Autor: INFO

  • Velika akcija MUP-a Srpske, 10 uhapšenih zbog droge

    Velika akcija MUP-a Srpske, 10 uhapšenih zbog droge

    Pripadnici MUP-a Republike Srpske sprovde akciju “Roleks”, u okviru koje je do sada uhapšeno 10 lica koja se sumnjiče za prodaju droge.

    Akcija se, kako je saopšteno, izvodi na osnovu razmjene operativnih informacija sa EUROPOL-om u cilju procesuiranja većeg broja lica koja su zajedno od kraja 2019. do početka 2021. godine, kao organizovana kriminalna grupa, prometovali drogu na teritoriji BiH, Crne Gore i drugih zemalja regiona zapadnog Balkana.

    “Na osnovu naredbi nadležnih sudova, u toku se pretresi stambenih i poslovnih objekata kao i prevoznih sredstava na ukupno 24 lokacije na području Banjaluke, Foče, Bileće, Laktaša, Drvara i Kantona Sarajevo. Na širem podruju BiH uhapšeno je deset lica nad kojima se sprovodi kriminalistička obrada”, ističu iz MUP-a Srpske.

    Akciju izvodi Uprava za organizovani i teški kriminalitet uz podršku kolega iz Jedinice žandarmerije MUP-a, Specijalne antiterorističke jedinice, te policijskih uprava Banjaluka, Trebinje i Foča, a u saradnji sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) i MUP-om Livanjskog Kantona.

  • Gigant postaje “smeće”?

    Gigant postaje “smeće”?

    Američki Boeing, pionir proizvodnje i okosnica američkog obrambenog sektora, suočava se s nekada nezamislivom perspektivom: padom kreditnog rejtinga na nivo smeća.

    Avionski div trebao bi da objavi detalje svojih isporuka aviona za maj, a analitičari očekuju da će narudžbine biti razočaravajuće. Ključno je pitanje hoće li kompanija moći da apoveća isporuke, s njima i slobodan novčani tok, u drugoj polovini godine i izbeći smanjenje rejtinga, piše FT, a prenosi Poslovni dnevnik.

    Pad broja isporuka, podbačaj isporuka aviona, nejasna slika oporavka i produženo razdoblje visokog duga u odnosu na zaradu rejting agencije navode kao faktore koji bi mogli da dovedu do smanjenja rejtinga na ‘džank’ (junk) rejting. Posledično, takav bi rejting podrazumevao skuplje finansiranje.

    Sama veličina njegove kapitalne strukture, s gotovo 58 milijardi dolara ukupnog duga, mogla bi se pokazati velikim zalogajem čak i za sklonije kreditore, a to izaziva oscilacije cena. Dok menadžment kompanije naglašava važnost održavanja statusa investicijskog ranga, analitičari i ulagači očekuju da će kompanija izbeći smanjenje rejtinga ako je ikako moguće.

    Upravnici fondova koji drže Boingove obveznice u neslužbenom razgovoru za FT rekli su da bi bilanca te veličine imala mnogo izazova u finansiranju na tržištu visokog prinosa, što bi za kompaniju bio veoma teška tranzicija, kao i da bi bilo verovatno očekivati volatilnost pri smanjenju rejtinga.

    Avionski div balansira na ivici investicijskog razreda nakon što se Moody’s pridružio drugim rejting agencijama u smanjenju ocene na ‘Baa3’ u aprilu, što je nivo ‘BBB-minus’ kod ostalih velikih agencija. Moody’s, S&P i Fitch su smanjili svoje izglede za kompaniju na ‘negativne’ što je potez koji može da signalizira izgledno smanjenje rejtinga u narednim revizijama.

     

     

  • Šarl Mišel želi da spriječi Fon der Lajen da pregovara o reizboru

    Šarl Mišel želi da spriječi Fon der Lajen da pregovara o reizboru

    Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel navodno želi da spreči predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da prisustvuje neformalnom sastanku šefova država EU koji će se održati 17. juna u Briselu i na kome bi trebalo da se razgovara o raspodijeli funkcija u Evropskoj uniji.

    Politico navodi da je Mišel taj koji odlučuje ko će prisustvovati tom neformalnom samitu, kao i da on čini sve da izbjegne da pozove Fon der Lajen.

    Portal podsjeća da između Mišela i fon der Lajen postoji dugogodišnji rivalitet koji se najbolje ogleda u skandalu “Sofagejt” prije nekoliko godina kada je Mišel tokom posjete Turskoj požurio da sjedne u fotelju pored turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, zbog čega je fon der Lajen sjedila na sofi.

    “Države članice su sve više iritirane zbog uloge Šarla Mišela u procesu izbora za predsjednika Komisije. Čini se da je to vođeno čisto ličnim motivima”, rekao je jedan neimenovani diplomata EU, prenosi Tanjug.

    Kako je za Politico potvrdilo više izvora, koji su insistirali na anonimnosti, brojni lideri EU odbijaju Mišelovu sugestiju i smatraju da Mišel zbog višegodišnjeg rivalstva pokušava da osujeti potencijalni drugi mandat Fon der Lajenove.

    Dodaje se i da neki sumnjaju da Mišel smišlja šemu da se ubaci u trku za narednog šefa spoljne politike EU.

  • Makron sprema ostavku?

    Makron sprema ostavku?

    Francuski predsjednik Emanuel Makron navodno razgovara sa svojim saradnicima o mogućnosti da podnese ostavku dok raspisuje izbore za Nacionalnu skupštinu, prenosi radio stanica “Evropa 1”.

    “Ostavka predsejdnika nije tabu. Da, treba razmotriti sve opcije. On je spreman da žrtvuje kraj svog predsjedničkog mandata”, citiraju mediji izvor iz predsjednikovog okruženja.

    Napominje se da je Makron posljednjih nedjelja razgovarao o ovom scenariju sa osobama iz svog okruženja. Nije poželjno, ali bi moglo da posluži kao “dramatizacija” pred predstojeće izbore.

    U tekstu se tvrdi da bi Makron takođe mogao da pristane da zajedno vlada sa desničarskom partijom Nacionalni skup ako pobjede na parlamentarnim izborima, kako bi ih “pustio da srećno propadnu” do sljedećih predsjedničkih izbora 2027. godine.

    Podsjetimo, nakon što su u nedjelju objavljeni preliminarni rezultati izbora za Evropski parlament u Francuskoj, prema kojima je desničarska partija Nacionalni skup više nego duplo ispred koalicije pristalica Makrona, francuski lider je najavio raspuštanje Narodne skupštine i održavanje vanrednih parlamentarnih izbora u dva kruga – 30. juna i 7. jula, prenosi “b92”.

  • Stevandić ugostio uglednog doktora iz SAD

    Stevandić ugostio uglednog doktora iz SAD

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske danas je u Banjaluci razgovarao sa uglednim doktorom iz Sjedinjenih Američkih Država, dr. Ilijom Kainovićem. Dr. Kainović, akušer iz Kalifornije, poznat po svojim izuzetnim zaslugama u obezbjeđivanju sigurnog porođaja i prevenciji prevremenog rađanja beba, doputovao je u Banjaluku kako bi podržao Svesrpski sabor i njegove odluke.

    Tokom sastanka, dr. Kainović je izrazio zadovoljstvo trenutnim procesima srpskog ujedinjenja, ističući da dijaspora s velikim interesovanjem prati razvoj događaja i pozitivno ocjenjuje dosadašnje korake. On je naglasio važnost ovakvih inicijativa za jačanje veza između matice i dijaspore, te je izrazio podršku Svesrpskom saboru kao ključnom forumu za donošenje odluka od značaja za budućnost srpskog naroda.

    “Ugledni doktor iz Sjedinjenih Američkih Država, akušer iz Kalifornije, Ilija Kainović, priznat po zaslugama za obezbjeđivanje sigurnog porođaja i sprečavanju prevremenog rađanja beba, došao je da podrži Svesrpski sabor i njegove odluke i prenese da je dijaspora prezadovoljna procesima srpskog ujedinjenja.” objavio je Stevandič na društvenim mrežama

  • Srpski ministri u Savjetu ministara BiH protiv izgradnje zgrade za IDDEEA u Banjaluci

    Srpski ministri u Savjetu ministara BiH protiv izgradnje zgrade za IDDEEA u Banjaluci

    Savjet ministara BiH na jučerašnjoj sjednici nije dalo saglasnost za izgradnju zgrade Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) u Banjaluci jer je ministar za spoljnu trgovinu i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac bio protiv.

    Oovome je govorio i direktor IDDEEA Almir Badnjević, koji nije imenovao nikoga, ali je podsjetio da je ova agencija podstanar, odnosno nema svoj prostor ni u Banjaluci, ni u Sarajevu, ni u Mostaru ni u Bihaću, ni u Bijeljini.

    – Inače ova zgrada je planirana da bude napravljena još u periodu 2011-2014 godine. Nikada nije napravljena, iako Agencija ima svoju zemlju na kojoj se ista treba graditi. Još od tog perioda Agencija ima i novac za izgradnju koji je do danas izgubio višestruko svoju vrijednost. Gotovo 10. godina niko se uopšte nije bavio ovim projektom, te odmah po dolasku na čelo Agencije sam ponovo pokrenuo isti. Tada rekoše ipak ima Bošnjaka kojima ne smeta da se gradi u Banjaluci. I tada sam rekao da svaki grad u Bosni i Hercegovini jednako volim, bez obzira je li na jugu, sjeveru, istoku ili zapadu BiH. To kažem i danas, još odlučnije. Posljednjih 7 mjeseci pišemo, zovemo, lobiramo, tražimo, urgiramo… Napokon smo nakon 7 mjeseci dobili sva pozitivna mišljenja iz ministarstva civilnih poslova BiH, ministarstva finansija BiH, kancelarije za zakonodavstvo, e-konsultacije,… – naveo je Badnjević, piše Kliks.

    Ipak, na sjednici Savjeta ministara, s obzirom da su svi uslovi ispunjeni, svako normalan je očekivao da će ova Odluka biti usvojena, ističe Badnjević.

    – Međutim, upravo ministri iz reda Srba u Savjetu ministara BiH su danas bili protiv. Srbi, iako su neki prethodno dali saglasnost i pozitivno mišljenje na ovu Odluku, su danas glasali protiv da se gradi zgrada u Banjaluci. Srbi ne žele da se gradi u Banjaluci, iako su Bošnjaci i Hrvati to danas predložili i podržali. Nakon ovoga, ovom Bošnjaku neće ostati ništa drugo, nego da potpuno povuče odluku i da se zgrada u Banjaluci uopšte više i ne gradi. Barem ne u ovom mandatu. Kada nije od 2011, očito da ne treba ni sada. Međutim, prave razloge zbog čega se ovo desilo ćemo otkriti ubrzo, nakon što (jer naravno kao i u svemu, riječ je o privatnom/ličnom interesu), podnesemo prijavu na Tužilaštvo BiH protiv jednog od iskompleksiranih ministara koji je pokušao da ucjenjuje i zapošljava po IDDEEA, pa mu nije baš pošlo za rukom. Ovo je danas njegov ‘odgovor’, koji smo baš i čekali – poručio je Badnjević.

     

  • Teška nesreća kod Prnjavora: Jedna osoba poginula, saobraćaj obustavljen

    Teška nesreća kod Prnjavora: Jedna osoba poginula, saobraćaj obustavljen

    Jedna osoba smrtno je stradala u saobraćajnoj nezgodi u Hrvaćanima kod Prnjavora, saznaju nezvanično “Nezavisne novine”.

    Prema pisanju TV K3, u nesreći je poginula žena.

    “Policijskoj stanici Prnjavor, jutros oko 07.50 časova prijavljeno je da se na magistralnom putu u mjestu Hrvaćani dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala dva putnička vozila. U toku je potpuna obustava saobraćaja”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz PU Banjaluka.

    Vozači se usmjeravaju na alternativne pravce, a uviđajem rukovodi dežurni tužilac OJT Banjaluka.

  • Ode Milo u NATO?

    Ode Milo u NATO?

    Kako pišu turski mediji, pozivajući se na saznanja iz visokih diplomatskih izvora iz nekoliko članica NATO, u toku je priprema inicijative za kandidovanje Mila Đukanovića za zamjenika generalnog sekretara Alijanse.

    Iza te inicijative, kako se navodi, do sada stoji devet članica Alijanse. Među njima je i Turska.

    Ovo je danas objavio turski portal “Firtina Haber”, koji u tekstu ističe da bi kandidat iz Istočne Evrope imao dobre šanse i da bi to bila svojevrsna poruka samog NATO-a.

    “Na draftu nacrta rade diplomate iz devet članica. Oni namjeravaju da kandiduju Đukanovića, pri čemu u dokumentu navode da Crna Gora, pod liderstvom Đukanovića, ne samo da je bila jedina država bivše Jugoslavije koja je uspjela bez vojnog konflikta da stekne samostalnost, već je odmah postala i najpozitivniji regionalni primjer za skladne unutrašnje odnose i širenje tolerancije i pomirenja u post-konfliktnom Balkanu”, kaže se u objavi, ali bez navođenja o kojih devet članica NATO je riječ, prenijele su “Novosti”.

    Crna Gora je u NATO alijansu ušla tačno prije sedam godina. To je urađeno odlukom Đukanovića i njegovih partnera uz tadašnje vlasti, mimo obavezujućeg referenduma.

    Nekoliko godina pitom, bivši premijer Duško Marković, potvrdio je da je u tom momentu ogroman broj građana Crne Gore bio protiv toga, prenosi “b92”.

  • Rusi opkoljavaju: “Ovako izgleda pakao”

    Rusi opkoljavaju: “Ovako izgleda pakao”

    Danas je objavljen video snimak koji je snimio dron koji prikazuje borbu izbliza na bojnom polju u Ukrajini.

    Snimci dronom su uhvatili grupu od tri ruska vojnika kako se približava položajima ukrajinskog puka K-2 54. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine. Rusi su se, prenosi Kijev Post, verovatno kretali pod zaštitom jake minobacačke vatre.

    Na snimku je teško utvrditi da li su minobacači ukrajinski ili ruski. U sukobu između ukrajinskih i ruskih snaga, ruske trupe su pokušale da zauzmu uzvišenje iznad rovova i raščiste napuštene zemunice granatama.

    “Video prikazuje pakao borbe izbliza”
    U međuvremenu, ukrajinski vojnici su se brzo kretali kroz rovove, napadajući neprijatelja iz različitih uglova. Ukrajinski vojni oficir rekao je za Kiiv Post da “snimak sa drona prikazuje pravi pakao bliske borbe”.

    On je objasnio da je u savremenom ratovanju široko rasprostranjena vazdušno-izviđačka komunikacija sa pešadijskim ili jurišnim grupama. Ovo omogućava vojnicima da znaju lokaciju neprijatelja bez napuštanja rova.

  • Dodik: 9. januar nije ukinut; Borim se za državu Republiku Srpsku

    Dodik: 9. januar nije ukinut; Borim se za državu Republiku Srpsku

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u intervjuu za RTRS da 9. januar kao Dan Republike neće biti ukinut, jer se tim praznikom slavi nastanak Srpske i tako će biti i ubuduće.

    Dodik je podsjetio da je to definisano i Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda, koja je usvojena u Beogradu na Svesrpskom saboru.

    – Činjenica da smo usvojili sve članove ove deklaracije govori o tome koliko smo se spremali za ovo – dodaje Dodik.

    On je naveo da su na Saboru, pored postojećih obilježja, donesena i nova poput Dana državnosti i da je zaključeno da se, kao i u Srbiji Sretenje – 15. februar, i u Srpskoj obilježi kao Dan državnosti.

    Dodik je istakao da Republika Srpska ima pravo na to i da nije jedina koja ima više datuma za obilježavanje nacionalnih i državnih praznika. On naglašava da oni koji to pokušavaju tumačiti drugačije ne poznaju Zakon o praznicima.

    – Ovu deklaraciju su usvojile vlade Srpske i Srbije, dogovorili smo se i da vaučeri turistički, koji važe u Srbiji, važe i u Srpskoj i obrnuto. Svašta smo dogovorili, ali vidite da sve pada u sjendu kada neki opozicioni političar shvati nešto kako on želi – ističe Dodik.

     

    On je naveo da je ponosan što je bio dio Svesrpskog sabora, jer je riječ o srpskom okupljanju na koje se čekalo decenijama.

    – Ovo je bila prilika da se pokaže da je dosta i raznoraznih stranaca koji pokušavaju svašta. Za mene oni nisu važni, oni imaju svoj pristup, ja to poštujem. Bavim se politikom i vodim ovaj narod onako kako ja smatram da treba – dodaje Dodik.

    Dodik naglašava da je usvojena Deklaracija kapitalno važan dokument i dodaje da se u Srbiji niko protiv toga nije pobunio, već samo pojedini u Republici Srpskoj koji tvrde da je Dan Republike ukinut.

    – Laž je kada se kaže da je Dodik ukinuo Dan Republike. Јa se borim za državu Republiku Srpsku – istakao je Dodik, dodajući da je proces razdruživanja rezultat toga što je BiH propala zemlja.

    On je rekao da se BiH održava na predstavi i “nedosanjanim snovima o Bosni”, ali da je nemoguće živjeti u zajednici sa onima koji srpskom narodu nameću epitet genocidnog naroda.

    – Republika Srpska je država, sve više će to biti, jednog dana ćemo izaći iz BiH, za nas ovdje nema sreće, ali nema ni sreće za Bošnjake ovako. Ne želim da u političkom smislu živim sa ljudima koji su nam nametnuli da smo genocidan narod. BiH je propala zemlja. Od ovog trenutka ja se bavim samo dobrim odnosima sa našim prijateljima, a u Sarajevu mi nemamo prijatelje. Cinizam koji dolazi iz Sarajeva je samo komičan i ništa više – naglasio je Dodik.

     

    Dodik je rekao da Republika Srpska nikada neće propasti niti bankrotirati jer je stvorena da bude jaka, svoja i da jednoga dana bude država.

    – Budžet Republike Srpske danas je stabilan i on se ostvaruje, a Srpska sigurno i stabilno stoji – rekao je Dodik.

    On je naveo i da nisu tačne stalne tvrdnje opozicije da će Republika Srpska bankrotirati, dodajući da to najbolje dokazuje to što su u Srpskoj majske penzije isplaćene tri dana prije predviđenog roka.

    Dodik je rekao i da je budžet Republike Srpske u odnosu na ostvarenje za prošlu godinu veći za 18 odsto, dok prosječna plata u Srpskoj danas iznosi 1.400 KM ili 700 evra, što je bilo nezamislivo prije nekoliko godina.

    Predsjednik Republike Srpske očekuje da će Srpska 2026. godine imati prosječnu platu veću od 1.000 evra.