Autor: INFO

  • Preko 30.000 Rusa juriša na Harkov, približavaju se gradu

    Preko 30.000 Rusa juriša na Harkov, približavaju se gradu

    Ukrajinci su objavili da se bore protiv 30.000 ruskih vojnika na granici u blizini Harkova, dok su hiljade civila evakuirane zbog teških borbi u regiji.

    “Više od 30.000 vojnika Ruske Federacije trenutno napreduje u sjevernom dijelu regije Harkov”, izjavio je Oleksandr Lytvynenko, sekretar Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu.

    Prema njegovim riječima, u početku je oko 50 hiljada ruskih vojnika bilo koncentrirano na granici.

    Istodobno, značajan dio njih već napreduje na ukrajinskom teritoriju. Litvinjenko napominje da je riječ o više od 30.000 pripadnika vojske.

    Također je naveo da su prema svim izvještajima ukrajinski vojnici spremni za odbijanje napada, a trenutno se vode teške borbe.

    Ruske trupe su prije nekoliko dana pokušale probiti granicu s regijom Harkov i uspjele su zauzeti nekoliko sela. Osim toga, borbe se nastavljaju u području u blizini sjevernih predgrađa grada Vovchansk.

     

    Glavni štab Oružanih snaga Ukrajine izvijestio je da Rusi nastavljaju s pokušajima napredovanja u regiji Harkov. Oni konsolidiraju svoje položaje , uspostavljaju rezervne položaje na okupiranim područjima.

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je tokom obraćanja u ponedjeljak da je poslao pojačanje u regiju dok se nastavlja suprotstavljati ruskim napadima.

    “Jedinice su opskrbljene svom potrebnom vatrenom moći i snagama, a njihovi se rezultati poboljšavaju”, rekao je Zelenski.

    Oko 5.900 civila evakuirano je iz svojih domova u regiji posljednjih dana i pobjeglo je prema gradu Harkovu zbog borbi.
    Ruska vojska objavila je u ponedjeljak da je “poboljšala taktičku situaciju i izvršila udare” na ukrajinske trupe i vojnu opremu u regiji Harkov, uključujući i blizinu Vovchanska.

  • Bajden zabranio uvoz ruskog uranijuma: Ipak, u zakonu ima rupa

    Bajden zabranio uvoz ruskog uranijuma: Ipak, u zakonu ima rupa

    Američki predsednik Džozef Bajden potpisao je zakon kojim se zabranjuje uvoz obogaćenog uranijuma, odnosno nuklearnog goriva za proizvodnju struje u nuklearnim elektranama u SAD iz Rusije.

    Ova zabrana goriva za nuklearne elektrane stupiće na snagu za oko 90 dana, ali se američkom Ministarstvu energetike dozvoljava da odobrava izuzetke do 2027. godine, u slučaju da postoji zabrinutost zbog nedostatka goriva, prenosi Rojters.

    Zakonom se takođe odobrava 2,7 milijardi dolara za finansiranje izgradnje industrije nuklearnog goriva SAD, čijih 24 odsto obogaćenog uranijuma korišćenog u nuklearnim elektranama dolazi iz Rusije.

    “Predsednik Bajden ozakonio je istorijsku seriju radnji koje će ojačati energetsku i ekonomsku sigurnost naše zemlje smanjivanjem i konačnim eliminisanjem našeg oslanjanja na Rusiju”, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.

    On je podsetio da je reč o zakonu koji ispunjava multilateralne ciljeve koje su SAD zacrtale u decembru prošle godine sa Kanadom, Francuskom, Japanom i Velikom Britanijom o zajedničkom ulaganju od 4,2 milijarde dolara za povećanje kapaciteta tih zemalja u upotebi uranijuma.

    Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov ocenio je da će ovaj zakon stvoriti šokove u međunarodnoj ekonomiji, ali da neće doneti priželjkivane rezultate.

    “Delikatna ravnoteža između izvoznika i uvoznika uranijuma biće narušena. Život je potvrdio da je ruska ekonomija spremna za bilo kakve izazove i da brzo odgovara na poteškoće, čak i izvlačeći dobitke. Tako će biti i ovog puta”, piše u saopštenju ruske ambasade na Telegram kanalu.

     

  • Nikšić dao svoje viđenje sastanka vladajuće koalicije

    Nikšić dao svoje viđenje sastanka vladajuće koalicije

    Lider SDP BiH Nermin Nikšić poručio je nakon sastanka vladajuće koalicije u Sarajevu da je spreman na kompromis, ali da postoji crvena linija preko koje se neće preći.

    Otvorili smo niz tema, neko je to i na sastanku primijetio. Propuštamo određene vozove, pa onda zakasnimo sa stvarima koje smo mogli riješiti. Preko crvene linije nismo spremni ni sada preći. Svako od nas ima određene principe i ima stvari koje ne želi popuštati, rekao je Nikšić.

    Velika je stvar, dodao je, da su otvorili pregovore, ali, kako je naveo, “imamo i te tri mjere koje su nama važne”.

    – Ja sam to nekoliko puta rekao, da odajem priznanje ljudima koji su radili na čelu sa gospođom Krišto, primicanja stavova. Kao što smo uvijek spremni za kompromis i kako da dođemo da ostvarimo interes svih građana u BiH, spremni smo povući da ne postoji cijena zbog koje ćemo preći crvenu liniju i ugroziti interese građane. Naši partneri iz Republike Srpske imaju drugačije viđenje, na to smo navikli i nismo nikada pokušavali reći da na određene stvari gledamo isto. Kompromis ne znači da prihvatamo nametanje narativa i odnosa, nego da svi nešto popustimo i dogovorimo se – rekao je Nikšić.

    Poručio je kako smatra da sastanak nije završen.

    – Nemam neku dobru vijest, sastanak smatramo da nije okončan i nije završen, dogovorićemo se kad ćemo se opet naći i riješiti stvari koje su na stolu. Mislim da govorim u ime Trojke, nismo spremni da pređemo crvenu liniju protiv interesa BiH. Crvena linija je jasno postavljena ranije, kada se radi o Ustavu BiH, budžetu i ostalim stvarima bitnim za BiH – rekao je Nikšić.

     

  • Čović vjeruje u dogovor, uprkos novom fijasku sastanka vladajuće koalicije

    Čović vjeruje u dogovor, uprkos novom fijasku sastanka vladajuće koalicije

    Predsjednik HDZ Dragan Čović rekao je nakon večerašnjeg sastanka vladajuće koalicije na nivou BiH da je s partnerima u Federaciji većinu stvari dogovorio i da se nada da će ubrzo imati sudiju Ustavnog suda.

    Naš jedini zadatak je pregovarački proces koji smo prividno otvorili pokušati stvarno otvoriti. To je naša obaveza. Budžet smo davno dogovorili ali ima određenih uslova koje smo takođe mi usaglasili između sebe. U suštini smo sve političke odluke donijeli oko toga, rekao je Čović.

    Smatra da budžet moraju usvojiti zbog sredstava kojima hoćemo pristupiti iz Evropske unije.

    – Nema nijedne prepreke da proces pristupa EU dinamizujemo. Prošle sedmice smo imali razgovore sa predsjednicom Evropske komisije u vezi evropskih izbora za evropski parlament. Trebaće vremena nakon toga da se profunkcioniše. Mi do tada ne smijemo stajati. Trebamo bar jednom u sedam dana prebirati različite teme. Mi danas u Savjetu ministara možemo raditi normalno, izuzev par zakona koji su skinuti sa sjednice. Nije bilo nijednog razloga da na zadnjoj sjednici ne bude i Izborni zakon i Zakon o sudovima – rekao je Čović, prenosi Klix.

    Istakao je da Dom naroda BiH ne funkcioniše i rekao da će pokušati s kolegama iz Doma naroda i Kolegijuma zakazati sjednicu da dinamizuju proces.

    – Jer ne možemo biti taoci jedne odluke, zadnji put SDA. Sjednice se moraju sazivati. Nemamo prava tražiti od visokog predstavnika da nešto nameće. To ja lično tražim. Sami trebamo donositi odluke – rekao je Čović.

    Naglasio je kako misli da su većinu stvari u Federaciji BiH lagano priveli kraju.

    – Pa do tog da ćemo imati sudiju Ustavnog suda nadati se za nekoliko dana. Dogovaramo se, to trebamo prenijeti i na nivo Savjeta ministara – rekao je Čović.

     

  • Bivši visoki predstavnik UN: Rezolucija o Srebrenici ludost

    Bivši visoki predstavnik UN: Rezolucija o Srebrenici ludost

    Visoki predstavnik UN za vrijeme rata u BiH Karlo Bozola rekao je da je predložena rezolucija o Srebrenici ludost, navodeći da je veliki broj sahranjenih u Potočarima donesen iz drugih mjesta u periodu od 1995. do 2010. godine.

    – Ne može biti genocid 3.000 mrtvih, od kojih je 2.000 vojnika, a i pola tih civila je bilo naoružano – rekao je Bozola za Televiziju M.

    On je naveo da je u srebreničkoj regiji stradalo oko 3.000 Srba, uključujući vojnike, a od 2.400 do 2.8000 muslimana, od kojih je civila bilo oko 1.100. koji su, kaže, su bili naoružani i odgovarali su na napade.

    Bozola je rekao da će rezolucija u Srebrenici pogoršati odnose u BiH i stvoriti veliki problem Bošnjacima kojima će, kako kaže, i međunarodna zajednica na kraju okrenuti leđa.

  • Požar na autoputu Doboj – Banjaluka

    Požar na autoputu Doboj – Banjaluka

    Na autoputu Banja Luka – Doboj jutros je planuo automobil.

    Kako se vidi na fotografiji objavljenoj na Facebooku, kompletno vozilo zahvatila je vatra.

    Građani su u komentarima izrazili zabrinutost za vozača te istaknuli kako se nadaju da je dobro. Još se ne zna uzork požara na automobilu, prenosi Avaz.

     

  • Sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a o BiH zakazana za 15.maj

    Sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a o BiH zakazana za 15.maj

    Sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o situaciji u BiH zakazana je za 15. maj, saopšteno je na sajtu te organizacije.

    Sjednica će, kako je najavljeno, biti održana u prijepodnevnim satima po srednjeevropskom vremenu.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, nakon sastanka sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem, da putuje u Njujork da bi pružio odgovor onima koji bi željeli da optuže Srbe kao genocidan narod.https://www.bl-portal.com/novosti/potvrdjeno-sjednica-savjeta-bezbjednosti-un-a-o-bih-zakazana-za-15-maj/#:~:text=Varhelji%20je%20rekao%20da%20je%20protiv%20stigmatizacije%20srpskog%20naroda%2C%20isti%C4%8Du%C4%87i%20da%20kolektivna%20krivica%20i%20kolektivno%20ka%C5%BEnjavanje%20%E2%80%9Cnikad%20nisu%20bili%20dio%20evropskih%20vrijednosti%E2%80%9D.

  • Užas u Zagrebu: Krvavo novorođenče pronađeno u kontejneru

    Užas u Zagrebu: Krvavo novorođenče pronađeno u kontejneru

    Beba umotana u deku i bačena u kontejner pronađena je u ponedjeljak kasno naveče u Zaprešiću kod Zagreba.

    Prema prvim informacijama s mjesta događaja, beba je bila krvava i imala je povrede glave, navodi Indeks.

    Novorođenče je prevezeno u jednu zagrebačku bolnicu te je u kritičnom stanju.

    Na mjestu na kojem je nađena beba bilo je i 15-godišnje dijete koje je od prolaznika tražilo pomoć. Ne zna se ima li kakve veze s bebom ili se radi o slučajnom prolazniku.

  • Marfi u nedjelju zaobišao Donju Gradinu i Podrinje, pa otišao u Potočare

    Marfi u nedjelju zaobišao Donju Gradinu i Podrinje, pa otišao u Potočare

    Odlazak američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija u Potočare baš na dan kada se u Donjoj Gradini obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH, razbjesnio je funkcionere ali i srpsku javnost.

    Dio javnosti Marfijev potez tumači kao namjerno guranje prsta u oko Republici Srpskoj, a mnogi se pitaju da li je američki diplomata zbog “obračuna” sa Miloradom Dodikom odlučio da u nedjelju namjeno uvrijedi i sve Srbe, Jevreje i Rome.

    Osim što je baš taj dan odlučio da ode u Potočare i pokloni se, kako je napisao na svom X nalogu, “žrtvama genocida u Srebrenici”, Marfi je potpuno izignorisao Donju Gradinu, a žrtve zločinačke NDH u Jasenovcu nije pomenuo čak ni na društvenim mrežama.

    Takođe, nakon što se poklonio bošnjačkim žrtvama u Potočarima, Marfi se vratio u Sarajevo, a da se uopšte nije osvrnuo na 3.267 Srba koji su ubijeni u proteklom ratu u srednjem Podrinju i Birču.

    Poslanik SNSD u parlamentu Srpske, Srđan Mazalica ističe da je simptomatično to što je Marfi izabrao baš nedjelju da ode u Srebrenicu.

    Ništa nije slučajno
    – Nije prvi put da od njega doživljavamo vrlo maliciozan i zlonamjeran pristup, komentare i postupke, tako da to sigurno nije slučajno. Da se to desilo prvi put onda bi možda pomislili da se desilo slučajno, nesmotreno, da je greška u protokolu ili da je previdio taj događaj – kaže Mazalica za Srpskainfo.

    On dodaje da je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH dugo najavljivano i da je nemoguće da Marfijev kabinet za to nije čuo.

    Mazalica ističe da je Jasenovac mjesto najvećeg stradanja u istoriji srpskog naroda, te da ignorisanje tog događaja predstavlja uvredu ne samo za žrtve nego i za njihove potomke.

    – Marfi ne samo da se nije pojavio taj dan u Donjoj Gradini, iako su tamo bili prisutni ambasadori iz nekoliko država, pa i norveški, već je iskoristio priliku da odvuče pažnja sa tog događaja na jedan potpuno drugi događaj. Uz sve to, potpuno je izignorisao srpske žrtve u Podrinju i u širokom luku zaobišao Kravice i druga mjesta – ističe Mazalica.

    On kaže da je očito da je američki ambasador to uradio svjesno i da je to rezultat njegovih namjere da ponižava Republiku Srpsku i srpski narod.

    – Mafi tvrdi da ima isključivo negativan stav prema politici Milorada Dodika, a ne prema čitavom srpskom narodu, ali se ovdje vidi da je taj postupak bio direktno usmjeren prema srpskom narodu – kategoričan je Mazalica.

    On dodaje da obilježavanje stradanja srpskog naroda nije rezultat ličnog mišljenja Milorada Dodika već je riječ o važnim datumima i događajima koje obilježava čitav srpski narod.

    Obilježavanje stradanje Srba u Jasenovcu ili u Podrinju, kako kaže Mazalica, nije politička agenda Milorada Dodika, već je to nešto što je važno za čitav srpski narod.

    Četiri miliona ubijenih Srba
    Poslanik SDS u parlamentu Srpske, Ognjen Bodiroga nije želio da ulazi u razloge zašto je Marfi zaobišao Donju Gradinu i srpske žrtve u Podrinju, ističući da odgovor na to pitanje mora dati on lično.

    ognjen bodiroga poslanik sds u narodnoj skupštini republike srpske
    Bodiroga ističe za Srpskainfo da bez obzira na to da li će se Marfi ili neko drugi pokloniti srpskim žrtvama ili ne, niko ne može da pobjegne od velike istorijske činjenice da su Srbi najstradaliji narod u 20 vijeku.

    – To je nacija koja je pretrpjela genocid u dva svjetska rata. U ta dva rata je poginulo oko 4 miliona Srba. Mi smo uvijek bili na strani ljudi koji su se borili protiv fašizma i raznih okupatora. Nikada nismo poginjali glavu i nikada nismo započinjali ratove već se samo branili. Političke igre i igrarije mi idu na živce i neću da ih komentarišem – poručio je Bodiroga.

    Podsjećamo Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.

    Kao datum obilježavanja uzet je 22. april – dan kada je grupa od 1.075 preostalih logoraša tog dana 1945. godine krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

    Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formiran je avgusta 1941. godine.

    Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

     

  • Oglasio se Stejt department o smjenu Šojgua

    Oglasio se Stejt department o smjenu Šojgua

    Uprkos ozbiljnim problemima u ruskoj ekonomiji, kao i gubitku ljudstva, naoružanja i opreme, ruski predsjednik Vladimir Putin “očajnički” ne želi da zaustavi rat koji je započeo protiv Ukrajine, izjavio je zamjenik portparola američkog Stejt departmenta Vedant Patel komentarišući Putinovu odluku Putina da smjeni Sergeja Šojgua sa mjesta ministra odbrane.

    “Ovo je još jedan dokaz Putinove očajničke želje da nastavi svoj agresivni rat protiv Ukrajine”, rekao je Patel, navodi se u saopštenju Stejt departmenta, prenosi Tanjug.

    On je naglasio da je rat koji je pokrenuo Putin “ne samo da je ozbiljno iscrpio privredu Ruske Federacije, već je doveo i do velikih gubitaka među ruskim trupama”.

    Patel je podsjetio da je upravo Rusija započela, kako je naveo, ničim izazvan rat protiv Ukrajine.

    Prema njegovim riječima, Putin to u svakom trenutku može da zaustavi povlačenjem trupa iz Ukrajine.

    Predsjednik Rusije predložio je u nedjelju da se na mjesto ministra odbrane imenuje bivši prvi potpredsjednik vlade Andrej Belousov umjesto Sergeja Šojgua, koji je bio na čelu ruskog ministarstva od 2012. godine.