Autor: INFO

  • Evo šta je u planu da se gradi na prostoru stare autobuske u Banjaluci

    Evo šta je u planu da se gradi na prostoru stare autobuske u Banjaluci

    U centru Banjaluke, na parceli koja je nekada pripadala staroj autobuskoj stanici, a danas je parking u vlasništvu Sladomira Đurića, generalnog direktora “Autoprevoza”, mogla bi da nikne nova višespratnica.

    Ovu informaciju, o kojoj se spekulisalo godinama, potvrdio je za “Nezavisne novine” i sam Sladomir Đurić, koji nam je u razgovoru otkrio i više planova, a isto je ubrzo potvrdio i sam gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, obrazlažući da će to biti predviđeno novim Regulacionim planom.

    A Regulacioni plan koji trenutno važi na ovom lokalitetu datira iz 2002. godine. Njime je, podsjeća Đurić, bila planirana izgradnja stambenog objekta, a ne parkinga.

    Ali, kao što je poznato, lokacija stare autobuske stanice bila je predmet spora između grada Banjaluka i “Autoprevoza”, koji je trajao dvije decenije, a sve je završeno u korist “Autoprevoza” 2023. godine, koji je osim parkinga preuzeo i okolne parcele.

    Upravo Đurić je tada rekao da će parcele vjerovatno ostati parking, što je i urađeno, a parking je djelimično modernizovan i sada se koristi.

    Đurić priznaje da njegovi planovi o ovoj lokaciji zavise upravo od novog Regulacionog plana. U igri su, kako je potvrdio za “Nezavisne novine”, tri opcije…

    “Ako bude išla bilo kakva zgrada tu, onda će se parking praviti na dva nivoa ispod zemlje. Ako ne bude ta opcija, onda je jedna od opcija da se tu gradi takođe parking, ali na više etaža. Treća opcija je da to ostane ovako kako jeste. Sve opcije su u igri. Možda ćemo do kraja ljeta imati nešto konkretnije”, poručio je Đurić.

    Vlasnik “Autoprevoza” podsjeća i da je Regulacioni plan za ove parcele već jednom je bio promijenjen, i to u mandatu Igora Radojičića, a njime nije bilo predviđeno da se na mjestu postojećeg parkinga gradi bilo kakav stambeno-poslovni objekat.

    “Radojičić, kada je vidio da grad gubi spor protiv ‘Autoprevoza’, odlučio je da promijeni Regulacioni plan i to je bilo jedino što je tada mogao da uradi. Tada je umjesto objekta koji je tu bio predviđen da se gradi, predvidio da se tu pravi neki spomenik i park. A onda je prije dvije godine Ustavni sud ukinuo taj plan koji se odnosio na centar Banjaluke, između ostalog i na toj lokaciji, pa je na snazi ostao stari Regulacioni plan, i opet opcija da se tu gradi objekat”, pojašnjava Đurić, koji nam je otkrio i šta bi, po njegovom mišljenju, bilo najbolje rješenje za postojeći parking.

    “Mislim da bi najbolje bilo da se tu uradi parking na dva nivoa ispod zemlje, i gore da se uradi stambeno-poslovni objekat, jer bi se tako dobio najveći broj parking-mjesta, ali i dobar objekat iznad”, kazao je Đurić.

    Ističe da nisu tačne spekulacije da se došlo na ideju građenja zgrade jer postojeći parking nije ispunio finansijska očekivanja.

    “Možda ljudi imaju takav utisak da parking u centru grada nije put, ali on u stvari i treba da služi onima koji dolaze u centar da znaju da tamo imaju mjesta. Parking je uvijek popunjen bar 50 odsto, tako da njegovo postojanje ima smisla”, naveo je Đurić.

    Da na mjestu aktuelnog “Autoprevozovog” parkinga niču stambeni objekti potvrdio je i Draško Stanivuković, prvi čovjek grada Banjaluka.

    “Na ‘Autoprevozovom’ parkingu, zemljištu koje nam je oteto, postojećim Regulacionim planom je predviđena zgrada od početka do kraja parkinga. Ono što predviđa izmjena Regulacionog plana jeste da zgrada bude izgrađena na početku i kraju parkinga, a da na sredini bude plato, zelenilo i podzemna garaža. Banjaluka tom izmjenom dobija bolje i ljepše mjesto”, rekao je Stanivuković.

     

  • Sporni finansijeri stranke Narodni front

    Sporni finansijeri stranke Narodni front

    Inkasiran novac u Narodni front Jelene Trivić težak je skoro 205.000 maraka. Ne čudi što je dugo krila finansijere, jer je teško povjerovati i u ono što je po zakonu morala dostaviti CIK-u.

    Uvidom u te prihode, fizička lica su, navodno, donirala čak i do 8.000 maraka. Ipak, nije jasno ko je, zapravo, obezbijedio taj novac. Njegovim porijeklom CIK se nije bavila.

    “Vjerovatno obezbijeđena na neki drugi način međutim fizička lica naknadno koja će potpisati te donacije i da to suštinski nisu neki doprinosi zainteresovanih pojedinaca koji žele da pobijedi ideja Jelene Trivić i njena stranka nego da se tu upravo radi o nekim sredstvima, da li od nekih stranih izvora ili od određenih krugova, određenih privatnika”, rekao je Srđan Mazalica, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    Samo za mjesečne troškovi, između ostalog i službenog automobila, fotografa, kirije, kancelarije, Jelena Trivić sa platom univerzitetskog profesora, trebala bi magičnom računicom da obezbijedi oko 100.000 maraka. Još čudnije je da tu cifru mogu dostići lica na čija imena je uplaćivan novac za Narodni front.

    “Vidite da su to ljudi koji su ratni vojni invalid, pa eto on ima 7.000 maraka da da u kešu nekoj političkoj organizaciji u osnivanju. Tu vidite članove bliske porodici Jelene Trivić, pa i samu Jelenu Trivić, koja daje 7.500 maraka. Mi nemamo, dakle, nikakve informacije otkud novac tim ljudima da oni na takav način izvade, pazite u današnje vrijeme pet, sedam, deset hiljada maraka”, rekao je Ivan Begić, direktor Tok TV-a.

    Predsjednik stranke Jelena Trivić o stvarnom porijeklu novca nikada se nije izjasnila, što samo podgrijava sumnje da je tajno obezbijeđen. Odbornik Smiljana Babić Moravac upozorava na interese onih koji su iskeširali novac.

    “To nije teško uštimati, ja ne kažem da ona to čini, ali vrlo je simptomatično naravno, pa to treba po meni ispitati ili neka ona sama objasni otkud joj toliki novac. To je zaista čudno, ko danas daje 7.000, ma veće su cifre u pitanju. Ko to daje ako nema nekakav interes”, rekla je Smiljana Babić Moravac, odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka.

    Jelena Trivić ni danas nije objasnila porijeklo novca, na naše pozive nije bilo odgovora. Još u prošloj kandidaturi Trivićka je digla na noge policiju zbog sumnje da je u automobilima pronađen novac kojim je kupovala glasove.

  • Ankete ne idu u korist Makronu

    Ankete ne idu u korist Makronu

    Prema novoj anketi Instituta CSA, sprovedenoj za CNEVS, Europe 1 i JDD, 57 odsto francuskih birača željelo bi da Emanuel Makron, francuski predsjednik, podnese ostavku ako njegov tabor bude poražen na parlamentarnim izborima 30. juna i 7. jula.

    Prema rezultatima istraživanja, 59 odsto žena i 55 procenata muškaraca podržava ovu ideju, a dispariteti su znatno veći prema različitim starosnim kategorijama.

    Naime, 66 odsto ispitanika mlađih od 35 godina želi da predsjednik Francuske podnese ostavku u slučaju poraza predsjedničke većine na parlamentarnim izborima.

    Broj raste za više od 10 procenata za one od 18 do 24 godina starosti na 78 odsto, ali opada sa godinama, završavajući na 47 odsto kod onih od 65 i više godina.

    Što se tiče političkog aspekta, čini se da se anketirani birači partija na krajevima političkog spektra slažu u vezi s ovim pitanjem. Tako da 63 odsto onih koji su bliski lideru francuske ljevice Žan Luku Melanšonu potvrđuju ideju o ostavci Makrona u slučaju poraza predsjedničke većine na parlamentarnim izborima. Ovaj broj raste na čak 83 odsto za one koji tvrde da su dio Nacionalnog okupljanja.

    I republikanski birači su na ovo pitanje odgovorili pretežno potvrdno, ali u nešto manjem broju – 56 odsto.

    Sa druge strane, pristalice Socijalističke partije i Ekologa su manje skloni ostavci Makrona – 48, odnosno 47 procenata potvrđuje ovu ideju.

    Ipak, i ti brojevi su zabrinjavajući za Makrona s obzirom na to da je ovo gotovo polovina biračkog tijela tih partija, prenosi Euronews.

    Konačno, bez mnogo iznenađenja, 68 odsto pristalica Makronove Renesanse se protivi ostavci.

    Rezultati izbora za Evropski parlament doveli su do kraha vlade Emanuela Makrona, s obzirom na to da je partija Nacionalno okupljanje Marin le Pen osvojila više nego duplo glasova u odnosu na Makronovu Renesansu.

    Makron je ranije izjavio da neće podnijeti ostavku, bez obzira na rezultat predstojećih parlamentarnih izbora u Francuskoj. On je kazao da “nije Nacionalno okupljanje to koje piše ustav”.

    “Institucije su jasne, kao i mjesto predsjednika, bez obzira na rezultat”, rekao je Makron za francuski Figaro.

  • U Banjaluci eskaliralo nezadovoljstvo: Stanari Borika protestuju zbog nebodera

    U Banjaluci eskaliralo nezadovoljstvo: Stanari Borika protestuju zbog nebodera

    Stanari banjalučkog naselja Borik i večeras su se okupili kako bi izrazili protest zbog izmjena regulacionog plana.

    Mještani ovog naselja okupljaju se od ponedjeljka zbog najave da će se na prostoru male pijace izgraditi dva nebodera.

    Miro Janjanin, poznati banjalučki muzičar, koji takođe živi u Boriku, rekao je da su se pojedini političari zaboravili.

    “Ako se baviš politikom, treba da radiš u korist svojih sugrađana i da napraviš život svima bolji, udobniji i ugodniji. Ovo što se sad pokušava je jednostavno otimanje životnog prostora i otimanje vazduha”, istakao je Janjanin na večerašnjem okupljanju.

     

    Poručuju da je ovo bio skup komšija iz naselja, te da iako su došli neki lokalni političari nije im bilo dozvoljeno da se obrate, te da zato imaju priliku na glasanju o regulacionom planu.

    Najavljuju da je 18. juna novo okupljanje u donjem dijelu Borika, a 21. juna ponovo protest kod škole.

    Izmjenom Regulacionog plana, koji je na javnom uvidu do 28. juna, na prostoru današnje Male pijace u Borku planirana je izgradnja dva nebodera od 14 i 15 spratova, kao i nadogradnja postojećeg poslovnog objekta za još jedan sprat, dok je na mjestu nekadašnje fabrike “Fruktona” u planu izgradnja kompleksa lamela koje će imati do 10 spratova, pišu Nezavisne.

    Takođe, već mjesecima građani u ovom naselju potpisuju i peticiju protiv ovih planova.

    Gradski odbor DEMOS-a Banjaluka na mjestu Male pijace predlaže izgradnju javne garaže sa 600 mjesta.

    Istakli su da su napravili plansko rješenje za garažu, prema kojem bi ovaj objekat imao tri sprata, a i krov bi bio iskoristiv. Takođe, u prizemlju bi se nalazili poslovni prostori.

    “Mještani Borika nemaju dovoljno parkinga, a ova garaža bi taj problem riješila, tu bi bilo mjesta za 500-600 automobila”, istakao je Bosančić.

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, istakao je da primjedba građana Borika u vezi sa nedostatkom parking prostora ima smisla, te je pozvao projektante da razmišljaju ne samo o parkinzima za nove objekte, već i o mjestima za automobile trenutnih stanara.

    “Kako sam čuo ljude, i za postojeće zgrade nema dovoljno parkinga. Prihvatam apsolutno tu inicijativu da se na mjestu gdje je pijaca izgradi najveća podzemna i nadzemna garaža”, rekao je Stanivuković i dodao da bi se to najvjerovatnije gradilo kroz javno-privatno partnerstvo.

    On je dodao da kada Skupština grada usvoji inicijativu za izmjenu regulacionog plana, da građani svoje sugestije i primjedbe treba da pišu projektantskoj kući koja je bila najpovoljnija pri toj javnoj nabavci.

    “Prvi odgovor na sve primjedbe i sugestije građana treba da čuju i razmotre te projektantske kuće i projektanti i arhitekti i urbanisti koji rade na tom prostornom planu. Naravno da ću ja kao gradonačelnik da sjednem i saslušam i da uradimo sve ono što je na zadovoljstvo građana i grada, ali prije svega ljudi koji tu žive”, rekao je Stanivuković.

    Da se ne donose novi regulacioni planovi pozvao je i Igor Radojičić, nekadašnji gradonačelnik Banjaluke.

    “Pozivam odbornike Skupštine grada Banjaluka i gradonačelnika da, u posljednjim mjesecima svog mandata ne donose nove regulacione planove. Ovo što se sada dešava liči na panično hvatanje posljednjih vozova za izgradnju višespratnica, prije dolaska novih gradskih vlasti”, naveo je Radojičić.

  • Predizborna hercegovačka ukrštenica: Ko će kome na crtu?

    Predizborna hercegovačka ukrštenica: Ko će kome na crtu?

    Ko će kome na crtu za pozicije načelnika i jednog gradonačelnika, na oktobarskim izborima, u hercegovačkim opštinama?

    Imena su, dijelom poznata, a najdalje do kraja sedmice trebalo bi da budu obznanjena i u lokalnim zajednicama koje još taje svoje adute ili tvrde pazar sa političkim partnerima.

    Istina je da se tamo, gdje se ne izjašnjavaju, sve glasnije pominju personalna rješenja.

    Evidentno je da, nekada dominantne stranke SDS i PDP, u pojedinim sredinama, nemaju svoje prijedloge za kandidate.

  • Dodik: Bošnjaci 30 godina pokušavaju da unište Srpsku i od BiH naprave islamsku državu

    Dodik: Bošnjaci 30 godina pokušavaju da unište Srpsku i od BiH naprave islamsku državu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Republika Srpska trideset godina davala šansu BiH i da su Bošnjaci trideset godina samo nastojali da unište Srpsku i da od BiH naprave islamsku državu.

    Ako je Zapad sve vrijeme okretao glavu od te činjenice, vjerujem da će poslije istupa /ministra odbrane u Savjetu ministara/ Zukana Heleza konačno progledati – naveo je Dodik u objavi na društvenim mrežama.

    Dodik kaže da “koliki god cirkusant bio Helez, njegove posljednje prijetnje upućene Srbima i Republici Srpskoj govore kakvu su sudbinu bošnjački političari namijenili Srbima”.

    – Davno je rečeno – “što trijezan misli, to pijan govori”, a Helez je sve rekao. Njegova ratnohuškačka, šovinistička retorika, mržnja prema svemu srpskom, kulminacija je destruktivne bošnjačke politike – istakao je Dodik.

    On je naglasio da su prijetnje ratom i uništenje Srba vrhunac kršenja Dejtonskog sporazuma i najveća prijetnja miru od njegovog potpisivanja do danas.

    Dodik kaže da “kao što je Alija Izetbegović 1992. na pruženu ruku Srbije odgovorio ratom, tako i danas Helez na poruke mira, tolerancije, saradnje Srbije i Republike Srpske odgovara prizivanjem rata”.

    – Sramota je ćutanje /američkog ambasadora Majkla/ Marfija, /Kristijana/ Šmita i ostalih, uvijek spremnih da reaguju na sve. Sramota je ćutanje političara iz Sarajeva. Mi na ovo nećemo ćutati – poručio je predsjednik Republike Srpske.

  • Helez ponovo prijeti i poziva na ukidanje Republike Srpske

    Helez ponovo prijeti i poziva na ukidanje Republike Srpske

    Ministar odbrane u Savetu ministara Zukan Helez ponovo je zaprijetio srpskom narodu i Republici Srpskoj, pozivajući na ukidanje Srpske.

    Umjesto da mi podnesemo apelaciju Ujedinjenim narodima i kažemo da se Republika Srpske više tako ne može zvati. Logičan slijed stvari nakon usvojene rezolucije je to da mi tražimo, a nije isključeno da nećemo tražiti – da se promijeni naziv Republike Srpske – rekao je Helez.

    On je rekao da želi da se ukinu eniteti i naprave kantone, a da se naziv Republika Srpska ukine u potpunosti.

    – Najbolje bi bilo i za taj entitet i za BiH da se promijeni ime i promijeni struktura, da napravimo od Republike Srpske dva kantona. Recimo Istočna Bosna i Hercegovina i Sjeverna Bosna. Taj naziv Republika Srpska više ne bi bio. Entitete treba reducukovati, promijeniti ili ukinuti – rekao je Helez.

    Helez je Srbima zaprijetio da će, ako se ne povinuju ovom planu, “izvući deblji kraj” i proći kao Srbi iz Republike Srpske Krajine, koji su protjerani u “Oluji”, poručivši da bi “bila `prednost` ako bi se sami iselili”.

     

  • Vučević: Spremni smo na dijalog, sve drugo vodi u ćorsokak

    Vučević: Spremni smo na dijalog, sve drugo vodi u ćorsokak

    Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je večeras da je Beograd spreman na dijalog sa Prištinom, a da sve drugo vodi u ćorsokak.

    On je za Јuronjuz rekao da ne treba da zaboravimo da je Kfor prisutan na Kosovu i Metohiji, kao i da smo okruženi zemljama članicama NATO, ali da ono što treba da radimo jeste da ekonomski osnažujemo Srbe u Pokrajini i pružamo građanski otpor koji je dozvoljen.

    – Srbi treba da budu mudri, mi strpljivi i taktički i ne otkrivamo sve karte – rekao je on.

    Kako je rekao mir u regionu je ugrožen jer pored retorike pojedinih političara u BiH, postoje konstantni napadi na Srbe na KiM.

    – To što (premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin) Kurti radi je igra sa živcima. On pokazuje svoju neodgovornost. Očekujem veće pritiske u vezi rješenja za KiM, ali na nas, ne na Prištinu. Kurti nije kažnjen za svoje poteze i teško mi je da prihvatim da na njega ne mogu da utiču zemlje Kvinte – rekao je Vučević.

    Dodao je da se sutra navršava godinu dana od zabrana uvoza srpske robe na KiM, ali da je naš cilj da sačuvamo Srbe na KiM.

    – Moramo da pojačamo pritisak na međunarodnu zajednicu, da ne budemo obeshrabreni zbog nedostataka reakcije međunarodne zajednice. Moralo je da se ide na neka rješenja, na rješavanje nekih malih stvari koje olakšavaju život, a ne na to da jedna strana treba da dobije sve duga ništa – rekao je Vučević.

  • Dodik: Očekujem dvotrećinsku većinu u NSRS prilikom usvajanja Deklaracije

    Dodik: Očekujem dvotrećinsku većinu u NSRS prilikom usvajanja Deklaracije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da očekuje dvotrećinsku većinu prilikom usvajanja u Narodnoj skupštini Srpske, Deklaracije sa Svesrpskog sabora u Beogradu.

    Dodik je dodao da bi nakon toga Vlada Srpske trebala da napravi operativni plan za realizaciju svih tačaka.

    Dodik je rekao da su pojedini predstavnici opozicije u Srpskoj zlonamjerno tumačili pojedine odredbe Deklaracije.

    – Da li će neko biti za ili protiv to nije važno. Pojedini su slagali brojne materijalne činjenice. Republika Srpska je samo pridodala svojim svetkovinama i Dan državnosti, 15. februara, a 9. januar ostaje kao Dan Republike Srpske. On se i do sada tako proslavljao, što piše i u zakonu – naveo je Dodik.

  • Konaković poslušnik radikalnog “Mislimanskog bratstva”

    Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković ulaže posebne napore da sebe i članove svoje stranke Narod i pravda u javnosti licemerno prikaže kao moderne, nacionalno umerene i građanski opredeljene političare.

    Međutim, svakom boljem poznavaocu prilika jasno je da je Konaković okoreli islamista i simpatizer, promoter i poslušnik ekstremističkih organizacija, koje su u mnogim državama obeležene kao terorističke.

    Notorna je činjenica da je Konaković usmeravan i finansiran od strane „Muslimanskog bratstva“, a da posebnu podršku uživa od ogranka ove organizacije u Kataru, sa ciljem stvaranja „Islamske države Bosne“. Inače, u medijima je ranije objavljivano da Konaković poseduje i veći broj luksuznih nekretnina u Kataru, gde je uložio prljavo stečeni novac kao saradnik kriminalnog klana zloglasnog narko-bosa Edina Gačanina „Tita“.

    Upadljivi su i Konakovićevi poverljivi sastanci sa radikalnim islamistom i osumnjičenim teroristom šejhom Abu Anasom, koji je proteran iz Nemačke zbog regrutovanja boraca za tzv. „Islamsku državu“.

    Jedan od Konakovićevih glavnih islamističkih jurišnika je njegov zamenik Kemal Ademović, koji je za vreme rata vodio ozloglašenu muslimansku Specijalnu policiju i tajnu službu AID, koja je vršila sistematski progon, mučenje i ubijanje Srba u Sarajevu.
    Prema komentarima upućenih analitičara, Konaković je uspostavio Narod i pravdu kao hibrid narko-kartela sa nasleđem zločinačke jedinice „El Mudžahid“, uz zvaničnu ideologiju građanske BiH kao eufemizma za etničko čišćenje Srba.