Autor: INFO

  • Evo šta su carinici oduzimali na graničnim prelazima

    Evo šta su carinici oduzimali na graničnim prelazima

    Vrijednost robe koju su prošle godine privremeno oduzeli pripadnici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH iznosi 8.750.109 KM, a riječ je o širokom spektru raznih proizvoda: od alkohola, preko obuće, odjeće i dijelova za vozila, do oružja i municije.
    Razlozi oduzimanja takve robe su brojni, a u pitanju su, recimo, krijumčarenje, carinski prekršaji ili neprijavljivanje robe.

    Roba je, između ostalog, oduzimana u carinskim ispostavama, ali i kod samih obveznika, ako bi se ispostavilo da nije prijavljena.

    Na pitanje koje poznate robne marke se najčešće kopiraju, iz UIO BiH su nam rekli da su to uvijek renomirani svjetski brendovi.

    Ono što je zanimljivo jeste da u širokoj lepezi zaplijenjene robe, koja se u plijenu carinika našla u 12 mjeseci 2023. godine, nema ni grama zlata, ali se našlo srebro vrijedno 97.807 maraka, kao i bižuterija za 5.657 KM.

    Kako je “Nezavisnim novinama” potvrđeno iz UIO BiH, zaplijenili su tekstil vrijedan 2.852.909 maraka, te obuću za 352.710 maraka.

    Našli su se tu i duvan, cigarete te srodni, akcizni proizvodi, čija je ukupna vrijednost 1.633.554 marke, ali nije oduzet nijedan gram duvana u listu.

    Iz UIO BiH su prije nekoliko mjeseci za “Nezavisne novine” rekli da ulažu mnogo napora da se ilegalna prodaja ove robe smanji, te će i dalje kontinuirano sprovoditi aktivnosti na suzbijanju crnog tržišta duvana i duvanskih prerađevina.

    Oduzeli su pripadnici UIO BiH u 2023. godini i alkohol, ukupne vrijednosti 3.670 KM, kao i kafu u vrijednosti 13.688 maraka.

    Impozantna je i vrijednost mobilnih telefona i tableta koji su zaplijenjeni jer cifra premašuje 207.000 maraka, a našli su se tu i računari i prateća oprema (4.010 KM).

    Na spisku su se, kako nam je potvrđeno iz UIO BiH, našla i putnička vozila, ukupne vrijednosti 509.200, ali i auto-dijelovi, gdje je riječ o cifri 484.764 KM, kao i polovne šasije (40.800 KM).

    I to nije sve jer je oduzeta i bijela tehnika, odnosno kućanski aparati, a riječ je o iznosu od 23.775 maraka, kao i namještaj i stolarija (79.154 KM), te tehnička roba (67.987 KM).

    Zanimljivo je da su se u plijenu pripadnika UIO BiH našle i sunčane naočare vrijedne 62.550 KM, te satovi čija je vrijednost procijenjena na čak 291.190 KM, ali i kaiši, torbe, novčanici i ruksaci vrijedni 291.795 KM.

    Zaplijenjeni su i oružje i municija vrijedni 27.140 maraka, ali i igračke, procijenjene na skoro 12.000 KM.

    Kada se podvuče crta, osim oko 8,75 miliona maraka vrijedne robe koju su oduzeli pripadnici UIO, tu se našao i oko 13,1 milion KM vrijedne robe koju su oduzeli drugi organi, pa ukupna cifra dostiže oko 21,9 miliona maraka.

  • Bajden neće podržati pomoć Izraelu bez da se usvoji širi paket koji uključuje i Ukrajinu

    Bajden neće podržati pomoć Izraelu bez da se usvoji širi paket koji uključuje i Ukrajinu

    Američka administracija Joea Bidena rekla je da će staviti veto na samostalni zakon koji podržavaju republikanci u Zastupničkom domu, a koji bi pružio pomoć Izraelu, budući da podupire širi zakon koji pruža pomoć Ukrajini i Izraelu i osigurava nova sredstva za sigurnost granica.
    “Administracija snažno potiče oba doma Kongresa da odbace ovu političku smicalicu i umjesto toga brzo pošalju dvostranački Zakon o dodatnim izdvajanjima za nacionalnu sigurnost u hitnim slučajevima na predsjednikov stol”, stoji u saopćenju Ureda za upravljanje i budžet.

    Dužnosnici iz administracije demokratskog predsjednika mjesecima su radili s demokratima i republikancima iz Senata na zakonskom paketu vrijednom 118 milijardi dolara koji je otkriven u nedjelju, a koji kombinira milijarde dolara hitne pomoći za Ukrajinu, Izrael i partnere u indo-pacifičkoj regiji, s revizijom useljeničke politike SAD-a.

    Račun uključuje 60 milijardi dolara pomoći Ukrajini, 14,1 milijardu dolara za Izrael u ratu u Gazi i oko 20 milijardi dolara za nove napore na provođenju zakona duž američko-meksičke granice.

    Čelnici Predstavničkog doma republikanaca rekli su nekoliko dana prije njegove objave u nedjelju navečer da će odbaciti dvostranački zakon Senata i umjesto toga glasati o zakonu koji predviđa pomoć samo Izraelu.

    Prijedlog zakona predstavljao je skretanje udesno u pregovorima Senata o graničnim mjerama, ali je konzervativna reakcija bila intenzivna. Ocijenili su prijedlog granične politike nedostatnim, s Donaldom Trumpom na čelu.

    “Ovo je dar demokratima. A ovo je na neki način prebacivanje najgore granice u povijesti na pleća republikanaca. To je stvarno ono što oni žele. Oni to žele za predsjedničke izbore kako bi sada mogli kriviti republikance za najgoru granicu u povijesti”, kazao je Trump.

    Mnogi republikanci u Senatu, čak i oni koji su izrazili podršku pomoći Ukrajini i obrisima promjena granične politike u ponedjeljak su sumnjali da će podržati paket. Navečer je zakazan privatni republikanski sastanak kako bi se o tome raspravljalo.

    Ipak, čelnik većine u Senatu Chuck Schumer krenuo je prema ključnom testnom glasovanju u srijedu.

    “Akcije koje će se ovdje dogoditi u sljedećih nekoliko dana tačka su prekretnice u povijesti. Sigurnost naše nacije i svijeta visi o koncu”, kazao je Schumer.

    Schumer je blisko sarađivao s čelnikom republikanaca u Senatu Mitchom McConnellom na paketu sigurnosnih granica nakon što je republikanac iz Kentuckyja inzistirao na uparivanju kao načinu za dobivanje potpore za pomoć Ukrajini. Demokratski čelnik pozvao je svoje kolege preko puta da “utišaju političku buku” i glasaju za.

    “Godinama, godinama naši republikanski kolege zahtijevaju da popravimo granicu. I cijelo vrijeme su govorili da to treba učiniti putem zakona. Tek nedavno su to promijenili kada se čini da bismo mogli doista donijeti zakonodavstvo,” rekao je Schumer.

  • Na današnji dan prvi put zapisano ime Banjaluke

    Na današnji dan prvi put zapisano ime Banjaluke

    Na današnji dan, prije tačno 530 godina, prvi put je u jednom spisu spomenuto ime grada Banjaluka.

    Ustvari, u ta doba Banjaluka i nije bila grad, nego “malo ugarsko utvrđenje”, ispod kojeg je, vele istoričari, ipak postojala i “mala varoš”.

    Na ovu činjenicu podsjetio nas je istoričar Zoran Pejašinović.

    – Za prvo poznato spominjanje imena Banjaluke zaslužan je ugarski kralj Vladislav II Jagelovič. On je 6. februara 1494. godine izdao jednu ispravu na latinskom jeziku u kojoj se prvi put spominje ime našega grada – napisao je Pejašinović na svom Fejsbuk profilu.

    U tom dokumentu, navodi Pejašinović, Banjaluka se navodi kao malo ugarsko utvrđenje u sastavu novoformirane Jajačke banovine, koja je načinjena da bi se zaustavila dalja turska osvajanja. Utvrđenjem je tada zapovijedao izvjesni Đurađ Mikulašić.

    Dragocjeni dokument iz 1494. nalazi se u Državnom arhivu Mađarske, a promovisao ga je mađarski istoričar Lajoš Taloci.

    Taloci je u svom kultnom djelu iz 1916. naveo da je Banjaluka 1494. bila „iza Jajca najvažniji i najtvrđi grad u kotlini Vrbasa’’, te da je ispod grada postojala varoš, u kojoj se nalazio samostan nekog prosjačkog reda.

    Navodi i da su su stanovnici te varoši, za vrijeme turske opasnosti, od mađarskog kralja dobijali „pripomoć”.

  • Vučić: Kurti ide u otvoreno etničko čišćenje

    Vučić: Kurti ide u otvoreno etničko čišćenje

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o situaciji na KiM i pokušajima rušenja Srbije i naveo da će 2024. u političkom smislu za Srbiju biti najteža.

    “Biće teško izboriti se za sve što narod očekuje, ali trudićemo se. Što se ekonomije, po svim procenama biće odlična godina, a sledeća još bolja. Mi moramo da radimo još više i bolje i da se borimo za svaku fabriku, za svaki pogon, da razgovaramo sa ljudima. Ako budemo posvećeni i budemo verovali u svoju snagu, možemo da uspemo. Ljudi treba da znaju da mislimo o svakom segmentu života. Menjaju se stvari kod nas i to na ozbiljan način, u ekonomiji smo sve promenili. Imali smo plate značajno manje od BiH, a sada pogledajte prosečnu platu u martu mesecu, jer januar i februar nemaju dovoljno radnih dana, pa vidite kako se sve značajno menjalo. Razmislite koliko imamo izrazito nerazvijenih delova”, rekao je Vučić.

    “Možemo da očekujemo novu Vladu, do 15. ili 20. marta”
    “Možemo da očekujemo novu Vladu, do 15. ili 20. marta. Mislim da će se brzo formirati. Biće ozbiljnih konsultacija, ali i cirkusa, ništa novo. Kada to završimo pitaću ljude da li imaju predloge o premijeru”, rekao je Vučić za TV Hepi.

    O prognozama za novog premijera, predsednik Srbije je rekao da će reći svoje mišljenje ali da ga ne zanimaju natpisi u novinama.

    “Beograd će napredovati, od izgradnje metro, železničke pruge, aerodroma… Mnogo projekata poput muzeja, opera, baleta, koncetnih dvorana. Ne znam tačno, ali verujem da postoji verovatnoća da se razgovara sa ozbiljnim ljudima. Ako to ne bude, biće novih izbora”, rekao je Vučić.

    Predsednik Srbije je naveo da ima korektan odnos sa Nestorovićem ali da mu se ne sviđaju izjave ljudi iz njegove stranke.

    “Ja to ne krijem, nemam nameru da se nekom dodvoravam. On je meni zvučao kao racionalan čovek i spreman sam za razgovor i verujem da će doći do toga”, naveo je Vučić.

    Predsednik Srbije govorio je i o saradnji sa Nemačkom i istakao da je pitanje njihovih interesa koji nisu drugačiji od onih iz 1999. i 2004.

    “Taj koji im se suprotstavlja njega će zgaziti. Stavite se u njihove cipele. Nije problem da se Srbija uklapa ali morate i Srbiji nešto da ponudite. Hoćemo da sami čuvamo svoje. Ako ne možete da progutate istinu, žao mi je, ali mi ćemo da obeležavamo svaki 24. mart. Ako nećete da prihvatite tu Srbiju, šta da vam radim”, naveo je Vučić.

    Vučić se osvrnuo i na rat u Ukrajini i presedanima o KiM te da je zato bitno pitanje naše pokrajine.

    “Ja sam suviše mali da bih bio pretnja, a Srbija nikada nije pretnja jer želi da sarađuje”, rekao je Vučić.

    Vučić je komentarisao naslove novina iz regiona, naročito onih iz Crne Gore koje pišu da je vlasnik Beograda na vodi zajedno sa Đukanovićem.

    “Kaži opasnost je da ću zauzeti celo Kosovo a pitanje je dal ću tu da stanem. To su Hravati pisali, samo ne znam verovatno im je neko pomogao. Ali nastaviće oni sa tim. Oni hoće da završe sve ovo pre izbora u Evropi. Njih ne zanimaju ovi izbori kod nas sem političke elite. Ovo oko Kosova će ubrzati pre izbora u junu u evropi i ovih američkih koji su važni za ceo svet. Ima mnogih važnih izbornih procesa poput onih u Rusiji”, rekao je predsednik Srbije.

    Vučić je najavio turneju po Africi gde vidi potencijalno tržište i perspektivu za našu zemlju.

    Govoreći o Ekspu kaže da će se raditi kako bi sve imalo upotrebnu vrednost i nakon događaja, navodeći svetske primere poput Barselone.

    “Zamislite kolika je to mržnja prema Srbima”
    Posle izjave Svečlje da će na KiM jedini srpski trag biti srpska ambasada, Vučić je rekao:

    “Postoji neka mala ambulantna u Prištini u kojoj su radile dve žene iz Gračanice, a koja je naslonjena na MUP. Svečlja se setio da ima Srba u njihovoj blizini, otišao, pohapsio ih i pričao sa njima i sad treba lekarka da plati 3.000 evra. On ih je lično ispitivao. Zamislite kolika je to mržnja prema Srbima. Ti što kukuriču da su jaki, jer su uz njih SAD, Nemačka, Britanija, Italija.. Vi stane i kažete da stvarno si jak, strašno jak. Zato ja kažem bavimo se mirom, da razvijamo zemlju, dočekaćemo bolje okolnosti u svetu”.

    Vučić je rekao da je u par navrata Kurtiju rekao da mu je on predsednik i dodaje da o demokratiji o tzv. Kosovu samo fon Kramon i ostali lobisti.

    “Najveća je demokratija kad držite Arsića 11 meseci u pritvoru. Drugo ime Prištine je demokratija. Cirkus. O izjavama da je izdajnik, Vučić je rekao da mu je samo u interesu da ima rezultate koji se vide u očuvanju mira i ekonomiju i da zato živi. “Znam ja koga su sve tapšali po ramenu, i svako od njih je nagrabusio. Mnogo je opasno biti neprijatelj Amerike, a još opasnije biti prijatelj. Oni vode računa o svojim interesima i buldožerom idu ka tome. Kod nas postoji manija da smo jaki kao Amerika, ali nismo”.

    “Ne znam čemu ovaj cirkus oko suđenja za Dodika”

    Nakon izjave Miloša Jovanovića o koaliciji sa Đilasovim strankama i pojedinim tvitovima, predsednik Srbije je izjavio:

    “Rekao je da ako Tramp pobedi da će Bosna biti dodeljena Srbiji. To je naravno laž. Ovo nije njegova prognoza. On to radi da bi pritiskao Srbiju da bi mi bili dodatno izloženi napadima. To treba tumačiti, ali šta da radim. Kod dela Bošnjaka postoji otpor da sarađuju. Trudimo se da uradimo dosta za Bošnjake i već jesmo od Drugog svetskog rata, ali zašto ih neko okreće protiv Srba i čemu ovaj cirkus oko suđenja za Dodika ne znam, osim da se kazne Srbi”, rekao je Vučić i podsetio da je Srbija spremna da gradi puteve ka komšijama.

    Vučić je rekao da je sada i Hrvatska spremna da gradi puteve ka Srbiji samo zato što smo se približili Mađarskoj, ali zato ne daju njemu da idu u Jasenovac.

    O Kristoferu Hilu
    Vučić je govorio o napadima na ambasadora Hila, za kog kaže da nije na njegovoj strani, ali da pravi pametne poteze.

    “On nije podržao Miloševića, već američku politiku. On je kroz Rambuje tražio kapitulaciju Srbije. To ne možete da zamerite Miloševiću. Da danas solim pamet o tome kako je bilo ne mogu. Hil je vodio svoju politiku”, rekao je Vučić za TV Hepi.

    “Zločinački je to što bi da ruše svoju zemlju”
    O izjavama sudije Majića koji kaže da je Vučićeva vladavina holokausta, predsednik Srbije je rekao:

    “Nisam razumeo šta je govorio. Sreo sam mnogo pokvarenih ljudi, ali ovakve pokvarenjake nisam. Dobijete pare od države i onda je optužujete za holokaust i genocid. A ne kažete da ste oslobodili ‘gnjilansku grupu’. I nije te sramota da meni pričaš o zločinima, a oslobodio si ljude koji su činili zločine nad srpskim stanovništvom. Oslobodili ste gnjilansku grupu, to je uradio ovaj čovek. Kako vas nije sramota. Vi da mi pričate o zločinima. Ali eto, kad ih pobedite, onda ste izvršili genocid”.

    Predsednik Srbije govorio je i o Ognjenu Radonjiću koji je takođe govorio o genocidu.

    “Bolje da ništa ne kažem. Srećom, ja to ne gledam. Zato imate situaciju da ljudi veruju u to. Prvo unižavate žrtve genocida, među kojima je i deo moje porodica, ali on ne zna šta je genocid i došao da lupeta, priča nešto protiv Vučića i to je to. Zločinački je to što bi da ruše svoju zemlju. Maja Popović je odana svojoj državi, ali se ljudi plaše ovakvih. Plaše se nepismenih iz Trstenika, zato što je to normalno ljudsko ponašanje. Što bih ja bio meta? Zbog ovakvog pristupa sam ponosan što imam hrabrosti da im se suprotstavim. Znam da nikad neće ništa da urade”, rekao je Vučić.

    O slučaju Ćuruvija
    Vučić je istakiao da je bio šokiran da Ministarstvo pravde ćuti tri dana.

    “Zvao sam ministarku. Šta god da kažu Vučić je kriv, ne zanima ih šta je stvarno. To je najveći bezobrazluk. Čovek je ubijen i posao države je da otkriju ko je to uradio i kazni ih. Od 2000-2012 kada se očekivalo da to urade nisu uradili ništa. Iz službe su dolazili signali da bi to bilo loše. Onda je ubijen Milan Pantić u Jagodini i to je zataškano i to zbog onog što je pisao. Mi smo preuzeli vlast i mislim da je važno da ne može da prođe nekažnjeno ne samo ubistvo nego i da ih poštujete i odgovarate im na pitanja. Formirana je komisija. Tužilaštvo i policija su uradili svoj posao. Pravosuđe su u prvom stepenu su donele oslobađajuću presudu, i to na osnovu svedočenja svedoka gospođe Prpe koja tvrdi da to nisu ta lica”, rekao je Vučić i dodao:

    “Dan nakon toga, što mislim da je to užasno loša poruka, kažu Vučić je kriv. Kažu da su po mom nalogu uradili. Voleo bih da se pravda vrati delimično ako je to uopšte i moguće”, naveo je Vučić.

    Vučić je rekao da se ne može suditi dva puta za istu pravu i da nije srećan zbog toga, kao i da za razliku od nekih neće voditi hajku protiv sudija.

    “Ovo još jedna stepenica u rušenju poretka”, rekao je predsednik Srbije.

    O sednici Narodne skupštine

    Vučić je izjavio da Stojan Radenović sutra predsedava sednici NS.

    “Sutra će takvom jednom čoveku zahvaljujući kom smo na Šangajskoj listi, doći jedan nepismeni čovek koji je pljačkao sa tastom da govori “lopovu”. Kad tako postavite stvari onda shvatite sav besmisao. Oni će tamo da se popnu i da zvižde, viču, ubace dimnu bombu kao Kurti”, rekao je Vučič i dodao je da mu najsmešniji Zelenović koji će bojkotovati rad skupštine, a nema nijednog poslanika.

    “To će biti tako, a onda posle tri dana ništa”.

    “Srbija će imati 100 milijardi evra BDP uskoro”, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

    “Srbija je apsolutno fiskalno i finansijski stabilna, danas imamo preko 25 milijardi evra deviznih rezervi, a pre 12 godina je bilo 10,2 milijarde evra, imamo preko 4 milijarde evra na računu, 40 tona zlata u trezorima”, rekao je Vučić na TV Hepi.

    “Nikada ne sme da dođe do granice na Drini”
    Vučić je naveo da je uvek imao poštovanje prema svima u Republici Srpskoj.

    “Uvek sam pokazivao poštovanje, od Stanivukovića, Trivić, Šarovića… Sve sam poštovao nikada nisam rekao ružnu reč. Ja sa Dodikom imam korektan odnos. Napravili smo dogovor, nikada ne sme da dođe do podele odnosno granice na Drini kao u doba Mladića i Miloševića. Strane službe su preko domaće službe uradile. Ne damo da se Srbi okreću protiv Srba. Tako se ponaša neko odgovoran prema svom narodu. Gradimo puteve ka Tuzli i gledamo da spojimo narod. Mi gradimo puteve, a oni neće nijedan”, izjavio je Vučić i dodao da toga nije bilo upravo zato što je neko hteo da posvađa narod.

    O Banjskoj
    Vučić je govorio i o slučaju Banjske i rekao da će krivično biti gonjeni oni koji su odgovorni i upitao zašto bi on vodio hajku na te ljude obzirom da to već rade po svetu.

    Vučić je izjavio da je verovao da ljudi neće biti hapšeni.

    “Ja sam tri noći imao sastanke s njima, bili su Radojičić, Simić i još desetak momaka. Kažu mi u lice da ne veruju Amerikancima i Evropljanima, a ja njima da moram da im verujem jer nemam kome drugome, jer su oni na terenu. Oni su potpisom garantovali da Albanci neće hapsiti nikoga ko je bio na barikadama. I kad su potpisali, tri meseca kasnije su počela hapšenja. Možete da zamislite moju muku”, rekao je Vučić i upitao “da li hoćemo da prođemo kao Huti”.

    “I kad sam bio pod najvećim pritiscima nisam pljunuo na obraz državi . Rekli su mi pašće ti glava zbog Banjske. Pa nek padne, ali ta glava nešto vredi. Meni je važno da Srbija ne pati i da nema sankcija. Znate koliko se ja sekiram za to šta će da pišu?”.

    Vučić je podsetio da će Srbija imati 100 milijardi evra do 2027. godine.

    “Pa napravite to. I danas Srbija štrči. Ono što sam video u njihovim papirima tajnih službi znaju da bez Srbije nema rešenja”, naveo je Vučić.

    Predsednik Srbije naveo je da se bori da našem narodu na KiM dostavi novac.

    “Situacija nije laka baš zato što je neko radio svoj posao. Od nas se traži podaništvo bez izuzetka, a to što bi donosili odluke sami zato smo problem. Videćemo sa čime ćemo se suočiti. Ljudi treba da znaju da ćemo štiti naš narod. Ja moram da odgovorim politikom i idejama”, rekao je Vučić.

    “Ja da vučem za nos SAD i Evropu? Pa vi potcenjujete te ljude. Vi mislite da je to moguće 12 godina? Svaki dan mi govore da sam nešto predao, a mi osnažili poziciju Srba i vratili dijalog. Što čekate da zabijete nož u leđa svom narodu? Mi ih puštamo da zauzimaju Gazelu, a u Holandiji odmah hapse”, rekao je Vučić.

    “Ovako se vodi hibridni rat protiv neke zemlje”

    Predsednik se zatim osvrnuo na spoljašnje i unutrašnje rušenje Srbije i pokazao kako to rade.

    “Potrebna vam je prevlast u vazduhu, u svakom ratu. To vam je novac. Treba vam pešadija. To je stanje na terenu. Treba vam artiljerija, tenkovi i sve drugo to su vam mediji. Novac dolazi sa tri strane, jedan od velikih sila, drugi regionalne zemlje koje imaju interese da utiču na slabljenje Srbije i iz entiteta Kosovo kako ga oni zovu i naravno iz različitih političkih krugova i NVO. Tu ide naoružavanje Albanaca, razoružavanje Srba. Delovanje na političke partije kako u centralnoj Srbiji tako i na KiM. To delite na srpske i albanske, i dolazite do medija. Tu imate svetske, regionalne, na KiM podeljene na srpske i albanske i imate centralna Srbija – objasnio je predsednik i rekao da velike sile imaju novac, dok regionalne zemlje imaju interes”, rekao je Vučić i dodao:

    “Naoružavanje Albanaca se već odigrava, oni najviše koriste Tursku. Razoružvanje Srba, kriminalizacija. Morate da imate poslušnike koji će da ruše zemlju iznutra, imate Albance koji to rade, ali morate da imate Srbe koji će govoriti sve najgore. Svetski mediji koji danima lažu o tome kako ćemo da napadnemo nekoga, kako lažiramo izbore. Pogledajte koliko su nam ažurniji birački spiskovi od nekih zemalja. Imate artiljerijsku paljbu, tuci po Vučiću svaki dan. A šta mislite zašto? Napadaju me jer čuvam i štitim Srbiju. E onda morate i u centralnoj Srbiji da nađete ove medije koji će da rade isto to”.

    Vučić je govorio o pisanjima medija Junajted Grupe i rekao da su njihovi stavovi kontradiktorni.

    “Imaćete i na KiM medije koje plaća Zapad ne bi li kriminalizovao Srbe”, izjavio je Vučić i dodao:

    “Ovako se vodi hibridni rat protiv neke zemlje. Koliko god da ih uhvatite u laži oni će i dalje da nastave po svome, sa samo jednim ciljem – rušenje naše zemlje i davanjem nezavisnosti tzv. Kosovu”, rekao je Vučić.

    “Kada izdvojite deo ljudi od 18 do 29 godine, više od 40 odsto je za. U 39 odsto koji su protiv, 54 odsto misli da Srbija ne radi dovoljno i da je trebalo da radi oštrije po pitanju Kosova. Pogledajte te paradokse. I dalje guramo i čuvamo zemlju koliko je to moguće. Jasno nam je da Kurti ide u otvoreno etničko čišćenje. Ja ne verujem da će nam odobriti sednicu SB UN, čekamo odgovor kroz par dana”, rekao je Vučić i dodao da je Bajdenu, fon der Lajen, Ruteu, Makronu, Sančezu, Đin Pingu, Melonijevoj i drugi poslao lična pisma.

    “Sve je usmereno ka rušenju pozicije Srbije na KiM”
    Vučić je istakao da je tačno da neko temeljno radi na tome da svakoga dana vrši pritisak na srpski narod i vrši akcije.

    “Ključno je pitanje šta mi možemo da uradimo u ovakvim okolnostima. Ono što svi ljudi primete da se ja ne pravim naivan da to ne znam, da, čujemo mi njih kada govore o odlaganju jer je to tobož normalno. Kažu da Srbija je problem, jer ne priznaje Kosovo, jer je tolerantna prema Dodiku. Sve je usmereno ka rušenju pozicije Srbije na Kosovu i Metohiji. Kurtiju se žuri iz mnogo razloga”, rekao je Vučić i dodao:

    “Dinar je jedina legalna valuta na Kosovu i Metohiji. Njih je to baš briga”.

    “Stranci smatraju da je Kosovo nezavisna država i da mogu da rade šta hoće, a ako je tako zašto uopšte postoji dijalog, zašto razgvaramo. Došao sam u posed dokumenata dva strana ministarstva u kojima piše da je Srbija problem zato što ne priznaje Kosovo, zato što je tolerantna prema Dodiku i zato što ruski mediji mogu da se obrate kod nas”, naveo je Vučić.

    “Za građane Srbije je bitno da znaju. Sva ova hajka koja se protiv Srbije sprovodi u inostranstvu, poput dna kakav je Gardijan, do toga kada Bajden da izjavu, koji je uvek dobro pripremljen, iako ljudi svašta o njemu pričaju, i kaže da veruju da će ako puste da Ukrajina izgubi od Rusije, umesto da kaže šta će biti s Baltikom, on kaže Balkanom. Svakom se desi da pogreši, ali sledećeg dana u Bildu izađe moja slika s Putinom i kaže: Da li je na ovo Bajden mislio? I navode da li je to dokaz da će Vučić da izazove rat na Balkanu. A u tekstu ništa”, rekao je predsednik Srbije i dodao:

    “Srbiju ruše oni kojima ne odgovara da bude nezavisna i stabilna”.

    “U Frankfurter Algemane Cajtung danas kažu da je Vučić fasciniran onim što je Azerbejdžan uradio u Nagorno Karabagu”, naveo je Vučić.

    Vučić je naveo da oni svi to rade zajedno ne bi li rušili Srbiju.

  • Poslodavci predlažu minimalac od 800 KM

    Poslodavci predlažu minimalac od 800 KM

    Svakodnevna opravdana ili neopravdana poskupljenja, otkazivanje inostranih poslova, gašenje radnih mjesta, skoro pa izjednačavanje primanja nekvalifikovanih radnika u javnoj upravi sa njihovim kolegama sa srednjom stručnom spremom…

    Uz radnike koji su zadovoljni jer su umjesto 700 KM dobili 900 maraka na račun ovo su neki od efekata povećanja najniže plate u Republici Srpskoj.

    Prošao je prvi mjesec obračuna na osnovu decembarske odluke Vlade RS da minimalac u Srpskoj od 1. januara bude 900 KM. Neki radnici su dobili platu po novom obračunu, a neki tek treba da je dobiju.

    Ono što prosječan građanin svakodnevno osjeti na novčaniku jeste inflacija, ili masovna poskupšljenja roba i usluga. Odgovor na sve je isti – to je zbog minimalca.

    Šta je vlast u RS nagnalo da ostane pri odluci da značajno podigne najnižu platu, dok je vlast u FBiH odlučila da je neznatno poveća na 619 maraka? Teško je sada reći, ali prema riječima predsjednika RS Milorada Dodika, cilj je bio zaustavljanja masovnog odlaska radne snage iz Srpske. Nezvanično, prevagnula je ipak želja ministarke finansija Zore Vidović i premijera Radovana Viškovića da na ovaj način obezbijede veće prihode u budžet po osnovu poreza i doprinosa.

    Ad
    Report this ad as:
    Animated
    Offensive
    Misleading
    -Dodik je u jednom trenutku bio za dogovor s poslodavcima, ali su Vidovićeva i Višković čvrsto ostali pri tome da se minimalac poveća po svaku cijenu – kaže izvor Srpskainfo.

    “Pitanje je šta se sada može uraditi”
    Poslovna zajednica je od početka bila protiv 900 KM. A, kakve su sada njihove procjene o uticaju povećanja minimalca?

    -Mi smo potrošili dosta vremena, radili smo analize i nema nikavog drugog rješanja osim vraćanja minimalca sa 900 na 800 maraka. Pitanje je da li je i to sada rješenje jer su ljudi prema inostranim partnerima poslali informaciju da sve mora da bude skuplje. Dio poslova je već izgubljen, kao i neka radna mjesta. Tako da je pitanje šta se sada može uraditi – kaže za Srpskainfo Saša Trivić, predsjednik Unije poslodavaca RS.


    Da je vlast u Srpskoj, na neki način, priznala da je napravila probleme odlukom o minimalcu, pokazao je i nedavni sastanak u Palati RS čiji je domaćin bio Milorad Dodik. Postavlja se pitanje – da li je to potvrda spekulacija da je Dodik naknadno saznao da mu najbliži saradnici nisu predstavili sve posljedice drastičnog povećanja minimalca? Podsjetićemo da je on govorio o cifri od čak 1.050 KM.

    Kako je nakon sastanka u Palati rečeno, dogovoreno je da u narednih nekoliko dana poslodavci, zajedno sa Vladom, pokušaju da nađu način kako da pomognu onim firmama koje su u problemu zbog rasta minimalca.

    –Sastanaka sa Vladom nije bilo. I ako ih ga bude, oni su zakasnili – rekao nam je Saša Trivić.

    “Nered u oblasti zarada”
    Bez posljedica nije ni javna uprava. Mada se nisu protivili povećanju minimalca, sada su se našli u drugim problemima.

    -Povećanje minimalca je unijelo apsolutni nered u oblast zarada za zaposlene čije plate se uređuju zakonom o platama. Podsjetiću da je takvih 54.000 radnika u RS i da to nije problem samo u javnoj pravi. To je problem i u prosvjeti, pravosuđu, policiji, oblasti zdravstva jer su svim tim ljudima plate regulisane na osnovu zakona. I bez njihovih izmjena u NSRS nemoguće je ispraviti ovaj nered. A, on se ogleda u tome da su ljudi koj rade kao nekvalifikovani radnici, koji nemaju nikakvu odgovornost, sustigli sa svim primanjima službenike sa srednjom stručnom spremom, koji će sada biti demotivisani – kaže za Srpskainfo predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić.

    Jer, dodaje Marić, takav radnih postavlja pitanje zašto bi, gotovo za isto primanje, radio odgovorniji posao od onoga bez odgovornosti.

    –Kvalitet javne uprave će znatno opasti ukoliko ne dođe do povećanja ostalih plata. Dakle, pošto su neke poruke u javnosti loše interpretirane, naglašavam da mi nismo protiv povećanja minimalca i smatramo da ni on nije dovoljan za život. Ali, rast minimalca mora da prati i rast ostalih plata jer onda se postavlja pitanje čemu ljudi ulažu vrijeme i novac u obrazovanje da bi bili stručni, da bi mogli da odgovore najtežim zahtjevima – poručuje Marić.

    Đogo: Na početku više negativnih efekata
    Dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo kaže da je činjenica da sada vidimo mnogo više negativnih efekata povećanja minimalca, dok će se ostali efekti vidjeti tek za nekoliko godina.

    -U ovo trenutku vidimo da određene firme, ne samo da najavljuju, nego su neke već zatvorile pogone. Znam konkretno da je nedavno jedna tekstilna firma ugasila 60 radnih mjesta i skoro je direktno povezano sa odlukom da se poveća minimalac. Ali i zbog stanja na inostranom tržištu koje u EU, pogotovo u Njemačkoj, nije bajno. Ali, ispod tri mjeseca rano je govoriti o prvim efektima. A tek koz par godina moći ćemo da podvučemo crtu i da kažemo da je to bilo dobra ili loša odluka – kaže Đogo za Srpskainfo.

    Činjenica je, dodaje on, da minimalac u RS probija sve evropske norme o odnosu prosječne i minimalne plate. Sada su tri četvrtine prosječne plate u RS minimalac.

    -To nije poznato u ekonomskoj teoriji da je to neko uspio uspješno da uradi, ali s obzirom da smo mi zemlja čuda, nije isključeno da to kod nas može da ima neki pozitivan efekat u smislu stabilizacije migracionih kretanja. Uvijek, kada se preduzme neka radikalna mjera, prvo se osjete negativni efekti, tek nakon proteka vremena se počnu osjećati pozitivni efekti – kaže Đogo.

    U proteklim sedmicama vidjeli smo da mnoge firme ili javne ustanove podižu cijene svojih usluga iako je jasno da nemaju radnike koji rade na minimalac. Ili ih imaju jako malo. Da li u tome postoji ekonomska logika?

    -Ima logike. Ne možete dopustiti da radna snaga koja je rijetka radi za platu blizu minimalca. Primjera radi, ako povećate minimalac čistačici na 900 KM, onda ne možete dopustiti da vaspitačica koja je imala platu 1.100 KM sada ima platu veću za samo 200 KM. Ne bih rekao da je to u potpunosti neosnovano. Ljudi su socijalna bića, ravnaju se spram drugih ljudi. Ako plate rastu onima „na dnu“, onda moraju da rastu plate i onima iznad njih kako bi se održala ta neka razlika – ilustruje Đogo.

  • HNS podržava partnerstvo sa SAD, upozorili na kriminal sarajevskih kompanija

    HNS podržava partnerstvo sa SAD, upozorili na kriminal sarajevskih kompanija

    Hrvatski narodni sabor (HNS) zaključio je da podržava strateško partnerstvo BiH i SAD te da su opredjeljeni za evratlanski put BiH, uključujući članstvo u NATO i EU.

    HNS je naveo i da su formiranje vlasti nakon Opštih izbora 2022. godine dokazali spremenost za izgradnju evropske BiH te da je dokaz da domaće snage i politički predstavnici u institucijama vlasti mogu ponuditi rješenja to što je na državnom nivou u Savjetu ministara BiH u godinu dana usvojeno osam od 13 zakona.

    U HNS-u dotakli su se i “Mostarskog sporazuma” koji je u junu 2020. Godine potpisan sa SDA navodeći da je taj sporazum omogućio provođenje izbora u Mostaru i doveo do “ekspanzivnog razvoja Mostara u svim segmentima. Naveli su ida tri godine nakon potpisvianja tog sporazuma njegov drugi dio nije implemntiran, misleći na Izborni zakon BiH u dijelu koji se odnosi na članove Predsjedništva BiH istovremeno pozivajući članove “trojke” i SNSD-a da implementiraju taj dogovor.

    “U skladu sa tim, pozivamo domaće političke lidere i naše strateške partnere da ovaj Sporazum implementiramo u cijelosti kako bi omogućili hrvatskom konstitutivnom narodu da bira svoje legitimne predstavnike u one institucije koje je Ustav predvidio za zaštitu vitalnog interesa svakog od konstitutivnih naroda. Rješavanjem ovog oblika diskriminacije jednog konstitutivnog naroda u trenutnom Izbornom zakonu, kojim se narušava natkrovljujuće ustavno načelo konstitutivnosti, dovelo bi nas do implementacije presuda Ustavnog suda BiH koje smo obvezni poštovati. Takođe, naša obveza i opredjeljenje je raditi na implementaciji presuda Europskog suda za ljudska prava kako bi se otklonila i diskriminacija prema svakom pojedincu. Hrvatski narodni sabor BiH do sada je ponudio nekoliko prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH i sva naša predložena rješenja egzistiraju u demokratskoj praksi država članica EU”, ističe se u saopšenju HNS-a.

    Na sjednici HNS se dotakao i pitanja Južne interkonekcije, o kojoj je govorio i Džejm O Brajan, pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu, praktično optuživši Dragana Čovića, lidera HDZ-a i tu stranku da opstruišu taj projekat sa ciljem da ga u potpunosti kontrolišu.

    “Hrvatski narodni sabor BiH podsjeća na svoju bezrezervnu podršku projektu Južne interkonekcije i apsolutno odbacuje zlonamjerne interpretacije kako pojedinaca tako i određenih medija. Ovaj projekt je od izuzetne važnosti za energetsku sigurnost BiH i izgradnju novih plinskih pravaca snadbijevanja u cilju jačanja privrednih potencijala onih prostora BiH koji su do sada bili istorijski zanemareni, kao i zbog smanjenja zavisnosti o istočnim dobavljačima. Podsjećamo na javno poznate protivzakonite djelatnosti, korupciju i kriminal pojedinih javnih energetskih kompanija iz Sarajeva i kršenje dogovorenih sporazuma tokom proteklih godina koje su u pitanje doveli zakonitost, funkcionalnost, kontinuitet i sigurnost snadbijevanja energentima svih stanovnika. Podstičemo sudske vlasti da se pozabave tim pitanjima”, kažu iz HNS-a.

    U svom saopštenju HNS je poručio i da ostaje posvećen izgradnji stabilne države tri jednakopravna konstitutivna naroda i svih drugih građana u poštovanje međunarodnih ugovora uključujući Vašingtonski sporazum i Dejtonski mirovni sporazum.

    “Na žalost, tokom protekle tri decenije, svjedočili smo kršenju tih mirovnih sporazuma koji su degradirali politički položaj hrvatskog naroda u BiH. Hrvatski narodni sabor BiH će i dalje težiti pronalasku kompromisnih rješenja i sveobuhvatnim izmjenama izbornoga zakonodavstva. Podsjećamo kako su zajedničke domaće odluke donesene konsenzusom dosad uspijevale povećati povjerenje i unaprijediti opšte društveno stanje u BiH. Naše političko djelovanje i dalje će se temeljiti na Zaključcima i drugim aktima Vanrednog zasjedanja HNS-a iz marta 2022. godine u cilju zaštite Hrvata kao političkog naroda u Bosni i Hercegovini. U istorijskim trenucima pred kojima se nalazi Bosna i Hercegovina, Hrvatski narodni sabor BiH poziva predstavnike svih nivoa vlasti, vjerujući u njihovu predanost konkretnim političkim koracima i reformama, da u martu budu naš najsnažniji motiv otvaranja pregovora s EU. Otvorena politička pitanja koja stoje pred nama zahtijevaju odgovornost političkih predstavnika i predstavljaju test na koji način želimo graditi našu domovinu Bosnu i Hercegovinu”, zaključio je HNS.

  • Kojić: Sudija Suda BiH Sena Uzunović bila pripadnik Armije RBiH

    Kojić: Sudija Suda BiH Sena Uzunović bila pripadnik Armije RBiH

    Sudija Suda BiH Sena Uzunović bila je pripadnik Armije RBiH i to pomoćnik komandira, te je vrlo svjesno postavljena na poziciju da sudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, izjavio je Srni bivši direktor Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

    “Iz biografije sudije Sene Uzunović vidi se da je bila pomoćnik komandira, a nakon toga je obavljala pravosudnu funkciju u sudu u Konjicu što nam stvara opravdanu sumnju da ne može biti nepristrasna i da je vrlo svjesno postavljena na poziciju da sudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”, rekao je Kojić.

    Kojić je otkrio da je Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, dok je on bio direktor, dostavio Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH informaciju o sudijama i tužiocima Suda i Tužilaštva BiH koji su obavljali pravosudne funkcije za vrijeme oružanih sukoba u BiH.

    On je pojasnio to je učinjeno da bi te sudije i tužioci, koji su i u vrijeme dostavljanja informacije kao i u ratnom periodu obavljali isti posao, bili sklonjeni sa tih pozicija jer ne postoji mogućnost da budu objektivni i nepristrasni.

    Kojić, koji je i pravnik, konstatovao je da se Uzunovićeva kao sudija danas iznenada pojavila na suđenju predsjedniku Republike Dodiku bez bilo kakvog prethodnog obavještenja odbrani da je došlo do promjene sudije.

    “Imamo puno pravo s obzirom na biografiju Uzunovićeve da sumnjamo da će kao sudija u procesu protiv predsjednika Republike Srpske nepristrasno donijeti presudu njemu, a samim tim i Srpskoj”, istakao je Kojić.

    U informaciji Republičkog centra, koja je u posjedu Srne, ukazano je da o pristrasnosti Uzunovićeve, koja je tada bila tužilac Tužilaštva BiH, govori činjenica da je za vrijeme rata obavljala dužnost pomoćnika komandanta za pravne poslove u 5. brdskoj brigadi Armije RBiH, što je jasno vidljivo iz dokumenta iz juna 1993. godine, gdje se navodi njena funkcija prilikom uzimanja izjave od svjedoka.

    Centar je kao prilog dostavio zapisnik o uzimanju izjave od Tulić Husnije iz 5. brdske brigade Armije RBiH od 3. juna 1993. godine.

    “Jasno je i da je današnji tužilac Uzunović u periodu ratnih sukoba bila istražni sudija, te je karakteristično da je učestvovala u vođenju procesa i protiv nekih lica koji su pravosnažno osuđena pred MKSJ za zločine nad Srbima, ali ona nije našla za shodno da te zločine tada procesuira, nego im je sudila za ubistvo jednog muslimana u Čelebiću”, navedeno je u informaciji koja je dostavljena VSTS-u.

    Uzunovićeva je sudija koja je zamijenila Mirsada Striku u procesu koji se vodi pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    Centar je u informaciji podsjetio na podatke iz njene biografije sa zvanične internet stranice Tužilaštva BiH u kojoj je navedeno da je od 1993. godine obavljala funkciju sudije Okružnog vojnog suda u Mostaru – Odjeljenje Konjic.

    Nakon rata bila je sudija Višeg suda u Mostaru, Opštinskog suda 1 u Sarajevu i tužilac Kantonalnog suda u Sarajevu. Tužilac Tužilaštva BiH bila je od 2009. godine, odnosno tžilac Odjeljenja dva.

    Takođe, u toj informaciji se pominje i Mirsad Strika, te navedi da o njegovim “nečasnim radnjama tokom rata u svojstvu sudije Okružnog vojnog suda u Zenici svjedoče informacije koje je prikupio Centar republičke državne bezbednosti Jugoslavije iz 1993. godine, a gdje se navodi da je neposredno krivotvorio presude i ostali sudski materijal u montiranim sudskim procesima protiv Srba”.

    “U istom dokumentu navodi se i to da je bio predsjednik vijeća u montiranom procesu protiv Srbina Bobana Krajišnika kojem je dosudio 13 mjeseci zatvora”, piše u informaciji dostavljenoj VSTS-u BiH.

    Dalje se dodaje da o sudskom angažmanu Strike u Okružnom vojnom sudu u Zenici tokom rata govore mnogi materijalni dokazi u kojima je vidljivo da je učestvovao u pravosudnim postupcima protiv srpskih civila, te su navedeni prilozi poput presuda protiv Vlajka Topalovića od 30. oktobra 1992. godine, Siniše Topalovića od 28. septembra 1992. godine, Vukana Kuprešaka od 1. oktobra 1992. godine i drugi.

    Kao tužilac Tužilaštva BiH, napomenuo je Republički centar za istraživanje ratnih zločina, Strika je podigao optužnicu protiv Novaka Đukića.

    U Sudu BiH danas je održano ročište protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na kojem je Tužilaštvo BiH predstavilo optužnicu, a odbrana iznijela koncept odbrane konstatujući da se optužnicom ruši suverenitet BiH i zatražila izuzeće sudije Sene Uzunović koja se u sudnici pojavila umjesto Mirsada Strike.

  • Nobilo: Postupanje Uzunovićeve biće dio argumentacije odbrane za njeno izuzeće

    Nobilo: Postupanje Uzunovićeve biće dio argumentacije odbrane za njeno izuzeće

    Postupanje sudije Suda BiH Sene Uzunović na ročištu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika biće dio argumentacije odbrane za njeno izuzeće, izjavio je advokat Ante Nobilo.

    Nobilo, član Tima odbrane predsjednika Srpske, smatra da je Uzunovićeva, koja se pojavila umjesto Mirsada Strike, u sudnicu došla pripremljena da pokrene postupak i da glavni pretres počne čitanjem optužnice.

    On je istakao da je nakon zatraženog izuzeća sudije, zakon jasan, da se mora obustaviti postupak, osim kod hitnoće ili ako će postupak biti ugrožen, što nije slučaj.

    “Upravo će ovakvo postupanje sudije Uzunović biti dio argumentacije odbrane u pisanom zahtjevu za njeno izuzeće”, rekao je Nobilo za RTRS.

    Nobilo je naveo da je Uzunovićeva ignorisala svojim faktičkim radnjama postojanje zahtjeva za izuzeće i provela je sve ono što je mislila danas provesti.

    “Mi ćemo u jednom momentu, ako bude potrebno, u žalbi sve to elaborirati i pokazati da je došlo do teškog kršenja prava okrivljenika”, istakao je Nobilo.

    On je takođe pojasnio da, ako postoji zajednička optužnica i dođe do razdvajanja postupaka, kao u slučaju Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, optužnica mora biti dorađena i mora da opisuje samo jednog optuženika.

    U Sudu BiH danas je održano ročište protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na kojem je Tužilaštvo BiH predstavilo optužnicu, a odbrana iznijela koncept odbrane konstatujući da se optužnicom ruši suverenitet BiH i zatražila izuzeće sudije Sene Uzunović koja se u sudnici pojavila umjesto Mirsada Strike.

  • Brisel priprema 13. paket sankcija Rusiji

    Brisel priprema 13. paket sankcija Rusiji

    EU priprema novi paket sankcija Rusiji, koji će uključivati ograničenja protiv pojedinaca i entiteta, izjavio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj.

    “Pripremamo novi paket sankcija Rusiji. Rad (na paketu sankcija) je u toku, to će uticati na mnoge ljude i institucije na osnovu ličnih mjera, na firme iz različitih zemalja koje učestvuju u zaobilaženju sankcija”, rekao je Borelj na konferenciji za novinare u Varšavi, prenosi Srna.

    On je dodao da još nema konačnog sporazuma o sankcijama među članicama EU.

  • Kralj Čarls ima rak

    Kralj Čarls ima rak

    Britanskom kralju Čarlsu dijagnostikovan je rak, saopštila je Bakingemska palata. Nisu naveli o kakvoj vrsti raka se radi.

    Nije riječ o raku prostate, ali je otkriven tokom njegovog nedavnog liječenja povećane prostate.

    Kralj će biti podvrgnut redovnoj terapiji zbog čega će odložiti planirane javne nastupe do daljeg.

    “Kralj Čarls je odlučio da saopšti da mu je dijagnostikovan rak kako bi se izbjegle spekulacije i u nadi da će to pomoći ljudima širom svijeta koji imaju rak”, navodi se u saopštenju.