Autor: INFO

  • Vučić: Moja deca ne treba da trpe pretnje, to nije deo mog posla

    Vučić: Moja deca ne treba da trpe pretnje, to nije deo mog posla

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne zna šta da kaže predstavniku opozicije koji je u jednoj televizijskoj emisiji napao njegovog starijeg sina i istakao da on kao predsjednik mora da trpi razne prijetnje i uvrede, ali da njegova djeca ne moraju.

    On je za “TV Pink” sinoć rekao da ti ljudi misle da kad dođe do promjene vlasti, da će neko da bježi i da se sklanja, a onda će oni “valjda nekoga da tuku”.

    Istakao je da kada neko ima takve frustracije, nema politički program, onda mu sve smeta i ništa mu ne valja – tri mosta u Novom Sadu, Beograd na vodi, fontana na Slaviji, auto putevi prema Grčkoj, Bugarskoj, brza pruga Beograd – Novi Sad.

    “Oni su stalnio demonstrirali, šta god da smo radili”, rekao je Vučić.

    Vučić je istakao da Srbija ima litijum i da je dobro što ga ima, jer će to predstavljati komparativnu prednost u odnosu na mnoge u okruženju.

    “Ali i zajedničku snagu celog regiona, ne samo Srbije. I zbog toga sam srećan. A na te uvrede dobio sam bezbroj predloga kako da odgovorim. Ja, da budem iskren, ne znam šta bih rekao”, rekao je Vučić na pitanje kako odgovara na to što je rekao Srđan Škoro pozivajući na linč njegovog sina Danila.

    Dodao je da oni za to kažu da je to riječ kritike i da nema ništa protiv toga šta god da kažu i naveo da je isti čovjek govorio o Majdanpeku i Boru sa gađenjom.

    “To je jedna matrica koja postoji već godinama i ništa se po tom pitanju nije promenilo. Nisam ja ovde da komentarišem sve te stvari i da govorim o onome što pogađa mene lično ili bilo što drugo, već da se osvrnem na ono što ima dublji smisao. Govorite o Majdanpeku i Boru sa gađanjom, kao o najgorim mestima na svetu. Majdanpek je podignut zahvaljujući rudniku. Majdanpek ne bi postojao da nema rudnika”, istakao je Vučić.

    Ukazao je da je kineska kompanija kada je preuzela rudnik u Boru otplatila 1.2 milijarde dolara dugova.

    “I u Boru i Majdanpeku je svetla budućnost i tamo će lepo i pristojno da se živi i radi. Druga je stvar što neki ljudi polaze od sebe, pa je za njih nezamislivo da rade u Majdanpeku i Boru”, rekao je Vučić.

    Predsjednik je istakao da ko ima litijum postaje sila, neko regionalna, neko svjetska.

    Na konstataciju da više zemalja u zapadnoj Evropi pokreće projekte vezane za litijum kao što su Njemačka ili Francuska, koja je takav projekat proglasila projektom od nacionalnog značaja, Vučić je rekao da će svi oni biti spremni prije Srbije, i Portugal, i Njemačka, Češka, Francuska.

    “Zato je trebalo nas da spreče pre dve i tri godine, jer bismo mi tada bili prvi. I sve bi zavisilo od nas. Strane službe, i to neke zapadne su nas sprečile u tome tada”, rekao je Vučić.

    Komentarišući izjavu voditelja Zorana Kesića da bi Beograd na vodi trebalo srušiti, ukazao je da je uvijek u istoriji bilo ljudi koji su bili protiv modernizacije i dodao da Beograd na vodi niko neće da sruši.

    “Sve njih možete da vidite u Beogradu na vodi kako se šetkaju i šepure. Ja jednom u dva meseca kada prošetam tamo, onda se iznenadim kada ih vidim kako uživaju”, rekao je Vučić.

    Navodeći da je obišao gotovo sve evropske gradove, Vučić je kazao da je promenada u Beogradu na vodi deset puta ljepša nego bilo koja druga.

    Predsjednik je istakao da je Narodna banka Srbije u petak kupila još pet tona zlata, da je za to plaćeno 350 miliona evra i da sada Srbija ima 46,5 tona zlata u vrijednosti od više od 3.3 milijarda evra.

    “To je dodatak finansijskoj sigurnosti koju smo već obezbedili, hoćemo da budemo sigurni i u najteža vremena. I zato sam rekao, tek ćemo da kupujemo i da kupujemo zlato svakim viškom novca koji budemo imali, da time dodatno osiguramo naše rezerve, da se time osiguravamo za teška vremena koja nam predstoje, a koje ja kao predsednik Republike predviđam“, rekao je Vučić.

    Vučić je naglasio da je Srbija najbrže rastuća ekonomije u Evropi sa 4,7 odsto rasta BDP u prvom kvartalu, ali da je za Srbe važno da na kraju godine budu u prvih tri ili četiri zemlje po rastu BDP-a.

    “Nama će drugi kvartal da bude slabiji od prvog kvartala zato što smo imali remont rafinarija i naše hidroelektrane u Bajinoj Bašti. Zato verujem da će treći kvartal opet biti bolji nego drugi”, dodao je Vučić.

    Govoreći o defileu kadeta Vojne akademije prilikom obilježavanja godišnjice Bitke na Kozari, Vučić je istakao da su sve procedure i nadležnosti poštovane u vezi sa defileom srpskih kadeta i da oni nikoga nisu mogli da ugroze.

    Dodao je da se svaki dan protiv njega u regionu vodi besmislena kampanja.

    “To je zbog Bećirovića i zbog Željka Komšića i svih njihovih medija koji su rekli da je Srbija krenula u agresiju posle Srpskog sabora zbog učešća kadeta Vojne akademije na memorijalnim skupovima obeležavanja tragedije srpskog naroda na Kozari”, rekao je Vučić.

    Ukazao je da je i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković potvrdio da je sve bilo u skladu sa procedurom i nadležnostima i naveo da su kadeti na tim mjestima bili i 2017. godine, kao i u Češkoj, Austriji, Sjevernoj Makedoniji, Grčkoj.

    “Sve procedure smo poštovali i Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine uputili notu”, istakao je predsjednik Vučić, dodajući da naši kadeti nisu imali ni vojne čizme ni vojne uprtače i da nisu mogli nikoga da ugroze.

    “Nego je samo važno voditi kampanju protiv Srba. Ja ih pitam zašto to radite Bošnjacima? Nama ne radite ništa. Ništa možete, ni ćete išta da nam uradite. Što to radite Bošnjacima? Što to radite svom narodu kojeg terate da mrzi nekoga bez ikakvog razloga”, naglasio je Vučić.

    Istakao je da Srbi hoće da čuvaju Dejtonski sporazum, da njegovo rušenje ne žele ni Bošnjaci, već njihovo rukovodstvo kao i pojedini političari sa Zapada koji se igraju vatrom, optužujući Srbe za to.

    Komentarišući izjavu ministra odbrane BiH Zukana Heleza da je Dejtonski sporazum greška i da je Vučić tokom devedesetih pucao iz snajpera sa sarajevskih brda, predsjednik Vučić je rekao da je ta izjava veoma opasna i upitao hoće li na nju reagovati pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Džejms O'Brajan, kao i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Majkl Marfi.

    “Zamislite da ja tako brutalno lažem o članu njihovog Predsedništva”, rekao je Vučić, a prenosi “Telegraf”.

  • NYT: Imamo dnevnik posjeta, pogledajte ko je osam puta bio kod Bajdena

    NYT: Imamo dnevnik posjeta, pogledajte ko je osam puta bio kod Bajdena

    Američki predsjednik Džo Bajden ne liječi se od Parkinsonove bolesti, objavila je Bijela kuća u ponedjeljak, nakon što su se pojavili izvještaji da je ljekar specijalizovan za tu bolest posjetio Bijelu kuću osam puta tijekom protekle godine.

    Zabrinutosti da predsjednik možda boluje od neimenovane bolesti pojavile su se nakon Bajdenovog nastupa na debati 27. juna s republikanskim kandidatom Donaldom Trampom.

    “New York Times” je objavio da dnevnik posjetilaca Bijele kuće pokazuje da je Dr Kevin Kanard, neurolog specijalizovan za poremećaje pokreta koji je nedavno objavio naučni rad o Parkinsonovoj bolesti, posjetio Bijelu kuću osam puta od prošlog ljeta do proljeća ove godine. Tokom brifinga, potparolka Bijele kuće Karin Žan-Pijer odbila je potvrditi Kanardovu posjetu, rekavši da želi poštovati privatnost svih uključenih iz sigurnosnih razloga.

    Nije, u ovom trenutku, jasno je li dr Kanard bio u Bijeloj kući kako bi liječio ili posavjetovao predsjednika ili je bio tamo zbog nepovezanih sastanaka. Kanardova javno dostupna biografija navodi ga kao “konsultanta za neurologiju medicinske jedinice Bijele kuće” od 2012. do 2022., što bi uključivalo i administracije Baraka Obame i Donalda Trampa.

    Kanard nije odgovorio na opetovane zahtjeve “NYT-a” da komentariše ove posjete. U izjavi objavljenoj u ponedjeljak, dr Kevin O‘Konor, ljekar Bijele kuće, potvrdio je da je dr Kanard vidio gospodina Bajdena tri puta tokom tri i po godine njegova predsjedništva, ali nije htio direktno reći je li razlog tih posjeta liječenje predsjednika, piše “NYT”.

    Umjesto toga, ljekar Bijele kuće implicira, piše “NYT”, da je većina posjeta dr Kanarda bila povezana s liječenjem drugih ljudi koji rade u Bijeloj kući.

    Nadalje, spomenuti ljekar Bijele kući izjavio je i da je Bajden svake godine posjećivao dr Kanarda kao dio njegovog godišnjeg fizičkog pregleda te da posljednji pregled nije pronašao nikakve znakove Parkinsonove bolesti, prenosi “Jutarnji”.

  • Bajden podvukao: Ne idem nikuda

    Bajden podvukao: Ne idem nikuda

    Američki predsjednik DŽozef Bajden obećao je da će ostati u predsjedničkoj trci i rekao da je uvjeren da ga prosječni glasač i dalje želi na listiću demokrata.

    “Ne idem nikuda”, rekao je Bajden stanici Em-Es-En-Bi-Si.

    On je pozvao svakoga ko želi da se on povuče da ga “izazove” tokom nacionalne konvencije Demokratske stranke u avgustu.

    Bajden tokom intervjua pokušao da popravi utisak nakon što se prikazao u slabom svjetlu tokom javne debate sa republikancem Donaldom Trampom 27. juna. Nakon te debate pokrenuto je pitanje o njegovim mentalnim sposobnostima.

    Bajden je rekao da je frustriran zbog napora “elite” da ga primora da se povuče iz predsjedničke trke protiv Trampa, kojeg je pobijedio na izborima 2020. godine.

    “Nije me briga šta ta velika imena misle”, rekao je Bajden voditelju koji mu je izlistao medijske organizacije i stručnjake koji su ga pozvali da odustane.

    On je podvukao da se ne bi kandidovao kada ne bi “apsolutno vjerovao” da je najbolji kandidat da pobijedi Trampa 2024. godine.

  • Oglasili se Rusi nakon žestokog udara na Kijev

    Oglasili se Rusi nakon žestokog udara na Kijev

    Oružane snage Ruske Federacije su jutros, kao odgovor na pokušaje kijevskog režima da nanese štetu ruskim energetskim i privrednim objektima, izvele grupni napad oružjem, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

    “Ciljevi napada su ostvareni. Mete su pogođene,” navodi se u saopštenju.

    Kako su istakli, “apsolutno su neistinite izjave predstavnika kijevskog režima da je, navodno, to bio namerni raketni napad Rusije na civilne ciljeve”.

    “Brojne objavljene fotografije i video snimci iz Kijeva jasno potvrđuju činjenicu da je do razaranja došlo nakon pada ukrajinske rakete PVO, lansirane iz protivvazdušnog raketnog sistema unutar grada,” objasnili su u ministarstvu.

    Oni su podsetili da se se slične histerije kijevskog režima dešavaju već nekoliko godina i svaki put uoči sledećeg susreta (samita) njihovih pokrovitelja iz NATO-a.
    “Svrha ovakvih provokacija je da se nastavi finansiranje kijevskog režima i rata do poslednjeg Ukrajinca,” saopštilo je Ministarstvo odbrane.

    “Brojne objavljene fotografije i video snimci iz Kijeva jasno potvrđuju činjenicu da je do razaranja došlo nakon pada ukrajinske rakete PVO, lansirane iz protivvazdušnog raketnog sistema unutar grada,” objasnili su u ministarstvu.

    Oni su podsetili da se se slične histerije kijevskog režima dešavaju već nekoliko godina i svaki put uoči sledećeg susreta (samita) njihovih pokrovitelja iz NATO-a.

     

  • Stevandić poručio da je normalno da na odavanju pijeteta srpskim žrtvama budu kadeti Vojske Srbije

    Stevandić poručio da je normalno da na odavanju pijeteta srpskim žrtvama budu kadeti Vojske Srbije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da su dobili povratnu informaciju od Ustavnog suda RS u vezi Izbornog zakona, te da je on upućen predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku na potpisivanje.

    Očekujem da će sutra biti pravosnažan. Svi idući izbori idu po ovom zakonu – poručio je Stevandić za N1.

    On je govoreći o promjeni naziva dokumenta o “mirnom razdruživanju” koji se sada zove “Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”, rekao da dokument pod nazivo “mirno razdruživanju” nikada nije postojao u zvaničnoj formi u NS RS i Vladi RS.

    Normalna stvar
    Komentarišući dolazak kadeta Vojske Srbije u Prijedor i Bratunac, Stevandić je rekao da to “za sve pristojne ljude trebalo bi da bude normalna stvar”.

    On je istakao i kako ove komemoracije i parastosi “nemaju nikakve veze s godišnjicom genocida u Srebrenici”.

    – Radi se o dvije komemoracije, obilježavanju tragičnih datuma iz istorije srpskih naroda – jednog od najvećih u Drugom svjetskom ratu na Kozaru i proteklom ratu u Bratuncu. Normalno je da se na parastosu i komemaracijama, gdje se odaje pijetet srpskim žrtvama pojave ljudi koji pripadaju srpskom korpusu i srpska vojska. Ovdje nisu bili vojnici, već kadeti koji imaju formu učenika. Ne vidim ništa logično u bilo kakvom problematizovanju ovog događaja. Pametnije bi bilo da pokažu pijetet kao što mi pokažemo pijetet kada se obilježava tragedija u Srebrenici. Turska vojska je došla skoro u Sarajevo s orekstrom i defilovali su Sarajevom, svirali turske pjesme i niko iz RS nije to komentarisao – rekao je Stevandić.

    Na pitanje da li je ovo urađeno namjerno pred obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, Stevandić odgovara:

    – Kakve to ima veze s godišnjicom genocida u Srebrenici? Mi se u Bratuncu uvijek okupljamo i obilježavamo – poručio je on.

    On je istakao i kako su ranije ovo obilježavanje radili na Petrovdan, ali da je tada “bilo problematično što Srbi obilježavaju dan nakon srebreničke tragedije, pa je pomjereno.”

    – Ja ne želim da uvrijedim nijednu žrtvu i ne razumijem medijsku histeriju i vrijeđanje srpskih žrtava. Zašto ne razumijete da imamo pravo da odajemo pijetet kao i svi drugi i da je normalno da kada odajemo pijetet srpskim žrtvama budu srpski kadeti, drže se srpske zastave, jer to rade i drugi narodi. Tu ništa nema problematično već je problematično što se stvara mržnja i histerija oko događaja kojim se odaje pijetet. Ako nećete odati pijetet srpskim žrtvama barem ih nemojte vrijeđati. To je moja poruka ljudima koji su ovaj događaji iskorisitili za širenje mržnje i daljih sukoba u BiH – rekao je Stevandić.

    Dodao je i to da je sramotna kvafilikacija da dolaze kadeti vojske zemlje koja je jedina osuđena za nesprečavanje genocida, te naglasio kako je njihov dolazak uredno najavljen Ministarstvu spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH.

    Da li će kadeti Vojske Srbije biti i u Nevesinju?
    Na pitanje zbog čega nisu druge vojske ili narodi nisu prisustvovali jer je riječ o antifašističkoj borbi, kazao je da nikome nije bilo zabranjeno, a zbog čega ih nije pozvao odgovara:

    – Zato što smo mi pripadnici srpskog naroda koji je činio 95 posto partizana i koji je 95 posto poklan, stradao, odveden u Jasenovaci. Zato što se gnušamo svih koji od svega toga prave političku priču i prljaju pijetet žrtava. Kako da nekoga zovemo iz Sarajeva, ljude koji daju imena ulica po fašistima Mustafa efendija Đozo, Busulajdžić itd. – istakao je Stevandić.

    Dodao je i da su na obilježavanju prisustvovali i vojnici 3. pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, te da je cvijeće položeno na spomenik gdje nisu nacionalno obilježene žrtve kao i na krst gdje je održan parastos.

    Nije imao informaciju da li su kadeti Vojske Srbije napustili BiH kao ni o tome da će oni prisustvovati obilježavanju Nevesinjske puške.

    – Ja ne znam hoće li se pojaviti, ali ako se pojave to je nešto što ne treba potaknuti nijednog čovjeka na mržnju – dodao je on.

  • Bećirović: Dolazak Vojske Srbije je početak realizacije Deklaracije sa Svesrpskog sabora

    Bećirović: Dolazak Vojske Srbije je početak realizacije Deklaracije sa Svesrpskog sabora

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je danas sa Kristijanom Šmitom, visokim predstavnikom u BiH, kojeg Republika Srpska ne priznaje o neophodnim reformama kako bi BiH ubrzala putu u EU.

    Kako je objavio OHR na „Iks“, Šmit je istakao kako svi javni zvaničnici u BiH moraju raditi više na izbjegavanju tenzija i stvaranju pogodnog okruženja za reforme, te neometano funkcioniranje relevantnih institucija u okvirima svojih nadležnosti i važećih zakonskih propisa.

    Sastanak Bećirovića i Šmita je, podsjećamo, uslijedio nakon što su juče Prijedorom i Bratuncom prodefilovali kadeti Vojske Republike Srbije.

    I sam Bećirović je juče rekao da Predsjedništvo BiH nije odobrilo ulazak Vojsci Srbije u državu, te najavio sastanak sa Šmitom.Bećirović je tokom višesatnog razgovora u OHR još jednom argumentovano upozorio na opasan sadržaj i posljedice Deklaracije sa Svesrpskog sabora održanog u Beogradu.

    – Jedan od opasnih aspekata ove Deklaracije je i institucionalizacija odnosa Republike Srbije i Republike Srpske. Najava početka realizacije Vučićeve velikosrpske i antidejtonske Deklaracije je ulazak pripadnika Vojske Srbije na teritoriju nezavisne i suverene države BiH. Deklaracija je opasna ne samo za BiH, već i za cijelu Evropu, jer ruši temeljne principe na kojima počiva i EU. Nema nikakve sumnje, Deklaracija usvojena na Svesrpskom saboru ugrožava mir u regiji, međunarodno pravo i temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Realizacija ove Deklaracije bi značila potpunu destabilizaciju BiH i regije. Zato je potrebno da međunarodna zajednica konkretnim potezima zaustavi njenu implementaciju – rekao je, između ostalog, Bećirović.

     

  • Banjaluka strateška tačka podijeljenoj opoziciji i strankama oko SNSD-a

    Banjaluka strateška tačka podijeljenoj opoziciji i strankama oko SNSD-a

    U 16.00 časova istekao je rok za predaju kandidatskih lista Centralnoj izbornoj komisiji za lokalne izbore u BiH.

    Slijede provjere Centralne izborne komisije i ovjere kandidatskih lista i kandidata, nakon čega će do 22. avgusta biti poznato ko će kome stati na crtu 6. oktobra.

    Prema stavovima političkih partija, nema sumnje da će se u Banjaluci voditi najveća bitka na putu do gradonačelničke fotelje.

     

    Posljednjeg dana predaje kandidatskih listi, prema podacima Agencije Metriks konsalting, aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković trenutno uživa podršku 34,3 odsto od ukupnog broja ispitanika. U PDP- u, stranci koja ga je kandidovala, vjeruju u pobjedu, iako za njegovu kandidaturu nisu dobili podršku stranaka opozicije.

    – Ubijeđen sam da ćemo pobijediti za gradonačelnika Banjaluke i osvojiti više mandata od SNSD-a, jer je to neka vrsta mrtve trke za odbornicke mandate između PDP-a i SNSD-a – rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

    Mrtva trka biće za gradonačelničku fotelju, prema podacima Matriks konsaltinga, jer Stanivukovića, koji je duže od decenije na političkoj sceni, u stopu prati doktor Nikola Šobot, kandidat stranaka okupljenih oko SNSD-a. Iako praktično još nije ušao u kampanju i bez iskustva na političkoj sceni, Šobot uživa podršku veću od 30 odsto ispitanika. U Gradskom odboru SNSD-a, kažu, pobjeda u Banjaluci je pobjeda Republike Srpske.

    – Duže vrijeme posmatramo stanje u Banjaluci i puls građana i vidjeli smo šta im ne odgovara i šta im nije dobro. Sve ćemo to ispraviti i napraviti od Banjaluke ono što zaslužuje, a to je da bude evropski grad – rekao je predsjednik banjalučkog Gradskog odbora SNSD-a Vlado Đajić.

    Najveći grad Srpske napravio je i najveće podjele u redovima opozicije. Iako je dobila podršku SDS-a i Stranke za pravdu i red, prema Metriksovoj anketi, treća je Јelena Trivić, sa 16,1 odsto podrške ispitanika. U ovoj stranci pred kameru nisu željeli, ali prema objavljenom na društvenim mrežama, od ovih izbora očekuje mnogo.

    – Sa puno vjere i optimizma ulazimo u narednu izbornu utakmicu. Ovo su naši prvi izbori i bićemo veliko pozitivno iznenađenje izbora – navela je predsjednica Narodnog fronta Јelena Trivić.

    Iz Metriks konsaltinga navode da je najzanimljivija situacija među takozvanim neodlučnim glasačima, kojih ima 19,5 odsto. Smatraju da je taj broj više nego dovoljan da bilo koji od kandidata odnese pobjedu u slučaju da pridobije neutralne, koji još nemaju čvrste političke preferencije.

  • Vučić: Srbi čuvaju Dejton, rukovodstvo u Sarajevu i neki sa Zapada hoće da ga ruše

    Vučić: Srbi čuvaju Dejton, rukovodstvo u Sarajevu i neki sa Zapada hoće da ga ruše

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučič rekao je večeras da Srbi hoće da čuvaju Dejtonski sporazum, da njegovo rušenje ne žele ni Bošnjaci, već njihovo rukovodstvo, kao i pojedini političari sa Zapada koji se igraju vatrom, optužujući Srbe za to.

    Vučić je, komentarišući za TV Pink izjavu ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza da je Dejtonski sporazum greška i da je Vučić tokom devedesetih pucao iz snajpera sa sarajevskih brda, rekao da je ta izjava veoma opasna i upitao hoće li na nju reagovati pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju DŽejms O'Brajan, kao i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Majkl Marfi.

    – Što niste reagovali na to kada je (Helez) rekao da je Dejton greška? Zamislite da ja tako brutalno lažem o članu njihovog Predsjedništva – rekao je Vučić.

    Poručio je Helezu da će, ukoliko pokaže i najmanji dokaz da je pucao sa brda u Sarajevu, istog trenutka prestati da bude predsjednik Srbije.

    – Pozivam te, lažove jedan, sa kineskim dronovima iz Tehnomanije da, ako ne dokažeš – podneseš ostavku sa funkcije koja je daleko manje značajna – rekao je Vučić.

    Dodao je da su fotografije njega sa puškom o kojima je Helez govorio lažne, kao i da je bio naslonjen na stativ od kamere.

    Vučić je rekao i da ambasador SAD u BiH Majkl Marfi dnevno izlazi sa “500 objava o /predsjedniku Republike Srpske Miloradu/ Dodiku”, dodajući da čeka da vidi hoće li reagovati u ovom slučaju.

    Vučić je rekao da su upravo oni koji optužuju Srbe umislili da je trebalo da uđu tada u Banjaluku, zajedno sa Hrvatima i uz podršku Zapada protiv Srba.

    Vučić je rekao i da njega interesuje da li će se raditi auto-putevi i pruge, a da ga ne zanima da se izvinjava i da podilazi nekima zbog toga što su ubijali Srbe.

    On je rekao da je njegova “obaveza da kaže `izvinite` i `žao nam je` zbog toga što smo mi negdje ubijali vaše sunarodnike”, kao i da uvijek želi da položi cvijeće, vijenac, sve što je potrebno, ali da traži i od drugih da se poklone srpskim žrtvama, jer to nisu, kako je rekao, vodene bojice, crvene boje, već krv koja je tu prolivena.

    – I ništa više od toga. A ne, sjetili smo se pa ćemo sad ne znam šta da izmislimo novo protiv Srba pa će nam biti dobro. Evo Donika Gervala je pozvala sve da pomognu demokratskim snagama u Srbiji, pošto je Srbija za nju nešto izvan Kosova. Da pomognemo demokratskim snagama u Srbiji da obore Vučića, oni će onda da priznaju nezavisno Kosovo. A ja pozivam sve druge da me obore, priznajte Kosovo, priznajte da su Srbi najgori zločinci, priznajte sve što hoćete, priznajte sve genocide, i stvarne i nestvarne, i kakve god hoćete. Јa u tome neću da učestvujem – rekao je Vučić.

    On je rekao da ne odgovra ni ništa “ni ovima iz Prištine ni ovima iz Sarajeva” i da ih nikada ne vrijeđa.

  • Vučić: Sve procedure poštovane u vezi sa našim kadetima u BiH, besmislena kampanja

    Vučić: Sve procedure poštovane u vezi sa našim kadetima u BiH, besmislena kampanja

    Predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je večeras da su sve procedure i nadležnosti poštovane u vezi sa defileom srpskih kadeta u BiH i naglasio da oni nikoga nisu mogli da ugroze.

    Dodao je da se svaki dan protiv njega u regionu vodi besmislena kampanja.

    – To je zbog Bećirovića i zbog Željka Komšića i svih njihovih medija koji su rekli da je Srbija krenula u agresiju posle srpskog sabora zbog učešća kadeta Vojne akademije na memorijalnim skupovima obilježavanja tragedije srpskog naroda na Kozari – rekao je Vučić za Pink.

    Istakao je da nažalost mediji nisu prenijeli kao vijest to što je i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković potvrdio da je sve bilo u skladu sa procedurom i nadležnostima.

    – Pa zato što su dva dana lagali, dva dana obmanjuju javnost, dva dana vode hajku, kako će sada da kažu, izvinite, mi smo najgori lažovi. Svi njihovi političari, svi njihovi mediji. Znate li da smo isto tako imali te kadete i 2017. godine? Na istim tim mjestima. Imamo slike u Češkoj i Austriji. U Češkoj, Austriji, Sjevernoj Makedoniji, Grčkoj. To je najobičnija stvar i sitnica. Nikom to ništa ne znači, sve procedure smo poštovali i Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine uputili notu – rekao je Vučić.

    Istakao je da kadeti nisu imali ni vojne čizme ni vojne uprtače i da nisu mogli nikoga da ugroze.

     

    – Nego je samo važno voditi kampanju protiv Srba. Јa ih pitam zašto to radite Bošnjacima? Nama ne radite ništa. Ništa možete, ni ćete ništa da nam uradite. Što to radite Bošnjacima? Što to radite svom narodu kojeg tjerate da mrzi nekoga bez ikakvog razloga – naglasio je Vučić.

    Podsjetio je da su tako i u Crnoj Gori rekli kako on, Vučić, ne da izvoz ulja u CG, iako su u toj zemlji kupili 2,2 miliona litara ulja više za šest meseci nego prošle godine.

    – A imate samo manje a ne više stanovnika. I to je ok. Dobićete sve normalno i kažemo nema nikakvih problema. A ne, kreće onda: Vučić-Uljanov, veliko srpska ideologija koja se širi preko ulja i preko svega drugog. Onda tekst Vučić dolazi na Petrovdan – to su zaključci srpskog sabora, Bog zna šta će da radi u Berane. U Berane hoću da obiđem crkvu koju sam obnavljao. Ne smijem da odem ni crkvu da obiđem, kao što ne smijem da odem u Јasenovac. Zašto je to sve tako? I sve koordinisano, naravno, i sve iz Zagreba, pogledajte, 500 tekstova ima tu posljednjih 10 dana – rekao je Vučić.

  • Šta se krije iza jačanja odbrambene sposobnosti NATO na Balkanu?

    Šta se krije iza jačanja odbrambene sposobnosti NATO na Balkanu?

    NATO jača odbrambene sposobnosti na Balkanu. U toj funkciji je i koridor vojne mobilnosti preko teritorije Albanije, Bugarske, Sjeverne Makedonije i Italije.

    Okruživanje Srbije NATO snagama je, prema ocjeni stručnjaka za geopolitiku, poruka, pa čak i indirektna prijetnja Srbiji i Republici Srpskoj da odustanu od vojne neutralnosti. Smatraju, istovremeno je to i otvaranje NATO koridora preko Balkana za obračun sa Rusijom.

     

    Četiri države, od toga tri koje graniče sa Srbijom, jačaju vojnu logistiku NATO snaga. Ko iza toga stoji i šta je cilj? Dobro upućeni, tvrde, Amerika, koja koridorom preko Balkana priprema teren za obračun sa Rusijom. Na tom putu stoje joj vojno neutralne Srbija i BiH.

    – Ti vojni koridori su u stvari okruživanje Srbije i BiH i pritisak koji se možda na prvi pogled ne vidi, a tu se radi na pritisku da Srbija odustane od vojne neutralnosti i da postane članica NATO – kaže Srđan Perišić, profesor geopolitike.

    I Republika Srpska se kroz rezoluciju Narodne skupštine opredijelila za vojnu neutralnost. To je i razlog što BiH nije na NATO putu.

    – Naravno da planiraju, kada budu povoljne okolonosti, da BiH pristupi NATO paktu i pored protivljenja Republike Srpske. Vidjećemo u kojim oblicima, to je posebna tema, vršiće se pritisci i na Srbiju i na Republiku Srpsku da promijeni svoju stratešku odluku – kaže Mitar Kovač, penzionisani general-major Vojske Srbije.

    Pojačano djelovanje NATO diplomatije i otvorene pritiske na Republiku Srpsku zbog toga što se ona efektivno već 14 godina bori protiv učlanjena BiH u ovu vojnu organizaciju, očekuje i Perišić.

    – Ako to ne bude uspjelo, onda će vjerovatno NATO u nekom pogodnom momentu preći na jednokratno, unilateralno djelovanje da BiH učlani u NATO, bez obzira na to što se Republika Srpska tome protivi – kaže Perišić.

    U susret godišnjem samitu NATO u Vašingtonu, Srbija je zbog učešća na meti kritika. Za dobro upućene neosnovanih – Srbija ima interes i osnov da učestvuje kroz Partnerstvo za mir.

    Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije, kaže da Srbija nema nikakvu dilemu o nastavku politike vojne neutralnosti, da striktno vodi računa da se ne opredjeljuju ni na jednu stranu i da poštuje ulogu NATO na Kosovu i Metohiji.

    – Ne stoje nikakve primjedbe da to znači nekakvo približavanje jednoj ili drugoj strani, da to dovodi u pitanje odnose sa Rusijom i drugim zemljama. To je potpuno prirodni proces – kaže karijerni diplomata Zoran Milivojević.

    Prema Milivojevićevim riječima, Srbija na ovaj način reafirmiše svoj položaj i strateški pristup kada je riječ o miru i bezbjednosti na ovim prostorima.