Autor: INFO

  • Brnabić: Srbija poštuje Dejtonski mirovni sporazum

    Brnabić: Srbija poštuje Dejtonski mirovni sporazum

    Predsjednik Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je da Srbija poštuje Dejtonski mirovni sporazum, kojim je postojanje Republike Srpske neprikosnoveno, te se protivi daljem urušavanju ovog dokumenta.

    “Druga poruka je potreba za mirom i stabilnošću zapadnog Balkana da bismo se okrenuli budućnosti i stvorili uslove za bolji život i ekonomski prosperitet za sve narode koji žive u ovom delu Evrope”, rekla je Brnabićeva novinarima u Banjaluci nakon svečane sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se obratila.

    Ona je istakla da je veoma zadovoljna usvajanjem Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, ali i formiranjem Paralmentarnog foruma Republike Srpske i Srbije čija je prva sjednica održana u Banjaluci, a na jesen će biti u Beogradu.

    Brnabićeva je naglasila da joj je izuzetna čast bila da se obrati na svečanoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, te zahvalila predsjedniku parlamenta Nenadu Stevandiću za poziv.

  • Stevandić: Iz Srbije uvijek pozivaju na smirivanje tenzija, prijateljstvo i uvažavanje

    Stevandić: Iz Srbije uvijek pozivaju na smirivanje tenzija, prijateljstvo i uvažavanje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da Srbija jasno štiti prava Srpske garantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da predstavnici ove države uvijek pozivaju na smirivanje tenzija, prijateljstvo i uvažavanje.

    “To su ustavna prava. Dejtonski sporazum je međunarodni ugovor, a jedan od potpisnika je i Srbija”, istakao je Stevandić na konferenciji za novinare nakon svečane sjednice Narodne skupštine Srpske na kojoj se obratila predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić.

    On je dodao da je Srbija uvijek doprinosila miru, bez obzira na provokacije drugih.

    “Ne znam da li je programirana hajka uoči dolaska predsjednika Skupštine Srbije ovdje, a u vezi sa kadetima Vojske Srbije i njihovom davanju pijeteta. Na kraju je i ministar /inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin/ Konaković priznao da je sve urađeno po propisu, ali niko neće odgovarati za dva dana vrijeđanja i neprimjerenih stvari bilo kojem civilizovanom društvu”, rekao je Stevandić.

    On je napomenuo da se Republika Srpska nije bunila kada je turska vojska poslala orkestar koji je u Sarajevu izvodio vojne pjesme i koračnice koje bi mogle nekoga podsjetiti na osmanlijsko osvajanje.

    Stevandić je naglasio da Republika Srpska ne pretenduje da otima teritoriju i imovinu ili odlučuje šta se može raditi ili ne u Federaciji BiH, ali da štiti svoju imovinu, teritoriju i institucije Srpske.

    “Zahvalni smo što Srbija na tom planu stoji iza nas”, rekao je Stevandić.

  • Brnabić: Јedino zajedno možemo ići naprijed; Uskoro ratifikacija Deklaracije u Skupštini Srbije

    Brnabić: Јedino zajedno možemo ići naprijed; Uskoro ratifikacija Deklaracije u Skupštini Srbije

    Svesrpskim saborom smo obilježili naše zajedništvo, rekla je predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obraćajuići se na svečanoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske u Banjaluci.

    – Dan kada smo održali Svesrpski sabor je bio dan kada smo obilježili naše zajedništvo. Obilježili smo i proslavili sve što nas spaja. Nema jake Republike Srpske bez Srbije, niti jake Srbije bez Republike Srpske. Јedino zajedno možemo ići naprijed – istakla je Brnabićeva.

    Navela je da je to bio dan kada su Srbi uradili nešto za sebe, a ne protiv drugih.

    – Kroz Deklaraciju, koju su usvojile dvije vlade, a ratifikovala Narodna skupština Srpske, mi smo pozvali na mir, poštovanje Dejtonskog sporazuma, pijetet prema svim žrtvama – navela je Brnabićeva.

    Naglasila je da će Deklaraciju uskoro ratifikovati i Narodna skupština Srbije.

    – Nismo uvrijedili ni jedan narod, niti smo ugrozili integritet bilo koje zemlje – jasna je Brnabićeva.

     

    Naglasila je da se Deklaracijom poštuje kultura, tradicija i običaji srpskog naroda.

    – I to rade i drugi narodi u Evropi – izjavila je ona.

    Pozvala je na poštovanje Dejtonskog sporazuma i Republike Srpske.

    – Da Republika Srpska bude neprikosnovena i nepovrediva. Srbija želi mir i saradnju. Ko želi da ruši Dejtonski sporazum, želi nestabilnost – navela je Brnabićeva.

    Srbija je, podsjeća, uložila više od 100 miliona evra u različite projekte u Srpskoj.

    Podsjetila je da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uvijek insistirao na jačim vezama sa Republikom Srpskom.

    – Mnogo puta je ponavljao da zajedno možemo biti samo jači, ako uspostavimo čvrste veze između Srba i Bošnjaka. Ponosna sam što sam dio njegovog tima koji je nesebično uvijek pomagao Srpskoj, pomagao da se zatvori otvoreno pitanje granica između Srbije i BiH, ali i ostala otvorena pitanja bez miješanja stranaca – poručuje Brnabićeva.

    Izrazila je molbu samo za dvije stvari – za poštovanje Dejtona, što podrazumijeva dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je Republika Srpska neprikosnovena i nepovrediva, poštovanje srpskog naroda ma gdje on živio – ništa manje i ništa više od toga.

     

  • Orban najavio egzodus? Razgovarao sam i sa Putinom i sa Zelenskim…

    Orban najavio egzodus? Razgovarao sam i sa Putinom i sa Zelenskim…

    Mađarski premijer Viktor Orban dao je intervju za nemački Bild po poseti Kijevu i Moskvi, gde je razgovarao s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

    On je otkrio šta mu je Putin rekao u Kremlju, a svoju “misiju” opravdava navodnom eskalacijom na bojnom polju.

    Prokomentarisao je za Bild svoje razgovore sa Zelenskim i Putinom.

    “Obojici sam postavio isto pitanje. Pitao sam oba šefa država (Zelenskog i Putina, prim.a.) da li postoji šansa da pristanu na privremeno primirje koje bi ubrzalo mirovne pregovore. Da krenemo od prekida vatre. Jer u ovom trenutku svi razmišljaju u drugom pravcu, oni prvo žele da postignu mirovni sporazum, a tek onda da proglase primirje”, rekao je Orban.

    “I Rusi i Ukrajinci odgovorili su isto: Primirje je u interesu neprijatelja jer će tokom primirja imati vremena da se reorganizuju i pripreme za nastavak rata”, dodao je mađarski premijer.

    Kako je Orban za Bild istakao, razgovori sa suprotstavljenim stranama u ratu jasno su mu pokazali da će naredna dva ili tri meseca biti brutalnija nego što mislimo. Kako je rekao, situacija na frontu će biti još gora.

    “U narednih nekoliko meseci stvari će se pogoršati na frontu. Rusija ima više oružja i Rusi su odlučniji. Tako da će energija sukoba, broj mrtvih, broj žrtava biti brutalniji nego u poslednjih sedam meseci, iako je i period pre toga bio veoma brutalan”, kazao je mađarski premijer.

    “Ne raspravljam se o tome ko je u pravu, a ko nije. Jer moj cilj je mir i prekid vatre”, zaključio je Orban.

     

  • Počinje vojni rok u Hrvatskoj, poznat i datum

    Počinje vojni rok u Hrvatskoj, poznat i datum

    Od 1. januara sljedeće godine Hrvatska će ponovo uvesti služenje vojnog roka.

    Za to postoji politička odluka, a Ministarstvo obrane (MORH) radi na izmjenama Zakona o odbrani i zakona o službi u Oružanim snagama te pratećim pravilnicima koji će biti temelj za to da već od početka sljedeće godine prvi regruti koji će morati obavezno služiti vojni rok krenu na obuku, piše Novi list.

    Hrvatska vojni rok nije ukinula, već ga je 2008. godine samo zamrznula tako da se cijela stvar neće pokrenuti iz nule jer već postoji i zakonodavstvo, ali i praksa po kojoj se obuka odvijala do prije 16 godina. To će se trebati prilagoditi novim zahtjevima i okolnostima.

    Dvije varijante
    Još uvijek nije odlučeno hoće li vojni rok trajati dva ili tri mjeseca. Ako bi se išlo na prvu varijantu, onda bi regruti dobili samo osnovnu pješadijsku obuku, a ako bi vojni rok trajao tri mjeseca, onda bi se tokom trećeg mjeseca regruti slali na neki oblik specijalističke obuke u kopnenoj vojsci, vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani ili mornarici.

    Nakon što bi odslužili vojni rok, regruti koji su prošli obuku mogli bi birati hoće li se nakon toga vratiti u civilstvo, nastaviti se baviti svojim uobičajenim poslovima i biti dio vojne rezerve ili će ostati u Oružanim snagama i u njima tražiti svoju profesionalnu karijeru.

    Prema dosadašnjim saznanjima, obuka regruta odvijaće se u kasarnama u Požegi, Sinju i Kninu.

    Ivan Jušić, direktor Uprave za ljudske potencijale MORH-a, rekao je prošle sedmice za HRT da vojni rok neće biti kraći od dva mjeseca ni duži od tri.

    “Dva mjeseca je trenutno dragovoljno vojno osposobljavanje i to je gotov model koji možemo samo preslikati na neku novu situaciju, a jedan od prijedloga je i da to bude do tri mjeseca”, kazao je.

    Prve godine između 4000 i 4500 regruta
    Svake godine između 17.000 i 18.000 muškaraca postaju punoljetni. I oni će biti obveznici služenja vojnog roka. Naravno, neće svi oni ići na obuku. Jedan manji dio njih neće proći ljekarski pregled. Drugi dio, očekuje se puno veći, pozvaće se na priziv savjesti i neće služiti vojni rok, odnosno neće imati vojnu obuku. U Ministarstvu odbrane procjenjuju da će u prvoj godini, odnosno u 2025., kroz obaveznu obuku proći između 4000 i 4500 regruta, i to u četiri ili pet poziva, svakih nekoliko mjeseci.

    U ovom trenutku u Hrvatskoj postoji dobrovoljno služenje vojnog roka. Oni koji se na njega jave imaju pravo na naknadu od 900 evra mjesečno. Ministarstvo predviđa da će i oni koji će obavezno služiti vojni rok dobijati naknadu, ali ona će najvjerovatnije ipak biti nešto manja.

    Civilno služenje
    Što se tiče vojnih obveznika koji će se pozvati na priziv savjesti, moraće služiti civilni vojni rok. On će biti duži od vojnog, moguće i dvostruko. Njihove dužnosti i obaveze Ministarstvo će koordinisati s Civilnom zaštitom, jedinicama lokalne samouprave i sistemom socijalne zaštite. Kroz sistem Civilne zaštite oni će dobiti obuku kako postupati u slučaju prirodnih katastrofa kao što su požari ili poplave, ili naučiti osnove pružanja prve pomoći.

    U opštinama i gradovima mogli bi pomagati u nekim važnim infrastrukturnim projektima, a u sistemu socijalne zaštite učestvovali bi u pomoći potrebitima. Još uvijek nije poznato koliku će naknadu dobivati za ovu svoju aktivnost.

    Pravo na odgodu služenja
    Iz Ministarstva poručuju da će svakako pokušati kroz razne promotivne akcije postići da se što veći broj obveznika ipak odluči za klasičnu vojnu obuku. Bite moguće i odgoditi služenje vojnog roka. Na primjer, oni koji nakon srednje škole upišu fakultet imaće pravo zatražiti odgađanje služenja vojnog roka dok ne završe visoko obrazovanje.

    Još uvijek se rade projekcije koliko će se iz budžeta morati izdvojiti za uvođenje obaveznog vojnog roka. To ponajprije ovisi o modelu koji će biti izabran, odnosno o trajanju, hoće li obuka trajati dva ili tri mjeseca. Prije nekoliko godina u opticaju je bila svota od 67 miliona evra godišnje, ali tek treba vidjeti koliko bi to sve moglo koštati. Od 2008., kada je zamrznuto služenje obaveznog vojnog roka, pa do kraja 2022. dobrovoljno ga je služilo ukupno 10.327 regruta, prenosi Index.

  • Dodik: Smije li se iko u Sarajevu izviniti Srbiji

    Dodik: Smije li se iko u Sarajevu izviniti Srbiji

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se postavlja pitanje šta sad kad je i Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova u BiH priznao da je ulazak kadeta Vojske Srbije bio u skladu sa zakonom, te da li će bar neko od bošnjačkih političara uputiti izvinjenje Srbiji.

    “Političko i medijsko ludilo koje je zahvatilo političko Sarajevo postaje nepodnošljivo i ta histerija koja se stvara protiv svega što ima veze sa srpskim narodom, Srbijom i Srpskom odavno je prešla granice normalnog”, rekao je Dodik.

    Dodik je upitao i da li postoji uopšte politička struktura u Sarajevu s kojom se može razgovarati?

    “Poštuje li neko Ustav i zakone ove sklepane BiH i smije li možda bar poneki pojedinac od bošnjačkih političara poslati poruku, izvinjenje Srbiji za ovu nezapamćenu sramotu koju su priredili zemlji u koju se zaklinju”, upitao je Dodik na mreži “Iks”.

    Dodik se pita ima li Denis Bećirović bar malo ljudske pristojnosti, kad već nema političke, i s kim on to misli živjeti u BiH, sa Srbima i Hrvatima ili sa Kristijanom Šmitom i sličnim nedobronamjernim strancima koji su, po ko zna koji put, pokazali da su nekompetentni i nedobronamjerni, prenosi Srna.

  • Još jedno tijelo pronađeno u Gradišci

    Još jedno tijelo pronađeno u Gradišci

    Još jedno tijelo pronađeno je u rijeci Savi u Gradišci, nakon što je sličan slučaj zabilježen i prije nekoliko dana.

    Policijskoj upravi Gradiška, juče oko 18.15, prijavljeno je da se u Savi nalazi tijelo najvjerovatnije lica afroazijskog porijekla.

    Uviđaj su uradili policajci iz ovog grada, u prisustvu dežurnog mrtvozornika. Obaviješten je o svemu i tužilac.

    Tužilac je obaviješten i kada je Policijskoj upravi Gradiška 5. jula oko 18.50 prijavljeno je da se u rijeci Savi u ovom gradu nalazi tijelo najvjerovatnije lica afroazijskog porijekla.

    “Uviđaj na licu mjesta izvršili su policijski službenici PU Gradiška u prisustvu dežurnog mrtvozornika Doma zdravlja Gradiška. O svemu je obaviješten dežurni tužilac, koji je naložio obdukciju tijela, te da se nakon kompletiranja predmeta dostavi izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama”, rečeno je tada iz Policijske uprave Gradiška.

  • OHR se oglasio o korištenju grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Srpskoj

    OHR se oglasio o korištenju grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Srpskoj

    Usvajanje izmjena i dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u Republici Srpskoj ima za cilj implementaciju deklaracije Svesrpskog sabora kako bi se stvorio pravni osnov za isticanje zvanične himne i grba Republike Srbije u Republici Srpskoj kao svesrpskih simbola.

    Ovo je saopšteno Feni iz OHR nakon što je prošle sedmice nacrt ovog zakona usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    Iz OHR podsjećaju da je Ustavni sud BiH već proglasio neustavnim simbole koji su tada bili određeni kao zvanični grb i himna Republike Srpske. Sud je obrazložio da su ti zvanični simboli u suprotnosti s ustavnim principom kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda, budući da se time ističe istorija, tradicija, običaji i vjerski i nacionalni identitet Srba i nameću takve vrijednosti pripadnicima drugih konstitutivnih naroda, drugim građanima i ostalima na teritoriji Republike Srpske.

    – Na Ustavnom sudu BiH će biti da ocijeni ustavnost zakona u svjetlu svoje dosadašnje sudske prakse – kažu iz OHR.

     

     

  • U borbu za svaki glas sa poznatim imenima

    U borbu za svaki glas sa poznatim imenima

    Rok za podnošenje kandidatskih lista za učešće na lokalnim izborima 2024. godine istekao je juče, a Centralna izborna komisija ima rok do 2. avgusta da ih ovjeri, i do 22. avgusta da ih objavi u “Službenom glasniku BiH” i sredstvima javnog informisanja.

    Ako je suditi po Banjaluci i listama koje su kandidovane, ovi izbori proći će bez iznenađenja, barem što se imena tiče.

    Najjača partija u Republici Srpskoj i Banjaluci odlučila je da nosilac liste bude Vlado Đajić, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a u Banjaluci, a osim njega za glasove birača, između ostalih, boriće se i Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite, kao i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora. Na listi ove stranke naći će se i Mladen Ilić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i Marinko Umičević, odbornik u Skupštini grada Banjaluka.

    “Imamo ubjedljivo najjaču listu. Boriću se sa predsjednicima partija koji će nositi ostale liste”, rekao je Đajić.

    Druga po jačini politička partija u Banjaluci, odnosno PDP, odlučila je da nosilac liste bude Branislav Borenović, predsjednik ove stranke i aktuelni poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

    U ovoj stranci, kao ni u većini ostalih kada se sastavljaju kandidatske liste, situacija nije bila idilična. Prvobitno, prema nezvaničnim informacijama, listu u Banjaluci trebalo je da nosi Igor Crnadak, aktuelni poslanik ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, međutim, na to nije pristao dio stranke i većina Gradskog odbora. Drugi prijedlog bio je Nebojša Drinić, takođe poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali protiv toga bio je dio ljudi iz vrha stranke.

    Osim Borenovića, na listi će se, između ostalih, naći i sam Drinić, zatim Tanja Vukomanović, aktuelni poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini, kao i Mirna Savić Banjac, takođe poslanik u NS RS.

    “Banjaluka je danas bolja i ljepša nego prije četiri godine, a znamo da može biti još uspješnija, što nam je cilj u narednom mandatu. Skupštinska većina je opstruisala niz odličnih projekata, zato sada, odlučniji nego ikada, idemo da ostvarimo još jednu pobjedu za gradonačelnika Draška Stanivukovića, kao i za Skupštinu grada”, rekao je Borenović.

    Nema iznenađenja ni kada je u pitanju lista pokreta Igor Radojičić – Svojim putem. Nju će nositi upravo Radojičić, koji je na svojim društvenim mrežama napisao da lista za Banjaluku ima više od 85 odsto kandidata koji nikada nisu bili politički angažovani i da pokret ne podržava nijednog od registrovanih kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

    Kada je riječ o Banjaluci, listu SPS-a predvodiće Velibor Stanić, dok će Saša Lazić Medo predvoditi odborničku listu “Banjaluka zove”.

    Samo dan pred istek roka za predaju kandidatskih lista postignut je dogovor i u Srebrenici, gdje je, kako pišu pojedini mediji, Mladen Grujičić iz SNSD-a, aktuelni načelnik ove opštine, odustao od kandidature. Umjesto njega, za glasove birača boriće se Miloš Vučić, kojeg je još ranije predložio Opštinski odbor SNSD-a u ovoj opštini. Uprkos tom prijedlogu, Grujičić se nije mirio s tim, ali je na kraju ipak odustao i kandidaturu prepustio Vučiću.

  • Nova akcija FUP-a, privođenja u Sarajevu i Mostaru

    Nova akcija FUP-a, privođenja u Sarajevu i Mostaru

    U toku je nova akcija Federalne uprave policije (FUP) u Sarajevu i Mostaru, javljaju federalni mediji.

    Kako saznaje portal “Avaza”, u akciji FUP-a privode se osumnjičeni za nedozovoljenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga, te za korupciju.

    Radi se o dva pretresa u Mostaru i Sarajevu.

    Podsjećamo, juče su službenici Federalne uprave policije (FUP) proveli akciju u Sarajevu na Stupu, u naselju Bulevar, kao i u Visokom, zbog nedozovoljene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.

    U toj akciji uhapšene su četiri osobe