Autor: INFO

  • Stevandić: Helez poziva na nasilje, nijedan pedalj Srpske neće doći u pitanje

    Stevandić: Helez poziva na nasilje, nijedan pedalj Srpske neće doći u pitanje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je Srni da prijetnje ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza o podjeli Republike Srpske na kantone i ukidanju njenog naziva predstavljaju kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i poziv na nasilje i rat, te mu poručio da nijedan pedalj Srpske neće doći u pitanje.

    – Čim se Republika Srpska pretvara u kantone i dijeli, to je kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, to je izazivanje sukoba, to je poziv na nasilje i rat i to Helez radi u dogovoru sa onima koji ga ne opominju – izjavio je Stevandić.

    On je ukazao i da, čim nema nikakvih reagovanja na Helezovu izjavu, ni od Kristijana Šmita, ni od ambasada, to znači da je riječ o zajedničkoj akciji.

    – Moramo da budemo oprezni, mi to odbacujemo i moramo odmah da im pošaljemo poruku da nijedan pedalj Republike Srpske neće doći u pitanje, da mi znamo da narod u Federaciji BiH nije lud i da se neće polakomiti za ratnim težnjama Zukana Heleza – rekao je Stevandić.

    On je ocijenio da narod u Federaciji BiH hoće da živi kao što hoće da živi i narod u Republici Srpskoj.

    – I kao što mi ne bismo izazivali incidente u Sarajevu, ne preporučujem im da izazivaju incidente u Republici Srpskoj. I neka otkažu poslušnost svojim sponzorima koji ih guraju u rat – poručio je Stevandić.

    Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez nedavno je najavio da će bošnjačke vlasti, u svjetlu rezolucije o Srebrenici, zatražiti ukidanje Republike Srpske, tako što će ona biti podijeljena na dva kantona, a njeno ime biti izbrisano zauvijek.

    Helez je zaprijetio i da će Srbi “izvući deblji kraj” ako se ne povinuju njegovom planu o podjeli, i proći, kako je rekao, kao Srbi iz Republike Srpske Krajine, koji su protjerani u hrvatskoj akciji “Oluja”.

    On je rekao i da bi za Srbe bila “prednost” ako bi se sami iselili iz Republike Srpske i BiH.

  • Putin: Zelenskom je završio mandat, nema legitimitet

    Putin: Zelenskom je završio mandat, nema legitimitet

    Predsjednički mandat Volodimira Zelenskog završio, a njegov legitimitet se ne može vratiti ni na koji način, naglasio je predsjednik Rusije, Vladimir Putin.

    “Prethodno izabranom šefu Ukrajine je istekao predsjednički mandat, zajedno s njegovim legitimitetom, koji se ne može vratiti nikakvim lukavstvima”, istakao je ruski predsjednik.

    Prema Putinovim riječima, Vrhovna Rada (ukrajinski parlament) ostaje legitimna vlast, za razliku od ukrajinske izvršne vlasti. Dodao je da otkazivanje izbora odražava narav sadašnje vlasti u Kijevu.

    “Situacija s otkazivanjem izbora odraz je same prirode kijevskog režima, koja ima svoje korijene u oružanom udaru 2014. i isprepletena je s njim. Činjenica da se otkazivanjem izbora nastavljaju držati vlasti – te su radnje zabranjene člankom 5 ukrajinskog ustava, rekao je Putin.

    Smatra da je u toku pokušaj uzurpacije vlasti u Ukrajini.

    “Sadašnje tragično poglavlje u historiji Ukrajine započelo je nasilnim preuzimanjem vlasti, neustavnim državnim udarom 2014. Izvor sadašnjeg kijevskog režima je oružani udar, a sada se krug zatvorio: izvršna vlast u Ukrajini ponovno je, kao i 2014., uzurpirana i drži se protivzakonito”, smatra Putin.

  • Rusija objavila uslove za početak pregovora sa Ukrajinom

    Rusija objavila uslove za početak pregovora sa Ukrajinom

    Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je danas da Ukrajina mora da povuče svoje trupe sa cijele teritorije novih regiona Rusije kako bi počeli mirovni pregovori.

    Putin je na sastanku sa rukovodstvom Ministarstva spoljnih poslova rekao da još jedan uslov za pregovore mora da bude izjava Kijeva da se odriče namjera da uđe u NATO, prenosi RIA Novosti.

    Predsjednik Rusije je naveo da za početak pregovora Ukrajina mora da povuče svoje trupe sa čitave teritorije Luganske Narodne Republike, Donjecke Narodne Republike, Hersonske i Zaporoške oblasti.

    “Pri tome, skrećem pažnju, baš sa čitave teritorije ovih regiona u administrativnim granicama koje su postojale u vrijeme njihovog ulaska u Ukrajinu”, rekao je predsjednik Rusije.

    Dodao je da će borbena dejstva prestati odmah nakon što vlasti u Kijevu pristanu na ovaj uslov.

    “Čim Kijev izjavi da je spreman za takvu odluku i počne stvarno povlačenje trupa iz ovih regiona, a takođe zvanično obavijesti o odustajanju od planova za ulazak u NATO, uslijediće odmah, bukvalno istog minuta, naređenje naše strane za prekid vatre i otpočinjanje pregovora. Ponavljam, uradićemo to odmah”, istakao je Putin, prenosi Tanjug.

    Predsjednik Rusije je ove uslove nazvao “veoma jednostavnim”.

    On je naglasio da Rusija danas iznosi još jedan pravi mirovni prijedlog, ali da će, ako Zapad i Kijev to odbiju, odgovornost za krvoproliće biti na njima.

    Putin je takođe rekao da je Moskvi za mirno rješenje potreban neutralan, vanblokovski, nenuklearni status Ukrajine.

  • Stanivuković o optužbama vlasnice vrtića „Zvjezdica“: Grad neće tolerisati uslovljavanje

    Stanivuković o optužbama vlasnice vrtića „Zvjezdica“: Grad neće tolerisati uslovljavanje

    Grad neće tolerisati uslovljavanja, bahatost i bezobrazluk pojedinaca koji misle da su iznad sistema. Priča oko vrtića “Zvjezdica” odlazi predaleko i želim da stavim tačku na to. Niko nije iznad Grada i nema pravo da zloupotrebljava pomoć koju Grad daje roditeljima, saopštili su iz Gradske uprave.

    Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković komentarišući optužbe vlasnice ove predškolske ustanove, te ih još jednom pozvao da smanje cijenu boravka djece u ovom vrtiću.

    -Grad i dalje poziva roditelje da popune obrazac koji će zatim uputiti rukovodstvu ovog vrtića sa zahtjevom za potvrdu da će cijena od 1. oktobra biti smanjena na 380 KM umjesto 450 KM. Ukoliko ovaj vrtić odbije ovakav zahtjev, Grad će za to dijete garantovati mjesto u javnom vrtiću. Pohlepi ćemo stati u kraj – istakao je on.

    Naglasio je kako će gradska administracija nastaviti put ka povećanju subvencija koji za krajnji cilj ima potpuno izjednačavanje cijena privatnih i javnih vrtića.

    -Oni koji zloupotrebljavaju ovu mjeru će snositi odgovornost – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

  • Oglasili se iz “Zvjezdice”: Stanivuković bijes roditelja usmjeren ka njemu prebacuju na vrtiće

    Oglasili se iz “Zvjezdice”: Stanivuković bijes roditelja usmjeren ka njemu prebacuju na vrtiće

    Jasna je namjera da bijes roditelja upućen koji je upućen gradonačelniku on pokušava da preusmjeri na privatne predškolske ustanove i time nanese štetu, ne samo ustanovama, nego prvenstveno nedužnoj djeci, navode iz predškolske ustanove “Zvjezdica”.

    Kako ističu, postavlja se pitanje zašto gradonačelnik posljednjih dana tokom svojih izlaganja ni u jednom trenutku nije pomenuo koliko grad Banjaluku košta usluga javnih predškolskih ustanova?

    “Svjestan je da je ekonomska cijena boravka jednog djeteta u javnoj predškolskoj ustanovi 650 KM! Klub za djecu “Zvjezdica” će i u narednom periodu raditi na zaštiti naše djece od diskriminacije pri primanju subvencija, uprskos tvrdnjama gradskih vlasti da će naša djeca biti izuzeta od primanja subvencija ukoliko ne dođe do snižavanja cijene. Jasna je namjera da bijes roditelja upućen njemu pokušava da preusmjeri na privatne predškolske ustanove i time nanese štetu, ne samo ustanovama, nego prvenstveno nedužnoj djeci”, navode iz ovog vrtića.

    Kako dodaju, Neće dozvoliti da bilo ko zarad ličnih interesa baca ljagu na ovu predškolsku ustanovu koja godinama besprijekorno obavljamo svoj posao.

    “Naši najmlađi i kvalitet usluge koju pružamo ostaće prioritet i na tome ćemo nastaviti raditi predano kao i do sada”, navode oni.

    “Klub za djecu „Zvjezdica“ postoji punih trinaest godina. Ispratili smo trinaest generacija predškolaca u školu. Izuzetno veliki broj roditelja smo učinili zadovoljnim našom uslugom, te za sve ove godine nikada nismo dovedeni u situaciju da sami o svom uspjehu moramo javno da se oglašavamo jer o uspjehu naše ustanove govori broj zadovoljnih roditelja, broj upisanih mališana, kao i broj onih koji tek treba da se upišu u našu ustanovu, a uvijek se tražilo mjesto više. Kvalitet usluge i zadovoljno dijete je uvijek bio prioritet naše ustanove. Da bismo zadržali kvalitet rada sa djecom odlučili smo se za podizanje cijene naših usluga od 1.7. Kako bismo vam približili razloge za povećanje cijene, napomenućemo da je prosječna cijena usluge u našoj predškolskoj ustanovi do 1.4. iznosila 290,69 KM i rađena je na 808 vaspitanika a da bismo ispunili predviđena povećanja plata zaposlenih i podigli kvalitet usluga na još viši nivo, što je u skladu sa stalnim rastom standarda u našoj državi, potrebna su nam dodatna sredstva. Nova ekonomska cijena, obračunata na osnovu uzorka od 670 vaspitanika, bi iznosila 396,49 KM. To u konačnici znači da će cijena usluga Klub za djecu „Zvjezdica“ iznositi 450 KM za jedno dijete, dok će za dvoje djece iznositi 720 KM. Za treće i svako naredno dijete iz iste porodice, boravak je besplatan”, navode iz ovog vrtića, dodajući da se cijena usluge produženog boravka ne mijenja.

    “Takođe, u toku mjeseca više od deset posto korisnika u toku mjeseca koristi pogodnosti u plaćanju na osnovu “čuvanja mjesta” ili pravdanja bolesti, sa umanjenjima i do 30 odsto . Za vrijeme boravka u našoj predškolskoj ustanovi, sa djecom se sprovodi svakodnevni kvalitetan rad obrazovanih i profesionalnih vaspitača o kojima posebno moramo voditi računa, uzimajući u obzir manjak stručnog kadra u Republici Srpskoj”, navodi se u saopštenju, prenose Nezavisne.

    Kako dodaju, za Klub za djecu „Zvjezdica“ najvažniji resurs jesu zaposleni, koji su saglasni sa odlukom o povećanju cijene sa 350KM na 450 KM i poboljšanjem usluge i standarda.

    “Tome svjedoči potpisana Saglasnost zaposlenih (broj protokola 106/24). U vaspitno obrazovni rad sa djecom su uključeni i stručni saradnici, master defektolog i profesor specijalne edukacije i rehabilitacije- logopedija i surdoaudiologija, koji svakodnevno učestvuju u radu i razvoju naše djece. Takođe, ne možemo zanemariti rad zaposlenih u upravi, kao ni zaposlenih na poslovima pripremanje i posluživanje hrane i održavanje objekata”, navode oni, te kako dodaju kao ustanova, posebno su ponosni na ljetni program rada, jer vrše zakup gradskog bazena gdje djeca svakodnevno borave.

    “Kako nam je jedan od glavnih ciljeva i afirmacija dječijeg stvaralaštva, za obilježavanje priredbi i važnih događaja organizujemo zakup sportskih dvorana i pozorišnih sala, kako bi im vrijeme provedeno u našoj ustanovi ostalo u najljepšem sjećanju. Društvenu odgovornost smo pokazali na bezbroj načina, a neki od njih su i saradnja sa lokalnom zajednicom i uzimanje učešća na svim dječijim događajima.

    Moramo napomenuti da smo u doba pandemije virusa korona oslobodili roditelje plaćanja naših usluga sve do ponovnog povratka u normalan režim rada”, navode iz “Zvjezdice”.

    A kako dodaju, nakon inspekcijskih kontrola koje su sprovedene u prethodnom period, dokazano je da posluju u skladu sa zakonom, a sve u cilju dječije sreće.

  • Trivićeva tvrdi da će zaustaviti betonizaciju Banjaluke

    Trivićeva tvrdi da će zaustaviti betonizaciju Banjaluke

    Stanivuković baš ima plan da uništi Borik, napisala je u objavi na društvenim mrežama predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić.

    Navela je da ovih dana mnogobrojni mještani naselja Borik u Banjaluci protestuju i potpisuju peticije protiv izmjena regulacionih planova prema kojima je predviđena gradnja zgrada u ovom naselju.

    Trivićeva tvrdi da će zaustaviti, kako navodi, opštu betonizaciju Banjaluke.“Kao budući gradonačelnik, zaustaviću opštu betonizaciju Banjaluke, ne samo na ovim lokacijama, nego gdje god je to potrebno, i neću dozvoliti da Stanivukovićevi tajkuni na ovim lokacijama grade nebodere”, zaključila je Trivićeva.

  • Izetbegovićeva poruka Evropi: Mogućnosti muslimana ustostručene

    Izetbegovićeva poruka Evropi: Mogućnosti muslimana ustostručene

    Dok sarajevski političari tvrde kako su za evropski put BiH, lider SDA Bakir Izetbegović Evropi šalje poruku “broj muslimana je udvostručen, a mogućnosti ustostručene”.

    Nema reda dok se haos ne savlada. Muslimanski svijet se nalazi u haosu. Nije to nikakva nova vijest, koja bi mogla probuditi interesovanje šire javnosti. Muslimani zaslužuju mir. Put ka tome je trnovit – kaže Iztebegović.

    Ističe i da je Evropa imala stogodišnji rat, te da je proizvela nacizam, staljinizam, fašizam, jednu perverznu stvar – inkviziciju.

    – Oni su izmislili sprave za mučenje. I EU je nastala na kontroli dva resursa, uglja i čelika. Iz toga je krenula EU, kako bi se sačuvao mir. Islamski svijet je kroz zadnjih 40, 50 godina prešao 500 godina historije. Muslimani su se udvostručili brojčano, a njihove mogućnosti su se ustostručile. Zbog toga je taj disabalans izazvao konflikte, revolucije i ratove. Nadam se da će muslimani desetorostruko brže proći kroz to – kazao je Izetbegović.

     

    U intervjuu spominje i revoluciju “Arapsko proljeće”, gdje kaže da je “donijela promjenu režima, ali da sa današnjeg aspekta gledišta, nije se ništa značajnije promijenilo”.

     

  • Crnadak: Helez hrabro progovorio

    Crnadak: Helez hrabro progovorio

    Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak komentarisao je jučerašnje izjave ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza rekavši da je funkcioner SDP-a “hrabro progovorio i javno potvrdio ono što se i ranije znalo”.

    Helez je rekao da su ga iz SDP-a ubjeđivali da je “dobro da SNSD dobije četvrtog delegata u Domu naroda PS BiH, što aludira da su se itekako pitali o tome da li će SNSD dobiti tog delegata”.

    – Ali je to SDP krio kao zmija noge. Ova stranka je podmuklo, javno dajući podršku opoziciji, zapravo glasala za SNSD i obezbjedila im četvrti mandat u Domu naroda. Ovaj postupak SDP-a je u prethodnom periodu nanio ogromnu štetu, potpuno “zaključao” čitav sistem na nivou BiH i omogućio SNSD-u nezamjenjivu poziciju u vlasti, iz koje već dvije godine prijete i ucjenjuju – naveo je Crnadak u objavi na Fejsbuku.

     

    Istakao je da se nada da će Tužilaštvo BiH pročitati izjave zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara Zukana Heleza i prioritetno uzeti u rad krivične prijave koje je u ime PDP-a podnio predsjednik PDP-a Branislav Borenović, a koje se upravo odnose na “nezakonitosti prilikom glasanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske za delegate Doma naroda”.

  • Dodik: Paradigma BiH – srdačan zagrljaj lažnog Šmita i Heleza

    Dodik: Paradigma BiH – srdačan zagrljaj lažnog Šmita i Heleza

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prokomentarisao je fotografiju na kojoj se nalaze Kristijan Šmit i ministar odbrane u Savjetu ministara BiH Zukan Helez.

    Paradigma BiH u jednoj fotografiji. Srdačan zagrljaj lažnog Šmita i Heleza. Širok osmijeh i odsustvo sramote. Prvi koji se lažno predstavlja kao čuvar mira i drugi koji neskriveno priziva rat. Vjerovatno je ovaj prvi drugome “oštro” saopštio da su prijetnje temelj demokratije, da je prizivanje rata oličenje mirotvorstva, da je mržnja osnov suživota – istakao je Dodik na društvenoj mreži “Iks”.

    Kako Dodik navodi, EU put BiH teško da je zaobiđen u tom iskrenom i prijateljskom ćaskanju.

    – Sigurno je Šmit posavjetovao Zukana da se od Sarajeva do Brisela najbrže stiže tako što će kao “osvjedočeni mirotvorac”, Atila 21. vijeka, pregaziti sve na tom putu. Put do zvijezda posut je trnjem. A njih dvojica iz najmračnije prošlosti žele da se vinu u visine – dodaje Dodik.

    Isitče da je ova fotografija “muzej tamne strane Evrope”.

    – Ljudi opasnih namjera, bolesnih ambicija, bez skrupula i moralnih stega. Slika potonuća BiH. Opomena Bošnjacima – napominje Dodik.

     

  • Dodik za Јerusalim post: Nemamo namjeru da živimo sa onima koji rade na diskreditovanju srpskog imena

    Dodik za Јerusalim post: Nemamo namjeru da živimo sa onima koji rade na diskreditovanju srpskog imena

    Nemamo namjeru da živimo sa onima koji rade na diskreditovanju srpskog imena, rekao je predsjednik Republike Srpske u intervjuu za Јerusalim post, komentarišući rezoluciju o Srebrenici.

    Dodik objašnjava zašto nema budućnosti i suživota sa muslimanima u BiH i povlači paralele sa situacijom na Bliskom istoku.

    – To što se desilo se ne može nazvati genocidom. Autoritativni stručnjaci koji su posvetili cijeli svoj profesionalni život za proučavanje genocida utvrdili su da se ne radi o genocidu. Svi oni koji imaju autoritet, kažu da to nije bio genocid. Više vjerujem ovim ljudima, nego političarima – rekao je Dodik.

    Istakao je da usvojena rezolucija predstavlja političku odluku.

    – U prošlosti su rezolucije o međunarodnom danu sjećanja bile usvojene jednoglasno ili dvotrećinskom većinom, budući da je u pitanju važno pitanje. Usvajanje rezolucija o Srebrenici bila je tretirana kao marginalna tehnička stvar, samo zato što su željeli da prođe bez obzira na sve. Dakle, usvojena je rezolucija ovoga puta prostom većinom – 84 zemlje od 193 glasale su za odluku. 109 zemalja nije glasalo za – protivili su se, bili uzdržani ili bili odsutni sa glasanja – naveo je Dodik.

    Podsjetio je da je debata u Ujedinjenim nacjama odložena nekoliko puta, jer su pokretači više puta pokušavali da obezbijede većinu.

    – Јedini organ u BiH koji ima ovlašćenje da odlučuje o spoljnim poslovima je Predsjedništvo, koje se sastoji od tri člana. BiH nije pokrenula ovu odluku, jer nije bilo odluke od Predsjedništva. Međutim, postupak donošenja odluke u UN je počeo sa inicijativom muslimanskog predstavnika BiH u UN, koji je djelovao bez odluke Predsjedništva – naveo je Dodik.

    Predsjednik Srpske ističe da su sada, zbog ove rezolucije, izuzetno teške tenzije, nastale između različitih grupa u BiH.

    – Rezolucija je nelegalna, nelegitimna i neobavezujuća – jasan je Dodik.

    Naveo je da rezolucija krši Ustav BiH.

    – “Razbilo” se i ovlašćenje Predsjedništva. Rezolucija je prouzrokovala i da narodi iz BiH budu više u sukobu, nego ranije. Ne verujem da je to bio cilj inicijatora rezolucije, ali im se ne može oprostiti za pogled na svijet, koji pokušavaju nametnuti građanima BiH. Možda oni misle da će Srbi biti ljuti zbog odluke nekoliko dana i onda se smiri. Ali, potpuno su pogriješili – istakao je Dodik.

    Dodik je dodao da ja iza ove inicijative o Srebrenici stoje zemlje koje žele samopročišćenje.

    – Muslimani su osvojili Evrope i su postali politički sila u raznim zemljama. Sadašnje vlade Nemačke
    i Francuska uzimaju ovu realnost u obzir. Oni to da že udvaranjem muslimanskoj javnosti u svojim zemljama, uspjeti u njihovom smirivanju – rekao je Dodik.,

    Rekao je da ga ne vole me na Zapadu, jer ja direktno govori svoje mišljenje.

    – Ali ako se osvrnemo na istoriju, nikada nije bilo mirnog suživota između Palestinaca i Јevreji, na isti način na koji suživot nije moguć u BiH između muslimana i Srba – naveo je Dodik.