Autor: INFO

  • “Poštovanje Dejtonskog sporazuma obezbjeđuje mir i stabilnost BiH”

    “Poštovanje Dejtonskog sporazuma obezbjeđuje mir i stabilnost BiH”

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić istakao je da poštovanje Dejtonskog sporazuma obezbjeđuje mir i stabilnost BiH i Republike Srpske i da je u Deklaraciji sa Svesrpskog sabora rečeno da se taj sporazum čvrsto poštuje.

    Mandić je rekao da se u Deklaraciji ne govori o razbijanju BiH, već da srpski narod čvrsto staje iza političara iz Srbije i Republike Srpske i da se čvrsto poštuje Dejtonski sporazum.

    – Nama, kao i njima trebaju mir i stabilnost – rekao je Mandić.

    On je ukazao da se druge stvari iz Deklaracije odnose na ekonomsko povezivanje Republike Srpske i Srbije, kao i mjere koje će preduzimati dvije vlade.

    – Ono što je za nas značajno je da će se graditi veliki spomenički kompleks u Donjoj Gradini, kao i u Beogradu, čime jedan narod izražava poštovanje prema jasenovačkim mučenicima i jednu takvu strahotu sadržajno prikazuje svijetu kako bi razumio dubinu ponora u kojem se nalazio srpski narod od 1941. do 1945. godine – rekao je Mandić.

    On je naveo da bi bilo nacionalno neodgovorno i nepošteno prema građanima da se nije odazvao pozivu na Sabor na kojem su poslali poruku jedinstva srpskog naroda.

    – Srbi iz Crne Gore su autohtoni. Neko pokušava da vodi kampanju da smo doseljenici, što nije istina. To je autentično Srpstvo ove države. To je isti onaj narod koji živi u BiH, Republici Srpskoj, Srbiji, pa i Makedoniji – rekao je Mandić za televiziju “Prva”.

    On je istakao da ovakve skupove, poput Sabora, organizuju i drugi narodi.

    Mandić je ocijenio da je ovo važan korak za budućnost, te ukazao da u politici Crne Gore mora postojati dobar odnos sa Srbijom, Albanijom, BiH.

    – Srbi iz Crne Gore zajedno sa svojim sunarodnicima iz Srbije i Republike Srpske, treba da održavaju odlične političke odnose – rekao je Mandić.

    On je naveo da će rezolucija o genocidu u Јasenovcu biti izglasana u Skupštini Crne Gore, te ukazao da ona nije uperena protiv Hrvatske.

    – To je jedan odnos prema prošlosti, da se i mi odredimo prema najvećem logoru smrti na jugoistoku Evrope – rekao je Mandić.

  • Nešić: Zahvalnost Mađarskoj za glasanje protiv rezolucije o Srebrenici

    Nešić: Zahvalnost Mađarskoj za glasanje protiv rezolucije o Srebrenici

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić zahvalio je Mađarskoj za glasanje protiv rezolucije o Srebrenici u UN, navodeći da je to bio čin koji je pokazao duboko razumijevanje za osjetljivost pitanja koja se odnose na događaje iz prošlosti BiH.

    Nešić je na današnjem sastanku sa ministrom unutrašnjih poslova Mađarske Šandorom Pinterom u Budimpešti istakao da je Mađarska prepoznala važnost suzdržavanja od daljih podjela u regionu i potrebu za promovisanjem pomirenja.

    Prema njegovim riječima Mađarska je time pokazala da cijeni stabilnost i integritet BiH, što će ojačati bilateralne odnose Republike Srpske i Mađarske.

    – Јoš jednom, hvala vam za podršku koja je od neizmjernog značaja za našu zemlju, ali i za sve Srbe na Balkanu. Јako je važno da zemlja sa kojom dijelimo toliko istorije razumije i promoviše prestanak stigmatizacije Srba kao naroda koji je sebe ugradio u temelje moderne Evrope. Što prije se sa tim prestane, prije ćemo se okrenuti temama koje život znače – rekao je Nešić.

    Nešić i Pinter razgovarali su i o unapređenju saradnje u oblasti bezbjednosti, te zajedničke borbe na sprečavanju ilegalnih migracija, terorizma i podrške na evropskom putu BiH.

    Nešić je ovom prilikom naveo da njegova posjeta ima poseban značaj, te predstavlja važan korak u jačanju prijateljskih odnosa dvije zemlje, kao i da šalje pozitivan signal svim građanima BiH da Mađarska, koja u ovom trenutku predsjedava Evropskom unijom, ne gubi iz fokusa BiH, saopšteno je iz Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara.

    Osim toga, on je istakao opredjeljenje Ministarstva da što prije potpiše sporazum sa Evropskom agencijom za graničnu i obalsku stražu /Fronteks/, te izrazio uvjerenje da će se kroz mađarsko predsjedavanje EU ubrzati taj proces.

    Tokom sastanka naglašeno je i da Mađarska ima veliko iskustvo u upravljanju migracionim tokovima i zaštiti granica, te da bi to iskustvo i stručna pomoć bili od velike važnosti za BiH, a ocijenjeno je i da je razmjena informacija, zajedničke istrage i obuka za policijske službenike od ključnog značaja za uspješnu borbu protiv organizovanog kriminala koji predstavlja ozbiljnu prijetnju za stabilnost i bezbjednost dvije zemlje.

  • Makron: Neću podnijeti ostavku bez obzira na rezultat izbora u Francuskoj

    Makron: Neću podnijeti ostavku bez obzira na rezultat izbora u Francuskoj

    Francuski predsjednik Emanuel Makron izjavio je danas da neće podnijeti ostavku bez obzira na rezultat predstojećih parlamentarnih izbora u Francuskoj.

    Makron, koji je najavio raspisivanje parlamentarnih izbora nakon teškog poraza njegove stranke Preporod na izborima za Evropski parlament u Francuskoj i pobjede krajnje desničarske stranke Nacionalno okupljanje, rekao je da “nije Nacionalno okupljanje to koje piše Ustav”.

    – Institucije su jasne, kao i mjesto predsejdnika bez obzira na rezultat – rekao je Makron za francuski Figaro, prenosi Politiko.

    Makron je u nedjelju raspustio francuski parlament i najavio parlamentarne izbore za 30. jun i 7. jul.

  • Višković: Dan Republike Srpske ostaje 9. januar

    Višković: Dan Republike Srpske ostaje 9. januar

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je da Dan Republike Srpske ostaje 9. januar, a da Srpska dodaje Dan državnosti koji će se zajedno sa Srbijom slaviti 15. februara.

    Višković je poručio da zna odakle ovi napadi dolaze i da je njihov cilj rušenje usvojene Deklaracije.

    – Nema se šta komentarisati. Dovoljno je zaključak 29. iz Deklaracije pročitati kako piše. Srpska nije ništa umanjila po pitanju Dana Republike 9. januara, nego uvodimo još jedan praznik, a to je Dan državnosti 15. februar – Sretenje. Umjesto da se pozdravi odluka Republike Srpske i da uvedemo po prvi put dan državnosti koji za ovih 30 godina Republika Srpska nije slavila, sada se pokušavaju praviti spinovi. Јasno mi je odakle to dolazi. Јedna je kuhinja, a to su ambasade u Sarajevu koje ne žele da ova Deklaracija zaživi u svjetlu kako treba da bude. Dan Republike 9. januar je Zakonom o praznicima Republike Srpske definisan. Ne možete Deklaracijom mijenjati nešto što je definisano zakonom. Zakon je stariji od bilo kakve deklaracije, odluke ili zaključka – kaže Višković.

    On poručuje da se u javnosti Srpska, a pogotovo predsjednik Republike, optužuju za nešto što je istorijski iskorak koji su napravili dva predsjednika i dvije vlade.

    – Sada se u medijima pominju peticije, protesti, blokade, jer predsjednik Republike Srpske navodno ukida 9. januar kao Dan Republike Srpske. To su takvi spinovi koje za običnog čovjeka predstavljaju takav problem. Uvjeravam građane Srpske da ćemo 9. januar slaviti na način kako smo slavili i do sada. Pogotovo što na osnovu Zakona o praznicima imate i zakon o Danu Republike, u kojem je uvažena volja građana na referendumu i da je 9. januar Dan Republike Srpske – kaže Višković.

    On naglašava da cilj ovih napada nije Dan Republike, nego da se sruši Deklaracija.

    – Šta nije jasno u Deklaraciji? Uvodi se Dan državnosti koji će zajedno slaviti Republika Srpska i Srbija, a da i dalje ostaje 9. januar kao dan nastanka Republike Srpske i krsna slava. Ovdje nema ništa sporno, to je sporno samo u glavama određenih ljudi koji rade po diktatima određenih ambasada. Spinuju kako bi razvalili Deklaraciju. Deklaracija je istorijski dokument! Ne dozvolimo da strani plaćenici i strane sluge ospore Deklaraciju. Prvi put u srpskom narodu imate dokument koji uvažava Srbe kao narod bez obzira gdje žive. Pozivam građane Republike Srpske, ovim je samo ojačana Srpska, njeni praznici, ovdje pored Dana Republike i krsne slave, uvodimo i Dan državnosti koji slavimo skupa sa Srbijom – kaže Višković.

  • Vulin: Saradnja Srbije i Ruske Federacije u vojnoj oblasti na visokom nivou

    Vulin: Saradnja Srbije i Ruske Federacije u vojnoj oblasti na visokom nivou

    Potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin sastao se danas sa zamjenikom ministra odbrane Ruske Federacije general-pukovnikom Aleksandrom Fominom, u okviru svoje zvanične posjete Moskvi, sa kojim je razgovarao o nastavku saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti.

    Fomin je prenio je srdačne pozdrave ministra odbrane Ruske Federacije Andreja Belousova upućene Vulinu i istakao spremnost Belousova da se prvom prilikom čim vreme dozvoli i lično sastane sa Vulinom.

    Vulin i Fomin istakli su da je saradnja Srbije i Ruske Federacije u vojnoj oblasti na visokom nivou.

    Tokom sastanka je istaknuto da bilateralni odnosi između Rusije i Srbije imaju tradicionalno saveznički karakter.

  • Dodik: Ako hoće da razgovaramo, mora da se smijene Lagumdžija, Konaković i Bećirović

    Dodik: Ako hoće da razgovaramo, mora da se smijene Lagumdžija, Konaković i Bećirović

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, istakao da je uslov nastavljanja razgovora koalicije na nivou Bosne i Hercegovine smjena Zlatka Lagumdžije, Elmedina Konakovića i Denisa Bećirovića.

    Kako je istakao, poziv za najavljeni sastanak u Mostaru koji bi trebao da bude održan sljedeće sedmice, nije još uvijek dobio, ali i da nije siguran da li se više išta može i uraditi.

    “Ako hoće dalje da razgovaramo , mora da se utvrdi odgovornost za rušenje Ustava BiH, da se smijeni Lagumdžija i da se smijeni Konaković zato što su prekršili Ustav, a da se otpočne procedura smjene Bećirovića koji je skrivao od organa BiH te aktivnosti koje su proveli u Ujedinjenim nacijama potpuno ilegalno, potpuno tajno. To je minimum. Možda onda da sjednemo i dalje da pričamo o nečemu”, rekao je Dodik.

  • Svečano otvorena Kancelarije Ruske Ambasade u BiH

    Svečano otvorena Kancelarije Ruske Ambasade u BiH

    Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik otvorili su danas u Banjaluci Kancelariju ruske Ambasade.

    Prethodno je intonirana ruska himna i na jarbol visine šest metara podignuta zastava Ruske Federacije.

    Na svečanoj ceremoniji obratili su se ambasador Kalabuhov i predsjednik Dodik, a putem video-linka i ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov.

    Svečanosti prisustvuju, između ostalih, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, predsjednik Vijeća naroda Srebrenka Golić, poslanici u Narodnoj skupštini, predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama, NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, predsjednik ANURS Rajko Kuzmanović.

    Zgrada Kancelarije ruske Ambasade nalazi se u Ulici doktora Mladena Stojanovića.

    Povodom otvaranja Kancelarije i Dana Rusije – 12. juna, u hotelu “Bosna” u Banjaluci u 14.00 časova biće upriličen svečani prijem, čiji domaćin je ambasador Kalabuhov.

    Otvaranjem novog diplomatskog predstavništva Ruske Federacije, kao ogranka matične Ambasade u Sarajevu, Rusija će se pridružiti zemljama koje već imaju svoje kancelarije u Banjaluci.

    Vlada Rusije je u maju 2022. godine prihvatila prijedlog za otvaranje Kancelarije ruske Ambasade u Republici Srpskoj.

  • Dačić: Licemerne su ocjene da se zaključcima Sabora narušava Dejtonski sporazum

    Dačić: Licemerne su ocjene da se zaključcima Sabora narušava Dejtonski sporazum

    Reakcije na Svesrpski sabor u kojima se kaže da se njegovim zaključcima narušava Dejtonski sporazum su licemerne jer smo svih ovih godina svedoci da se namerno urušava ovaj sporazum od strane onih koji sada izriču kritike na račun sabora, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

    On je za TV Pink rekao da neke velike sile ni muslimani u Bosni i Hercegovini nikada nisu mogli da prežale što je uopšte došlo do Dejtonskog sporazuma.

    “Sama ta rešenja u sporazumu koja su postignuta nije izmislio niko odavde, ona su američki predlog i Dejtonski sporazum je čedo SAD-a. Oni su izmislili Dejtonski sporazum i u njemu jasno zapisali ustavno ustrojstvo BiH koje je nepromenjivo bez saglasnosti sva tri naroda i oba entiteta”, istakao je Dačić.

    Dodao je da su oni hteli da relativizuju taj sporazum stalno smanjujući okvire ovlašćenja Republike Srpske i pokušavajući da prenesu ovlašćenja na neki centralni nivo, misleći da i na tom centralnom nivu mogu da preglasavaju Srbe.

    Istakao je da svih ovih godina svjedočimo da se napada Republika Srpska, da se ona proglašava za genocidnu tvorevinu, kao i da se pokušava nametnuti unitarizam u BiH, odnosno da je to jedna država u kojoj važi princip jedan građanin jedan glas.

    “BiH nije zasnovana na tom principu, ona je zasnovana na principu ravnopravnosti svih naroda i oba entiteta. Znači, nikad oni nisu prihvatili Dejtonski sporazum, a sada neko dolazi i kritikuje ovaj sabor, iako u deklaraciji koja je na njemu usvojena, prva tačka od koje se polazi jeste da mi poštujemo Dejtonski sporazum i zalažemo se za sva prava Srba i srpskog entiteta na osnovu tog sporazuma”, ukazao je Dačić.

    Naglasio je da usvojenom deklaracijom nijednom riječju nije spomenuto mnogo puta navođeno pitanje razdruživanja, da se izbjegla svaka pomisao na tako nešto upravo zbog toga da neko ne bi to zloupotrebljavao.

     

  • Vukanović poručio da se pitao Dodik ne bi postojala Srpska

    Predsjednik liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović izjavio je „da Miloradu Dodiku nije stalo do Dana Republike“, kao i da se slušala njegova riječ ne bi bilo Srpske.

    Vukanović je gostujući na BN izjavio i da je Dodik jedan od četiri poslanika u prvom, ratnom sazivu Narodne skupštine Republike Srpske, koji je nastao kad su poslanici iz Srpskog kluba napustili Skupštinu BiH. On navodi da je tada glasao za plan Kontakt grupe ko kojem ne bi postojala Srpska već neki nepovezani kantoni.

    On podsjeća da je veliki referendum iz 2016. godin bio samo trik Milorada Dodika.

    – 2016. godine održan je veliki referendum na kom je pitanje bilo “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske“, koji je bio samo marketing i politički trik Milorada Dodika – rekao je Vukanović.

    On je naglasio da nema dvojbe oko toga kad će se slaviti Dan Republike.

    – Dan Republike Srpske je bio i ostao 9. januar. Sve ovo što se dešava je presedan koji pokazuje koliko uzurpator, koji je zauzeo mjesto u Palati republike i krađom izbora, sistematski radi u korist onih koji su ga tu doveli a to su zemlje PIC i zapada, koje ga održavaju na vlasti na sistematskom razaranju Republike Srpske – smatra Vukanović.

    Vukanović je pozvao sve građane Srpske, one koji su je stvarali, a prije svega borce koji su, kako je rekao, u njene temelje ugradili dijelove svog tijela, i porodice poginulih da Dodiku kažu “dosta je bilo”.

    – Da mu kažu da nije car Dušan niti neki srednjovjekovni vladar da se o svemu samo on pita i da Dan Republike pomjera kako se njemu svidi. Taj čovjek se ponaša kao nasilnik i uzurpator, gazi sve – jasan je Vukanović.

     

    Dodaje da se ne smije dozvoliti da jedan čovjek odličuje o sudbinama svih nas.

    – Tako je Dodik otišao u Beograd ne pitajući nikoga da bi se sakrio iza predsjednika Aleksandra Vučića, koji sa tim nema apsolutno nikakve veze. Za strance je ukinuo simbole, zastavu Srpske, skinuo je grb, razgradio je Srpsku institucionalno. Ostaje mu samo da ukine i Dan Republike. On za strance radi što od njega traže. Njemu bi najviše priličilo da to bude 1. april, jer mu je sva politika aprilili – zaključuje Vukanović.

     

  • Samit o Ukrajini: Ko neće učestvovati

    Samit o Ukrajini: Ko neće učestvovati

    Maksimum 80 predstavnika raznih zemalja doći će na samit o Ukrajini u Švajarskoj, koji se održava 15. i 16. juna u planinskom odmaralištu su blizini Lucerna, ali velike države poput Kine ili Indije neće učestvovati, a ni delegacija SAD neće učestvovati na predsjedničkom nivou.

    Neće doći ni neki lideri zemalja tzv. globalnog Juga, koji su za organizatore bili važni s obzirom da održavaju dobre odnose s Rusijom, zbog čega bi Moskva izgledala još izolovanije.

    Rusija na samit nije ni pozvana što je i bio jedan od glavnih razloga nedolaska brojnih državnika, koji ne vide previše smisla u razgovoru o miru u Ukrajini bez učešća ruskih predstavnika – navodi “Geopolitika”, prenosi Srna.

    Ukrajinski lider Vladimir Zelenski najavljivao je učešće više od 100 zemlja, ali od toga nema ništa. On je skratio i svoj prijedlog mirovnog rješenja sa deset na tri tačke, ne pominjući više teritorije koje drže Rusi, sve u želji da privuče više učesnika.

    Uz predstavnike država, na samitu će biti i predstavnici još deset međunarodnih organizacija, uključujući i UN.

    Ranije je Kancelarija Zelenskog tvrdila da su predstavnici 107 zemalja potvrdili svoje učešće na samitu.

    Rusija nije pozvana na sastanak, međutim, kako je navela švajcarska vlada, svrha konferencije je “zajednička mapa puta” koja bi dodatno uključila Moskvu i Kijev u mirovni proces.

    Na samitu će se raspravljati o pitanjima poput potrebe za nuklearnom i prehrambenom bezbjednosti, slobodi plovidbe, kao i humanitarnim pitanjima, uključujući ona vezana uz ratne zarobljenike.

    Zelenski je lično zvao i rukovodioce zemalja Zajednice Nezavisnih Država – da dođu na konferenciju, ali su svi odbili. Riječ je o državama nastalim nakon raspada SSSR-a.