Autor: INFO

  • Saslušan osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić! Oglasio se tužilac: Stiglo vještačenje GPS-a

    Saslušan osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić! Oglasio se tužilac: Stiglo vještačenje GPS-a

    Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, Miodrag Canović, rekao je za srpskim medijima nakon saslušanja D. D. (50), osumnjičenog za ubistvo Danke Ilić (2) iz Bora, da je on sve negirao i objasnio koji su sljedeći koraci tužilaštva.

    “U datom roku, ne znamo kada, biće podignuta optužnica sigurno, ali u ovom momentu ne znamo kako će ona tačno glasiti jer još uvek čekamo neka veštačenja”, rekao je Canović za i dodao:

    “Nemamo više svedoka, jedino ako se u međuvremenu ne pojavi neki novi svedok. Dobili smo i rezultate veštačenja GPS uređaja iz službenog automobila osumnjičenih za 26. mart, ali još uvek čekamo GPS veštačenja za 27.,28. i 29. mart, jer su dvojica osumnjičenih to vozilo koristila i ta tri dana. Materijalnih dokaza za sada nema.”

    Podsjetimo, sumnja se da je D. D. sa svojim kolegom iz JKP “Vodovod” 26. marta službenim kolima u Bahjskom Polju udario Danku Ilić, poslije čega su dijete ubacili u kola i ubili.

    “D. D. i S. J. su uhapšeni 4. aprila, deset dana posle zločina. U međuvremenu su se noramalno ponašali, nastavili su da idu na posao i voze službeni automobil, koji inače ima ugrađen GPS uređaj te je mnoguće na taj način utvrditi gde se auto kretao i koliko se negde zadržavao”, objašnjava izvor.

    Inače, D. D. je danas u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru negirao da je ubio Danku, iako je poslije hapšenja u tužilaštvu priznao zločin.

    Ranije je zločin negirao i osumnjičeni Srđan Janković.

  • Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je Ustavni sud BiH, pozivajući se na izuzetno interesovanje javnosti, požurio da objavi odluku u predmetu U-6/24, koja se odnosi na ocjenu ustavnosti Odluke o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina, javnim nadmetanjem – licitacijom.

    “Podsjećanjem da je Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja imovinom BiH propisano da privremena zabrana raspolaganja imovinom ostaje na snazi do stupanja na snagu zakona na nivou BiH kojim se uređuju prava svojine i upravljanja imovinom, a koji bi usvojila Parlamentarna skupština BiH, odnosno sve dok visoki predstavnik drugačije ne odluči, Ustavni sud, koji nema legitimitet jer nema sudija sa teritorije Republike Srpske, pokazuje da ni odredbe Ustava BiH ne poštuje jer očigledno da svoje odluke zasniva na dosadašnjoj svojoj praksi, citirajući odredbu i kaže ‘dok visoki predstavnik drugačije ne odluči’. Toliko o konačnosti i obaveznosti odluka tog suda”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    On je naglasio da Sud, koji još radi kao da je pandemija Kovida 19 i sjednice održava onlajn, ne smeta što nema sudija iz Republike Srpske, te mogu i olajn sudije da donose onlajn presude.

    “Podsjetiću da 2001. kada godinu i po nisu bile izabrane srpske sudije u Ustavni sud BiH, taj sud nije ni zasjedao jer su tadašnje sudije koji su bili diplomirani pravnici i koji su čitali Ustav BiH znali da nema suda bez svih devet sudija”, naveo je predsjednik Srpske.

    Navodeći da se pravilima Ustavnog suda u Članu 12 propisuje da se “Malo vijeće sastoji od predsjednika Ustavnog suda i dva potpredsjednika iz reda sudija koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entitetā”, predsjednik Srpske je naglasio da nema Malog vijeća i nema sudije – potpredsjednika koga je izabrala Narodna skupština Republike Srpske, ali tu su očito neki drugi.

    “Ni u ovom slučaju ne poštuju se ni Ustav ni Pravila”, ukazao je Dodik.

    Kada se vidi kakve, kako i na koji način se donose odluke u Ustavnom sudu BiH, istakao je Dodik, još više dobija na značaju odredba Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koja kaže: “Odluka kojom su Pravila Ustavnog suda izmjenjena i odluke Ustavnog suda BiH, donesene nakon izmjena Pravila Ustavnog suda BiH, neće se primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske”.

  • Kostrešević imenovan za direktora Policije Srpske

    Vlada Republike Srpske imenovala je danas Sinišu Kostreševića za direktora Policije Republike Srpske, potvrđeno je Srni u Vladi.

    Vlada je Kostreševića imenovala na mandat od četiri godine, a prethodno je Nezavisni odbor za izbor direktora policije jednoglasno Vladi predložio Kostreševića.

    Novi mandat Kostreševića počeće od 31. jula, potvrđeno je Srni u MUP-u.

    Direktora i zamjenika direktora Policije imenuje Vlada Republike Srpske na period od četiri godine na prijedlog Nezavisnog odbora po sprovedenom konkursu i sa mogućnošću ponovnog izbora.

  • Košarac: Zgrožen sam lažima Heleza; Dosljedno sprovodimo politiku Srpske

    Košarac: Zgrožen sam lažima Heleza; Dosljedno sprovodimo politiku Srpske

    Zgrožen sam lažima koje je ministar odbrane Zukan Helez danas izrekao u Srebrenici o tome kako bi srpski ministri u SM BiH “rado podržali proglašenje 11. jula danom žalosti u BiH, ali da to ne smiju uraditi”, rekao je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.Ovako monstruoznom laži Helez je prevazišao sam sebe. Ne samo da je populista, nego i notorni lažov – rekao je Košarac.

    Istakao je da su srpski ministri u SM BiH predstavnici politika Srpske u zajedničkim institucijama.

    Naveo je da dosljedno provode politiku predsjednika Srpske Milorad Dodika i institucija Srpske na zajedničkom nivou, poštujući stavove i štiteći interese srpskog naroda i građana Srpske.

    – Glasali smo protiv toga da se 11. juli proglasi danom žalosti u BiH. Stojimo iza takve odluke i uvijek ćemo glasati na takav način. Nikoga se ne bojimo, niti imamo razloga za to. Mi smo politika Srpske u SM BiH – jasan je Košarac u objavi na Instagramu.

    U pitao je o čemu Helez priča?- Kakav strah? Od koga i od čega? Neka prestane da zamlaćuje javnost svojim glupostima i nebulozama! Nije mi jasno kako Helez nema stida i srama da bezočno laže i šalje ogavne poruke na današnji dan i sa mjesta gdje se obilježava stradanje naroda kojem pripada. To najbolje govori o njemu i njegovom odnosu spram ovog pitanja – rekao je Košarac.

    Ponovio je da razumiju i poštuju bol porodica žrtava svih naroda.

    Rekao je da je Srpska za mir, stabilnost, međusobno uvažavanje i poštovanje.

    – Neka Helez dobro pročita poruku predsjednika Dodika, koji je danas pozvao na dostojanstvo, mir, odgovornost i poštovanje. Mnogo toga Helez može naučiti iz riječi predsjednika Dodika da naš odnos prema ovom danu pokaže da smo opredijeljeni za mir, stabilnost i bolju budućnost za sve ljude u Republici Srpskoj i BiH. Naša politika je istina! Vođeni istinom, mi se ne bojimo. Naša politika je za Srpsku i srpski narod, ne protiv bilo kojeg drugog naroda – zaključio je Košarac.

  • Košarac: Zatražena informacija o tome ko je naredio da se zastave na zajedničkim institucijama spuste na pola koplja

    Košarac: Zatražena informacija o tome ko je naredio da se zastave na zajedničkim institucijama spuste na pola koplja

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac zatražio je od Službe za zajedničke poslove institucija BiH informaciju o tome na osnovu kojeg akta ili naloga su zastave BiH na zgradama zajedničkih institucija u Sarajevu spuštene na pola koplja jer Savjet ministara nije donio odluku o proglašenju 11. jula danom žalosti.

    Košarac je istakao da spuštanje zastava na pola koplja predstavlja kršenje zakona, pojasnivši da je to nezakonita aktivnost i nepotrebna provokacija, za šta neko mora snositi odgovornost.

    – Razumijem i poštujem bol i patnju porodica žrtava svih naroda. Niko nema pravo da pravi razliku na pitanju ljudskog stradanja – napisao je Košarac na Instagramu.

    Košarac je istakao da odnos svih prema današnjem, kao i danima obilježavanja stradanja drugih naroda mora biti pun poštovanja i odgovornosti.

    – Takav odnos isključuje bilo kakve provokacije, posebno nezakonite aktivnosti i zloupotrebe” – zaključio je Košarac.

    Savjet ministara je na sjednici u utorak odbacio inicijativu da se 11. jul proglasi danom žalosti u BiH, jer prilikom glasanja nije bilo potrebnog konsenzusa.

    U Memorijalnom centru u Potočarima danas se obilježava 29 godina od srebreničkih dešavanja u julu 1995. godine.

  • Dodik: Sramna komemoracija u Njujorku uz ignorisanje svih žrtava rata, osim bošnjačkih

    Dodik: Sramna komemoracija u Njujorku uz ignorisanje svih žrtava rata, osim bošnjačkih

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za da je održavanje komemoracije u UN-u povodom stradanja Bošnjaka u Srebrenici, koju jednostrano organizuje Zlatko Lagumdžija i ovi što sebe smatraju vlasnicima cijele BiH, još jedna potvrda primjene dvostrukih aršina dijela međunarodne zajednice i zle, pokvarene i promuslimanske politike odlazećeg američkog ambasadora u FBiH Majkla Marfija i njegovih satrapa, predvođenih Kristijanom Šmitom i bošnjačkim političarima.

    Upitan da prokomentariše današnje održavanje komemoracije u Njujorku povodom stradanja Bošnjaka u Srebrenici, a na osnovu rezolucije donesene na nezakonit i sumnjiv način u Generalnoj skupštini UN-a sa 84 glasa, iako UN ima 193 zemlje članice, Dodik je odgovorio za Srnu da su ta rezolucija i njeno jednostrano “guranje” na dnevni red Generalne skupštine UN-a, kao i sva dešavanja poslije koja se odnose na forsiranje te priče samo doveli do još većeg razjedinjenja i podjele naroda u BiH.

    – Ništa drugo nije dobila ni BiH, ni autori rezolucije, a ni svijet. Dobili su jedno veliko ništa. Ta rezolucija je nesprovodiva u BiH i ona u sebi ne sadrži nijednu ideju pomirenja. Njen jedini cilj, kao i onih koji su sve to organizovali jeste da se najveće žrtve genocida – srpski narod, etiketira i da se stavi ljaga na potomke stradalih u genocidu nad Srbima koji su počinili fašistička Njemačka ustaše i njihovo cvijeće – muslimani – istakao je Dodik.

    Ovakvim potezima, širenjem laži i konstruisanjem “svoje” istine, a sve zarad vlastite koristi, muslimani i njihovi nalogodovci, američki glavni šerif u sarajevskoj kasabi Majkl Marfi i njegov vazal Kristijan Šmit, koji je bruka i sramota cijele Njemačke, rekao je Dodik, obmanjuju ne samo narod u BiH, već i cijelu međunarodnu zajednicu.

    Predsjednik Srpske je naglasio da ignorisanjem Srba, jednog od tri konstitutivna naroda koji, nažalost, mimo svoje volje mora da živi u državnoj zajednici zvanoj BiH, ne mogu postići ništa, jer Republika Srpska i njeno rukovodstvo svojom politikom i autonomijom otežavaju sprovođenje interesa muslimanskih političkih vođa.

    – Republika Srpska i Srbi u BiH su izopšteni u sopstvenoj zemlji, ignoriše se tročlano Predsjedništvo BiH, Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara radi samostalno, iako je podređeno Predsjedništvu, a sa druge strane nas optužuju za podrivanje Dejtona, sankcionišu nas, ucjenjuju, dok Dejton podrivaju i već su dobrano razvalili Marfi i Šmit, zajedno sa ovima koji vežu konja gdje im aga kaže. Pa tako su i danas u Njujorku organizovali izložbu, održali komemoraciju o stradanju Bošnjaka u Srebrenici, bez bilo kakve saglasnosti tri naroda i dva entiteta – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da je sramno da se u Njujorku obilježava stradanje jednog naroda u proteklom građanskom ratu u BiH, dok se ostale žrtve ne priznaju.

     

  • Vlada Srpske: Da li Bošnjaci žele da žive sa ostalim narodima u BiH?

    Vlada Srpske: Da li Bošnjaci žele da žive sa ostalim narodima u BiH?

    Svjedoci smo poruka mira koje ovih dana dolaze iz Republike Srpske, kao i poziva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da današnje obilježavanje u Srebrenici prođe mirno i dostojanstveno, navedeno je u saopštenju Vlade Republike Srpske.

    Naravno iz FBiH uporno stižu suprotne poruke, postavlja se pitanje da li Bošnjaci žele da žive sa ostalim narodima u BiH. Sudeći prema izjavama koje se mogu čuti iz FBiH oni ne žele Srbe u BiH, ali žele ono što je srpsko u BiH. Neko ko je član Predsjedništva BiH ne može praviti probleme u funkcionisanju BiH, a to Denis Bećirović konstantno čini, kako na unutrašnjem planu, tako i na međunarodnom – ističe se u saopštenju.

    Otkako je Bećirović, dodaju, na tom mjestu kontinuirano radi protiv srpskog naroda, a suštiniski bi trebao da ima potpuno drugačiju ustavnu ulogu, što potvrđuje i njegovo današnje obraćanje u Srebrenici.

    – Postavlja se pitanje nakon ovakvih izjava ko je protiv Dejtona, i ko nakon 30 godina od rata želi da ostvari ratne ciljeve.Srpski narod to ne može dozvoliti. Pozivamo međunarodnu zajednicu da se oglasi i kaže ima li mjesta za Srbe u ovoj zemlji. Zbog ratnohuškačkih izjava koje u posljednje vrijeme dolaze iz FBiH Srbi se ne osjećaju dobro, a podsjećamo da su Srbi najstariji narod na ovim prostorima, važno je naglasiti da im se neće ostvariti ideja da Srbe protjeraju – naglašeno je u saopštenju Vlade.

    Pozivaju nelegalnog visokog predstavnika Kristijana Šmita i amabasadora SAD-a u BiH Majkla Marfija da se oglase povodom ovakvih izjava, neka kažu šta misle, kako bi Srbi znali šta im je činiti.

    – Svaki dan se iz FBiH napadaju Srbi i Srbija, izmišljaju se problemi, napadaju se kadeti iz Srbije, a mudžahedini i povratnici sa stranih ratišta nisu problem. Postavljamo pitanje međunarodnoj zajednici da li želi mir i može li garantovati prava i slobode za sva tri naroda u BiH. Današnji predstavnici Bošnjaka, treba da traže krivca u svojim političkim prethodnicima, koji su pristali i dali potpis za ovakvu BiH, zasnovanu na Dejtonskom sporazumu, ako im to ne odgovara neka u njima traže krivca, a ne u srpskom narodu – poručuju iz Vlade Srpske.

  • Dačić: Međunarodna zajednica da reaguje na zločinački rječnik Bećirovića

    Dačić: Međunarodna zajednica da reaguje na zločinački rječnik Bećirovića

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je u odgovoru na optužbe predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića u govoru u Potočarima, istakao da Srbija nije agresor i da laži koje je Bećirović izgovorio narušavaju dobrosusjedske odnose, te pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje na zločinački rječnik ratnog huškača.

    Taj zločinački riječnik ratnog huškača je njemu očigledno karakterna osobina i dobro je da svi čuju kako svoje ratne pokliče pravda međunarodnim aktima. Pa, gospodo iz međunarodne zajednice, sada ste vi na potezu. Da li ćete se ograditi od ovakvih riječi Bećirovića ili su pozivi na ratovanje, nova stradanja i zločine postali prihvatljivi? – naveo je Dačić.

    Dačić je istakao da su optužbe iznijete protiv Srbije neosnovane i služe jedino da podstaknu netrpeljivost i mržnju u regionu, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Srbije.

    On je naglasio da će Srbija, uprkos svemu nastaviti da podržava dijalog i saradnju, odbacujući svaku provokaciju i lažnu retoriku.

    Dačić je naveo da optužbe Bećirovića predstavljaju izvrtanje istorije i opasnu zloupotrebu činjenica.

    – Srbija nije agresor, srpski narod nije genocidan, niti se priprema za rat, već se, uprkos konstantnim napadima, naša država odlučno i nepokolebljivo zalaže za mir i stabilnost u regionu – naglasio je Dačić.

    On je ocijenio da Bećiroviću i drugim političarima sličnim njemu smeta jaka i stabilna politika koju vodi predsjednik Aleksandar Vučić i Vlada Srbije, zbog čega je Srbija respektabilan međunarodni subjekt i garant bezbjednosti u regionu.

    Dačić je naglasio da “ne treba Bećirović ličnom mržnjom prema srpskom predsjedniku da huška sopstveni narod na ratovanje”.

    – Da se stvarno zalažu za mir, kako Bećirović tvrdi, pokazali bi političku volju da riješe napad na predsjednika Vučića u Potočarima kada je došao da se pokloni žrtvama u Srebrenici, iako je od tada prošlo devet godina – rekao je Dačić.

    Dačić pita kako to Bećirović poštuje Srbiju i srpski narod, a poziva građane na nove zločine nad Srbima?

    Bećirović je u obraćanju u Potočarima govorio o opasnostima koje “ponovo prijete opstanku BiH”, te ocijenio da “postoje brojne sličnosti između velikosrpske ideologije i politike iz 1992. godine i danas”.

  • Krnji Ustavni sud BiH ponovo protiv Srpske; Šulić: Pokušaj državnog udara, imovina riješena Dejtonom

    Krnji Ustavni sud BiH ponovo protiv Srpske; Šulić: Pokušaj državnog udara, imovina riješena Dejtonom

    Krnji Ustavni sud BiH ocijenio je neustavnom Odluku o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti na Јahorini, koja je u svojini Republike Srpske.

    Neustavnom je proglašena i Odluka Vlade Federacije o promjeni namjene korištenja šumskog zemljišta u druge svrhe u Varešu.

    U obje odluke Ustavni sud navodi da je riječ o tzv. državnoj imovino koja je pod zabranom raspolaganja.

    Iz Republike Srpske rečeno je da je Ustavni sud pokušao da izvrši državni udar zato što je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom.

    Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić kaže da investitor iz Teslića neće odustati od kupovine zemljišta na Јahorini, jer je Srpska ozbiljan partner.

    – Ustavni sud je ovakvom odlukom izvršio jednu vrstu državnog udara, jer je zemlju na Јahorini pripisao “državnoj imovini BiH”, što je netačno i predstavlja kršenje Ustava BiH koji bi ovaj sud trebalo da najviše da štiti. Investitori siguno neće odustati, jer je Republika Srpska ozbiljna država, siguran sam da smo stabilan partner svakom investitoru koji ovdje dođe i da iza odluka koje donosi Vlada stoji čitavo rukovodstvo Republike Srpske i niko ih ne može mijenjati – kaže Šulić.

     

    Iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske saopšteno je da su sve aktivnosti po predmetu u vezi sa prodajom zemljišta na Јahorini na lokalitetu “Vučiji most” realizovane u skladu sa Ustavom i zakonima Srpske i nadležnostima datim Dejtonskim mirovnim sporazumom.

  • Vučić-Vučević: Oni kojima se žuri u sukobe treba dobro da razmisle, sutra odgovor Bećiroviću

    Vučić-Vučević: Oni kojima se žuri u sukobe treba dobro da razmisle, sutra odgovor Bećiroviću

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas povodom antisrpskog govora predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića na komemoraciji srebreničkim Bošnjacima u Potočarima, da oni kojima se žuri u sukobe, treba dobro da razmisle o tome šta rade.

    On je novinarima u Beogradu rekao da će o Bećirevićom nastupu govoriti kada dođe vrijeme.

    – Nekima se veoma žuri da i svoj i sve druge narode uvedu u nesreću. A meni se ne žuri u to, nego mi se žuri da sačuvamo mir i stabilnost i da nastavimo sa ovakvim projektima – rekao je Vučić prilikom obilaska radova na Ekspu.

    On je istakao da je veoma loše to što rade, te da ne razumije zašto.

    – Vrlo je loše je to što rade i za naš narod, vrlo je loše to što rade i za njihov narod. Zašto to rade, ne razumijem – rekao je Vučić.

    Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je novinarima u Grockoj da se sa Vučićem dogovorio da, poštujući današnji dan, ne odgovaraju na optužbe koje je na račun Srbije u Memorijalnom centru u Potočarima iznio Bećirović, te naglasio da će Bećirović sutra dobiti odgovor i od predsjednika, i od Vlade.

    – Što se tiče izjave Bećirovića, neposredno prije dolaska imao sam nešto duži telefonski razgovor sa predsjednikom Republike. Zajednički smo zaključili da danas ne odgovaramo Bećiroviću. Danas nije dan za odgovore na ono što je on izrekao, a izrekao je svašta. Sutra će dobiti odgovor i od predsjednika i od Vlade – rekao je Vučević novinarima u Grockoj.

    Komentarišući dio Bećirovićeve izjave da se BiH nalazi pred vratima NATO-a, Vučević je rekao da se Srbija u to ne miješa i da je ta odluka na institucijama BiH.

    – Takva odluka mora biti donijeta u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i da svi koji odlučuju i narodi i entiteti moraju biti uključeni u to, a kakvu će odluku doneti to je na građanima, na narodima, na entitetima, na institucijama BiH – naveo je Vučević.

    On je rekao da nikada neće biti pronađeni odgovorni za napad na predsjednika Vučića u Potočarima 2015. godine, gdje je otišao kako bi odao poštu žrtvama jer su odgovorni upravo oni koji bi trebalo da pronađu krivce.

    – Što se tiče pitanja odgovornosti ili nepostojanja odgovornosti onih koji su napali tada predsednika Vlade Srbije, a danas predsednika Republike 2015. godine u Srebrenici – neće nikada ni pronaći odgovorne, pošto oni koji bi trebali da pronađu odgovorne, ti su odgovorni – naglasio je Vučević.

    Vučević je naglasio da “ne mogu sami sebe da prijave ti koji su odgovorni”, prenosi Tanjug.

    Bećirović je u obraćanju u Potočarima govorio o opasnostima koje “ponovo prijete opstanku BiH”, te