Autor: INFO

  • Policija odvezla dvije osobe iz zgrade u Banjaluci u kojoj je pronađeno tijelo

    Policija odvezla dvije osobe iz zgrade u Banjaluci u kojoj je pronađeno tijelo

    Policija je odvezla dvije osobe iz zgrade u banjalučkoj ulici Beogradska, u kojoj je pronađeno tijelo, javlja novinar “Nezavisnih novena”.

    U pitanju su muškarac i žena, ali njihov status u konkretnom slučaju za sada nije poznat.

    Mladića je policija sve vrijeme vodila do auta, baš kao i ženu, a onda ih je odvezla sa rotacijama na vozilima.

  • Dodik se ponovo obrušio na američke diplomate, a ima poruku i za O'Brajena

    Dodik se ponovo obrušio na američke diplomate, a ima poruku i za O'Brajena

    Кako je moćna Amerika došla na ove grane? Svijet je u vrtlogu sukoba, vri na svakom dijelu planete, a državni sekretar SAD bavi se BH gasom, njegov pomoćnik Sabijom, ambasador respiratorima i poslovnicima o radu.

    Poručio je ovo predsjednik Srpske, Milorad Dodik koji dodaje da pored njih, Ramo Isak djeluje kao diplomatski gigant.

    – Ovo ni Nadrealisti nisu mogli da zamisle. Nastup O'Brajena u Sarajevu demonstracija je bahatosti i odsustva ideja. Dok su mu puna usta suvereniteta BiH, podržava samozvanca koji je direktna negacija suverenosti – napisao je Dodik na mreži X.

    On dodaje da O’Brajen govori o prijateljstvu prema narodima u BiH, a „tretira te iste narode kao divlje horde iz kamenog doba kojima će on donijeti vatru“.
    Dodik kaže da je svaka američka administracija bila posvećena stanju i odnosima u BiH, ali je samo ova očigledno zainteresovana da to stanje pogorša i poremeti odnose.

    – Nekadašnji ambasador SAD u BiH Tomas Miler je govorio: “Bolji je i najlošiji dogovor domaćih političara, jer je dogovor, nego nametanje”. Danas nam dolaze diplomate koje nastoje da takve dogovore sruše, koje ih negiraju i omalovažavaju. Dogovor koji smo mi postigli ima za cilj da građani u BiH budu zadovoljni, da im bude bolje, da krenemo putem članstva u EU, a ne da njim bude zadovoljan O'Brajen – ističe Dodik.

    On kaže da je Dejtonski sporazum veliki uspjeh tadašnje administracije SAD.

    Republika Srpska, ističe Dodik, vodi politiku poštovanja Dejtonskog sporazuma.

    – Paradoksalno je da mi branimo američki uspjeh od američkih diplomata. Imam suverenu odluku građana Republike Srpske na izborima da budem predsjednik. I zakleo sam se da ću poštovati Ustav i zakone. Svoje srce, riječ i život daću samo svom narodu i Republici Srpskoj – ističe Dodik.

    On kaže da je tu da poštuje volju građana, da se dogovara s predstavnicima druga dva naroda, poštujući njihove interese.

    – Tu sam da Republika Srpska bude partner svima, ali podanik nikome – navodi Dodik.

    Podsjećamo, O’Brajen je tokom nedavne posjete Sarajevu uputio oštre kritike liderima SNSD, HDZ i SDA, Miloradu Dodiku, Draganu Čoviću i Bakiru Izetbegoviću.

    On je, između ostalog, rekao da lider SNSD i njegova stranka „već godinama usmjeravaju ugovore prema članovima njegove porodice i prijateljima“.

    – Brojne su optužbe o nedoličnom ponašanju u raznim granama industrije u Srpskoj, od nekonkurentnih ugovora koji su na sumnjiv način dodijeljeni kompanijama pod kontrolom njegove porodice do sankcionisanog medija gospodina Dodika, ATV – tvrdi O’Brajen.

    On je rekao da je Dodik, nakon što je stupio na poziciju predsjednika Srpske, sam “sebi dodijelio sredstva u iznosu od 56,5 milijuna maraka (28,7 miliona dolara) za kancelariju predsjednika Srpske, što je povećanje od više od 400 odsto u odnosu na prethodnu godinu”.

    – U isto vrijeme, gospodin Dodik traži dodatna sredstva izvan institucija vlasti Bosne i Hercegovine. Nakon mjeseci očajničkih pokušaja da osigura sredstva iz izvora kao što su Rusija, Mađarska i NR Kina, gospodin Dodik izvršio je pritisak na lokalne banke da pruže novčanu podršku izdavanjem domaćih obveznica. One su ekvivalent visokokamatnim zajmovima. To nije održivo. Glasači u Srpskoj imaju pravo znati koliko duguju – rekao je O’Brajen.

  • Banjaluka: Muškarac nađen mrtav u stanu

    Banjaluka: Muškarac nađen mrtav u stanu

    Muškarac Z.S. (53) pronađen je mrtav u stanu u zgradi u banjalučkoj Beogradskoj ulici.

    Prema nezvaničnim informacijama on ima povrede nanesene najvjerovatnije nožem, ali se još ne zna kako ih je zadobio.

    “Kako saznajemo hitnoj pomoći je prijavljeno da je povrijeđen muškarac. Međutim kada je ekipa stigla ljekari su konstatovali da je mrtav. Na terenu je policija i istražioci prikupljaju informacije kako bi se utvrdilo šta se desilo”, rekao je izvor “Glasa Srpske”.

    Više informacija biće poznato nakon što policija obavi uviđaj i okonča istragu.

  • Stevandić: Žrtva je uvijek jača od zločinca i ne smije se zaboraviti

    Stevandić: Žrtva je uvijek jača od zločinca i ne smije se zaboraviti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je na pomenu žrtvama ustaškog terora u Drakuliću da je ovo mjesto dokaz da je žrtva jača od zločinca i da se ne smije zaboraiti, a istorija falsifikovati.

    U našim selima ovdje ljudi se i dalje krštavaju i razvijaju srpske barjake za slave i svadbe. Ovdje djeca i dalje idu u školu i uče šta znači ovaj spomenik, kao i da postoji velika mogućnost da srpski narod, ako nema državu, ostane bez života, budućnosti i svoje imovine – rekao je Stevandić.

    Ako se posmatra period u proteklih 200 godina u kojima su se desili pogromi srpskog naroda, od turskog doba, austro-ugarskih veleizdajničkih procesa, do Prvog i Drugog svjetskog rata, kaže Stevandić, onda se može podvući crta koju je Srpska povukla 1995. godine.

    • Јedino vrijeme kada se srpski narod nije plašio pogroma, kada je slobodno ispovijedao svoju vjeru, pripadnost i kulturu je vrijeme postojanja Republike Srpske – poručio je Stevandić.

    On je istakao da se neće dozvoliti da srpske žrtve budu zaboravljene, a istorija falsifikovana.

    • Zato je Republika Srpska najvrednije što danas imamo. Naša je dužnost da to saznanje prenosimo svojoj djeci da nas nikada više ne zahvati vrijeme malodušnosti, podjela, nepovjerenja ili degradacije države koja je stvorena kao najaveći domet svih Srba u proteklih 200 godina – naglasio je Stevandić.

    On je dodao da je Srpska postala svetionik o kome se priča u Njemačkoj, Americi, Australiji, Africi, te svuda gdje postoje njene crkve i ljudi.

    Stevandić je rekao da je Srpska tema, ali isto tako da se “čuje zavijanje hijena po Sarajevu” koje žele da motivišu one koji ne bi da brane Republiku Srpsku.

    • Čuvajmo Srpsku, jer je ona jedini zalog da se možemo ovako slobodno okupljati, da možemo slobodno da govorimo i da možemo da postojimo – zaključio je Stevandić.

    Kod Spomen-kosturnice u banjalučkom naselju Drakulić danas je služen pomen za više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete, koje su ustaše prije 82 godine zvjerski ubile u ovom naselju i u selima Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac.

  • U Drakuliću obilježeno 82 godine od ustaškog zločina

    U Drakuliću obilježeno 82 godine od ustaškog zločina

    U banjalučkom naselju Drakulići obilježene su 82 godine od stradanja Srba u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac. Ustaše su 7. februara 1942. godine bez ispaljenog metka ubile 2.315 Srba, među kojim 551 dijete. O svireposti zločina svjedoči činjenica da su pokolj nad Srbima činile komšije i sveštenici iz samostana na Petrićevcu.

    Svake godine, kako se ne bi zaboravila žrtva više od 2.300 ubijenih Srba, među kojima 551 dijete u Drakuliću, Šargovcu, Motikama i rudniku Rakovac , kod spomen-kosturnice u Drakuliću služen je pomen.

    Nakon pomena, koji su služili sveštenici Banjalučke eparhije, položeni su vijenci i cvijeće.

    U ime institucija Republike Srpske vijenac su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH.

    Bez Republikme Srpske nema slobode za srpski narod na ovim prostorima, poručio je Milorad Dodik, predsjednik Srpske.

    • Ovo treba da bude mjesto našeg trajnog sjećanja. Ako nemate svoju državu, onda nema ni slobode. Da je prije 80 godina postojala Republika Srpska, ovog zločina ne bi ni bilo. Zato trajno treba da se borimo za svoju državu i svoju slobodu – naglasio je Dodik.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je na pomenu žrtvama ustaškog terora u Drakuliću da je ovo mjesto dokaz da je žrtva jača od zločinca i da se ne smije zaboraiti, a istorija falsifikovati.

    Vijenac je položio i konzul Srbije u Banjaluci Dragan Protić.

    Koliki su razmjeri ovog zločina govore istorijski podac, prema kojima su među ubijenima na zvjerski način, bila i 52 učenika šargovačke osnovne škole. U ovom zločinu su učestvovae komšije, pa čak i sveštena lica iz samostana u Petrićevcu.

    Pod komandom natporučnika Јosipa Mišlova i fra Miroslava Filipovića iz takozvanog “Tjelesnog zdruga Ante Pavelića”, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe sjekirama, noževima i krampovima.

    Uz brojne građane koji su došli organizovanim prevozom iz Banjaluke, obilježavanju su prisustvovali i zvaničnici Srpske -predsjednik Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, srpski predstavnici u institucijama BiH, rukovodstvo grada Banjaluke, predstavnici nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a.

  • Bivši kanadski ambasador u Јugoslaviji: SAD su započele rat u BiH

    Bivši kanadski ambasador u Јugoslaviji: SAD su započele rat u BiH

    Sjedinjene Američke Države su započele rat u BiH, izjavio je bivši kanadski ambasador u Јugoslaviji DŽejms Biset.

    Biset je podsjetio da je u BiH bio referendim o nezavisnosti, ali da nije prošao.

    • Kada su sve tri vjerske grupe potpisale sporazum o miru u BiH i da neće biti proglašenja nezavisnosti bez sve tri strane, moj komšija koji je bio američki ambasador u Beogradu Voren Cimerman je otišao u Sarajevo i ubijedio muslimanskog lidera Izetbegovića da proglasi jednostranu nezavisnost. Naravno, on je to uradio i to je izazvalo rat zato što je 39 ili 40 odsto srpskog stanovništva tamo odbilo ideju da živi pod muslimanskim ili šerijatskim zakonom od strane muslimanskog rukovodstva – naglasio je Biset u jednoj od svojih ranijih izjava.

    Biset je napomenuo da se “priča vraća u istoriju jer su Srbi vijekovima bili pod turskom okupacijom i borili se za slobodu”.

    • Nisu željeli da sredinom 20. vijeka još jednom žive pod muslimanskom vlašću, a to je značilo rat. Svi na Balkanu su znali da ako se proglasi muslimanska deklaracija o nezavisnosti da to znači rat – naveo je Biset.
  • Stevandić: Srpska neće dozvoliti da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila

    Stevandić: Srpska neće dozvoliti da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će istina o zločinu na sarajevskoj pijaci Markale iz 1994. godine kad-tad isplivati i da Srpska neće dopustiti da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila.

    Stevandić je istakao da je matrica zločina na pijaci Markale primijenjena mnogo puta na ratištima u Avganistanu, Bliskom istoku ili nedavno u Ukrajini, a sve da se postigne alibi za vojna dejstva.

    • Budući da je Vojska Republike Srpske bila u to doba čvrsta i muslimani nisu mogli da probiju srpske linije prema Ilidži, Grbavici, Srpskom Sarajevu, desile su se Markale. Imam duboki pijetet prema svim žrtvma, ali do danas nisu demantovane činjenice da ta granata nije ispaljena sa srpskih položaja – rekao je Stevandić za “Večernje novosti”.

    On je dodao da nikakve naručene presude srpskim političarima i generalima ne mogu potvrditi da su oni odgovorni za ovaj zločin.

    Stevandić je naglasio da je uvjeren će istina o Markalama kad-tad isplivati i da će se dokazati da su Srbi bombardovani i ubijani bez razloga.

    • Ali i kada se dokaže da su Markale bile namještaljka, to, nažalost, neće promijeniti ono što je Srbima učinjeno od bombardovanja osiromašenim uranijumum, do ubijanja civila – ukazao je Stevandić.

    On je poručio da Republika Srpska neće dozvoliti da je okrivljuju za zločine koje nije počinila.

    • Poruka Bošnjacima je da ne treba niko da nameće drugom istinu ili istoriju, Srpska to drugima ne radi, ali neće dopustiti da drugi pišu istoriju Srpske i da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila – rekao je Stevandić.
  • Sebija Izetbegović se obrušila na američkog diplomatu

    Sebija Izetbegović se obrušila na američkog diplomatu

    Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O'brajan (James O'Brien) tokom posjete Bosni i Hercegovini prokomentarisao je Sebiju Izetbegović, bivšu direktoricu KCUS-a, rekavši da su ljekari te zdravstvene ustanove bili pod pritiskom da podrže SDA.

    Ona je potom u objavi na društvenim mrežama kazala da je ova konstatacija neozbiljna.

    “Naravno da pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država ne može znati detalje o KCUS-u i o kadrovskim rješenjima, ali su oni, koji su ga informisali iz Sarajeva, trebali osmisliti uvjerljivije argumente protiv mene. Ova tvrdnja o ucijenjenim direktorima disciplina je neozbiljna i samo je mogla zasmijati poznavaoce prilika u KCUS-u, a na prvom mjestu baš direktore disciplina”, započela je u svojoj objavi, prenosi Avaz.

    Nastavila je u istom tonu rekavši da se “u Sarajevu svi relativno dobro poznaju, te da ne treba trojišiti riječi na objašnjenje ko je ko i koju ko političku opciju preferira”.

    “Nisam se bavila stranačkom i političkom opredijeljenošću zaposlenika, što se može dokazati i činjenicom da, po mojoj današnjoj procjeni, manje od 15 posto svih šefova na 36 KCUS-ovih klinika su SDA, ako je i toliko”, dodaje Izetbegović.

  • RAK presudio: Hadžifejzović nije u emisiji pitao da li Dodika treba ubiti

    RAK presudio: Hadžifejzović nije u emisiji pitao da li Dodika treba ubiti

    Nakon 15 mjeseci Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) donijela je presudu prema kojoj vlasnik Face televizije Senad Hadžifejzović nije u emisiji Centralni dnevnik upitao gosta Dušana Janjića da li predsjednik RS Milorad Dodik treba da se “smijeni, smiri ili ubije”.

    .Hadžifejzović je od početka govorio da je umjesto riječi “ubije” rekao “umiri”, a objavljeno je i više usporenih tonskih zapisa koji to potvrđuju., prenosi Avaz

  • Trivićeva o zaduženosti Srpske, pa poručila da je samo pitanje dana kada će početi kasniti plate

    Trivićeva o zaduženosti Srpske, pa poručila da je samo pitanje dana kada će početi kasniti plate

    Iako su nas juče sa Glavnog odbora SNSD zvaničnici Republike Srpske ponovo izvjestili o finansijskoj stabilnosti Republike Srpske, stvarnost je nažalost drugačija. Finansijski problemi Republike Srpske će uskoro biti još izraženiji.

    Poručila je ovo predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, koja kaže da ukupna javna zaduženost jeste na nivou od oko 40 odsto bruto domaćeg proizvoda, što se smatra srednjim nivoom zaduženosti, ali da je problem duga Republike Srpske u njegovoj otplati.

    Naglašava da nije sporno stanje javnog duga nego njegov tok.

    Od 2023. godine pa nadalje, kaže Trivićeva, prema zvaničnim podacima, Republika Srpska treba da otplaćuje ratu kredita od preko milijardu maraka.

    – Najkritičnija će biti 2026. godina kada dospijevaju obveznice sa londonske berze. Jasno je da se tolika otplata duga, uz zadržavanje redovnosti isplate budžetskih korisnika ne može održati bez novih zaduženja još većeg obima – ističe Trivićeva.


    Ona podsjeća da Republika Srpska u ovim političkim okolnostima nema mogućnost zaduživanja na međunarodnom tržištu kapitala, kao što je to uradila dva puta emitujući obveznice na londonskoj i bečkoj berzi, a zaduživanje na domaćem tržištu postaje sve skuplje.

    Trivićeva navodi da se sužava prostor da se nađu alternativni izvori finansiranja, da kasne subvencije za poljoprivredu, te da se već odavno pojedini dobavljači ne isplaćuju i da je samo pitanje kada će početi kasniti plate.

    – Gdje su rješenja?! Nema čarobnog štapića, ali naravno da rješenja postoje. Govorila sam o nekontrolisanom zaduživanju, o nesistemskom pristupu.. Кratkoročna rješenja podrazumijevala bi promjenu političkog ambijenta u Srpskoj i mogućnost pronalaska alternativnih izvora, kako bi se u kratkom roku prevazišao problem likvidnosti budžeta, a onda sistemskim pristupom adekvatno vodile javne finansije. Sve drugo je samo produženje agonije. Ova vlast to neće raditi, realno više i nema prostora za to. Nadam se samo da privatizacija nekog od strateških resursa neće biti “rješenje” – zaključuje Trivićeva.