Autor: INFO

  • Crnadak o prijedlogu SNSD za mirno razdruživanje

    Crnadak o prijedlogu SNSD za mirno razdruživanje

    Sporazum o razdruživanju ne može donijeti ništa dobro Republici Srpskoj i samo će nas odvesti u dodatnu izolaciju i konfrontaciju sa čitavim svijetom.

    Ovo je poručio potpredsjednik PDP i šef poslaničkog kluba te stranke u Narodnoj skupštini Srpske Igor Crnadak, reagujući na najavu aktuelne vlasti da će uskoro biti sazvana posebna sjednica NS RS gdje će biti predstavljen dokument kojim se predlaže mirno razdruživanje.

    – SNSD nije čak obezbijedio podršku za ovaj “sporazum” ni od strane svojih partnera, HDZ i Trojke, što znači da je glavni cilj ove promašene inicijative da se ne priča o katastrofalnoj ekonomskoj situaciji, o sankcijama, o pljački budžeta Republike Srpske, o 1.500 tendera i 500 miliona koliko sa naplatili Prointer & co. i drugim njihovim brljotinama – objavio je Crnadak na društvenim mrežama.

    On je pozvao narod Republike Srpske da “ne nasjeda više na prevare SNSD, koji u svakoj izbornoj godini vrši radikalizaciju, samo kako bi novim konfliktima i tenzijama stvorio atmosferu straha i uznemirenosti”.

    – Patriotizam i ljubav prema Republici Srpskoj su pravda u državi, borba protiv korupcije, jake i slobodne institucije, prijatelji širom svijeta, nove investicije i zadovoljan narod. Kad ste čuli da funkcioneri SNSD govore o tome – pita Crnadak.

     

  • Sprema se posebna sjednica Narodne skupštine

    Sprema se posebna sjednica Narodne skupštine

    Dokument o mirnom razdruživanju imaće naziv “Sporazum o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i FBIH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”.

    Početkom naredne sedmice materijal će biti dostupan narodnim poslanicima, a kako nezvanično saznaje ATV, krajem sedmice biće održana i posebna sjednica Narodne skupštine.

    – Mi smo to veoma studiozno uradili. To je na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma jer Dejtonski sporazum predviđa da je Republika Srpska strana kao što je i Federacija. Tu se neće uključivati zajednički nivo. On nema ništa sa tim, izveden je iz dva entiteta. A sve što se dešava u BiH upravo želi da favorizuje tu priču o zajedničkim, odnosno centralnim, kako to muslimani vole da kažu, organima – rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

    Dokument predviđa formiranje dvije nezavisne političke i teritorijalne cjeline koje će funkcionisati u skladu sa sporazumom. Dokument će biti upućen i u Parlament drugog entiteta.

    – On upravo obuhvata probleme i protivpravne radnje sa kojima se Republika Srpska suočava od dana potpisivanja Dejtonskog sporazuma pa do danas. I vrlo je jasno da ove radnje i pokušaji neće stati i krajnji cilj upravo jeste ukidanje Republike Srpske. I stvaranje unitarne BiH – izjavio je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.

    Oni koji su radili na izradi Sporazuma za ATV neformalno kažu da će narodnim poslanicima biti upućena informacija o tome kako je godinama narušavan Dejtonski sporazum. Kažu i da se ne radi o secesiji, te da su razdruživanje odavno započeli u FBiH. U Srpskoj nemaju velika očekivanja od političkog Sarajeva.

    – Ono što se nalazi u sporazumu, a što je najvažnije je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. I to je ono što treba isticati. Mi nismo tražili ništa što je izvan toga. Republika Srpska je strana potpisnica tog sporazuma. Znači, ako ste mogli da ga zaključite kao strana možete da ponudite i ovakav sporazum. Vidjećemo kako će na to reagovati političko Sarajevo. Međutim, ta politika iz Sarajeva do sada nije pokazala razumijevanje ni za šta, tako da ne treba imati velika očekivanja – istakao je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

    Dokument je reakcija na stalne napade međunarodne zajednice ali i političkog Sarajeva, kažu zvaničnici Srpske. Poručuju i da se radi o mirnom rješavanju problema i zaštiti interesa Srpske.

  • Dodik: Godinama upozoravamo na radikalizaciju islamskih pokreta

    Dodik: Godinama upozoravamo na radikalizaciju islamskih pokreta

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je zabrinutost za Јevreje i Izrelce u BiH poslije terorističkog napada ispred izarelske Ambasade u Beogradu i istakao da će biti preduzete sve mjere da budu zaštićeni u Srpskoj.

    – Izražavamo zabrinutost za Јevreje i Izraelce u BiH. Godinama upozoravamo na radikalizaciju islamskih pokreta koje podržava ISIS u BiH i još jednom naglašavam da ćemo preduzeti sve mjere da svim sredstvima zaštitimo Јevreje i Izraelce u Republici Srpskoj – naveo je Dodik na društvenim mrežama, komentarišući teroristički napad na Ambasadu Izraela u Beogradu u kojem je teško povrijeđen pripadnik Žandarmerije Srbije.

    On je rekao da će se održati bliska komunikacija s izraelskim prijateljima kako bi osigurali maksimalnu bezbjednost.

    Dodik je rekao da je zatražio od službi u Republici Srpskoj da dignu stepen bezbjednosti na viši nivo.

  • Izvučen muškarac bez svijesti iz vode

    Izvučen muškarac bez svijesti iz vode

    Tridesetdvogodišnji muškarac je danas primjećen kako pluta na površini vode u bazenu banje “Dvorovi” kod Bijeljine, nakon čega je pozvana Hitna pomoć, ali mu nije bilo spasa.

    Bio je bez svijesti, plutao je na vodi. Neko je pozvao Hitnu i ljekari su došli. Hitna ga je odvezla, ali mu nije bilo spasa, preminuo je, kaže za InfoBijeljinu jedan očevidac.

    Za sada nije poznat tačan uzrok smrti ovog muškarca.

  • Milatović nakon razgovora sa Milanovićem: Ne trebamo politički trgovati žrtvama i zločinom

    Milatović nakon razgovora sa Milanovićem: Ne trebamo politički trgovati žrtvama i zločinom

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović oglasio se na društvenoj mreži Iks nakon razgovora sa Predsjednikom Republike Hrvatske Zoranom Milanovićem.

    On je rekao da se sa Milanovićem složio sa tim da je obostrana dužnost da se sa pijetetom sjećaju svih žrtava genocida u Jasenovcu, a ne da politički trguju i žrtvama i zločinom.

    „Složili smo se da je naša obostrana dužnost da se sa pijetetom sjećamo svih žrtava genocida u Jasenovcu, a ne da politički trgujemo i žrtvama i zločinom, koji niko ne poriče i čije se godišnjice već decenijama zvanično obilježavaju“, naveo je Milatović.

    Na vanjskopolitičkom planu, prioritet Crne Gore su dobrosusjedski odnosi i ЕU integracije, dodao je.

    „Republika Hrvatska je naš prvi ЕU susjed, zato posebnu pažnju moramo posvetiti očuvanju dobrih međusobnih odnosa“, izjavio je predsjednik Crne Gore.

    Ranije je iz kabineta predsjednika Hrvatske saopšteno da je Milanović prenio Milatoviću svoj stav kako je spomenuta rezolucija „štetan dnevnopolitički akt koji nepotrebno opterećuje odnose dvaju država te kako je potrebno nastaviti graditi dobrosusjedske odnose dvaju država kako bi se izbjegle neželjene posljedice donošenja spomenute rezolucije“.

  • Orban se obrušio na Brisel

    Orban se obrušio na Brisel

    Premijer Mađarske Viktor Orban u autorskom tekstu za Magyar Nemzet govorio je o posljednjim dešavanjima u Evropskoj uniji, pregovorima nakon EU izbora te budućnosti Unije.
    U svom tekstu, Orban je rekao kako je Evropa u krizi, a da kršćanska civilizacija koja definira okvire života nestaje.

    “Evropska unija je također u padu, a poredak isparava pred našim očima. Sposobnost Evrope da ostvari svoje interese u međunarodnoj politici je također opala. Sve je to dovelo evropske narode u tešku situaciju, a uz to su otežani i svakodnevni uslovi života ljudi. Situaciju otežava činjenica da briselska demokratija, koja živi u balonu, posljednjih godina donosi mnogo pogrešnih političkih odluka. Evropa sve više tone u rat u kojem kontinent nema šta da dobije”, poručio je Orban.

    Naglasio je kako birokrate u Briselu žele ovaj rat te da žele poraziti Rusiju.

    “Novac evropskog naroda stalno se šalje u Ukrajinu. Evropske kompanije su pogođene sankcijama, inflacija na porasla, a milioni evropskih građana gurnuti su u životne teškoće”, ističe Orban.

    Govorio je i o proširenju EU na Zapadni Balkan.

    “Proširenje Evropske unije na zemlje Zapadnog Balkana je zastalo. Samo je herojska borba mađarskog komesara za proširenje (Oliver Varhelyi op. a.)donijela određeni napredak. Briselske demokrate su nesumnjivo uspješne u jednoj stvari – slabljenju nacionalnih država i povećanju vlastite moći. Ova elita u nama budi sjećanja na komuniste. Njihov trenutni ideal je toksična zelena politika”, mišljenja je mađarski premijer.

    Osvrnuo se i na rezultate izbora u Evropskoj uniji.

    “Ljevičarska francuska i belgijska vlada pale su odmah nakon izbora, a trese se i Berlin. Evropski narodi su jasno stavili do znanja da žele okončati rat koji se vodi u susjedstvu, žele se riješiti progresivnog ideološkog divljanja, žele zaustaviti migraciju i žele vidjeti evropsku ekonomiju na putu rasta”, rekao je Orban.

    Na kraju, Orban je poručio kako će desničari, uprkos opstrukcijama, nastaviti rad na stvaranju jake frakcije u Evropskom parlamentu.

    “U nedjelju će se odigrati ključni događaji. Trebali bi držati oči na Parizu (parlamentarni izbori op. a.). Jučer je napravljen i veliki korak ka promjenama u Americi. Ako sve bude po planu i ako nam Bog pomogne, do kraja godine će patriote biti većina u cijelom zapadnom svijetu”, zaključio je Orban.

  • Konaković se opet žalio na Dodika

    Konaković se opet žalio na Dodika

    Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković danas je govorio na “Dubrovnik Forumu 2024” u Hrvatskoj, a pričao je o putu ka EU, ali i odnosu Rusije prema BiH.

    Evropska unija je sada konkretna i iskrena. Zaključci iz marta su mogući za moju zemlju. Moramo usvojiti nekoliko još zakona, poput Zakona o sudu, ličnim podacima i zakona o granici. Ništa politički, to su tehničke stvari. Još uvijek nemamo budžet. Moskva je previše prisutna u BiH. Previše je Ruske Federacije u svim zemljama Zapadnog Balkana, rekao je Konaković, prenosi N1.

    Tokom diskusije osvrnuo na proces proširenja EU i napredak koji je BiH ostvarila. Naglasio je da su u BiH trenutno zaustavljeni procesi koji su omogućili napredak a potom i donošenje Odluke Evropskog vijeća o otvaranju pregovora sa BiH. Dodao je da je do toga došlo nakon posjete predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika ruskom predsjedniku Putinu 6. juna ove godine.

    Istakao je da je “sasvim jasno da je Dodik pod ruskom kontrolom te da zbog toga blokira evropski put naše zemlje”. Ponovio je da vjeruje u dijalog, iako zna da će zbog toga snositi posljedice, jer dijalog u BiH nije popularan, posebno s onima koji, kako je naveo, “negiraju genocid i slave ratne zločine” te poručio da to “mora raditi zbog političke odgovornosti i naše budućnosti”.

    Podsjetio je da je napredak u BiH moguć jer je ova koalicija na državnom nivou u Savjetu ministara, u kojoj je i Dodik, uspjela provesti određene reforme i usvojiti 16 zakona. Izrazio je nadu da će u BiH ipak doći do nastavka reformskog procesa na evropskom putu, posebno kada je riječ o Planu rasta, koji će omogućiti ekonomski napredak te zaustaviti odlazak mladih ljudi iz BiH. Osvrnuo se i na regionalne odnose i unapređenje saradnje, naglasivši izuzetnu ulogu Hrvatske kada je riječ podršci evropskim integracijama BiH.

    Na panelu su, pored Konakovića učestvovali potpredsjednica Vlade i ministar spoljnih poslova i dijaspore tzv. Kosova Donika Gervala Švarc, ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, ministar za Evropu i spoljne poslove Albanije Igli Hasani, ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Sjeverne Makedonije Timčo Mucunski, državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Nikola Stojanović, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove Džejms OBrajen, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak, te Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH.

  • Podigunut stepen bezbjednosti u Srpskoj

    Podigunut stepen bezbjednosti u Srpskoj

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podiglo je mjere bezbjednosti na području Republike Srpske, posebno na javnim mjestima, nakon današnjeg terorističkog napada na Ambasadu Izraela u Beogradu u kojem je teško povrijeđen pripadnik Žandarmerije Srbije.

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan i direktor Policije Srpske Siniša Kostrešević su u stalnoj komunikaciji sa ministorm unutrašnjih poslova i potpredsjednikom Vlade Srbije Ivicom Dačićem i prvim ljudima Policije Srbije i, iako nema neposredne prijetnje od sličnog napada u Republici Srpskoj, naložen je niz preventivnih mjera i intezivirana saradnja sa drugim policijskim agencijama, u smislu razmjene operativnih informacija, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

    U saopštenju se dodaje da je stanje bezbjednosti na području Republike Srpske zadovoljavajuće i da građani nemaju razloga za zabrinutost, ali apeluju da policiji prijave svaku sumnjivu radnju u svom okruženju.

  • Vučević o današnjem terorističkom napadu u Beogradu

    Vučević o današnjem terorističkom napadu u Beogradu

    Premijer Vlade Srbije Miloš Vučević osudio je “gnusni teroristički napad” ispred izraelske Ambasade u Beogradu i poručio da će država Srbija znati odlučno da odgovori na prijetnju terorizma, kao i da se građani mogu osjećati bezbjedno.

    Vučević je istakao da je ovo bio akt bezumlja, koji se ne može pripisati nijednoj religiji i nijednom narodu.

    Riječ je o zlodjelu pojedinca sa imenom i prezimenom. Stoga pozivam građane da ostanu mirni i ne podležu propagandi onih koji bi željeli da nas međusobno zavade. Svako ko je mislio da nas može destabilizovati ovakvim nepočinstvima, prevario se – rekao je Vučević nakon što je pripadnik Žandarmerije ranjen ispred izraelske ambasade.

    Premijer Srbije je srpskom žandarmu poželio brz oporavak.

    – Naša zemlja je bila i ostaće mirna, stabilna i prosperitetna, a međuvjerski sklad će naše društvo krasiti i dalje – zaključio je Vučević.

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je napad ispred Ambasade Izraela u Beogradu teroristički čin protiv države Srbije i da je napadač osoba koja je odranije poznata službama bezbjednosti zbog povezanosti sa vehabijskim pokretom.

    U napadu je ranjen pripadnik Žandarmerije na koga je pucano iz samostrijela dok je obezbjeđivao Ambasadu Izraela.

     

     

     

  • Dačić pokazao fotografiju osumnjičenog za napad i njegove supruge

    Dačić pokazao fotografiju osumnjičenog za napad i njegove supruge

    Ministar policije Srbije, Ivica Dačić, je, govoreći o današnjem napadu na pripadnika Žandarmerije ispred ambasade Izraela u Beogradu, ponovio da je riječ o terorističkom aktu.

    Dačić je pokazao je danas medijima kako izgleda žena koju je napadač na žandarma Miloša Jevremovića u martu doveo u Srbiju.

    On je rekao da je Miloš Žujović, čije je vjersko ime bilo Salahudin, 11. marta doveo u Upravu za strance doveo ženu porijeklom iz Crne Gore čije je ime Besa, kako bi prijavio njen boravak.

    Na fotografiji se vidi Miloš i izvesna žena koja je potpuno pokrivene, prenosi “Telegraf”.

    On je rekao da je fotografija nastala u martu u odjeljenju za strance.

    Ministar Dačić je saopštio da je napadač na žandarma ispred ambasade Izraela u Beogradu konvertit iz Mladenovca, koji je prije dvije godine promijenio vjeru i preselio se u Novi Pazar.

    “Inače, otac mu se zove Zoran, on je Miloš. Ne želim da bacimo ljagu na našu braću muslimane, tj. Bošnjake. Ovde je reč o Srbima koji su konvertiti. Ja sam rekao da se izvrše pretresi svuda, i da se to rešava i pronalaze tragovi. I pohapse svi ti ljudi”, kazao je on.