Autor: INFO

  • Kupovina zlata najbolji način štednje u krizama

    Kupovina zlata najbolji način štednje u krizama

    Zbog ekonomski nepovoljne situacije u svijetu i sve češćih problema sa inflacijom, svjetski ekonomisti smatraju da je investiciono zlato najbolje rješenje za štednju.

    Geopolitičke tenzije koje konstantno rastu i sukobi, posebno u Evropi (rat u Ukrajini), zabrinjavaju ekonomske stručnjake jer kriza posebno utiče na ulagače koji se oslanjaju na rast vrijednosti opcija poput nekretnina ili dionica.

    Inače, investiciono zlato je uglavnom u fizičkom obliku, kao što su zlatne poluge i zlatnici, te je namijenjeno dugoročnom ulaganju i štednji koja je otporna na inflaciju i druge nepovoljne ekonomske pojave, pa mu je godišnji prinos veći od 8,5 odsto.

    Centralne banke širom svijeta ubrzano nabavljaju zlatne poluge jer u njima vide osiguranje domaće valute.

    Što se tiče Bosne i Hercegovine, ona praktično nema razvijeno tržište zbog visokih poreza.

    Naime, cijena zlata u BiH je u startu viša nego u zemljama Evropske unije, jer se na svaki investicioni proizvod od zlata i srebra plaća PDV.

    Pri uvozu zlata jedino je Centralna banka BiH oslobođena plaćanja PDV-a.

    Analitičari najveće švajcarske banke UBS smatraju da se u narednih godinu dana očekuje dvocifren rast cijena zlata.

    “Investiciono zlato u fizičkom obliku privlačno je građanima i zato što se radi o jednom od rijetkih oblika ulaganja koji je u potpunosti oslobođen svih poreza – kako PDV-a prilikom kupovanja, tako i poreza na dobit prilikom prodaje. Sva zarada od ulaganja ostaje vlasniku zlata, bez ikakvih obaveza prema državi”, navodi se u analizi UBS-a.

    Da je ovo problem za BiH, odnosno da bi se ovo trebalo zakonski urediti, saglasan je i Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku u Parlamentu FBiH.

    “Pitanje investicionog zlata nije uopšte regulisano na prostoru BiH, što stavlja građane Bosne i Hercegovine u diskriminaciju u odnosu na zemlje regiona. Većina građana kupuje zlato iz susjedne Hrvatske, gdje postoje čak i agencije koje nude formalno ili neformalno uvoz tog zlata na način da se možda izbjegnu plaćanja nekih dodatnih nameta, obaveza i slično. Kada odete u zlataru, možete kupiti zlato u formi nakita, i to je nešto što smo naslijedili od bivšeg sistema, ali ne može se u formi investicionog zlata, kao što su na primjer kovanice, novčići, poluge, kocke i slično”, objašnjava Čavalić za “Nezavisne novine”.

    Prema njegovim riječima, investiciono zlato je na neki način siva zona u BiH, i nisu se razvile industrije koje bi se temeljile na prodaji investicionog zlata.

    “Prodaja investicionog zlata uglavnom raste kada su krize na globalnom nivou, koje izazivaju i ekonomske krize. Zlato, srebro i drugi plemeniti metali su bitni kao oblik i forma štednje, odnosno čuvanje sadašnje vrijednosti za budući period. Postoje i drugi oblici štednje kao što su kriptovalute, vinski podrumi, sirevi i slično, ali tradicionalno, historijski, zlato je najinteresantnije zbog niza nekih karakteristika koje ima. Vjerovatno u budućnosti neće doći do mijenjanja tog formata štednje i zbog toga je bitno da se što prije otvorimo prema navedenom”, kazao je Čavalić i dodao da on već sa pravnicima radi na tome da uputi inicijativu za regulisanje investicionog zlata u BiH.

    Ekonomista Radmila Grbić ističe da je postojanje razvijenog tržišta investicionog zlata važno za svaku privredu i državu, naročito u vrijeme stalnih neizvjesnosti u svjetskoj privredi, kada se zlato smatra sigurnom lukom za ulagače, kako sa stanovišta sigurnosti, tako i sa stanovišta prinosa, s obzirom na godišnji rast cijena.

    “Bosna i Hercegovina nema razvijeno tržište investicionog zlata. Najveći razlozi za to su mala potražnja i porezi. Građani BiH mogu povoljnije trgovati zlatom u zemljama okruženja, uglavnom Srbiji i Hrvatskoj, koja kao članica Evropske unije nudi povoljnije uslove.

    Naime, u zemljama Evropske unije investiciono zlato je oslobođeno plaćanja poreza na dodatu vrijednost. Srbija je takođe ukinula porez na dodatu vrijednost na investiciono zlato, zbog čega je kupovina investicionih zlatnih poluga i zlatnika puno povoljnija nego ranije”, navela je Grbićeva.

  • Fico dobio doživotno obezbjeđenje

    Fico dobio doživotno obezbjeđenje

    Vlada Slovačke odobrila je paket mjera za osiguranje bezbjednosti vladinih zvaničnika, uključujući doživotnu ličnu bezbjednost bivših predsjednika, premijera i predsjednika parlamenta, poslije nedavnog atentata na premijera Roberta Fica.

    “Po završetku svojih funkcija, policija će osigurati doživotnu ličnu bezbjednost predsjednicima Slovačke, kao i predsjednicima parlamenata i šefovima vlada, koji su obavljali svoje funkcije najmanje dva puna mandata”, navodi se u relevantnom dokumentu.

    Osim toga, nove mjere zabranjuju masovne demonstracije u blizini kancelarije predsjednika, zgrada u kojima se održavaju sjednice vlade i privatnih rezidencija slovačkih političara. U dokumentu se navodi da će, takođe, biti pojačane mjere bezbjednosti lidera opozicionih frakcija u slovačkom parlamentu, prenosi Srna.

    Fico je napadnut 15. maja kada je naoružani muškarac u njega ispalio više metaka iz neposredne blizine dok je pozdravljao pristalice nakon sastanka kabineta u gradu Handlova.

    Naoružani napadač je optužen za pokušaj ubistva s predumišljajem. Slovački političari opisali su napad kao “politički motivisan” pokušaj ubistva.

  • Borci VRS ne odustaju od svojih zahtjeva

    Borci VRS ne odustaju od svojih zahtjeva

    Nekadašnji borci Vojske Republike Srpske, okupljeni u Udruženju “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata” početkom ovog mjeseca donijeli su odluku da izađu na ulice ukoliko Vlada Srpske i resorno ministarstvo nastave da ignorišu njihov zahtjev da se izvrši revizija statusa bivših boraca VRS.

    Kako su poručili sa skupštine tog udruženja, koja je održana 2. juna, ukoliko u roku od 15 dana iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS ne dobiju odgovor da su spremni da krenu s procesom revizije i “odvoje žito od kukolja”, ratni veterani riješeni su da preduzmu radikalne korake. Između ostalog, zaprijetili su da će proteste održati pred zgradom Vlade Republike Srpske te da se, kako su najavili, neće povući sve do ispunjenja njihovih zahtjeva.

    – Mi pokazujemo maksimalnu tolerantnost i spremnost za razgovore. S druge strane, nismo našli bilo kakvo razumijevanje – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov.

    Inače, glavni predmet spora između bivših boraca VRS i predstavnika aktuelnih vlasti u Srpskoj jeste broj ratnih veterana koji ostvaruju pravo na mjesečni borački dodatak i ostale privilegije rezervisane za demobilisane borce. Prema procjenama navedenog udruženja, status bivših boraca u Republici Srpskoj trenutno ima najmanje 70.000 onih koji za vrijeme proteklog rata nisu ni “omirisali barut”, a kamoli učestvovali u borbama za stvaranje i odbranu Srpske.

    Takođe, ratne veterane posebno je “raspalila” prošlogodišnja izjava ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS, Danijela Egića, prema kojoj pravo na dobijanje mjesečnog boračkog dodatka u Srpskoj ostvaruje oko 194.000 ljudi. Uzimajući u obzir da prema brojnim relevantnim procjenama ukupan broj pripadnika VRS, čak ni u najkritičnijim ratnim godinama, nije prelazio 155.000, da je od završetka rata prošlo skoro tri decenije te da je veliki broj ratnih veterana prirodnim putem otišao s ovog svijeta, dok je nemali broj onih koji su odselili u inostranstvo, ostalo je nejasno kako se povećala cifra onih koji su učestvovali u ratu?

    – I dalje čekamo odgovor da li su nadležne institucije spremne da izađu u susret našim zahtjevima ili ne. Ako ne dobijemo odgovor do kraja ovog mjeseca, preduzećemo radikalne korake. Oni podrazumijevaju blokadu puteva, proteste ispred Vlade i blokadu institucija. Mi smo ozbiljna organizacija i sigurno je da nećemo odustati od svojih zahtjeva – poručuje Klincov.

    Na sastanku koji je početkom marta ove godine održan između predstavnika Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS” i resornog ministarstva, između ostalog, dogovoreno je da se s procesom revizije krene u najkraćem mogućem roku.

    Jedan od prijedloga ratnih veterana kako “odvojiti” prave od lažnih boraca VRS je da se u krivični zakon uvede to da svako ko ostvaruje pravo na borački dodatak ispuni obrazac u kojem pod moralnom i krivičnom odgovornošću potvrđuje da je u ratu proveo tačno određeni period, kao i ratnu jedinicu čiji je bio pripadnik.

  • Tuča u italijanskom parlamentu, poslanika izveli u kolicima

    Tuča u italijanskom parlamentu, poslanika izveli u kolicima

    Opozicioni poslanik juče je u kolicima izveden iz italijanskog parlamenta nakon svađe i tuče tokom rasprave o većoj autonomiji regija.

    Leonarda Dona iz populističkog Pokreta pet zvijezda su prvo gurali pa oborili na pod, kako tvrde italijanski mediji.

    Razlog je rasprava o diferenciranoj autonomiji regija čime bi se veća ovlašćenja dala regijama, a opozicija se oštro tome usprotivila.

    Dio opozicije je pjevao himnu i istakao zastave te zemlje, a kada je Dono pokušao dati zastavu jednom od ministara, došlo je do naguravanja.

    Još uvijek nije jasno da li je pao sam ili ga je neko gurnuo. Prenosi se i da je povrijeđen jedan od stražara koji je pokušao intervenisati da se sukob prekine.

    Nikola Fratoiani, jedan od poslanika je rekao kako su udarili Dona više puta šakom u glavu zbog čega je on pao na tlo.

    Njemu je tada pozlilo te je bila potrebna intervencija doktora koji su ga odveli u invalidskim kolicima.

    Sjednica je prekinuta, a trenutno se pregledaju snimci zbog eventualnih mjera nakon ovog incidenta.

  • Vladimir Orlić novi direktor BIA

    Vladimir Orlić novi direktor BIA

    Savet za nacionalnu bezbednost Srbije dao je danas saglasnost za imenovanje Vladimira Orlića za direktora Bezbednosno-informativne agencije /BIA/.

    Na današnjoj sjednici Saveta za nacionalnu bezbednost, kojoj je predsjedavao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, razmatrana je bezbjednosna situacija u regionu sa posebnim osvrtom na stanje u Srbiji, saopšteno je iz Službe predsjednika Srbije za saradnju sa medijima.

    Vladimir Orlić je bivši predsjednik Skupštine Srbije.

  • Cvijanović: Bećirović umišlja da može govoriti u ime BiH, a Berbokova u ime cijelog Zapada

    Cvijanović: Bećirović umišlja da može govoriti u ime BiH, a Berbokova u ime cijelog Zapada

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović umišlja da može govoriti u ime BiH, a ministar spoljnih poslova Njemačke Analena Berbok u ime cijelog Zapad i nadaju se da će politički profitirati napadima i lažnim optužbama na račun Srbije i Republike Srpske.

    Ponosni smo na Svesrpski sabor, kao i na deklaraciju koja je tom prilikom usvojena – rekla je Cvijanovićeva za Srnu upitana da prokomentariše ocjenu Bećirovića i Berbokove da je Svesrpski sabor “najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine.

    – Da su pažljivije čitali, a manje mrzili sve što sadrži pridjev srpski vidjeli bi da je u deklaraciji jasno izražena posvećenost suštinskom i dosljednom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma – poručila je Cvijanovićeva.

    Ona je naglasila da je za očekivati da Bećirović i Berbokova trenutno imaju mnogo pametnijeg posla nego da komentarišu Svesrpski sabor.

    – Berbokovu i njenu stranku glasači na izborima za Evropski parlament pomnožili su sa nulom, a Bećirovića stranačke kolege u parlamentu Federacije BiH – istakla je Cvijanovićeva.

  • Kovačević podržao delegaciju Srbije – Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije

    Kovačević podržao delegaciju Srbije – Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije

    Zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je danas zajedno sa članovima delagacije Narodne skupštine Srbije napustio zasjedanje godišnjeg sastanka predstavnika komisija za odbranu i bezbjednost parlamenata Јugoistočne Evrope jer je član Sabora Hrvatske govorila o Kosovu i Metohiji kao nezavisnoj državi i najavljivala kako će Kosovo uskoro biti primljeno u Savjet Evrope.

    Kovačević je rekao da se na jednoj od ranijih sesija dogodilo i to, da je predstavnicima Prištine, bez obzira na činjenicu da u Rezoluciji 1244 Savjeta bezbjednosti UN jasno piše da privremene institucije nemaju pravo na bilo kakav sektor odbrane niti da govore bilo šta o tom sektoru, bilo dozvoljeno da zajedno sa svim ostalim predstavnicima komisija i odbora govore o toj temi.

    On je naveo da su predstavnici delegacije Srbije jasno izrazili protest i zatražili stav od direktorata Regionalnog centra za bezbjednosnu saradnju / Rakvijak/.

    – Јa sam se pridružio tom stavu Srbije i jasno naglasio gostima iz Prištine da je za BiH Kosovo i Metohija isključivo sastavni dio Republike Srbije i da od njih tražim, s obzirom na to da se nalaze u takvoj zemlji, da takvu činjenicu i poštuju – istakao je Kovačević.

    Kovačević je za Srnu rekao i da se poslanik Sabora Hrvatske izvinila delegaciji Srbije, kao i da se direktor Rakvijaka ogradio od sporne izjave, te da su se nakon toga i članovi delegacije Srbije i on vratili učešću u radu konferencije.

    Srna je ranije danas objavila da su prvi dan godišnjeg sastanka predstavnika komisija za odbranu i bezbjednost parlamenata Јugoistočne Evrope u Sarajevu obilježile provokacije i skandali, nakon čega su delagacija Srbije i Kovačević napustili konferenciju.

    Do napuštanja je došlo nakon što je član delegacije Hrvatske Zdravka Bušić, govoreći o Savjetu Evrope, rekla da će Kosovo biti primljeno u Savjet Evrope, što je bila direktna provokacija upućena delegaciji Srbije.

    Delegacija Srbije uložila je prigovor, što je podržao i Kovačević u ime Republike Srpske, nakon čega je ta sesija prekinuta i zasjedanje je nastavljeno o drugoj temi.

    Poslanik Sabora Hrvatske koja je danas upućivala direktne provokacije Zdravka Bušić tokom proteklog rata bila savjetnik Franje Tuđmana. Napoznatija je po tome što su joj brat Zvonko i muž Vinko u SAD osuđeni za terorizam. Zvonko Bušić osuđen je zbog otmice aviona i ubistva njujorškog policajca, a njen suprug zajedno sa još petoricom hrvatskih nacionalista za ubistva, paljevine i iznude.

    Kao djevojka u Americi je bila pripadnik Hrvatskog narodnog otpora, organizacije koju je nakon Drugog svjetskog rata osnovao Vjekoslav Maks Luburić, ustaški komandant poznat kao upravnik logora Јasenovac u kojem su počinjeni masovni zločini nad balkanskim Јevrejima, Srbima i ostalim protivnicima fašističkog režima.

    Po povratku u Hrvatsku iz Amerike, ona je bila i hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu, kao i državni sekretar u Ministarstva spoljnih i evrospkih poslova Hrvatske.

  • Višković: Dan Republike Srpske ostaje 9. januar, a sa Srbijom zajedno slavimo 15. februar

    Višković: Dan Republike Srpske ostaje 9. januar, a sa Srbijom zajedno slavimo 15. februar

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da Dan Republike Srpske ostaje 9. januar, a da Srpska u svoj kalendar praznika dodaje Dan državnosti koji će zajedno sa Srbijom slaviti 15. februara.

    Višković je izjavio da su u pitanju klasični spinovi i pokušaji da se diskvalifikuje veoma važna istorijska deklaracija o povezivanju interesa srpskog naroda bez obzira gdje žive.

    – Ti ljudi koji su komentarisali Deklaraciju očigledno je nisu ni pročitali ili ne žele da je čitaju onako kako je napisana – dodaje Višković.

    Ističe da, kao što su se nekad bavili duhom Dejtona, tako se danas bave duhom Deklaracije u smislu da je svako tumači po svom nahođenju.

    – U zaključku 29. Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru više nego jasno piše da imamo 15. septembar kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. februar, Sretenje, kao Dan državnosti Srbije, a 9. januar ostaje Dan nastanka Republike Srpske i njena krsna slava. Ništa nije promijenjeno, samo je dodan još jedan datum, Dan državnosti Srbije, praznik koji Srpska zajedno sa Srbijom treba da slavi sa ponosom – rekao je Višković.

    Višković je izrazio žaljenje što pojedinci obmanjuju građane Srpske sa ovakvim političkim spinovima.

    – Odgovorno tvrdim, 9. januar će se i dalje proslavljati kao Dan nastanka Republike Srpske i neće se ništa razlikovati od onoga kako smo ga obilježavali prethodnih godina. Sve je jasno za one koji žele da vide, ali centri moći su u ambasadama, a pojedinci su samo njihovi portparoli – dodao je premijer.

    Višković je naglasio da su Republika Srpska, predsjednik Dodik i svi zvaničnici Srpske ponosni na usvojenu Deklaraciju.

    – Velika zahvalnost i predsjedniku Vučiću, vladi Srbije i svim ljudima u Srbiji koji su prvi put prihvatili da imamo jedan ovakav dokument koji Srbe tretira jednako bez obzira gdje žive – zaključio je premijer Srpske.

  • Da li je „odzvonilo“ koaliciji na nivou BiH

    Da li je „odzvonilo“ koaliciji na nivou BiH

    Da li je moguće da dođe do prekomponovanja vlasti na nivou BiH ili će trenutni koalicioni parneri ostati u čvrstom „zagrljaju“ uprkos političkim neslaganjima i čestim verbalnim sukobima i blokadama.

    Pitanje je ovo o kojem se već dugo spekuliše, a posebno je aktuelizovano nakon što je Centralna izborna komisija BiH donijela odluku da ponovo prizna “sporni listić” liste PDP za Dom naroda PS BiH, koji je proglašen nevažećim od strane Komisije za izbor i imenovanje NSRS, kada su delegati prvobitno birani.

    To je dovelo do toga da liste PDP i SNSD imaju po 12 glasova u borbi za petog delegata u Domu naroda PS BiH, pa bi odluka o delegatu trebalo da bude donesena žrijebom, ali pod uslovom da Apelaciono odjeljenje Suda BiH ove sedmice potvrdi odluku CIK BiH.

    Ukoliko se Apelaciono odjeljenje Suda BiH izjasni da je glasački listić PDP za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH važeći, kao što je rekla CIK, mnogi vjeruju da bi to moglo da dovede do prekomponovanja vlasti na nivou BiH.

    Ne samo zato što SNSD u tom slučaju gubi četvrtog delegata u Domu naroda BiH, pa time i mogućnost blokade svega o čemu se odlučuje u ovom domu, već i zbog toga što su odnosi unutar vladajuće koalicije na nivou BiH (SNSD-Trojka-HDZ BiH) već odavno na staklenim nogama.

     

  • Tragedija na putu Banjaluka-Prijedor: Muškarac poginuo, drugi povrijeđen

    Tragedija na putu Banjaluka-Prijedor: Muškarac poginuo, drugi povrijeđen

    Jedan muškarac poginuo je, a drugi povrijeđen u teškoj saobraćajnoj nesreći u mjestu Omarska kod Prijedora.

    Tragedija se dogodila oko 17 časova na magistralnom putu Banjaluka – Prijedor, kada su se sudarila dva vozila.

    Povrijeđeni muškarac je prevezen u prijedorsku bolnicu, a ljekari se za sada nisu izjasnili o težini povreda koje je zadobio, prenosi ATV.

    Saobraćaj na ovom dijelu puta je obustavljen i preusmjerava se na alternativne pravce.