Autor: INFO

  • Otvoren novi front u Africi, bjesne borbe između armije i paravojnih snaga

    Otvoren novi front u Africi, bjesne borbe između armije i paravojnih snaga

    Borbe bjesne između sudanske vojske i ozloglašene paravojne grupe u centralnoj provinciji Senar, saopštili su danas zvaničnici, čime je otvoren još jedan front u 14-mjesečnom ratu koji je ovu afričku zemlju gurnuo na ivicu gladi.

    Paravojne Snage za brzu podršku (RSF) počele su ofanzivu na provinciju Senar ranije ove nedjelje, napadajući selo Džebal Moja prije nego što su se preselile u njen glavni grad Singa, gde su izbile nove borbe, prenijela je agencija AP.

    Paravojna grupacija je u jučerašnjem saopštenju tvrdila da je zauzela glavni vojni objekat, štab 17. pješadijske divizije, u Singi. Lokalni mediji su takođe izvijestili da je RSF uspio da probije odbranu vojske.

    Portparol sudanskih oružanih snaga, Nabil Abdala, rekao je, međutim, da je vojska povratila kontrolu nad objektom i da su borbe i dalje u toku.

    Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije UN, najmanje 327 porodica moralo je da pobjegne iz Džebal Moje i Singe u bezbjednija područja.

    “Situacija je i dalje napeta i nepredvidiva”, navodi se u saopštenju, prenosi Tanjug.

    Stanovnici su prijavili rasprostranjenu pljačku kuća i prodavnica u Singi od strane boraca RSF-a koji su oteli privatna vozila, mobilne telefone, nakit i drugu vrijednu imovinu.

    Opservatorija za ljudska prava Senar, lokalna grupa za ljudska prava, saopštila je da su pripadnici RSF napali bolnicu Singa, i kao taoce uzeli desetine pacijenata i medicinskog osoblja praveći od njih “živi štit”.

    RSF je više puta optužen za gruba kršenja prava širom zemlje od početka rata u aprilu prošle godine, kada su tinjajuće tenzije između vojske i RSF prerasle u otvorene borbe u Kartumu i drugde.

    Borbe u Senaru dolaze dok je pažnja usmjerena na al-Fašer, veliki grad u prostranom regionu Darfura koji je RSF mesecima opsjedao u pokušaju da ga preotme od vojske. Al-Fašer je posljednje vojno uporište u Darfuru.

    U sukobu je do sada poginulo više od 14.000 ljudi a ranjeno 33.000, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija, ali aktivisti za ljudska prava kažu da bi broj žrtava mogao biti mnogo veći.

  • Berbokova za šminku i frizuru daje 136.500 evra iz budžeta: “Izgledala bih kao grobar”

    Berbokova za šminku i frizuru daje 136.500 evra iz budžeta: “Izgledala bih kao grobar”

    Njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok pokušala je da opravda trošak više od deset hiljada evra mjesečno iz budžeta na frizere i šminkere, rekavši da bi u suprotnom izgledala ”kao grobar”.

    Ovi troškovi su u 2022. godini iznosili 136.500 evra, a nakon kritika, Berbok je poručila da je to neophodno zbog jakih reflektora u studiju, piše Dojče vele.

    ”Inače izgledate kao grobar, jer ste sasvim sivi”, rekla je ona, prenosi Tanjug.

    Kako je dalje navela, na putovanjima je često teško naći šminkera zbog čega vodi svog, a budući da su putovanja njemačke šefice diplomatije brojna, dnevnice su visoke.

    Mediji su ranije pisali da je vlada kancelara Olafa Šolca u 2022. godini izdvojila čak 1,5 miliona evra na fotografe, šminkere i frizere, što je povećanje od 80 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je na vlasti bila Angela Merkel.

    ”Mislimo da ljudi u Vladi mogu da ostave dobar utisak i bez skupih vizažista na račun poreskih obveznika”, saopštio je o tom pitanju Savez poreskih obveznika.

    Poslije Berbok, na šminku i frizuru najviše troši Šolc, oko 40.000 evra godišnje, a poreski obaveznici i dalje finansiraju izgled Angele Merkel, koja mjesečno u te svrhe troši 3.000 evra.

  • Bajden sa porodicom odlučuje o nastavku kampanje

    Bajden sa porodicom odlučuje o nastavku kampanje

    Predsjednik SAD Džo Bajden danas će razgovarati sa svojom porodicom o tome da li će nastaviti trku za reizbor, nakon što je veliki broj demokrata izrazio zabrinutost poslije debate predsjednika protiv republikanskog rivala Donalda Trampa.

    Bajden i prva dama Džil u toku dana će se sresti s djecom i unucima u predsjedničkom odmaralištu Kamp Dejvid, u Merilendu, rekli su izvori za NBC njuz.

    Izvori su dodali da su razgovori porodice Bajden neformalni.

    Demokrate, uključujući bivšeg predsjednika Baraka Obamu i bivšu predsjednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, priznali su da je Bajden imao loš nastup u debati u četvrtak, ali su javnosti saopštili da ga podržavaju u nastavku kampanje.

    ”Ovi izbori su i dalje izbor između nekoga ko se cijelog života borio za obične ljude i nekoga ko brine samo o sebi”, poručio je Obama.

    Potparol Nensi Pelosi je izjavio da Bajden i dalje ima njenu punu podršku, a da se ona raduje prisustvu njegovoj inauguraciji 2025. godine.

    Istovremeno, demokrate smatraju da Bajdenu treba dati prostor da odredi sljedeće korake.

    Oni vjeruju da samo predsednik, u dogovoru sa svojom porodicom, može odlučiti da li da nastavi ili da prekine svoju kampanju ranije, a da neće dobro reagovati na pritisak.

    ”Samo dvije osobe mogu da donesu ovu odluku, a to su predsjednik i njegova supruga. Svako ko ne razumije koliko će ova odluka biti duboko lična i porodična, nije upoznat sa situacijom”, rekao je jedan od izvora.

    Bajden je u subotu održao niz događaja za prikupljanje sredstava za kampanju u Njujorku i Nju Džerziju, gdje je priznao da performans na debati nije bio dobar, ali je pokušao da uvjeri donatore da još uvijek može da pobijedi na predsjedničkim izborima protiv Trampa.

    Glasači širom SAD takođe su izrazili zabrinutost zbog glasanja za oba kandidata nakon debate u četvrtak, a jedan od predloženih kandidata da zamijeni Bajdena je guverner Kalifornije Gavin Njusom, koji je javno podržao aktuelnog predsjednika.

  • Dodik: Lagumdžija se ponaša kao privatni ambasador, a Konaković kao privatni ministar

    Dodik: Lagumdžija se ponaša kao privatni ambasador, a Konaković kao privatni ministar

    Zlatku Lagumdžiji se osladilo da krši Ustav, zakone, procedure, napisao je predsjendik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.

    Dodik je ocijenio da se “Lagumdžija ponaša kao privatni ambasador, a Elmedin Konaković kao privatni ministar”.

    – Danas svjedočimo sukobu dva “privatnika” isključivo zbog privatnih interesa. Dok čitamo kako Dino i Zlatko “planiraju” komemoraciju u Njujorku, Dejtonski sporazum tiho plače u ćošku: “A ja sam mislio da sam ja bio komplikovan!” – naveo je Dodik.

     

    Dodik je poručio da se “sav besmisao bošnjačke političke elite i slabost BiH može vidjeti u prepiskama MIP i “misije” BiH u UN”.

    – Nije problem ministru inostranih poslova kada Zlatko Lagumdžija na svoju ruku čitavu državu okrene naopačke, gazeći svako slovo Ustava i zakona, da bi se na kraju obrukao u GS UN, ali je zato veliki problem kada ministar ne zna koja je sala rezervisana, koja voda je kupljena, koji je dres kod i zašto on nije glavni govornik – istakao je Dodik.

    Dodik je napomenuo da “baš zato što su poslušnici kojekakvih geopolitičkih interesa, zagledaniji su u čizme Majkla Marfija, nego u Ustav i Dejtonski sporazum”.

    – Tim čizmama u koje su zaljubljeni brutalno je pogažena svaka procedura, a bez procedura ne znam kako da riješe tu zavrzlamu u vezi s komemoracijom – zaključio je Dodik.

  • Vučić o litijumu

    Vučić o litijumu

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o litijumu za TV Prva.

    “Ja nisam video da se oko litijuma kriju službe, samo hoću da kažem da su to lukavo odrigrali. Iskoristili su proruske botove, da mislite da je to neka patriotska priča. Najmanje dve zapadne službe su želele da spreče razvoj srpske države. Kada sam to video nisam noćima sebi mogao da oprostim”, istakao je Vučić za TV Prva govoreći o litijumu.

    “Napravio sam veliku grešku jer to nisam prepoznao na vreme. Da dozvolim da izgubimo još 4,5 godina neću. Želim da plate budu 1.400 evra, da penzije budu 650 evra”, rekao je Vučić.

    “Ja vam sad kažem, očekujem najveće svetske lidere da okupim. Litijum je budućnost”, rekao je Vučić.

    On je kada je reč o rastu i razvoju Srbije, ekskluzivno otkrio da je procena 4,2 na kavratalu i da će Srbija biti prva ili druga zemlja u regionu.
    “Neko veče se skupili u Loznici, kažu da osvetle mrak, a to su radili litijumskim baterijama. I onda će da kažu što baš mi. Suština je u tome da im ne damo sirovinu, već da ovde prave fabriku baterija, a kad to uradite onda će vam doći i ovi iz fabrike automobila kada više ne bude PEM konvencija važila. Zamisli da nam Mercedes kaže da hoće da uđe sa nama u to… Mi kažemo baterije su naše i ona je preko 50% vrednosti automobila. Tada će svi da dolaze jer im je lakše, imaju subvencije, em imaju bateriju koju mogu da ugrade na licu mesta”, kazao je Vučić.

    On je naglasio da on nije plaćen od Rio Tinta, te pomenuo licemerje onih koji su prodali zemlju Rio Tintu, a sada protestuju protiv.

    Predsednik je pomenuo da nema nikave koristi od toga da priča ružno o opoziciji, te da bi više voleo da oni sami razumeju šta žele i kakva je situacija u Srbiji.

    Kako je rekao predsednikova upozorenja na rat zbog litijuma su se obestinila, pomenuvši puč u Boliviji.

  • ”U Еvropi je počela politička promjena”

    ”U Еvropi je počela politička promjena”

    Austrijska desničarska Slobodarska partija (FPO), Fides mađarskog premijera Viktora Orbana i populistička češka stranka ANO koju predvodi Andrej Babiš formirale su novi politički savez u koji su pozvale i ostale evropske stranke, saopštio je danas šef FPO Herbert Kikl.

    U izjavi medijima na pres konferenciji kojoj su prisustvovala trojica lidera, Kikl je rekao da veruje da će se mnoge druge evropske stranke pridružiti novom političkom savezu narednih dana, preneo je Rojters.

    Kako je prenio “Еuronjuz”, Orban, Kikl i Babiš potpisali su “Patriotski manifest” u nedjelju ujutru u Beču dok su pokušavali da pokrenu najveći desničarski blok u Еvropskom parlamentu.

    Kako navode, trojica lidera, između ostalog, zahtijevaju više odlučivanja na nacionalnom nivou, bolju odbranu spoljnih granica od migracija i kritikuju “zeleni dogovor” za Еvropu.

    “Promijenićemo evropsku politiku tako da ona ponovo služi nacijama i našim ljudima. Mi ćemo preferirati nacionalni suverenitet od federalizma, slobodu od naredbi, a mir od rata”, poručio je bivši premijer Češke Andrej Babiš koji je učestvovao na sastanku.

    U Еvropskom parlamentu ima sedam političkih grupacija a da bi jedna bila formirana potrebna su 23 člana i da najmanje jedna četvrtina od 27 zemalja članica ЕU bude predstavljena u okviru grupe, navodi se na sajtu Еvropskog parlamenta, prenosi Tanjug.

  • Stevandić ponovio da niko ne može u ime Narodne skupštine RS provesti žrijebanje za delegata u Domu naroda BiH

    Stevandić ponovio da niko ne može u ime Narodne skupštine RS provesti žrijebanje za delegata u Domu naroda BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ukazao je da niko u ime Narodne skupštine ne može da bira niti vrši žrijebanje za delegata u Klubu Srba u Domu naroda parlamenta BiH.

    Onaj ko bira delegate u Domu naroda, samo taj može ponavljati odluku i biranje i samo taj može vršiti njihov izbor, da li ponovnim izborom, da li nekom drugom metodom, ne mogu sada da preciziram, ali je činjenica da ne može niko drugi u ime Narodne skupštine birati, niti vršiti žrijebanje – rekao je Stevandić Srni.

    Govoreći o blokadi Doma naroda od Bošnjaka zbog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH u kontekstu da ovo koči evropski put BiH, Stevandić je istakao da taj put postoji samo u verbalnom smislu.

    – Taj put se koristi za ucjenjivanje, a ne za bolji život građana – poručio je Stevandić.Centralna izborna komisija BiH sprovešće sutra žrijebanje za dodjelu mandata iz reda srpskog naroda iz Republike Srpske u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH između dvije kandidatske liste koje imaju identičan broj osvojenih glasova – 12.

    Sud BiH odbio je ranije žalbu SNSD na odluku CIK koja je krajem maja ponovo priznala listić PDP za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

     

  • Siniša Vidović prisustvovao obilježavanju slave hrama i otkrivanju spomen-obilježja

    Siniša Vidović prisustvovao obilježavanju slave hrama i otkrivanju spomen-obilježja

    Siniša Vidović, zamjenik predsjednika Ujedinjene Srpske i savjetnik predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, prisustvovao je danas obilježavanju slave hrama srpske pravoslavne crkvene opštine Stjenice – Rogatica, Svi sveti.

    Pored obilježavanja slave, Vidović je prisustvovao i otkrivanju spomen-obilježja poginulim borcima MO Stjenice-Rogatica. Izgradnju spomen-obilježja pomogao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, dr Nenad Stevandić.

    Vidović je čestitao slavu hrama te je izrazio duboko poštovanje prema borcima koji su dali svoje živote za slobodu Republike Srpske. On je naglasio da su borci Republike Srpske položili svoje živote u odbrani naše Republike kako bismo svi mi danas uživali u slobodi, te da se njihova žrtva nikada neće zaboraviti i da će se uvijek slaviti imena tih hrabrih ljudi.

  • Dačić: Moguće da je sinagoga u Beogradu bila Žujovićeva prva meta

    Dačić: Moguće da je sinagoga u Beogradu bila Žujovićeva prva meta

    Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je rekonstrukcija kretanja Miloša Žujovića, koji je ranio pripadnika Žandarmerije kod izraelske Ambasade u Beogradu, pokazala da je juče prvo došao do sinagoge u Beogradu i da je moguće da mu je to bila prva meta, ali je nastavio dalje zbog velikog broja pripadnika policije oko sinagoge.

    Ovaj teroristički akt je sasječen u početku… Zato i kažem da je naša policija, herojskim činom našeg pripadnika Miloša Јevremovića u startu spriječila dalje tok ovog terorističkog akta – rekao je Dačić poslije obilaska u Urgentnom centru pripadnika Žandarmerije Јevremovića, koga je Žujović juče ranio samostrelom.

    Naveo je da je rekonstrukcijom kretanja Žujovića, otkada je juče ujutru došao autobusom iz Mladenovca na autobusku stanicu u Beogradu, ukazano da prvo je išao do sinagoge, ali pošto je tamo bila policija, nastavio je dalje do izraelske Ambasade.

    – Država Srbija je pokazala da može da zaštiti, ne samo bezbjednost zemlje već i diplomatska konzularna predstavništva koja se nalaze u našoj zemlji – poručio je Dačić.

    Dodao je da su izvršeni pretresi na više desetina lokacija u Srbiji, da je istraga pokazala da je supruga Žujovića napustila zemlju dva dana pred terorističkog napada i otišla je u rodnu Crnu Goru, kao i da je prilikom pretresa kuće u Mladenovcu policija pronašla račun za samostrel koji je Žujović kupio u radnji u Zemunu.

    Dačić je obišao povrijeđenog pripadnika Žandarmerije u Urgentnom centru zajedno sa ambasadorom Izraela u Srbiji Јahelom Vilanom.

    Vilan je rekao da nema opravdanja za teroristički akt koji se juče desio u Beogradu, kao ni za bilo koje druge napade, na bilo koju populaciju bilo kada i bilo gdje u svijetu.

    On je rekao da vrlo dobro zna i razumije koje prijetnje potiču od terorizma.

    Vilan je naglasio da mu je bilo je izuzetno važno da dođe u posjetu povrijeđenom žandarmu i da iskaže iskrenu zahvalnost u svoje ime, u ime svoje porodice, zaposlenih u Ambasadi, kao i Vlade Izraela i naroda Izraela, jer, kako je dodao, svi oni jako dobro znaju šta znači terorizam.

  • Cvijanović: Bahatost bošnjačkih političara i njihova međusobna borba za političke poene

    Cvijanović: Bahatost bošnjačkih političara i njihova međusobna borba za političke poene

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da se sve u bošnjačkoj politici svodi na privatizaciju institucija.

    Na pitanje Srne da prokomentariše dopis ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića upućen ambasadoru BiH pri UN Zlatku Lagumdžiji u kojem ga optužuje za “sakrivanje informacija u vezi sa obilježavanjem 11. jula u Njujorku” i podsjeća da je on državni službenik, Cvijanović je rekla da je zanimljivo kako su se Ministarstvo inostranih poslovai i ministar Konaković sada sjetili da je ambasador Lagumdžija državni službenik i upozorili ga da ne može raditi na svoju ruku.

    – Ali, toga se nisu sjetili onda kad je u više navrata zloupotrijebio ulogu državnog službenika blokirajući korespondenciju srpskog člana Predsjedništva BiH, i čineći druge neustavne i nezakonite radnje – ukazala je Cvijanović.

    Što se tiše reakcije MIP-a na Lagumdžijino ponašanje, Cvijanović je istakla da se ovdje radi o isključivo bošnjačko-bošnjačkom sukobu iz puke borbe ko će “pobrati poene”, a ne o rješavanju sistemskih problema u kojima evidentno i u kontinuitetu učestvuju i proizvode ih i MIP i Lagumdžija, koji je u funkciji promocije bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, a ne u funkciji provođenja spoljne politike BiH, onako kako su to Ustav i zakoni definisali.

    – Konačno, i sam MIP je u brojnim situacijama radio na svoju ruku i postupao mimo Ustava i zakona, tako da ni ono što radi Lagumdžija, ali ni ono što radi Konaković nije provođenje spoljne politike BiH. To je bahatost koju uporno iskazuju bošnjački političari prema Ustavu i zakonu, a u takvom svom činjenju uveliko su ohrabreni od pojedinih stranih centara moći – istakla je Cvijanović.