Autor: INFO

  • Dodik: Nema evropskog puta dok pokušavaju Srpsku podrediti BiH

    Dodik: Nema evropskog puta dok pokušavaju Srpsku podrediti BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da ne može biti priče o evropskom putu u okolnostima kada se traži promjena odnosa u BiH i to da Republika Srpska bude podređena BiH.

    “Nisam optimista, ranije sam bio. Optimizam se gradi na bazi onoga u šta ste sigurni. Nisam siguran više da je evropska priča koju oni guraju nama najbolja za nas jer u nama vide podanike, a ne partnere. Sada sve više pokušavaju i traže promjenu odnosa u BiH, da Republika Srpska bude podređena BiH, što mi, naravno, nećemo da prihvatimo. Oni misle da je sad došlo vrijeme da se skloni Milorad Dodik”, rekao je Dodik.

    On je naglasio da su izmišljena neka izborna pravila samo da više ne bi bilo jedinstvenog stava iz Republike Srpske.

    “Sada se pokušava iskreirati situacija u kojoj mora da se ubaci PDP-ov tamo delegat u Dom naroda parlamenta BiH kako bi on izrovario tamo i kako bi pokušali da prekombinuju vlast na nivou BiH i onda nešto da, kao, tad odlučuju, pa će tada biti kanali do evropskog puta. Oni žele da eliminišu entitete iz svega toga. To je nemoguće. Nema tog evropskog puta”, rekao je Dodik sinoć za prnjavorsku televiziju “K 3”.

    On je istakao da brani poziciju Republike Srpske.

    “I to je ta priča, kad Milorad Dodik kaže da trebamo vratiti izborni proces u naše ruke, jer nama pripada, onda nemamo dio političke scene, opozicija to ne želi, jer oni misle da je to nešto drugo”, naveo je Dodik, prenosi Srna.

  • “Možda se narod tada opameti”

    “Možda se narod tada opameti”

    Lider pokreta “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović poručio je da je opozicija Srpske, ako dobije drugog delegata u Domu naroda BiH, “srušiti” vlast na nivou BiH.

    On je istakao kako je ogorčen političarima u Federaciji BiH, pa upitao šta je rezultat koalicije Nikšić-Konaković-Čović.

    – Nula. Osim što su dobili nagradu iz Evrope da su napravili velike korake što govori o velikom licemjerstvu. Mi ćemo svakako ako budemo imali dva delegata oboriti Savjet ministara i glasati da dođe do njegove smjene jer je ovo najgori sastav koji je ikada bio – rekao je Vukanović.

    On je istakao i kako opozicija Srpske nema namjeru učestvovati u vlasti i činiti “neku većinu, kao naprimjer, da budu u Savjetu ministara sa Konakovićem, Nikšićem ili bilo s kim drugim.

    – Ne želimo da mijenjamo Dodika. Mi želimo da budemo nova politička elita koja će iznjedriti nešto novo, a ne da budemo politički dekor. Međutim, ta politika će istupiti tek kada budu pravični izbori jer da su oni takvi davno bi Milorad Dodik izgubio još 2014. godine – mišljenja je Vukanović.

    On je za N1 govorio o posljedicama američkih sankcija, ali i predstojećim lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini.

    Za trenutno rasulo na političkoj sceni optužio je narod koji, kako kaže, godinama glasa za korumpirane političare.

    Shodno tome, naglasio je i da je pitanje vremena kada će u Republici Srpskoj doći do pucanja sistema budući da plate već kasne poslanicima, određene usluge su blokirane, ali Vukanović na određeni način i likuje te poručuje “da bi volio da do Nove godine ne bude plata ne bi li se narod opametio”.

    Dodik pjeva, a borci ćute
    Komentarišući posljednje sankcije koje je administracija SAD uvela za 7 firmi i 2 osobe zbog povezanosti sa porodicom Dodik, Vukanović kaže da ne brine mnogo za lidera SNSD.

    – Informacija da su tri firme “samljele” više od 500 miliona KM za nekoliko godina govori više od hiljadu riječi. Ovo me sve više podsjeća na vrijeme kada su bili dizelaši 90-ih, a i danas što je čovjek veći kriminalac to mu je i veći krst koji zakači na šoferšajbu. Dodik i njegov režim su ovaj narod koštali nekoliko milijardi KM – istakao je Vukanović.

    On je dodao da mu je žao onih koji će ostati bez posla u navedenim firmama jer tamo ima “stručnjaka i programera”.

    – Međutim, 700 radnika u Prointeru, Siriusu i Kalderi ostavili su bez posla i protjerali sigurno 70.000 ljudi i dio su nakaradnog sistema. To niko ne postavlja pitanje. Da mi imamo narod koji je slobodan i da su nam slobodne institucije ne bismo morali čekati američke sankcije pa da vidimo kako su te osobe povezane s prvom familijom Srpske – rekao je Vukanović.

    On dodaje da je, međutim, u ovoj zemlji sve porobljeno – od pravosuđa, revizora, drugih institucija pa do većine naroda od kojih niko ne smije da pruži bilo kakvu vrstu otpora.

    Kao primjer za to spomenuo je nedavni istup Dodika na obilježavanju proboja koridora na Dugoj njivi kod Modriče gdje je poginulo 888 srpskih boraca, a lider SNSD na tom događaju “zapjevao sa rukama u džepovima”.

    – U svakoj normalnoj zemlji nakon onakvog skandala došlo bi 5.000 ili 10.000 boraca pred palatu RS i on bi se morao povući sa vlasti. Samo kod nas porobljeni ljudi mu aplaudiraju, liju suze i već 20 godina nasjedaju na njegovu lažnu patriotsku priču. Evo sada treba da nam dođe Ana Brnabić (premijerka Srbije op.a.) koja je poluhrvatica i da nam u Banjaluci drži patriotske govore – rekao je Vukanović.

    On ističe da to nema ni kod Nušića ni Domanovića šta se ovdje dešava.

    Kašnjenje plata i “pucanje” sistema
    Vukanović kaže da nije problem u vlasti već u narodu.

    – Vidim ove ljude iz Bistrice kod Prijedora što protestuju jer su ostali bez rudnika, struje i vode i nije mi ih žao jer je 80 odsto njih glasalo za Nešića i Dodika za DNS i SNSD, a lično sam išao i govorio da tu ima Zvonko Veselinović i da je ovaj samo paravan. Nemojte ljudi glasati za DNS i SNSD i onda kukati i onda zvati mene da vas štitim. Glasali ste i onda gledajte – poručio je Vukanović.

    Na pitanje da li se može očekivati da SAD kazne i SNSD, Vukanović ističe da ne zna šta “Amerikanci rade i planiraju jer je Dodik dugo bio njihovo mezimče”.

    Oni su ga doveli na vlast 1998. i 2006. godine. Masakrirali su njegove političke protivnike, a on ih je slušao, ispunjavao ANP uslove, davao im rudnike litijuma, obojenih metala, uvodio sankcije Rusiji. Amerikanci imaju običaj da iskoriste ljude pa puste ‘niz vodu’ te svoje saradnike koji im služe za prljave poslove. Njemu je vjerovatno vrijeme isteklo, ali je tužno što mi zavisimo od Amerikanaca i treba li neko od Amerikanaca reći kako se ovdje pljačkaju milijarde – rekao je Vukanović.

    Upitao je i gdje je narod da podigne svoj glas?

    Pomenuo je i predstojeće izbore te ponovio kako aktuelni gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković neće imati podršku pokreta “Za pravdu i red”. Stanivukovića je nazvao “Dodikovom ucijenjenom marionetom”.

    – Kada je riječ o Jeleni Trivić, mislim da ona ima najviše šanse kada je riječ o opoziciji – naglasio je Vukanović.

    Naveo je da je pitanje koliko će trenutni sistem u Srpskoj izdržati budući da već plate kasne i samim time raste nezadovoljstvo.

    – Moguće je da će sistem do izbora pući jer su plate poslanicima prvi put kasnile pet dana i blokiran je sistem za sipanje goriva. Mislim da je to teško izdržati do oktobra da se isplaćuju redovne obaveze i da će sistem pući ako narod osjeti to nezadovoljstvo i ako im bude barem jedna plata kasnila. Što se mene tiče dabogda ne bila nijedna plata do Nove godine pa možda tada narod dođe pameti – poručio je, između ostalog, Vukanović za N1.

     

  • Debata pokazala duboke podjele u SAD; Trampov štab proglasio pobjedu

    Debata pokazala duboke podjele u SAD; Trampov štab proglasio pobjedu

    Debata DŽozefa Bajdena i Donalda Trampa pokazala je duboke podjele u američkom društvu pred novembarske predsjedničke izbore.

    Mlak nastup Bajdena donio nove nevolje stratezima njegove kampanje. Trampov štab proglasio pobjedu u debati u kojoj su se kandidati sporili “ko je najgori predsjednik u istoriji SAD”. Debata okončana bez pozdrava učesnika.

    Bez pozdrava Trampa i Bajdena, debata donijela nove probleme demokratama

    Kada se debata, poslije 90 minuta, završila Bajden i Tramp su, ponovo bez rukovanja, otišli svako na svoju stranu, pokazujući, na trenutak, duboke podjele u američkom društvu pred novembarske predsjedničke izbore.

    Prema prvim reakcijama, Tramp je bolje iskoristio nova pravila predsjedničke debate, pa su glavni ljudi njegove kampanje, Kris Lasivita i Suzi Vils odmah proglasili ”pobjedu” uprkos činjenici da je Bajden odsustvovao iz Bijele kuće nedjelju dana kako bi se spremio za nastup.

     

    Sličnog mišljenja je, javlja ”Njujork tajms”, i grupa demokratskih kongresmena, koja je, tokom debate, navodno, ćaskala o potrebi da ta stranka nađe novog kandidata.

    – Imamo problem – javlja Si-En-En citirajući neimenovane izvore iz demokratske partije.

    Bajden je nastup završio hvaleći se kako je počistio nered koji mu je ostavio prethodnik, odbacujući Trampove optužbe da je uticaj Amerike u padu.

    Napao je Trampa zbog inflacije i obećao da će nastaviti borbu protiv inflacije, kako bi ljudi u SAD konačno predahnuli.

    Tramp je, pak, Bajdena nazvao ”narikačom”, koja svašta obećava, ali na kraju ne uradi ništa.

    – Svo što radi je to da našu zemlju čini manje bezbjednom tako što milioni i milioni ljudi nastavljaju da ulaze bez kontrole. Ni vojska ga ne poštuje. Ispali smo glupani u Avganistanu, nije zaustavio Izrael. Propadamo kao nacija, ali to neće trajati. Učinićemo još jednom Ameriku velikom – zaključio je Tramp.

    Bajden se fokusirao na poreze i ekonomiju i naglasio da ga je Tramp ostavio sa “katastrofom”. Tramp je rekao da je tokom njegovog mandata ulagano u vojsku, došlo je do najvećeg smanjenja poreza, dok je za Bajdena rekao da se samo žali i ne radi ništa.

    Radimo na tome da okončamo sukob u Gazi započeo je Bajden navodeći zašto se oko tog sukoba mora vrlo pažljivo postupati. Tramp se vratio na Ukrajinu rekavši da je Bajden dozvolio da SAD plaćaju za taj rat mnogo više od svojih saveznika dok ih je on tokom svog mandata natejrao da za NATO plaćaju znatno više.

    Tokom debat raspravljali su i o pitanju abortusa, veteranima, slučaju Stormi Danijels, narkomaniji, crnoj zajednici u SAD.

    Debata je okončana bez pozdrava učesnika, a naredna će se održati početkom septembra.

  • Horor u Sarajevu: Nakon požara pronađena tri beživotna tijela

    Horor u Sarajevu: Nakon požara pronađena tri beživotna tijela

    U porodičnoj kući u ulici Žagrići na Širokači u Sarajevu pronađena su tri beživotna tijela.

    Ovo je potvrdila je “Avaz” portparol Tužilaštva KS Azra Bavčić.

    “Tri N.N. tijela su pronađena. Budući da i dalje traje uviđaj, utvrđuju se sve okolnosti smrti”, kazala je ona.

    Uviđaj je još uvijek u toku na licu mjesta požara.

    Podsjećamo, prije požara u ovom naselju su se čuli pucnjevi.

    Iz MUP-a KS su objavili da je došlo do požara u porodičnoj kući.

    Požar je trajao satima, a lokaliziran je u kasnim večernjim satima.

  • Pao dogovor oko vodećih funkcija: Završen samit lidera EU u Briselu

    Pao dogovor oko vodećih funkcija: Završen samit lidera EU u Briselu

    U Briselu je završen samit Evropskog savjeta, tokom kojeg su se lideri EU, između ostalog, dogovorili oko raspodjele vodećih funkcija u evropskim institucijama.

    Lideri EU predložili su aktuelnu predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen za kandidata za novi mandat na čelu Evrpske komisije, a estonsku premijerku Kaju Kalas za kandidata za visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku.

    Oni su izabrali bivšeg portugalskog premijera Antonija Koštu za predsjednika Evropskog savjeta.

    Imenovanje Fon der Lajen i Kalas na mjesto predsjednika Komisije, odnosno šefa evropske diplomatije, sada mora da potvrdi Evropski parlament.

    Sa druge strane, Evropski savjet sam bira svog predsjednika.

    Lideri su tokom samita razgovarali i o situaciji u Ukrajini, na Bliskom istoku, o pitanjima bezbjednosti i odbrane, kompetitivnosti, kao i o migracijama, Gruziji, hibridnim prijetnjama, Crnom moru i podršci Moldaviji.

    Oni su usvojili i stratešku agendu za period od 2024. do 2029. godine, odnosno politički plan kojim se utvrđuje pravac djelovanja i ciljevi EU.

    Mađarski premijer Viktor Orban glasao je protiv imenovanja Ursule fon der Lajen za novi mandat, objavio je Politiko pozivajući se na neimenovanog diplomatu iz EU.

    Kako navodi, Orban je bio uzdržan tokom glasanja za imenovanje Kaje Kalas kao novog visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku.

    Sa druge strane, Orban je glasao za izbor Antonija Košte za predsjednika Evropskog savjeta.

    Italijanska premijerka Đorđa Meloni bila je uzdržana prilikom glasanja o imenovanju aktuelne Ursule fon der Lajen za kandidata za novi mandat na čelu Komisije.

    Meloni, koja je ranije izražavala nezadovoljstvo zbog procesa pregovora oko najviših funkcija u EU, glasala je i protiv imenovanja estonske premijerke Kaje Kalas za kandidata za visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku, kao i protiv izbora bivšeg portugalskog premijera Antonija Košte za predsjednika Evropskog saveta, prenio je Gardijan pozivajući se na neimenovanog diplomatu EU.

    Meloni je na društvenoj mreži Iks napisala da je prijedlog o vodećim funkcijama Evropske narodne partije, socijalista i liberala “pogrešan po metodu i sadržaju”.

    “Odlučila sam da to ne podržim iz poštovanja prema građanima i nagoveštajnima koji su dolazili od tih građana tokom izbora. Nastavljamo da radimo na tome da konačno Italiji damo težinu koju zaslužuje u Evropi”, poručila je Meloni.

    Ursula fon der Lajen zahvalila je liderima EU na tome što su podržali njeno imenovanje za drugi mandat na čelu Komisije i poručila da će sada tražiti potvrdu od Evropskog parlamenta, nakon što predstavi svoje političke smjernice za naredniih pet godina.

    Fon der Lajen je na konferenciji za novinare, nakon prvog dana samita lidera EU, rekla da je počastvovana i da joj je drago da može da podijeli “ovaj veoma poseban trenutak” sa Kajom Kalas i Antonijom Koštom.

    Sada ću tražiti potvrdu za svoje imenovanje od Evropskog parlamenta, nakon što predstavim svoje političke smjernice za naredniih pet godina -navela je Fon der Lajen.

    Fon der Lajen je, na pitanje da prokomentariše buduću saradnju sa Koštom, naglasila da se veoma raduje saradnji sa njim.

    On je vrijedan političar. Veoma je orijentisan ka ciljevima, ali ima i divan humor. Veoma se radujem što ću raditi sa njim – poručila je ona.

    Kalas je na konferenciji za novinare ponovila da je počastvovana zbog podrške Evropskog savjeta, navodeći da je to ogromna odgovornost u vrijeme geopolitičkih tenzija.

    U Evropi postoji rat, ali postoji i rastuća nestabilnost na globalnom nivou, to su takođe glavni izazovi za evropsku spoljnu politiku – navela je Kalas.

    Dodala je da je njen cilj da radi za evropsko jedinstvo i štiti evropske interese i vrijednosti u promijenjenom geopolitičkom kontekstu i gradi globalna partnerstva.

    Zato ću nastojati da radim sa državama članicama, kao i sa svim institucijama – poručila je Kalas.

    Preko video linka na konferenciji se obratio i Košta, koji je rekao da je oduševljen što je tu, zajedno sa Fon der Lajen i Kalas, i što će uskoro biti dio tog tima.

    One su obe izvanredne Evropljanke i siguran sam da će naša saradnja biti veoma uspješna da služimo Evropi i evropskim građanima – poručio je Košta.

    On je konstatovao da se Evropa i svijet suočavaju sa izazovnim trenucima, ali je ocijenio da je EU pokazala svoju otpornost u prošlosti, “uvijek nalazeći snagu u jedinstvu”.

    A izgradnja jedinstva sa državama biće moj glavni prioritet kada preuzmem svoju poziciju -naveo je Košta i dodao da će se tokom mandata usredsrediti i na sprovođenje strateške agende, koju je danas odobrio Evropski savjet.

    Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel izjavio je, nakon što su lideri EU postigli dogovor o raspodeli vodećih funkcija u EU, da je “misija ostvarena”.

  • Dačić: MUP doneo naredbu da se prekine javno okupljanje “Mirdita, dobar dan”

    Dačić: MUP doneo naredbu da se prekine javno okupljanje “Mirdita, dobar dan”

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije donijelo je naredbu da se prekine javno okupljanje “Mirdita, dobar dan” u Beogradu, saopštio je potpredsjednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

    “Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je naredbu da se prekine javno okupljanje ‘Mirdita, dobar dan’, zbog opasnosti od ugrožavanja bezbednosti ljudi i imovine, kao i opasnosti od narušavanja javnog reda i mira u većem obimu”, naveo je Dačić u saopštenju.

    Dodao je da neće biti dozvoljeni ni drugi skupovi na tom prostoru.

    “Sa ovom naredbom su upoznati organizatori skupa”, izjavio je Dačić, prenosi RTS.

  • Dodik: Srpska izmiruje obaveze uprkos najavama “stručnjaka” da će bankrotirati

    Dodik: Srpska izmiruje obaveze uprkos najavama “stručnjaka” da će bankrotirati

    Srpska izmirila sve svoje obaveze, uprkos najavama “stručnjaka” da će bankrotirati, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je naveo da je ponosan jer Republika Srpska povećava svoju prosječnu platu, koja trenutno iznosi 720 evra.

    – Nema zastoja u platama, penzijama, u međunarodnim obavezama – rekao je Dodik i podsjetio da je u junu bilo veliko dospjeće obaveza, ali da je Srpska uspjela da obezbijedi skoro 300 miliona KM za to.

    Istakao je da je Srpska ostaje najmanje zadužena u regionu.

     

    – Naš javni dug je 32 odsto, a ukupni dug 38 odsto BDP-a. Naš domaći proizvod je rastao 2,9 odsto prethodnih pet mjeseci, naveo je Dodik i dodao da su pojedine evropske zemlje suočene sa još manjim procentom rasta BDP-a ta da Srpska servisira sve obaveze, što nije jednostavno u trenutnim okolnostima.

    Dodao je da nema američkih blokada, koji ovdje rovare po bankarskom sistemu, sigurno bi to bilo lakše.

    – Srpska je stabilna, građani nemaju čega da se plaše, nastavićemo da vodimo politiku koja je u korist Srpske – poručio je Dodik.

  • Penc: Otvoren razgovor sa Dodikom; Region ima istorijsku šansu da se približi EU

    Penc: Otvoren razgovor sa Dodikom; Region ima istorijsku šansu da se približi EU

    Ministar savezne države Hesen za evropske poslove i savezne poslove Njemačke Manfred Penc rekao je da je danas u Banjaluci imao otvoren razgovor sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom.

    – Јako je važno da slušam sve što se kaže. Mislim da se region nalazi u istorijokm trenutku i sada svi treba da uhvatimo taj ritam – naveo je Penc na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Dodikom.

    Kaže da sada svi moraju da se približe Evropskoj uniji.

     

    – Za dobrobit regiona, ali i Evropske unije. Dakle, bez sumnje ljudi ovdje su orjentisani ka Evropskoj uniji. Ali niko zbog roga ne smije da izgubi svoj identitet – naveo je Penc.

    Istakao je da je čvrsto ubjeđen da zemlje regiona treba da uđu u Evropsku uniju

  • Dodik sa Pencom: Očekujemo ubrzanje evropskog puta

    Dodik sa Pencom: Očekujemo ubrzanje evropskog puta

    Republika Srpske očekuje da će u narednim mjesecima doći do ubrzanja evrointegracija, rekao je predsjednika Republike Srpske Milorada Dodik nakon sastanka sa ministrom savezne države Hesen za evropske poslove i savezne poslove Njemačke Manfredom Pencom.

    Istakao je da je veoma sam zadovoljan činjenicom da je ministar Penc u posjeti Srpskoj.

    – Razmijenili smo mišljenja o situaciji u BiH i EU – rekao je Dodik.

    Naveo je da jako važno to što je na sastaku sa Pencom istakao opredjeljenje Srpske da se kreće prema evrointegracijama.

    – Da želimo da iskoristimo ovaj trenutak koji je vezan za pregovarački status – izjavio je Dodik na konferenciji za novinare.

    Naglasio je da vjeruje da će se BiH brže kretati ka EU nego do sada.

    – Mislimo da je važno da nam Brisel omogući provodljiv okvir, da to ne bude lista želja koje se teško provodi. U BiH se neka pitanja ne mogu riješiti decenijama – rekao je Dodik.

    Naveo je da postoji razumijevanje za evropski put Srpske.

    Play Video

    – Očekujemo da će nakon ponovnog imenovanja Ursule fon der Lajen biti ubrazan evropski put – ponovio je Dodik.

    Kaže da je sa Pencom razgovarao o odnosima Srpske, Njemačke i cijelog regiona.

    – Važno je reći da su ovdje stabilnost i mir. I sarađujemo sa privrednom strukturom same Njemačke, posebno sa pokrajinom iz koje dolazi ministar Penc – izjavio je Dodik.

    Dodik je rekao da su stavovi Srpske o visokom predstavniku i kršenju Dejtonskog sporazuma poznati.

    – Veoma mi se svidjelo mišljenje minsitra, koji smatra da mi treba da se slušamo i donosimo zajedničke stavove. Do sada su sa Zapada dolazili političari koji su samo željeli da nameću rješenja. Ovo je za mene bio osvježavajući razgovor i nadam se da ćemo ovako nastaviti – rekao je Dodik.

  • Vučić: Priština hoće priznanje, ne vjerujem u budućnost dijaloga u skorije vrijeme

    Vučić: Priština hoće priznanje, ne vjerujem u budućnost dijaloga u skorije vrijeme

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je Priština tokom jučerašnjeg boravka u Briselu, na kojem nije došlo do sastanka Vučića i Aljbina Kurtija, htjela de jure priznanje.

    Vučić je, gostujući na TV Pink, rekao da je jasno da Kurti ne želi da formira Zajednicu srpskih opština i da je Srbija za mir. Na pitanje kakva je budućnost dijaloga, Vučić je rekao da je Srbija uvijek spremna, ali da ne vidi mogućnost za to.

    – Do dijaloga u Briselu nije došlo, jer Priština ne želi dijalog, oni su tražili de jure priznanje, mi smo htjeli da razgovaramo o tome kako kompromisima da riješimo probleme, ali hapšenje i progon Srba govori o tome da oni to ne žele – rekao je Vučić gostujući na TV Pink.