Autor: INFO

  • Stevandić: Opravdane tužbe zbog NATO bombardovanja

    Stevandić: Opravdane tužbe zbog NATO bombardovanja

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da su opravdane tužbe ljudi iz Srpske i Srbije koji su na različite načine oštećeni NATO bombardovanjem ovih prostora osiromašenim uranijumom i naglasio da nije u redu što pojedini predstavnici NATO-a izbjegavaju odgovornost.

    “Kada oni osiromašeni uranijum budu držali u svojim kućama i davali ga svojoj djeci da se igraju, mi ćemo odustati od tužbi”, rekao je Stevandić večeras novinarima u Banjaluci komentarišući izjavu zamjenika generalnog sekretara Sjevernoatlantske alijanse Mirča DŽoane da su najave pojedinačnih tužbi iz Srbije i Republike Srpske protiv NATO-a za štetu prouzrokovanu bombardovanjem osiromašenim uranijumom pokušaj da se iz “političkih razloga vrate neka sjećanja iz prošlosti”.

    Stevandić je nedavno razgovarao sa advokatima Srđanom Aleksićem i Anđelom Fjore Tartaljom o nadoknadi štete za ugrožavanje života i zdravlja stanovnika Srpske zbog NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom.

    Tartalja je pred italijanskim sudovima dobio više od 300 presuda protiv Ministarstva odbrane Italije, a u korist italijanskih vojnika oboljelih ili preminulih od raka nakon što su u misijama na Kosovu i Metohiji, BiH, Iraku, Siriji i Avganistanu bili neposredno izloženi osiromašenom uranijumu.

  • Opozicija Srpske u ćorsokaku, vlast zadovoljno trlja ruke

    Opozicija Srpske u ćorsokaku, vlast zadovoljno trlja ruke

    Raskol među pojedinim opozicionarima u Republike Srpske odavno nije novost, ali umjesto „spuštanja“ lopte i traženja zajedničkog dogovora čini se kako se iz dana u dan jaz među njima postaje sve veći.

    Da od ujedinjenja opozicije za predstojeće lokalne izbore nema ništa možda najbolje ilustruje podatak da skoro sve stranke (PDP, SDS, NF i „Za pravdu i red“) najavljuju svoje kandidate za gradonačelnika Banjaluke, a koplja se lome i oko nekih drugih opština i gradova u Srpskoj.

    Osim što je sad već izvjesno da će opozicija izaći u više kolona na predstojeće lokalne izbore, bar kada je u pitanju Banjaluka, ne prestaju ni da „bombarduju“ javnost svakodnevnim međusobnim prepucavanjima.

    Iskustvo iz 2012.
    I dok se oni svađaju, vladajuće stranke okupljene oko SNSD za sada mudro ćute o eventualnim kandidatima za predstojeće izbore kako u Banjaluci, tako i u drugim opštinama i gradovima u Srpskoj.

    Ad
    Report this ad as:
    Animated
    Offensive
    Misleading
    U javnosti se zbog toga često može čuti pitanje da li i u kojoj mjeri svađa unutar opozicije ide na ruku najvećoj vladajućoj stranci – SNSD.

    Trenutna politička dešavanja u Banjaluci mnogi često porede sa 2012. godinom kada je, takođe, došlo do cijepanja opozicije i „razvodnjavanja“ glasova.

    Te godine su se u trku za gradonačelnika najvećeg grada Srpske uključila dva, tada žestoka, opozicionara – Dragan Čavić i Nenad Stevandić, obojica uvjerena u vlastitu pobjedu.

    Kajmak pokupio treći
    Čavić, kao tadašnji predsjednik Demokratske partije, bio je kandidat koalicije Zajedno za Banjaluku, koju su činile PDP, Demokratska partija i Nova socijalistička partija.

    S druge strane, Stevandića je kandidovala njegova tadašnja stranka SDS, uz podršku Srpske napredne stranke.

    I dok je opozicija izašla sa dva kandidata, vlast je imala jednog, i to Slobodana Gavranovića iz SNSD, koji je na kraju i pobijedio, osvojivši 34.292 glasa.

    Čavić je na izborima dobio 27.503 glasa, a Stevandić 19.776.

    Time je opozicija ključeve grada Banjaluke predala u ruke SNSD, a kasnije su se i Čavić i Stevandić priključili taboru vlasti okupljene oko SNSD.

    Ključ za pobjedu
    Politička analitičarka Tanja Topić ističe da ujedinjenost opozicije ne mora uvijek biti ključ za pobjedu.

    Navodi da je bilo slučajeva da se opozicija ujedini i da na kraju opet ne pobijedi na izborima.

    – Naravno da su zadnji izbori za gradonačelnika u Banjaluci imali tu prednost što je opozicija stala iza jednog kandidata. Međutim, ta ujedinjenost se sada razvodnjava, što svakako ide u prilog najjačoj političkoj opciji, SNSD. Rezultat izbora će na kraju zavisiti od ukupnog broja kandidata – kaže Topićeva za Srpskainfo.

    Dodaje da u slučaju ako budu dva kandidata opozicije s jedne, a s druge strane jedan kandidat vladajuće većine u Banjaluci, sasvim je sigurno da će to ići u korist najjačoj vladajućoj stranci – SNSD.

    Opasnost od apstinencije
    Topićeva ističe da je vrlo teško procijeniti šta će se desiti u slučaju, kao što se najavljuje, da u Banjaluci u izbornu trku uđe pet ili šest kandidata za gradonačelnika.

    – Mislim da i ova razjedinjenost opozicije, nastupanje u nekoliko kolona, može doprinijeti jednom drugom izbornom trendu, a to je apstinencija, odnosno da ljudima bude dosta i jednih i drugih zbog nesposobnosti da se stvori neka vrsta sinergije koja bi predstavljala odgovor na politiku vladajućih. Tako da i to može biti nešto što se može pojaviti kao trend – navodi Topićeva.

    Ona ističe da je u tom slučaju sasvim sigurno da bi povećani broj apstinenata išao dodatno u prilog vladajućima.

    Komentarišući informaciju da opozicija, osim u Banjaluci, nije jedinstvena ni po pitanju kandidata u nekim drugim opštinama i gradovima, Topićeva kaže da „ti sukobi i jesu najizraženiji na lokalnom nivou, jer se tu pravi slika i preslika snage kandidata i političke partije“.

    – Svaka stranka smatra da može dati najboljeg kandidata i onda očekuju da svi stanu iza njih. Naravno, tu ima jako puno ličnih sujeta, zastupanja stajališta da je on jedini koji može iznijeti pobjedu. I dok se te kockice sve poslože izgubi se jako puno energije i još više produbljuju jazovi koji postoje između političkih partija koji predstavljaju opozicioni blok – upozorava Topićeva.

  • Banjaluka dobija “Ćirilični park”

    Banjaluka dobija “Ćirilični park”

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković objavio je na Facebook-u da će Banjaluka dobiti “Ćirilični park”.

    Radi se o lokaciji Banjalučanima poznatoj kao park “Kupusište”.

    “Trideset kreativno osmišljenih azbučnih slova krasiće ovu prelijepu zelenu oazu koju ćemo dodatno urediti i osvježiti. Svako slovo može predstavljati vašu ličnu donaciju našem gradu i sugrađanima! Na svakom doniranom slovu biće postavljena pločica za imenom donatora. U kupovini mogu učestvovati sva fizička i pravna lica koja simbolično mogu odabrati prvo slovo prezimena svoje porodice, imena firme ili imena drage osobe”, naveo je Stanivuković.

  • Dodik: Ne bojim se protesta

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da će otići u Sud BiH i da se ne boji onih koji prijete protestima protiv njega i Srpske u Sarajevu.
    “Otići ću u Sud BiH i pozivam naše ljude i moje saradnike da ostanu kod kuće. Ono što je do sada bilo jeste da su se ljudi sami okupljali kako bi me podržali”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare.

    On je istakao da ne želi da niko od njegovih prijatelja dođe u bilo kakvo iskušenje u Sarajevu.

    “To je Sarajevo koje ne da da Srbi iskažu svoj stav i samo je dozvoljeno da se meni sudi. To je ona priča u kojoj nema niko drugi pravo da neko nešto kaže. Kako oni mogu da se okupe pred OHR-om, a mi nemao pravo da iskažemo svoje mišljenje? Šta su oni neki ekskluzivni narod, a mi niža rasa”, rekao je Dodik.

    Na pitanje da li će biti rekonstrucije Vlade Republike Srpske, Dodik je rekao da ima povjerenje u postojeću Vladu koja će nastaviti sa radom.

    Lider političkog pokreta “Vjera narod država” i bivši pripadnik odreda “El mudžahedin” Sanin Musa najavio je na “Fejsbuk” profilu okupljanje svojih pristalica ispred Suda BiH u ponedjeljak, 5. februara, povodom nastavka suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i okupljanja građana koji Dodiku daju podršku.

    Musa je na društvenim mrežama najavio okupljanje protiv onih koji dolaze “javno četnikovati po Sarajevu”, navodeći da je cilj skupa, prije svega, da se zabrani okupljanje osoba koje daju podršku Dodiku tokom njegovih ročišta pred Sudom BiH.

    Sarajevska policija nije zaprimila zahtjev Muse za održavanje ovih protesta, rekla je Srni portparol MUP-a Kantona Sarajevo Mersiha Novalić i istakla da nisu zaprimili zahtjev ni od političkog pokreta “Vjera, narod, država” niti od Muse kao fizičkog lica.

  • Provokacije iz Sarajeva: Musa najavio okupljanje Bošnjaka protiv građana koji podržavaju Dodika

    Provokacije iz Sarajeva: Musa najavio okupljanje Bošnjaka protiv građana koji podržavaju Dodika

    Utrkivanje u mržnji i srbofobiji sa pojedinih medija i društvenih mreža iz Federacije prevazilazi granice bezbjednosti.

    Poziv Sanina Muse, bivšeg pripadnika odreda “El mudžahedin” i lidera političkog pokreta “Vjera, narod, država” na okupljanje svojih pristalica, radikalnih islamista ispred Suda BiH u ponedjeljak, 5. februara, kada je nastavak suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, ali i skup podrške, bezbjednjaci tumače kao prijetnju, poziv na linč i postavljaju pitanje da li u takvom ambijentu postoje uslovi za suđenje.

    Musa je na društvenoj mreži pozvao na okupljanje ispred Suda BiH.

    Iz MUP-a Kantona Sarajevo potvrdili su da prijavu za okupljanje Musinih pristalica 5. februara nemaju.

    Sanin Musa i “antidejtonac” Nihad Aličković, okupljali su se i ranije i pred bh. pravosuđem, Federalnim parlamentom – nedavno, pa do “zapaljivih” rušilačkih demonstracija u proljeće 2016. godine. Nisu nepoznati ni Musini pozivi na rat.

    Šta rade bezbjednosne agencije, pita se ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    Očekujem da se ovakvi ljudi kao što je Musa sankcionišu, da im se onemogući da izazivaju incidente, a da podrže svoga predsjednika. Tužilaštvo napokon mora da uradi nešto, da spriječi takve ekstremiste da sutra izazovu sukobe u BiH – poručio je Nešić.

    Na Musine otvorene ratne prijetnje i poziv na linč predsjednika Srpske i građana na skupu podrške u Sarajevu, reaguju i udruženja proisteklih iz Odbrambeno- otadžbinskog rata.

    • Mi ćemo doći ponovo dolje da podržimo jer je ovo proces protiv Republike Srpske – rekao je predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da će otići u Sud BiH i da se ne boji onih koji prijete protestima protiv njega i Srpske u Sarajevu.

    • Nisam kukavica, doći ću, ali pozivam da ostanu kod kuće ne zato što se plašim, ne želim da bude neprijatnosti – izjavio je Dodik.

    Musaina prijetnja sa društvenih mreža, iz ugla bezbjednjaka, nije bezazlena.

    Čak je, kaže sttučnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević, simptomatično i to što su zapadni obavještajni krugovi otvorili društvene mreže za radikalne islamiste.

    • Ne treba im dozvola, sama objava je poziv za mobilizaciju vehabija. Nema uslova da se ročište održi – naglasio je Galijašević.

    Dosije Sanina Muse obiluje potvrdama o njegovim ratnim i poratnim radikalnim islamskim aktivnostima, ali on i dalje prednjači u organizovanju skupova.

    Početkom septembra, u Sarajevu je organizovao kontramiting mirnom okupljanju građana Istočnog Sarajeva na skupu “Granica postoji”.

  • Da li će Vlado Đajić napustiti SNSD?

    Da li će Vlado Đajić napustiti SNSD?

    U sjenci gloženja opozicionih stranaka oko toga ko će biti kandidat za gradonačelnika Banjaluke i da li će opozicija u najvećem gradu Srpske imati jednog ili više kandidata, odvija se ništa manja drama u banjalučkom SNSD koji se, kako saznajemo, nalazi pred velikim raskolom.

    Odlično obaviješteni izvori Srpskainfo iz vrha najveće političke partije u Srpskoj otkrivaju da je aktuelni šef Gradskog odbora SNSD u Banjaluci, Vlado Đajić, doslovno na korak od odluke da napusti SNSD i formira svoju političku partiju ukoliko rukovodstvo stranke, kako se već duže spekuliše u javnosti, umjesto njega imenuje nekog drugog kandidata za gradonačelnika Banjaluke na lokalnim izborima u oktobru ove godine.

    Nova partija
    Sagovornici Srpskainfo iz vrha SNSD, koji su insistirali na anonimnosti, između ostalog, tvrde da bi u slučaju da Đajić ostvari svoje prijetnje i odluči se na formiranje nove političke opcije, najmanje 50 odsto banjalučkog odbora SNSD prešlo u njegovu stranku.

    – Bez obzira šta ko o njemu mislio, Vlado Đajić je prilično omiljen u Gradskom odboru SNSD i ako odluči da formira novu partiju uz njega bi stao veliki broj današnjih odbornika SNSD u gradskoj skupštini, ali i običnog stranačkog članstva. Đajić ozbiljno računa na kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke na predstojećim lokalnim izborima, a ukoliko to ne dobije stoodsto će napustiti SNSD i formirati novu političku partiju – tvrde naši izvori.

    Inače, kako se prethodnih dana i mjeseci spekuliše u javnosti, vrh SNSD najbliže je odluci da aktuelnog ministra finansija i trezora BiH, Srđana Amidžića, kandiduje za gradonačelnika Banjaluke na predstojećim lokalnim izborima.

    Komentar o tome da li namjerava da napusti SNSD i formira novu političku stranku koja bi ga sigurno kandidovala za gradonačelnika Banjaluke, pokušali smo dobiti od Vlade Đajića, ali se on nije javljao na telefonske pozive niti je odgovarao na naše poruke.

    Najmanje dva kandidata
    Početak pregovora opozicionih stranaka o tome ko će biti kandidat za gradonačelnika Banjaluke održani su juče u prostorijama Gradskog odbora SDS, gdje je predsjednik najveće opozicione političke partije u Srpskoj, Milan Miličević, o toj temi razgovarao sa predstavnicima PDP. Nakon sastanka, Miličević je ponovio svoj raniji stav, koji je inače prvo otkrio za Srpskainfo, a to je da je SDS trenutno najbliži odluci da predloži svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

    – Ja nisam ranije govorio slučajno u prethodnom periodu, a o tome se govorilo i na sastanku Gradskog odbora u Banjaluci, da SDS ozbiljno razmišlja da imamo svog kandidata. Mnogi su razlozi za to – rekao je Miličević, dodajući da Predsjedništvo SDS neće osporavati ono što odluče gradski ili opštinski odbori, kada su u pitanju kandidature.

    Dodao je i da trenutno vidi da će Banjaluka imati dva opoziciona kandidata.

    – Mi krećemo od zadovoljstva naših odbora, jer je to naše biračko tijelo. Takođe, nećemo praviti nikakve zamjene u smislu vi nas pustite tamo, a mi ćemo vas ovamo. Gdje god to postoji, tu se ne može očekivati uspjeh.Banjaluka u ovom momentu, koliko vidim, imaće sigurno dva opoziciona kandidata. Da li će biti i treći opozicioni iz SDS tek ćemo vidjeti, ali mislim da to otvara put SNSD sa kojim imamo političku borbu. Zato bi bilo bolje da napravimo zajednički stav – rekao je Miličević.

    Takođe, osim potpredsjednika PDP Draška Stanivukovića koji će ispred te partije biti kandidat za još jedan mandat na čelu najvećeg grada u Srpskoj, kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke najavila je predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić. Lider Liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović, otkrio je mogućnost da i njegov politički pokret ima kandidata za gradonačelnika Banjaluke, ponavljajući da nema nikakve šanse da podrži Draška Stanivukovića.

    Taktička igra
    Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo ističe da je priča o “gubitničkoj kombinaciji” opozicije u Banjaluci koja će, kako sada stvari stoje, na izbore izaći u više kolona, potpuno gurnula u drugi plan trzavice koje već duže postoje u banjalučkom odboru SNSD.

    Tanja TopićFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
    – Vidimo da se već sada u javnom diskursu, kao i u opozicionim redovima, govori o nekoliko kolona u kojima će opozicione partije nastupiti na predstojećim izborima, a ovo djelovanje tumači se kao ustupak u korist SNSD, što negdje predstavlja i logično objašnjenje s obzirom da smo godinama gledali scenario prema kojem je ujedinjena opozicija bivala poražena od najjače političke partije u Republici Srpskoj – kaže Topićeva.

    Skoro svakodnevne najave novih-starih kandidatura za gradonačelnika Banjaluke, prema njenim riječima, mogle bi se iščitati i kao politički i medijski spin, odnosno taktička igra prema kojoj je opozicija, kako navodi, već sada proglašena gubitnikom.

    – Međutim, iako je u zadnjim igrama oko rebalansa gradskog budžeta golim okom vidljivo nadmudrivanje između pojedinih članova SNSD, niko ne otvara pitanje da li je moguć scenario i da SNSD nastupi u više kolona na izborima i šta bi to konkretno značilo za tu stranku – pita se Topićeva.

  • “U redu je ako BiH neće u NATO”

    “U redu je ako BiH neće u NATO”

    Zamjenik generalnog sekretara NATO-a Mirča DŽoana rekao je da su stabilnost i bezbjednost BiH važni za Alijansu, ali i istakao da je u redu ako zemlja odluči da ne ide u NATO.

    DŽoana kaže da je upoznat o različitim pogledima na NATO, te da postoje ožiljci iz nedavne prošlosti u dijelu javnosti u BiH.

    • Ako se ljudi usaglase da je bolji život u EU ili eventualno u NATO – bićemo srećni. Ako odlučite da idete u EU, ali ne i u NATO, nama je i to u redu – rekao je DŽoana u intervjuu Srni.

    On je upitao da li ljudi ovdje smatraju da su predstavnici NATO-a išli u Stokholm i Helsinki da nove saveznike ubjeđuju da se pridruže Alijansi ili da su SAD, Kanada, Italija, Njemačka i Francuska došli u Rumuniju, Albaniju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju i pitali da li se žele pridružiti Sjevernoatlantskom savezu?

    • Ne! Oni su iskazali interes da se pridruže NATO-u i EU jer smatraju da je to najbolje za njihov narod. Smatram da političari imaju obavezu da osiguraju da odluke koje donose i izjave koje daju služe u najboljem interesu ljudi koje predstavljaju. Vjerujem da je budućnost zapadnog Balkana u evropskoj porodici – rekao je DŽoana.

    On je izrazio nadu da će doživjeti da svi budu dio EU, a ukoliko bude interesa za pridruživanje NATO-u i u evroatlantskoj porodici.

    Na pitanje kako gleda na odluku Republike Srpske da BiH održi neutralan status, DŽoana je ponovio da su stabilnost i bezbjednost BiH važni za NATO, a da je “politika – politika”.

    • Vjerujem da je to bitno za cjelokupan region, ali i čitavu Evropu. Ohrabrio bih lidere da ne daju izjave za političku upotrebu koje bi mogle da imaju vrlo negativan uticaj na nacionalnom i regionalnom nivou – kaže DŽoana.

    DŽoana je naveo da je Rumunija, iz koje dolazi, učetvorostručila bruto domaći proizvod /BDP/ od kada je postala članica NATO i EU.

    • Premladi ste, ali se ljudi starijih generacija sjećaju kako je Rumunija izgledala u vrijeme dok je bila diktatorska zemlja, uz Albaniju. Pogledajte danas gdje je Rumunija – rekao je DŽoana.

    Saradnja sa NATO ide onoliko daleko koliko to BiH želi

    Kada je riječ o saradnji BiH i NATO-a, zamjenik generalnog sekretara je naglasio da je Alijansa spremna da ide onoliko daleko koliko zemlja to želi, ističući da je do sada kroz patrnerstvo mnogo urađeno.

    “Smatram da će posjeta delegacije Sjeveroatlantskog savjeta /NAC/ Sarajevu donijeti nove ideje i resurse u skladu sa potrebama Oružanih snaga BiH i bezbjednosnih institucija”, rekao je on.

    On je naveo da nedavna posjeta generalnog sekretara NATO Јensa Stoltenberga, glavnokomandujućeg savezničkih snaga u Evropi, kao i sadašnji dolazak delegacije NAC-a BiH potvrđuju istinsku zainteresovanost Alijanse.

    “Osjećam da postoji intres i sa vaše strane. Mi smo najbolji u svijetu u onom što radimo… Mislim da je dobra stvar za vašu zemlju kada se poveća obim saradnje sa vašim Oružanim snagama i bezbjednosnim institucijama. Spremni smo da uradimo i više”, poručio je zamjenik generalnog sekretara Alijanse.

    On je ocijenio da je posjeta delegacije NAC-a BiH veoma bitna jer će omogućiti da Brisel i zemlje članice i saveznici biti spremni da pomognu još više u okviru paketa jačanja odbrambenih kapaciteta BiH.

    Komentarišući nedavnu najavu Stoltenberga u vezi sa povećanjem broja vojnika NATO-a na Balkanu iako operativni podaci sa terena govore da je situacija bezbjedna, DŽoana je ukazao da Aijansa uvijek odgovara na strateško oruženje.

    • Donosimo političke odluke u skladu sa informacijama, savjeta naših oružanih snaga. Kada smo donijeli odluku da aktiviramo rezervne snage za /samoproglašeno/ Kosovo, na taj poziv se odazvao određni broj saveznika. Podsjetio bih da je to bilo u vrijeme komplikovanog incidenta na Kosovu i Metohiji i samo smo odgovorili – rekao je DŽoana.

    On je napomenuo da su se obje strane vratile dijalogu koji vodi EU, te da smatra da neće biti potrebe da NATO da čini više.

    • NATO u osnovi odgovara na situaciju na terenu. Kada je više rizika spremni smo da učinimo više. Usklađujemo naš stav i spremnost prema realonosti na terenu. Ohrabrio bih sve da se vrate za sto dijalogu jer nema druge opcije nego postizanje kompromisa i dugoročnih rješenja za ovaj region – naveo je DŽoana.

    Srbiji je mjesto u Evropskoj porodici

    Kad je riječ o saradnji NATO-a i Srbije, DŽoana je napomenuo da je tokom dugogodišnjeg partnerstva “urađeno dosta dobrih stvari”.

    • Uradili smo dobre stvari sa Srbijom. Kao i sa svim drugim partnerima idemo toliko koliko to Srbija želi. Sastanak Stoltenberga i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Begoradu bio je konstruktivan. Ohrabrujemo Srbiju da razumije da je evropski put najbolja budućnost za njen narod i regionalne interese – rekao je DŽoana.

    On je ponovio da su svi susjedi Srbije, uključujući i Rumuniju, prošli kroz veliku transformaciju tokom proteklih 25 godina.

    • Ubijeđeni smo da je mjesto Srbije unutar evropske porodice i nadamo se da će nastaviti imati konstruktivnu ulogu u regionu i vratiti se dijalogu za nerazriješena regionalna pitanja. To je bitno za region, Srbiju, ali i za NATO – rekao je DŽoana.

    NATO ne predviđa konfontaciju sa Rusijom

    Kada je riječ o globalnim pitanjima, DŽoana je izjavio da NATO ne predviđa konfrontaciju sa Rusijom, ali investira u svoju odbranu i interese.

    • NATO je vojno-politički savez i znamo da je odvraćanje najbolji način da odbranimo milijardu naših ljudi i više od 50 odsto globalnog BDP-a u svijetu. Mi ne vidimo ni namjeru ni kapacitete Rusije da krene protiv NATO država jer bi to automatski predstavljalo pokretanje člana pet – rekao je DŽoana.

    Zamjenik generalnog sekretara NATO-a smatra da je Rusija sve više nepredvidiva, te da je “način na koji vodi rat u Ukrajini razlog za zabrinutost svih”.

    • Ne možemo se ponašati kao da se bezbjednosna situacija u Evropi nije promijenila od invazije na Ukrajinu ili čak i na period malo prije toga, odnosno vremena aneksije Krima i istočnog Donbasa. Na neki način je loše za sve nas, uključujući i ruski narod zbog razloga za koje vjerujemo da su pogrešni – rekao je DŽoana.

    On je napomenuo da, iako ne predviđa konfrontaciju sa Rusijom, NATO investira u odbranu i odvraćanje, navodeći primjer taktike iz fudbala da je najbolji napad dobra odrbana.

    • To je upravo NATO i tako branimo svoje interese. Investiramo više u to da se prilagodimo situaciji koja je komplikovanija nego nekoliko godina unazad – rekao je DŽoana.
  • Cvijanović: Domaće institucije jedine relevantne da donose odluke

    Cvijanović: Domaće institucije jedine relevantne da donose odluke

    Domaće institucije su jedine relevantne da donose odluke. Sramota je da se neko u BiH zalaže za postojanje visokog predstavnika, rekla je potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović nakon sjednice Izvršnog komiteta.

    Istakla je da država nema suverenitet ako postoji stranac koji nameće odluke.

    • Јa sam danas na sastanku u Sarajevu prenijela poruku da Srpska nema problem ni sa Ustavom ni sa teritorijalnim integritetom. Smatram da su domaće institucije jedine relevantne da donose bilo kakve odluke u BiH – naglasila je ona.
  • Dodik: O'Brajan došao da unese nestabilnost i nemir u BiH; Hoće da sruši dogovor iz Laktaša

    Pomoćnik državnog sekretara SAD DŽejms O'Brajan je došao da unese nestabilnost i nemir u BiH i hoće da sruši dogovor iz Laktaša, rekao je predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik.

    O'Brajan nije tumač Dejtonskog sporazuma. Lažno se predstavlja kao neko ko je moćan. U Dejtonu je bio obično piskaralo – naveo Dodik na konferenciji za novinare.

    Dodik kaže da je O'Brajan potvrdio podaništvmo muslimanima.

    • Ne postoji državna imovina i O'Brajan je govorio izmišljene stvari – naveo je Dodik.

    Dodik je ponovio da je Dejtonskim sporazumom predviđeno da su samo Srpska i FBiH ovlaštene da tumače ovaj sporazum.

    • O'Brajan se nigdje ne spominje. Njegova današnja uloga je da unosi nemir. Ono što je O'Brajan danas saopštio slušamo mjesecima od bošnjačkih političara. Pored Ukrajine, Gaze i Јemena kao aktuelnih tema svjetske politike, O'Brajan je našao za shodno da dođe u BiH i remeti odnose – izjavio je Dodik.

    Dodik navode da ako iko radi na rušenju Dejtonskog sporazuma, to su SAD.

    • Mi smo samo za ustavnu BiH i to nema nikakve veze sa secesionističkom politikom, kako to želi da predstavi O'Brajan – kaže Dodik.

    Dodik je rekao da Srpska nije u finansijskoj krizi kako O'Brajan to hoće da pokaže.

    • SAD ovdje prave najveću brljotinu i hoće da naprave unitarnu BiH koju mi nećemo. Srpska nema namjeru da ostane u antiustavnoj BiH u kojoj se krše njena prava. Termin državna imovina je izmišljen termin, to su izmislili muslimani. Ukoliko neko potegne pitanje naše imovine, sastaće se Narodna skupština i raspravljaće o tom statusu – poručio je Dodik.

    Dodik je istakao da ako nema teritorije Republike Srpske, onda nema ni Srba.

    • Јa neću dozvoliti da se ovaj grad i Republika iseli, borićemo se. Amerika ima atomsku bombu, mi imamo ljude – naglasio je Dodik.

    Dodik je ponovio da je Srpska protiv članstva BiH u NATO.

  • Košarac: O'Brajan, umjesto Dejtonski sporazum, podržao nelegitimnog Šmita

    Košarac: O'Brajan, umjesto Dejtonski sporazum, podržao nelegitimnog Šmita

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac smatra da bi bilo interesantno čuti šta američki diplomata DŽejms O`Brajan kaže o namjerama ambasadora njegove zemlje Majkla Marfija i nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita da u BiH uspostave koloniju u kojoj će važiti argument sile, a ne sila argumenata, te zašto podržava primjenu bonskih ovlaštenja u daljoj razgradnji Dejtonskog sporazuma i narušavanju suvereniteta BiH.

    Košarac je rekao da bi bilo interesantno čuti šta O`Brajan, kao jedan od kreatora Dejtonskog sporazuma, kaže o činjenici da je ovaj međunarodni dokument devastiran intervencijom bivših visokih predstavnika.

    • Da li su to demokratske vrijednosti koje SAD propagira u BiH? Ako zaista imaju dobre i prijateljske namjere prema BiH, neka ne miniraju i ne opstruišu dogovor Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda. Neka se okanu ideja o nametanju rješenja – poručio je Košarac na društvenoj mreži Instagram.

    On je rekao da je očekivao da će O`Brajan u okviru posjete BiH nedvosmisleno i jasno podržati dosljednu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma, poštovanje Ustava i suvereniteta BiH, koja je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    • No, kako sam iz medija upoznat, O`Brajan je za svog prvog sagovornika izabrao nelegitimnog Kristijana Šmita, kojem je, da paradoks bude veći, pružio podršku, kao i upotrebi bonskih oblaštenja – istakao je Košarac.

    On je naglasio da Republika Srpska ostaje posvećena dosljednoj primjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma, ustavnoj BiH i dogovoru dva entiteta i tri konstitutivna naroda, bez stranaca u institucijama i procesima odlučivanja.

    • Svako rješenje u BiH mora biti plod domaćeg dogovora, bez stranog intervencionizma. Sve suprotno tome, BiH vodi u neizvjesnost i sunovrat – napomenuo je Košarac.

    Američki diplomata i Kristijan Šmit sastali su se danas u Sarajevu gdje su razgovarali o najhitnijim izazovima sa kojima se BiH suočava, uključujući izborni integritet.

    O`Brajan je potvrdio podršku SAD Šmitu i njegovom korištenju bonskih ovlaštenja za sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, podršku BiH i njenim institucijama.