Autor: INFO

  • Skok radikalne desnice u Francuskoj izazvao haos na berzi, stranka Marine Le Pen “povukla” obećanja

    Skok radikalne desnice u Francuskoj izazvao haos na berzi, stranka Marine Le Pen “povukla” obećanja

    Berza u Francuskoj je imala značajan pad, a eksperti kažu da je glavni razlog odličan rezultat ekstremne desnice koju predstavlja stranka Nacionalni skup, koju predvodi Marine Le Pen.
    Pobjeda Nacionalnog skupa na izborima za Evropski parlament, zajedno s najavom prijevremenih izbora gdje se ekstremnoj desnici daju odlične šanse za pobjedu, izazvala je negativnu reakciju na berzama.

    Glavni razlog, prema analizama u Francuskoj, je predizborna platforma Nacionalnog skupa, koji je najavio uvođenje tarifa za vanjsku trgovinu, kao i povećanje javne potrošnje.

    To je posebno kritično za Francusku, državu koja već ima ogromne probleme s pretjeranom javnom potrošnjom.

    Jordan Bardella, formalni lider Nacionalnog skupa, prepoznao je da bi implementacija programa njegove stranke uzrokovala nestabilnost, pa je najavio da će neke dijelove “sačuvati za kasnije”.

    Među programima koji neće odmah krenuti u realizaciju je reforma penzionog sistema, odnosno spuštanje granice na 60 godina za određene kategorije radnika. Dužnosnici ove stranke najavili su da bi se ovaj program, između ostalih, mogao raspravljati 2026. godine.

    Ipak, neki programi, poput smanjenja PDV-a na gorivo, plin i struju, bi trebali biti fokus ekonomskog programa Nacionalnog skupa.

  • (Ne)moguća misija CIK-a, konkursom traže 12.000 ljudi

    (Ne)moguća misija CIK-a, konkursom traže 12.000 ljudi

    Centralna izborna komisija BiH raspisala je konkurs za imenovanje oko 12.000 predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora, što će, kako kažu dugogodišnji učesnici izbornog procesa, biti jako teško, gotovo nemoguće bez pomoći lokalnih izbornih komisija.

    “To će na kraju pasti na nas da radimo, jer mi ćemo sprovoditi i obuke tih predsjednika i zamjenika predsjednika, kad kažem mi, mislim na članove lokalnih izbornih komisija jer su se skoro sve prijavile da rade taj posao. Jako teško će CIK naći toliki broj ljudi, oni će raditi testiranje i izbor, ali vjerovatno će to biti prebačeno na nas kao lokalne komisije”, rekao je Željko Škondrić, predsjednik Gradske izborne komisije Prijedor.

    Inače, na prethodnim izborima sve članove biračkih odbora, pa i predsjednike i zamjenike predsjednika, birale su lokalne izborne komisije, a na osnovu žrebanja među političkih partijama koje su bile prijavljene za izbore. Sada, nakon što je Kristijan Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH, predsjednik i zamjenik predsjednika ne smiju biti stranačke ličnosti, i nadležnost za njihov izbor dodijeljena je Centralnoj izbornoj komisiji. Kako bi motivisali građane da se prijave, CIK je značajno povećao i naknade predsjednicima i zamjenicima predsjednika i to na 400, odnosno 200 KM, što je mnogo više nego što su imali ne prošlim izborima.

    “Mi smo već ranije po lokalnim komisijama i glasačkim mjestima iskristalisali broj ljudi koji mogu da budu predsjednici i zamjenici predsjednika. Biće teško naći toliki broj ljudi, a i ako se pronađu, pitanje je njihovih kvaliteta”, kazao je Škondrić.

    Kada je riječ o samom konkursu, iz CIK-a je saopšteno da on ostaje otvoren osam dana od dana objavljivanja. Prijave za konkurs sa dokazima o ispunjavanju uslova kandidati dostavljaju Centralnoj izbornoj komisiji putem portala e-izbori i aplikacije “Prijava za rad u biračkim odborima”, koji se nalaze na internet stranici Centralne izborne komisije BiH.

    Kako se navodi u saopštenju CIK-a, kandidat za predsjednika i zamjenika ne smije biti član političke partije, niti obavljati dužnost u organima političke stranke, udruženja ili fondacije organizaciono ili finansijski povezanim s političkom strankom, niti smije biti uključen u bilo kakve aktivnosti političke stranke i mora biti u mogućnosti da obavlja svoje dužnosti na politički nepristrasan način.

    “Teško će Centralna izborna komisija BiH izabrati toliki broj ljudi i to je veća politizacija procesa nego što je do sada bilo. CIK preuzima imenovanja pod pretpostavkom da oni budu nezavisni, ali je pitanje gdje naći toliki broj ljudi koji su spremni da rade, a koji nisu članovi partija itd. Na kraju, postavlja se pitanje kakav će biti kvalitet svih tih ljudi”, rekao je Aleksandar Radeta, član Republičke izborne komisije u ostavci i bivši predsjednik  Gradske izborne komisije Banjaluka.

    Nadležnost CIK-u u vezi s pitanjem izbora predsjednika i zamjenika predsjednika data je iz razloga što su birački odbori, koje imenuju lokalne izborne komisije, a članove delegiraju političke partije, ocijenjeni kao najslabija karika u kompletnom izbornom procesu. Još jedna od novina kada je riječ o članovima biračkih odbora je i ta što u njih mogu biti imenovani samo članovi partija koje imaju svoje odbornike po lokalnim zajednicama. Do sada, članovi biračkih odbora mogli su biti i oni čije su partije samo ovjerene za učešće na izborima. Ta novina, o čemu su “Nezavisne” ranije pisale, najviše će koštati SDS, koji kao Srpska demokratska stranka – Volja naroda neće moći delegirati članove biračkih odbora. Njima je, podsjećanja radi, Centralna izborna komisija BiH odbila učešće na lokalnim izborima i to iz razloga što nisu mogli otvoriti račun za finansiranje kampanje, a zbog sankcija koje su im  SAD uvele još 2004. godine.

  • Većina kriptovaluta u padu

    Većina kriptovaluta u padu

    ​Većina kripto valuta je u padu, a bitkoin je juče u 15.00 časova na najvećoj svjetskoj berzi kripto valuta Bajnens pao za 2.33 odsto na 62.668,37 evra.

    Ukupan obim trgovine bitkoinima u posljednja 24 sata je bio 33.62 milijarde evra, što je više u odnosu na jučerašnji promet.

    Indeks straha i pohlepe (Fear and Greed Index) vezan za bitkoin se danas nalazi na nivou 70 u kategoriji “pohlepa”, a to znači da su investitori uprkos trenutnom padu i dalje optimisti povodom daljeg rasta bitkoina.

    Vrijednost itirijuma (ETH) je pala za 3.82 odsto na 3.237,30 evra, a vrijednost bajnens koina (BNB) za 3.25 odsto na 561,65 evra.

    Kripto valuta solana (SOL) je danas pala za 6.04 odsto na 139,11 evra, a avalanš (AVAX) za 4.67 odsto na 29,51 evra.

    Danas se najviše trguje bitkoinom, itirijumom i solanom.

    Najveći rast danas trenutno bilježe kripto valute GFT, BAKE i ELF, prenosi “Telegraf”.

  • Gorivo jeftinije za 0,25 KM, najpovoljnije u regionu

    Gorivo jeftinije za 0,25 KM, najpovoljnije u regionu

    Cijene goriva unazad mjesec i po dana na pumpama u BiH su u padu do 0,25 KM po litru, ističu naši sagovornici iz ove oblasti i dodaju da su sadašnje cijene najniže u regionu.

    Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Almir Bečarević, bh. stručnjak za energetiku, od početka maja pa do polovine šestog mjeseca cijene naftnih derivata na pumpama niže su od 0,1 do 0,25 KM, zavisno od vrste goriva.

    “Cijene goriva u BiH su dosta niže nego u zemljama regiona, tako da dizel na nekim pumpama košta 2,4 KM, što je zaista korektna cijena”, kazao je Bečarević

    Prema njegovim riječima, sadašnje cijene su u skladu sa onim šta se dešava na svjetskom tržištu.

    “Cijena barela je sada od 80 do 82 dolara, tako da cijene na bh. pumpama realno prate svjetsko tržište”, pojasnio je Bečarević.

    Kako je rekao, što se tiče predviđanja za naredni period, niko ne može dati tačnu prognozu šta će se dešavati.

    “Mada proizvođači nafte žele da cijena barela bude preko 90 dolara, vidjećemo kako će oni reagovati. Oni su čak potvrdili svoju odluku o smanjivanju kvota proizvodnje za cijelu 2025. godinu, ali opet ni to nije donijelo povratak cijena na 90 dolara, tako da ćemo vidjeti šta će proizvođači poduzeti u narednom periodu”, ističe Bečarević

    Dorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske, potvrdio je da su cijene goriva dosta niže unazad nepuna dva mjeseca, te da je cijena dizela pala za 0,25 KM po litru.

    “Što se tiče nekog narednog perioda, sigurno je da će pad stati, ali ne možemo da govorimo da li će doći do rasta cijena”, kazao je Savić i istakao da su sadašnje cijene dizela od 2,5 do 2,53 KM, dok benzin košta od 2,6 do 2,63 KM.

    Murisa Marić, direktorica Udruženja potrošača “Don” iz Prijedora, kazala je da, iako su benzinske pumpe BiH spustile cijene goriva, naravno da nikada to ne prati proizvodnja.

    “Bože moj, proizvodnja je iskalkulisala svoje cijene dok su cijene goriva bile znatno više. Nikako ne možemo da dođemo do toga da osnovne životne namirnice dobiju nižu cijenu, iako znamo da je gorivo pokretač svega”, kazala je Marićeva.

    Kako je rekla, ako je cijana goriva niža, to nije razlog da i ostale cijene budu snižene.

    “Uvijek postoji disbalans i čini mi se da će to i dalje postojati sve do onog momenta dok se ne ograniči slobodno formiranje cijena”, kazala je Marićeva.

    Nedeljka Neška Ilijić, izvršna direktorica Udruženje građana “Oaza” Trebinje, istakla je da se cijene goriva mijenjaju stalno te uglavnom više rastu nego što padaju.

    “Iako bi, po nekoj logici, trebalo, kad dođe do pada cijene goriva, da dođe i do nižih cijena osnovnih životnih namirnica, ali ne smatramo da će doći do toga, jer je ranije dolazilo do nižih cijena pa nisu smanjivali ostale cijena”, kazala je Ilijićeva i istakla da je sve to na štetu potrošača.

    Podsjetimo, na svjetskim tržištima cijene nafte pale su i prošle sedmice, treće zaredom, jer se očekuje dalje usporavanje rasta američke ekonomije, dok se kineska ne oporavlja tako brzo kako su se trgovci nadali.

    Na londonskom tržištu cijena barela prošle sedmice pala je 2,5 odsto na 79,62 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,9 odsto na 75,53 dolara,

    Podršku cijenama je sredinom prošle sedmice pružila odluka Evropske centralne banke o sniženju kamatnih stopa, što bi trebalo da pogura rast ekonomije evrozone, a time i potražnje za naftom u tom bloku.

    Uprkos padu tri sedmice zaredom, cijene nafte su od početka godine u plusu. Uglavnom zbog geopolitičkih napetosti na Bliskom istoku, od početka godine cijena nafte na londonskom tržištu porasla je gotovo četiri, a na američkom tržištu oko 5,5 odsto.

    CIJENE GORIVA U REGIONU
    HRVATSKA:

    DIZEL: 2,64 – 3,56 KM

    BENZIN: 2,87 – 3,72 KM

    SRBIJA:

    DIZEL: 3,31 – 3,45 KM

    BENZIN: 3,14 – 3,60 KM

    CRNA GORA:

    DIZEL: 2,76 KM

    BENZIN: 3,01-3,09 KM

    BiH:

    DIZEL: 2,40-2,53 KM

    BENZIN: 2,60-2,63 KM

  • Kako bošnjački političari poštuju srebreničke žrtve?

    Kako bošnjački političari poštuju srebreničke žrtve?

    Osim manipulacije u vezi sa brojem i imenima, bošnjačke žrtve u Srebrenici, postale su i predmet zloupotrebe bošnjačkih političara. I to za ličnu promociju.

    Potvrdio je to video koji prikazuje filmske scene dolaska ministra unutrašnjih poslova Federacije Rame Isaka sa porodicom, u memorijalni centar u Srebrenici, krajem aprila.

    Osim nasmijanih saputnika Rame Isaka, na kraju videa je, iako bi sada želio da nije, i potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković.

    Nakon što je video dobio salvu kritika, i Isak i Duraković, priznali su da nije primjeren mjestu na kojem je nastao.

  • Dodik: Evropska ekonomija se ruši bez ruskih resursa

    Dodik: Evropska ekonomija se ruši bez ruskih resursa

    Evropska ekonomija se ruši bez ruskih resursa, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Šta je Evropa bez ruskih resursa? Danas vidimo odgovor. Nema više jeftinog ruskog gasa ili drugih resursa, a evropska ekonomija se ruši – rekao je Dodik za list DŽerusalem post.

    Dodik je istakao da je u interesu SAD da spriječe saradnju Evrope i Rusije, pošto ta veza stvara ozbiljnu konkurenciju za Ameriku.

    Predsjednik Srpske smatra da je Evropa glavna žrtva trenutnog sukoba u Ukrajini, da zbog toga rapidno gubi svoju važnost i da je predsjednik Rusije Vladimir Putin morao da zaštiti svoj narod.

    Govoreći o Ukrajini, Dodik je podsjetio da je ta zemlja istorijski bila dio Rusije, te da ju je stvorio Sovjetski Savez.

    Dodik je napomenuo da je predsjednik SSSR-a Nikita Hruščev dao Krimsko poluostrvo Kijevu, te da je to tada bio beznačajan potez, s obzirom da je Ukrajina bila dio Sovjetskog Saveza.

    – Rusi nisu predvidjeli da će doći do sukoba sa Ukrajinom. To je bio slučaj do 2014. godine, kada je postalo jasno da su aktuelne druge agende – naveo je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je Putin na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji 2007. godine upozorio da se mora zaustaviti širenje NATO-a i da neće dozvoliti da se to desi na teritorijama odakle se Rusija može napasti projektilima.

    – Zapad je potpuno ignorisao Putinove riječi. Tokom 2014. godine u Ukrajini smo vidjeli uspon ekstremne desnice protiv zakonito i demokratski izabranog predsjednika. Putin je pokušao da spriječi rat i pristao je na Minski sporazum kako bi zaustavio sukobe. Sponzori sporazuma bili su Angela Merkel i Fransoa Oland – napomenuo je Dodik.

    Dodik je istakao da je tada Donbas ostao dio Ukrajine, ali da je dobio veći stepen autonomije.

    – Merkelova je prije godinu dana izjavila da Zapad nikada nije bio ozbiljan u vezi sa Minskim sporazumom, te da je namjera bila da se Ukrajini da više vremena da se pridruži Zapadu. Šta se onda moglo očekivati od Putina? Da pomjeri svoju prijestonicu iza Urala? Zapad sada dozvoljava Ukrajini da koristi zapadne projektile i avione da napada Rusiju – zaključio je Dodi

  • Bećirović hoda po svijetu poput turiste i priča protiv provođenja Dejtona

    Bećirović hoda po svijetu poput turiste i priča protiv provođenja Dejtona

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović koristi svaku priliku gostujući po svijetu da optuži vlasti Republike Srpske kako radi na uništenju BiH i navodnog ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    Naime, Bećirović poslijednih dana boravio je u Briselu i Skoplju odakle je poslao poruke kako je usvojena Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN u Njujorku pokazala da je počinjen genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, te kako vlasti iz RS rade na podrivanju Dejtonskom mirovnog sporazuma u saradnji sa Moskvom.

    – Pod snažnim uticajem Moskve, organi vlasti iz Republike Srpske opasno ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum. Oni selektivno tumače Dejtonski sporazum i podrivaju nezavisnost, suverenitet i državnost Bosne i Hercegovine. Takvom neodgovornom politikom ugrožavaju mir i stabilnost. Posebno treba upozoriti na opasnost politike koja zagovara promjene državnih granica u Jugoistočnoj Evropi – poručio je Bećirović, između ostalog, na Samitu u okviru Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi u Skoplju.

    On je, i na sastanku u Berlinu sa njemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok, komentarisao usvajanje deklaracije na Svesrpskom saboru Srbije i RS i poručio da je to „najteži napad na Dejtonski mirovni sporazum od 1995. godine do danas“.

    Povodom toga reagovala je Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, koja je izjavila da je Bećirović „umislio da može govoriti u ime cijele BiH“.

    Da su pažljivije čitali, a manje mrzili sve što sadrži pridjev srpski vidjeli bi da je u deklaraciji jasno izražena posvećenost suštinskom i dosljednom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma – poručila je Cvijanovićeva.

    Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja kaže da se Bećirović ponaša kao „dijete kada mu oduzmu sladoled“.

    – Ministarstvo spoljni poslova treba da napiše protesnu notu, jer ga uopšte neko negdje prima i s kojim ovlašćenjima. On nije inokosni organ već član kolektivnog organa, Predsjedništva BiH koje utvrđuje spoljnu politiku pa i te posjete određenim prestonicama. Ko njega prima u ličnom kapacitetu i zašto, to je to tih zemalja – kaže Šolaja.

    On navodi da smo imali prilikom tokom diskusije o Rezoluciji o Srebrenici vidjeti da čak i zemlje koje su jako geografski udaljene od BiH dobro poznaju situaciju u BiH, te da ga većina tih zemanja ne bi ni primila u posjetu, jer on ide u države koje su već ranije izjasnile za takvu politiku.

    – Da zaista on predstavlja BiH, prvo Njemačku trebalo bi pitati, ko je to ko je sebi dozvolio da 10 mjeseci koristeći Bećirovića, Lagumdžiju i Konakovića tajno priprema nešto protiv jednog dijela BiH, Republike Srpske i Srebrenice. Bilo bi mu bolje da to kaže, da vidimo onda ko šta radi – navodi Šolaja.

    Ističe da ovako niko ne zna, koga Bećirović predstavlja, jer ga Predsjedništvo BiH sigurno nije ovlastilo da tako prezentuje situaciju u BiH.

    – Da li ga je SDP ovlastio da provodi u svijetu takvu politiku, to bi trebalo da javno znamo zbog svih građana u BiH ili ide okolo kao turista i priča neku svoju priču koja je usklađena na liniji šef Predsjedništva BiH, ministar spoljnih poslova, šef misije pri UN koja potpuno protiv Dejtona – kaže Šolaja.

    to se tiče izjava o angažovanju Rusije, Šolaja navodi da je to isto „kao da pobjegnete od kuće pa se onda žalite na jednog od roditelja“.

    – Rusija je članica Kontakt grupe, jedna od pet zemalja, bez obzira na tadašnju globalnu situaciju i njenu poziciju, bez čije saglasnosti ne bi bilo Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je učestvovala kao takva u Dejtonu. Prema tome, ne znam šta sad hoće i šta je cilj sa takvim izjava. Ako je cilj sad neki novi Dejton, to bez Rusije, Srbije i Republike Srpske ne mogu. Može se bilo šta ostvariti silom, ako baš neko to želi da ima toliku silu, a u nekom međunarodno pravnom smislu to je nemoguće – poručuje Šolaja.

    Dodik traži smjene
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je zbog politike koje provode u svijetu Zlatko Lagumdžija, Elmedin Konaković i Denisa Bećirovića zatražio njihove smjene.

    Kako je istakao, poziv za najavljeni sastanak u Mostaru koji bi trebao da bude održan sljedeće sedmice, nije još uvijek dobio, ali i da nije siguran da li se više išta može i uraditi.

    – Ako hoće dalje da razgovaramo , mora da se utvrdi odgovornost za rušenje Ustava BiH, da se smijeni Lagumdžija i da se smijeni Konaković zato što su prekršili Ustav, a da se otpočne procedura smjene Bećirovića koji je skrivao od organa BiH te aktivnosti koje su proveli u Ujedinjenim nacijama potpuno ilegalno, potpuno tajno. To je minimum. Možda onda da sjednemo i dalje da pričamo o nečemu – rekao je Dodik.

     

  • Američki ambasador komentarisao Svesrpski sabor

    Američki ambasador komentarisao Svesrpski sabor

    Ustav Bosne i Hercegovine ne predviđa mogućnost za entitet da se odvoji od BiH, ili da dođe do mirnog razlaza, ili bilo kojeg drugog termina koji koristi Dodik ili političari u Republici Srpskoj.

    Rekao je to ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Majkl Marfi, koji je bio gost Klix Studija.

    Marfi je govorio je o brojnim aktuelnim temama, uključujući Svesrpski sabor, Južnu interkonekciju, ali i moguće dodatne sankcije za političare u BiH.

    Takođe, Marfi je komentarisao nove najave predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, ističući politiku SAD prema BiH.

    Ustav BiH ne predviđa mogućnost za entitet da se odvoji od BiH, ili da dođe do mirnog razlaza, ili bilo kojeg drugog termina koji koristi Dodik ili političari u Republici Srpskoj. To je neustavno i anti-Dejtonsko djelovanje. Republika Srpska može postojati samo unutar BiH i u kontekstu Dejtonskog ustava. Američka politika prema BiH je jasna već 30 godina. Mi podržavamo teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. Želimo je vidjeti integrisanu u evroatlanske institucije. Javno i privatno smo liderima u BiH rekli da ćemo braniti svoje interese i da ćemo govoriti i djelovati protiv anti-Dejtonskih postupaka. To ste mogli i vidjeti prethodne dvije i po godine, i nastavićemo s tom politikom. Put kojim je krenuo, ili pokušao krenuti, Milorad Dodik, je slijepa ulica. Ne samo za njega, već i za ljude oko njega i stanovnike BiH, uključujući građane Republike Srpske. Put za budućnost je u Evropskoj uniji i on se treba otvoriti građanima BiH – rekao je Marfi.

    Marfi je naveo i da će SAD braniti svoje interese u BiH koristeći “alate koje imaju u svom vlasništvu”, te uz pomoć Evropske unije i Kristijana Šmita, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika. Još je dodao kako je SAD javno navela zabrinutost zbog bezbjednosne situacije u BiH, citirajući izvještaj obavještajnih službi koji je objavljen prethodne godine, te da je eksplicitno navedeno da je najveća prijetnja bezbjednosti i stabilnosti politika koju vodi Dodik.

    Marfi je dalje komentarisao nedavno održani Svesrpski sabor, rekavši kako su neki stavovi koje je iznijela Ambasada SAD “loše interpretirani”.

    – SAD podržava Dejtonski sporazum i Ustav BiH, koji u sebi sadrži odredbu o “specijalnim vezama” između Republike Srpske i Srbije. Postoji i dokument kojeg je ratifikovala Parlamentarna skupština BiH 2006. godine, koji dopušta određenu saradnju Republike Srpske i Srbije po raznim pitanjima. Niko nema problem s tim što su se ljudi okupili ili imali razgovore, već s onim što je rečeno na takvim događajima. U tom kontekstu smo zabrinuti s nekim stvarima, vezanim konkretno za BiH – rekao je Marfi.

    Marfi kaže da su u saopštenju govorili o određenim stvarima u Deklaraciji koje se mogu opisati kao “dezinformacije”, kao što je koncept “originalnog Dejtona”, te da je implicirano da je Republika Srpska država, što oni smatraju da nije tačno.

    O prebacivanju nadležnosti
    Marfi je dalje citirao Ustav BiH, odnosno ključne odredbe za koje je rekao da ih Dodik nikada ne citira, a koji su u suprotnosti s onim što on govori. Ambasador SAD u BiH je konrektno istakao da se nadležnosti apsolutno mogu prebaciti s nivoa entiteta na državu, te čak naveo da je SNSD, stranka koju Dodik predvodi, učestvovala i podržavala odluke u ovom kontekstu.

    – On ne priča o ovim odredbama jer je riječ o legalnim činjenicama koje ne odgovaraju njegovim dezinformacijama o istoriji BiH u prethodnih 30 godina. U kreaciji bilo koje od državnih institucija koje su uspostavljene nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma u Parlamentarnoj skupštini BiH učestvovao je i SNSD. Možda je nesrećan s odlukom koja je tada napravljena, ali jedini pravi način da to promijeni je kroz politički diskurs. Ako ne može nagovoriti svoje partnere u vlasti da se ‘vrate kroz vrijeme’, neće dobiti ono što želi. Njegov pokušaj da širi legalne dezinformacije je opasan i neodgovoran. To smo vidjeli u Deklaraciji Svesrpskog sabora i zato smo izdali saopštenje i podigli glas – rekao je Marfi.

    Na njihovo saopštenje je ubrzo odgovorio predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, koji je Marfija pozvao da mu “pokaže gdje u Dejtonskom sporazumu piše da imovina pripada državi”. Ambasador SAD kaže da “nije zainteresovan za javne rasprave sa zvaničnicima koji ne dolaze iz BiH”. Naglasio je, citirajući dijelom i izlaganje Džejmsa O'Brajena, da je u više navrata objašnjeno po kojem osnovu imovina pripada državi, a ne entitetima, te da “nije njegov posao” da to pojašnjava bilo kome.

    O odnosu sa EU
    Marfi je komentarisao i tvrdnje koje se često pojavljuju u javnosti da SAD i EU imaju različite pristupe dešavanjima u BiH, rekavši kako su EU i SAD partneri širom svijeta i da u BiH imaju iste strateške ciljeve.

    – Da li imamo taktičke razlike i neslaganja? Naravno da imamo, ali to ne mijenja našu neraskidivu vezu i partnerstvo. Zadovoljni smo kada vidimo neke zemlje iz Evrope, poput Velike Britanije i Njemačke, koje jasno kažu i kritikuju kada se neki zvaničnik ponaša antidejtonski, neustavno ili se bavi korupcijom. Mi to pozdravljamo i ohrabrujemo ih da to i dalje rade, kao što mi to radimo kroz sankcije i druge alate. Oni imaju svoje alate koje bi trebali da koriste – rekao je Marfi.

    Marfi je naglasio da je za napredak BiH potreban razgovor lidera, teške odluke, kompromis i koncenzus, te lideri koji će imati odgovornost da to urade. Ono što međunarodna zajednica treba da uradi, stava je Marfi, jeste da ih drži odgovornim za ove procese prema standardima koji su opšteprihvaćeni.

    Marfi je dalje komentarisao navode medija iz BiH o potencijalnom sukobu američke i EU delegacije u BiH, vezano za budućnost kabineta Šmita. Američki ambasador je jasno negirao bilo kakav sukob, te naveo da je SAD stava da još nije vrijeme da se ukine OHR. Naglasio je da SAD apsolutno podržava ostanak OHR u BiH, te da podržavaju korištenje Bonskih ovlasti, kada “visoki predstavnik smatra da je to potrebno”.

    O Rezoluciji o Srebrenici
    Govoreći o usvojenoj Rezoluciji o Srebrenici, Marfi je nazvao negiranje genocida “za svaku osudu”, citirajući presude međunarodnih sudova i “planinu forenzičkih i drugih dokaza” koji jasno govore šta se desilo u Srebrenici u julu 1995. godine. Stava je da pomirenje dolazi od “prihvatanja i učenja istine” o događajima koji uključuju i genocid u Srebrenici.

    Naglasio se i da se u rezoluciji nigdje ne spominje Srbija, Republika Srpska ili srpski narod, te da nije cilj rezolucije bila “kolektivna odgovornost”.

    – Kada ljudi govore da se to spominje, ne postoji drugi termin koji se može iskoristiti, jednostavno – oni lažu. Lažu ljudima koje predstavljaju, što je nevjerovatno neodgovorno. Moja vlada je ponosno sponozorisala rezoluciju i činjenica da danas imamo tu količinu negiranja genocida potcrtava zašto je ona bila potrebna – rekao je Marfi.

    O radu vlasti
    Ambasador SAD u BiH je dalje komentarisao vlasti na državnom i federalnom nivou.

    – Državna koalicija je dijelom odgovorna za progres napravljen na evropskom putu BiH, odnosno u dobijanju kandidatskog statusa i zelenog svjetla za otvaranje pregovora. Bilo je nekih kompromisa i to je pozitivno. Ja smatram da je važno prepoznati razlike između ove i prethodne vlade, a to je Trojka. Stranke u ovoj koaliciji su napravili pametne kompromise i nisu napravili loše kompromise. Međutim, brojni izazovi čekaju ovu vlast na EU putu, a najveći od njih je retorika Milorada Dodika. To nije promijenila odluka o otvaranju pregovora. Sama odluka koju je napravila EU je dijelom geopolitička, ali i dijelom poruka građanima BiH da, bez obzira na probleme s političkim liderima, je njima mjesto u EU – rekao je Marfi.

    Komentar o federalnoj vladi Marfi je počeo pohvalama vezanim za formiranje i rad vlasti, nešto što nije viđeno u prethodnom periodu. Ipak, Marfi smatra da to sve može ići puno brže, a posebno je izdvojio dva sektora.

    – Kada idem i razgovaram s građanima Federacije BiH, oni žele da to sve ide brže i da budu više fokusirani na poboljšanje njihovih života, imajući u vidu da su političari izabrani da ih predstavljaju – rekao je Marfi.

    Marfi ističe da se SAD s građanima FBiH u potpunosti slažu i, kaže, da bi izdvojio dva segmenta gdje apsolutno može ići puno bolje – ekonomija i vladavina prava.

    – Što se tiče ekonomije, i to vas neće iznenaditi, fokus je Južna interkonekcija. To se jednostavno mora završiti. Takođe, treba i reformisati javne kompanije. Javna tajna je da se u njima odvija dosta korupcije, da su patronati i da ne rade svoj posao. Možda treba početi s aerodromom u Sarajevu. Staviti ga pod koncesiju bi sigurno poboljšalo njegove rezultate. Ima dobru godinu, ali može biti i bolji. Cilj političara u BiH treba biti da maksimiziraju ekonomske rezultate za svoje stanovnike. Vlada bi se trebala digitalizovati, jer će tako biti transparentnija, efikasnija i jeftinija. To trebaju firme, ali trebaju i građani. Posljednji korak je fiskalna reforma. Vlasti trebaju uraditi značajne korake kako bi smanjile troškove poslovanja u BiH. To će kreirati više poslova i generisati investicije – rekao je Marfi.

    U sektoru vladavine prava, kaže Marfi, najbitniji je zakon o sukobu interesa. Marfi dodaje da nema opravdanja da federalne vlasti ne usvoje moderan zakon o sukobu interesa, koji je “zakočen” već godinama, te da je to osnovni antikorupcijski alat i Federacija BiH to mora uraditi. Takođe, Marfi smatra da je potreban zakon o zaštiti zviždača, kako bi ljudi imali bezbjednost da prijave kada vide da nešto nije u redu. Marfi dodaje da je prije 10 godina usvojen zakon o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala u FBiH, ali još nije implementiran u potpunosti, te da se to mora uraditi brže.

    Južna interkonekcija
    Američka ambasada je i u prethodnom periodu govorila o projektu Južne interkonekcije, a posebno je kritikovala lidera HDZ, Dragana Čovića. Marfi je još jednom ponovio stav vezan za projekat, ali i za Čovića.

    – Najbitnije pitanje je koliko će građani FBiH, bilo da su u Mostaru ili Sarajevu, trpiti ovu blokadu, koja ih sprečava da se oslobode ucjene Rusije po pitanju energije. Pored toga, blokada sprečava kreaciju poslova, ne samo vezanih konkretno za projekat interkonekcije, već i za brojne firme kojima bi se otvorile dodatne prilike kada bi se projekat završio. Naša poruka liderima vlasti u FBiH je uvijek bila ista – morate pod hitno usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji, kao što je to uradio Predstavnički dom Parlamenta FBiH u decembru 2021. godine, kako bi otvorili ovu priliku – rekao je Marfi.

    Marfi dodaje da za to postoji vremensko ograničenje, koje ne postavlja on ili SAD, nego globalno društvo koje će se odvojiti od finansiranja projekata u sektorima plina.

    – To vrijeme dolazi, a ako prilika nestane, neće se ponovo pojaviti. Ako se to desi i ako ljudi u Hercegovini ostanu bez ove šanse, jedina osoba koja će za to biti kriva je Dragan Čović – rekao je Marfi.

    Američki ambasador je pojasnio i zbog čega je Ambasada SAD reagovala na istup ministra unutrašnjih poslova FBiH, Rame Isaka, koji je nakon akcije “Black Tie 2”, gdje je uhapšen v. d. direktor Federalne uprave policije, Vahidin Munjić, svečano dočekao osobe privedene u ovoj akciji. Naime, rekao je da su posebno osjetljive stvari vezane za rad u pravosuđu, bilo da je riječ o tužiocima, policajcima ili sudijama, te da tu postoji posebna odgovornost.

    – Kada ste pod istragom za kriminal, trebali bi biti suspendovani. Naravno, svako ima priliku da se odbrani na sudu i svako je nevin dok se ne dokaže suprotno, ali ako ste osumnjičeni da ste iznevjerili povjerenje koju je vama javnost dala, trebate se skloniti. Ako očistite svoje ime, odlično za vas, ako to ne uradite, idete u zatvor – rekao je Marfi.

    Marfi smatra da fokus treba biti na istrazi, te da se odgovorne osobe trebaju kazniti.

    – Problem kojeg su nama navodili jeste da ne postoji pravilo o suspendovanju osoba koje se nalaze na vrhu ovih struktura, a koje se nalaze pod istragama. Ja sam jasno rekao – napravite ga. To je ustaljena praksa u demokratijama kao što je SAD ili države EU. Ne možete ostati na takvom poslu ako ste optuženi ili osumnjičeni za ovu vrstu kriminala. Bili smo jako zabrinuti zbog ponašanja ministra unutrašnjih poslova FBiH. On nije bio optužen ili osumnjičen, ali ne treba slaviti povratak osumnjičenih osoba. Za mene to predstavlja elementarno nepoznavanje onoga šta je vaša uloga i odgovornost na takvom mjestu. To je trebao biti tužan dan, kada se nešto ovakvo desi, a fokus treba biti na punoj istrazi i, ako se ispostavi da su krivi, kažnjavanju odgovornih osoba – rekao je Marfi.

    O Elmedinu Konakoviću
    Marfi je zatim potvrdio i da su potezi ministra spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH, Elmedina Konakovića, takođe, neprimjereni, odgovarajući na pitanje o tome kako je on koristio prostorije resora kojeg predstavlja za press konferencije o akciji “Black Tie 2”.

    – Ako ste politički lider u ovoj zemlji, neodgovorno je urušavati pravosudne institucije. Komentari Konakovića o pravosuđu ne pomažu, a fokus treba biti na poboljšanju sistema, bilo da su u pitanju potrebni resursi ili ojačavanje zakona – rekao je Marfi.

    Dalje je Marfi naveo da vlasti u BiH svoju energiju trebaju fokusirati na usvajanje ključnih zakona o VSTS i Sudu BiH, a ne “ljutiti se na institucije koje rade svoj posao”.

    Marfi se još jednom osvrnuo na Dragana Čovića, ali nije rekao da li će se lider HDZ naći na američkoj “crnoj listi”.

    – Nisam u poziciji da kažem da li ćemo ili kada ćemo dodati nekoga na listu sankcija. Mogu vam reći da smo jasno rekli da smo spremni koristiti sve alate koje imamo za sankcionisanje anti-Dejtonskog, neustavnog i koruptivnog ponašanja zvaničnika u BiH. Ana Moris (asistent sekretara ministra finansija SAD) je bila jasna kada je bila u posjeti BiH prethodne godine, rekavši da će SAD i dalje nastaviti koristiti alat sankcija i da se to može očekivati u narednom periodu – rekao je Marfi.

    Na pitanje o SDS, stranci koja se od 2004. godine nalazi pod sankcijama SAD i kojoj je ugašen bankovni račun čime je efektivno sprečena da se prijavi na predstojeće lokalne izbore, Marfi navodi da ova partija ima puno pravo da se žali na odluku, te da se “djelimično slaže” da se originalni razlog stavljana na listu, navodna pomoć osumnjičenim za ratne zločine, više ne odnosi na ovu stranku. Ipak, naglašava da SDS nikada formalno nije tražio uklanjanje s liste sankcija, te da je to njihova odgovornost, a ne SAD.

    “Mi čuvamo svoje interese i pomažemo građanima”
    U komentaru o brojnim teorijama vezanim za Ambasadu SAD i navodnu “saradnju” sa zvaničnicima u BiH, Marfi izričito odbija ove kvalifikacije.

    – Priča se stalno da radimo s Dodikom, s Čovićem, s Izetbegovićem, ali je to sve apsurdno. Mi nikome ne pokušavamo pomoći, niti jednom političaru ili stranci. Mi samo čuvamo svoje interese i pomažemo građanima BiH, a naši interesi su jasni – teritorijalni integritet, suverenitet i multietnička priroda BiH. Želimo vidjeti efikasnu i odgovornu vlast na svim nivoima, koja radi u korist građana, te želimo vidjeti BiH u evroatlanskim organizacijama. To kažu instrukcije koje je meni dao predsjednik SAD i na to se fokusira Ambasada SAD u BiH. Sve drugo, tajni dogovori i teorije, to jednostavno nije tačno – rekao je Marfi.

    Marfi je komentarisao i imenovanje Marina Vukoje u Ustavni sud BiH. Marfi je rekao da je Ustavni sud donosi dobre odluke u skladu sa svojim nadležnostima i kompetencijama, ali da ne treba prejudicirati i govoriti da će se desiti nešto što niko u suštini ne može garantovati da će se desiti. Dodao je da “samouvjereno smatra” da će Ustavni sud i dalje biti glavna odbrana Ustava BiH i u narednom periodu, piše Klix.

    Na kraju razgovora, Marfi je rekao kako Dodiku očigledno smeta jasan stav Ambasade SAD o dešavanjima u BiH, ali da “ako mu se to ne sviđa, da prestane raditi protiv Ustava BiH”. Na pitanje o potencijalnim greškama koje je napravio tokom svog mandata u BiH, Marfi je naglasio da “svako pravi greške”, ali da će svoj sud o onome šta je urađeno, šta se moglo uraditi i šta je moglo biti bolje dati kada mu mandat završi.

  • Vučević: Ne smijemo da zaboravimo heroje sa Košara zaslužne za osujećivanje NATO-a

    Vučević: Ne smijemo da zaboravimo heroje sa Košara zaslužne za osujećivanje NATO-a

    Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da su vojnici, borci i njihove starješine u Vojsci Savezne Republike Јugoslavije (SRЈ) zaslužni za bitke na Košarama i Paštriku kojima je osujećen plan NATO-a za kopnenu agresiju na Srbiju i da se oni nikada ne smiju zaboraviti.

    Vučević je povodom obilježavanja 25. godišnjice od bitke na Košarama na Komemorativnoj akademiji postavio pitanje šta bi bilo sa svima nama da nije bilo tog neprobojnog bedema na Košarama, njih 109, “naša krv i budućnost”.

    – Oni su naša djeca i sinovi, braća, molitvenici, kao da su iz naših kuća otišli da brane Srbiju i danas na nebeskoj straži gledaju šta i kako radimo za Srbiju – rekao je Vučević.

    Istakao je da sjećanje na tu ratnu godinu mora ostati upisano u moralni i duhovni sistem vrijednosti današnjih i budućih generacija, kao i to da su branioci Košara novi Obilići koji su “stupili u odred nebeske Lazareve zastave”.

    – Slobodna Srbija slaviće najzaslužnije za njenu slobodu. Prošlo je vrijeme kada je sramnim odlukama političkih elita bio zaboravljan podvig junaka sa Košara, ali mi ćemo graditi sjećanje na najbolje od nas – naglasio je Vučević.

    Naveo je da primjer junaka sa Košara treba da nam bude putokaz u vrijeme kada se Srbija suočava sa brojnim izazovima, kao i da su Srbin i vojnik skoro pa sinonimi.

    Vučević je dodao da se granice nekada mijenjaju raznim odlukama, ali da postoje one pisane krvlju i kostima junaka – vječne granice.

    – Neka nam je vječna i slobodna majka Srbija – zaključio je Vučević.

    Događaju koji je organizovao Odbor Vlade Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije prisustvovali su i članovi Vlade, presjednica Narodne Skupštine Ana Brnabić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevendić, komandant 53. graničnog bataljona na Košarama pukovnik Duško Šljivančanin, kao i kćerka poginulog majora Vojske SR Јugoslavije Krunoslava Ivankovića, koji je stradao na Košarama 14. aprila 1999. godine, vršeći čin kapetana prve klase vojske Srbije, Sindi Ivanković.

    Pored njih, događaju su prisustvovali pripadnici Voske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i predstavnici Sprske pravoslavne crkve i drugih verskih zajednica.

    Izaslanik predsjednika Srbije i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović položio je ranije danas vijenac na Spomenik herojima sa Košara u Beogradu, povodom 25. godišnjice od te bitke.

    Bitka na Košarama vođena je od 9. aprila do 14. juna 1999. godine u reonu graničnog prelaza Rasa Košares, na granici tadašnje SR Јugoslavije i Albanije. Borba na jugoslovensko-albanskoj granici trajala je 67 dana i odnijela je 109 života.

    Teroristističke snage takozvane OVK, potpomognute regularnom albanskom vojskom i NATO avijacijom napali su pripadnike Vojske Јugoslavije, sa ciljem kopnene invazije na Kosovo i Metohiju i presecanja komunikacije između jedinica VЈ u Đakovici i u Prizrenu.

    Poslije teških borbi, Vojska Јugoslavije je uspjela da porazi napadače i spreči njihov ulazak na teritoriju južne srpske pokrajine.
    Bitka za Košare je zvanično završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Јugoslavije na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama KFOR-a povukla sa Košarama.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • PDP podržava održavanje Svesrpskog sabora, ali smatra da je vlast zloupotrijebila ovaj događaj

    PDP podržava održavanje Svesrpskog sabora, ali smatra da je vlast zloupotrijebila ovaj događaj

    Sjednica Predsjedništva Partije demokratskog progresa održana je danas u Banjaluci. Pored priprema za Lokalne izbore razgovaralo se o aktuelnim političkim temama i jednoglasno izglasano više zaključaka.

    Predsjedništvo PDP je pozdravilo održavanje Svesrpskog sabora, kao izraza jedinstva srpskog naroda sa obje strane Drine. S druge strane, PDP upozorava da je vlast Republike Srpske zloupotrijebila jedan takav događaj, posebno u smislu formiranja zvanične delegacije Narodne skupštine Republike Srpske i opšteg odnosa prema predstavnicima opozicije koji predstavljaju izraz političke volje gotovo polovine građana Republike Srpske.

    Predsjedništvo je konstatovalo da za PDP 9. januar može biti jedino i isključivo Dan Republike Srpske. Taj datum nije samo politička činjenica, nego i demokratski stav 677.771 čovjeka, gotovo svih koji su po tom pitanju izašli na referendum 25. septembra 2016. godine, te očekuje da Narodna skupština Republike Srpske pri usvajanju konačnog teksta deklaracije Svesrpskog sabora iskoristi priliku da se 9. januar još jednom potvrdi isključivo kao Dan Republike Srpske.

    Takođe, Predsjedništvo PDP se izjasnilo da podržava obilježavanje Dana državnosti Republike Srbije, Sretenja, i u Republici Srpskoj, budući da je to Dan državnosti matice srpskoj naroda, te zbog istorijskih činjenica bitnih cjelokupnom srpskom narodu. 15. Februar je jedan od najvažnijih datuma u našoj istoriji, kada se obilježava godišnjica Prvog srpskog ustanka i donošenje Sretenjskog ustava.

    Predsjedništvo PDP je konstatovalo da pripreme za Lokalne izbore teku prema predviđenom planu i rasporedu. PDP će u većini lokalnih zajednica u Republici Srpskoj, te u Brčko distriktu, imati formirane odborničke liste, kao i kandidate za gradonačelnike i načelnike gradova i opština u Banjaluci, Doboju, Kotor Varoši, Novom Gradu, Višegradu i Jezeru, a u najvećem broju gradova i opština će zajednički nastupiti sa tradicionalnim koalicionim partnerima.