Autor: INFO

  • Tragedija u Bijeljini: Tijelo mladića izvučeno iz rijeke Save

    Tragedija u Bijeljini: Tijelo mladića izvučeno iz rijeke Save

    Tijelo mladića starog oko 20 godina izvučeno je iz rijeke Save na području Bijeljine, objavila je Gorska služba spasavanja, stanica Bijeljina.

    Tijelo je izvučeno sinoć oko 21.00 čas.

    Iz GSS-a navode na “Fejsbuk” stranici da su tijelo izvukli na poziv Republičke uprave civilne zaštite.

    Iz policije navode da se očekuje saopštenje o ovom događaju.

     

  • Đurić o prioritetima spoljne politike Srbije

    Đurić o prioritetima spoljne politike Srbije

    Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić istakao je u razgovoru sa kopredsjedavajućom srpskog kokusa u Kongresu SAD Klaudijom Teni da će jedan od fokusa spoljne politike Srbije biti nastavak izgradnje kvalitetnih političkih i ekonomskih odnosa sa Amerikom.

    Đurić je naglasio da će Srbija i nadalje imati ključnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu, te naglasio da je stabilnost preduslov nastavka društvenog i ekonomskog razvoja Srbije koja ima kapacitet da bude i motor razvoja čitavog regiona.

    Šef srpske diplomatije izrazio je očekivanje da će američka administracija nastaviti da Srbiju doživljava kao konstruktivnog i kredibilnog partnera, a da će članovi srpskog kokusa u Kongresu biti garant stvaranja objektivne slike o modernoj Srbiji i njenim uspjesima, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

    Na sastanku u Vašingtonu, na marginama Samita NATO, Đurić je upoznao Tenijevu o spoljnopolitičkim prioritetima Srbije u predstojećem periodu.

     

     

  • Dejton “štiti” SNSD-ovog delegata od smjene

    Dejton “štiti” SNSD-ovog delegata od smjene

    Zbog odredaba Dejtonskog sporazuma, izvjestan je scenario po kojem delegat PDP-a Nenad Vuković nikad neće preuzeti mandat u Domu naroda BiH.

    Naime, pisci Dejtonskog sporazuma unijeli su, vjerovatno s namjerom, odredbe po kojima se imenovanja na državnom nivou mogu obaviti veoma lako, ali su smjene gotovo nemoguće.

    Podsjećanja radi, žrijebom Centralne izborne komisije BiH, nakon što je Ustavni sud BiH po žalbi PDP-a poništio mandat Snježane Novaković Bursać iz SNSD-a, određeno je da taj mandat pripadne PDP-u.

    Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, jasno je poručio da Vuković, što se tiče SNSD-a, neće položiti zakletvu za delegata u Domu naroda BiH i da on može da glumi šta hoće.

    Dodik je istakao da je Vuković pristao da igra izdajničku ulogu i da to treba samo razumjeti kao smanjivanje snage Republike Srpske i srpskog naroda.

    “Dakle, nema nijednog dokaza da je naša strana zloupotrijebila bilo šta, ali je uporno branila našu poziciju u parlamentu. Pošto im je to smetalo, onda su smislili priču sa kuglicom koju su držali u frižideru da izaberu delegata PDP-a dvije godine nakon izbora”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a, smatra da SNSD, prema propisima iz dejtonskog Ustava, ima mogućnost da se jednostavno ne pojavi na sjednicama Doma naroda na kojima bi trebalo da se završi procedura s preuzimanjem petog mandata u Klubu Srba ovog tijela i na taj način spriječi taj scenario.

    Pandurevićeva procjenjuje da će upravo zbog mogućnosti koje pruža dejtonski Ustav SNSD uspjeti spriječiti da dođe do ove promjene.

    “SNSD ima mogućnost da blokira redovne sjednice, njihova tri delegata ne dođu na sjednicu i nema kvoruma. Ono što im bude potrebno, usvajaće na hitnim sjednicama Doma”, rekla je ona za “Nezavisne novine”.

    Pandurevićeva se slaže da je namjera pisaca Dejtona bila da se spriječi da, recimo, Srbi i Hrvati mogu smijeniti Savjet ministara tako što bi razriješili Hrvata.

    Zato se ovo tijelo bira u Predstavničkom domu, a smjenjuje u oba doma.

    Što se tiče spekulacija o smjeni Savjeta ministara BiH, koje su se otvorile nakon dodjeljivanja mandata u Domu naroda PDP-u, ona smatra da su to pokrenuli federalni mediji, ali da se radi o, kako smatra, neozbiljnoj priči.

    “Nema ni kombinatorike ni matematike, a krajnjoj liniji, ne postoji ni želja, makar u SDS-u, da idemo u te kombinacije. Sve je to potpuno besmisleno”, smatra ona.

    Ona je rekla da SDS očekuje od Dodika da ispuni obećanje i pokrene smjenu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH, zbog rezolucije o Srebrenici.

    “To je smjena na kojoj mi insistiramo i koju ćemo podržati. Ostalo su besmislice”, rekla je.

    Branislav Borenović, predsjednik PDP-a, indirektno je naznačio da je PDP i dalje zainteresovan za smjenu saziva Savjeta ministara.

    “Ovo je najlošiji saziv Savjeta ministara BiH, i kako god bilo, zaslužuje čistu jedinicu i smjenu. Da li će se to desiti, vrijeme će pokazati, mada mislim da su aktuelnoj vlasti bitnije funkcije od programa. Naš mandat u Domu naroda je poruka da su sada svi smjenjivi, pa i SNSD”, rekao je Borenović za “Nezavisne novine”.

  • Procurilo Orbanovo tajno pismo Briselu

    Procurilo Orbanovo tajno pismo Briselu

    Mađarski premijer Viktor Orban poslao je Evropskom savetu tajno pismo u kojem prenosi direktne poruke Vladimira Putina, piše Politiko.

    U tajnom pismu Orban podvlači maksimalistički stav ruskog predsednika Vladimira Putina o Ukrajini “tako temeljno da je mogao biti na audiciji za ulogu portparola Kremlja”, navodi taj list.

    U pismu, upućenom predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu i podeljenom sa ostalim članovima Evropskog saveta, izlaže se Putinovo razmišljanje o statusu njegovog rata u Ukrajini – i šta Orban smatra da bi trebalo da budu sledeći koraci EU.

    “Završio je nedelju manične diplomatije, tokom koje je Orban posetio Kijev, zatim Moskvu, a zatim Peking, u okviru ukrajinske mirovne misije”, dodaje Politiko.

    Orban je rekao Mišelu da, prema Putinovim rečima, “vreme nije na strani Ukrajine, već na strani ruskih snaga”, ne pruživši dokaze za analizu bojnog polja.

    U pismu od 5. jula i podeljenom na devet tačaka, takođe se ne pominje činjenica da je Putin bio taj koji je pokrenuo rat u Ukrajini u februaru 2022.

    Orban koji je negirao da je tokom posete Moskvi iznosio “bilo kakvo mišljenje u ime Evropskog saveta ili Evropske unije” i dodao da “ruska strana procenjuje mesečne gubitke i gubitke ukrajinskih snaga na 40-50 hiljada vojnika”, a ne pominjujući ruske gubitke u ratu.

    On je dodao da je Moskva “spremna da razmotri svaki predlog o prekidu vatre koji ne služi skrivenom premeštanju i reorganizaciji ukrajinskih snaga”, ne objašnjavajući dalje šta je Putin mislio pod tim.

    U Orbanovom izveštaju o sastanku, on kaže da je Putinu primetio da “mnogi tvrde da je u interesu Evrope da se što pre vrati u period ekonomskog rasta zasnovanog na trajnom miru”, dodajući:

    “Šanse za mir umanjuje činjenica da su diplomatski kanali blokirani i da nema direktnog dijaloga između strana koje imaju vodeću ulogu u stvaranju uslova za mir.”

    EU i njeni lideri su uglavnom prekinuli komunikaciju sa Moskvom usred poplave sankcija koje je blok uveo protiv Rusije nakon invazije.

    U sredu će ambasadori EU u Briselu razgovarati o Orbanovim putovanjima.

    “Ako sutrašnji izveštaj bude u istom tonu kao i ovo pismo, biće to prijatan sastanak”, rekao je za Politiko sarkastični diplomata EU, koji je dobio anonimnost da razgovara o osetljivoj temi.

    Orban je u osmoj tački napisao da veruje da su prekid vatre i mirovni pregovori i dalje mogući, ali je dodao da ćemo “u naredna dva meseca videti dramatičnije gubitke i vojni razvoj na linijama fronta nego ikada ranije”, ako se rat ne zaustavi.

    Zatim je zaključio da bi Evropa trebalo da preuzme vođstvo u pokušajima da se uspostavi mir u Ukrajini, s obzirom na to da su SAD sve više ometene kako se približavaju predsednički izbori u novembru.

    “Političko vođstvo koje pružaju Sjedinjene Države je ograničeno zbog tekuće izborne kampanje”, napisao je Orban.

    “Stoga ne možemo očekivati da takav predlog ne dođe iz SAD u narednim mesecima. Trebalo bi da razmotrimo – u duhu evropske strateške autonomije – pokretanje evropske inicijative”, dodaje on u pismu.

    Orban je potpisao belešku: “Nastaviću razgovore u cilju razjašnjavanja mogućnosti za mir sledeće nedelje”.

     

  • Država prikupila 945 miliona više

    Država prikupila 945 miliona više

    Poreske institucije u Bosni i Hercegovini su za šest mjeseci ove godine prikupile 945 miliona KM više nego u istom periodu prethodne godine.

    Tako su prihodi Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreskih uprava Republike Srpske i Federacije BiH ove godine iznosili oko 11,4 milijarde KM.

    Iz UIO BiH saopštili su da su prihodi od indirektnih poreza za šest mjeseci ove godine iznosili pet milijardi i 422 miliona KM i veći su za 422 miliona ili 8,42 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

    “UIO je za šest mjeseci 2024. godine privredi vratio milijardu i 23 miliona KM. Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima za šest mjeseci 2024. godine, a to su država, entiteti i distrikt Brčko, iznosili su četiri milijarde i 398 miliona KM i veći su za 487 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine”, navode iz UIO BiH.

    Dodali su da je u junu prikupljeno 924 miliona indirektnih poreza, što je za 14 miliona KM više u odnosu na jun 2023. godine.

    “Za finansiranje državnih institucija za šest mjeseci 2024. godine raspoređen je iznos od 500 miliona KM. Najveći dio prihoda od indirektnih poreza, kao i sav prikupljen višak prihoda, završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Tako je Federaciji BiH u šest mjeseci 2024. godine raspoređeno dvije milijarde i 395 miliona KM, Republici Srpskoj milijarda i 342 miliona KM i Brčko distriktu 135 miliona KM”, navodi se u saopštenju.

    U Republici Srpskoj je za pola godine na računu javnih prihoda prikupljeno 2,036 milijardi maraka, što je za 243,9 miliona KM ili 14 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

    “Zadržan je visok procenat rasta naplate po svim grupama javnih prihoda Srpske. Tako je naplata direktnih poreza u prva dva kvartala ove godine veća za 23 odsto, dok je naplata doprinosa veća za 12 odsto, a ostalih javnih prihoda za četiri procenta. Doprinosi su u prvoj polovini ove godine naplaćeni u iznosu od 1,217 milijardi KM, što je za 131,5 miliona KM više nego u istom periodu prethodne godine, pri čemu je naplata doprinosa za Fond PIO ostvarena u iznosu od oko 730,0 miliona KM i veća je za 12 odsto, dok je naplata doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja iznosila 398 miliona KM i veća je za 13 procenata nego u istom periodu prošle godine. U prvih šest mjeseci ove godine naplata doprinosa za Zavod za zapošljavanje i Fond dječje zaštite veća je za po 12 odsto u odnosu na uporedni period 2023. godine”, navode, između ostalog, iz Poreske uprave Republike Srpske, prenose Nezavisne.

    Iz Poreske uprave Federacije BiH naveli su da su poreski obveznici u periodu januar – juni ove godine uplatili 3.938.575.394 KM javnih prihoda, što je u odnosu na januar – juni 2023. godine više za 280.805.199 KM, ili za 7,68%.

    “Najviše je uplaćeno u Kantonu Sarajevo, 1.459.538.929 KM, pa Tuzlanskom 673.803.480, te Zeničko-dobojskom 499.185.666 KM”, rekli su iz Poreske uprave FBiH.

  • Sporovi protiv BiH teški više od dvije milijarde KM

    Sporovi protiv BiH teški više od dvije milijarde KM

    U ovom trenutku protiv Bosne i Hercegovine vodi se nekoliko inostranih postupaka čija vrijednost je veća od dvije milijarde KM s tim da su neki od njih pri završetku i već sada je sigurno da, i ako ih sve izgubi, šteta ipak neće biti tolika.

    Recimo, arbitražni postupak po tužbi “Elektroprivrede Slovenije” protiv BiH, tačnije RiTE Ugljevik, još je u toku, iako je Arbitražno vijeće u Beogradu nedavno donijelo presudu prema kojoj je RiTE Ugljevik Slovencima dužan da isplati 113 miliona KM.

    Nakon toga potpisan je i sporazum između “Elektrogospodarstva Slovenije” i RiTE Ugljevik i taj dug se vraća. Ipak, zvanično vrijednost ovog postupka po Pravobranilaštvu BiH je 695.175.000 evra. Ovaj postupak trenutno je u fazi mirovanja.

  • Nebenzja u UN: Norveška dopustila da se sistemom NASAMS pogodi dječja bolnica

    Nebenzja u UN: Norveška dopustila da se sistemom NASAMS pogodi dječja bolnica

    Projektil koji je pogodio dječju bolnicu Ohmatdit u Kijevu najvjerovatnije je ispaljen iz sistema protivvazdušne obrane NASAMS koji je Ukrajincima isporučila Norveška, poručio je Vasilij Nebenzja, ruski predstavnik pri Ujedinjenim nacijama (UN).

    “Takođe čekamo reakciju norveške vlade, koja je očito snabdjela kliku Zelenskog tim sistemom. Jesu li dopustili da se njime pogodi dječja bolnica i takođe da se postavi u stambenim područjima kršeći međunarodno humanitarno pravo?” upitao je Nebenzja na sjednici Savjeta bezbjednosti o Ukrajini.

    Portparil ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ranije je izjavila kako je potvrđeno da je bolnica pogođena NASAMS projektilom zemlja-vazduh zapadne proizvodnje.

    Rusko ministarstvo obrane saopštilo je kako su jučerašnji napadi bili odmazda za ukrajinske pokušaje napada na energetske objekte unutar Rusije.

    “Juče su izvedeni precizni udari na ukrajinske vojne objekte i vazdušne baze te su ciljevi napada postignuti”, naveli su Rusi.

    U napadu na samu bolnicu poginule su dvije osobe, a 32 su povrijeđene, saopštile su lokalne vlasti.

    Istražitelji Službe bezbjednosti Ukrajine (SBU) tvrde kako je bolnica pogođena ruskom raketom Kh-101. SBU je napad proglasio ratnim zločinom te pokrenuo krivični postupak u vezi s tim.

  • Mještani spremni na proteste zbog vode

    Mještani spremni na proteste zbog vode

    “Vodovod” je ponovo uveo redukcije vode u nekim dijelovima Banjaluke, zbog čega su mještani ogorčeni, te su spremni i na proteste.

    “Uprkos svim našim apelima, potrošnja vode u prethodnom periodu rasla je iz dana i dan, a pošto su najavljene ekstremne temperature, očekujemo da će taj trend rasta da se nastavi”, saopštili su iz banjalučkog “Vodovoda”.

    Istakli su da se došlo do tačke kad moraju sa apela da pređu na sljedeći korak i da uvedu redukcije.

    “Juče od 12 časova pa sve do danas u šest časova redukcijom će biti obuhvaćeno područje koje se vodom snabdijeva s rezervoara Tunjice: Piskavica, Potkozarje, više zone Ramića i Barlovaca, te više zone Prijakovaca i Dragočaja”, kazali su oni.

    Prema njihovim riječima, potrošnja na tom sistemu je udvostručena.

    “Tokom prethodnog dana potrošnja je premašila 3.500 kubika, a redovna je oko 1.500”, kazali su oni.

    Dodaju da redukcije zavise isključivo od potrošnje, tačnije od odgovornog odnosa.

    “Takođe želimo da podsjetimo da je i dalje na snazi vanredna situacija i da vodu smijete upotrebljavati isključivo za lične potrebe i potrebe domaćinstva. Ne smiju se puniti bazeni, zalijevati pločnici, prati nešto van kuće. Razumijemo da treba vrt zaliti, ali ne mora svako jutro i svako veče”, naveli su iz “Vodovoda”.

    Kako dodaju, uveli su ovu restrikciju da ne bi pao sistem.

    “Svaki dan, zavisno od stanja, biće donošena odluka, zatvaramo sistem ili ne i koje područje će biti obuhvaćeno. Uglavnom ćemo se truditi da svi imaju vodu tokom dana, a da zatvaramo noću”, kazali su iz “Vodovoda”.

    Dodaju da su vrućine tek počele, te je sasvim izvjesno da će se redukcije nastaviti.

    “Mi ćemo se truditi da redukcije budu u noćnim satima, kada svi spavaju, ali to ne znači da neće nekada, kao i sada, biti i tokom dana”, objasnili su oni.

    Dodali su da su brojevi telefona na koje se mogu dobiti informacije 051/498-950, 051/498-951, 051/258-678, 051/258-679 i 066/675-183.

    Gradski štab za vanredne situacije u Banjaluci donio je zaključak, s ciljem da se očuva uredno vodosnabdijevanje, da stanovništvo koje posjeduje plantaže i farme vodu može zatražiti od civilne zaštite i vatrogasaca.

    Iz Gradske uprave su naveli da stanovništvo koje se bavi ovim djelatnostima vodu može naručiti telefonskim putem na broj 051/498-261, svaki radni dan od osam do 16 časova.

    Podsjećamo da je Gradski štab 19. juna odlučio da se preventivno proglasi vanredna situacija na području Banjaluke do 15. jula zbog situacije u vodosnabdijevanju usljed visoke temperature vazduha.

    Iz banjalučkog Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice pozivaju građane na dodatni oprez, poštovanje preporuka i uzdržavanje od paljenja vatre na otvorenom prostoru.

    Apeluje se i da poslodavci zaštite radnike koji rade na otvorenom, kao i da stanovništvo savjesno i racionalno troši vodu.

    Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske izdao je upozorenje na visoku temperaturu vazduha narednih dana, do 40 stepeni Celzijusa, a u mnogim predjelima očekuju se tropske noći.

    Daniel Dojčinović, zamjenik predsjednika Mjesne zajednice Dragočaj, istakao je da nije dopustivo da se uvodi redukcija vode, pogotovo sada kada najavljuju toplotni talas.

    “Nije tačna informacija da mještani pune bazene ili zalijevaju baštu, to apsolutno odbacujem. U Dragočaju žive odgovorni ljudi! Problem je to što u vezi sa vodosnadbijevanjem u Dragočaju nije ništa rađeno cijele godine, pa kada dođe ljeto, uvijek imamo isti problem. Prošle godine su nam takođe uvodili redukciju”, poručio je Dojčinović.

    On kaže da su i ranije upozoravali Gradsku upravu da će se desiti ovakav problem, međutim, niko ništa nije preduzimao.

    “Ukoliko dođe do redukcije vode, bićemo primorani da pozovemo mještane Dragočaja da izađemo na ulicu i pošaljemo poruku nadležnima da to nećemo više dozvoliti”, zaključio je Dojčinović.

  • Usvojen Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta

    Usvojen Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Republike Srpske za prošlu godinu.

    Narodna skupština primila je k znanju Specijalni izvještaj Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH – Analiza realizacije preporuka ombudsmana za ljudska prava.

    Usvojena je Informacija o aktivnostima institucija Republike Srpske i predstavnika iz Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH u vezi sa namjerama Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora, kao i Odluka o proglašenju Crkve Svetog arhanđela Mihaila Manastira Moštanica u Kozarskoj Dubici spomenikom kulture – nepokretnim kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.

    Narodna skupština Republike Srpske, na prijedlog Komisije za izbor i imenovanje, izabrala je Јelenu Majkić, diplomiranog ekonomistu iz Banjaluke, za člana Upravnog odbora Radio-televizije Republike Srpske iz reda srpskog naroda.

    Narodna skupština razriješila je Zorana Sorajića funkcije zamjenika pravobranioca Republike Srpske u Sjedištu zamjenika Trebinje, zaključno sa 21. junom ove godine.

  • Američka ambasada o defileu u Prijedoru: Podigli tenzije i podijelili narod u BiH

    Američka ambasada o defileu u Prijedoru: Podigli tenzije i podijelili narod u BiH

    Ambasada Sjedinjenih Američkih Država oglasila se povodom defilea kadeta Vojske Srbije u Prijedoru.

    Iz Američke ambasade su istakli da građani BiH imaju pravo da s poštovanjem odaju počast svim nevinim žrtvama prošlih ratova.

    “To uključuje žrtve užasnih zločina i masakra, koje su počinile snage Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i nacista nakon ofanzive partizana na Kozaru 1942. godine, kao i žrtve genocida počinjenog u Srebrenici i oko nje od elemenata Vojske Republike Srpske (VRS) u julu 1995. godine”, navodi se u saopštenju Ambasade.

    Napomenju da svi imaju obavezu da priznaju istinu o ovim i drugim ratnim zločinima počinjenim na teritoriji BiH, kao i da odaju počast žrtvama. Dodaju da se to posebno odnosi na bošnjačke, hrvatske, srpske i ostale zvaničnike, na svim nivoima vlasti.

    “Nažalost, neki zvaničnici Vlade RS odlučili su da instrumentaliziraju posjetu srbijanskih policijskih i vojnih kadeta BiH 6. i 7. jula, kako bi podigli tenzije i dodatno podijelili narod u BiH. Namjerno provokativna retorika i aktivnosti, posebno u Prijedoru, tokom iste sedmice obilježavanja genocida u Srebrenici, bile su neodgovorne i potkopavaju napore da se promoviše pomirenje”, navode iz Ambasade, piše Klix.