Autor: INFO

  • Banjalučke Eko toplane traže novu cijenu grijanja ili da Grad reaguje

    Banjalučke Eko toplane traže novu cijenu grijanja ili da Grad reaguje

    Eko toplane poslale su upozorenje Gradu Banjaluci u kojem navode da će početak grijne sezone 2024/2025 godine biti neizvjesan zbog milionskih dugovanja. Zahtjevaju povećanje cijena grijanja ili druga alternativna rješenja kako bi mogli da izmire dugovanja dobavljačima.

    U upozorenju dostavljenom gradonačelniku i Skupštini grada (koje je u posjedu Monda) u ovom preduzeću navode da su u protekloj grijnoj sezni u periodu od maja do septembra 2023. godine utrošili tri miliona maraka (600.000 KM mjesečno) za održavanje i rekonstrukciju sistema distributivne mreže, kao i za pripremu grijne sezone za 2023/2024. godinu.

    Tvrde da je isti obim troškova planiran i za period maj-septembar 2024. godine.

    „Paralelno sa održavanjem i rekonstrukcijom Eko toplane sukcesivno i u kontinuitetu u istom periodu vrše nabavke energenta u cilju pripreme i sprovođenja proizvodnje toplotne energije u obrocima i to od Šuma Republike Srpske u iznosu 3.000.000 KM u pripremnoj sezoni ili 600.000 KM mjesečno“.

    Prema njihovoj računici tvrde da za oba ova procesa imaju na raspolaganju 200.000 KM mjesečno (a da su u protekloj predsezoni imali 1.200.000 KM mjesečno), što je nedostatak od ukupno 5.000.000 KM za pet mjeseci pripremne sezone.

    Napominju da su u decembru 2023. godine Gradu poslali zahtjev za povećanje cijene grijanja, ali nisu dobili nikakav odgovor.

    „S obzirom da je pritisak troškova održavanja i nabavke energenta (ukupna cijena drveta i električne energije je porasla 100%) previsok u odnosu na prihode i mogućnosti finansiranja po postojećim (neekonomskim) cijenama i tarifnom modelu, Eko toplane su još u decembru 2023. godine u skladu sa zakonom uputile Gradu zahtjev za povećanje cijene za proizvedenu i isporučenu toplotnu energiju na šta do dana podnošenja ovog akta Grad nije odlučio o zahtjevu niti donio kakvu drugu odluku iz svoje nadležnosti“, tvrde o ovoj kompaniji.

    Ističu da su zbog svega navedenog onemogućeni da finansiraju nabavke energenta i troškove održavanja u planiranom obimu zbog čega su još od mjeseca marta obustavili rekonstrukciju i održavanje infrastrukture i nabavka energenta.

    „Eko toplane se već suočavaju sa prigovorima dobaljača, upozorenjima Šuma Srpske o raskidu ugovora i gubitku prava na garantovani drvni sortiment, upozorenjima stručnih službi da je zbog izostanka nužnog remonta prekid grijanja u sezoni neizbježan, upozorenjima da bi na koncu zbog sticaja ekonomskih i pravnih uslova Eko toplane vrlo brzo bile dovedene u neodrživo finansijsko i poslovno stanje”, tvrde u Eko toplanama.

    Kako navodi Mondo, apeluju da Grad hitno koriguje cijene ili donese druge mjere, kao što su npr. preuzimanje troškova investicionog održavanja distributivne mreže, nabavka cirkulacionih pumpi i drugo, kako bi se izbjegla odgovornost za nastanak štete po sistem grijanja Grada i štete po imovinu samog privrednog društva.

    Podsjećamo, Grad Banjaluka je u martu prošle godine uplatio 5 miliona maraka preduzeću Eko toplane, a od 1. aprila su na snagu stupile nove cijene grijanja, koje su više za 19 odsto.

  • Ispaljene 44 protivgradne rakete

    Ispaljene 44 protivgradne rakete

    Protivgradna zaštita dejstvovala je sa 44 protivgradne rakete na području Gradiške, Zvornika, Gradačca i Gračanice.

    Na području Gradiške ispaljena je 21 raketa, Zvornika 13, Gradačca osam i Gračanice dvije, saopšteno je iz “Protivgradne preventive Republike Srpske”.

    Dejstvovano je juče od 21.30 do 22.50 časova, dok su u 5.00 časova počela dejstva na područuju Gradiške, koja će biti nastavljena i tokom dana.

    Na području Zvornika prijavljena je pojava grada u olujnom nevremenu.

  • Nevrijeme zahvatilo Srbac, pričinjena materijalna šteta

    Nevrijeme zahvatilo Srbac, pričinjena materijalna šteta

    Nevrijeme praćenjo jakom kišom i vjetrom zahvatilo je jutros Srbac.

    Pričinjena je materijalna šteta.

    Na pojedinim kućama vjetar je oštetio krovove.

    Krov je oštećen i na Osnovnoj školi “Dositej Obradović” u Mjesnoj zajednici Glamočani.

    Na pojedinim putevima saobraćaj je usporen zbog drveća koje je palo.

  • Dodik odgovorio Ambasadi SAD: Јedino je relevantno šta piše u Dejtonu – imovina pripada entitetima

    Dodik odgovorio Ambasadi SAD: Јedino je relevantno šta piše u Dejtonu – imovina pripada entitetima

    Saopštenja Ambasade SAD su sve gluplja i nesuvislija, poručio je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Ozbiljno se brinem za Marfija. Ovo ni pas s maslom ne bi pojeo. Kakav Obrajen i njegovo mišljenje? Nismo mi potpisali Obrajena, već Dejtonski sporazum – naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks komentarišući odgovor Ambasade SAD u Sarajevu, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

    Јedino je relevantno, kaže Dodik, šta u njemu piše, a u njemu piše da imovina pripada entitetima.

    – I tačka. Ustavni sud nije ustavopisac, već tumač Ustava. I tačka. Јednom sam rekao da bi bilo dobro da Marfi pročita Dejtonski sporazum. Sve više mi se čini da slabo čita – poručio je Dodik.

  • Istraga pokazala: Konaković ključni saradnik “Tito i Dino” kartela

    Istraga pokazala: Konaković ključni saradnik “Tito i Dino” kartela

    Opsežna međunarodna akcija američkih i zapadnih službi protiv narko-kartela iz BiH sve više steže obruč oko Elmedina Konakovića, čije privođenje pravdi svakim danom postaje sve izvesnije.

    Istraga je pokazala da je Konaković u dužem periodu imao ključnu ulogu političkog zaštitnika kriminalnog narko-klana „Tito i Dino“, na čijem čelu su se nalazili zloglasni Edin Gačanin i Adnan Smajlović. Ovaj kartel, poznat po svojoj brutalnosti i rasprostranjenoj mreži uticaja, oslanjao se na Konakovića da obezbedi političku i pravnu zaštitu.

    Poseban prodor međunarodnih istražitelja desio se nakon hapšenja Konakovićevog najbližeg prijatelja i poslovnog saradnika Gordana Memije. NJegovo priznanje pravosudnim organima otkrilo je složenu finansijsku piramidu na čijem vrhu se nalazi upravo Konaković. Memijine izjave detaljno su opisale Konakovićevu presudnu ulogu u operacijama pranja novca, koje su uključivale „upumpavanje“ narko-para u legalne tokove putem privatizacije i različitih privatnih investicija u Kantonu Sarajevo.

    Novi pravac istrage usmerava se prema Kataru, gde Konaković poseduje nekretnine na ekskluzivnim lokacijama. Sumnja se da namerava da pronađe utočište u Kataru kako bi izbegao procesuiranje. Ove nekretnine, koje su kupljene preko mreže posrednika, sada su pod lupom međunarodnih istražitelja.

    Kako bi skrenuo pažnju sa svojih kriminalnih aktivnosti, Konaković pokušava da pojačanom nacionalističkom retorikom izazove zaoštravanje političke situacije u BiH. Značajna finansijska sredstva uložio je i u pojedine političke stranke u regionu, sa ciljem destabilizacije susednih zemalja. NJegove akcije dodatno komplikuju ionako osetljivu političku klimu u regionu, što je samo još jedan pokazatelj koliko je Konaković spreman da ide daleko kako bi izbegao pravdu.

  • Dodik otkriva da su ambasadori Kvinte tražili da se ne potpiše Dekleracija na Svesrpskom saboru

    Dodik otkriva da su ambasadori Kvinte tražili da se ne potpiše Dekleracija na Svesrpskom saboru

    Predsjednik RS Milorad Dodik rekao je da su ambasadori zemalja Kvinte 15 minuta prije sastanka na Svesrpskom saboru u Beogradu tražili da Srbija i Srpska odustanu od Deklaracije.

    15 minuta prije sastanka Kvinta (SAD, Njemačka, Francuska, Italija, Ujedinjeno kraljevstvo) je tražila da se ne potpiše deklaracija – izjavio je Dodik danas u Banjaluci nakon otvaranja konzulata Ruske ambasade.

    Podsjećamo, Republika Srpska i Srbija potpisale 8. juna na Svesrpskom saboru Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, piše Mondo.

  • Zelenski poručio da nema kompromisa s Putinom: Okončaćemo rat pod našim uslovima

    Zelenski poručio da nema kompromisa s Putinom: Okončaćemo rat pod našim uslovima

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obećao je danas da neće biti kompromisa s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kada je riječ o okončanju rata koji je počeo u februaru 2022.

    “Vrijeme za kompromis je prošlo. Bilo je gotovo kada je Putin odabrao ubijanje umjesto sporazuma. Ruska vlada ostavlja iza sebe desetine grobalja. Okončaćemo ovaj rat pod našim uslovima”, rekao je Zelenski na posebnoj sjednici njemačkog parlamenta, prenosi N1.

    Istakao je da je cilj Ukrajine da postane punopravna članica Evropske unije i da je u njihovom “zajedničkom interesu da Putin na kraju izgubi”.

    Ukrajina je podnijela zahtjev za članstvo u EU u februaru 2022. godine, a u junu joj je dodijeljen status kandidata. U decembru prošle godine, lideri EU dali su zeleno svjetlo za otvaranje pregovora o članstvu.

    Obraćanje ukrajinskog predsjednika bojkotovalo je nekoliko poslanika krajnje desničarske stranke Alternativa za Njemačku (AfD) i nove populističke stranke Buendnis Sahra Wagenknecht (BSW).

    Zelenski u Njemačkoj prisustvuje dvodnevnoj konferenciji o oporavku Ukrajine, na kojoj se lideri i šefovi diplomatija iz više od 60 zemalja fokusiraju na mobilizaciju međunarodne podrške za ekonomsku stabilizaciju, oporavak i reforme te zemlje.

  • Bajdenov sin proglašen krivim

    Bajdenov sin proglašen krivim

    Sin Džoa Bajdena proglašen je krivim za ilegalnu kupovinu pištolja nakon što je sakrio svoju upotrebu droge, javlja Sky News.

    Hanter Bajden (54) osuđen je za tri optužbe vezane za vatreno oružje u prvom krivičnom gonjenju sina aktuelnog predsjednika SAD.

    Tužioci su rekli da je lagao na formularu prilikom kupovine revolvera “kolt kobra” u oktobru 2018. godine, navodeći da nije korisnik droge niti zavisnik, uprkos problemu sa krekom, prenosi “Telegraf”.

    Hanter Bajden se izjasnio da nije kriv po optužbama za krivična djela koje uključuju laganje o svojoj zavisnosti kada je ispunjavao vladin dokument za provjeru prilikom kupovine revolvera i ilegalno posjedovanje oružja tokom 11 dana.

    Presude su donesene nakon što je porota vijećala oko tri sata.

    Njegov advokat, Ejb Louel, rekao je porotnicima da njegov klijent nije pokušavao da obmane jer je bio čist kada je kupio pištolj i tada se nije smatrao korisnikom droge.

    Hanter Bajden nije svjedočio na suđenju.

    Slučaj je uslijedio nakon još jednog istorijskog presedana prošlog mjeseca, kada je Donald Tramp postao prvi bivši predsjednik SAD koji je osuđen za krivično djelo.

  • Vučić upitao američku ambasadu u BiH: “Gde to piše?”

    Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić oglasio se na društvenoj mreži Instagram i poslao poruku Ambasadi SAD u BiH.

    Kako je rekao bila mu je interesantna kritika američke ambasade u Sarajevu po pitanju Svesrpskog sabora.

    “Poštovani američki partneri, gde to piše?” stoji u opisu videa.

    “Baš mi je bila interesantna kritika naših partnera iz Američke ambasade u Sarajevu po pitanju Srpskog sabora održanog u subotu, veoma uspešnog. Čini mi se i dobro organizovanog i na radost našeg naroda. Međutim, rekao sam da ću postaviti neka pitanja. Vi ste čuli, već mnogo puta svi, i u Srbiji, i u BiH, i u celom regionu, jednu sintagmu koja glasi ‘duh Dejtonskog sporazuma’. Ako mi kao zemlja koja je potpisala Dejtonski sporazum, nismo garant provođenja, jer kažu da to ne piše nigde, već smo samo potpisnik, i ako bi ‘duh’ tog potpisa upravo to značio, ja ne bih da se bavim ni duhovima, i reći ću vam najkonkretnije pitanje za one koji su rekli da smo mi pogazili Dejtonski sporazum, za naše partnere iz Američke ambasade u BiH”, rekao je Vučić i dodao:

    “Baš mi je bila interesantna kritika naših partnera iz Američke ambasade u Sarajevu po pitanju Srpskog sabora održanog u subotu, veoma uspešnog. Čini mi se i dobro organizovanog i na radost našeg naroda. Međutim, rekao sam da ću postaviti neka pitanja. Vi ste čuli, već mnogo puta svi, i u Srbiji, i u BiH, i u celom regionu, jednu sintagmu koja glasi ‘duh Dejtonskog sporazuma’. Ako mi kao zemlja koja je potpisala Dejtonski sporazum, nismo garant provođenja, jer kažu da to ne piše nigde, već smo samo potpisnik, i ako bi ‘duh’ tog potpisa upravo to značio, ja ne bih da se bavim ni duhovima, i reći ću vam najkonkretnije pitanje za one koji su rekli da smo mi pogazili Dejtonski sporazum, za naše partnere iz Američke ambasade u BiH”, rekao je Vučić i dodao:

    “Naime, Dejtonskim mirnim sporazumom regulisane su nadležnosti centralnih vlasti i entiteta. Moje prvo pitanje za njih je kako, gde i od kada negde piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima. Naime, članom 3.3 Ustava BiH, aneks četvrti Dejtonskog sporazuma, predviđeno je da sve državne funkcije ovlašćenja koja nisu izričito dodeljene institucijama BiH pripadaju entitetima. A članom 3.1 navedene su nadležnosti institucija BiH, spoljna politika, spoljnotrgovinska politika, carinska politika, monetarna politika, finansiranje ustanova međunarodnih obaveza BiH, politika useljavanja, izbjeglica, sprovođenje krivičnih zakona, odnosi sa Interpolom, međunarodna komunikacija, saobraćaj između entiteta i kontrola vazdušnog saobraćaja. Kao što se vidi, nigde se ne pominju ni javna imovina, ni javna svojina.

    Te vas molim, dragi partneri iz Američke ambasade, da mi konkretno odgovorite kako ste došli do zaključka i na osnovu čega i kog akta da je imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima, kao što jasno piše u Dejtonskom sporazumu, a zbog čega ste između ostalog učestvovali u izazivanju krize na prostoru BiH. Istovremeno, očekujem da mi odgovorite, kao što ste već u nekoliko navrata rekli, da to ima veze sa sporazumom u pitanju sukcesije iz 2001. koji je stupio na snagu 2004. Odmah ću vam reći, nemojte to da odgovarate, jer bi bilo odmah u glupu. Sukcesijom se regulišu prava i obaveze država članica nastalih na prostoru BiH, a ne kako će javna svojina ili javna imovina biti raspoređena unutar jedne od država članica nastale raspadom Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Tako da molim vas da mi na ovo jedno prosto pitanje, a tako mnogo važno, koje danas gubimo po pitanju svi u regionu imovine na koje vi insistirate, i mnogo sam srećan što ste prihvatili ovu argumentovanu, civilizovanu i bez ikakvih uvreda, dobru raspravu i uveren sam da ćete mi pružiti odgovor. Dakle, gde to piše? To je moje pitanje i radujem se vašem odgovoru”.

  • Stevandić: Dan Republike Srpske uvijek će biti proslavljan 9. januara

    Stevandić: Dan Republike Srpske uvijek će biti proslavljan 9. januara

    Dan Republike Srpske uvijek će biti proslavljan 9. januara i to ne mogu promijeniti ni Vlada niti Narodna skupština jer je odluka donesena na referendumu, poručio je presjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Samo se na referendumu može ukinuti 9. januar kao Dan Republike, i mislim da nema nikoga ko bi to postavio kao referendumsko pitanje – rekao je Stevandić.

    Niko, dodaje Stevandić, pa ni predsjednici Republike Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić nisu predlagali da se nađe zamjena za 9. januar.

    – Nismo ga prestali slaviti i uvijek će 9. januar biti Dan Republike Srpske – poručio je Stevandić.