Autor: INFO

  • MIP Rusije: Broj Bošnjaka stradalih u Srebrenici falsifikovan i nedokaziv

    MIP Rusije: Broj Bošnjaka stradalih u Srebrenici falsifikovan i nedokaziv

    Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je broj Bošnjaka stradalih u Srebrenici falsifikovan i nedokaziv, kao i da izvještaj nezavisne Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine predstavlja nov, nepristrasan pogled na tragične događaje za vrijeme sukoba u BiH.

    Iz Ministarstva su naglasili da je ogromna većina Bošnjaka koji su učestvovali u povlačenju iz Srebrenice na teritoriju pod muslimanskom kontrolom u julu 1995. godine bili pripadnici Armije BiH i, prema tome, vojnici, a ne civili, kako je predstavljeno.

    Ocijenjeno je da je Komisija, na čijem čelu je izraelski naučnik Gideon Grajf, u svom radu uživala potpunu samostalnost, kao i da zaključci nisu bili dirigovani, već su ih usaglasili i podržali svi članovi Komisije.

    Iz Ministarstva su istakli da se Komisija Gideona Grajfa oslanjala na obiman dokazni materijal, među kojim su bili fizički dokazi, iskazi očevidaca i prikupljena arhiva, uključujući i one od Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Јugoslaviju – MKSЈ/, a sprovela je i sopstvena istraživanja.

    Iz ruskog ministarstva su napomenuli da su zvanične bošnjačko-muslimanske strukture i javne organizacije koje su imale pristup informacijama i analizama događaja u Srebrenici odbile da sarađuju sa Komisijom i nisu joj dale nikakve informacije.

    – Glavni rezultat rada Grajfove komisije su neoborivi podaci do kojih su došli, a koji mijenjaju percepciju u društvu o samom sukobu, a posebno o tome šta se dešavalo u Srebrenici, nametnutu od Zapada /uključujući i MKSЈ/ i njihovih medija – navedeno je u saopštenju.

    – Na osnovu presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Јugoslaviju, bošnjački zvaničnik uz pomoć zapadnih zemalja uporno je u svjetsku javnu svijest unosio mit o kolektivnoj odgovornosti srpskog naroda za “genocid” nad bošnjačkim narodom u BiH – naveli su iz Ministarstva i istakli da su tako Bošnjaci prepoznati isključivo kao “žrtve”, a Srbi isključivo kao “zločinci”.

    U saopštenju je naglašeno da su informacije koje promovišu Bošnjaci i zapadnjaci o navodno 8.273 identifikovane žrtve “genocida” u Srebrenici u velikoj mjeri falsifikovane i nisu potkrijepljene nikakvim dokumentovanim dokazima, već su namjerno izmišljene.

    Iz Ministarstva su naveli da su mnogi stradali od eksplozija mina, unutrašnjih sukoba u redovima Armije BiH, te da je bilo i samoubistva.

    – Sve to je dokazano proučavanjem lokacija na kojima je dolazilo do stradanja i mjesta gdje su sahranjeni – navedeno je u saopštenju.

    Iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije istakli su da je pouzdano utvrđeno da je nekoliko desetina lica, koja se zvanično vode kao ubijena u Srebrenici od 11. jula do 19. jula 1995. godine, zapravo u tom periodu bilo živo ili su još živa.

    – Istovremeno, bošnjački zvaničnici svaku činjenicu nasilne smrti predstavnika muslimana iz BiH tokom sukoba klasifikuju kao slučaj “genocida”, uz podršku zapadnih zemalja u tom pogledu – naglašava se u saopštenju.

    Iz ruskog Ministarstva navode da je operacija vojnih snaga Republike Srpske protiv vojnih formacija Republike BiH lociranih u Srebrenici bila opravdana sa stanovišta ratovanja, da se zaustavi agresija na srpska naselja na tom području.

    Međutim, ističu iz Ministarstva, Bošnjaci su svoje napade, praćene istrebljenjem civila na etničkoj osnovi, izvodili iz enklave koja je zvanično proglašena “zonom bezbjednosti UN” i koja je bila pod zaštitom holandskog kontingenta UN koji je, ispostavilo se, zataškavao akcije bošnjačke vojske protiv Srba, sprečavajući mjere odmazde.

    Ukazano je da MKSЈ tokom dugogodišnje istrage o događajima u Srebrenici nije želio da uzme u obzir sve okolnosti i ograničio se na dokaze koji idu u korist bošnjačkog tumačenja događaja u Srebrenici, prenosi Raša tudej Balkan.

    – Utvrđene razmjere pogibije vojnih lica i civila bošnjačke nacionalnosti tokom sukoba od 1992. do 1995. godine i lokalna priroda opisanih događaja ne može da podrži upotrebu termina “genocid” u smislu međunarodno-pravnih normi. Komisija Gideona Grajfa ne poriče da su počinjeni ratni zločini u Srebrenici, ali tvrdi da nijedan narod u BiH nije isključivo žrtva, niti je isključivo zločinac – navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

  • U naredna dva dana nestabilno vrijeme, pljuskovi s grmljavinom

    U naredna dva dana nestabilno vrijeme, pljuskovi s grmljavinom

    Iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske upozoravaju da se u naredna dva dana očekuje nestabilno vrijeme, uz čestu pojavu kiše i pljuskova s grmljavinom.

    Zbog najavljenih obilnih padavina u kratkom periodu mogući su problemi u vezi sa oborinskim vodama, a može doći i do bujičnih poplava na zapadu Srpske, upozoravaju iz Uprave civilne zaštite Republike Srpske.

     

  • Vučić: Ambasada SAD u BiH će dobiti odgovor

    Vučić: Ambasada SAD u BiH će dobiti odgovor

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras da će američka ambasada u Sarajevu sutra dobiti odgovor.

    – Američka ambasada u Sarajevu je rekla svoje. Sutra će dobiti odgovor. Prvi put ću kao predsjednik Srbije da im postavim pitanja, a vjerujte mi, odgovor neće imati, iako se tiče baš Dejtonskog sporazuma – naveo je Vućić na Instagram profilu buducnostsrbijeav.

    On je dodao da će dan biti zanimljiv.

    – Problem je u tome što oni nisu navikli da postoje nezavisne i suverene zemlje, kao ni lideri koji ne žele da se dodvoravaju njima, već da brane interese sopstvenog naroda. Biće zanimljiv dan, a malo mi je falilo da pomislim da su dovoljno pametni u @usembassybih da ne komentarišu Sabor i da se ne sramote. Ovako, slijedi odgovor. Postoji jedna mala zemlja na brdovitom Balkanu… – istakao je srpski predsjednik.

    Pored teksta, na profilu predsjednika Srbije okačen je i tekst sa naslovom “Ambasada SAD u BiH: Zaključci Svesrpskog sabora su napad na Dejtonski mirovni sporazum”.

  • Konaković uputio protestnu notu Crnoj Gori, najavio da će uputiti i Srbiji

    Konaković uputio protestnu notu Crnoj Gori, najavio da će uputiti i Srbiji

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković rekao je da je danas upućena protestna nota Crnoj Gori jer je predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić rekao da je Svesrpski sabor “skup dvije države”, te je najavio da će ovu notu uputiti i Srbiji.

    Konaković je ponovo optužio druge da atakuju na Dejtonski mirovni sporazum.

    On je iskazao bojazan od poruka srpskog jedinstva koje su poslate sa Svesrpskog sabora u Beogradu i optužio predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne poštuje BiH i da je kreator “ruske revolucije na Balkanu”.

    Konaković je, govoreći o situaciji u BiH, rekao da je partnerstvo stranaka na nivou BiH usporilo svoj rad zbog političkih okolnosti u kojima se BiH nalazi, optuživši ministre i lidere iz Srpske.

    – Budžet nemamo. Znam da se govori o raspodjeli akciza i još nekim procesima koji bi se trebali desiti. Uslovljavati donošenje budžeta sa nekim drugim dokumentima, nelogično je – rekao je Konaković nakon sjednice Savjeta ministara.

    Konaković je rekao da će se odazvati sastanku lidera stranaka partnera u vlasti na nivou BiH, koji je najavio predsjednik HDZ-a Dragan Čović.

    – Doći ćemo sa svojim stavovima, ali smo ocrtali crvene linije preko kojih “Trojka” nikada neće preći – rekao je Konaković.

    On je rekao da su, zahvaljujući ovom ministarstvu, u ambasadama održani izbori za Evropski parlament.

    – Nije BiH ruska rupa, BiH je pretendent na EU – rekao je Konaković.

  • Ambasada SAD o Deklaraciji usvojenoj na Svesrpskom saboru: Napad na Dejton

    Ambasada SAD o Deklaraciji usvojenoj na Svesrpskom saboru: Napad na Dejton

    Ambasada SAD u BiH reagovala je na zaključke Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru koji se odnose na Dejtonski mirovni sporazum, navodeći da “imaju korijene u pravnim dezinformacijama i da su puni grešaka”.

    Iz ove ambasade su rekli da usvojeni zaključci ne predstavljaju odbranu Dejtonskog mirovnog sporazuma, već, kako kažu, smišljeni napad na taj sporazum i institucije BiH i da je to opasno.

    – Јavne izjave zvaničnika Republike Srpske, posebno predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića, o zaključcima i planovima o razdruživanju – otcjepljenju drugim imenom – predstavljaju i udar na Dejtonski mirovni sporazum i na teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH – naveli su iz američke Ambasade u objavi na društvenim mrežama.

    Dalje navode da “Dejton ni Ustav BiH ne daju entitetima, niti bilo kojem drugom poddržavnom tijelu, pravo na otcjepljenje, “razdruživanje” ili bilo koji drugi nespretni sinonim za otcjepljenje” koji su, kažu, izmislili zavničnici Republike Srpske.

    Iz Ambasade SAD navode da Republika Srpska nije država i da može postojati samo u okviru BiH.

    – Nema pravni subjektivitet van BiH. Planovi i postupci gospodina Dodika dovode u pitanje mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost unutar evoatlantskih institucija koju građani BiH, uključujući stanovnike Republike Srpske, žele i zaslužuju – naveli su iz američke Ambasade.

  • Smjena na čelu “Kreni – promeni”

    Smjena na čelu “Kreni – promeni”

    Nakon opijenosti polaznim uspehom na proteklim lokalnim izborima, Savo Manojlović i njegovi najbliži saradnici upali su u stanje potpune dezorijentisanosti.

    Manojlović ne može da se opredeli da li da ostane veran američkim sponzorima ili da se vrati u jato Marka Parezanovića, koji ga već godinama uspešno koristi u podrivanju svakog opozicionog protesta i inicijative.

    Sada je jasno da iza svake prividne nelogičnosti Manojlovićevih odluka stoji BIA, dok je njegovo prvo pojavljivanje na protestu „1 od 5 miliona“ i svakom narednom uličnom događanju poteklo direktno iz Parezanovićeve kuhinje.

    Ova spoznaja je došla kasno, ali možda ne i prekasno, jer se u „Kreni-promeni“ sve više nazire liderska uloga Milana LJutovca iz Batajnice, koji uživa sve veće poverenje članstva, kao energičan, odlučan i hrabar aktivista sa osobinama lidera, a koji pre svega ume da kaže ne Manojloviću.

    Najveća slabost LJutovca je što u ovu političku borbu ulazi samostalno, dok iza Manojlovića stoje Parezanović i mašinerija BIA.

  • Kome smeta Svesrpski sabor i usvojena Deklaracija?

    Kome smeta Svesrpski sabor i usvojena Deklaracija?

    Nije dugo trebalo, pa da nakon Svesrpskog sabora proključa “federalni lonac”.

    Poruke jedinstva srpskog naroda, mira i sabornosti, naišle su na udare dežurnih kritičara svega što ima veze sa Srpskom i Srbima.

    Denis Bećirović kaže da deklaracija, koja je usvojena na Saboru, “ugrožava međunarodno pravo i reinkarnira projekat velike Srbije”.

    Bećirović nikako da se pomiri sa činjenicom da svaka njegova izjava, poput ove o Saboru, predstavlja samo njegov lični stav za domaću upotrebu, na 20-tak odsto teritorije, odgovorio je predsjednik Milorad Dodik.

    Drugi Bećirovićevi politički saborci, pozivaju na intervenciju nelegitimnog Kristijana Šmita. Iz Srpske, i na takve poruke iz Federacije, uzvraćaju pozivom na jedinstvo.

     

    Od desnog do lijevog spektra političkog miljea Federacije BiH, stižu osude i napadi zbog održavanja Svesrpskog sabora. Priviđa im se Milošević, a uvijek je aktuelna i priča o “velikosrpskoj hegemoniji”. Pozivaju strance na intervenciju, Šmita da upotrijebi Bonska ovlaštenja. Ukazuju na ugrožavanje mira, misleći valjda na više hiljada članova brojnih kulturno-umjetničkih društava, mahom djece koji su učestvovali na Saboru. I šta sve ne. Јer, mora i čaršija nešto da priča. A najglasniji u čaršiji je Denis Bećirović, kao prva brana njemu znanog projekta Velike Srbije.

    Predsjednik Srpske Milorad Dodik ističe da je najbolje za nas je da se, kako kaže, prestanemo baviti BiH.

    – Radite šta hoćete, govorite šta hoćete, sve smo čuli od vas. Nikakve gadosti više ne možemo očekivati da će biti nove jer ste sve rekli. Mislite da možete da nam nametnete politiku? Ne možete. Tačka. Doviđenja, prijatno. Mi se bavimo sobom. Imamo dobre pretpostavke za uspjeh – rekao je Dodik.

    Iz bijesa ili iz navike, Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda u Federaciji vide kao udar na Djetonski mirovni sporazum. Nepismenost, opšta ili politička? Јer, u Deklaraciji se jasno poziva upravo na očuvanje Dejtona. Doduše, napisano na ćirilici.

    – U deklaraciji je rečeno dejtonska BiH. Niko nije osporio dejtonsku BiH. Ali, nedejtonska BiH ne može da postoji. To je suština – naglasio je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

    Suština je i to da se 9. januar neće prestati obilježavati kao Dan Republike Srpske. Koliko god to neki željeli i zagovarali. Svesrpski sabor predstavlja istorijski događaj na ponos srpskog naroda iako i među Srbima ima onih koji negoduju, poručio je srpski delagat u Domu naroda Radovan Kovačević.

    – Samo politički naivne, slijepe i nerazumne iznenađuje činjenica da i Sabor i Deklaraciju ujedinjeno i jedini kritikuju predstavnici opozicije iz Srpske i predstavnici političkog Sarajeva. Deveti januar ostaje svetinja Republike Srpske u skladu sa Zakonom o praznicima, Zakonom o Danu Republike Srpske i njemu dodajemo praznik koji će biti praznik svih Srba – ističe Kovačević.

    Nakon što im Rezolucija o Srebrenici nije prošla kako su planirali, predstavnici političkog Sarajeva pronašli su u Svesrpskom saboru motiv za nove udare na Republiku Srpsku i srpski narod. Napadi iz Federacije nisu ništa neočekivano, poruka je organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.

    – Nisam ništa čuo što bi bilo koga drugog uvrijedilo, ni Bošnjaka, ni Hrvata, ni BiH kao međunarodno priznatu državu. Čak je u Deklaraciji apostrofirana privrženost i odbrana Dejtonskog mirovnog sporazuma – kaže Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske.

    Anđelko Nosović, predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske, kaže da Srbe u FBiH doživljavaju kao nekoga koga treba protjerati s ovih prostora i koje treba uništiti.

    – Ali, mi smo ti koji svojim jedinstvom, snagom, branimo Republiku Srpsku, branimo institucije Republike Srpske, branićemo Dan Republike, Dan državnosti i sve ostalo što je vezano za srpski narod – poručio je Nosović.

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić poručio je da nijedno slovo deklaracije ne izlazi iz okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    Retoriku Denisa Bećirovića i političkog Sarajeva osudila je i predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić, poručujući da su ljudi kakav je Bećirović najveća prijetnja miru, te se njihova politika svodi na mržnju prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

  • Iz policije potvrdili: Vlasnik drona koji je udario u helikopter MUP-a biće krivično gonjen

    Iz policije potvrdili: Vlasnik drona koji je udario u helikopter MUP-a biće krivično gonjen

    Protiv vlasnik drona, koji je juče udario u helikopter MUP-a Republike Srpske u Zalužanima biće podnesen izvještaj tužilaštvu za krivično djelo oštećenje ili oduzimanje tuđe stvari, potvrđeno je za ATV u MUP-u Srpske.

    U policiji navode da se incident dogodio juče oko 15 časova za vrijeme karting trke u Zalužanima. Helikopter MUP-a Srpske je sletao na pistu u Centru za obuku, u zoni letenja gdje je zabranjena upotreba bespilotnih letjelica. Tom prilikom u njega je udario dron, koji je snimao karting trku. Srećom dron je udario u tijelo helikoptera i nije se zapleo u elisu čime je izbjegnuta velika tragedija.

    ”Nakon incidenta vlasnik drona je pobjegao, ali je ubrzo identifikovan. Poslije kriminalističke obrade protiv njega će biti podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom nadležnom tužilaštvu”, navode u MUP-u Srpske.

    Dodaju da je na licu mjesta izvršen uviđaj, te da su na helikopteru uočena neznatna oštećenja.

    ”PU Banjaluka, kao ni MUP Republike Srpske nisu bili obavješteni od strane organizatora trke, kao ni samih pojedinaca da se će na ovom događaju koristiti dronovi, što je bila njihova obaveza. Posebno podsjećamo da Pravilnikom o uslovima za izvođenje letačkih operacija dronovima u nekomercijalnom letenju, nije dozvoljeno letenje dronom unutar zone letilišta, te je ovim nesmotrenim činom posljedica mogla biti daleko teža”, navode u MUP-u Srpske.

  • Madiji: Ubijeni u Sarajevu nedavno izašao iz zatvora, prijetio ubici duže vrijeme

    Madiji: Ubijeni u Sarajevu nedavno izašao iz zatvora, prijetio ubici duže vrijeme

    Nihad Sarajkić ubio je danas u Sarajevu Anela Kršu koji je nedavno izašao iz zatvora.

    Motivi ubistva se još istražuju, a kako Klix.ba nezvanično saznaje Kršo je duži vremenski period upućivao prijetnje Sarajkiću.

    Kršo je Sarajkiću, kako saznaje pomenuti portal, prijetio i dok je bio u zatvoru, a prijetnje su se intenzivirale nakon što je pušten na slobodu.

    Sarajkić se ne nalazi u policijskim evidencijama te ranije nije kršio zakon, niti je bio privođen.

    S druge strane, Kršo je imao podeblji dosije, a 2013. godine je uhapšen zbog pokušaja ubistva Benjamina Delalića u Sarajevu.

  • Stanivuković sa Cepterom: Kreće izgradnja hotela “Palas” vrijednog 150 miliona KM

    Stanivuković sa Cepterom: Kreće izgradnja hotela “Palas” vrijednog 150 miliona KM

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio da će u narednim sedmicama krenuti izgradnja hotela “Palas”, investicije vrijedne 150 miliona KM.

    “Dobre vijesti koje naš grad čeka više od 40 godina”, kazao je Stanivuković.

    Dodao je da je na današnjem sastanku sa Filipom Cepterom usaglašen zvaničan termin početka izgradnje kao i detaljan plan i dinamiku izvođenja radova.

    “Filip Cepter me ohrabrio riječima da će punim kapacitetima i u rekordnom roku završiti ovaj hotel čime će Banjaluka dobiti novi simbol i novu razglednicu, najviši i najluksuzniji objekat izgrađen u istoriji Republike Srpske”, kazao je Stanivuković, dodajući da je Banjaluka definitvno u svojoj deceniji uspona, rasta i razvoja.