Autor: INFO

  • Dramatično upozorenje američkih obavještajaca: Rat između Izraela i Hezbolaha sve bliži

    Dramatično upozorenje američkih obavještajaca: Rat između Izraela i Hezbolaha sve bliži

    Sukob velikih razmjera između Izraela i Hezbolaha vjerojatno će izbiti u sljedećih nekoliko sedmica ako Jerusalem i Hamas ne uspiju postići dogovor o prekidu vatre u Gazi, ukazuju američki obavještajci za Politico.
    Američki dužnosnici pokušavaju uvjeriti obje strane u deeskalaciju – zadatak koji bi bio znatno lakši s prekidom vatre u Gazi. Ali taj sporazum je zarobljen u napetim pregovorima i američki dužnosnici nisu uvjereni da će Izrael i Hamas pristati na dogovor koji je na stolu u bliskoj budućnosti.

    U međuvremenu, Izraelske snage i Hezbolah izradili su borbene planove i u procesu su pokušaja nabave dodatnog oružja, prema dvojici visokih američkih dužnosnika upućenih u obavještajne podatke.

    Obje strane su javno rekle da ne žele ići u rat, ali visoki dužnosnici Bidena sve više vjeruju da će intenzivne borbe vjerojatno izbiti uprkos naporima da se pokušaju spriječiti.

    Rizik je veći sada nego u bilo kojem drugom trenutku posljednjih sedmica, prema drugom visokom dužnosniku SAD-a, kojem je, kao i drugima u ovoj priči, zagarantovana anonimnost da slobodno govori o osjetljivim obavještajnim podacima.

    Rat između Izraela i Hezbolaha mogao bi izazvati sukob koji bi prisilio SAD da pomogne u obrani Jerusalema i tjera Bidenovu administraciju da se dublje angažira u regiji koju je godinama pokušavala napustiti. Također rizikuje novu humanitarnu katastrofu, udarajući humanitarnu zajednicu u trenutku kada je već iscrpljena i pokušava upravljati krizom u Gazi.

    Američki obavještajci nude nešto konzervativnije procjene od onih koji dolaze iz dijelova Evrope. Neke evropske zemlje računaju da bi do rata između Izraela i Hezbolaha moglo doći za nekoliko dana. Mnogi su svojim građanima savjetovali da napuste Liban. Kanada se također priprema evakuirati hiljade ljudi iz zemlje. State Department je u četvrtak izdao savjete za putovanja za građane SAD-a, pozivajući ih da “snažno preispitaju” putovanje u Liban.

    Dvojica visokih dužnosnika naglasila su kako nije jasno kada bi tačno rat mogao početi, ali su napomenuli da Izrael pokušava brzo obnoviti svoje zalihe i kapacitet trupa.

    Glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson rekla je da administracija radi na “diplomatskom rješenju” koje bi omogućilo izraelskim i libanskim građanima da se vrate svojim domovima.

    “Također nastavljamo s naporima da osiguramo dogovor koji bi doveo do trajnog kraja rata u Gazi. Dogovor o prekidu vatre i taocima u Gazi ubrzat će mogućnost napretka, uključujući trajnu sigurnost i mir duž sjeverne granice Izraela s Libanom. Taj dogovor je sada s Hamasom. Odluka je u Hamasovim rukama”, kazao je Watson.

    Bidenova administracija je sedmicama pokušavala uvjeriti obje strane da ne uđu u rat. Najviši američki dužnosnici, uključujući Amosa Hochsteina, izaslanika za Bliski istok, putovali su u regiju posljednjih dana kako bi pokušali vratiti mir.

    Uprkos tim naporima, visoki Bidenovi dužnosnici rekli su da napetosti na izraelskoj granici – i nedostatak bilo kakvog značajnog pomaka u pregovorima o prekidu vatre – idu prema ratu.

    “Logika Nasrallaha je da je sve to povezano s Gazom, i sve dok ne dođe do prekida vatre u Gazi, pucanje na Izrael neće prestati. Iskreno, u potpunosti odbacujemo ovu logiku”, rekao je novinarima u srijedu visoki dužnosnik Bidenove administracije.

    Američki dužnosnici rekli su za Politico da obavještajni podaci ukazuju na to da će se katalizator rata – veliki napad bilo koje strane, na primjer – vjerojatno dogoditi bez prethodne najave.

    Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant, koji je ove sedmice posjetio Washington, rekao je novinarima u srijedu da Izrael “ne želi rat”.

    “Cilj je vratiti naše građane kući sigurno. Radije to radimo putem dogovora, ali pripremamo se za svaki mogući scenarij”, kazao je Gallant.

  • Dodik: Kako objasniti bošnjačkim političarima da BiH nikome nije važna, osim ljudima koji u njoj žive

    Dodik: Kako objasniti bošnjačkim političarima da BiH nikome nije važna, osim ljudima koji u njoj žive

    Ne znam kako su bošnjački političari ušli u pogrešan film da svi svjetski lideri ujutru kada se probude prvo pomisle na BiH, da niko na ovom bijelom svijetu nema preča posla, već samo da se bavi BiH, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Vremenom sam spoznao da je uzaludno očekivati od ljudi koji su pošli od pogrešne premise da donesu ispravan zaključak. Tako je jednoj supersili Rusiji važno da BiH bude blokirana, drugoj, Americi, da ide naprijed, trećoj, Kini, da bude po strani – ističe Dodik u objavi na Iksu.

    Ističe da se ponašaju da kao da je BiH nadsila, kao da je planeta.

    – Koji je genijalan um smislio da Rusija hoće da blokira EU preko BiH, koja joj je daleko hiljadu i po kilometara, a ne preko Moldavije, koja joj je u dvorištu? Kako neko misli da proda priču da sam ja jači od ruskih trupa, budući da Rusija u Moldaviji ima svoju enklavu i stacioniranu svoju vojsku? – rekao je Dodik.

    Kako su bošnjački političari ušli u pogrešan film da svi treba da odlučuju o BiH, samo da ne bismo odlučivali mi koji u njoj živimo?, upitao je Dodik.

    – Kažu, kada uđete u pogrešan voz, sve stanice su pogrešne – izjavio je Dodik.

    Upitao je da li ima neko da bošnjačke političare izvede iz tog voza?

    – Da im se više ne pričinjavaju špijuni, spoljni i unutrašnji neprijatelji. Da li ima neko da im objasni da Bono Voks i “U2” nikada više neće besplatno svirati u Sarajevu, a CNN prenositi koncert? Da vijest o rezoluciji o Srebrenici nije objavljena ni u jednom svjetskom mediju. Da BiH nikome nije važna, osim ljudima koji u njoj žive. Da napadi na jedne i dodvoravanje drugima neće ništa donijeti, sem poniženja. Da se u Evropu ne može tako što instrumentalizujete pravosuđe, kršite Ustav, zakone, propise, jer EU je skup pravila i propisa koji se poštuju – dodao je Dodik,

    Kaže da dvadeset godina pokušava da im objasni.

    – Pokušaću i na sastanku u Mostaru. Čuda se događaju, ponegdje, ali BiH je zemlja bez logike, kako to tačno kaže Ivo Andrić – zaključio je Dodik.

  • Američka vojska se priprema za evakuaciju svojih građana iz Libana

    Američka vojska se priprema za evakuaciju svojih građana iz Libana

    Američko ministarstvo odbrane premiješta svoje snage bliže izraelsko-libanskoj granici kako bi odmah evakuisalo svoje građane iz Libana ako je potrebno, javio je NBC pozivajući se na izvore.
    Prema izvještaju, Washington strahuje da bi Izrael mogao pokrenuti kopnenu operaciju u Libanu u narednim sedmicama.

    U srijedu su višenamjenski amfibijski jurišni brod USS Wasp američke mornarice i 24. marinske ekspedicione jedinice prebačeni na Mediteran. Štaviše, u tom području se nalazi i pristanišni brod USS Oak Hill. Osim toga, američki zvaničnici ostaju u kontaktu sa saveznicima kako bi zajednički koordinirali evakuaciju ako je potrebno.

    Ranije je objavljeno da je izraelska vojska sredinom juna odobrila operativni plan za ofanzivu na Liban. Nakon operacije protiv Hamasa u Pojasu Gaze, vlasti te zemlje očekuju da će istovremeno napasti libansku šiitsku grupu Hezbolah.

  • Potvrđeno: Rusi napali Hrvatsku

    Ruska grupa hakera “NoName057(16)” preuzela je odgovornost za sajber napade na hrvatske financijske institucije, koji su se dogodili u sredu.

    Među napadnutim institucijama su Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Hrvatska narodna banka, Zagrebačka berza. Međutim, na popisu meta ne nalazi se Kliničko-bolnički centar Zagreb koji je u četvrtak takođe bio meta hakerskog napada, zbog čega je ceo sistem bolnice pao.

    “Došlo je do sajber napada na deo državne informatičke infrastrukture. Usled toga je zapravo došlo do nedostupnosti stranica Poreske uprave. Službe su odmah reagovale i to je sanirano i normalno funkcioniše. Sada će na forenzici biti da odredi koje su eventualne posledice”, izjavio je u sredu Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

     

  • Ustavni sud BiH oborio odluku CIK-a da SDS-u zabrani učešće na izborima

    Ustavni sud BiH oborio odluku CIK-a da SDS-u zabrani učešće na izborima

    Ustavni sud Bosne i Hercegovine je oborio odluku Centralne izborne komisije (CIK BiH) i donio privremenu mjeru da se omogući Srpskoj demokratskoj stranci učešće na lokalnim izborima u oktobru ove godine.

    Milan Miličević, predsjednik SDS-a, kratko je rekao za “Nezavisne novine” da je ovo moralna politička pobjeda jedne upornosti.

    “SDS se bori ne samo za svoja prava, nego za prava svih političkih subjekata. Ipak, treba sačekati pravosnažnost ove presude. Naša borba se nastavlja kroz pravne procedure i postoji čitav niz koraka kako bismo došli do kraja borbe i učešća na izborima”, naveo je Miličević.

    Podsjećamo, CIK je na sjednici koja je održana nedavno odbio ovjeriti Srpsku demokratsku stranku za učešće na izborima zato što im je blokiran račun u banci.

  • Dijaspora “drži” visoke cijene stanova u Srpskoj

    Dijaspora “drži” visoke cijene stanova u Srpskoj

    Cijene stanova u Srpskoj na visokom su nivou, a kako kažu naši sagovornici, razlog za to je velika potražnja, a u posljednje vrijeme najviše nekretnine kupuju ljudi iz dijaspore.

    Mile Petrović, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala u Privrednoj komori Republike Srpske, kazao je da veliki dio stanovništva iz inostranstva u posljednje vrijeme kupuje nekretnine u Srpskoj.

    “Dobar dio stanovništva iz inostranstva je zbog situacije u zemljama u kojima sada žive uvidio da po sadašnjim cijena neće moći sebi kupiti nekretninu, pa odlučuju da se prebace na naše prostore, odnosno da riješe stambeno pitanje, da kupe nekretninu”, kazao je Petrović.

    Istakao je da sadašnje cijene nekretnina na tržištu prate potražnju, te se ne mogu se očekivati njihove niže cijene.

    “Pri samom kreiranju cijena koriste se određeni ulazni parametri, kao što je cijena radne snage, cijena materijala, zemljišta, energije, tako da u ovom momentu nije realno očekivati da će doći do pada cijena, ali ne smijemo zaboraviti da je tražnja ta koja diktira cijenu”, kazao je Petrović.

    Kako je pojasnio, sektor građevinarstva u Srpskoj je stabilan, što je, kako kaže, dobro, jer je ovaj sektor grana privrede koja vuče ostale privredne grane.

    “Mi se nadamo da će ovakva dinamika gradnje ostati. Malo problema imamo sa kvalifikovanom radnom snagom, tako da zbog tog nedostatka uvozimo radnike kako bismo stigli da završimo sve preuzete poslove”, kazao je Petrović.

    Da su ljudi iz dijaspore u zadnje vrijeme većinski kupci stanova nove gradnje, kaže i Dragan Gruban iz Agencije za nekretnine “Agent Enex” u Prijedoru i urednik Facebook stranice Dom.ba, za “Nezavisne novine”.

    “Primjetno je da je veliki broj kupaca upravo iz dijaspore i uglavnom kupuju stanove u novoj gradnji. Tamo su im cijene previsoke, a taj ušteđeni novac akumuliraju ovdje da kupe nekretninu, pa ih uglavnom iznajmljuju ili ih koriste kada borave na našim prostorima”, kazao je Gruban.

    Dragan Milanović, direktor Agencije “Remax” Banjaluka, ističe za “Nezavisne novine” da su dobar dio kupaca stanova, barem u Banjaluci, upravo ljudi iz dijaspore.

    “Naši ljudi koji žive i rade u inostranstvu rijetko se odluče da kupe nekretnine tamo, nego rade tamo, a ulažu ovdje”, kazao je Milanović.

    Pojasnio je da su u posljednje vrijeme upravo ovi kupci promijenili navike, te su, kako kaže, ranije novac zarađen tamo ulagali u mjesta iz kojih dolaze i pravili kuće, a sada to uglavnom usmjeravaju na stanove.

    “Oni sada kupe stan u grad, mogu ga izdavati, mogu ga koristi, nemaju nikakvih dodatnih troškova”, kazao je Milanović i dodao da pritom dodatno i zarade.

    Kako je rekao, još uvijek vlada velika potražnja za stanovima u većim gradovima, te se ne očekuje pad cijena.

    Što se tiče cijena stanova u Banjaluci, one se u novoj gradnji kreću od 2.800 KM, koliko košta kvadrat u Šargovcu, te do 6.000 KM, koliko je to u centru grada.

    “Što se tiče stare gradnje, ona dostiže i do 4.000 KM po kvadratu”, kazao je Milanović.

  • Panika među demokratama: Nakon debate žele mijenjati Bajdena

    Panika među demokratama: Nakon debate žele mijenjati Bajdena

    Demokratski predsjednik Amerike Džo Bajden (81) i njegov republikanski prethodnik Donald Tramp (78), dvojica najstarijih kandidata za šefa Sjedinjenih Američkih Država u istoriji, suočili su se u četvrtak u dugo očekivanoj debati. Ipak, izgleda da debata za neke nije prošla baš najsjajnije.

    “Nakon katastrofalnog nastupa u debati protiv Donalda Trampa, demokrate su raspravljali o tome da zamijene Bajdena u daljoj trci” navodi britanski “Telegraph”.

    Tokom 90 minuta suočavanja Bajden je, kažu, gubio tok misli, mrmljao i na trenutke djelovao kao da je potpuno izgubljen.

    “New York Times” takođe izvještava kako grupa kongresnika iz redova demokrata sada razmišlja o novom predsjedničkom kandidatu nakon što su vidjeli kako se “katastrofa odvija pred njihovim očima”.

    Dejvid Akselrod, bivši viši savjetnik Baraka Obame, rekao je novinarima da će se u Demokratskoj stranci povesti rasprava treba li se Bajden povući.

    Izvori iz američkih medija navode kako kod demokrata vlada panika, a pitanje je hoće li uopšte biti moguće zamijeniti Bajdena budući da su izbori za nekoliko mjeseci. Dosad se, kao potencijalna zamjena, spominjao samo guverner Kalifornije, Gavin Njusom.

    Novinar “Slatea”, Dejvid Faris piše kako je debata za Bajdena bila živi promašaj te kako ne treba vjerovati onima koji kažu da nema vremena da se Bajdena zamjeni kao kandidata jer je situacija kritična. Kaže kako su u ovakvoj situaciji sve opcije na stolu.

    Postoje tri načina da dođe do promjene kandidata za predsjednika i sve tri su bez presedana. U istoriji SAD nikad se nije dogodilo da se usred predsjedničke trke mijenjao kandidat ovako blizu izborima. Jedna od opcija je ta da Bajden jednostavno da ostavku. To bi bila najlakša i najjednostavnija opcija za novog kandidata.

    U slučaju ostavke, potpredsjednica Kamala Haris postala bi nova predsjednica i nova kandidatkinja demokrata. Iako ne bi po automatizmu postala nova kandidatkinja, bilo bi jako teško da bilo ko drugi ospori njen legitimitet kao aktuelne predsjednice.

    Druga opcija značajno je komplikovanija od prve. Bajden bi mogao najaviti da se povlači iz trke i reći kako to radi iz zdravstvenih razloga. U tom slučaju on i dalje ostaje predsjednik, a Kamala Haris ne bi imala legitimitet i podršku koju bi dobila da Bajden da ostavku i učini ju predsjednicom sada. U tom slučaju demokratski delegati mogu raditi šta im se prohtije, a tada bi počela žustra bitka između najprominentnijih delegata o tome ko će postati novi kandidat.

    Postoji, naravno, mogućnost da će se Bajden oglušiti na sve glasnije kritike da nije sposoban više biti predsjednik, a kamoli preuzeti drugi mandat. U tom slučaju na Demokratskoj konvenciji na kojoj se glasa za definitivnog kandidata na izborima, delegati jednostavno mogu glasati za nekog drugog i ništa ih u tome ne sprečava.

    U konačnici, odluka je na samom Bajdenu. Hoće li se suočiti sa stvarnošću i kritikama i povući iz trke ili će se do kraja držati kandidature ostaje za vidjeti, prenosi “24sata”.

  • SDS će u Banjaluci podržati Jelenu Trivić

    SDS će u Banjaluci podržati Jelenu Trivić

    Gradski odbora SDS Banjaluka je na sinoćnoj sjednici donio odluku o podršci kandidatima za gradonačelnika Banjaluke.

    Kako saznaje Srpskainfo, glasovima većine prisutnih članova donesena je odluka da SDS Banjaluka podrži predsjednicu Narodnog fronta, Jelenu Trivić.

    Ovo znači da je aktuelni gradonačelnik i kandidat PDP, Draško Stanivuković, ostao bez podrške SDS.

    Podsjećamo, SDS na lokalne izbore ide pod nazivom SDS Volja naroda.

     

     

     

     

  • Šansa za ubrzan put ka EU koju bh. lideri ne smiju ispustiti

    Šansa za ubrzan put ka EU koju bh. lideri ne smiju ispustiti

    Najava Petera Sjarta, mađarskog ministra spoljnih poslova, da će Mađarska tokom predsjedavanja EU, koje počinje 1. jula, usvojiti pregovarački okvir s BiH, a što je prvi korak u otvaranju pregovora, predstavlja šansu za BiH, čiji lideri sada moraju da pokažu ozbiljnost u opredjeljenju za pridruženje evropskoj porodici zemalja, jer nam ništa neće biti poklonjeno na tacni, smatraju analitičari.

    Pojašnjenja radi, Mađarska od ponedjeljka preuzima predsjedavanje Savjetom EU, tijelom koje je jedno od najvažnijih u Briselu, a koje će odlučivati o narednim koracima na bh. putu evrointegracija.

    “Uloga Mađarske će biti da u Savjetu EU kreira agendu i predlaže rješenja koja se onda stavljaju na glasanje. Da bi odluka bila usvojena, potrebna je dvotrećinska većina u broju zemalja članica ili u dvotrećinskom udjelu ukupne populacije EU. Međutim, kad su u pitanju spoljna politika i bezbjednost, tu se odluke donose jednoglasno. S obzirom na to da je proširenje pitanje spoljne politike, da bi odluka bila donesena, biće potrebna jednoglasnost, odnosno mora biti usvojena bez veta, moraće je podržati sve zemlje članice”, kaže Dejan Šajinović, novinar koji godinama prati teme koje se odnose na EU.

    Prema njegovim riječima, značaj Mađarske je što će predsjedavanjem Savjetom EU moći da postavlja agendu i značajno utiče na odluke koje se donose u evropskim institucijama.

    “To je šansa za BiH, koja mora da pokaže ozbiljnost, jer ako ne bude bilo dovoljno ozbiljnosti, nijedna zemlja EU neće biti u stanju da obavi posao za nas”, ističe Šajinović.

    Adi Ćerimagić, viši analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI) sa sjedištem u Berlinu, ističe da će, dok je EU zabavljena izborom novog vođstva i nove Evropske komisije, a moguće i izborima u SAD, pažnja za BiH u Briselu do kraja ove godine biti limitirana.

    “Ambicija Mađarske da u tom periodu na agendu odlučivanja u EU postavi usvajanje pregovaračkog okvira i formalno otvaranje pregovora u tom kontekstu je dobrodošla i ohrabrujuća vijest. Međutim, da bi do toga i došlo, BiH će morati usvojiti najveći dio reformi iz osam koraka koji su pratili kandidatski status, ali i odrediti pregovaračku strukturu i imenovati glavnog pregovarača. Za to će biti potrebno da se vladajuća koalicija na državnom nivou vrati razgovoru i dogovaranju”, kaže Ćerimagić za “Nezavisne novine”.

    Politikolog Marija Radić kaže da jačanje bilateralnih odnosa kroz saradnju nesumnjivo predstavlja prednost za BiH. Međutim, kako dodaje, svim pregovorima pristupa se s oprezom i temeljitom pripremom.

    “Pitanje pristupanja EU nam nije nepoznato, te rad na ispunjenju 14 ključnih tačaka, koje su od suštinske važnosti za naš napredak ka članstvu u EU, zahtijeva promjene iznutra. Jasno je da ovaj proces u Bosni i Hercegovini ide teško, jer je potrebno reformisati mnoge aspekte društva. Sama pomisao na eliminaciju najizraženije neformalne institucije – korupcije – može zvučati kao nemoguć zadatak, zar ne?”, kaže Radićeva za “Nezavisne novine”.

    Milorad Dodik, predsjednik Srpske, rekao je juče tokom sastanka sa ministrom savezne države Hesen za evropske poslove i savezne poslove Njemačke Manfredom Pencom da je Srpska opredijeljena za dalje kretanje ka evropskim integracijama koje će u narednim mjesecima, kako očekuje, biti ubrzano.

    “Želimo da iskoristimo ovaj trenutak koji se odnosi na evropske integracije i pregovarački status i vjerujem da ćemo u narednim mjesecima dobiti priliku da se u pregovaračkom okviru, koji će da ponudi EU, brže krećemo nego što je to bilo do sada”, rekao je Dodik.

    Dodik je istakao da je zadovoljan činjenicom da je Penc u Srpskoj i što su imali priliku da razgovaraju o odnosima i razmijene mišljenja o ukupnoj situaciji u BiH i EU.

    “Mislimo da je veoma važno da od briselske administracije dobijemo provodiv okvir, a ne liste želja koje su teško provodive. Kao što znamo, u BiH neka pitanja ne mogu decenijama da budu riješena i ne treba imati ambicije da je to moguće u nekom kratkom vremenu”, naglasio je Dodik.

    Penc je rekao da smatra da se region nalazi u istorijskom trenutku. Kaže da sada svi moraju da se približe Evropskoj uniji.

    “Za dobrobit regiona, ali i Evropske unije. Dakle, bez sumnje ljudi ovdje su orijentisani ka Evropskoj uniji”, naveo je Penc, te dodao da je čvrsto ubijeđen da zemlje regiona treba da uđu u EU.

  • Vučić: EXPO je korak ka stvaranju nove srpske istorije

    Vučić: EXPO je korak ka stvaranju nove srpske istorije

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nije bitno da li ćemo pre kraja godine dobiti 120 ili 130 miliona, nego je važnije o čemu je razgovarao sa predsednikom Mišelom, a to je šta od četiri tačke moramo da uradimo.

    On je, gostujući na TV Pink, kazao da je razgovarao o tome i sa Kopšmanom i sa Varheljijem i kako da se približavamo rešavanju drugih problema ka jedinstvenom evrospkom tržištu.

    “Kada to postignete privlačićete još više investitora, kamiondžije će više moći da zarađuju. Ostvarićemo bolji životni standard. Hoćemo li to uspeti pre kraja godie? Mislim da hoćemo”, kazao je.

    “Kada smo mi to u Srbiji imali platu preko 500 evra, a ne preko 800 i 900 uz očekivanja da stignemo do 1.400? Nismo nikada. To znači da ta politika daje rezultat”, dodao je Vučić.

    Kaže da ćemo pre kraja godine dobiti investicioni rejting, ali i da je danas obišao EXPO gradilište.
    “Ja sam jednom od radnika rekao, Okej ta plata. Nisu svi projekti završeni, svi se u hodu menjaju. Ali suština je da će ti ljudi moći jednog dana da kažu deci i unucima da je učestvovao u stvaranju istorije. Kada idem na putu za Šid, vidim 5 fabrika u Rumi gde sam lično razgovarao s investitorima… To jeste suština i to jeste stvaranje nove srpske istorije”, kazao je.

    Vučić je izjavio da na računu država Srbija ima 5,5 milijardi evra.

    “Mi ćemo celo leto da radimo naporno da bude svega dovoljno, od benzina, do hrane, vode i struje, sa čime imamo ozbiljne probleme, sve dok ne otvorimo B3 imaćemo troškove u milionima. Ali zato moramo da radimo i gradimo elektroenergetske komplekse, da se na ozbiljan način time bavimo”, nastavio je.

    Kaže da ne možemo da poredimo plate sa nemačkim.

    “U Nemačkoj je 0.2 stopa rasta, u Srbiji je 4.2, ali smanjujemo je. Da li ćemo stići ikada Nemačku? Nećemo, ali ćemo zauvek da smanjujemo stopu rasta”.