Autor: INFO

  • Vučić: U naredna tri do četri dana biće pohapšena svi koji imaju veze sa terorizmom

    Vučić: U naredna tri do četri dana biće pohapšena svi koji imaju veze sa terorizmom

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Srbija neće imati milosti prema terorizmu i da će u naredna tri do četiri dana u Srbiji biti pohapšena sva lica “indikativna na terorizam”.

    Akcije će da traju tri do četri dana sa onima koji su indikativni na terorizam da sve pohapsimo. Sad ih lovimo sve i hapšenje je pitanje trenutka i tehnike. Znamo i imena i sve drugo – rekao je Vučić novinarima ispred Urgentnog centra u Beogradu.

    Vučić je saopštio da se ranjeni žandarm Miloš Јevremović uspješno oporavlja, da je svjestan i da će, čim se oporavi, biti odlikovan ordenom jer je pokazao izuzetnu hrabrost, vještinu, disciplinu i samokontrolu.

    On je rekao da je ubijeni terorista Salahudin bio praćen i da je nedostajalo još sedam do osam dana da bude uhapšen i on i druge osobe, koje su praćene zbog nelegalnih aktivnosti, ali se čekalo da tužilac prikupi još dokaza.

    – To su ljudi koji su ušli u ekstremističke krugove i praćeni su po liniji “indikativni na terorizam”. Glavni terorista je sinoć došao da poseti majku, ali se izgubila mogućnost praćenja. Mi ćemo akciju da nastavimo – objasnio je Vučić.

    Vučić je razgovarao sa ranjenim žandarmom za koga kaže da je sada u veoma dobrom stanju.

    – On je nevjerovatno vješto, ali na ozbiljan način reagovao i likvidirao teroristu i uspio da se uzdrži od vađenja strijele iz vrata, to je bilo ključno da ostane živ. Za to je potrebna nevjerovatna disciplina i kontrola. Kad je završio svoj posao sačekao je hitnu pomoć i policiju i sada je u veoma dobrom stanju i ne očekujemo teže i veće komplikacije – rekao je Vučić.

    Vučić je naveo da u Srbiji postoji stotinu grupa koje su praćene zbog nelegalnih aktivnosti indikativnih na terorizam, koje su na slobodi, a čiji pripadnici ne mogu da budu uhapšeni, jer nema dokaza.

    – I onda dođete vi i pitate nas što ih nismo hapsili kada smo znali kakvi su, a bez dokaza ne možemo. Јoš i da im plaćamo naknadu što su bez dokaza bili u pritvoru – rekao je Vučić.

  • Budimir: U dokumentu o razdruživanju nije traženo ništa mimo Dejtona

    Budimir: U dokumentu o razdruživanju nije traženo ništa mimo Dejtona

    U dokumentu o mirnom razdruživanju sa FBiH ništa nije traženo mimo onoga što se nalazi u Dejtonskom mirovnom sporazumu, izjavio je profesor međunarodnog prava Željko Budimir.

    Budimir je napomenuo da “u ovim teškim okolnostima Srpska nudi Vladi FBiH da se politički izađe iz ove krize”.

    – Ako nas svaki dan napadate i svaki dan pokušavate da urušite nadležnosti Srpske samim tim i institucije i stabilnost u Srpskoj, pa šta možete da očekujete. Srpska samo može da traži da na jedan politički i pravni način izađe iz ove zajednice koja svaki dan potvrđuje da Srpskoj ne želi dobro. Tako da ono što se nalazi u sporazumu je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i to je ono što treba isticati. Nismo tražili ništa što je izvan toga – naglasio je Budimir.

    Budimir je poručio da je “Srpska strana potpisnica tog sporazuma, što znači da ako je mogla da ga zaključi kao strana, može da ponudi i ovakav sporazum”.

    – Vidjećemo kako će na to reagovati političko Sarajevo. Međutim ta kasabska politika do sada nije pokazala razumijevanja ni za šta tako da ne treba tu imati velika očekivanja, ali naše je da radimo – rekao je Budimir.

  • Pripadnik Žandarmerije ranjen ispred Ambasade Izraela u Beogradu, napadač likvidiran

    Pripadnik Žandarmerije ranjen ispred Ambasade Izraela u Beogradu, napadač likvidiran

    Pripadnik Žandarmerije ranjen je iz samostrela u vrat ispred Ambasade Izraela u Beogradu. On je u samoodbrani uzvratio vatrom i savladao napadača, koji je od zadobijenih rana preminuo.

    Pripadnik Žandarmerije je zadobio teške povrede i nalazi se u Urgentnom centru.

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da je N. N. lice, čiji se identitet utvrđuje, pucalo iz samostrela u pripadnika Žandarmerije koji je bio na dužnosti obezbjeđenja ambasade Izraela.

    – Pripadnik Žandarmerije M.Ј. (1990) je u samoodbrani upotrebijio oružje i savladao napadača, koji je od posljedica ranjavanja preminuo – saopštio je Dačić.

    Policajac je u svjesnom stanju prevezen u Urgentni centar, gdje će biti izvršena operacija vađenja strijele iz vrata.

    – Sve okolnosti napada i mogući motivi se ispituju – izjavio je Dačić koji će u Urgentnom centru obići ranjenog pripadnika Žandarmerije.

  • Aktivisti “Kreni-Pokreni” na protestu protiv Rio Tinta verbalno napali urednicu Vaseljenske i Branimira Nestorovića

    Aktivisti “Kreni-Pokreni” na protestu protiv Rio Tinta verbalno napali urednicu Vaseljenske i Branimira Nestorovića

    Juče je u Loznici održan veliki narodni protest protiv otvaranja rudnika kompanije Rio Tinto. Protest je okupio široku prozapadnu opoziciju, ali je značajnu podršku pružila i patriotska frakcija “MI SNAGA NARODA – Branimir Nestorović”, jedina patriotska grupa koja je učestvovala.

    Uprkos pokušajima opstrukcije njihovog dolaska, budući da prozapadna opozicija vidi u njima ozbiljnu konkurenciju, pokret “MI” je uspeo da se pridruži protestu, uživajući veliku podršku među narodom.

    Protest je bio obeležen nizom incidenata, uključujući perfidne napade na novinare i učesnike. Osobe koje su učestvovale u “Maršu na Jadar” sa Savom Manojlovićem, bilo po njegovim nalozima ili samoinicijativno, izvele su nekoliko koordiniranih akcija.

    Osoba koja je napala Veizovićku izazivajući atmosferu linča, sve vreme je bila u pratnji Save Manojlovića

    Prvo su napali novinarku i urednika portala Vaseljenska, Vesnu Veizović, verbalno je prozivajući po imenu i prezimenu sa optužbama da laže. Ovo je izazvalo sinhronizovane reakcije pristalica pokreta “Promeni pokreni”, koji su dobacivali novinarki, optužujući je da piše neistine i da je uzela novac za takvo izveštavanje. Atmosfera linča je bila jasno vidljiva, sa više ljudi uključenih u dobacivanje pogrdnih reči.

    Napadi su prijavljeni policiji od strane Veizovićeve, što je ona i objavila na svojim profilima na društvenim mrežama.

    Nakon završetka protesta, ista grupa je napala i Branimira Nestorovića, optužujući ga da je “prodao Beograd”. U napadu je učestvovao i Nikola Mitrović iz Šapca, poverenik stranke “Novo lice Srbije – Miloš Parandilović”, koji je bio i među onima koji su pogrdnim rečnikom pokušali da diskredituju novinarku Vesnu Veizović.

     

  • Povećana cijena električne energije u FBiH

    Povećana cijena električne energije u FBiH

    Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) na današnjoj sjednici u Mostaru dala je saglasnost na prijedlog Elektroprivrede BiH da se povećaju cijene električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja.

    Kako pišu federalni mediji, članovi FERK-a Sanela Pokrajčić, Samir Hadžihuseinović i Vesna Marić su dali saglasnost na ovaj prijedlog.

    Inače, kako se navodi u ovom prijedlogu koji je usvojen, cijena električne energije će za domaćinstva biti povećana za 10,04 odsto, a za kategoriju ostala potrošnja, 7,29 odsto.

    Podsjećamo, na prethodnoj sjednici koja je održana 11. juna odlučeno je da se ovaj prijedlog skine sa dnevnog reda.

    Sada već bivši članovi FERK-a Jasmin Bešo i Mile Srdanović su tada smatrali da su neophodne dodatne informacije o ovom prijedlogu, dok je Pokrajčić smatrala da su dokumentacija i obrazloženje koje je dostavljeno iz Elektroprivrede BiH “školski primjer kako zahtjev treba izgledati”.

    Ipak, dan kasnije, 12. juna su na sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta većinom glasova imenovani novi članovi FERK-a u narednih pet godina, a to su Samir Hadžihuseinović iz reda bošnjačkog naroda, Sanela Pokrajčić iz reda Hrvata i Vesna Marić iz reda srpskog naroda.

  • Dolazi novi ambasador SAD

    Dolazi novi ambasador SAD

    Imenovan je novi američki ambasador u BiH – to je diplomata koji je veliki broj godina službovao u regionu zapadnog Balkana, između ostalog i u Crnoj Gori u kojoj je obavljao odgovornu funckciju u ambasadi u Podgorici, piše zurnal.me.

    Ambasador Daglas DŽouns se trenutno nalazi u svojoj zemlji na pripremama za preuzimanje nove funkcije, što znači da trenutni ambasador u BiH, Majkl Marfi broji posljednje ambasadorske dane u Sarajevu, navodi zurnal.me.

    Daglas D. DŽouns je preuzeo svoje dužnosti kao zamjenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja u septembru 2021.

    On nadgleda evropsku bezbjednost, uključujući NATO, OEBS i kontrolu konvencionalnog naoružanja, Sjevernu Evropu, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku i nordijske i baltičke zemlje, kao i arktičku bezbjednost. DŽouns je nedavno služio kao otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u Misiji SAD-a pri NATO-u od avgusta 2018. do septembra 2021.

    Obavljao je još dvije dužnosti kao zamjenik šefa misije u američkim ambasadama u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Njegova prethodna domaća zaduženja uključuju direktora Kancelarije za održavanje mira, sankcije i borbu protiv terorizma u Birou za međunarodne organizacione poslove pri Državnom sekretarijatu, direktora za NATO i Zapadnu Evropu u Savjetu za nacionalnu bezbjednost, kao i člana američke delegacije u Ujedinjenim nacijama u Njujorku.

    U inostranstvu je takođe služio kao stariji civilni predstavnik u Pokrajinskom timu za rekonstrukciju u DŽalalabadu u Avganistanu, i u američkim ambasadama u Sarajevu, Dablinu i Tel Avivu. DŽouns ima diplome osnovnih studija sa Bovdoin koledža i magistraturu iz međunarodnih odnosa sa univerziteta Prinston.

    Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ranije je izjavio da je Majkl Marfi već smijenjen sa funkcije ambasadora SAD u BiHi da se ušlo u proceduru izbora novog američkog ambasadora u BiH

  • Da li će nove tehnologije na biračkim mjestima spriječiti krađe glasova

    Da li će nove tehnologije na biračkim mjestima spriječiti krađe glasova

    U Doboju će na ovogodišnjim lokalnim izborima biti proveden pilot projekat sa tehničkim izmjenama kao što je postavljanje skenera i bimetrijskog otiska birača na nekoliko biračkih mjesta.

    Naime, slijedi izvještaj o neobično velikoj brojci, od čak 68 predmeta u kojima je podignuta optužnica za izborne prevare u Doboju, a niti jedna nije rezultirala osuđujućom presudom sa kaznom zatvora, iako se pod lupom našlo preko 300 osumnjičenih.

    U gradu koji zbog mutnih izbornih poslova mnogi nazivaju grad slučaj, ove godine biće proveden pilot projekat sa tehničkim izmjenama poput skenera i biometrijskog otiska. Hoće li to rješenje biti dovoljno da zaštiti volju birača, skeptičnih je mnogo – no vrijedi pokušati.

    Iz Danske se vratio i uključio u lokalnu politiku na strani opozicije u Doboju. U “gradu slučaju” kako se Doboj naziva zbog izbornih mahinacija Stefan će pokušati osvojiti mandat odbornika.

    To što će na 20 od 106 izbornih mjesta u Doboju biti skeneri kao dupli vid kontrole, smatra tek malim napretkom u zaštiti izborne volje.

    Za sada će biti na oko 20 biračkih mjesta, mi ćemo ih moći koristiti kao referentne tačke. Ponavljam da to nije dovoljno. Mi imamo slučaj da se ovdje pojavljuju ljudi koji su zastrašujućeg izgleda, koji se pojavljuju oko biračkih mjesta i stvaraju nelagodu biračima na dan izbora – ističe Stefan Živković, član Gradskog odbora SDS.

    Rijetki ispred kamera pričaju o takozvanim grupama za pritisak koje u Doboju kroje izborni rezultat. Kroje i arhitekturu grada, gunđa uglavnom malobrojna opozicija, dok se vlast hvali inftrastrukturnim projektima.

    Umjesto stare opštine, niče novi tržni centar i to u izbornoj godini kada su obećanja političara uglavnom ružičaste boje.

    Ružičastu budućnost u gradu na Bosni, Usori i Spreči, obećava vlast. Krupnim koracima kažu idu ka tome, ne obazirući se na optužbe za izborni inžinjering. Bolnica, autoput, sportska dvorana, nova radna mjesta, obećava aktuelni gradonačelnik Boris Jerinić (SNSD).

    – Jedino tako složni okupljeni možemo graditi grad Doboj . Raduje me da imamo investitore koji su se vratili iz Sarajeva da grade u Doboju, u najavi imamo i investitore iz Beograda koji dolaze da grade u Doboju -ističe prvi čovjek Doboja.

    Vladajući SNSD, pojedini članovi su nakon simbioze sa takozvanom Obrenovom grupom, odnosno bivšim SDS-ovcima, došli pod lupu istražilaca. Na teret su im se stavljale izborne prevare, trgovina biračkim odborima i prepravljanje zapisnika. Preko 60 optužnica protiv 304 osobe podiglo je Okružno dobojsko tužilaštvo, no kazne za utvrđene izborne prevare su minorne, u pravilu novčane. Za 400 unaprijed označenih glasačkih listića na biračkom mjestu sudovi su presuđivali kaznu do 500 KM.

    – Ne može se ništa novo iznjedriti dok god ne uvedemo skenere i video nadzor na svakom biračkom mjestu – upoorava Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red.

    U Doboju će skeneri biti na šestini biračkih mjesta u oktobru. Fantomski politički subjekti koji su trgovali biračkim odborima, specifičnost su političke scene ovog grada. Izmjene izbornog zakona, po kojima samo oni subjekti koji su ostvarili rezultate mogu biti žrijebani za biračke odbore, sve bi trebali urediti.

    – O tome najbolje govori primjer iz Doboja 2020. godine gdje se 86 stranaka prijavilo na učešće na izborima, a 76 je imalo manje od 10 glasova. Dakle nisu bili tu da se bore za glasove, nego su bili tu da dobiju mjesto u biračkom odboru i da rade razne stvari – smatra Srđan Traljić iz Transparenci Internešeneli BiH.

    Možda je to razlog što na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini učestvuje 300 političkih subjekata, duplo manje nego na prošlim. U gradu Doboju 2020. godine više od 40 kandidata osvojilo je manje od devet glasova, a 19 ih nije osvojilo nijedan. Sumnje u fantomske i birače i kandidate bile su dovoljne da CIK tada ponovi izbore za tu lokalnu zajednicu.

    – Ja sam razmišljao da bi možda bilo dobro da 80 odsto mjesta u odborima da imenuju stranke koje već imaju svoje odbornike, a 20 odsto ostaviti za neke nove. Međutim mi smo bili svjesni da su se formirale političke stranke samo da bi učestvovale u raspodjeli mjesta u biračkim odborima da su mjesta u biračkim odborima prodavale ili se dešavalo da određene lokalne političke stranke, pokreti koji su registrovani da učestvuju na izborima su se prijavljivali tamo gdje nemaju nikakvog organizacionog oblika – pojašnjava Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije BiH.

    Čak 18 predmeta u vezi dobojskih izbornih prevara iz 2020.godine riješeno je naredbom o nesprovođenju istrage. Po potvrđenim optužnicama za izbornu prevaru nadležni sud je u pet predmeta donio oslobađajuće presude. Nema osuđujućih presuda sa izrečenom kaznom zatvora, pa mnogi smatraju da upravo pravosuđe sa preblagom kaznenom politikom pospješuje izbornu korupciju, piše N1.

  • Ustavnog suda BiH se u Srpskoj „ne primjenjuju“, a Pravobranilaštvo i građani tamo ipak traže pravdu

    Ustavnog suda BiH se u Srpskoj „ne primjenjuju“, a Pravobranilaštvo i građani tamo ipak traže pravdu

    Odluke Ustavno suda BiH zvanično se ne primjenjuju, a nezvanično se ipak poštuju u Republici Srpskoj.

    Među onima koji pravdu traže na Ustavnom sudu BiH našla se čak i republička institucija, Pravobranilaštvo Republike Srpske.

    Njima je Ustavni su BiH 19. juna 2024. odbacio kao nedopuštenu apelaciju protiv presude Vrhovnog suda RS od 17. novembra 2022. koja se odnosi na ugovor o kupoprodaji.

    Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Narodnoj skupštini RS usvojen je 27. juna 2023. Istina, Pravobranilanilaštvo RS je apelaciju podnijelo prije toga – 26. januara 2023. Ali, postavlja se pitanje zašto nije povučena prije odlučivanja na Ustavnom sudu BiH i šta bi bilo da im odluka ide u korist.

    Podsjećamo, predsjednik RS Milorad Dodik takođe je bio podnio apelaciju, koja se odnosi na klevetu, ali je preko advokata ipak povukao.

    U arhivi Ustavnog suda BiH vidljivo je da donosi i brojne odluke po apelacijama koje su podnijeli građani RS. Istina, i većina tih procesa je započeta ranije, ali su odluke donesene u 2024.

    Istovremeno, Zakon o neprimjenjivanju odluka ustavnog suda BiH kaže da „odluka kojom su Pravila Ustavnog suda izmjenjena i odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, donesene nakon izmjena Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, neće se primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske“.

    Svoja Pravila Ustavni sud BiH izmijenio je u junu 2023. i omogućio odluke bez prisustva sudije iz RS. Dakle, sve njegove odluke nakon toga za RS trebalo bi da budu nevažeće, dok pravni subjekti ni građani ne bi trebali da mu se obraćaju. U praksi se očigledno dešava suprotno jer su mnogi prinuđeni da potraže pravnu zaštitu do najviše sudske instance u BiH, kako bi eventualno mogli da je traže i u Strazburu.

    Pravosuđe u RS takođe se „pravi mrtvo“, a primjer je presuda Okružnog suda u Banjaluci koji je u februaru oslobodio je Muharema Štulanovića, profesora na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću, teologa i imama. Štulanović se teretio za povredu ugleda Republike Srpske i njenih naroda iz člana 280a. Krivičnog zakonika RS.

    Međutim, 18. januara ove godine održana je plenarna sjednica Ustavnog suda BiH, koji je utvrdio da član 280a. Krivičnog zakonika RS nije u skladu s Ustavom BiH, niti Evropskom konvencijom, zbog čega je ovu odredbu ukinuo. Dakle, Okružni sud je postupio po odluci Ustavnog suda BiH, a ne po zakonu usvojenom u Narodnoj skupštini.

  • Medvedev poželio novom rukovodstvu NATO i EU neuspjehe i skandale

    Medvedev poželio novom rukovodstvu NATO i EU neuspjehe i skandale

    Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da su “novi zvaničnici NATO i EU rusofobi i da iza sebe imaju mnogo neuspjeha i skandala”.

     

    “Novoimenovanima želim sve najbolje, odnosno, u prevodu sa diplomatskog jezika – maksimalne neuspjehe i strašne probleme u obavljanju dužnosti”, poručio je Medvedev.

    On je istakao da je bivši premijer Nizozemske Mark Rute, koji preuzima dužnost generalnog sekretara NATO, političar koji se pretvorio u okorjelog rusofoba i odanog atlantistu.

    “Rute već neko vrijeme žestoko mrzi našu zemlju. Pristalica je sve oštrijih sankcija. On će, očigledno, vjerno slijediti politiku klasika paranoidnog atlantizma”, napisao je Medvedev na “Telegramu”, prenosi Srna.

    Govoreći o novom šefu evropske diplomatije Kaji Kalas, Medvedev je rekao da ona ima “dvije najvažnije osobine uspješnog evropskog političara, a to su nuklearna rusofobija i beskrajna žeđ za profitom”.

    On je podsjetio da je, dok je Kalas širom zemlje histerično vikala o ruskoj prijetnji, njen muž poslovao sa ruskim kompanijama ostvarujući značajan profit.

    “Kalasova se dobro razumije u zaštitu ljudskih prava. Autorka je čuvene nacističke fraze `posjetiti Evropu nije pravo, već privilegija`”, podsjetio je Medvedev.

    On je naveo da je šef Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je izabrana drugi put na tu dužnost, “mazohistički odana svojim prekookeanskim gospodarima i stalno priča besmislice o Rusiji, ne birajući riječi”, prenosi “Sputnjik”.

  • Obama: Bajden imao loš učinak u debati

    Obama: Bajden imao loš učinak u debati

    Bivši predsjednik SAD Barak Obama priznao je danas da je demokratski predsjednik Džozef Bajden imao “loš” učinak u debati protiv republikanca Donalda Trampa, ali je i pored toga podržao Bajdena.

    “Loše debatne noći se dešavaju. Vjerujte mi, znam”, napisao je Obama na platformi X (Tviter), prenio je Rojters.

     

    On je istakao da su ovi izbori i dalje izbor između nekoga ko se cijelog života borio za obične ljude i nekoga ko brine samo o sebi.

    “Prošlo veče to nije promijenilo”, naglasio je Obama.

    Prva debata između predsjedničkih kandidata na predstojećim izborima u SAD Džozefa Bajdena i Donalda Trampa održana je sinoć u studiu CNN.