Autor: INFO

  • Novaković Bursać: Ne postoji sporni glasački listić, on je po pravilima nevažeći

    Novaković Bursać: Ne postoji sporni glasački listić, on je po pravilima nevažeći

    Ne postoji sporni glasački listić u vezi sa Domom naroda u PS BiH. Taj listić je po pravilima primjenjenim u NSRS za glasanje nevažeći, rekla je za RTRS Snježana Novaković Bursać, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    To što je CIK BiH izašao iz svog okvira i upustio se u tumačenje, a tako i u pokušaj prekrajanja izborne volje Narodne skupštine odnosno građana Republike Srpske, to je još samo jedan dokaz da je to tijelo spremno da ispunjava političke zahtjeve i želje PDP-a, odnosno u širem kontekstu političkog Sarajeva – istakla je Novaković Bursać.

    Ona dodaje da je to je potvrđeno i iskazano kroz namjere da u slučaju SNSD, odnosno blok vladajućih stranaka iz Republike Srpske izgubi četvrtog delegata da su oni spremni da uđu u rekonstrukciju Savjeta ministara.

    – Međutim, čini se da su se i oni zabrojali i preračunali, niti razumiju mogućnosti daljnjeg poltičkog djelovanja SNSD-a niti institucija Republike Srpske. To samo pokazuje kakvi su oni politički amateri, ali da su željni vlasti, pogotovo one političke u Sarajevu, to i te kako jesu – naglasila je Novaković Bursać.

    Novaković Bursać je podsjetila javnost da su kao politički gubitnici bili spremni da mole pred centralom SDP-a i da prirede cjelokupnoj javnosti poniženje takve vrste gdje je grupacija stranaka iz Srpske išla je da moli za ulazak u vlast.

    Ona je prokomentarisala i nedavne Helezove izajve u medijima.

     

    – Izjave Zukana Heleza su nerelevantne i nisu vrijedne komenatara. Međutim, vrijedne su samo toliko da se iz njih pročita namjera i to o čemu političko Sarajevo mašta, a očigledno da maštaju da im se vrate PDP i SDS, jer računaju da s njima mogu da ostvare svoje političke ciljeve, a ne da provedu stavove Republike Srpske – zaključila je Novaković Bursać.

  • Koalicija na nivou BiH ne funkcioniše, tri mjeseca nije urađeno ništa

    Koalicija na nivou BiH ne funkcioniše, tri mjeseca nije urađeno ništa

    Vlast na nivou Bosne i Hercegovine u posljednja tri mjeseca nije postigla nijedan dogovor i, nakon što je Evropska unija otvorila pristupne pregovore sa BiH u martu ove godine, koalicija je praktično prestala da funkcioniše.

    Iako je polovina godine, budžet za ovu godinu nije usvojen niti ima naznaka da će se to uskoro dogoditi, a uprkos zahtjevima Evropske unije ni zakon o sudovima, imenovanje glavnog pregovarača i njegovih zamjenika, kako stvari stoje, još dugo neće doći na dnevni red.

    Osim toga, već mjesecima, pa i godinu unazad nema dogovora o raspodjeli prihoda koje je po osnovu putarina prikupila Uprava za indirektno oporezivanje, a ni projekti koji decenijama čekaju na realizaciju kao što su gasne interkonekcije nisu pomjereni sa mrtve tačke.

    Takođe, pokušaji da se organizuje sastanak lidera koji čine vlast na nivou BiH nisu urodili plodom, a u javnosti se stiče utisak da je Dragan Čović, lider HDZ-a, jedini koji još pokušava da “trojku”, odnosno SDP, NiP, Našu stranku, HDZ i SNSD sastavi za istim stolom.

    Čović je prošle sedmice rekao da se nada da će u ovoj biti održan sastanak koalicije, međutim odmah mu je stigao odgovor Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je rekao da od tog sastanka neće biti ništa i to sve dok ne budu smijenjeni Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH pri UN, Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, i Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH.

    Prema nezvaničnim informacijama, o smjeni Konakovića ne razmišlja samo Dodik, mada, u ovom trenutku, teško je očekivati da do toga dođe, posebno iz razloga što bi u tom slučaju u vlast trebalo da uđe SDA. Na sve to, trebalo bi da pristane i SDP, što nije nemoguće, ali je daleko od realizacije.

    “Imamo situaciju koja savršeno pogoduje vladajućim strankama da u susret općinskim izborima opet pričaju o onome što kao i većina drugih stranaka u BiH najbolje znaju, a to je ugroženost Srba od Hrvata, Hrvata od Srba, Bošnjaka od Srba i tako ukrug. To je savršena pozicija. Koliko god su odgovorne domaće političke snage za takvu situaciju zastoja, jednako, ako ne i više, odgovornost imaju i međunarodna zajednica, Ured visokog predstavnika, američka ambasada i svi ostali sudionici procesa”, rekao je Zoran Krešić, novinar “Večernjeg lista” iz Mostara.

    On kaže da do poslije lokalnih izbora ne treba očekivati ništa osim još više podizanja napetosti, čemu će, kako kaže, doprinijeti i opozicija kao što su SDA i DF koji će sve cijeniti kao nacionalnu izdaju.

    Osim izbora, koji već tradicionalno podignu tenzije u BiH, situaciju kada je riječ o funkcionisanju vlasti dodatno je zakomplikovalo nametanje izmjena Izbornog zakona BiH, kao i Rezolucija o Srebrenici koja je usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

    “Nijedna vlast u proteklih 30 godina nije radila ono što je morala ili trebala. Svi su mandate koristili da bi dijelili fotelje i naknade. Sve što su radili jeste svedeno na brigu kako da ostanu što duže na vlasti, a to uvijek podrazumijeva sukobe i podjele, a ne rad”, rekao je Goran Dakić, novinar.

    On kaže da je pitanje da li bi ijedna vlast “ostala na vlasti” kada bi radila ono što je njen posao te da su to stvari pored kojih ne možete da se slikate i stvari koje ne možete da spočitavate političkim protivnicima.

    “Nisam siguran ni da kod nas neko zna šta treba da radi osim da zgrće i lupeta. Ministri i direktori šetaju iz resora u resor i ko bi u tim rokadama mogao da očekuje bilo kakvu plemenitu i pametnu akciju? Ja zaista ne znam umije li Staša Košarac da radi bilo šta osim da puši tompus”, rekao je Dakić.

    Kako radi koalicija na nivou Bosne i Hercegovine možda najbolje pokazuju dnevni redovi na sjednicama Savjeta ministara BiH i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Na tim dnevnim redovima uglavnom su inicijative, informacije i izvještaji. Osim toga, Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, nakon što su Bošnjaci napustili sjednicu u martu ove godine, praktično je blokiran, i do danas nije održao nijednu redovnu sjednicu.

  • Putin produžio zabranu prodaje ruske nafte po cijeni koju su ograničile SAD

    Putin produžio zabranu prodaje ruske nafte po cijeni koju su ograničile SAD

    Ruski predsjednik Vladimir Putin produžio je do 31. decembra ukaz kojim se zabranjuje prodaja ruske nafte i naftnih derivata stranim pravnim i fizičkim licima ako ugovori sadrže uslov o ograničenju cijene koji su postavili Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja, navodi se u danas objavljenoj uredbi.

    Ukaz o primjeni posebnih ekonomskih mjera u sektoru goriva i energije u vezi sa uspostavljanjem maksimalne cijene ruske nafte i naftnih derivata od nekih stranih zemalja prvi put je stupio na snagu 1. februara 2023. godine i više puta je produžavan, prenio je Interfaks.

    Zemlje Grupe 7 i Evropska unija uvele su zabranu uvoza ruske nafte i naftnih derivata, ali su dozvolile brodovlasnicima svojih zemalja da ih prevoze i pružaju posredničke i druge usluge ako se roba prodaje po cijeni koja nije veća od gornje granice cijena koju su utvrdile pomenute države.

    Svrha embarga i gornje granice cijena na rusku naftu i naftne derivate je ograničavanje prihoda ruskog budžeta od prodaje energenata, uz održavanje snabdijevanja naftom i naftnim derivatima na svjetskom tržištu.

    Kremlj smatra da je pomenuti limit vantržišni instrument.

    Sama preduzeća i pojedinci, koji su sklopili ugovore o snabdijevanju, dužni su da obezbijede da ugovori i njihove izmjene ne sadrže odredbe o gornjoj cijeni i moraju da osiguraju da se nesprovođenje ovog uslova prati do krajnjeg kupca.

  • Helez: Molim Boga da opozicija u Srpskoj dobije delegata u Domu naroda

    Helez: Molim Boga da opozicija u Srpskoj dobije delegata u Domu naroda

    Promjena imena Republike Srpske i četvrti delegat opozicije u Domu naroda, to su želje aktuelnog ministra odbrane u Savjetu ministara BiH Zukana Heleza.

    Četvrtom delegatu raduje se zajedno sa PDP-om. Centralna izborna komisija u kojoj sjede ljudi povezani sa strankama opozicije u Srpskoj ponovo je priznala sporni listić liste PDP-a dvije godine nakon formiranja Doma naroda.

    Da bi SNSD mogao ostati bez četvrtog delegata Helez moli Boga, prenosi ATV.

    – To je dobro. Ima opcija da bi se mogao promijeniti saziv Savjeta ministara. Dobro je jer bi bila prohodnost zakona. Bez obzira ko bi bio u Savjetu ministara, mi bi mogli usvajati zakone. U Predstavničkom domu ima većina, u Domu naroda ima većina. Saziv Savjeta ministara u kome su bili ljudi iz sadašnje opozicije, Mektić, Šarović itd. išlo je. Dobro bi to bilo, molim Boga i ove institucije koje to provode da se desi – poručio je Helez.

    On je takođe poručio da bi “sitnicu” koja štiti narode u BiH od preglasavanja trebalo izbaciti i da bi onda sve funkcionisalo. Upravo zbog te “sitnice” došlo je do rata u BiH, ali Helez želi da mijenja Ustav BiH.

    – Dejtonski mirovni sporazum i naš Ustav je napravljen tako da može da se blokira. Može čitav mandat da se ne donese zakon. U svakom razgovoru sa predstavnicima međunarodne zajednice insistiram da samo to izmijene. Ništa nam više ne treba, samo da se ukloni taj mali stavak u Ustavu i da otklonimo tu blokadu. Mi bi do sada bili član EU i NATO saveza” – poručio je Helez.

  • Stevandić: Helezove provokacije samo pokušaj podizanja lične popularnosti; Republika Srpska neće popustiti

    Stevandić: Helezove provokacije samo pokušaj podizanja lične popularnosti; Republika Srpska neće popustiti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić osvrnuo se na nedavne izjave bošnjačkog ministra Zukana Heleza, ističući da su one često provokativne i usmjerene protiv Republike Srpske i Srbije, te da takve izjave privlače pažnju javnosti samo kada su usmjerene protiv srpskog naroda.

    “Mi znamo ko je Zukan Helez i da nije postao ministar bez podrške Američke ambasade. Njegova politika će ići u smjeru interesa koji podržava ta ambasada. Tvrditi da njegove izjave nemaju uticaja je pogrešno, jer one dobijaju publicitet samo kada napadaju Srbiju ili Republiku Srpsku,” izjavio je Stevandić na televiziji “Informer”

    Dalje, Stevandić ukazuje na podršku koju Helez uživa od strane američke politike, te navodi da su takvi potezi često koordinirani sa spoljnopolitičkim interesima Sjedinjenih Država u regionu.

    “Američka ambasada u Prištini, Srbiji, Bosni i Hercegovini djeluje u skladu sa zajedničkom politikom SAD. Mi moramo razumjeti te procese i biti svjesni njihovih mogućnosti da izazovu probleme,” izjavio je Stevandić.

    Stevandić ističe da, iako američki uticaj nije kao nekada, i dalje može izazvati probleme. On navodi kako američki ambasador u Sarajevu više ne djeluje kao diplomata i često reaguje na način koji odražava nervozu.

    “Američki ambasador u Sarajevu često reaguje na događaje koji uključuju Republiku Srpsku, iako ne upravljaju našim životima kao nekada, ali su i dalje moćni,” izjavio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dalje naglašava da izjave poput Helezovih, koje pozivaju na ukidanje Republike Srpske, predstavljaju ozbiljno kršenje ustavnog poretka i mogu se smatrati ratnohuškačkim.

    “Pozivanje na ukidanje Republike Srpske i formiranje dva bosanska kantona je nešto što bi prije 20 godina bilo nezamislivo čak i među Bošnjacima,” izjavio je Stevandić.

    Stevandić ukazuje na nejasne motive iza Helezovih izjava, sugerišući da možda iza njih stoje veći politički igrači.

    “Ne znamo ko stoji iza Heleza, da li su to Amerikanci, Evropljani ili Britanci. To su procesi kojima moramo pristupiti oprezno,” izjavio je Stevandić.

    Govoreći o jedinstvu srpskog naroda, Stevandić ističe da su Srbi postigli visok stepen nacionalnog jedinstva, što predstavlja izazov za bilo koga ko bi pokušao sprovesti geopolitičke interese na njihovu štetu.

    “Postigli smo visok stepen nacionalnog jedinstva i kao takvi smo težak zalogaj za bilo koga ko bi pokušao sprovesti geopolitičke interese na našu štetu,” izjavio je Stevandić.

    Kao zaključak, Stevandić ponovo naglašava potrebu za oprezom u političkom djelovanju, ističući da Helez možda nije samostalni akter već nečija politička figura.

    “Helez je imao nekoliko presuda za lažno svjedočenje, što ga čini pogodnim za manipulaciju. Takvi ljudi se koriste za izazivanje nereda,” izjavio je Stevandić.

    Na kraju intervjua, Stevandić odgovara na pitanje da li trenutna situacija potvrđuje tvrdnje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića o rezoluciji o Srebrenici kao fazi za dalji pritisak na Srbiju i Republiku Srpsku.

    “Vučić je bio u pravu kada je rekao da je rezolucija o Srebrenici faza za pritisak na Srbiju i Republiku Srpsku. On je dobro znao kako će se Helez ponašati,” izjavio je Stevandić.

    Stevandić zaključuje da su pritisci na Srbiju i Republiku Srpsku dio šire geopolitičke strategije Zapada, te naglašava važnost srpskog jedinstva i promišljenog djelovanja u narednim godinama.

    “Moramo biti čvrsti i jedinstveni, bez nepotrebnih poteza. Srbi često reaguju kafanski, ali moramo učiti da djelujemo strateški,” izjavio je Stevandić.

  • Ponašanje američkog ambasadora pokazuje da se BiH nalazi pod okupacijom

    Ponašanje američkog ambasadora pokazuje da se BiH nalazi pod okupacijom

    Ambasada SAD u BiH i njen prvi čovjek, Majkl Marfi, već godinama vode žestoke verbalne sukobe i političke polemike s rukovodstvom Republike Srpske, posebno s liderom SNSD Miloradom Dodikom.

    Gotovo da ne postoji nijedna važnija odluka, inicijativa ili namjera političkog rukovodstva Republike Srpske, a da na nju nije stigao ekspresan odgovor i “stručna analiza” američke ambasade.

    Zahtjevi iz Banjaluke da se BiH vrati poštivanju izvornog Dejtonskog sporazuma – slijedi reakcija ambasadora Marfija. Pokušaj otimanja imovine Republike Srpske i njenog prenošenja na nivo BiH – opet se kao “vrhovni autoritet” javlja američki ambasador u Sarajevu. Republika Srpska najavljuje referendum o nezavisnosti – Marfi prijeti ukidanjem Srpske. Nedavni zaključci sa Svesrpskog sabora u Beogradu – ambasador SAD u BiH želi da i tom “loncu” budu “poklopac”.

    Neobična praksa
    Upravo tim povodom, odnosno zbog reakcija iz američke ambasade u BiH na zaključke Svesrpskog sabora, prije nekoliko dana javno se oglasio i predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. On je, između ostalog, optužio Ambasadu SAD u Sarajevu za izazivanje krize u BiH.

    Gotovo da ne postoji nijedna važnija odluka, inicijativa ili namjera političkog rukovodstva Republike Srpske, a da na nju nije stigao ekspresan odgovor i “stručna analiza” američke ambasade.

    Zahtjevi iz Banjaluke da se BiH vrati poštivanju izvornog Dejtonskog sporazuma – slijedi reakcija ambasadora Marfija. Pokušaj otimanja imovine Republike Srpske i njenog prenošenja na nivo BiH – opet se kao “vrhovni autoritet” javlja američki ambasador u Sarajevu. Republika Srpska najavljuje referendum o nezavisnosti – Marfi prijeti ukidanjem Srpske. Nedavni zaključci sa Svesrpskog sabora u Beogradu – ambasador SAD u BiH želi da i tom “loncu” budu “poklopac”.

    Neobična praksa
    Upravo tim povodom, odnosno zbog reakcija iz američke ambasade u BiH na zaključke Svesrpskog sabora, prije nekoliko dana javno se oglasio i predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. On je, između ostalog, optužio Ambasadu SAD u Sarajevu za izazivanje krize u BiH.

    – To je obično vezano za Ministarstvo spoljnih poslova i ono bi, eventualno, moglo ući u takvu vrstu rasprave. U konkretnom slučaju, to bi mogao da bude Stejt department. Međutim, mi ovdje prisustvujemo jednoj neuobičajenoj praksi tako da mi je vrlo teško reći šta je tome razlog? Ta priča trebalo bi da se zadrži na odnosima unutar BiH i ovaj momenat, gdje ambasada SAD u BiH vodi javnu polemiku s predsjednikom Srbije, moram priznati da mi je potpuno nerazumljiv – kaže Aćimović za naš portal.

    Granice pristojnosti– Kako, gdje i od kada negdje piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima – postavio je javno pitanje predsjednik Srbije.

    Međutim, umjesto da se na tome završi, iz diplomatskog predstavništva SAD u Sarajevu aktuelnom predsjedniku Srbije odmah je uslijedio odgovor, u kome se, između ostalog, navodi da “nema potrebe za ponovnim razmatranjem dobro dokumentovane pravne istorije i sudskih presuda u vezi s državnom imovinom u BiH”.

    – Polazna tačka i dalje je jasna: imovina pripada državi – odgovorili su Vučiću iz Ambasade SAD u BiH.

    Nekadašnji ambasador BiH u Briselu, Draško Aćimović, za Srpskainfo ističe da je u diplomatskoj praksi neuobičajeno da ambasada jedne zemlje ulazi u prepisku s predsjednikom druge države.

    Stručnjak za međunarodne odnose i bivši karijerni diplomata, Srećko Đukić, s druge strane, smatra da “pravo” koje ambasador SAD u BiH sebi daje kako bi ušao u polemiku s predsjednikom druge države, vjerovatno potiče iz ubjeđenja SAD da su one “ne samo tvorci Dejtonskog sporazuma, već i tvorci BiH, Federacije i Republike Srpske”.

    – Budući da se Vašington smatra glavnim arhitektom postdejtonske BiH, procjenjujem da oni smatraju da imaju pravo više nego drugi da se izjašnjavaju o nizu stvari u BiH – kaže Đukić za Srpskainfo.

    Ako bi se, kako dodaje, tražila neka diplomatska analogija, ona bi možda mogla da se nađe na primjeru stvaranja Austrije poslije Drugog svjetskog rata.

    – Austrija je stvorena jednim državnim ugovorom kojim je kreirana u današnjim granicama i jedna od strana koja je učestvovala u stvaranju Austrije bila je i tadašnja SFRJ. I mi smo se o poziciji Austrije vrlo često izjašnjavali, uključujući i pitanje prava tamošnjih nacionalnih manjina, Slovenaca, Hrvata i Mađara, kao i o neutralnom statusu Austrije – ističe Đukić.

    Tvrdi da se SAD, s jedne strane, imaju pravo miješati u unutrašnje stvari BiH, ali da, kako navodi, i tu postoje granice pristojnog diplomatskog ponašanja.

    – S druge strane, mislim da bi i Republika Srpska, odnosno njeni zvaničnici, morali da biraju vokabular kad razgovaraju s državom koja ih je stvorila i priznala. Nije mudro da Srpska čak i verbalno ratuje s SAD. To je kontraproduktivno za samu Republiku Srpsku jer ona ne može promijeniti SAD, a Amerikanci mogu mnogo naštetiti Republici Srpskoj – upozorava Đukić.

     

  • Odbijena inicijativa uvođenja prava na nošenje hidžaba u Oružanim snagama BiH

    Odbijena inicijativa uvođenja prava na nošenje hidžaba u Oružanim snagama BiH

    Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost BiH danas nije podržala principe Prijedloga zakona o dopunama Zakona o odbrani BiH čiji je predlagač Dom naroda parlamenta BiH niti nošenje hidžaba u Oružanim snagama.

    Na sjednici nije podržana poslanička inicijativa Sabine Ćudić kojom se zadužuje Ministarstvo odbrane da, u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative, donese izmjene ili dopune člana pet Pravilnika o uniformama Oružanih snaga BiH i tako omogući nošenje hidžaba, kao vjerskog obilježja, pripadnicama Oružanih snaga BiH.

    Zajednička komisija nije podržala ni delegatsku inicijativu Džemala Smajića kojom se od Ministarstva odbrane traži da, u roku od 30 dana, sačini i dostavi na usvajanje Savjetu ministara Prijedlog o izmjeni Zakona o oružanim snagama BiH, kojim bi se povećala dobna granica trajanja profesionalne službe vojnika u Oružanim snagama BiH sa 40 na 45 godina jer, kako se navodi, bilo bi racionalno i ekonomično ove vojnike zadržati u službi, posebno uvažavajući činjenicu da u Oružanim snagama BiH nedostaje znatan broj vojnika.

    Iz Parlamentarne skupštine BiH saopšteno je da su članovi Zajedničke komisije primili k znanju informaciju o stanju u oblasti migracija u BiH za 2023. godinu, koju je sačinilo Ministarstvo bezbjednosti.

     

     

  • Francuzi razotkrili švercere oružja iz BiH

    Francuzi razotkrili švercere oružja iz BiH

    Javno tužilaštvo u Lionu danas je podiglo optužnicu protiv sedam osoba, uglavnom državljana Bosne i Hercegovine i Frnacuske, koji se terete za šverc ratnog oružja sa Balkana.

    Iako se ne precizira koliko je državljana BiH razotkriveno u ovoj velikoj akciji francuske policije, navodi se da su optuženi starosti od 27 do 42 godine, a otkriveni su i uhapšeni u dvije faze velike istrage.

    Svi optuženi sei terete za transport ratnog naooružanja između nekoliko balkanskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore – i departmana Gornja Savoja u Francuskoj.

    Kada bi došlo na odredište, oružje je preprodavano po cijelom regionu. Istragu sprovode Centralna kancelarija za borbu protiv organizovanog kriminala (OCLCO) i sudska policija Gornje Savoje, pod nadležnošću specijalizovane međuregionalne jurisdikcije (JIRS) Liona, tužilaštva Liona po čijem nalogu je 06.09.2023, i pokrenuta istraga..

    Prema pisanju francuskih medija, klupko je počelo da se odmotava avgusta 2023. godine kada je u jednoj opštini Gornje Savoje uhapšen muškarac nakon što policiji nije dozvolio da pregleda gepek njegovog automobila. Međutim, nakon pribavljanja naloga, policija je u gepeku njegovog automobila pronašla kalašnjikov, municiju, kao i pet granata.

    U međuvremenu policija sveobuhvatnom istragom dolazi do saznanja da oružje dolazi sa Balkana i da se radi o međunarodnoj trgovini. Policija tada aktivira praćenje i nadzor osumnjičenih i dolaze do rute švercera oružjem, a uočili su i njihove šablone ponašanja.

    Policija otkriva da se šverc odvija isključivo drumskim putem, a oružje se krije i tajnim bunkerima kamiona, ili u gepeku automobila, ali svaki put u malim količinama kako bi bez problema prošli provjeru policije u slučaju da ih zaustavi. Takođe, kako nema stalne potražnje za ovom robom, organizuje se tek nekoliko konvoja godišnje.

    Od posebnog interesa za policiju je jedan čovjek, čija se nacionalnost ne navodi, a koji se smatra „centralnom figurom“ ove trgovine. On je blizak saradnik osobe uhapšene u avgustu 2023. Ovaj čovjek, koji se smatra organizatorom trgovine, nakon detaljne istrage i pribavljenih dokaza konačno je uhapšen marta 2024. godine. Njegove rođake, koje su vodile jednu privatnu firmu, bile su logistička podrška za šverc oružja. Policija je prilikom pretresa pronašla osam kalašnjikova, automat i veću količinu municije. On je odmah sproveden u istražni zatvor.

    Prema izvoru bliskom istrazi, ovo oružje se nabavlja širom Balkana, od lokala za svega 250 do 300 evra, ali se u Francuskoj preprodaje po desetostruko većoj cijeni, između 2.500 i 3.500 evra po komadu. Istraga u ovom slučaju se nastavlja.

  • Bajden i Zelenski potpisali istorijski sporazum

    Američki predsjednik Džozef Bajden i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas su u ime svojih zemalja potpisali istorijski sporazum na samitu G7, koji se održava danas i sutra u Italiji.

    Radi se o bilateralnom istorijskom sporazumu koji je potpisan na čak 10 godina.

    Ukrajina je od početka ruske invazije do danas potpisala 15 bilateralnih bezbjednosnih sporazuma s nizom zemalja – od Ujedinjenog Kraljevstva preko Francuske i Njemačke do Italije.

    Ono što je zanimljivo u vezi danas potpisanog sporazuma s SAD je da ne zahtijeva odobrenje Kongresa, a potencijalna buduća administracija Donalda Trumpa mogla bi ga poništiti, prenosi Index.

    Bajden je ranije rekao da bi garancije za Ukrajinu bile jednake onima za Izrael, pokrivajući finansijsku i vojnu pomoć, kao i mogućnost zajedničke proizvodnje oružja.

    Bajden i Zelenski su nakon potpisivanja istorijskog sporazuma održali zajedničku press konferenciju.

    “Ovo je dokument bez presedana. Danas je zaista istorijski dan”, rekao je Zelenski.

    Uvjeren je da će “najsnažniji sporazum” očuvati ljudske živote i da sadrži odredbe za “korake za održivi mir” nakon završetka rata.

    “Rusija je prava globalna prijetnja”, naglasio je.

    Pohvalio je hrabrost američkih građana i ukrajinskih vojnika koji su omogućili dogovor.

    Zahvalio je Americi na kontinuiranoj podršci njegovoj zemlji.

    Rekao je da je “ponosan na ukrajinski narod i ono što su uspjeli učiniti tokom rata”. Naglasio je da sporazum uključuje borbene avione F-16 i drugo oružje koje Ukrajina već dugo traži.

    “Dugo smo radili na tome”, napomenuo je. Najavio je da će Ukrajina uskoro dobiti “eskadrile” mlaznjaka. Ukrajina je mjesecima tražila avione F-16, a dosad su se Danska, Nizozemska, Norveška i Belgija obvezale poslati ih u tu zemlju.

    Zelenski tvrdi da sporazum sadrži ključnu komponentu koju je Ukrajina dugo tražila.

    “Naš bezbjednosni sporazum je most ka članstvu Ukrajine u NATO-u”, kazao je.

    Zelenski ne skriva zadovoljstvo što su američki zvaničnici odlučili da će zaplijenjenu finansijsku imovinu upotrijebiti za finansiranje ratnih napora u Ukrajini.

    “Ruska imovina treba se koristiti za zaštitu ukrajinskih života”, poručio je.

    Bajden je poručio da će sporazum omogućiti dvjema zemljama da prošire razmjenu obavještajnih podataka, nastave s obukom ukrajinskih trupa i ulažu u industrijsku bazu Ukrajine kako bi Kijev samostalno mogao proizvoditi streljivo.

    Američki predsjednik je uvjeren da će sporazum učiniti Ukrajinu “jakom, održivom i otpornom”.

    Potvrdio je da” Amerika pojačava pritisak na Rusiju”.

    Dodao je da je američko ministarstvo finansija jasno dalo do znanja da će svaka banka u svijetu koja posluje sa sankcionisanim ruskim bankama i sama biti sankcionisana.

    Objasnio je da ruski predsjednik Vladimir Putin zavisi od prihoda od energetskih projekata, što bi trebalo biti poremećeno uvođenjem novih sankcija.

    “Putin nas neće podijeliti, a mi ćemo biti uz Ukrajinu dok oni ne pobijede u ovom ratu”, rekao je Biden.

    Bilateralni sporazumi Ukrajine s moćnim zemljama Zapada smatraju se privremenim rješenjem, odnosno svojevrsnom “zamjenom” ulasku Ukrajine u punopravno članstvo NATO-a. Ali jasno je da takvi sporazumi nemaju ni blizu istu snagu kao članstvo u NATO-u.

    Šta sporazum uključuje, a šta ne?
    Kao i kod drugih bilateralnih sporazuma, sporazum sa SAD neće zahtijevati da Amerika vojno stane u obranu Ukrajine. Ali, sporazum bi Ukrajini mogao olakšati ulazak u mirovne pregovore s Rusijom, budući da bi Kijev imao određene garancije o pomoći koju bi dobio u slučaju daljnjeg ruskog napada.

    Ukrajina ima gorko iskustvo s takvim sporazumima. Potpisnici Budimpeštanskog sporazuma iz 1994., koji je pozivao na poštivanje nezavisnosti i suvereniteta zemalja, nisu stali u obranu Ukrajine kada je Rusija anektirala Krim 2014. godine.

    Bilateralni sigurnosni sporazumi navode da će se u slučaju budućeg ruskog napada na Ukrajinu “strane konsultovati u roku od 24 sata da bi odredile mjere za suzbijanje i odvraćanje od agresije”.

    Formulacija “budući napad” u sporazumu nije posebno definisana.

    Komentarišući sporazum, Bajdenov savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džejk Salivan je rekao kako je “potpisivanjem ovog sporazuma Rusiji poslat signal naše odlučnosti”.

    “Potpisivanjem ovoga takođe ćemo Rusiji poslati signal naše odlučnosti. Ako Vladimir Putin misli da može nadživjeti koaliciju koja podržava Ukrajinu, vara se. On jednostavno ne može toliko čekati, a ovaj će sporazum pokazuje našu odlučnost i kontinuiranu predanost”, rekao je Salivan.

    “Ovim sporazumom takođe obezbjeđujemo obaveze Ukrajine o reformama i nadzoru krajnje upotrebe oružja koje isporučujemo”, pojasnio je Bajdenov savjetnik.

    Salivan je naglasio da je Ukrajina dala korisne lekcije američkoj vojsci, uključujući one o korištenju dronova u ratu.

    Dodao je da će “SAD imati koristi od uvida i iskustva Ukrajine, njenih inovacija na bojnom polju i lekcija naučenih s fronta”.

    Leo Litra, gostujući saradnik u Europskom savjetu za spoljne odnose, rekao je da je važno biti jasan u pogledu ograničenja i svrhe bezbjednosnih garancija.

    “Sporazumi o bezbjednosnoj saradnji osmišljeni su da bi podršku Ukrajini učinili predvidljivom i mjerljivom, ali nisu ni blizu pružanju instrumenata koji bi mogli zamijeniti NATO-ov članak 5 o kolektivnoj odbrani”, rekao je Litra.

    Odnosi između Bajdena i Zelenskog se već neko vrijeme popravljaju.

    Bajden se izvinio Zelenskom zbog kašnjenja u obezbjeđivanju novca za Ukrajinu preko Kongresa, a Kijev je zadovoljan i jer je konačno dobio dozvolu za gađanje vojnih mete unutar Rusije, naročito one odgovorne za napade na Harkovsku oblast. Inače, ovo je bio prvi susret dvojice lidera od decembra.

    Šta se dogodilo ranije danas?
    Inače, vođe zemalja članica skupine G7, koja okuplja najveće svjetske ekonomije, pristali su danas na dogovor o pružanju 50 milijardi dolara vrijednih zajmova Ukrajini korištenjem kamata prikupljenih od zamrznute ruske imovine nakon što je Moskva započela bojnu operaciju 2022.

    Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova odgovorila je da su pokušaji Zapada da uzme prihod od zamrznute ruske imovine kriminalni i da bi doveli do odgovora Moskve koji bi bio vrlo bolan za Evropsku uniju.

  • Evo šta je u planu da se gradi na prostoru stare autobuske u Banjaluci

    Evo šta je u planu da se gradi na prostoru stare autobuske u Banjaluci

    U centru Banjaluke, na parceli koja je nekada pripadala staroj autobuskoj stanici, a danas je parking u vlasništvu Sladomira Đurića, generalnog direktora “Autoprevoza”, mogla bi da nikne nova višespratnica.

    Ovu informaciju, o kojoj se spekulisalo godinama, potvrdio je za “Nezavisne novine” i sam Sladomir Đurić, koji nam je u razgovoru otkrio i više planova, a isto je ubrzo potvrdio i sam gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, obrazlažući da će to biti predviđeno novim Regulacionim planom.

    A Regulacioni plan koji trenutno važi na ovom lokalitetu datira iz 2002. godine. Njime je, podsjeća Đurić, bila planirana izgradnja stambenog objekta, a ne parkinga.

    Ali, kao što je poznato, lokacija stare autobuske stanice bila je predmet spora između grada Banjaluka i “Autoprevoza”, koji je trajao dvije decenije, a sve je završeno u korist “Autoprevoza” 2023. godine, koji je osim parkinga preuzeo i okolne parcele.

    Upravo Đurić je tada rekao da će parcele vjerovatno ostati parking, što je i urađeno, a parking je djelimično modernizovan i sada se koristi.

    Đurić priznaje da njegovi planovi o ovoj lokaciji zavise upravo od novog Regulacionog plana. U igri su, kako je potvrdio za “Nezavisne novine”, tri opcije…

    “Ako bude išla bilo kakva zgrada tu, onda će se parking praviti na dva nivoa ispod zemlje. Ako ne bude ta opcija, onda je jedna od opcija da se tu gradi takođe parking, ali na više etaža. Treća opcija je da to ostane ovako kako jeste. Sve opcije su u igri. Možda ćemo do kraja ljeta imati nešto konkretnije”, poručio je Đurić.

    Vlasnik “Autoprevoza” podsjeća i da je Regulacioni plan za ove parcele već jednom je bio promijenjen, i to u mandatu Igora Radojičića, a njime nije bilo predviđeno da se na mjestu postojećeg parkinga gradi bilo kakav stambeno-poslovni objekat.

    “Radojičić, kada je vidio da grad gubi spor protiv ‘Autoprevoza’, odlučio je da promijeni Regulacioni plan i to je bilo jedino što je tada mogao da uradi. Tada je umjesto objekta koji je tu bio predviđen da se gradi, predvidio da se tu pravi neki spomenik i park. A onda je prije dvije godine Ustavni sud ukinuo taj plan koji se odnosio na centar Banjaluke, između ostalog i na toj lokaciji, pa je na snazi ostao stari Regulacioni plan, i opet opcija da se tu gradi objekat”, pojašnjava Đurić, koji nam je otkrio i šta bi, po njegovom mišljenju, bilo najbolje rješenje za postojeći parking.

    “Mislim da bi najbolje bilo da se tu uradi parking na dva nivoa ispod zemlje, i gore da se uradi stambeno-poslovni objekat, jer bi se tako dobio najveći broj parking-mjesta, ali i dobar objekat iznad”, kazao je Đurić.

    Ističe da nisu tačne spekulacije da se došlo na ideju građenja zgrade jer postojeći parking nije ispunio finansijska očekivanja.

    “Možda ljudi imaju takav utisak da parking u centru grada nije put, ali on u stvari i treba da služi onima koji dolaze u centar da znaju da tamo imaju mjesta. Parking je uvijek popunjen bar 50 odsto, tako da njegovo postojanje ima smisla”, naveo je Đurić.

    Da na mjestu aktuelnog “Autoprevozovog” parkinga niču stambeni objekti potvrdio je i Draško Stanivuković, prvi čovjek grada Banjaluka.

    “Na ‘Autoprevozovom’ parkingu, zemljištu koje nam je oteto, postojećim Regulacionim planom je predviđena zgrada od početka do kraja parkinga. Ono što predviđa izmjena Regulacionog plana jeste da zgrada bude izgrađena na početku i kraju parkinga, a da na sredini bude plato, zelenilo i podzemna garaža. Banjaluka tom izmjenom dobija bolje i ljepše mjesto”, rekao je Stanivuković.