Autor: INFO

  • SDS prijavio za izbore još jedan politički subjekat, kriju mu ime

    SDS prijavio za izbore još jedan politički subjekat, kriju mu ime

    Milan Miličević, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS), rekao je za “Nezavisne novine” da su prijavili dva politička subjekta za učešće na lokalnim izborima u BiH, a koji su zakazani za 6. oktobar, te da će aktivacija druge organizacije zavisiti od toga da li će Centralna izborna komisija (CIK) BiH dozvoliti SDS-u da bude na izborima.

    Upravo se prva podnesena prijava odnosi na SDS, jer, kako je pojasnio Miličević, trenutno ne postoji nikakva zabrana izlaska na izbore od strane CIK BiH, uprkos tome što je SDS-u ugašen bankovni račun.

    “Mi smo se prijavili na raspisane izbore kao SDS, i kao stranka koja nema račun. Prijavili smo se zato što zakon nalaže da CIK BiH može da omogući učešće na izborima svakoj političkoj organizaciji koja nije zabranjena iz nekog razloga, jer je zakonom definisano kad neko može biti zabranjen. Dakle, mi smo krenuli iz teze da nam nije zabranjeno, mi funkcionišemo kao politička stranka, registrovani smo, ali nemamo račun. Očekujemo da CIK na zahtjev koji smo im uputili uz prijavu na učešće na izborima odgovori pozitivno i da nam ponudi način na koji će biti uplaćeni troškovi kotizacije/taksi za učešće, a treba po zakonu da se nađe. E sad, da li će to ići sa nekog drugog računa ili na neki drugi način koji već ekonomisti znaju, vidjećemo. To je ono što smo mi mogli da uradimo”, naveo je Miličević.

    Podsjetio je da su istovremeno poslali tužbu banci koja je ugasila račun SDS-a, jer je to, tvrdi, učinjeno nezakonito, te da i od njih čekaju odgovor.

    Ipak, ukoliko se desi da CIK BiH ne dozvoli SDS-u da izađe na izbore, rukovodstvo najveće opozicione partije u Srpskoj ima spreman odgovor.

    “Postoji još jedan politički subjekat koji je prijavljen za izbore ukoliko naša aplikacija za SDS bude teoretski odbijena”, kaže Miličević.

    Međutim, nije želio da otkrije ime te stranke, pokreta, organizacije.

    “To ćemo ostaviti za tu situaciju, ne bih sada o tome polemisao”, poručio je on.

    Podsjetimo, Miličević je nedavno za “Nezavisne novine” kazao da će učiniti sve da SDS izađe na izbore pod svojim imenom, a da ukoliko to bude onemogućeno, razmišljaju i o promjeni imena, kako bi mogli ući u izborni proces.

    Tom prilikom je rekao da je promjena imena SDS-a posljednja opcija, ali je i otkrio o kom nazivu razmišljaju.

    “Postoji opcija da nastupimo kao Srpska demokratska stranka – Volja naroda!”, kazao je tada Miličević.

    Neizvjesnost u vezi sa ovim pitanjem prokomentarisao je i Milko Grmuša, potpredsjednik PDP-a. Smatra da će eventualnim neučešćem SDS-a na izborima, zbog gašenja računa, biti prekršena prava birača koji glasaju za tu stranku, a posebno je bio kritičan prema odnosu nadležnih institucija, počevši od CIK BiH.

    “Svjedoci smo da se danas priprema najbrutalnije kršenje ustavno-političkih prava od 1945. godine. Naime, gašenjem bankovnih računa SDS-a i ćutanjem svih relevantnih organa i institucija, uključujući CIK BiH i Republičku izbornu komisiju, o tome na koji način će SDS da učestvuje na lokalnim izborima, praktično se priprema teren ne samo za to da se SDS-u onemogući učešće na izborima, nego i građanima da glasaju za tu stranku”, poručio je potpredsjednik PDP-a.

    Grmuša je pozvao obje izborne komisije da SDS-u dostave pravno rješenje na osnovu kojeg će SDS ravnopravno i u punom pravno-političkom kapacitetu da učestvuje na lokalnim izborima.

    Politička analitičarka Tanja Topić smatra da se neće desiti odluka da SDS ne može na izbore.

    “Ako se to desi, bio bi to veliki ustupak vladajućima u Republici Srpskoj, jer se jednim udarcem rješavaju najjačeg političkog protivnika. Hipotetički govorim, ako bi se to desilo, sadašnja vlast bi bila zacementirana u debelom političkom betonu”, navodi Topićeva.

    Scenario u kojem nema SDS-a otvara i pitanje koliko bi građani bili zainteresovani da izađu na izbore, jer je činjenica da SDS može da računa na više od 100.000 glasova. Pored toga, tvrdi Topićeva, SDS bi imao još jedan problem.

    “Neizlazak SDS-a na izbore, opet govorim hipotetički, značio bi i lagano odumiranje ove stranke, jer vratiti se ponovno na političku scenu bio bi gotovo nemoguć poduhvat. Zanimljivo je da kao tobože kolateralna šteta – u vidu gašenja računa SDS-u, dok su sankcije bile usmjerene ka pojedincima iz vlasti, sudbina SDS-a dođe aktuelnoj vlasti kao božji dar i elegantan obračun preko tuđih leđa”, kaže Topićeva.

  • Navijače Borca tukla policija u Tuzli

    Navijače Borca tukla policija u Tuzli

    Pobjeda banjalučkog Borca u Tuzli ostala je u sjeni divljačkog napada policije na Lešinare, saznaje Srpskainfo.

    Borac je pobjedom protiv Tuzle siti napravio ogroman korak ka osvajanju šampionske titule, ali slavlje Banjalučana očigledno nisu mogli mirno posmatrati policajci.

    Umjesto da sprovode red i mir Specijalna policija MUP-a Tuzlanskog kantona je po završetku utakmice krenula u brutalan obračun sa nekoliko desetina navijača Borca koji nisu pružali otpor.

    -Izgledalo je kao u logoru, udarali su djecu palicama, napravili su špalir i tukli ih po tijelu i glavi. Na kraju su im ubacili suzavac u autobus- izjavio je jedan od članova Uprave Borca za Srpskainfo.

    Klub kako navodi neće brutalan napad ispratiti skrštenih ruku i već sutra se očekuje zvanična reakcija velikana iz Platonove.-To su djeca koja su došla na stadion Tušanj plativši karte. Djeca su slavila pobjedu, slavila su što je njihov Borac blizu osvajanja duple krune što se nikada u istoriji prvenstva BiH nije dogodilo klubu iz Banjaluke.

    Nažalost to slavlje prekinuto je divljačkim ispadom specijalne policije- ispričao je sagovornik Srpskainfo.

    Broj povrijeđenih navijača Borca ni stepen povreda, za sada nije poznat.

     

  • Ukrajinski komandanti se optužuju za poraz kod Harkova

    Ukrajinski komandanti se optužuju za poraz kod Harkova

    Američka štampa primjećuje da komandanti ukrajinske armije jedni druge okrivljuju za poraze na harkovskom pravcu.

    The New York Times posebno piše da su u nizu dijelova linije borbenog kontakta jedinice ukrajinskih oružanih snaga prinuđene da se povuku pod brzim naletom ruske vojske, a ukrajinski komandanti za poraze okrivljuju jedni druge i zvaničnike odgovorne za razvoj utvrđenja u regionu.

    Autori objave u američkom listu uvjereni su da je ruska ofanziva u oblasti Harkova dovela Kijev “u veoma opasnu situaciju”, prenosi TV Front.

    U tom kontekstu, ukrajinske oružane snage se žale na akutni nedostatak artiljerijske municije.

    Situaciju sa snabdijevanjem Oružanih snaga Ukrajine otežava kašnjenje u odobravanju sljedećeg paketa vojne pomoći u Kongresu SAD.

    Američki institut za proučavanje rata takođe predviđa vjerovatnoću brzog razvoja ofanzive ruske vojske u pravcu Harkova.

    Analitičari ISW su uvjereni da će ruske oružane snage, nakon sticanja kontrole nad selom Lipci, koje se zapravo nalazi na periferiji regionalnog centra, prikupiti postojeće rezerve kako bi otpočele snažni juriš na Harkov uz podršku artiljerije i avijacije.

    Takođe se navodi da je poslije početka aktivne ofanzive Oružanih snaga Rusije u oblasti Harkov, glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine general Sirski smijenio komandanta operativno-strateške grupe “Harkov”.

  • Cvijanović: Partneri na nivou BiH nemaju politički potencijal

    Cvijanović: Partneri na nivou BiH nemaju politički potencijal

    Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da partije koje ozbiljno žele da vrše vlast moraju da imaju politički potencijal.

    – Mi smo u deficitu, jer nemamo partnere koji tako mogu tako da funkcionišu – navela je Cvijanović na konferenciji za novinare, nakon sastanka partnera u vlasti na nivou BiH.

    Ona dodaje da ovakvi sastanici nisu bili uspješni, te da je ovo nepoštovanje prethodnih pitanja, koja su već bila jasna.

     

    – Suštinske stvari su bile usaglašene, a nisu ispunjene. Niko se ne bavi pitanjem Ustava BiH, a trebalo bi – dodaje Cvijanović.

    Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je sastanak ostao nezavršen i da u narednih sedam dana slijedi nastavak razgovora.

    Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je sva odgovornost na parnerima iz FBiH koji ne znaju ni šta hoće ni kako hoće.

    Sastanku su prisustvovali i lideri HDZ-a BiH Dragan Čović i “trojke”, koju čine predsjednici SDP-a Nermin Nikšić, Naroda i pravde Elmedin Konaković i Naše stranke Edin Forto.

    Prisustvovali su i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković, kao i član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac.

  • Stevandić: Sva odgovornost na partnerima iz FBiH koji ne znaju šta hoće

    Stevandić: Sva odgovornost na partnerima iz FBiH koji ne znaju šta hoće

    Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je večeras u Sarajevu, nakon sastanka stranaka partnera na nivou BiH, da je sva odgovornost na parnerima iz FBiH koji ne znaju šta hoće ni kako hoće.

    Stevandić je izrazio razočaranje, jer je, kaže, održano pet sastanaka na kojima se pokazalo da vladajuća stranka Srpske nema partnere na nivou BiH.

    – Mi nismo učinili ništa na destabilizaciji situacije – naglasio je Stevandić.

    Stevandić je istakao da je razočaravajuće imati partnere koji nemaju vlastiti autoritet, koji moraju sa nekim drugim da se usaglašavaju te, kako kaže, pitaju šta smiju uraditi.

    Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je sastanak ostao nezavršen i da u narednih sedam dana slijedi nastavak razgovora.

    Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da partije koje ozbiljno žele da vrše vlast moraju da imaju politički potencijal.

     

    Sastanku u Parlamentarnoj skupštini prisustvovali su lideri SNSD-a Milorad Dodik, HDZ-a BiH Dragan Čović i “Trojke”, koju čine predsjednici SDP-a Nermin Nikšić, Naroda i pravde Elmedin Konaković i Naše stranke Edin Forto.

    Prisustvovali su i potpredsjednici SNSD-a Željka Cvijanović i Radovan Višković, član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac i predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić.

  • Dodik: Nismo ništa konkretno dogovorili, jer dogovor nije bio moguć

    Dodik: Nismo ništa konkretno dogovorili, jer dogovor nije bio moguć

    U Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu večeras je održan sastanak stranaka partnera na nivou BiH. Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je sastanak ostao nezavršen i da u narednih sedam dana slijedi nastavak razgovora.

    Nismo ništa konkretno dogovorili, jer nije bilo moguće dogovoriti – rekao je Dodik.

    On je istakao da je razgovarano o dogovorenim, a nezavršenim pitanjima, od kojih je jedno i budžet BiH koji je dogovoren, ali nije realizovan jer postoje stvari koje još nisu riješene.

    Dodik je rekao da je razgovarano i o Izbornom zakonu BiH, čije su izmjene neprihvatljive za stranu iz Republike Srpske, dodajući da je jedna od tema bio i Plan rasta EU za BiH.

    On je naglasio da se formalno-pravno može pristupiti promjeni Centralne izborne komisije.

    – Ranije smo imali dogovor oko toga da se mijenja CIK – rekao je Dodik.

     

    Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da je održano pet sastanaka na kojima se pokazalo da vladajuća stranka iz Srpske nema partnere na nivou BiH.

    Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da partije koje ozbiljno žele da vrše vlast moraju da imaju politički potencijal.

    – Mi smo u deficitu, jer nemamo partnere koji to mogu tako da funkcionišu – naglasila je Cvijanović.

    Sastanku u Parlamentarnoj skupštini prisustvovali su lideri SNSD-a Milorad Dodik, HDZ-a BiH Dragan Čović i “Trojke”, koju čine predsjednici SDP-a Nermin Nikšić, Naroda i pravde Elmedin Konaković i Naše stranke Edin Forto.

    Prisustvovali su i potpredsjednici SNSD-a Željka Cvijanović i Radovan Višković, član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac i predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić.

  • Skandal potresa bh. diplomatiju

    Skandal potresa bh. diplomatiju

    Diplomatiju BiH potresa veliki skandal, budući da se turski državljanin Fatih Kol, inače počasni konzul BiH u Panami, dovodi u vezu sa poznatim narko-kartelom “Tito i Dino”.

    Iz Tužilaštva BiH je za “Nezavisne novine” potvrđeno da Kol ima status osumnjičenog.

    “Navedena osoba ima status osumnjičenog i spominje se u dokumentima i podnescima Tužilaštva BiH i Suda BiH. S obzirom na zaštitu interesa istrage, više detalja ili informacija ne možemo davati”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Tužilaštva BiH.

    Prethodno je portal Istraga objavio da je “član narko-kartela ‘Tito i Dino’ imenovan prošle godine za počasnog konzula Bosne i Hercegovine u Panami”.

    U pitanju je, dodaje spomenuti portal, Kol, kojeg je Predsjedništvo BiH, u oktobru prošle godine jednoglasno imenovalo za počasnog bh. konzula u državi poznatoj po međunarodnom pranju novca. Kol je, dodaje se u tekstu, “imenovan na prijedlog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a za njegovo imenovanje najviše je lobirao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac”.

    Nazire se i prvi epilog ovog slučaja.

    “Cvijanovićeva je pokrenula inicijativu za razrješenje Fatiha Kola s mjesta počasnog bh. konzula u Panami. Biće to vanredna sjednica Predsjedništva, sa samo jednom tačkom dnevnog reda, a koja se odnosi na Kola”, potvrdio je sagovornik “Nezavisnih novina”, ali nije mogao otkriti datum kada bi vanredna sjednica trebalo da bude održana.

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je da opozicija ima pravo da pokreće njegovu smjenu, ali i da on razmišlja da pokrene tužbe protiv svih koji ga dovode u vezu sa narko-kartelima i aplikacijom Sky.

    Košarac je, govoreći o medijskim napisima o povezanosti počasnog konzula BiH u Panami Fatiha Kola sa narko-kartelima i tome da ga je upravo on predložio na ovu funkciju, naglasio da su Kola na funkciju počasnog konzula predložile vlasti Paname, a ne on.

    “Ali ne mogu da se otmem utisku da pojedini mediji Sarajeva neosnovano, vrlo tendenciozno pokušavaju da prebace loptice odgovornosti na političare iz Republike Srpske i njene zvaničnike i da nas na taj način pokušaju kriminalizovati. Mi nemamo ništa s tim. Mi nismo u tome i neka Sarajevo prvo prije svega pomete svoje dvorište”, poručio je Košarac za Srnu.

    Cvijanovićeva se do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nije oglašavala, ali jesu pojedini stranački lideri.

    “Navodi da je član poznatog narko-kartela, turski državljanin Fatih Kol, koji je osumnjičen za pranje novca stečenog preprodajom kokaina, zapravo počasni konzul BiH u Panami, imenovan na prijedlog Cvijanovićeve, a na lobiranje ministra Košarca, oboje kadrova SNSD-a, predstavljaju još jedan nezamisliv skandal u režiji ove vlasti”, naveo je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

    Lider PDP-a dodao je da se postavlja pitanje otkud povezanost nosioca najviših funkcija u zemlji sa osobom takve biografije.

    “Na ovo saznanje nadležne institucije treba odmah da reaguju, jer javnost traži odgovore. Pozivam Tužilaštvo BiH da detaljno obavijesti javnost o ovim navodima. O njima mora da se izjasni i Cvijanovićeva, na čiji prijedlog je počasni konzul, perač novca, imenovan. A ukoliko se i djelić svih ovih navoda ispostavi istinitim, vrijeme je da skandal ministar Košarac, koji je odavno izgubio svaki moralni kredibilitet da obavlja bilo kakvu poziciju, bude razriješen ili podnese ostavku”, ističe Borenović.

    Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, ističe da ovaj slučaj pokazuje “da je u BiH sve moguće i da se ne zna jasna granica između države i mafije”.

    Trivićeva navodi da šira javnost za Fatiha Kola nije čula dok se nije pojavila vijest da je protiv njega Tužilaštvo BiH donijelo naredbu o sprovođenju istrage zbog sumnje da je prao novac narko-kartela kojim iz Dubaija rukovodi Edin Gačanin Tito. Podsjeća da je narko-kartel “Tito i Dino” jedan je od najjačih narko-kartela u svijetu.

    “Da će osobe za koje se sumnja da su pripadnici tog narko-kartela biti dio državnih struktura, očigledno postaje uobičajena činjenica u BiH”, naglašava Trivićeva. Poslala je i poruku Cvijanovićevoj.

    “Pozivam Željku Cvijanović, na čiji prijedlog je lice koje se dovodi u vezu sa jednim od najjačih narko-kartela u svijetu, imenovano za počasnog konzula, da hitno javnosti odgovori na pitanje zašto je to uradila i koja je njena prava uloga u njegovom imenovanju. Takođe, pozivam Željku Cvijanović da odgovori na pitanje da li je Kolov lobista za mjesto počasnog konzula bio Košarac, koji sa licem koje se povezuje sa narko-kartelom očigledno ima izvanredne veze”, zaključuje Trivićeva.

    Protiv Fatiha Kola, dodaje portal Istraga, Tužilaštvo BiH je donijelo naredbu o sprovođenju istrage zbog sumnje da je prao novac narko-kartela kojim je iz Dubaija rukovodi Edin Gačanin Tito.

    Kol je, kako se dalje dodaje, trebalo da bude uhapšen zajedno sa čelnicima FUP-a i biznismenom Gordanom Memijom u okviru međunarodne akcije “Black Tie 2”. Kako Kol, ističe se, u tom trenutku nije bio na teritoriji BiH, nije mogao biti uhapšen. Ali, njegovo ime, dodaje se u tekstu Istrage, navedeno je u prijedlogu za određivanje pritvora ili mjera zabrane osumnjičenim članovima ili saradnicima narko-kartela “Tito i Dino”.

  • Milanović umanjio broj žrtava Jasenovca i Hrvate nazvao predvodnicima antifašističke borbe

    Milanović umanjio broj žrtava Jasenovca i Hrvate nazvao predvodnicima antifašističke borbe

    Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović oglasio se povodom tvrdnji predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da je hrvatski narod “kolektivno kriv zbog zločina ustaša”.

    Vrlo je malo pripadnika hrvatskog naroda koji se nisu solidarisali sa zločinima ustaškog režima, rekao je juče Dodik u Donjoj Gradini, gdje je održana komemoracija za žrtve koncentracionog logora Jasenovac.

    Dodik je ponovio broj od 700.000 ubijenih u Jasenovcu, istakavši da su se u Hrvatskoj “stotinu godina oštrile sjekire” da bi se od 1941. godine počelo ubijati Srbe. Najavio je kako će u Donjoj Gradini Srbija i Republika Srpska napraviti svoj spomenik žrtvama Jasenovca kako ne bi ograničavao način na koji će oni to ubuduće komemorisati, prenosi N1.

    U nastavku prenosimo Milanovićev odgovor.

    – Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović smatra neprihvatljivim i prije svega neistinitim tvrdnje čelnika srpskog naroda u BiH Milorada Dodika u Donjoj Gradini, na obilježavanju sjećanja na žrtve ustaškog logora Jasenovac.

    Milorad Dodik je, osim ponovljene neistine o broju žrtava u Jasenovcu, rekao kako je “vrlo malo pripadnika hrvatskog naroda koji se nisu solidarisali sa zločinima ustaškog režima”, što apsolutno ne odgovora istini i predstavlja uvredu za sve hrvatske antifašiste i hrvatski narod. Ovakve matrice samo štete interesima Hrvata i Srba i u Hrvatskoj i u BiH. Hrvatski narod je iz Drugog svjetskog rata izašao na pravoj strani istorije, na pobjedničkoj strani. Svako drugačije tumačenje istorije, uključujući i spomenuto Dodikovo, predstavlja grubo falsifikovanje istine – naveo je Milanović.

    Dodao je da je to Dodik izjavio “samo s ciljem kako bi se nekima dopao na jedan dan”.

    – Ovakve tvrdnje, osim što su potpuno neistinite, predstavljaju i nedopustivi pokušaj nametanja kolektivne krivice hrvatskom narodu. Kao čovjek koji se ponosio svojim antifašističkim korijenima, Milorad Dodik dobro zna da su Hrvati među prvima u Evropi formirali antifašistički partizanski odred te da su se hrvatski antifašisti borili ne samo za oslobođenje od njemačke i italijanske okupacije, nego i protiv terora koji je ustaški režim provodio. Činjenica što je prvi partizanski antifašistički odred osnovan tako brzo nakon uspostavljanja tzv. NDH i što je najvećim dijelom sastavljen od Hrvata, jasno govori kako Hrvati nisu prihvatili ustaški režim. Tok Drugog svjetskog rata pokazao je da su Hrvati dali veliki doprinos antifašističkoj borbi ne samo u Hrvatskoj, već i u BiH – poručio je Milanović.

    Istakao je i da je “partizanska vojska u Hrvatskoj bila narodna vojska u kojoj su uz Hrvate učestvovali i Srbi i svi drugi koji su u fašizmu prepoznali zajedničkog protivnika”.

    – Ne samo da hrvatski narod u ogromnoj većini nije prihvatao ustaški režim nego mu se, kada je to bilo najvažnije, i aktivno suprotstavio učešćem u antifašističkoj borbi za šta je podnio ogromne žrtve. O istoriji se mora govoriti argumentima, o istoriji se može i treba polemisati, ali s puno više razuma nego što to sada čini Milorad Dodik. Hrvatska se nema čega stidjeti, upravo suprotno, ponosi se, jer je učešćem većine naroda u antifašističkoj borbi izabrala pravedan i pobjednički put – zaključio je Milanović.

  • Vučić: To će značiti dramatičan, strahoviti skok za našu zemlju

    Vučić: To će značiti dramatičan, strahoviti skok za našu zemlju

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da će uskoro prva sredstva iz Plana rasta za Zapadni Balkan biti isplaćena Srbiji.

    Istovremeno je i skrenuo pažnju na to da će Srbija morati da ispuni određene uslove i reforme koje će građanima obezbediti bolje uslove i bolji život.

    Vučić je to rekao na zajedničkoj konferenciji sa komesarom Evropske unije za susedsku politiku i proširenje Oliverom Varheijem i dodao da je razgovarao sa ministrom finansija Sinišom Mali koji mu je rekao da uskoro očekuje prvih 125 miliona evra koje predviđa plan rasta i dodao da je to važan novac koji pokazuje posvećenost Evropske unije reformama i Srbiji.

    “Želim da vam kažem veliko hvala na svim planovima koje ste doneli u Beograd i hoću građanima Srbije da kažem da imamo na čemu da radimo i da imamo na čemu da budemo zahvalni. Nije reč samo o novcu, reč je i o strukturnim reformama i stvarima od kojih građani Srbije mogu da imaju samo boljitak i bolji život”, rekao je Vučić.

    Dodao je da je sa Varhejijem razgovarao o važnim stvarima koje Srbija mora da uradi kako bi pristupila jedinstvenom tržištu, a koje se tiču državne pomoći, koje se tiču viznog režima i koje se tiču razdvajanja preduzeća u okviru javnih preduzeća.
    “To nekada nisu sasvim lake stvari posebno oko državne pomoći i javnih nabavki, ali je to naš posao i to ćemo da rešimo da bismo dobili mnogo toga i kako na primer ljudi koji uplaćuju doznake iz inostranstva ne bi morali da plaćaju posebne takse i tu bi uštedili čak i oko 20 odsto”, rekao je Vučić.

    Dodao je da je Srbija predložila otvaranje takozvanih zelenih linija za kamione.

    “Po prvi put smo pokrenuli ukidanje takozvane PEM konvencije za zemlje koje nisu članice Evropske unije što je strašno važno”, rekao je Vučić.

    Dodao je da se nada da je litijum šansa za ekonomski uspon i uspeh Srbije, ali i šansa za povećanje ekonomskog standarda i porasta plata i penzija građana. “Za to su nam potrebni proizvođači električnih automobila. A ko će da dođe u Srbiju da proizvodi električne automobile, ako on ima 10 odsto carine, a mi nismo u stanju da napravimo 50 odsto automobila u našoj zemlji”, rekao je Vučić.

    “Da ne objašnjavamo sve ljudima, ali mnogo toga moramo da uradimo, ali to će značiti dramatičan skok, strahoviti skok za našu zemlju što se ekonomije tiče, što se životnog standarda tiče, što se penzija naših penzionera tiče, što se plata naših radnika tiče. Dakle, što se nas tiče, mi ćemo ovaj svoj posao uradimo”, najavio je.

    Predsednik Srbije je ponovio da je EU veliki spoljnotrgovinski partner Srbije.

    “Sa Evropskom unijom 2023. godine smo imali ukupnu razmenu trgovinsku i u uslugama 50,8 milijardi, a 24,8 milijardi je bio izvoz, gotovo 50 odsto što nikada ranije nije bio slučaj i veoma sam ponosan na to. Ali to uspevamo zahvaljujući fabrikama iz Nemačke, Italije, Francuske i mnogih drugih zemalja EU”, rekao je Vučić.

     

  • Vučić: Idem u Njujork da se borim za Srbiju i za srpski narod

    Vučić: Idem u Njujork da se borim za Srbiju i za srpski narod

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i komesar Evropske unije za susedsku politiku i proširenje Oliver Varheji obratili su se javnosti nakon sastanka.

     

    “Zahvalan sam na poseti i energiji koju ulažete. Hvala vam na preciznim rečima oko nepotrebnosti postojanja kolektive krivice, umećemo to da pamtimo. Imam jednu lošu vest za mene i vas, mislio sam da ću doći u Kotor ali ću najverovatnije morati da idemo na Sednicu skupštine saveta bezbednosti, a to će biti u sredu. Idem najverovatnije večeras u Njujork. Pružićemo im odgovor kakav zaslužuju”, naveo je Vučić.

    “Želim da vam kažem veliko hvala na svim planovima koje ste doneli u Beograd i hoću građanima Srbije da kažem da imamo na čemu da radimo i da imamo na čemu da budemo zahvalni. To nije reč samo o novcu, to je reč o strukturnim reformama i stvarnim stvarima od kojih građani Srbije mogu da imaju samo boljitak, dobitak i bolji život. Mi ovde govorimo o važnim stvarima koje mi moramo da napravimo i ja sam razgovarao o tri ne lake ekonomske stvari za nas vezane za to jedinstveno tržište, koje se tiču državne pomoći, koje se tiču viznog režima i koje se tiču razdvajanja preduzeća u okviru naših javnih preduzeća, dakle da bismo mogli da isporučimo najbolje rezultate”, naveo je Vučić.

    Predsednik Srbije je istakao da je ovo za nas veoma važan period.
    “Mi smo se spremili za Kotorsku sesiju, ja sam razgovarao sa svim ljudima iz Brisela po tom pitanju, bio spreman i radovao se odlasku u Kotor. Ovako, neću ići ja, ali će ići premijer Vučević, ukoliko je ova vest istinita. Ići će premijer Vučević i Marko Đurić i Tanja Miščević. Tako da, mi idemo sa najvećim timom u Njujork da bismo pokazali ozbiljnost, odgovornost i da bismo pokazali koliko nam je stalo da ovde uradimo najbolji mogući posao. I kada mi kažemo da ćemo nešto da uradimo, mi ćemo to da uradimo. Kao što sam obećao, mnogo će da ih boli glava od svega što ću da radim u Njujorku, boleće ih glava, kao što nas boli i srce i duša za ono što oni nama rade sa ovim rezolucijama. Ono što je obećano, biće ispunjeno. I u jednom i u drugom slučaju”, naveo je Vučić.

    “Varheji ima jedan optimističan plan, da se u narednom mandatu napravi veliko proširenje Europske unije u kojem bi trebalo da učestvuje i Srbija. To bi za nas bile izuzetne vesti, osim što smo mi, nažalost, to više puta slušali, ali posmatrajući geopolitičku situaciju, poznavajući, znajući ozbiljnost i odgovornost gospodina Varheija, verujem da je govorio i srca i iz glave koliko i zna i koliko je moguće predvideti te događaje. Ja nisam siguran da je toliko godinu unapred moguće sve predvideti, ali mi ćemo da se spremamo”, naveo je Vučić i dodao:

    “Nismo mi baš savršeni da možemo da ispunimo sve što se od nas traži, ono što kažemo da ćemo da ispunimo, to ćemo da ispunimo. Želim da se zahvalim Kancelariji Evropske komisije u Beogradu, gospodinu Žiofreovi i svim njegovim saradnicima na velikoj borbi da Srbiji po ovim važnim pitanjima pomognu. Za nas su ove strukturalne reforme veoma važne, suštinski važne, hoćemo da rastemo brže. Mi hoćemo da idemo napred, hoćemo da guramo stvari napred i molimo vas da nas na tom putu podržite. Hvala vam još jednom za dobre vesti, hvala vam za ogroman trud, za veliki napor, za to što nas i trpite ponekad, pa trpimo i mi vas ponekad. Verujem da su ljudi u Srbiji danas i mirni i radosni pošto su vas čuli. Hvala vam najlepše”, naveo je Vučić.

    “U junu se očekuje velika pobeda Ukrajine na političkom planu u Briselu. I ako mene pitate moja procena, zapamtite moje reči, nisam to čuo od Olivera, nisam to čuo ni od koga iz Evrope, kada god da bude ulaz, niko neće ući pre, možda samo simultano i istovremeno sa Ukrajinom. Mislim da su moje reči vrlo jasne. Dakle, za njih je Ukrajina apsolutno najvažnija, nemam ništa protiv. Ima ogroman broj stanovnika, značajna teritorija. Tako da ja mislim da ako oni misle da to prave, onda misle da ide i Ukrajina i Moldavija i Gruzija, te tri zemlje plus Zapadni Balkan. Samo zapišite ove moje reči pa za četiri godine da se setite da je bio neko ko vam je tačno rekao kako će to da izgleda”.

    Vučić je naveo da putuje u Njujork da se bori za Srbiju i sprski narod.