Autor: INFO

  • Vučić: Idem u Njujork da se borim za Srbiju i za srpski narod

    Vučić: Idem u Njujork da se borim za Srbiju i za srpski narod

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i komesar Evropske unije za susedsku politiku i proširenje Oliver Varheji obratili su se javnosti nakon sastanka.

     

    “Zahvalan sam na poseti i energiji koju ulažete. Hvala vam na preciznim rečima oko nepotrebnosti postojanja kolektive krivice, umećemo to da pamtimo. Imam jednu lošu vest za mene i vas, mislio sam da ću doći u Kotor ali ću najverovatnije morati da idemo na Sednicu skupštine saveta bezbednosti, a to će biti u sredu. Idem najverovatnije večeras u Njujork. Pružićemo im odgovor kakav zaslužuju”, naveo je Vučić.

    “Želim da vam kažem veliko hvala na svim planovima koje ste doneli u Beograd i hoću građanima Srbije da kažem da imamo na čemu da radimo i da imamo na čemu da budemo zahvalni. To nije reč samo o novcu, to je reč o strukturnim reformama i stvarnim stvarima od kojih građani Srbije mogu da imaju samo boljitak, dobitak i bolji život. Mi ovde govorimo o važnim stvarima koje mi moramo da napravimo i ja sam razgovarao o tri ne lake ekonomske stvari za nas vezane za to jedinstveno tržište, koje se tiču državne pomoći, koje se tiču viznog režima i koje se tiču razdvajanja preduzeća u okviru naših javnih preduzeća, dakle da bismo mogli da isporučimo najbolje rezultate”, naveo je Vučić.

    Predsednik Srbije je istakao da je ovo za nas veoma važan period.
    “Mi smo se spremili za Kotorsku sesiju, ja sam razgovarao sa svim ljudima iz Brisela po tom pitanju, bio spreman i radovao se odlasku u Kotor. Ovako, neću ići ja, ali će ići premijer Vučević, ukoliko je ova vest istinita. Ići će premijer Vučević i Marko Đurić i Tanja Miščević. Tako da, mi idemo sa najvećim timom u Njujork da bismo pokazali ozbiljnost, odgovornost i da bismo pokazali koliko nam je stalo da ovde uradimo najbolji mogući posao. I kada mi kažemo da ćemo nešto da uradimo, mi ćemo to da uradimo. Kao što sam obećao, mnogo će da ih boli glava od svega što ću da radim u Njujorku, boleće ih glava, kao što nas boli i srce i duša za ono što oni nama rade sa ovim rezolucijama. Ono što je obećano, biće ispunjeno. I u jednom i u drugom slučaju”, naveo je Vučić.

    “Varheji ima jedan optimističan plan, da se u narednom mandatu napravi veliko proširenje Europske unije u kojem bi trebalo da učestvuje i Srbija. To bi za nas bile izuzetne vesti, osim što smo mi, nažalost, to više puta slušali, ali posmatrajući geopolitičku situaciju, poznavajući, znajući ozbiljnost i odgovornost gospodina Varheija, verujem da je govorio i srca i iz glave koliko i zna i koliko je moguće predvideti te događaje. Ja nisam siguran da je toliko godinu unapred moguće sve predvideti, ali mi ćemo da se spremamo”, naveo je Vučić i dodao:

    “Nismo mi baš savršeni da možemo da ispunimo sve što se od nas traži, ono što kažemo da ćemo da ispunimo, to ćemo da ispunimo. Želim da se zahvalim Kancelariji Evropske komisije u Beogradu, gospodinu Žiofreovi i svim njegovim saradnicima na velikoj borbi da Srbiji po ovim važnim pitanjima pomognu. Za nas su ove strukturalne reforme veoma važne, suštinski važne, hoćemo da rastemo brže. Mi hoćemo da idemo napred, hoćemo da guramo stvari napred i molimo vas da nas na tom putu podržite. Hvala vam još jednom za dobre vesti, hvala vam za ogroman trud, za veliki napor, za to što nas i trpite ponekad, pa trpimo i mi vas ponekad. Verujem da su ljudi u Srbiji danas i mirni i radosni pošto su vas čuli. Hvala vam najlepše”, naveo je Vučić.

    “U junu se očekuje velika pobeda Ukrajine na političkom planu u Briselu. I ako mene pitate moja procena, zapamtite moje reči, nisam to čuo od Olivera, nisam to čuo ni od koga iz Evrope, kada god da bude ulaz, niko neće ući pre, možda samo simultano i istovremeno sa Ukrajinom. Mislim da su moje reči vrlo jasne. Dakle, za njih je Ukrajina apsolutno najvažnija, nemam ništa protiv. Ima ogroman broj stanovnika, značajna teritorija. Tako da ja mislim da ako oni misle da to prave, onda misle da ide i Ukrajina i Moldavija i Gruzija, te tri zemlje plus Zapadni Balkan. Samo zapišite ove moje reči pa za četiri godine da se setite da je bio neko ko vam je tačno rekao kako će to da izgleda”.

    Vučić je naveo da putuje u Njujork da se bori za Srbiju i sprski narod.

     

  • Krah Ukrajine?

    Krah Ukrajine?

    Bivši predsednik Češke Miloš Zeman apelovao da se dogovori primirje i započnu mirovni pregovori između Ukrajine i Rusije jer bi se tako blokirala ruska ofanziva na frontu, a Ukrajina ne bi bila osuđena na poraz.

    “Razumem one koji traže mirno rešenje i ne nazivam ih ‘Hoćimirima’ zato što upozoravaju na trenutnu situaciju na ratištu koja može da vodi probijanju ukrajinske odbrane a mirovni pregovori mogli bi da blokiraju rusku ofanzivu” kazao je Zeman u intervjuu češkom tabloidu Blesk.

    Bivši češki predsednik je naglasio da jeste za pomoć Ukrajini uključujući tu i isporuke oružje i municije, što kritikuje češka opozicija, ali da dok je ranije postojala nada da će Ukrajina osloboditi okupirane teritorije sada vojni analitičari upozoravaju na rizik poraza.

    “Jasno kažem da ne bih želeo poraz Ukrajine. Istorijski gledano u dogledno vreme Ukrajina ne može da povrati teritorije, čak i kada bi se znatno povećala zapadna pomoć. Zato što je tu važna takođe živa sila, a tu ima veliki deficit”, kazao je Zeman.

    Bivši češki predsednik rekao je da ideje da Zapad pomogne i slanjem svojih vojnika, o čemu govori predsednik Francuske Emanuel Makron, uglavnom u članicama NATO nailaze na otpor.
    “Shvatite da u trenutku smrti prvih francuskih vojnika na ukrajinskom tlu u Francuskoj će to izazvati unutrašnjepolitičku krizu. Dakle ni takva varijanta nije mnogo verovatna. Zato kažem, pre nego što Rusima pođe za rukom veći uspeh na ratištu potrebno je da se u najmanju ruku dogovori primirje i time da se blokira ta ruska ofanziva”, rekao je Zeman.

    Miloš Zeman je takođe upozorio da u oceni oružanog sukoba u Ukrajini ne može da se izbegne ni građanski rat koji su po njegovoj oceni dugo pre napada Rusije vodile vlasti i većina ruskojezičnog stanovništva.

    “Ako ruskojezično stanovništvo podržava rusku okupaciju onda morate da se pitate zašto”, rekao je Zeman ali je dodao da kritiku ukrajinskih vlasti i politike treba ostaviti za vreme kada se rat završi.

  • Varhelji: Ne slažem se sa kolektivnim kažnjavanjem srpskog naroda

    Varhelji: Ne slažem se sa kolektivnim kažnjavanjem srpskog naroda

    Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji rekao je danas, govoreći o predloženoj rezoluciji o Srebrenici, da se ne slaže sa kolektivnim kažnjavanjem jednog naroda.

    Ne slažem se sa kolektivnim kažnjavanjem, to nije nikad bio dio naših vrijednosti, niti će biti – rekao je Varhelji na zajedničkoj konferenciji za novinare poslije sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

    On je istakao da stigmatizacija srpskog naroda nije održiv izbor.

    – To ne doprinosi prevazilaženju svih strahota ratova na Balkanu. Osudili smo zločine protiv čovječnosti, ti ljudi moraju da snose odgovornost za svoje zločine. Postoje presude koje treba da se sprovedu, već smo vidjeli gdje pojam kolektivne krivice vodi. Moramo da se sjetimo žrtava u Srebrenici, ali ne treba da širimo kolektivnu krivicu na jedan narod – istakao je Varhelji.

     

    On je rekao da mu je uvijek drago kada dođe u Srbiju, a ovog puta će, kako kaže, imati više vremena da provede u Srbiji.

    – Srećan sam što mogu da vidim sve ono što smo radili u proteklih pet godina, konačno i plodove tog rada. Nakon 20. godišnjice velikog proširenja, koje je donijelo veliki mir i stabilnost regionu, koji je na granici sa Srbijom, nadam se da ćemo dalje vidjeti Srbiju u EU, da će se priključiti do kraja mandata. Meni je jasno da će naredna komisija morati sav napor i rad da usmjeri na nove članice Unije, jer jasno je šta je članstvo donijelo centralnoj i istočnoj Evropi – istakao je komesar.

    Varhelji je napomenuo da su u EU ponosni na transformacije društava zemalja članica.

    – Dakle, sada mi pravimo sve alate, spremamo sav zamajac kako bi naredna komisija mogla da donese rezultate kada je riječ o proširenju. Počeli smo sa realizacijom tog plana, to je jedna od tema o kojoj sam razgovarao sa predsjednikom Srbije Vučićem. Nadam se da ćete moći prve rezultate da vidite u Srbiji uskoro – napomenuo je on.

    On je ocijenio da bi plan ubrzanja procesa pridruživanja, ubrzanja reformi, raelizacija uslova za pridružvanje i postizanja pristupa jedinstvenom tržištu i prije proširenja donio korist građanima (Srbije) i prije proširenja.

    – Ključno je da plan rasta funkcioniše, a da bi se to desilo, region mora da funkcioniše kao jedan. Čitav region mora da se pridruži i onda će imati jednake uslove kao i zemlje članice EU. Zato, postepena integracija biće ključna – ukazao je on.

    Varhelji je rekao da je ove godine već bio jedan samit lidera regiona i da se nada da će se u Kotoru susresti sa srpskim predsjednikom još jednom gdje bi, kako dodaje, trebalo da razgovaraju o metodama plaćanja, zelenim koridorima.

    – Evropski savjet izdvojio je dodatnih šest milijardi evra u okviru ovog plana i zajedno sa ranijim planom od 30 milijardi evra, Srbija i čitav region će imati koristi od intenziteta pomoći koji može da se uporedi sa onim koje zemlje članice dobijaju iz kohezionog fonda do 2027. godine. Do 2027. godine postojaće sve mogućnosti za region da se pridruži – rekao je Varheji.

  • Dodik o Radojčiću: K'o razmaženo dijete, stalno je nešto plakao, neko je trebao da mu briše suze i mijenja pelene

    Nakon što je Igor Radojičić najavio da je njegov novoosnovani Nezavisni pokret “Svojim putem” – Igor Radojičić zvanično registrovan kao politička organizacija i da izlaze na izbore, oglasio se predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik.

    Dodik je opleo po bivšem saradniku, kojeg je smijenio u izbornoj noći, nakon gubitka izbora u Banjaluci.

    Danas Dodik kaže, ponosno, da je Igor izbačen iz stranke.

    – Igor je ojačao partiju kada je izašao. Imali smo lažnu koncepciju o njemu. Nemam ni volje da mu poželim dobro, u političkom smislu, u ljudskom da. Imajući u vidu da je pristao da bude dio finansijski kriminalnog sektora… Igor nema nikakvu snagu. On je ko razmaženo dijete, stalno je nešto plakao, neko je trebao da mu briše suze i mijenja pelene – rekao je Dodik.

    Ministar finansija i trezora BiH, Srđan Amidžić, bivši Radojičićev saradnik, nešto blaže je komentarisao Radojičića.

    – Kada smo izgubili moja lična odluka je bila da se ne povučem – rekao je Amidžić koji je napredovao u generalnog sekretara SNSD.

    “BiH je kavez u kojem smo još, danas sastanak sa Trojkom i HDZ”
    Nakon sastanka sa lokalnim organizacijama, SNSD je saopštio da još nije odlučio kako će izaći na izbore.

    – Da postoji mogućnost da se sačeka Izborni zakon Republike Srpske ili ćemo vidjeti s kolicionim partnerima kako ćemo izaći na izbore. Ovo što čini CIK je izvan svih mogućnosti da bude podržano – rekao je Dodik.

    Dodik je kritikovao to što Centralna izborna komisija BiH bira predsjednike biračkih izbora i daje im status gotovo državnih službenika.

    Danas se održava sastanak koalicionih partnera na nivou BiH, koji je bio dogovoren za 15 časova, pa prolongiran za 18 časova, u PSPD BiH.

    “Ne znam šta je ideja. Razgovor može. Ali da stranci nameću i razbijaju naše dogovore ne”, naveo je Dodik.

    Dodik je ponovio svoje stavove o Kristijanu Šmitu, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, o Ustavnom sudu BiH, piše N1.

    – BiH je nama kavez u kojem nas drže, ali u tom kavezu još moramo da budemo – zaključio je Dodik.

  • Si je poslao pismo Vučiću: Iskreno sam zahvalan

    Si je poslao pismo Vučiću: Iskreno sam zahvalan

    Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić primio je pismo zahvalnosti predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga.

    Podsetimo, kineski predsednik u beograd je stigao 7. maja uveče, a kako je i sam rekao bio je dirnut dočekom koji je u njegovu čast priređen.

    Sadržaj pisma objavila je Služba za saradnju s medijima predsednika Republike i njegov sadržaj prenosimo u celosti:

    “Poštovani gospodine predsedniče,

    Povodom uspešnog završetka državne posete Republici Srbiji, želim u ime svih članova kineske delegacije, kao i u moje i ime moje supruge, da izrazim iskrenu zahvalnost Vama i Vašoj supruzi gospođi Tamari Vučić, kao i vladi i narodu Srbije na toplom i prijateljskom prijemu, kao i pažljivom i promišljenom aranžmanu.

    Pod našim zajedničkim rukovodstvom, kinesko-srpsko sveobuhvatno strateško partnerstvo svestrano napreduje na novi nivo. Naše dve zemlje uzajamno čvrsto podržavaju vitalne interese i značajne brige, beleže međusobno političko poverenje, solidno unapređenje praktične saradnje, kao i čelično prijateljstvo koje sa vremenom postaje sve čvršće, donoseći opipljive koristi narodima dve zemlje, dajući snažan impuls sopstvenoj modernizaciji i nacionalnom podmlađivanju.

    Tokom posete, duboko smo razmenili mišljenja o bilateralnim odnosima i međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa, te smo postigli niz važnih konsenzusa. Naše dve zemlje su zajedno proglasile izgradnju zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, čime su naši bilateralni odnosi podignuti na novu istorijsku visinu, što će ubrizgavati novi snažan podsticaj večnom prijateljstvu, uzajamnom podržavanju i bliskoj saradnji Kine i Srbije.

    Pokazali ste čvrstu posvećenost samostalnosti i samoosnaživanju Srbije, kao i dalekovidost što se dosledno zalažete za razvoj kinesko-sprskih prijateljskih odnosa. Ja to visoko cenim i spreman sam da sa Vama nastavim da održavam strateške komunikacije i redovne kontakte.

    Pod novom situacijom, kinesko-srpski odnosi već stoje na novoj i višoj istorijskoj polaznoj tački i suočavaju se sa važnim strateškim prilikama i širokim razvojnim perspektivama. Pridajem veliki značaj razvoju kinesko-srpskih odnosa, te sam spreman da zajedno sa Vama ulažem napore da unapređujemo izgradnju zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri sa neprekidnim novim rezultatima, doprinosimo više blagostanju narodima dve zemlje, dajući novi i veći doprinos svetskom miru i napretku, kao i izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo!

    Želim velikoj Srbiji prosperitet, a narodu sreću i blagostanje!

    Želim Vama i Vašoj supruzi dobro zdravlje i sve najbolje!”.

     

  • Zapadni Balkan dobio stroge uslove za dobijanje 6 milijardi od EU

    Zapadni Balkan dobio stroge uslove za dobijanje 6 milijardi od EU

    Ako Bosna i Hercegovina želi milijarde iz novog, šest milijardi evra vrijednog fonda EU koji je osnovan za zapadni Balkan, moraće primijeniti rigorozne standarde zaštite evropskog novca i sprečavanja zloupotreba.

    Naime, kako stoji u konačnoj verziji dokumenta koja je usvojena prije nekoliko dana, svaka zemlja zapadnog Balkana će morati da podnosi detaljne izvještaje kako se troši evropski novac, a uvedena je i jedna zanimljiva novina svi troškovi moraće da budu dostupni na internetu.

    – Kako bismo osigurali povećanje transparentnosti, naši partneri na zapadnom Balkanu će biti u obavezi da izrade web-portal, na kojem će objavljivati osvježene podatke o računima koji prelaze 50.000 evra tokom cijelog perioda trajanja projekta – navedeno je na stranici Savjeta EU, institucije koja predstavlja zemlje članice.

    Osim toga, Kancelarija za suzbijanje prevara EU (OLAF) i Kancelarija javnog tužioca EU (EPPO) imaće pravo da sprovode istrage kako se evropski novac troši.

    – OLAF bi trebalo da bude u poziciji da sprovodi istrage, koje uključuju i provjere na licu mjesta i inspekcije s ciljem da se utvrdi da li je došlo do bilo kakvih prevara, korupcije ili drugih ilegalnih aktivnosti koje se odnose na finansijske interese EU – navedeno je u dokumentu.

    Osim toga, navedeno je da će se od zemalja zapadnog Balkana tražiti da dozvole pristup EPPO i evropskim revizorima. Od istražnih organa zemalja regiona će se tražiti da Evropsku komisiju i evropske istražioce odmah obavijeste u slučaju da posumnjaju na bilo kakve zloupotrebe.

    Iako su i u ranijim evropskim programima postojale odredbe o kontroli trošenja sredstava, ovog puta će kontrole biti mnogo strože i da se može očekivati reagovanje na svaku sumnju na zloupotrebe. Ove odredbe uvedene su posebno na insistiranje zemlja EU koje uplaćuju velike sume u evropske fondove. Glavni razlog je što je EU značajno povećala izdavanja za pomaganje Ukrajini, što znači da je ostalo manje novca na raspolaganju za druge svrhe. Novac za zapadni Balkan nije upitan, ali neće ga biti za one zemlje koje ne sprovode reforme ili ga zloupotrebljavaju.

    U saopštenju koje je izdato nakon konačnog usvajanja dokumenta, istaknuto je da će zemlje članice EU imati ključnu ulogu u odobravanju reformskih agendi koje budu podnosili partneri. Osim toga, kako su pojasnili, partneri će morati da objasne kako će mjere koje su predložili doprinijeti napretku i stalnom usaglašavanju s ciljevima evropske bezbjednosne i spoljne politike. To znači da će uslov za dobijanje sredstava biti usaglašavanje sa stavovima EU o ratu u Ukrajini.

    Napomene radi, prema ovom programu, BiH bi mogla maksimalno dobiti milijardu evra, od čega bi čak i do polovine moglo biti dodijeljeno u vidu grantova, za projekte koji se odnose na jačanje vladavine prava, institucionalne reforme, infrastrukturne radove, ljudska prava i jačanje ekonomske koherentnosti zemlje. BiH je jedina zemlja u regionu koja još nije podnijela plan, koji je uslov za dobijanje sredstava. Sve je izglednije da bi BiH, barem u prvoj tranši, mogla ostati bez ovog novca. Imajući u vidu rigorozne kriterijume, kao i minimalnu mogućnost za bilo kakve zloupotrebe, može se pretpostaviti da političari nisu zainteresovani za evropski novac koji bi se isključivo koristio za dobrobit zemlje i građana, pišu Nezavisne novine.

    Podsjećanja radi, OLAF i EPPO prošle sedmice su potvrdili da će biti uključeni u praćenje trošenja ovih sredstava, jer se, kako su istakli, radi o zaštiti finansijskih interesa EU.

     

  • Uhapšena tri lica, pronađeno preko 1.200 tableta “ekstazija”

    Uhapšena tri lica, pronađeno preko 1.200 tableta “ekstazija”

    Policijski službenici Policijske uprave Gradiška, su sprovodeći operativnu akciju kodnog naziva “Dozer” lišili slobode lica inicijala A. D. i D. Ž. iz Gradiške i Lj. Ј. iz Laktaša, koja se sumnjiče da su počinila krivično djelo neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga.

    Prilikom pretresa vozila navedenih lica, pronađeno je preko 1.200 tableta koje svojim izgledom asociraju na opojnu drogu “ekstazi”.

    U toku su pretresi na više lokacija na području grada Gradiška.

  • Hapšenje u Kneževu: Osumnjičen za nasilje u porodici, puškom prijetio policiji

    Hapšenje u Kneževu: Osumnjičen za nasilje u porodici, puškom prijetio policiji

    Policija iz Kneževa uhapsila je B.B. iz ove lokalne zajednice jer se sumnjiči za krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici u veza sa krivičnim djelom ugrožavanje sigurnosti i nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materijala.

    Iz Policijske uprave Banjaluka navod da je juče oko 13.10 časova, prijavljeno nasilje u porodici, te da je lice B.B.pucalo iz vatrenog oružja u dvorištu porodične kuće u Kneževu, nakon čega se vozilom udaljilio sa lica mjesta.

    “U neposrednoj blizini lica mjesta, policijski službenici su se susreli sa navedenim licem, koje je zasutavilo vozilo, a potom prema policijskim službenicima koji su postupali po prijavi usmjerilo vatreno oružje – pušku i prijetilo im. Na licu mjesta izvršen je uviđaj, kojom prilikom je pronađena i izuzeta automatska puška M70AB2, sa okvirom i 30 komada pripadajuće municije, dva okvira za vojničku automatsku pušku sa 42 komada municije i dvije čahure”, dodaju iz policije.

    Objašnjavaju da je navedeno lice podvrgnuto ispitivanju na prisustvo alkohola kojom prilikom je utvrđeno prisustvo od 2,16 g/kg alkohola u organizmu.

    “O svemu navedenom je obaviješten Centar za socijalni rad Kneževo, radi preduzimanja mjera i radnji iz njihove nadležnosti. Takođe, protiv navedenog lica slijedi podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka Osnovnom sudu u Kotor Varoši, zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o osnovama bezbjednsoti saobraćaja na putevima u BiH. Sve mjere i radnje preduzete su pod nadzorom dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, a lice B.B. će danas uz izvještaj o počinjenom krivičnnim djelima biti predato u nadležnost Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka”, ističe se u saopštenju.

  • Trninić: Republika Srpska, Srbija i Srpska pravoslavna crkva neće biti bez odgovora na sraman, bratoubilački i antisrpski potez Crne Gore

    Trninić: Republika Srpska, Srbija i Srpska pravoslavna crkva neće biti bez odgovora na sraman, bratoubilački i antisrpski potez Crne Gore

    Moramo da poručimo predsjedniku Crne Gore, Premijeru, svim ministrima i poslanicima koji podržavaju antisrpsku rezoluciju, da ni Republika Srpska ni Srbija, a ni Srpska pravoslavna crkva neće biti bez odgovora na ovaj sraman bratoubilački i antisrpski potez koji i Crnoj Gori donosi nesreće i podjele, rekao je predsjednik Kluba poslanika Ujedinjene Srpske u Narodnodnoj skupštini Republike Srpske Aleksandar Trninić.

    “Toliki nivo podaništva tzv. stranom faktoru i otvorenog beščašća, ne dolikuje onima koji treba da baštine čojstvo i junaštvo” smatra Trninić.

    Trninić smatra da bi i Srbija i Republika Srpska svakom pojedinačno, i ministrima i poslanicima, trebala da zabrani ulazak na svoju teritoriju i proglasi ih Persona non grata.

    “Takođe, nadam se da će Srpska pravoslavna crkva pokrenuti litije ili anatemisati nosioce ovakvih oceubilačkih postupaka” poručio je Trninić.

  • Borenović: Tužilaštvo da se izjasni o slučaju bh. konzula u Panami

    Borenović: Tužilaštvo da se izjasni o slučaju bh. konzula u Panami

    Navodi da je član poznatog narko kartela, turski državljanin Fatih Kol, koji je osumnjičen za pranje novca stečenog preprodajom kokaina, zapravo počasni konzul BiH u Panami, imenovan na prijedlog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a na lobiranje ministra Staše Košarca, oboje kadrova SNSD, predstavlja još jedan nezamisliv skandal u režiji ove vlasti.

    Rekao je ovo predsjednik PDP-a Branislav Borenović, dodajući da se postavlja pitanje otkud povezanost nosioca najviših funkcija u zemlji sa osobom takve biografije.

    “Na ovo saznanje nadležne institucije trebaju odmah reagovati, jer javnost traži odgovore. Pozivam Tužilaštvo BiH da detaljno obavijesti javnost o ovim navodima. O njima mora da se izjasni i član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, na čiji prijedlog je počasni konzul, perač novca, imenovan. A ukoliko se i djelić svih ovih navoda ispostavi istinitim, vrijeme je da skandal ministar Košarac, koji je odavno izgubio svaki moralni kredibilitet da obavlja bilo kakvu poziciju, bude razriješen ili podnese ostavku”, zaključuje Borenović.

    Podsjetimo, portal Istraga objavio je je da “član narko kartela Tito i Dino imenovan prošle godine za počasnog konzula Bosne i Hercegovine u Panami”.

    U pitanju je, dodaje spomenuti portal, turski državljanin Fatih Kol kojeg je Predsjedništvo BiH, u oktobru prošle godine, jednoglasno imenovalo za počasnog bh. konzula u državi poznatoj po međunarodnom pranju novca. Kol je, dodaje se u tekstu, “imenovan na prijedlog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a za njegovo imenovanje najviše je lobirao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac”.