Autor: INFO

  • SDA se nakon O'Brajenove posjete obrušila na čelnike “Trojke”

    SDA se nakon O'Brajenove posjete obrušila na čelnike “Trojke”

    U SDA su se oglasili nakon jučerašnje posjete pomoćnika američkog državnog sekretara Džejmsa O'Brejana BiH, a tom prilikom ponovo su kritikovali vlast, prvenstveno “Trojku” (SDP, NiP, NS) koja je u koaliciji sa SNSD i HDZ.

    Kako su saopštili, čelnici stranaka “Trojke” diletantski pokušavaju iskoristiti u dnevno-političke svrhe, vrijeđajući inteligenciju građana.

    – Iako su već duže od godinu na vlasti, iako snose punu odgovornost za stanje u državi, čelnici “Trojke” pažnju javnosti sa svoje nekompetentnosti i promašaja prozirnim spinovima nastoje usmjeriti na opoziciju, ponavljanjem bajatih izmišljotina – dodaju.

    Predsjedniku SDP Nerminu Nikšiću, NiP Elmedinu Konakoviću i NS Edinu Forti su poručili kao da žive u, kako su naveli, paralelnoj stvarnosti, kao da nisu dio vladajuće koalicije sa SNSD i HDZ, te kao da se upućene poruke stranih zvaničnika ne odnose na njih.

    – Kao da je neko drugi, a ne “Trojka”, postigla katastrofalni dogovor u Laktašima i kao da su američki zvaničnici pohvalili, a ne žestoko kritikovali taj sporazum. Kao da je neko drugi, a ne “Trojka”, pristala da sa predsjednikom SNSD Miloradom Dodikom i predsjednikom HDZ Draganom Čovićem pregovara o Ustavnom sudu BiH i odlasku međunarodnih sudija – konstatovali su u SDA.


    Optužili su “Trojku” da je iz koalicionog sporazuma sa SNSD i HDZ izbrisala NATO put, te da je propustila da pošalje Program reformi u okviru Akcionog plana za članstvo u NATO za 2023. godinu, što je bivša vlast, kako su napomenuli, činila četiri godine zaredom.

    Smatraju da je “Trojka”, kako su naglasili, dogovorom iz Laktaša odgodila usvajanje u Parlamentu BiH ili da Kristijan Šmit nametne izmjene Izbornog zakona o fer i poštenim izborima.

    Takođe, su mišljenja da je “Trojka” propustila da u Savjetu ministara donese odluku o plinovodu Južna interkonekcija, te da je u dogovoru sa HDZ iz parlamentarne procedure povukla zakon koji je već bio usvojen u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, a kojim se tretira ovaj plinovod.

    U SDA su podsjetili da je “Trojka” pristala da razgovara o izmjenama Izbornog zakona bez da te promjene budu uslovljene ustavnim promjenama i primjenom presuda Evropskog suda za ljudska prava.

    Kao da je neko drugi, a ne Nikšić, državnu imovinu uporedio s “nekom tamo njivom”. Kao da je neko drugi, a ne “Trojka”, Dodikove privatne i stranačke interese stavio iznad interesa države, omogućivši njegovom kumu da Upravi za indirektno oporezovanje (UIO) za basnoslovan iznos proda zgradu, što nije uspijevao godinama u vrijeme bivše vlasti. Kao da je neko drugi, a ne Konaković, požurio da postigne dogovor u Laktašima nekoliko dana nakon što mu je Dodik zaprijetio da će objaviti informacije o njegovim vezama sa narko-kartelom – naglasili su u SDA.

    Nezadovoljni su i kadroviranjem u aktuelnoj vlasti, smatrajući da je “Trojka”, kako su istakli, stranačke interesa HDZ stavila iznad interesa države, uporno pokušavajući da u Ustavni sud BiH imenuje Marina Vukoju.

    Za njih je Forto kao državni ministar komunikacija i saobraćaja odgovoran zbog toga što je, kako su naveli, Čovićeve privatne interese stavio iznad državnih, omogućivši Čovićevom zetu Davorinu Primorcu doživotni mandat u Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA), piše Klix.

    Kako su saopštili iz SDA, nabrojani i niz drugih “Trojkinih poteza”, kao i samo saopštenje nakon posjeta važnih međunarodnih zvaničnika, na najbolji način podcrtavaju njihovo neznanje, nesposobnost i diletantski odnos prema interesima države, ali i u odnosima sa SNSD i HDZ.

  • Rusija traži hitan sastanak SB UN zbog američkih napada

    Rusija traži hitan sastanak SB UN zbog američkih napada

    Rusija je danas zatražila hitan sastanak Savjeta bezbjednosti UN zbog američkih vazdušnih udara na Irak i Siriju, izjavio je zamjenik stalnog ruskog predsjednika pri Ujedinjenim nacijama, Dmitrij Poljanski.

    “Upravo smo zatražili hitan sastanak Savjeta bezbednosti UN u vezi sa prijetnjama miru i bezbjednosti izazvanim američkim udarima u Iraku i Siriji”, poručio je Poljanski na Telegramu.

    Prema njegovim riječima, ovomjesečno predsjedništvo Gvajane planira da ga zakaže u ponedeljak, 5. februara, u 16.00 po njujorškom vremenu, prenose RIA Novosti.

    Rusija je osudila američke vazdušne napade u Iraku i Siriji, rekla je ranije danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

    “Jasno je da su vazdušni napadi namjerno upereni ka tome da se dalje rasplamsa konflikt. Konstantim napadima, skoro bez pauze, na objekte navodnih proiranskih grupa u Iraku i Siriji, SAD namjerno pokušavaju da uvuku najveće zemlje regiona u konflikt”, istakla je Zaharova, prenosi Rojters.

    SAD su pokrenule vazdušne napade u Iraku i Siriji na više od 85 meta povezanih, kako navode, sa iranskom Revolucionarnom gardom i njihovim milicijama, a navodno, ubijeno je više od 40 ljudi, u znak odmazde za nedavni napad na američku bazu u Jordanu, kada su poginula trojica američkih vojnika.

  • Stanivuković najavio izgradnju glavnih saobraćajnica kroz više naselja

    Stanivuković najavio izgradnju glavnih saobraćajnica kroz više naselja

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sa saradnicima obišao je radove u Subotičkoj uliciu Šargovcu, čijim završetkom će značajno biti poboljšani uslovi života stanovnika ovog jednog od najbrže rastućih naselja.

    “Za sada je dobra dinamika radova i vrijeme nam u ovom zimskom periodu ide na ruku. Prema sadašnjoj dinamici, zadnjih dana februara ili prvih dana marta trebalo bi da okončamo ove radove ukoliko i tokom februara budu povoljni vremenski uslovi. U međuvremenu, rješavamo i imovinsko-pravne odnose za izgradnju dijela trotoara za stotinak metara na dionici ove saobraćajnice”, kazao je Stanovuković.

    Istakao je da se radi o važnom projektu u ovom banjalučkom naselju, koje izrasta u jedno od najljepših naselja.

    “Zbog sve većeg broja kuća ovdje, želimo da ovom naselju damo novu perspektivu kroz glavnu saobraćajnicu od tranzita ka unutra u naselje u dužini od jednog kilometra. Nova saobraćajnica će imati obostrane trotoare, sa vodovodnom i kanalizacionom mrežom”, rekao je gradonačelnik.

    Prema njegovim riječima, nova saobraćajnica značajno će poboljšati bezbjednost pješaka, prije svih učenika koji idu ovdje u školu.

    “Ovom novom dionicom se nadovezujemo na most koji isto ima obostrane trotoare i dionicu saobraćajnice koja je urađena u prethodnom vremenskom periodu, tako da će naselje Šargovac dobiti jednu značajnu glavnu saobraćajnicu koja je važna za ovo frekventno i naseljeno mjesto”, istakao je Stanivuković.

    Ovom prilikom, za tekuću godinu najavio je i dalja ulaganja u izgradnju glavnih saobraćajnica kroz banjalučka naselja, i to novih 700 metara puta kroz Motike, u Debeljacima narednih 500 metara, u Priječanima takođe novih 500 metara, dok će biti nastavljen i put prema Donjim Kolima, a u Kuljanima je planiran završetak glavne saobraćajnice uz trotoar od „Paža“ do škole.

    “Za nastavak izgradnje glavnog puta kroz Česmu smo raspisali javnu nabavku i u tom naselju radićemo 500 metara saobraćajnice, zajedno sa kompletnom infrastrukturom (kolektorima i kanalizacionom mrežom). Takođe, u Česmi radimo most, a biće uređeno i šetalište od novog do postojećeg mosta”, naveo je.

    Takođe, i u naselju Srpske toplice, kako je kazao – radi se prvi kej.

    “Sve politike koje smo počeli imaće svoj kontinuitet. Svako naselje dobiće jedan značajan projekat i sve ovo dolazi do 20 miliona KM ulaganja u ova naselja “, poručio je on.

    U ime MZ Šargovac, Mićo Radoja zahvalio je gradonačelniku Stanivukoviću za koga je kazao – da je već 20 puta došao u to naselje da zajedno sa mještanima rješava sve probleme i izazove.

    “Hvala u ime svih mještana i nadam se da ćemo nakon završetak ove saobraćajnice nastaviti da rješavamo i druga pitanja”, kazao je Radoja.

  • Novi režim odvijanja saobraćaja u ulici u centru Banjaluke

    Izmjena režima odvijanja saobraćaja u dijelu banjalučke Ulice Milana Tepića uz Park „Petar Kočić“, sa dozvoljenim smjerom kretanja iz Kninske ulice stupila je danas na snagu.

    Duž navedene dionice iscrtana su stajališta za taksi vozila.

    Takođe, intenzivirane su aktivnosti i na implementaciji jednosmjernog saobraćaja od zgrade Vlade Republike Srpske do Ulice Milana Radmana, saopšteno je iz Gradske uprave Banjaluka.

  • SAD: Oborili smo nekoliko bespilotnih letelica iznad Crvenog mora

    SAD: Oborili smo nekoliko bespilotnih letelica iznad Crvenog mora

    Američka Centralna komanda (Centcom) saopštila je danas da su američke snage oborile nekoliko bespilotnih letjelica iznad Crvenog mora.

    Letjelice su oborene u petak, a dodaje se i da su uništena četiri drona koja su pobunjenici Huti planirali da ispale sa teritorije Jemena, navodi Rotjers.

    “Američke snage identifikovale su bespilotne letelice u oblastima koje kontrolišu Huti u Jemenu i utvrdile da predstavljaju neposrednu prijetnju teretnim brodovima i američkim ratnim brodovima u regionu”, istakli su iz Centcoma.

  • Cvijanović: Nastavićemo da pobjeđujemo za našu Republiku Srpsku

    Cvijanović: Nastavićemo da pobjeđujemo za našu Republiku Srpsku

    Velika je čast, privilegija, ali i odgovornost biti potpredsjednik najveće političke porodice u Republici Srpskoj i BiH, istakla je danas potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović.

    • Uvjerena sam da ćemo, zajednički, saborno i složno kao i do sada, nastaviti da pobjeđujemo za našu Republiku Srpsku! Hvala članovima Glavnog odbora koji su me jednoglasno reizabrali na mjesto potpredsjednika – navela je Cvijanovićeva na Instagramu nakon sjednice Glavnog odbora SNSD-a na na kojoj su izabrani potpredsjednici stranke, kao i predsjedništvo i ostala tijela.

    Cvijanovićeva je prethodno poručila da će Republika Srpska nastaviti da brani svoju ustavnu poziciju i da ostaje opredijeljena za saradnju.

  • Dodik: O`Brajen se miješa u unutrašnje stvari BiH – pogrešni postupci

    Dodik: O`Brajen se miješa u unutrašnje stvari BiH – pogrešni postupci

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je ponašanje i retorika pomoćnika američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove DŽejmsa O`Brajena tipično miješanje u unutrašnje stvari druge zemlje, što je zabranjeno poveljom UN.

    Dodik je rekao da nijedan dio povelje UN ne dozvoljava da se strani državnik na takav način ponaša prema drugoj zemlji i da ne pamti da je neko tog digniteta i te funkcionalne snage došao i bavio se trivijalnim pitanjima, kao što je to uradio O`Brajen.

    • Zaključujem da su oni u nekoj velikoj nevolji, čim se bave takvim glupostima, kao što su gluposti ono što je rečeno za Republiku Srpsku. On je došao ovdje da napravi nered, znajući da se ozbiljne političke debate vode u BiH po mnogim pitanjima. On je došao i izrekao svoj definitivan stav – rekao je Dodik nakon sjednice Glavnog odbora SNSD-a koja je održana u Srpcu.

    On je rekao da je O`Brajen ovim što je juče rekao sahranio “Trojku” dajući joj “značaj u politici”, a zanemarujući činjenicu da ništa od toga neće biti sprovedeno.

    Dodik je istakao da O`Brajen nema svoju političku partiju u BiH pa da može ovdje da odlučuje.

    • Sve što je juče uradio bilo je pogrešno i laž i u funkciji liječenja ega – rekao je Dodik.

    O`Brajen je juče u govoru na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, između ostalog, rekao da BiH nije unija ili konfederacija dvije države, da je imovina državna, da je prisustvo stranih sudija u Ustavnom sudu BiH “dio Dejtona” i da je “pogrešno” kada neki kažu da Savjet bezbjednosti UN mora imenovati visokog predstavnika.

  • Borelj: Bez saglasnosti o vojnoj pomoći Ukrajini i povećanju sredstava

    Borelj: Bez saglasnosti o vojnoj pomoći Ukrajini i povećanju sredstava

    Šefovi diplomatija zemalja članica EU na današnjem neformalnom sastanku u Briselu nisu postigli saglasnost o vojnoj pomoći Ukrajini ili mogućnosti povećanja sredstava za Evropski mirovni fond, rekao je danas visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj.

    Borelj je na konferenciji za medije nakon sastanka najavio da će razgovori biti nastavljeni 19. februara, prenosi ruska novinska agencija TASS.

    • Bilo je značajnih razgovora o vojnoj pomoći, našem jedinstvu. Razgovarali smo o situaciji na frontu, situaciju sa vojnim isporukama, fondu za pomoć Ukrajini koji će nadam se biti usaglašen u narednim danima unutar Evropskog mirovnog fonda – istakao je Borelj.

    Prema njegovim riječima, stav EU ostaje čvrst, Ukrajini je potrebna dodatna i brža podrška koja mora doći odmah.

    Na samitu EU 1. februara odobreno je 50 milijardi evra iz budžeta EU za Ukrajinu, ali je odgođena odluka za povećanje Evropskog mirovnog fonda za jačanje isporuka oružja.

    Šefovi diplomatija treba da okončaju rad na detaljima ove odluke.

  • Pripadnik HVO dobio samo godinu dana zatvora za zločine nad Srbima u derventskim logorima

    Pripadnik HVO dobio samo godinu dana zatvora za zločine nad Srbima u derventskim logorima

    Derventski logoraši ogorčeni su nagodbom koju je nekadašnji pripadnik HVO Haris Skelić postigao sa dobojskim Tužilaštvom. Za zločine nad Srbima u derventskim logorima dobio je samo godinu dana zatvora.

    Žrtve i svjedoci tih zločina očekivali su, nakon što je Okružni sud u Doboju potvrdio optužnicu protiv Skelića, da uskoro počne suđenje, ali umjesto toga uskoro bi mogao na slobodu.

    O zločinima Skelića svjedoči Dervenćanin Drago Knežević. Posljedice premlaćivanja i lomljenja kostiju i danas su evidentne. Priča da je prilikom jednog takvog zlostavljanja Skelić izvadio pištolj i rekao mu da se ubije.

    • Morao sam uzeti taj pištolj i staviti na sljepoočnicu, pomislio na ženu i djecu, povučem taj pištolj, sreća puče u prazno. On mi psuje majku četnički i onda me udara po grudnom košu i licu čizmama, krv mi je krenula iz usta, tako me isprebijao – priča Knežević.

    Ništa bolje nisu prošli ni ostali logoraši, prisjeća se Knežević. Sve to ispričao je i tužiocu u Doboju, očekivao je da počne suđenje, ali je umjesto toga Skelić postigao sporazum o priznanju krivice sa Tužilaštvom i dobio simboličnih godinu dana zatvora.

    • Udarao je i mene i druge zarobljenike, kao i njegov brat blizanac Muriz Skelić. Kad sam pročitao u novinama da se tužilac s njim nagodila na godinu dana zatvora i da će on za svoje dvije, tri plate moći to otkupi i ode, a preko 50 odsto zatvorenika je pomrlo, ne zbog starosti,u pedesetim i šezdesetim godinama, onda možete misliti kakvi su to logori bili u Derventi i kroz šta smo sve prošli – ističe Knežević.

    Očito je da srpski narod ne može očekivati bilo koju vrstu pravde i prava kada su u pitanju muslimansko-hrvatski zločini nad njima, smatraju u Savezu logoraša. Ogorčeni su nagodbom za zločine nad nedužnim ljudima.

    • Skelić je u suštini aboliran, oslobođen tih zločina. Јe li moguće da čovjek koji je ubijao, prebijao Srbe i mučio ih dobije godinu dana zatvora? Imamo žive ljude koji bi svjedočili i koji su dali izjave, ali uzaludno je sve jer za Srbe očito nema pravde – kaže predsjednik Saveza logoraša Anđelko Nosović.

    U objavljenoj optužnici Okružnog javnog tužilaštva u Doboju navodi se da je Skelić od maja do juna 1992. godine u logorima u vojnom skladištu Rabić i Polje fizički zlostavljao zatvorenike, civile srpske nacionalnosti, nanoseći im povrede. Od 19. oktobra prošle godine nalazi se u pritvoru u dobojskom zatvoru. Prethodno je iz ekstradicionog pritvora u Minhenu izručen BiH.

  • Dodik: Mi nismo remetilački faktor u BiH

    Dodik: Mi nismo remetilački faktor u BiH

    Mi ne želimo biti remetilački faktor u BiH. Ona se gradi sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda i to je osnov za bilo kakav dogovor u budućnosti, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i predsjednik SNSD-a nakon sjednice Glavnog odbora SNSD-a koja je održana u Srpcu.

    • Mi nismo za ulazak u NATO, ali jesmo za saradnju i to smo jasno ponovili – rekao je Dodik i poručio da SNSD ostaje pri svojim strateškim opredjeljenjima.

    On je istakao da SNSD prihvata raspravu o svim važnim pitanjima na nivou BiH i odbacuje bilo kakvu mogućnost intervenicije bilo kojeg stranog predstavnika, organa ili pojedinca.

    Dodik je naveo da sankcija Rusiji nisu ispravan put i da od toga nema ništa.

    On je ponovio da je veoma zadovoljan svim što je urađeno na sjednice Glavnog odbora SNSD-a, na kojoj su izabrani potpredsjednici stranke, kao i predsjedništvo i ostala tijela.

    Poručio je da je SNSD jednoglasnim izborom stranačkog rukovodstva pokazao da je organizaciono i politički profilisana i jedinstvena politička partija.

    • Kao što smo to rekli u analizi političke i ekonomske situacije, svjesni smo da trenutna situacija nije uopšte laka, da je izazovna i traži potpuno jedistvo i organizaciju organa SNSD-a i svakog pojedinca – rekao je Dodik.

    On je istakao da ta sitaucija traži promjenu pristupa SNSD-a u svakodnevnom obavljanju dužnosti.

    • Danas smo zadužili novoizabrano Predsjedništvo SNSD-a da napravi platformu, a kroz svoj rad ja ću se zalagati da se izradi kodeks ponašanja članova SNSD-a na izabranim funkcijama i običnih članova stranke – rekao je Dodik.

    Dodik je najavio da će sljedeća sjednica Glavnog odbora SNSD-a biti održana između 15. i 20. aprila u Prijedoru, na kojoj će biti riječi o platformi za predstojeće izbore.