Autor: INFO

  • Tajler otkrio da li ima diskusija o povlačenju Bajdena iz kampanje

    Tajler otkrio da li ima diskusija o povlačenju Bajdena iz kampanje

    Nema diksusija o tome da predsjednik SAD DŽozef Bajden obustavi svoju izbornu kampanju nakon reagovanja na loš nastup u prvoj javnoj debati, rekao je portparol njegovog izbornog štaba Majkl Tajler.

    “Nema razgovora o tome. Demokratski birači su nominovali DŽozefa Bajdena. DŽozef Bajden je kandidat”, odgovorio je Tajler na pitanje da li će Bajden razmisliti o povlačenju nakon reagovanja unutar Demokratske stranke.

    Tajler je rekao da će Bajden učestvovati u sljedećoj predsjedničkoj debati 10. septembra, prenosi Srna.

    “Apsolutno” neće biti kadrovskih promjena, rekao je portparol na pitanje da li će biti bilo kakvih prilagođavanja nakon sinoćnje debate Bajdena i republikanskog kandidata Donalda Trampa.

  • Srđan Žunić, osnivač Ujedinjenog naroda Srbije u verbalnoj raspravi sa pripadnikom MUP Republike Srbije tokom protestnog skupa u Loznici

    Srđan Žunić, osnivač Ujedinjenog naroda Srbije u verbalnoj raspravi sa pripadnikom MUP Republike Srbije tokom protestnog skupa u Loznici

    Srđan Žunić iz organizacije “Ujedinjeni narod Srbije” iznio je ozbiljne optužbe na račun Save Manojlovića i policijske zaštite koju ovaj dobija. Žunić tvrdi da policija nepravedno štiti Manojlovića, dok se o njemu priča sve najgore. Sve se dešava tokom protestnog skupa u Loznici, gdje je Srđan Žunić, osnivač “Ujedinjenog naroda Srbije,” ušao u verbalnu raspravu sa pripadnikom MUP-a Republike Srbije.

    Na skupu, Žunić je izjavio: “Policija vam jasno propisuje da tako sa mnom ne možete da pričate. U kafiću možemo, kako god, ali ovako sa mnom ne možete da pričate.”

    Žunić je dalje pojasnio: “Ja kao pokret se bavim spoljašnjom kontrolom rada pripadnika policije na osnovu zakona iz zv. 222 stav 5. Da me razumijete? Znači, došao sam zato što sam vidio, ono što sam vidio. OK, preventivno, čuvanje javnog reda i mira, moja puna podrška.”

    Ipak, kako ističe, u narodu se stvorilo nezadovoljstvo zbog prisustva policije koja čuva Manojlovića. “Moja puna podrška. Ali u narodu su se uskomešali da je neko došao ovdje da brani jednog smrdljivog Savu Manojlovića,” rekao je Žunić.

    Dodatno, Žunić je naveo: “Kako su brzi za Savu Manojlovića. J*** vas Sava Manojlović – te ga prati policija ovdje, te ga prati službena Škoda. Ako kažeš Savi ua, odmah murija skače. J*** vam Savu Manojlovića.”

    Video pogledajte na linku

    https://files.fm/f/xq2xru5yh6https://files.fm/u/ut2c57mqhf

  • Stigao prvi odgovor Hrvatske na usvajanje rezolucije o Jasenovcu

    Stigao prvi odgovor Hrvatske na usvajanje rezolucije o Jasenovcu

    Ministarstvo spoljnjih i evropskih poslova Hrvatske oglasilo se nakon što je Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen.

    Saopštenje prenosimo u cjelosti:

    “Ministarstvo vanjskih i europskih poslova žali što je Crna Gora odlučila zanemariti pozive Republike Hrvatske da ne politizira žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i europski put Crne Gore.

    Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirbe, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije.

    Nedvojbeno je kako je motiv za njezino donošenje sadržan u činjenici da je u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda inicirana rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 23. svibnja 2024. Iz navedenog jasno proizlazi da se rezolucija o Jasenovcu donijela kako bi se obezvrijedila i relativizirala UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici, koji je utvrđen nizom presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i u presudi Međunarodnog suda od 26. veljače 2007.

    Ovaj postupak Crne Gore ne može se smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu s deklariranim ciljem članstva Crne Gore u Europskoj uniji.

    Dobrosusjedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, sukladno Pregovaračkom okviru Europske unije za Crnu Goru. Nastavno na nedavan pozitivan Izvještaj o ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), Republika Hrvatska očekivala je da će se Crna Gora suzdržati od svake aktivnosti koja bi mogla voditi k narušavanju ili pogoršavanju dobrosusjedskih odnosa te da će svoje napore usmjeriti na ispunjavanje uvjeta i mjerila u pristupnom procesu od kojih su neka posebno važna za Republiku Hrvatsku.

    Podsjećamo, sukladno Zajedničkom stajalištu EU za poglavlje 23, predstavljenom na Međuvladinoj konferenciji 26. lipnja 2024., Crna Gora mora pokazati napredak i rezultate vezano za procesuiranje ratnih zločina, uključujući utvrđivanje odgovornosti na visokim razinama, rješavanje slučajeva nestalih osoba kao i pitanje odšteta za žrtve te zaštitu nacionalnih manjina i njihovih prava.

    Republika Hrvatska očekuje da će Crna Gora prioritetno pristupiti rješavanju pitanja utvrđivanja odgovornosti za zločine koje su državljani Crne Gore izvršili tijekom agresije na Republiku Hrvatsku devedesetih godina. To osobito uključuje i one počinjene prilikom napada na Dubrovnik koji je započeo 1. listopada 1991. i opsade grada koja je trajala do svibnja 1992., kao i zločine počinjene nad hrvatskim državljanima u Crnoj Gori, uključujući u logoru Morinj u kojem je bilo zatočeno više od 350 hrvatskih državljana od rujna 1991. do kolovoza 1992., te pitanje pravednih naknada za sve bivše logoraše.

    Uzimajući u obzir stvarnu svrhu ovog čina Skupštine Crne Gore, kojim se Crna Gora stavila u položaj koji Republika Hrvatska ne može tumačiti dobrosusjedskim i suprotan je namjerama razvoja prijateljskih odnosa, Republika Hrvatska zadržava pravo reagirati na odgovarajući način.”

    Ranije je najavljena žestoka reakcija Hrvatske ako se rezolucija usvoji.

    Hrvatska je juče zaprijetila da bi usvajanje rezolucije o Jasenovcu zasigurno usporilo EU integracije Crne Gore te da ne bi dobro utjecalo na dosadašnje dobrosusjedske odnose dviju država, prenosi Index.

  • Skupština Crne Gore usvojila rezoluciju o Јasenovcu

    Skupština Crne Gore usvojila rezoluciju o Јasenovcu

    Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u Јasenovcu i logorima Dahauu i Mauthauzenu.

    Za usvajanje rezolucije glasao je 41 poslanik za, jedan protiv.

    Kao predlagač, predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da sa ponosom može da kaže da je Crna Gora prva država na planeti koja se na ovakav način ponela prema Јasenovcu.

    – Ovo je rezultat naše ideje i našeg dogovora. Niko se nije miješao sa strane – rekao je Mandić.

    Dan sjećanja – 22. april

    Prema rezoluciji, Skupština Crne Gore odlučila je da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Јasenovcu, koji će se obilježavati svake godine.

    Tekst rezolucije o genocidu u Јasenovcu počinje konstatacijom da se ona pokreće “polazeći od najviših vrijednosti ustavnog poretka i opšte prihvaćenih pravila međunarodnog prava”.

    – Uvjereni da su znanje i svijest građana o masovnim stradanjima preduslov za borbu demokratskog svijeta protiv totalitarnih ideja i sličnih projekata, progona na etničkoj ili vjerskoj osnovi, kao i kršenja ljudskih prava, rezolucija je neophodna, posebno imajući u vidu da je prema nepobitnim dokazima osnovan koncentracioni logor smrti u Јasenovcu, u kojem su u periodu od 1941. do 1945. godine mučeni i ubijani Srbi, Јevreji, Romi, Hrvati, kao i drugi narodi – dodaje se.

    Navodi se da Skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Јasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične doga

  • Dodik otkrio šta predviđa dokument o mirnom razdruživanju BiH

    Dodik otkrio šta predviđa dokument o mirnom razdruživanju BiH

    Dokument o mirnom razdruživanju BiH je gotov, potvrdio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji poručuje da će iza toga stati i Vlada, i parlament Srpske.

    U razgovoru za Sputnjik na marginama Vidovdanskih svečanosti u Andrićgradu, Dodik je istakao da je dokument donesen imajući u vidu nemogućnost da Bosna i Hercegovina normalno funkcioniše, čak ni u okvirima Dejtonskog sporazuma koji je, kako kaže, razvaljen intervencijama najviše stranaca, uz asistenciju Bošnjaka a bez konsultacija sa druga dva naroda u BiH, Srbima i Hrvatima.

    Intervju za Sputnjik prenosimo u cijelosti:

    Dokument predviđa da se BiH politički razdruži i da se formiraju dve nezavisne političke i teritorijalne cjeline koje će živjeti i funkcionisati u skladu sa sporazumom nastalim na bazi toga. Određene stvari koje sada postoje, granica i neke druge, trebalo bi da funkcionišu tri do pet godina, a u međuvremenu da se urede odnosi kako bi to najbolje funkcionisalo u korist i ljudi, i roba tako da ne bude nekih posebnih zastoja te vrste.

    Šta to tačno podrazumeva?

    – To podrazumijeva sve drugo – pitanja vezana za sve ono što predstavlja, što bi rekli u običnom narodu, ostavinsku raspravu. Mi smo to veoma studiozno uradili. To je na bazi Dejtonskog sporazuma, jer on predviđa da je Republika Srpska strana kao što je to i Federacija. Neće se uključivati zajednički nivo jer on nema ništa s tim – on je izveden iz dva entiteta. A sve što se dešava u BiH želi da favorizuje tu priču o tzv. zajedničkim, ili kako to vole da kažu muslimani, centralnim organima. To ne postoji, postoji samo zajednički nivo, on proizilazi iz dva entiteta. Strani faktor je hteo da to eliminiše i da, u hijerarhijskom i svakom drugom smislu, da primat tom zajedničkom nivou što je potpuno obrnuta suština Dejtonskog sporazuma. Usput oni uporno govore kako oni brane Dejtonski sporazum. A mislim da su ga oni srušili do mere da se on više ne može vratiti na svoje izvorne temelje. I zato je važno da Republika Srpska odbrani svoje interese na politički miran način kroz predlaganje rješenja koja će, kao i ovo što sam iznio, u narednim sedmicama biti ponuđena Federaciji. Već čujemo da postoji nespremnost da se bilo šta raspravlja o tome ali mi smo i razumeli da je ovo tek početak kojim bi trebalo da animiramo javnost ne samo domaću, u Republici Srpskoj koja je potpuno animirana, nego i onu u Federaciji a i međunarodnu javnost da shvati da je BiH promašen projekat i da od njega ne može da se napravi ništa što bi bilo samoodrživo. Može da bude protektorat, i to se pokazalo, ali ne može da bude samoodrživo.

    Šta ako to ne bude prihvaćeno?

    – Ovo je naš početak i prijedlog. Mi ćemo to uporno vraćati na javnu scenu, javne dogovore i rasprave. Iza tog dokumenta će stati Vlada i parlament Republike Srpske i to će biti naš zvanični prijedlog. Insistiraćemo da se izjasne o tome, ne samo kroz odbijanje da se prihvati razgovor o tome, nego da se iznova uvek vidi šta su to njihovi predlozi, šta to oni predlažu. Ako predlažete da nestane Republika Srpska, to nije opcija. To naprosto ne može da funkcioniše.

    Centralna izborna komisija je najavila da će 1. jula biti organizovano žrijebanje za petog delegata u klubu Srba u Domu naroda parlamenta BiH. Kako to komentarišete?

    – To je dokaz kako je Bosna i Hercegovina propala zajednica. Imate izbore koji se dešavaju, imate izbornu komisiju koja sebe naziva centralnom. Ona prizna, verifikuje sve te rezultate, onda na bazi pritisaka stranaca, nakon dvije godine kažu da je njihova prvobitna odluka bila pogrešna, a onda to ide na sud, jer je to jedini način. Zatim sud i CIK, koji zajedno čine podaništvo strancima, kažu – nešto nije bilo u redu. Postavlja se pitanje kako je ranije bilo u redu. Prošlo je sve, dva puta je prolazilo taj isti sud, instance koje su potvrdile prethodni izbor, a sada taj sud poništava svoje odluke koje je donio ranije. To je očigledna politička otimačina koja ima za cilj da pokuša da redizajnira organe vlasti na nivou BiH, uvodeći lokalne izdajnike i njihove poltrone. U svakom slučaju, mi ne učestvujemo u toj farsi. Imate ono da ponegdje sila Boga ne moli, ali i da Bog silu ne voli. Vidjećemo, neće to baš tako jednostavno biti kako traže. A oni traže naše učešće u njihovoj farsi. Mi nismo u tome učestvovali, niti želimo, niti ćemo biti prisutni. Ne možete ništa da učinite. Ta izborna komisija je imala u svom sastavu, što se tiče Republike Srpske, članove koje su birale opozicione političke partije. Nemate nijednog člana koga je birala vlast. Oni su ranije potvrdili valjanost prethodnog izbora. A sada su odjednom, nakon dvije godine, shvatili da treba drugačije da odluče. To sve govori. Kad imate dovoljno vremena da se bavite Bosnom i Hercegovinom po svim pitanjima, pa i po tome, iznenada ćete shvatiti koliko je Ivo Andrić u pravu kada kaže: kad uđete u Bosnu i Hercegovinu, tu prestaje logika.

    Predsjednik Vučić je rekao da strahuje od posljedica osuđujuće presude u procesu protiv vas pred sudom u Sarajevu, šta vi kažete?

    – Sva priča je o tome da dođe neki stranac koji nametne odluku koja navodno ima zakonsku snagu, onda muslimani u Sarajevu to prihvate, a onda se počnu prozivati koristeći ranije nametnute instrumente kao neke iz sistema pravosuđa. Počnu prozivati, optužuju, dižu optužnice, sude. Oni se mijenjaju – troje sudija je promijenjeno na mom slučaju, svo troje su muslimani. Naravno da mogu da budu posljedice. Vidjećemo. Narod u Republici Srpskoj mora da razumije, mada mi je nezgodno da to govorim zbog sebe, da se kod Srba dešava da su im uvek urušavali autoritete, i političke, i svake druge. Ovde se već godinama, decenijama pokušava urušiti svaki politički autoritet od Karadžića, Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika pa i svojevremeno Mirka Šarovića, Mladena Ivanića, sve do mene, Željke Cvijanović, Radovana Viškovića. Prosto je nevjerovatno da im niko ne valja. Kako je moguće da baš niko ne valja, kako je moguće da niko nije normalan i da treba da bude kažnjen. Ali to je njihov način vladanja. S druge strane, oni održavaju tu priču o nekakvoj korupciji, kriminalu, to im izgleda zgodno. Za to vreme sinu njihovog predsednika sude za kriminal. Ali oni imaju moć, misle da su vladari svijeta. Vidjećemo dokle će trajati. U pravu je Vučić, može biti posljedica, a ja ću se ponašati onako kako narod bude reagovao.

    Kakve mogu biti posledice?

    – Ako narod bude na to povio leđa i sagao se, onda je i moja borba besmislena, ako se narod digne i ne da se, onda ima smisla boriti se. Posljedice mogu biti razgradnja Republike Srpske. Cilj ovog pa i onog što ste me pitali oko trećeg delegate i čega drugog jeste da se uvede podanička vlast koja bi pratila njihove projekte takozvane idealne Bosne koja ne može da se stvori. Nije stvorena 500 godina. Ne mogu da verujem da oni razmišljaju da to sad mogu. Ali njima je to jednostavno: dođu ovdje na dvije-tri godine i guraju stalno istu priču. Zato smo mi stalno u istom problemu.

    U vječitom ste klinču sa američkim ambasadorom – čujmo pretnje, tu su i sankcije. Šta je sljedeće?

    – Evo sad su udarili na priču oko moje porodice. Zamislite, pominju mog sina u Kongresu … Šta je sljedeće? Nećemo ni mi ostati bez nekog odgovora. Kao što vidite, mi trajemo ovde, radimo, borićemo se , postoje načini. Ali sva priča jeste u tome da se sruši poverenje u Republiku Srpsku i u srpski narod.

  • Manojlović molio Parezanovića da spreči dolazak Nestorovića u Gornje Nedeljice na protest

    Manojlović molio Parezanovića da spreči dolazak Nestorovića u Gornje Nedeljice na protest

    Danas se u Gornjim Nedeljicama održava protest protiv otvaranja rudnika Rio Tinta. Iako je festival Mirdita otkazan, mnogi koji su povezani sa istim finansijskim sektorom sada su se preselili u Gornje Nedeljice s namerom da preuzmu protest, na isti način kako su preuzeli proteste nakon tragedije u Ribnikaru.

    Jedina grupa političara koja ne pripada prozapadnom ešalonu, a koja je organizovala i prevoz iz Beograda za Gornje Nedeljice, jeste pokret Mi Snaga naroda Branimira Nestorovića.

    Ali, kako ekskluzivno saznaje portal Vaseljenska, Sava Manojlović je pokušavao da spreči njihov dolazak tako što je kontaktirao svog mentora u BIA, Marka Parezanovića, tražeći da se spreči dolazak Nestorovićevih pristalica.

    Nestorovićev pokret beleži brz rast popularnosti,a ujedno je jedina patriotska opcija koja se snažno protivi otvaranju rudnika, što predstavlja pretnju za sve prozapadne političare koji pokušavaju da prikupe političke poene na temi Rio Tinta. Narod je prepoznao ko su političari koji su najavili svoj dolazak i koji će govoriti na protestu, što je dodatno ojačalo poziciju pokreta Mi Snaga naroda. NJihov jasan stav protiv otvaranja rudnika i zaštita nacionalnih interesa privukli su mnoge građane koji se protive stranim ulaganjima koja ugrožavaju životnu sredinu.

    Uprkos pokušajima sabotaže i političkih manipulacija, pokret “Mi Snaga naroda” – Branimira Nestorovića uspeo je da organizuje značajnu podršku i mobiliše građane u zaštiti nacionalnih interesa.

  • Da li je Savi Manojloviću sendvič iz BIA ukusniji od Rokfelerovog burgera?

    Da li je Savi Manojloviću sendvič iz BIA ukusniji od Rokfelerovog burgera?

    U prozapadno orijentisanim medijima poslednjih dana se mogu propratiti hvalospevi o tome da je lider pokreta ,,Kreni – promeni“ Savo Manojlović zajedno sa grupicom svojih istomišljenika krenuo na tzv. ekološki marš do Gornjih Nedeljica, gde planiraju da prisustvuju najavljenom protestu protiv geoloških istraživanja i potencijalne eksploatacije rudnih bogatstava u dolini Jadra.

    Tako je Manojlović, u izjavi za dnevni list ,,Danas“, između ostalog naveo da su mu tokom pomenutog marša prilazili ,,obični“ ljudi, nudeći mu hranu i piće, međutim, dobro informisani izvori tvrde da se ovaj lažni ekolog u nekoliko navrata tokom šetnje ka Gornjim Nedeljicama sklanjao sa strane, kako bi, kao saradnik BIA, dobijao osveženje u vidu sendviča i flašica soka od njenih pripadnika.

    Takođe, isti izvori dodaju da su Manojlović i njegovi najbliži saradnici tokom ,,ekološkog marša“ uživali i neposrednu fizičku zaštitu srpske službe, što dodatno potvrđuje tezu o njegovim bliskim vezama sa BIA.

    Sve napred navedeno nedvosmisleno ukazuje da će Manojlović, koji se inače iz petnih žila upinje da se u javnosti prikaže kao principijelan i dosledan opozicionar, a koji je zapravo svojevrsni ,,ekološki trojanski konj“ srpske službe, očuvanjem monopola na borbu protiv ,,Rio Tinta“ pokušati da osujeti zalaganja pojedinaca i opcija koji su istinski posvećeni ovim protestnim aktivnostima.

  • Mandić: Rezolucija o Jasenovcu nije ni na čiju štetu, pa ni Hrvatske

    Mandić: Rezolucija o Jasenovcu nije ni na čiju štetu, pa ni Hrvatske

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić rekao je da Prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu nije usmjeren protiv bilo koje države i nije ni na čiju štetu, a može da bude na korist svih građana Crne Gore.

    Tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu rezolucije, Mandić je rekao da će Crna Gora postati prva država koja će osuditi genocid u Jasenovcu i to će služiti na čast i onima koji danas možda neće glasati za rezoluciju.

    “Pozivam ih da budu dio velike istorije Crne Gore”, rekao je Mandić.

    On je zahvalio predstvanicima Jevrejske zajednice koji su podržali inicijativu za usvajanje ove rezolucije, kao i predstavnicima romske zajednice.

    “Svi su rekli ovo što govorim i ja sada, a to je da Rezolucija nije uperene ni protiv koje savremene države, već protiv zla i strašnih stvari koje su preživjeli ljudi”, rekao je Mandić, prenosi Srna.

    On je istakao da je privilegija parlamenta da može da uradi tako veliku stvar na Vidovdan, te poručio da Crna Gora drži do svoje časti i svojih predaka.

    “Znamo da je naša budućnost EU, najdalje smo iskoračili od država u regionu, uradili smo veliki posao svi zajedno i napravili nešto što niko nije očekivao od ovog saziva”, rekao je Mandić.

    On je pozvao poslanike da podrže rezoluciju i time pošalju poruku o složnoj, pomirenoj, srećnoj Crnoj Gori, koja zna svoj put i temelje i koja zna da poštuje svoje pretke.

    Poslanik Demokratske partije socijalista /DPS/ Andrija Nikolić smatra da će odgovor Hrvatske na ovu rezoluciju biti ozbiljan.

    On je naveo da su za Poslanički klub DPS-a nesporni nacistički, rasistički i genocidni karakter ustaškog režima, kao i zločini koji su u to ime počinjeni u logoru Jasenovac, ali da se u predloženoj rezoluciji o genocidu u Jasenovcu ne navodi ko je počinio to zlodjelo.

    Na taj način se, kako je naveo, ostavlja prostor za manipulaciju ko je krivac.

  • Uklonjen nišan sa imenom i prezimenom bivšeg vozača načelnika Srebrenice

    Uklonjen nišan sa imenom i prezimenom bivšeg vozača načelnika Srebrenice

    Nišan sa imenom i prezimenom bivšeg vozača načelnika Srebrenice, koji je bio postavljen u Potočarima, je uklonjen, saznaje ATV.

    Kako saznaje ATV, on je uklonjen nakon što su predstavnici Republike Srpske otkrili da je određeni “broj ljudi koji se prema Cipsu vode kao živi, upisan Memorijalnom centru u Potočarima”.

    – Vozač načelnika opštine Srebrenica živi pored svog spomenika u Potočarima. Čovjek je živ. Vozio je načelnika iz reda bošnjačkog naroda, a upisan je i njegova slika je u Potočarima – rekao je ranije premijer Srpske Radovan Višković na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade koja je zasjedala u Srebrenici.

    Taj spisak, dodao je on, je imao 120 ljudi, ali su u međuvremenu neki preminuli.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pokazao je ranije spisak iz CIPS-a na kojem se nalazi 87 lica koja su živa, a čija su imena podvedena pod žrtve zločina u Srebrenici.

    – Ovo je dokument CIPS-a, nije iz kabineta predsjednika. Tu su ljudi koji se nalaze na evidenciji CIPS-a, a ima ih i na nadgrobnim spomenicima. U svakom slučaju, uvažavajući bol i bijelih i crnih marama, svih ljudi, pozivam sve da se sa posebnim pijetetom odnosimo prema stradalima. Ali isto tako, u političkom smislu ne možemo se složiti sa hajkom koja je stvorena u medijima u FBiH, u policiji FBiH, sa njihovim sponzorima Njemačke i drugih koji su činili masovne zločine ne samo u Evropi, nego i u Africi. Sa onima koji sada žele da izvrše reviziju istorije – rekao je ranije Dodik.

  • Putin: Rusija treba da reaguje na akcije SAD

    Putin: Rusija treba da reaguje na akcije SAD

    Rusija treba da reaguje na akcije SAD i, sudeći po svemu, treba da počne da proizvodi rakete srednjeg i kratkog dometa, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku sa članovima Savjeta bezbjednosti Rusije.

    Putin je na početku sastanka predložio da se razmotri pitanje daljih koraka Rusije u vezi sa jednostranim moratorijumom na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa kopnenog baziranja.

    Ruski lider je podsjetio da su se SAD prije nekoliko godina pod izmišljenim izgovorom povukle iz tog sporazuma i saopštile da će proizvoditi te raketne sisteme.

    – Mi smo 2019. godine saopštili da nećemo proizvoditi te rakete i da ih nećemo raspoređivati sve dok SAD ne budu raspoređivale te sisteme u nekom regionu svijeta – podsjetio je Putin.

    Međutim, po njegovim riječima, Amerika danas ne samo da proizvodi rakete srednjeg i kratkog dometa, nego ih i prebacuje u Evropu – na vojne vežbe u Dansku.

    – Nedavno je saopšteno da se (rakete) nalaze na Filipinima. Pritom se ne zna se da li su te rakete izvezli odatle ili ne. U svakom slučaju, treba da reagujemo na to i da donesemo odluke šta ćemo morati da uradimo u toj oblasti. Sudeći po svemu, moraćemo da pokrenemo proizvodnju tih udarnih sistema, a onda, u zavisnosti od razvoja situacije, donositi odluke o tome gdje će biti raspoređene, ako to bude neophodno za osiguravanje naše bezbjednosti – rekao je ruski predsjednik.