Autor: INFO

  • Makron odbio ostavku premijera

    Makron odbio ostavku premijera

    Francuski predsjednik Emanuel Makron odbio je ostavku premijera, zatraživši od njega u ponedjeljak da privremeno ostane na čelu vlade nakon haotičnih izbornih rezultata koji su doveli vladu u stanje neizvjesnosti.

    Francuski birači su podijelili zakonodavno tijelo na ljevicu, centar i krajnju desnicu, ne ostavljajući nijednu frakciju ni blizu većine potrebne za formiranje vlade.

    Rezultati nedjeljnog glasanja povećali su rizik od paralize za drugu najveću ekonomiju Evropske unije.

    Makron je rizikovao odlučujući se za prijevremene izbore kako bi Francuskoj pružio “trenutak razjašnjenja”, ali ishod je pokazao suprotno, manje od tri nedjelje prije početka Olimpijskih igara u Parizu, kada će zemlja biti pod međunarodnim reflektorima.

    Francusko tržište akcija je palo na otvaranju, ali se brzo oporavilo, možda zato što su tržišta strahovala od potpune pobjede krajnje desnice ili ljevice, prenosi “Telegraf”.

    Premijer Gabrijel Atal je rekao da će ostati na funkciji ako bude potrebno, ali je u ponedjeljak ujutro ponudio svoju ostavku.

    Makron, koji ga je imenovao prije samo sedam mjeseci, odmah je zatražio da ostane “kako bi se obezbijedila stabilnost zemlje”.

    Makronovi glavni politički saveznici pridružili su se sastanku s Atalom u predsjedničkoj palati, koji je završen nakon otprilike 90 minuta.

    Atal je u nedjelju jasno stavio do znanja da se ne slaže sa Makronovom odlukom o raspisivanju iznenadnih izbora. Rezultati dva kruga glasanja nisu ostavili očigledan put za formiranje vlade za ljevičarsku koaliciju koja je bila prva, Makronov centristički savez ili krajnju desnicu.

    Novoizabrani i ponovo izabrani poslanici očekivali su da se okupe u Narodnoj skupštini kako bi započeli ozbiljne pregovore. Makron će sredinom nedjelje otputovati na samit NATO-a u Vašingtonu.

    Politička blokada mogla bi imati dalekosežne posljedice po rat u Ukrajini, globalnu diplomatiju i ekonomsku stabilnost Evrope. Ipak, bar jedan lider je rekao da su rezultati olakšanje.

    “U Parizu entuzijazam, u Moskvi razočaranje, u Kijevu olakšanje. Dovoljno da budemo srećni u Varšavi”, napisao je kasno u nedjelju na X poljski premijer Donald Tusk, bivši predsjednik Evropskog savjeta.

    Prema zvaničnim rezultatima objavljenim rano u ponedjeljak, sva tri glavna bloka su daleko od potrebnih 289 mjesta za kontrolu 577-člane Narodne skupštine, moćnijeg od dva zakonodavna tijela Francuske.

    Rezultati su pokazali nešto više od 180 mjesta za ljevičarsku koaliciju Novi Narodni Front, koja je zauzela prvo mjesto, ispred Makronovog centrističkog saveza, sa više od 160 mjesta. Krajnje desničarski Nacionalni front Marine Le Pen i njegovi saveznici bili su na trećem mjestu, iako je njihovih više od 140 mjesta daleko ispred najboljeg rezultata stranke od 89 mjesta u 2022.

    Makronu su preostale tri godine predsjedničkog mandata.

    Umjesto da se okupe oko Makrona kako je očekivao, milioni su iskoristili glasanje kao priliku da izraze nezadovoljstvo zbog inflacije, kriminala, imigracije i drugih pritužbi — uključujući i njegov stil vladanja.

    Lideri Novog Narodnog Fronta su odmah pritisli Makrona da im pruži prvu šansu za formiranje vlade i predlaganje premijera.

    Frakcija se zalaže za poništavanje mnogih Makronovih glavnih reformi, započinjanje skupog programa javne potrošnje i zauzimanje tvrđeg stava prema Izraelu zbog njegovog rata sa Hamasom. Ali nije jasno, čak ni među ljevicom, ko bi mogao da vodi vladu bez otuđivanja ključnih saveznika.

    “Potreban nam je neko ko nudi konsenzus”, rekao je Olivier For, šef Socijalističke partije, koja se pridružila ljevičarskoj koaliciji i još je proveravala koliko je mjesta osvojila u ponedjeljak.

    Makron upozorava da bi ljevičarski ekonomski program od više desetina milijardi evra u javnoj potrošnji, djelimično finansiran porezima na bogatstvo i povećanjima za visoke zarade, mogao biti poguban za Francusku, koju već kritikuju nadzornici EU zbog duga.

    Parlament bez većine je nepoznat teren za modernu Francusku i mnogi su reagovali mješavinom olakšanja i strepnje.

    “Ono što su nam anketari i mediji govorili me je jako nerviralo, tako da je ovo ogromno olakšanje. Velika očekivanja takođe”, rekla je Nadine Dipua, 60-godišnja pravna sekretarica u Parizu.

    “Šta će se desiti? Kako će oni vladati ovom zemljom?”, pita se ona.

    Politički sporazum između ljevice i centra za blokiranje Nacionalnog fronta je uglavnom bio uspješan. Mnogi birači su odlučili da je sprečavanje krajnje desnice da dođe na vlast važnije od svega, podržavajući njene protivnike u drugom krugu, čak i ako nisu iz političkog tabora koji obično podržavaju.

    “Razočaran sam, razočaran”, rekao je pristalica krajnje desnice Lik Dimon (66).

    “Pa, srećan zbog našeg napretka, jer posljednjih godina sve bolje prolazimo.”

    Lider Nacionalnog fronta Marin Le Pen, koja je očekivala da će se četvrti put kandidovati za francusko predsjedništvo 2027, rekla je da su izbori postavili temelje za “pobjedu u budućnosti”.

    Rasizam i antisemitizam su obilježili izbornu kampanju, zajedno sa ruskim dezinformacionim kampanjama, a više od 50 kandidata prijavilo je da su fizički napadnuti — što je vrlo neobično za Francusku.

    Za razliku od drugih zemalja u Evropi koje su više navikle na koalicione vlade, Francuska nema tradiciju da poslanici iz suprotstavljenih političkih tabora zajedno formiraju većinu. Francuska je takođe centralizovanija od mnogih drugih evropskih zemalja, sa mnogo više odluka donesenih u Parizu.

  • O kadetima iz Srbije oglasio se Konaković, odgovorio na prozivke

    O kadetima iz Srbije oglasio se Konaković, odgovorio na prozivke

    Ministarstvo spoljnih poslova BiH je samo proslijedilo depešu Graničnoj policiji o dolasku kadeta Vojne akademije iz Srbije na godišnjicu obilježavanja bitke na Kozari, što je bila njihova obaveza, tvrdi Elmedin Konaković, resorni ministar.

    Konaković tvrdi i da je sve urađeno u skladu s procedurama i nadležnostima.

    “Mi smo dobili depešu i proslijedili je. Nemam ja nadležnost niti Ministarstvo da vršimo provjere. Granična policija zatim postupa dalje ako misle da su potrebne dodatne provjere, to mogu onda tražiti od OSA-e ako imaju neku sumnju”, tvrdi Konaković, koji se za Avaz javio iz Vašingtona, i dodaje da nije bilo potrebe da se o tome obavještava Predsjedništvo BiH, što mu se zamjera.

    “Znam da sam ovima u SDA kriv za sve i to je taj nastavak njihove prljave kampanje. Kada ne znaju šta će, Konaković je kriv za sve. Međutim, Komšić bi trebao znati, nakon toliko godina parazitiranja u Predsjedništvu, barem zakone ove zemlje. To me čudi. Nisam bio, naravno, dužan da obavijestim Predsjedništvo. Najavljeni su studenti, kadeti i vojni predstavnici, bez naoružanja, kako je i navedeno u depeši. Ostale provjere i procedure dalje su na Graničnoj policiji BiH. Zašto oni nisu obavijestili o svemu Ministarstvo sigurnosti BiH ako je nešto sumnjivo”, rekao je Konaković.

  • Oglasio se Nešić o procedurama dolaska kadeta Vojske Srbije u Srpsku

    Oglasio se Nešić o procedurama dolaska kadeta Vojske Srbije u Srpsku

    Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić rekao je da su, prema informacijama kojima raspolaže, ispoštovane sve procedure za dolazak kadeta Vojne akademije u Beogradu, te da i ako je eventualno postojao propust, onda ga je napravilo Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara.

    “Ambasada Srbije uputila je diplomatsku notu Ministarstvu inostranih poslova i najavila dolazak kadeta Vojske Republike Srbije i kadeta Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ministarstvo inostranih poslova o tome je upoznalo Graničnu policiju i samim tim su ispoštovane sve procedure”, izjavio je Nešić Srni.

    On je izrazio zadovoljstvo što su se u Bratuncu i Prijedoru mogli vidjeti kadeti Vojne akademije u Beogradu i istakao da Vojska Republike Srbije trenutno garant mira i stabilnosti, ne samo u Srbiji, već i u regionu.

    “Na kraju krajeva, njihovi pripadnici su došli da se poklone žrtvama ustaškog i nacističkog zločina”, rekao je Nešić, dodajući da ne vidi ništa sporno u tome.

    Pitomci Vojne akademije u Beogradu prodefilovali su juče ujutro ulicama Prijedora uoči obilježavanja 82 godine od Bitke na Kozari kojem su prisustvovali na Mrakovici.

    Tridesetak kadeta i dvadesetak starješina ovog nastavnog centra defilovalo je od hotela “Prijedor” glavnim gradskim šetalištem do Pozorišta Prijedor.

  • Upozorenje građanima zbog najavljenog toplotnog talasa

    Upozorenje građanima zbog najavljenog toplotnog talasa

    Uprava civilne zaštite Republike Srpske savjetuje građane da, zbog najavljenog toplotnog talasa, rashlađuju prostorije, izbjegavaju fizičke aktivnosti, boravak napolju u najtoplijem dijelu dana i da uzimaju više tečnosti.

    Osjetljiva populacija, djeca, trudnice, stari, oboljeli od hroničnih bolesti, imaju smanjenu sposobnost prilagođavanja i zbog toga treba da obrate posebnu pažnju na brigu o zdravlju u ljetnjim mjesecima i najavljenim vremenskim uslovima – saopšteno je iz Republičke uprave civilne zaštite.

    Preporučuje se održavanje sobne temperature ispod 32 stepena Celzijusova tokom dana, odnosno ispod 24 stepena Celzijusova tokom noći.

    – Ovo je naročito važno za djecu uzrasta do dvije godine, lica starija od 60 godina, kao i za hronične bolesnike. Bitno je i izbjegavati boravak napolju u toku najtoplijeg dijela dana od 10.00 do 17.00 časova – navodi se u saopštenju.

    Iz Republičke uprave civilne zaštite upozoravaju građane da se u najtoplijem dijelu dana ne naprežu fizički, da se rashlađuju vodom i da ne ostavljaju djecu, kao ni životinje, u parkiranim vozilima.

    Građanima se preporučuje da redovno unose tečnost, prije svega vodu, da ne konzumiraju alkohol, smanje unos kafe i gaziranih bezalkoholnih pića i izbjegavaju hranu sa visokim sadržajem proteina.

    U saopštenju se građani pozivaju da potraže pomoć ako osjete vrtoglavicu, slabost, uznemirenost, intenzivnu žeđ ili glavobolju.

    Iz Republičke uprave civilne zaštite navode da će pratiti situaciju u kontaktu sa nadležnim lokalnim službama.

  • Dodik upitao Bošnjake: Na čemu mislite da gradite BiH – na mržnji i neprijateljstvu prema Srbima?

    Dodik upitao Bošnjake: Na čemu mislite da gradite BiH – na mržnji i neprijateljstvu prema Srbima?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik upitao je danas bošnjački narod na čemu misli da gradi BiH – na mržnji političara koje je izabrao i na konstantnom neprijateljstvu prema Srbima, Republici Srpskoj i Srbiji.

    Poslije 30 godina mislio sam da nema izjave, stava, ponašanja koji me mogu iznova iznenaditi. I prevario sam se. Histerija, mržnja, zloba, koje su posljednja dva dana dolazile iz Sarajeva, prevazišle su sve do sada viđeno – naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    On kaže da ga je porazilo odsustvo i mrve pijeteta i saosjećanja prema srpskim žrtvama iz Drugog svjetskog rata i građanskog rata u BiH.

    – Iskoristiću priliku da pitam sve strane diplomate u Sarajevu: Kako ste se osjećali kao ljudi pred tolikim izlivima mržnje? Iskoristiću priliku da pitam bošnjački narod: Na čemu mislite da gradite BiH? Na mržnji političara koje ste izabrali? Na konstantnom neprijateljstvu prema Srbima, Republici Srpskoj i Srbiji? – upitao je Dodik.

    On je istakao da nikada nikog nije mrzio i da žali za svakom žrtvom i saosjeća sa svačijim bolom.

    – Rane moga naroda najviše me bole i razumijem da i vas najviše bole rane vašeg naroda. Zato se pitam, zar je moguće da, poslije svega, ne možemo pronaći ni trunku saosjećanja i razumijevanja jedni za druge? – naveo je Dodik.

    On je naglasio da učestvovanje kadeta Vojske Srbije u komemoraciji žrtvama Kozare nije bilo ništa drugo nego čin pijeteta prema svim nevino stradalima.

    – Sramotno je da se na to odgovara mržnjom i klevetama, umjesto saosjećanjem i poštovanjem prema žrtvama koje su nastradale zbog fašističkog terora. Razmislite o tome, ako želite istinski mir i suživot u Bosni i Hercegovini – poručio je predsjednik Srpske.

  • Petković: Tužilaštvo ima sve elemente za postupak protiv Heleza zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje

    Petković: Tužilaštvo ima sve elemente za postupak protiv Heleza zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje

    Pravnik Milan Petković ocijenio je da bi, zbog dosadašnjih i najnovijih ratnohuškačkih izjava protiv Srba ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, Tužilaštvo BiH po službenoj dužnosti trebalo da pokrene postupak, i to zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje, te razdora i netrpeljivosti među ovdašnjim narodima.

    Petković je rekao da Helez ovo djelo ne čini nehatno, već sa direktnim umišljajem.

    – Očigledno je da on kao čovjek, koji ima dovoljno znanja i iskustva, zna da navedenim izjavama sigurno izaziva razdor i netrpeljivost među narodima, što može dovesti do nekih novih sukoba u BiH – rekao je za Srnu Petković, koji je i poslanik Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

    Petković je rekao da je ovo krivično djelo propisano Krivičnim zakonom BiH, te da bi se u toku eventualne istrage sigurno došlo do dovoljno dokaza, jer su javno dostupni, da je Helez kao ministar izvršio ovo krivično djelo i da u skladu sa krivičnim zakonodavstvom BiH bude procesuiran, odnosno da bude podignuta optužnica i konačno osuđen jer se ne može govoriti o nekoj slobodi govora.

    Helez je sarajevskim medijima rekao da je “svako razdruživanje rat”, da nikada više sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “neće snajperom pucati na Sarajevo” i da predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku “niko ne brani da uzme svoju porodicu i ode u Beograd”.

  • Košarac: Povezivanje sankcija i carinskih olakšica unaprijed osmišljen scenario u kuhinji zapadnih ambasada

    Košarac: Povezivanje sankcija i carinskih olakšica unaprijed osmišljen scenario u kuhinji zapadnih ambasada

    Povezivati neosnovano uvođenje američkih sankcija rukovodstvu Republike Srpske sa činjenicom da SAD još nisu donijele odluku o produženju carinskih povlastica za BiH ne samo da je tendenciozno, nego je apsolutno netačno i neargumentovano, istakao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    – Istine radi, takozvani Generalni sistem preferencijala (GSP) SAD istekao je 31. decembra 2020. godine kako za BiH, tako i za 122 zemlje korisnice ovog programa. Dakle, mnogo prije uvođenja sankcija i političke agresije koju kolektivni zapad vrši nad Srpskom, njenim rukovodstvom i građanima, pod dirigentskom palicom američkog kauboja (Majkla) Marfija – ukazao je Košarac.

    Ako ćemo precizno, dodao je on u objavi na svom nalogu na Instagramu, Amerika je ukinula jednostrane carinske povlastice za BiH i 122 zemlje, čak i prije nego što je Marfi predao akreditive za ambasadorski mandat u BiH.

    – Želim da podsjetim da GSP program predstavlja sistem u kojem SAD daju jednostrane carinske povlastice razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Odluku o tome kada će ovaj sistem biti produžen donosi isključivo američki Kongres, kako za BiH, tako i za sve zemlje korisnice programa u paketu – naveo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

    On je ocijenio da van svake pameti nastojanja da se ova odluka Kongresa na bilo koji način dovodi u vezi sa političkim sankcijama, ističući da je to podvala i krajnje zlonamjerno spinovanje pojedinih medija koji su pod kontrolom američke Ambasade u BiH.

    Košarac je naglasio da u udruženom zločinačkom poduhvatu protiv Srpske i demokratskog prava njenih građana da slobodnom voljom bira svoje predstavnike, osvjedočeni srbomrzac Marfi koristi podaničke medije da bi dezavuisali javnost.

    – Povezuju jednostranu odluku Kongresa o carinskim povlasticama sa prljavim i nedemokratskim sankcijama kako bi ušli u socijalnu komponentu privrednika i napravili dodatne probleme. To je unaprijed osmišljen scenario u kuhinji američke i drugih zapadnih ambasada, s ciljem diskreditacije Srpske i njenih institucija – konstatovao je Košarac, reagujući na tvrdnje tvrdnje pojedinih medija i ekonomista koji su doveli u vezi sankcije zvaničnicima Srpske i carinske povlastice, navodeći da je to posljedica, kako kažu, odnosa domaće vlasti i Vašingtona.

  • Metrics consulting sproveo istraživanje – U Banjaluci mrtva trka između Stanivukovića i Šobota

    Metrics consulting sproveo istraživanje – U Banjaluci mrtva trka između Stanivukovića i Šobota

    Agencija za istraživanje tržišta i javnog mnjenja Metrics consulting objavila je rezultate istraživanje podrške kandidatima za gradonačelnika Banjaluke.

    – Aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković trenutno uživa najveću podršku, s obzirom na to da 34,3 odsto ispitanika koji se izjašnjavaju kaže da bi glasalo za njega. U stopu ga prati kandidat SNSD-a, doktor Nikola Šobot, iako praktično još nije ušao u kampanju i političku arenu. Šobot već ima preko 30 odsto podrške. Treća prema odgovorima ispitanika je Jelena Trivić, sa 16,1 odsto podrške u našoj anketi – istakli su iz Metrics consultinga.

    Ističu da trka za poziciju gradonačelnika najvećeg grada u Srpskoj postaje sve neizvjesnija.

    – Kako se približava oktobar, razlika među kandidatima se sve više smanjuje, prateći naša prethodna istraživanja – naglasili su.

    Ipak, kako su naveli, najzanimljivija situacija je među takozvanim “neodlučnim” glasačima, kojih ima 19,5 odsto.

    Ovaj broj je više nego dovoljan da bilo koji od kandidata odnese pobjedu u slučaju da pridobije neutralne, koji još uvijek nemaju čvrste političke preferencije.

    – Ključna stvar tokom predstojeće kampanje biće upravo mobilizacija neutralnih glasača, na osnovu kampanje i predstavljene vizije Banjaluke od 2024. do 2028. godine. Ono što je važno napomenuti jeste činjenica da su se tokom anketiranja glasači aktuelnog gradonačelnika najslobodnije izjašnjavali o ovom pitanju – naveli su iz Metrics consultinga.

    Naveli su da su četverogodišnji mandat i medijska prisutnost Draška Stanivukovića učvrstili njegovo biračko tijelo, koje svom favoritu daje otvorenu podršku, bez zadrške.

    – S druge strane, relativno novi kandidat republičke vlasti Nikola Šobot, te prva žena opozicije čije granice još uvijek nisu potpuno jasne javnosti, Jelena Trivić, i dalje traže prostor za političko etabliranje kao kandidati za gradonačelnika. S obzirom na to, uvažavajući odgovore neutralnih ispitanika na pitanja o stanju u gradu i njihovu percepciju istog, možemo zaključiti da će dominantan dio neutralnih ispitanika “otići” na stranu Jelene Trivić i Nikole Šobota, dok će pridobijanje naklonosti ove grupe teško poći za rukom aktuelnom gradonačelniku – naveli su iz Metrics consultinga.

    Da se izbori održavaju sutra, postotak bi bio sljedeći:

    – Draško Stanivuković: 34,4%

    – Nikola Šobot: 30,1%

    – Jelena Trivić: 16,1%

    – Odbija se izjasniti: 19,5%

  • Sudar kod Doboja, prepolovljen traktor

    Sudar kod Doboja, prepolovljen traktor

    Saobraćajna nezgoda dogodila se na izlazu iz Doboja prema Stanarima kada je došlo do sudara automobila i traktora, koji je od siline udara bukvalno prepolovljen.

    Zasada nije poznato da li u nesreći ima povrijeđenih.

    Očevici javljaju da je trenutno obustavljen saobraćaj na ovoj dionici puta, piše ATV.

  • Nadležne institucije bile obaviještene o posjeti delegacije iz Srbije

    Nadležne institucije bile obaviještene o posjeti delegacije iz Srbije

    Ne prestaju reakcije zbog dolaska kadeti i starješina Vojne akademije u Beogradu, njihovog prisustva obilježavanju godišnjice u Bratuncu i učešća u defileu u Prijedoru.

    Tim povodom oglasili su se i iz Granične policije BiH.

    “Obavještavamo vas da je Ambasada Republike Srbije verbalnom notom, 5. jula 2024. godine, obavijestila Ministarstvo spoljnih poslova Bosne i Hercegovine da će delegacije Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, studenti i kadeti Kriminalističko-policijskog univerziteta i Vojne akademije iz Beograda posjetiti BiH. Ministarstvo spoljnih poslova BiH je najavilo dolazak i, o navedenom, obavijestilo sve nadležne i relevantne institucije, između ostalog i Graničnu policiju BiH”, navode iz Granične policije BiH, piše Avaz.