Autor: INFO

  • Moskovska berza prestaje da trguje američkim dolarom i evrom zbog sankcija SAD

    Moskovska berza prestaje da trguje američkim dolarom i evrom zbog sankcija SAD

    Moskovska berza od 13. juna prestaje da trguje američkim dolarima i evrima zbog američkih sankcija, navodi se u saopštenju berze.

    Prethodno, Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država objavilo je osmi paket antiruskih sankcija, uvrstivši na sankcioni spisak više od 30 osoba i 200 organizacija iz Rusije, ali i Kine.

    Sankcije se odnose i na rusku finansijsku infrastrukturu, uključujući Moskovsku berzu, Nacionalni klirinški centar, osiguravajuće društvo SOGAZ i drugo.

  • Stevandić: Odgovor Ambasade SAD u BiH Vučiću – otvoren bezobrazluk

    Stevandić: Odgovor Ambasade SAD u BiH Vučiću – otvoren bezobrazluk

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da odgovor Ambasade SAD u BiH predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću odslikava ponor u kojem djeluje ova ambasada i njen ambasador Majkl Marfi, ali i neznanje i otvoren bezobrazluk koji su van diplomatske prakse i zdrave logike.

    – Sve jače šire sukobe i mržnju u BiH i regionu. Malo im je bila bruka sa rezolucijom o Srebrenici? – naveo je Stevandić na društvenoj mreži Iks.

     

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić juče je odgovorio na tvrdnje Ambasade SAD u Sarajevu da zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru u Beogradu predstavljaju napad na Dejtonski sporazum, institucije BiH i zatražio da konkretno odgovore kako su došli do zaključka i na osnovu čega i kog akta da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima.

    Iz Ambasade SAD su naveli da “nema potrebe za ponovnim razmatranjem dobro dokumentovane pravne istorije i sudskih presuda u vezi sa imovinom u BiH” i pozvali se na govor pomoćnika državnog sekretara DŽejmsa O`Brajena da je “polazna tačka i dalje jasna – imovina pripada državi”.

  • Evropska unija započela razgovore o statusu OHR

    Evropska unija započela razgovore o statusu OHR

    Administracija Evropske unije prije tridesetak dana započela je razgovore oko statusa Kancelarije visokog predstavnika za BiH.

    Na stolu stu tri opcije: smanjenje ovlaštenja OHR, izmještanje OHR i zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika – potvrđeno je za Istraga.ba iz više diplomatskih izvora.

    Prema istim izvorima, zvaničnici EU zadužili su Francusku da pripremi materijale koji bi, potom, bili dostavljeni svim članicama Savjeta za implementaciju mira u BiH (PIK).

    Tokom prvih razgovora sam Kristijan Šmit, kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, bio je izopšten iz cjelokupne priče. Tek nakon insistiranja, Šmit je uključen u ove razgovore.

    – Nakon što su saznali za ovaj plan Amerikanci su se oštro usprotivili nakon čega su razgovori “usporeni”. Ali EU, a naročito Francuzi, ne žele odustati – rekao je za Istraga.ba jedan od izvora bliskih OHR.

    Na Vučićevu inicijativu
    Priču o zatvaranju OHR inicirao je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić koji je u aprilu, tokom posjete Parizu, o tome razgovarao sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom.

    Tada je službeno objavljeno da je su se Vučić i Makron dogovorili da će “u naredna dva mjeseca” potpisati ugovor o nabavci, odnosno isporuci francuskih borbenih aviona “Rafal”.

    Dan nakon Vučićeve posjete Parizu, u Francusku je otputova i predsjednik Srpske, Milorad Dodik, piše Istraga.

    Nakon sastanka Dodik je rekao da je “u Parizu razgovarao s ljudima iz različitih djelatnosti te da postoji interes za odnose s Republikom Srpskom, a najviše u dijelu privrede i kulture.

    – Republika Srpska je stabilna, posvećena miru i razvoju. Srpska nema namjeru za bilo kakvu destabilizaciju, koja bi vodila nasilju. S druge strane, ima namjeru da očuva svoje političke stavove i poziciju i od toga neće odustati. Ključno pitanje je bilo, šta mi vidimo u Evropskoj uniji?! Ovdje se širi priča kako je Balkan sljedeće žarište sukoba. Uvjeravao sam ih da nema elemenata za tako nešto, da je to čista propaganda nekih zapadnih krugova, koji žele da to prikažu na taj način – naveo je Dodik za RTRS 11. aprila ove godine.

    “Sukob” SAD i EU
    Upravo je na Vučićevim i Dodikovim sastancima sa francuskim zvaničnicima i privrednicima lobirano za zatvaranje OHR, što je kasnije rezultiralo i zvaničnim pokretanjem priče o statusu OHR na nivou Evropske unije.

    Ovo nije prvi put da Francuzi pokreću priču o zatvaranju OHR. Podsjećamo, 2010. godine Vikiliks je objavio dokument prema kojem je Francuska u novembru 2009. godine zatražila zatvaranje OHR, čemu su se SAD oštro usprotivile.

    Kako se navodi u tada objavljenom dokumentu, Francuska je željela vidjeti prijenos ovlaštenja na novi tim Evropske unije u novembru, kao i približavanje Evropi kako bi se potaknuli Bošnjaci da nastave s napretkom u potrebnim reformama.

    – Sada je skoro identična situacija. S tim da i u Briselu postoje snage koje se zalažu za najmanje reduciranje ovlasti OH – navodi drugi diplomatski izvor portala Istraga.

    Već dugo, prema informacijama Istrage, postoji “sukob” SAD i EU kada je u pitanju status OHR.

    Zbog različitih stavova o OHR pogoršani su i odnosi američkom ambasadora u BiH Majkla Marfija i ambasadora EU u BiH Johana Satlera.

  • Dodik: Za imena živih “srebreničkih žrtava” tražen milionski iznos; Krajnje vrijeme da se reaguje

    Dodik: Za imena živih “srebreničkih žrtava” tražen milionski iznos; Krajnje vrijeme da se reaguje

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se postavlja pitanje koliko je živih ljudi iz BiH upisano na spisak srebreničkih žrtava, a da nisu u evidenciji CIPS-a, jer žive žirom svijeta.

    Komentarišući najavu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini da će formirati predmet u vezi sa spiskom iz CIPS-a ljudi koji su živi, a upisani su da su žrtve stradale u Srebrenici, te pokrenuti istragu, Dodik je naglasio da je krajnje vrijeme da neko reaguje po službenoj dužnosti.

    Dodik je naglasio da je utvrđen spisak 87 lica čija su imena uklesana na spomen-pločama u Memorijalnom centru, a evidentirana su u novoj bazi CIPS-a.

    – Zna se da na nadgrobnoj ploči u Potočarima piše ime opštinskog vozača iz Srebrenice, koji je živ. Dovoljno je samo jedno ime, a kamoli 87 imena. To je bila namjerna podvala. Mi raspolažemo podacima da se radi o 400 imena tada živih ljudi, od kojih su neki u međuvremenu preminuli – rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da nema razloga za ljutitu atmosferu u Sarajevu, jer je riječ o činjenicama.

    – Ako nije tako neka dokažu. Muslimaski mešetari koji su nam to i dostavili tražili su ozbiljan novac da nam saopšte sudbinu svakog stradalog. Neki dio smo platili, neki ne možemo da platimo. Јednom su nam došli i tražili milionski iznos da nam dostave spisak od 437 živih ljudi na pločama – naglasio je Dodik.

  • Hamas pristao na rezoluciju o prekidu vatre u Gazi

    Hamas pristao na rezoluciju o prekidu vatre u Gazi

    Novinska agencija Rojters izvještava da je Hamas pristao na rezoluciju o prekidu vatre koju je juče usvojio Savjet bezbjednosti UN, izjavio je visoki funkcioner grupe Sami Abu Zuhri.

    Dodao je da je na Vašingtonu da osigura da ga se Izrael pridržava, prenose Vijesti.ba.

    Hamas je u ponedjeljak brzo pozdravio rezoluciju.

    U saopštenju nakon glasanja, Hamas je rekao da je spreman sarađivati ​​s posrednicima i ući u indirektne pregovore o implementaciji principa sporazuma.

  • Stoltenberg: Unutar NATO-a postoje neslaganja u vezi sa Ukrajinom

    Stoltenberg: Unutar NATO-a postoje neslaganja u vezi sa Ukrajinom

    Unutar NATO-a postoje neslaganja u vezi sa ulogom Alijanse u pomoći Ukrajini, a očekuje se da će zajedničko rješenje biti postignuto tokom predstojećeg samita u SAD, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

    “Postoje različiti stavovi unutar Alijanse dok se pripremamo za nove važne odluke na samitu u Vašingtonu”, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare.

    On je izrazio uvjerenje da će članice Alijanse uspjeti da se dogovore o tačnom okviru podrške Ukrajini, prenosi Srna.

    Samit NATO-a biće održan od 9. do 11. jula u Vašingtonu.

  • Njemački list: Zelenski razoračan neučešćem Kine

    Njemački list: Zelenski razoračan neučešćem Kine

    Ukrajinski lider Vladimir Zelenski, kao i njemačka Vlada, navodno su razočarani što je Kina odlučila da ne prisustvuje takozvanoj mirovnoj konferenciji u Švajcarskoj, piše list “Špigl”.

    Berlin je ranije lobirao da Peking učestvuje u događaju.

    Konferencija koju sponzoriše Kijev trebalo bi da bude održana tokom predstojećeg vikenda u odmaralištu Burgenstok u Švajcarskoj i biće posvećena diskusijama oko “formule mira” Zelenskog u 10 koraka za Ukrajinu, koja, između ostalog, zahtijeva potpuno povlačenje ruskih snaga sa teritorija na koje Kijev polaže pravo, i predviđa reparacije i međunarodni tribunal za rusko rukovodstvo, prenosi Srna.

    Više od 160 delegacija, uključujući one iz G7, G20 i zemalja BRIKS-a, pozvano je na događaj čiji je domaćin Švajcarska. Moskva, međutim, nije dobila takav poziv i nagovijestila je da, čak i da jeste pozvana, ne bi prisustvovala, nazivajući plan Zelenskog “neprihvatljivim” i opisujući “apsurdnu” konferenciju kao “potpuno bez perspektive”, podsjeća “Raša tudej”.

    Krajem prošlog mjeseca, Kina je isto potvrdila da neće prisustvovati samitu, a njen ministar spoljnih poslova Vang Ji naglasio je da takvom sastanku nedostaju “tri važna elementa” – priznanje događaja od Moskve i Kijeva, ravnopravno učešće svih strana i poštena rasprava o svim mirovnim prijedlozima.

    Pozivajući se na visokog neimenovanog vladinog zvaničnika u Berlinu, list navodi da su “jasnoću i tajming” odluke Pekinga da preskoči događaj Zelenski i NJemačka protumačili kao čudne i neprijateljske.

    List je naveo da kad bi Kina barem poslala specijalnog izaslanika, to bi samitu dalo “znatno veću težinu”, ali čini se da “globalni jug” nije uključen u sve to nakon što su se pojedine zemlje, kao što su Saudijska Arabija, Pakistan i Brazil, takođe povukle sa ovog događaja.

    Učešće je odbilo i nekoliko drugih latinoameričkih zemalja, uključujući Argentinu i Meksiko, koje zahtijevaju pregovore koji bi omogućili učešće obje strane u sukobu.

    Nikaragva je čak samit Zelenskog nazvala “političkom farsom” čiji cilj nije pronalaženje puta ka miru.

    U međuvremenu, ruski predsjednik Vladimir Putin ponovio je da je Moskva spremna da traži diplomatsko rješenje krize, ali je naglasio da fantazije ne mogu poslužiti kao osnova za bilo kakve mirovne pregovore.

    “Svi pregovori su zasnovani ili na vojnom porazu ili na vojnoj pobjedi. Naravno, pobijedićemo”, rekao je Putin prošle sedmice.

  • Vulin: Bolje se pripremite za polemiku sa Vučićem, za Srbe sama sila, ipak, nije dovoljna

    Vulin: Bolje se pripremite za polemiku sa Vučićem, za Srbe sama sila, ipak, nije dovoljna

    Da je ambasada SAD-a u Sarajevu htjela da uči od Srba, znala bi za poslovicu: Klela je majka sina, ne što se kockao, već što se vadio”, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.

    Vulin je naglasio da bi bolje bilo da su prećutali Svesrpski sabor, a “još bolje da nisu ulazili u polemiku sa Vučićem”.

    – Vučić im je dao figuru prednosti upozoravajući ih da ne pokušavaju da koriste sporazum o sukcesiji kao opravdanje za otimanje imovine Republici Srpskoj, a oni su uradili baš to i kao i uvijek kada nemaju argumente posežu za silom. Gospodo iz ambasade SAD govor gospodina O'Brajana nije izvor prava i ne izaziva nikakve pravne posljedice. Govor O’ Brajana nije stariji od ustava BiH, a posebno ne od Dejtonskog sporazuma. Sljedeći put kada hoćete da govorite o Srbiji i da polemišete sa Aleksandrom Vučićem bolje se pripremite. Za Srbe sama sila, ipak, nije dovoljna – poručio je Vulin koji boravi u Moskvi, reagujući na poruke iz američke ambasade u Sarajevu da su zaključci Svesrpskog sabora napad na Dejtonski sporazum.

  • Vučević: Ambasada SAD u Sarajevu pokazala elementarno nepoznavanje Dejtona

    Vučević: Ambasada SAD u Sarajevu pokazala elementarno nepoznavanje Dejtona

    Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da nije iznenađen negativnom reakcijom Američke ambasade u Sarajevu na održani Svesrpski sabor, ali da jeste činjenicom da je ambsada time pokazala elementarno nepoznavanje Dejtonskog sporazuma, ondosno Ustava BiH, prije svega po pitanju imovine koja pripada entitetima.

    Vučević je za RTS rekao da su sve 53 tačke Deklaracije između Srbije i Republike Srpske poptisane u okviru Svesrpskog sabora apsolutno u duhu Dejtonskog sporazuma, kao i da ni na jedan način ne vode ka njegovoj opstrukciji.

    – To kako su republike uredile sukcesiju jugoslovenske imovine je jedno pitanje. A potpuno je drugo pitanje kako je uređeno korišćenje, odnosno prava vlasništva svojine, na javnoj imovini u samoj Bosni i Hercegovini, ako pričamo o njoj. A to je upravo uređeno kroz Dejtonski sporazum – istakao je Vučević.

    Naglasio je da mora da postoji prostor za razgovor.

    – Sve drugo nas vodi u eskalaciju sukoba. Nemamo boljih odnosa bez toga. Nepohodno je da se razgovara o svim pitanjima, i to je interes i BiH – rekao Vučević.

    Dodao je da se, umjesto da se priča kako da se region uveže, svi vraćaju decenijama unazad sa pitanjem “ko je više kriv”.

    – Kao da nam neko brani da idemo napred. I to najčešće nisu balkanski narodi, već oni koji tobože dođu da nam pomognu da se bolje razumijemo – navodi premijer Srbije.

    Vučević je rekao da je Dejtonski sporazum održao 29 godina mira u BiH, kao i da je je Srbija njegov garant.

    – Siguran sam da kada bi imali i priliku da sami pričamo, i Srbi, i Hrvati, i Bošnjaci, i Albanci, da bi se mnogo lakše dogovorili nego kada imamo one koji navodno dolaze sa primjerima dobre prakse ili iskustvom da posreduju ili rješavaju neke stvari. Јa vjerujem u dogovor i vjerujem u razgovor, ja vjerujem da BiH mora da čuva Dajtonski sporazum – rekao je Vučević.

    Dodao je da su sve 53 tačke Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru apsolutno u duhu Dejtonskog sporazuma.

    – Ne deklarativno, nego suštinski. Suštinski su u duhu, u saglasju s Dejtonskim sporazumom. Ni na jedan način ne vode ka opstrukciji ili poništaju Dejtonskog sporazuma – rekao je Vučević.

    Dodao je da je jedini, pravi put – razgovor Bošnjaka, Srba i Hrvata, međusobno poštovanje, razumijevanje i priznavanje.

    – Kada se međusobno budu poštovali i razumijevali, vjerujte da će sve lakše stvari biti, lakše stvari rješavati, donositi ključne odluke. Da li je to lako ili nije, bojim se da nije, ali vjerujem da su generacije političara koje su danas aktuelne u BiH svesne svoje odgovornosti i da će biti dostojni tih izazova – rekao je Vučević.

  • Banjalučkom “Vodovodu” propali planovi

    Banjalučkom “Vodovodu” propali planovi

    ako je bilo najavljeno da će na staroj lokaciji banjalučkog “Vodovoda” biti izgrađen javni parking kako bi ovo preduzeće dobilo još jedan izvor prihoda, do toga ipak neće doći, jer nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi.

    Kazao je ovo za “Nezavisne novine” Aleksandar Zolak, direktor ovog preduzeća, koji je potvrdio da je na ovoj lokaciji počelo rušenje baraka, odnosno, kako on kaže, čišćenje parcele.

    “Na osnovu informacija kojima raspolažem, znam da su prije mene razmišljali o parkingu, ali u međuvremenu su iskrsli neriješeni imovinsko-pravni odnosi. Znači, ima i privatnih lica, ima i kompanija, ako se dobro sjećam ‘Aragosta’ tu ima nešto, tako da mislim da se iz tog razloga ne može praviti parking, odnosno ne može se formirati građevinska parcela da bi se na njoj nešto radilo”, kazao je Zolak za “Nezavisne novine“.Kako je rekao, tu je nemoguće formirati građevinsku parcelu, bilo za zgradu, za parking ili bilo šta, sve dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi među privatnicima.