uvaženi pa je Narodna skupština Republike Srpske narednog dana usvojila Zakon o neprihvatanju odluka Ustavnog suda BiH – ističe on.

    Blagojević podsjeća na intervenciju Kristijana Šmita, te krivično gonjenje Milorada Dodika.

    – Zašto sam podsjetio na ove događaje? Razlog je prost i leži u očiglednoj činjenici da su ne samo Dodik nego i Republika Srpska sada u nezavidnoj situaciji, prije svega zbog potpuno pogrešnih savjeta – istakao je Blagojević.

    Naglasio je da je jedan u nizu takvih savjeta uporno i besmisleno insistiranje da se Republika Srpska povuče iz Ustavnog suda BiH, pogrešno smatrajući i savjetujući Milorada Dodika da će time navodno biti blokiran rad Ustavnog suda BiH, piše Klix.

    – Sve je ovo tako očigledno i jasno svima, samo ne onima koji zarad svojih ličnih interesa savjetuju i potpuno iščašeno uporno ubjeđuju u suprotno, ne samo Dodika nego i narod, gurajući nas tako u nacionalnu i državnu provaliju i propast – zaključio je Blagojević.

  • Tadić: Odgovornost američke ambasade zbog “klime” oko procesa Dodika i Lukiću

    Tadić: Odgovornost američke ambasade zbog “klime” oko procesa Dodika i Lukiću

    Velika odgovornost je američke ambasade zbog “klime” oko procesa predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika Milošu Lukiću, rekao je pravnik Ognjen Tadić, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    • Šta to radi američka ambasada u BiH? Ona se ozbiljno zapetljala u ovaj glib. Najbolje bi im bilo da se malo smire, stanu na loptu i prestanu da podržavaju Kristijana Šmita, koji se predstavlja kao lažni predstavnik, što svakako ruši dignitet sile kako što jeste SAD – poručio je Tadić.

    Prema njegovim riječima, njima je pod hitno potreban “reset”.

    • Od američkih ulaganja u BiH nije ostao ni jedan Mekdonalds, dakle obična roštiljnica, o čemu dalje da pričamo – dodao je Tadić.

    Suđenje Dodiku i Lukiću je pokušaj da se prepakuje Dejtosnki sporazum.

    • Mi sada čuvamo ono što je odbranjeno – ništa se ne improvizuje, samo se provodi ono što je zvanično potpisano – poručio je Tadić.

    Stavovi opozicije su da je ovo suđenje pojedincu, a na Republici Srpskoj.

    • Ko god sutra bude predsjednik Republike Srpske, dešavaće mu se isto kao i Dodiku, i onda pitam ja sve kako to može biti lična stvar pojedinca, ili suđenje pojedincu, a ne Srpskoj – naglasio je Tadić.
  • Zelenski obavijestio Bijelu kuću da planira da smijeni Zalužnog

    Zelenski obavijestio Bijelu kuću da planira da smijeni Zalužnog

    Ukrajinska vlada obavijestila je Bijelu kuću da planira da smijeni načelnika Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog, rekla su dva neimenovana dobro obavještena izvora za Rojters.
    Izvor blizak kancelariji ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog rekao je da se ukrajinski lider i Zalužni nisu saglasili u vezi sa novim talasom mobilizacije i da se predsjednik protivi prijedlogu načelnika da bude mobilisano 500.000 vojnika.

    Izvor je naveo da je proces za razrješenje Zalužnog na čekanju dok zvaničnici ne odluče ko će ga zamijeniti.

    Drugi izvor je rekao da Bijela kuća nije saopštila svoj stav povodom plana za smjenu Zalužnog, navodeći da je to suverena odluka Kijeva.

    Vašington post je prvi objavio da je Ukrajina obavijestila Bijelu kuću o planu za smjenu Zalužnog, nakon nesuglasica Zalužnog i Zelenskog u vezi sa vojnom strategijom i drugim pitanjima nakon što ukrajinska kontraofanziva prošle godine nije dala očekivane rezultate.